IJzendijke Raadsvergadering De Raad der gemeente IJzendijke kwam vorige week Vrijdag in voltallige vergadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester J. Ficq. In zijn openingswoord merkte de voorzitter op, dat door de grote ach terstand welke er was ter secretarie, de begroting voor 1961 niet tijdig kon worden ingediend. Thans is de achter stand grotendeels weggewerkt en za! binnenkort de rekening over 1959 aan geboden kunnen worden. De begroting voor 1960 is inmiddels door G.S. nog steeds niet goedgekeurd Dit heeft mede de vertraging voor de indiening van de begroting voor 1961 tot gevolg gehad. Dat de begroting 1960 nog niet is goedgekeurd vindt zijnoor- zaak in het feit, dat de gemeente een verhoogde uitkering heeft aangevraagd uit het gemeentefonds. Van Gedep. Staten is thans bericht ontvangen, dat zij de Minister heeft voorgesteld aan IJzendijke een ver hoogde uitkering van f 37.500 te ver lenen, in verband met de verschillende reeds uitgevoerde of nog uit te voeren kapitaalswerken. De heer Cornelis drong er bij B. en W. met klem op aan, dat de> begroting voor 1961 spoedig zal worden ingediend en dat er naar gestreefd zal worden dat de begroting voor 1962 tijdig, dus nog in 1961, wordt ingediend. De heer Tazelaar merkte op, dat hij bijzonder veel waardering heeft voor de wijze waarop dit college van B. en W. ge streefd heeft de achterstand ter secre tarie in te halen en verweet de heer Cornelis dat hij evengoed weet als de gehele raad dat men met man en macht heeft gewerkt om de achter stand in te lopen. Onder de ingek. stukken was een schrijven van G.S. waarin deze de raad machtigen tot het doen van een uitgaaf, groot f 63.000 voor de restauratie van het Ravelijn. Voor de uitvoering van het 100%- plan van de N.V. Waterleiding-Mij. werd de bijdrage van IJzendijke voor de aansluiting van 11 percelen gebracht op f 4.650,- per jaar. De totale bijdrage van de gemeente zal als het gehele plan is uitgevoerd, f 6000,- bedragen. De raad besloot om over te gaan tot de vernieuwing van de vloeren in de o.I. school. De houten vloeren zullen verwijderd worden. Op een betonvloer zullen tegels worden aangebracht. De heer Tazelaar wees er nog op dat de kasten in de school bijzonder vochtig zijn, waardoor de leermiddelen te lij den hebben. De voorzitter beloofde in de volgende vergadering met een voor stel in deze te zullen komen. De verordening op de reinigingsrech ten werd gewijzigd, evenals de leges verordening. Op haar verzoek werd aan mej. J. Bruijnooge te IJzendijke eervol ontslag verleend als handwerkonderwijzeres aan de 0.1. school. De voorz. deelde me de dat er drie sollicitanten zijn. In de volgende vergadering zullen B. en W met een voordracht komen. Voor de R.K. lagere scholen zullen verduisteringsgordijnen aangeschaft worden tot een bedrag van f 200.- ten behoeve van filmprojectie. De diverse pensioengrondslagen wer den vastgesteld. De gemeente ruilde met de heer J. Sturm enkele percelen grond, gelegen aan de Lakenstraat. Tijdens de rondvraag informeerde de heer J. van Cadzand naar de normen voor de kolentoeslag voor ouden van dagen. Hij meende dat IJzendijke ver geleken met andere omliggende ge meenten. te weinig geeft. De voorz. zeg de toe bij de naburige gemeenten te zullen informeren en desnoods met een voorstel te zullen komen deze normen op te trekken. Overwogen werd nog, of men niet beter zou doen een bepaald aantal kg. kolen per jaar aan de ouden van dagen te garanderen, waardoor men met de verhoging van de kolen- prijs niet voor het feit komt te staan dat de ouden van dagen minder kolen zullen krijgen dan aanvankelijk in de bedoeling had gelegen. Voorts bracht de heer van Cadzand de bejaarden- sociëteit ter sprake. Nu men het lo kaal niet meer ter beschikking heeft, zullen B. er. W. trachten een andere voorziening te treffen. Biervliet Filmavond. Zaterdagavond werd in café ..Het Oude Raedthuys" te Biervliet een film avond gehouden, welke georganiseerd werd door de N.V.V.-contactgroep, afd. Biervliet. De belangstelling was zeer groot. De voorzitter, de heer A. Klaeijssen. sprak een openingswoord, waarin hij in het bijzonder de districtbestuurder van de Metaalbedrijfsbond, de heer F. Leemans uit Goes, hartelijk verwel komde. De heer Leemans besprak vervolgens de loonpolitiek en noemde het bijzon der teleurstellend, dat in Zeeland van de werktijdverkorting in de klein-me- taalindustrie nog zo weinig terecht is gekomen, mede door de geïsoleerde po sitie der werkgevers. Bijzonder verheu gend noemde spr. het, dat het ledental der vakbeweging belangrijk is gestegen, waarna hij stil stond bij de veranderde positie van Z.-Vlaanderen. Immers meer dan voorheen trekken de zonen van landarbeiders naar andere beroepen. Met name de kanaalzone in Z.-Vlaan deren geeft aan vele jongeren werk. Als voorfilm werd een beeld vertoond over gebeurtenissen, die in Engeland enorm veel publieke en Koninklijke belangstelling trekken. Prachtige kleu renopnamen van de Trouping of Cou leur, de Ascot-jaces, de jaarlijkse roei en zeilwedstrijden, alsmede een prach tig overzicht van de enorme landbouw tentoonstelling. Na een korte pauze werd de prach tige film „Om het leven van een kind" vertoond. Een film waarin de strijd van doktoren en politie op jacht ach ter donors met een zeer speciale bloed- soort, de spanning er tot het laatste moment inhield. Dit bloed was nodig om een meisje van 5 jaar te redden. Na afloop sprak de heer Klaeijssen nog een welgemeend dankwoord aan de heer Leemans, die ook de film had ver toond. De traditionele verloting met heel wat mooie prijzen werd gehouden om de kosten van de avond te dekken. 's Middags hadden ruim 100 kinderen genoten van de zeer mooie kleurenfilm Assepoes, gemaakt naar het bekende sprookje. Uit de bijvallen uit de zaal bleek duidelijk, dat de sympathie van de kinderen lag aan de zijde van Asse poes en zij de figuur van de boze stief moeder en haar beide stiefdochters niet erg konden waarderen. In ademloze spanning keken de kinderen toe en ge noten zichtbaar en hoorbaar van het gebodene. Koningsschieting De schuttersmaatschappij „Willem Beukelsz." hield in de zaal van het café „Willem Beukelsz." haar jaa-lijkse koningsschieting. De heer P. Doens ver wierf de koningstitel. Bij zijn tweede schot onttroonde hij de schutterskoning 1960, de heer A. Janssens. Bij de hierna gevolgde liggende wipschieting schoot de heer G. Bracke de hoogvogel en de reserve-hoogvogel. De nieuwe koning haalde met een meesterschot de le zij vogel van zijn voetstuk. De 2e zijvogel ging naar Cl. de Prée. De meeste kleine vogels werden geschoten door O. de Dobbelaere. Na de schieting had een gemeenschappelijke maaltijd plaats. Schoondljke Filmavond. Door de vcgelbeschermingswacht W. Z.-Vl. „Het duumpje" werd in zaal Wijffels een filmavond georganiseerd. De voorzitter, de heer M. Waalwijk, kon een tamelijk goed gevulde zaal, waar onder veel jeugd, hartelijk welkom he ten. Met een uitstekende toelichting van de heer Enkelaar. konden de be zoekers op de diverse films kennis ma ken met hun eigen omgeving.Beelden van het Grote Gat, Slikkenburg, Zwarte Gat, Zwin en Sloe, toonden de bezoekers een vogelleven, dat zij misschien aller minst in hun eigen omgeving vermoed zouden hebben. Vooral de laatste film over het Zwin met een toelichting van de heer M. van de Lede, viel zeer in de smaak. Burgemeester Hoftijzer sprak een kort slotwoord. Hij bracht tot uitdruk king dat, nu de jeugd deze films gezien had, het met de vogelstand wel zou los lopen. Hoofdplaat Filmavond. Ten bate van het werk van de mis sionarissen van Scheut werd in zaal Martens een filmavond gegeven. De zaal was geheel bezet. Pater Meijers vertoonde de film „Satoko en haar vod denrapers", het boeiende levensverhaal van de „moderne heilige". In de pauze werd een verloting gehouden, waarin enkele Afrikaanse beeldjes werden ver loot. 's Middags was er een jeugdpro gramma voor de kinderen van de lagere school en de kleuterschool. De opbrengst van deze filmvoorstel lingen bedroeg f 277, Gezinsavond N.C.B. De plaatselijke afdeling van de N.C.B hield in zaal Martens een gezinsavond. Om 5 u. begon deze avond met een geza menlijke koffietafel, waarna de geeste lijk adviseur, pastoor Deenen sprak over „De christelijke caritas in onze tijd". De toneelgroep van de Jonge Boeren stand te IJzendijke bracht daarna, on der regie van de heer Martijn. het to neelspel „Levensschaduw" voor het voetlicht. Het viel speelsters en spelers niet moeilijk zich te verzekeren van een aandachtig en ontroerd gehoor en een dankbaar applaus. Het gezellig samenzijn dat volgde, duurde tot in de kleine uurtjes. Carnavalsavond. In het R.K. Parochiehuis werd een gezellige avond georganiseerd voor de R.K. jeugd boven 15 jaar, bij gelegen heid van carnaval. De 40 jongens en meisjes die deze avond bezochten, hebben een erg ge zellige avond gehad. Er werd gedanst en gezongen en er werden verschillen de „danswedstrijden" gehouden en tus sendoor werd ook de inwendige mens versterkt. Om 12 uur werd deze vasten avond besloten met de polonaise. Toneeluitvoering Door de seminaristen van het semi narie te Sluis werd Zondagavond een toneeluitvoering gegeven in de boven zaal van de R.K. school te Slijkplaat. Op een buitengewoon vlotte wijze werd gespeeld de bekende klucht van J. B^aa- ser. „Potasch en Perlemoer". Vooral de beide hoofdrolspelers vertolkten hun rol zeer goed en spraken onvervalst Amsterdams dialect. De zaal was geheel vol. Men heeft werkelijk kunnen genie ten van deze gezellige klucht en de spelers werden dan ook met een gnl applaus beloond. De opbrengst van deze avond was ten bate van het jeugdwerk „Sterre der zee". De regie van het stuk was in handen van pater Van Dijk. Aardenburg Jaarvergadering S.J.E.F In hotel „De roode leeuw" hield de tennisclub „S.J.E.F." haar algemene vergadering. Uit het verslag van de kascommissie bleek dat de rekening 1960 sloot met een batig saldo van f 176,37. De begroting voor 1961 ver toonde aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 1469,55. De aftredende be stuursleden E. de Cuelenaere en S. Spin- newijn stelden zich niet meer verkies baar. In hun plaats werden gekozen mevr. M. Rijk en de heer P. Punt. In de kascommissie werd de heer R. Wieg man vervangen door de heer W. Trap man. De teamcommissie voor 1961 zal bestaan uit mevr. Rijk en de heren W. Trapman en J. Paridaen. Besloten werd in het komende seizoen met 1 team deel te nemen aan de gewestelijke competitie van de K.N.L.T.B. 4e klas en met 1 berenteam aan de competitie van het district Zeeland. Geslaagd. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het candidaatsexamen electrotechnisch ingenieur, de heer R. H. Baecke alhier. Sluis Aanbesteding. Het architectenbureau L. A. J. van Dongen to Etten heeft aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor rekening- van de heer J. G. Boddery te St. Anna ter Muiden. Er werd ingeschreven als volgt: P. F. Barra, Oostburg f 22.500, A. Lippens, IJzendijke f 21.310,I. J- Vermeulen, Waterlandkerkje f 21.300, J. H. Baas zoon, Sluis f 21.242,H. van Poucke, Sluis f 18.910,C. Cort- vriendt zoon, Sluis f 18.530,A. F. Bogaard. Sluis f 18.300,—. De begroting van de architect was f 18.865, Het werk is gegund aan de laagste inschrijver. Zuidzande Geslaagd. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het candidaatsexamen electrotechnisch ingenieur, de heer H. M. de Ligny alhier. Bresken* Gezellige avond voor de vissers. Zaterdag organiseerde de Visserij - vereniging „Ons Belang" te Breskens een gezellige avond voor de leden met hun dames en enkele genodigden, in hotel De Milliano aan de Veerhaven. De voorzitter van de Visserij vereni ging, de heer C. Kosten, heette de vele aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder het college van B. en W., de gemeente-secretaris, de mijnmeester en de havenmeester, allen eveneens ver gezeld van hun dames. Spr. zei, dat de avoid moest gezien worden als een coniactavond, bedoeld ter versteviging van de onderlinge band der vissers. Het gebodene bestond uit een gezel lige maaltijd, alsmede conference's, muziek en zang. Alles had een zeer geslaagd verloop en na afloop keerde iedereen dan ook zeer tevreden huiswaarts. Zwaan in de haven. Sedert een paar dagen zwemt in de handelshaven te Breskens een zwaan rond. Men weet niet of het dier afkom stig is van één der hofsteden in West Z.-Vlaanderen dan of het hier een wilde zwaan betreft. Collecte Rheumabestrijding Van 20 t|m 25 Febr. a.s. zal er een collecte worden gehouden ten bate der Rheumabestrij ding. De dames der V.V.H. hebben zich tot taak gesteld deze collecte te verzorgen. Wij weten allen dat Rheuma tot een der meest ernstige ziekten behoort die onze samenleving kent. Wie immers heeft in familie- of ken nissenkring geen Rheumapatiënt? Voor het wetenschappelijk onderzoek, bouw van klinieken, hulp aan zieken, enz. is veel geld nodig. Als de dames bij U aanbellen en hun collectebus presenteren, laat dan iedere ingezetene van Breskens een kleine bij drage geven. Vele kleintjes maken een grote. U allen helpt door Uw gift dit werk bijzonder steunen. Oostburg Feestavond Metaal Bedrijfsbond. Zaterdagavond werd te Oostburg een feestavond georganiseerd door de Me taal Bedrijfsbond, waarvoor veel be langstelling was. Districtsbestuurder, de heer F. Baan, sprak een propaganda woord, waarin hij de positie van de 75-jarige Metaalbe drijfsbond belichtte. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat voor werk nemers in de klein-metaalbedrijven nog niet bereikt is dat zij kunnen profiteren van een verkorte arbeidstijd. Dit komt mede door de positie, die de werkgevers in dit gebied innemen, aldus de heer Baan. Na een korte pauze trad de jeugdcabaretgroep uit Terneuzeu „De Hoepel" voor het voetlicht. Met zwier en vaart werd een aardig programma gebracht, waarvan de aanwezigen niet weinig genoten. Bijeenkomst Nat. Vrouwenraad Zeeland. In hotel „De Eenhoorn" te Oostburg vergaderde Dinsdagmiddag de Nationa le Vrouwenraad Zeeland. Voor deze bij eenkomst bestond veel belangstelling. Mevr. E. J. van den Broecke-de Man sprak een kort welkomstwoord tot de aanwezigen, waarbij bijzondere woor den van welkom werden gericht tot het ere-lid van de Nationale Vrouwenraad Zeeland mevr. S. C. de Casembroot-van der :.*elts, de echtgenote van de Com missaris der Koningin in de Provincie Zeeland. Mevr. Van den Broecke besprak de Unicef studieconferentie, welke in Tur kije is gehouden, in aansluiting op het congres van de Nationale Vrouwenraad. Tijde is deze studieconferentie, waar aan vrouwen uit 38 verschillende lan den, zowel uit de Oosterse als de Wes terse wereld deelnamen, was het on derwerp: De vrouw en haar gezin in de veranderde wereld. Eerst besprak mevr. Van den Broecke de stad Istanboel, waar het congres ge houden werd. Er zijn vele prachtige ge bouwen; naast grote rijkdom heerst erge armoede. Na even een stukje ge schiedenis van Turkije belicht te heb ben, bepaalde spr. haar aandachtig luisterend gehoor bij het onderwerp van het congres. Zij stelde dat men mede verantwoordelijk is voor de vrou wen in die landen, waar. het levens peil dat van het Westen nog niet heeft benaderd. De vrouw moet overal in de wereld de gelijkwaardige van de man zijn. Klaagt het ene land over hoge kindersterfte, in een ander land is het feit, dat de mannen meer dan een vrouw mogen hebben, voor de vrouw een enorm probleem. Voordat deze landen geholpen kun nen worden, zal men eerst daar de be staande situatie, zeden en gewoonten goed moeten bestuderen. Zij noemde als voorbeeld de hulp, welke enkele ja ren geleden Engeland heeft geboden aan een Oosters land. Men liet jonge meisjes naar Engeland komen om hen te le-en hoe het jonge kind verzorgd moet worden. Terug in hun geboorte land konden de meisjes de moderne zuigej.ingenverzorging niet in praktijk brengen, omdat in het geboorteland de middelen hiertoe ontbraken. Eeuwenlang is de maatschappij al aan het veranderen, aldus de inleidster, doch thans is het zo, dat men zich niet meer samen met het gezin als een stukje wereld apart kan opsluiten. Men wordt steeds meer afhankelijk van de omgeving en men dient samen een stuk mede-verantwoordelijkheid voor de an der te dragen. Na afloop van de lezing werd een korte pauze gehouden, waarin een Unicef-kinderfilm werd vertoond. Mevr. Van den Broecke kreeg nog heel wat vragen te beantwoorden, waarna de druk bezochte bijeenkomst gesloten werd. en ik verveel me al dagen lang in dit gat". Frank kon niet nalaten om bij de laatste woorden z'n wenkbrauwen te fronsen. Alsof ze niets merkte, vervolgde Mia, „ik was blij toen ik hoorde dat jij thuis zou komen, want, zo dacht ik, nu je zo veel jaren onder de mensen bent ge weest zullen we misschien beter met elkaar kunnen opschieten dan voorheen het geval was". Frank had met stijgende ergernis geluisterd. Het begon hem te spijten dat hij zoveel toenadering had getoond. „Mia," zei hij, „ik moet je in vele opzichten teleurstellen. Ik kan nog steeds geen kwaad woord over mijn dorp horen en ook niet over de inwo- ders. Het kan zijn dat hun levensom standigheden eenvoudiger zijn, het zijn ook „mensen". Verder ben ik nog niet in de gelegenheid geweest om veel in het dorp te kijken, maar ik geloof niet dat het van de oorlog veel geleden heeft en dan kan het wedijveren met de mooiste plekjes in Europa". Mia zwaaide afwerend met haar si garet, glimlachte eens liefjes en zei: „nu ja, jij bent hier geboren, ik kwam hier alleen mijn vacanties doorbren gen. Och, in het hoogseizoen was het dorp wel levendig en de zee en het strand heerlijk, maar nu, zo vroeg in het voorjaar, zonder badgasten, is het dorp uitgestorven. Ga op deze tijd eens in de Dorpsstraat kijken. Je kunt een kanon afschieten zonder iemand te ra ken. Alles is al in diepe rust". Frank glimlachte. „En wie is er mor genochtend in diepe rust als de men sen hier al weer aan de arbeid zijn?" „Ach, stop maar, we vorden het toch niet eens". „Daarom vraag ik me af, waaraan het dorp de ieer te danken heeft jou om deze tijd als logeergast te mogen bergen". Met lichte ironie ging Frank verder: „mij dunkt daar moet wel een gewichtige reden voor zijn als jij je hier afzondert, terwijl je zelf beweert dat de stad zoveel meer te bieden heeft". Mia scheen door deze vraag even haar zelfverzekerde houding te ver liezen. Frank zag haar ondanks poeder en rouge verbleken. Dan haalde ze on verschillig haar schouders op. „Och, het stadsleven vraagt soms te veel van een mens. Nogal wat gefuifd en zo. Ik vond het nodig wat op rust te komen om mijn uiterlijk wat te sparen. Hier wordt je als het ware ge dwongen rust te houden, terwijl je in de stad soms de dag niet van de nacht onderscheiden kan". „Hm deed Frank. (Wordt ▼•rvolgd).

De Schakel | 1961 | | pagina 2