Het was van ons. de (ch a kei ALG NIEUWS BLAD r~ ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN sje Jaargang - Nr. 804. Vrijdag 17 fsbruari 1961 Verschynt iedere vrijdag A bonnementsprijs fx,iop. kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen ioct. extra Telefoon 429 VJ DRUKKERS-UITHEVERS jr oMCOR 4 CE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL."* - Plaatselijk Nieuws Groede Raadsvergadering De burgemeester der gemeente Groede, de heer J. C. Everaars, liet tij dens de Raadsvergadering van vorige week Vrijdag, de eerste vergadering die in 1961 gehouden werd, in zijn Nieuw jaarsrede het probleem van de ontvol king van het West Z.-Vlaamse land in al haar ernst uitkomen. Per 1 Jan. 1960 begonnen met een be volkingscijfer van 2084, moest het jaar 1960 afgesloten worden met een cijfer van 2048, dus een teruggang van 36 in woners. De voorzitter legde meteen de vinger op de wonde plek, n.l. dat de nodige arbeidsmogelijkheid ontbreekt. Jammer is het bovendien nog dat het juist de jongeren, de ondernemenden zijn, die hun geboortedorp de rug toe keren. De voorz. was er van overtuigd, dat indien het geboortedorp naast de nodige werkgelegenheid een redelijk woonklimaat zou bezitten, er geen en kele aanleiding zou zijn de gemeente te verlaten. Dit was hem door vele ver- trekkenden stellig verzekerd. Het stre ven van de gemeenten dient er dus op gericht de twee aan elkaar verbonden problemen, n.l. de werkverruiming en de verbetering van de woongelegenheid aan te pakken. In een der naburige ge meenten is het woord gevallen dat men in West Z.-Vlaanderen moet zien te komen tot een z.g. Industrieschap. Hoe wel niet precies duidelijk is wat hier mee bedoeld wordt, kan Groede hier tegen geen enkel bezwaar hebben. De voorz. deed een suggestie in die zin, dat hij wel nodig zou oordelen indien de 14 West Z.-Vlaamse gemeenten tot het aanstellen van een persoon over zou den gaan, wiens taak het zou zijn in dustrie aan te trekken. Het is zeker niet nodig, dat er in Groede of Nieuw- vliet industrie zou komen, maar van groot belang zou het reeds zijn indien deze te Breskens of bijv. Sluis zou ko men. Sprekende over het afgelopen jaar. dat voor de gemeente Groede, dat in eerste instantie agrarisch is ingesteld, zeker een alleszins moeilijk jaar is ge weest, zei de voorz. diep respect te heb ben voor wat de landbouwers en de ar beiders onder deze uitermate moeilijke omstandigheden hebben gepresteerd. Deze mensen hebben een zodanige daadkracht getoond, dat hij met groot vertrouwen de toekomst tegemoet gaat. Overigens is er toch het afgelopen jaar in Groede zo het een en ander tot stand gekomen. Er kwam een nieuw postkan toor, met de bouw van twee woningwet woningen kon worden aangevangen, waarvan er 1 inmiddels is bewoond. 32 bouwvergunningen werden afgegeven, n.l. 10 voor nieuwbouw en 22 voor ver bouw, waaronder zeer grote verbete- rings werken. Het 100 pCt.-plan van de Waterlei ding-Mij. werd verder gerealiseerd. Er liggen reeds buizen aan de kust, zodat zeer binnenkort ook daar leidingwater aanwezig zal zijn. 473 aansluitbare per celen telt de gemeente, hiervan zijn er 467 aangesloten. Een heel groot percen tage, aldus de voorz. De electrificatie werd verder voortge zet door de Mosseldijk aan te sluiten en het raadsbesluit ook de Barendijk te eJectrificeren. Met voldoening werd het besluit van Minister Toxopeus ont vangen, dat hij inzake de voorgestelde grenswijziging tussen Breskens en Groe de geen medewerking zal verlenen aan grenswijzigingen, welke vooruit lopen op de voorgenomen herziening der ge meentegrenzen in West Z.-Vlaanderen. In 1960 is het vreemdelingenleven zeer geanimeerd geweest. Voor 1961 zag de voorz. bepaalde ta ken voor de raad. O.a. het streven naar werkverruiming, terwijl de gemeente moet zorgen dat de mensen prettig kunnen wonen. De bouw van de nieuwe o.l. school, waartoe reeds lang geleden is besloten, is een van de urgentste za ken. Ook de modernisering van de huis vuilophaaldienst moet nog opgelost worden. Besprekingen met nabuurge meenten om deze kwestie gezamenlijk aan te pakken, bleken weinig vrucht baar te zijn. Ook moet er naar gestreefd worden dat de derde schoolarts wordt aangesteld. Voor elk kind te onderzoe ken is maar 10 minuten beschikbaar, wat veel te ko;rt is om het onderzoek goed te kunnen verrichten. De vijf kust- gemeenten zijn bezig aan het z.g. streekplan om gezamenlijk de proble men, die het vreemdelingenverkeer met zich meebrengt, op te kunnen lossen. De heer Vermeulen beantwoordde de voorz. Ook hij zei dat de raad het be treurde dat het inwonertal achteruit gaat. Hij was van mening, dat de ge meente meer moet doen om het vreem- delingenbezoek te stimuleren. De voorz. corrigeerde de heer Vermeulen door te zeggen dat de gemeente al het moge lijke doet en steeds heeft gedaan de ontwikkeling van de kuststrook te be vorderen, omdat het gemeentebestuur zich bewust is dat daar een van de grootste mogelijkheden voor Groede ligt. Het is jammer hierbij op te moe ten merken, aldus de voorz.. dat de overheid de gemeente steeds de nodige ruggesteun heeft ontzegd. Dit mag niet en dat mag niet, zus kan het niet en ga maar door, maar de instanties ver geten hierbij aan te geven, hoe het dan wel moet en hoe het dan wel kan. Hier bij doelde de voorz. op de diverse plan nen, die maanden blijven liggen endoor iedereen vergeten schijnen te zijn. Men kan wel in beroep gaan, aldus de voorz., maar dan betekent het een achteruit- stellen van minstens twee jaar. Overi gens zei spr. uiterst benauwd te zijn op de zeer bekende lange ambtelijke tenen te trappen. Beroep instellen werd door de- voorz. een wassen neus ge noemd. Aan mevr. E. van de Worm-Goed- bloed werd een perceel grond verkocht a f 1,- per m2, gelegen aan de Molen straat, voor de bouw van een zomerwo ning. De notariskosten zullen door de gemeente wor den gedragen. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft enkele bezwaren tegen de door de raad vastgestelde bezoldigingsschaal voor de gemeentewerklieden. In dit ver band stelde de raad de volgende rangen in: a. werkman, werkman le klas en voorman. Aan de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten werd een garantie verstrekt van 50% in het eventuele verlies dat zou kunnen ontstaan door de financie ring van de bouw van de woning van de heer W. A. Bron aan de Nieuwe Uit valsweg. De raad kon niet accoord gaan met de voorstellen van de gemeente Hulst inzake de te volgen procedure van het jaarverslag, de balans, de verlies- en winstrekening van de N.V. Waterleiding Mij. Z.-Vlaanderen in de raad te be spreken en de gemeentelijke vertegen woordigers terzake bindend mandaat te geven. Dit zou niet uitvoerbaar zijn. Ook het voorstel dat de Raad van Com missarissen gevonden worden uit de kring der gemeentelijke vertegenwoor digers oordeelde de raad niet noodza kelijk. Op het verzoek van de heer I. Ekke- bus en 7 bewoners werd besloten de Oude Menne van een tegelpad te voor zien. De kosten bedragen f 1007,- in dien dit werk in eigen beheer zal wor den uitgevoerd. Aan de heer Becu werd voor uitbrei ding van zijn hotel-accomodatie een bunker verkocht voor f 100,-. De heer Becu, die „Het Vlaemsche Duyn" ex ploiteert, wil boven op de bunker een aantal kamers laten bouwen. Uit een lijst van 28 sollicitanten werd door de raad een gemeentewerkman be noemd, dit na een 2-tal stemmingen. Bij de tweede stemming verkreeg de heer G. Buijze 4 stemmen, de heer I. Ekkebus 2 en de heer P. J. Frans 1 stem. Door B. en W. was een voordracht in alfabetische volgorde opgesteld, be staande uit G. Buijze en P. J. Frans. De raad wijzigde de begroting voor '61. De heer P. van der Hooft vond dat het Marktplein, dat vroeger een van de mooiste plekjes van de gemeente was, nu hierop niet meer kon bogen. De voorz. zei, dat de kerk hinder onder vond van het hoog opgaande geboomte, terwijl het voor de fundering der kerk niet goed was dat er zo dichtbij bomen stonden. Door lage beplanting zal de Markt weer aantrekkelijk worden ge maakt. Vergadering Hutsdepartement. Vorige week Vrijdag hield de afdeling Groede van het Departement tot Nut van het Algemeen haar ledenvergade ring in hotel .,De Drie Koningen". Op deze vergadering waren aanwezig vijf bestuursleden en twee leden. Na opening door de voorzitter, nota ris A. H. M. van den Hoek, werden de notulen van de vorige vergadering door de secretaresse, mevr. S. Risseeuw-van Cruijrüngen, voorgelezen, alsmede het jaarverslag. De rekening en verantwoording van de penningmeester, de heer J. Schip pers, werd door de beide aanwezige le den, de heren J. van der Hooft en P. Beun, gecontroleerd en met een batig exploitatie-saldo van f 2,83 in orde be vonden. Medegedeeld werd dat het uitleen volume van de Nutsbibliotheek een stij gende lijn blijft vertonen en dat over 1960 een 15-tal nieuwe boeken waren aangeschaft. In de vacature van de heer de Hulster, die als bestuuslid bedankt had. werd de door het bestuur voorgestelde can didate, mevr. W. E. Riem ens-Schijve, gekozen. Wegens een te hoge ouderdom meende de heer J. Verhage zijn func tie als bestuurslid te moeten opzeggen. 1 Na woorden van lof en dank voor het j vele werk in dit bestuur verricht door de heer Verhage, werd de heer P. Beun gekozen. Wat betreft het 120-jarig bestaan van de Nutsver. Groede in 1961, meen de het bestuur beter het jubileum vau het 125-jarig bestaan in 1966 met een exra-feest te kunnen vieren. Na besprekingen over de St. Nico- laasviering en de: gedachtenuiting over de afrekening van de kleuterschool, werd de vergadering gesloten. Schoondijke Algemene vergadering ZL.M. De afdeling Schoondijke van de Z.L.M. hield in hotel „De Zwaan" haar algemene vergadering. De voorzitter, de heer J. B. A. Ris- seeuw, heette de leden hartelijk welkom. In zijn overzicht over het afgelopen jaar werd de nadruk gelegd op de wel z>eer slechte weersgesteldheden en op de prijzen der producten. De vergadering herdacht het overle den lid F. A. van Rosevelt, in leven burgemeester der gemeente Schoon dijke. In het komende jaar zal getracht worden een excursie van één of twee dagen te organiseren naar de Bies bos, Avifauna of de N.O.P. De wens werd uitgesproken dat in het komende seizoen, met inachtneming van de termijn van levering en het le veringsquotum, de leverantie der sui kerbieten te Breskens, zowel in het schip als op de opslag op de kade, een vlot verloop zal mogen hebben. De heer J. Risseeuw-van Hoeve werd als bestuurslid herkozen. De voorzitter dhr. J. B. A. Risseeuw, moest wegens vertrek naar Sluis bedanken. De be stuurssamenstelling is nu als volgt: A. J. B. Risseeuw, voorzitter; M. J. Buijze, secretaris; J. de Zwart, pen ningmeester; A. Verkruijsse en J. Ris seeuw-van Hoeve, leden. Afgevaardig de voor de kring werd de voorzitter, terwijl de secretaris als plaatsvervan ger zal optreden. De optredende voorzitter sprak een woord van dank tot de aftredende voorzitter voor al datgene wat hij in het belang van de afdeling had ge daan. Op 2 Maart zal er een lezing in het „Casino" te Breskens zijn waar de le den met hun gezinsleden voor zijn uit - genodigd. Deze lezing zal georganiseerd worden door de Bond van Plattelands vrouwen. Na afloop van het zakelijk gedeelte volgde in zaal Wijffels een gemeen schappelijke koffietafel, waaraan naast de dames der leden ook burgemeester J. C. Hoftijzer en echtgenote aanzaten. Burgemeester Hoftijzer verzekerde, dat ook het agrarisch bevolkingsdeel van de gemeente zeker zijn volle aan dacht zal hebben, zulks in antwoord op de door de voorzitter uitgesproken welkomstrede. De verdere avond werd verzorgd door de Z.P.M. en de L.J.G. afdeling Zuidzan - de, welke opvoerden Gerda van Anna Hoeve. A.V.R.O.-RBDIOBOOE Fa. Smoor de Hulster, Breskens Feuilleton STREEKROMAN door HANOL SPOOR. HOOFDSTUK I. Hernieuwde kennismaking. 1) „Heeft U misschien gemeubileerde kamers te huur tijdens het badseizoen?" De jonge vrouw die deze vraag stelde, leunde nonchalant op de onderdeur van het kleine huisje, dat schilderachtig in de duinen verscholen lag. Ze keek met vragend opgetrokken wenkbrauwen naar de jongeman, die in de keuken met een zekere ervarendheid de koo- jesdoek hanteerde. Deze keek verrast op. „Verdraaid," zei hij, „ik zou bijna vergeten dat ro iets ook nog bestond". „Bedoelt U mij?" vroeg de jongeda me, net iets te naïef om ongekunsteld te zijn. Hij keek naar haar gezicht met het teveel aan make-up en bemerkte, on danks de dikke laag poeder, de donke re kringen onder de koude berekenen de ogen. Hij zag dat haar elegante fi guurtje in een kostbaar bontmanteltje was gehuldZij hield het hoofdje koket schuin en keek hem uitdagend aan. Er kwam een zweem van afkeuring in zijn blik. „Sirene," dacht hij. „N*e, zo iets was hij op zijn reizen wel meer tegengekomen". „Pardon," zei hij koel, „ik was bijna vergeten dat ons dorp ook nog bad plaats is. Doch U is waarschijnlijk af gedwaald, dit is particulier terrein". Ze keek hem licht spottend aan en hij vroeg zich tevergeefs af waar hij dit gezicht meer had gezien. „Dit huisje staat hier anders schit terend voor verhuur aan badgasten," hield ze aan. „Misschien wel," antwoordde hij stroef, „maar ik begin er niet mee". Ze bleef echter staan en keek naar enige grote koffers, die op de keuken vloer stonden. Grote etiketten met na men van steden uit bijna alle delen van Europa waren kris-kras aan weers zijden opgeplakt. Daarna wierp zij een misnoegde blik op de jongeman, die onverstoorbaar met zijn huishoudelijk werk was doorgegaan. Zijn ernstig, knap gezicht had een trek van afweer. Zij maakte een ongeduldige bewe ging; kennelijk was ze niet gewend dat er zo weinig aandacht aan haar persoontje werd geschonken. Ze scheen met het vaste voornemen bezield na der met de grote, slanke jongeman kennis te maken en deed of ze zijn dui delijk getoonde reserve niet opmerkte. Onverwacht vuurde ze een heel an dere vraag op hem af. „Het lijkt me toe dat U wel huishoudelijke hulp kunt gebruiken; zou ik U van dienst kunnen zijn?" Ze had tenminste dit succes, dat hij haar aandachtig opnam en ophield met zijn typisch vrouwelijke bezigheid. „Ik ga vermoeden," zei hij langzaam en nadrukkelijk, „dat U met een be paalde bedoeling hierheen bent geko men. Zoudt U nu maar ineens willen verklaren wat U (zoekt?" Ze scheen plotseling veel pret te heb ben. „Wat ik zoek," echode ze, „wel iemand waar ik jeugdherinneringen mee kan ophalen. Dan," ging ze ver der, met een pruillip je, .schijn ik wei- heel oud te zijn geworden, dat je me niet herkent, Frank Kamp". Bij het horen van zijn naam scheen hem een licht op te gaan. „Nee maar. het is Mia," zei hij totaal verrast. Ver geten was zijn tegenzin, haar te woord te staan. Nu begroette hij in haar een vertegenwoordigster van de jaren, waar hij in de vreemde zo dikwijls met wee moed aan had gedacht. Hij opende voorkomend de deur. „Kom er in," zei hij hartelijk en schoof daarna een stoel aan. „Maak het je ge makkelijk en vertel eens wat je reis hierheen betekent; ik zet inmiddels een kopje koffie voor ons". Gretig was ze binnengestapt. „Mag ik helpen?" vroeg ze vleiend. „Nee, dat is helemaal niet nodig," zei Frank, terwijl hij handig toebereid selen maakte, „je weet niet half hoe goed we ons weten te redden". „We?" deed ze vragend, „ben je in tussen getrouwd?" Frank lachte. „Nee, daar zou ik zelfs geen tijd voor gehad hebben. Mijn vriend Paul Verdoorn is meegekomen. Met hem heb ik de halve wereld afge reisd. Hij is landbouwkundig inge nieur en kreeg na de oorlog opdrach ten van de regering. We waren toen al enige jaren vrienden, hoewel hij ouder is dan ik; hij is bijna veertig. Juist toen ik een brief van de notaris kreeg, waardoor ik het beter vond zo gauw mogelijk naar huis te gaan, was Paul wat overwerkt en besloot met mij mee te gaan. Ik heb hem aangeraden vroeg naar bed te gaan en dat heeft hij dan ook gedaan. Maar vertel jij nu eens. Je logeert zeker hier in het dorp, want de laatste bus zal al lang vertrokken zijn". Mia was in een rieten leunstoel neer gezegen. Haar slanke, goedgevormde benen strekte ze behaaglijk uit. Van onder haar lange zwarte wimpers keek ze verleidelijk naar hem op. Verwijtend ®ei ze, „maar Frank, je bent nog even oncomplimenteus als vroeger; wil je me nu al weg hebben?" Als om haar van het tegendeel te overtuigen presenteerde hij een siga ret en bood haar galant vuur aan. „Nu," ging ze verder, „om je gerust te stellen kan ik je vertellen dat ik hier logeer, zelfs dicht in je nabijheid

De Schakel | 1961 | | pagina 1