namens de Ver. van Burgemeesters, Sec retarissen en Ontvangers in W. Z.-VL de heer A. A. Leenhouts, inspecteur voor het lager onderwijs, die des burge meesters aandacht vroeg voor de cen trale positie die Oostburg als scholen centrum in W. Z.-Vlaanderen inneemt De heer A. Berenpas vertolkte de ge voelens van het Gewestelijk Bestuur van de Partij van de Arbeid en sprak zijn blijdschap uit dat in Oostburg een socialist als burgemeester werd be noemd, hoewel een burgemeester steeds boven de partijen behoort te staan. D» heer Roelvink vertolkte de gevoelens van de gemeente Zonnemaire, de heer A. Gossije, hoofd der U.L.O.-school, sprak namens alle Oostburgse school- instellingen. Voor Zevibel sprak de heer B. W. schot uit Zierikzee en burge meester A. C. Willemsen uit Ierseke. Ais vriend van de nieuw benoemde bur gemeester spraken de heren C. de Nooijer uit Den Haag en L. P. van Oor schot uit Vlissingen. Nadat alle sprekers door burgemees ter Van Leeuwen beantwoord waren, werden in de burgerzaal verversingen aangeboden. Hierna werd een receptie gehouden voor de burgerij. Velen kwa men de nieuwe burgemeester begroe ten. Plaatselijk Nieuws Aardenburg Pr. van Damme uit Oostburg verwierf koningstitel De schuttersvereniging „Sint Sebas- tiaan" te Aardenburg hield haar jaar lijkse teerdag in het stamlokaal ,,'s- Lands Welvaren," met daaraan verbon den een Koningsschieting op de liggen de wip. De heer Pr. van Damme uit Oostburg verwierf hierbij de koningstitel, waar mee hij de heer Jos. de Rijcke, koning in 1960, onttroonde. Deze oud-koning bewees overigens zijn vaardigheid nog niet kwijt te zijn, want bij de volgende beschrijf schieting schoot hij de hoofd vogel. De le zijvogel was voor junior- schutter Tonny Rijckaert, terwijl de 2e zijvogel niet werd afgeschoten. De medaille voor de meeste kleine vo gels was voor de heer H. van Iwaarden, terwijl junior-schutter J. Lippens hier tweede werd. De schutters, in gezelschap van hun dames, genoten vervolgens van een maaltijd. Tot slot was er nog een kaartwed- strijd. Hiervan was de uitslag: 1. H. de Rijcke-O. Onghena; 2. Jos. de Rijcke- E. .Gijzeis; 3. H. Lippens-P. Lippens; 4. P. Blondeel jr.-H. van Iwaarden. Schoondijke Feestavond Volksonderwijs In zaal Wijffels hield de afd. Schoon dijke van Volksonderwijs haar jaarlijk se feestavond. In zijn openingswoord heette de voor zitter van de afdeling, de heer A. J. de Klerck, allen hartelijk welkom, in het bijzonder de federatieve bestuursleden, de heren Alberts en Boon. In een korte propaganda-toespraak meende de heer Alberts te mogen con stateren dat velen, welke geen kinde ren meer op de lagere school hebben, toch volksonderwijs trouw blijven. Ver heugend noemde hij het feit dat, nadat enkele jaren een dalende tendenz was waar te nemen in het ledental, thans weer ledenwinst wordt geboekt. Het programma werd verzorgd door de toneelgroep van de Nederlandse On derwijzers Vereniging, afd. W. Z.-Vl. Onder regie van de heer G. van Oor schot werd opgevoerd „Pimmetje," een thriller in drie bedrijven door R. Feen- stra. Alvorens de heer de Klerck zijn dank overbracht aan allen die tot het wei- stond, toen herkende ik je het was, alsof m'n hart brak, Berend Opeens keek hij haar verschrikt aan. „De fiets!" riep hij uit. „Waar is die fiets? Ik heb hem gehuurd Ze drukte zijn arm. „Die staat al lang in de schuur. Maak je maar geen zorgen daarover. Maar waarom ben je niet eerder naar me toegekomen, Berend?" „Liefje, ik wist pas gistermiddag je adres. Wat dacht je dan? Als ik eer der geweten had dat je hier zat als het kon was ik op vleugels gekomen". „Houdt je zoveel van me, Berend?" „Nu weet ik pas wat ik miste, Mar- rigje, toen jij er niet meer was. Ik ben een grote Ze legde haar vingers op zijn mond. „Stil, Berend, we hebben allebei schuld. Ik ben ook een eigenwijs, koppig mens en ik wilde niet toegeven, dat ik ook fout gehandeld had. We hebben allebei een lesje gehad en dat heeft onze liefde voor elkaar alleen maar groter en hechter gemaakt. Misschien is het goed geweest, dat we een poosje van elkaar verwijderd waren. Toen hadden we beiden wat om over te denken. We zijn net een stel dwaze kinderen geweest, die met elkaar gekibbeld hebben Hij trok haar dicht naar zich toe. „Dat doen we niet meer, hè, liefje?" Ze ligt stil tegen hem aan. „Nee, Be rend. We zullen elkaar liefhebben, zo veel als in ons vermogen ligt". „En zullen we dan maar gauw gsfan trouwen?" Ze knikt. En dan slaat ze nogmaals haar armen om hem heen en zoent hem op zijn bevende mond. „Berend, ik heb zo verschrikkelijk naar je verlangd, zo verschrikkelijk erg Einde slagen van deze avond hadden meege werkt, mocht de heer P. Vermeulen, kring voorzitter van de Kring West Z. Vlaanderen van Volksonderwijs, de spe lers namens deze kring een kleine at tentie aanbieden. Hij wees op het wel zeer belangrijke werk wat dere toneel groep verrichtte in het belang van Volksonderwijs en de Openbare school. Jaarvergadering Kleuterschoolvereniging. In het schoolgebouw van de Kleuter- schoolvereniging Schoondijke kwam deze vereniging voor haar jaarvergade ring bijeen. In haar openingswoord herdacht de voorzitster M. Burger, het eind van vo rig jaar gestorven ere-lid van de vereni ging, de heer Cransberg. „Dan denk ik aan de moeilijke financiële positie van voor de oorlog en zeker niet minder aan de moeiliikheden die er waren om na de bevrijding weer te komen tot het bouwen van een nieuwe school. Van het werk door hem en het toenmalige bestuur verzet plukken wij nu de vruch ten /en heeft Schoondijke een kleuter school, die aan de tegenwoordige eisen voldoet," aldus de voorzitster. Door het bestuurslid, de heer I. A. v. Overbeeke, werd vervolgens een uitvoe rig overzicht gegeven van de verbou wing welke na goedkeuring door de In spectie zal plaats vinden. De verbou wing betreft uitsluitend het ganggedeel te. Enkele W.C.'s, voetwasbakken, drink., fonteinen, gangverwarming, tochtdeu ren, hetwelk alles bijgebouwd zal wor den, zuhen de gang tot een voorbeeld van hvgiëne maken. Voorts ligt het in de bedoeling naast de school een speel weide aan te leggen. Door de penningmeester werd vervol gens een overzicht over de afgelopen 5 jaar geeeven. Er bleek heel wat tot stand te zijn gekomen. Wij noemen slechts vloerbedekking, nieuwe verwar ming. zonwerende gordijnen, nieuw meu bilair en een bijna totale vernieuwing van het ontwikkelingsmateriaal. Verheugend was het ook volgens de penningmeester dat de vereniging alles in volle eigendom bezat, daar de laatste lening was afgelost. Het was zelfs mo gelijk geweest, al was het dan een zeer kleine, reserve te vormen. Als nieuw lid werd in het bestuur ge kozen mevr. A. de Hullu-Kruissen in de vacature van de heer F. Versprille, ter wijl mej. M. Burger en de heer P. Toes- seint bij acclamatie werden herkozen. Vergadering Volksonderwijs. Onder voorzitterschap van de heer A. J. de Klerck kwam de afdeling Volkson derwijs Schoondijke voor zijn algemene vergadering bijeen. In zijn welkomstwoord drukte de voor zitter er zijn spijt over uit dat slechts een zo gering aantal leden aanwezig waren. Getracht zal worden het aantal leden, dat momenteel 175 bedragt, te vergro ten. De heren A. J. de Klerck en A. de Roo werden beiden, als bestuurslid her kozen. Uit het verslag van de penningmees ter bleek, dat het batig saldo over 1960 f 107.68 bedroeg. Besloten werd dat de leden van de af deling op de uitvoering van de Openb. lagere school ..Prinses Irene" op 3 Maart a.s., op diezelfde voorwaarden als de ouders der leerlingen toegang zullen hebben. Men wil deze maatregel als een middel zien om het contact tussen school en volksonderwijs te vernauwen. Oroede Geslaagde muziekconcerten. Vorige week Donderdag en Zaterdav gaf de Kon. Muziekvereniging „E.M.M." te Groede haar jaarlijkse wintercon- certen. De voorzitter, de heer P. Hoste, open de deze goed bezochte avonden met een opwekkend woord, waarna de muziek vereniging enige nummers ten gehore bracht, die zeer verdienstelijk werden uitgevoerd. Ook het optreden van het jeugdorkest, bestaande uit de jongste muzikanten en enkele leerlingen, viel zeer in de smaak van de aanwezigen, wat duidelijk tot uitdrukking kwam door het rijkelijk applaus. Hierna traden de leden der toneel vereniging „Oefening en Vermaak" uit Oostburg voor het voetlicht met bet blijspel: „O. die mannen". Dit optreden werd eveneens een succes en de lach salvo's waren dan ook niet van de lucht. Des Zaterdags werd de avond besloten met een gezellig dansje op de tonen van „De Sarino's". Opbrengst Kongo-acti In de gemeente Groede heeft de olie bollen-verkoopactie voor de leniging van de hongersnood in de Kongo een netto bedrag van f 500,- overschreden, welk bedrag inmiddels aan het Ned. Roode Kruis is overgemaakt. Hoofdplaat Vergadering Wielervereniging Bestuur en medewerkers van de wie lervereniging „Hoofdplaat" kwamen Vrijdagavond in vergadering bijeen in zaal Martens. Uit het financieel jaarverslag bleek, dat er een kassaldo is van f 643,70, ter wijl er nog een vordering is op de K.N.W.U. van f 100.-. Voor het jaar 1961 werden de volgen de wielerwedstrijden gepland: 2 Juli, kermispondag, voor nieuwelingen; 3 Juli: volkskoers Op Zondag- 17 Septem ber 1961 (najaarskermis), voor amateurs en onafhankelijken. Aan het bestuurslid E. Pijcke werd op zijn (schriftelijk) verzoek eervol ont slag verleend. Uit dank voor de di ensten aan de wielervereniging bewezen, zal de heer Pijcke een kleine attentie aange boden worden. In de plaats van de heer A. de Poorter werd als bestuurslid geko zen P. Temmerman. De notulen gaven aanleiding tot kri tiek op de verzorging van de affiches voor de wielerwedstrijden. De voorzitter, de heer Th. de Poorter, klopte rouwmoe dig meaculpa. Voortaan zal de heer J. de Smit voor de affiches zorgen. In de rondvraag stelde de heer Tem merman voor aan de kaartverkopers en bijrijders van de wielerkoers een ver goeding te geven. Hierop werd afwijzend beschikt. Bij de wielerkoersen van dit jaar zal de verkoop van toegangsbewijzen aan de westzijde van het dorp zijn aan de Hoeg_ weg. De wedstrijden zullen gereden worden volgens prijzenschema I. Geslaagd. Voor het getuigschrift gezinsverzorg ster slaagde te Bouvigne onze dorpsge- note Maria Scherbeijn. Spreekbeurt voor K.A.B. In zaal Martens hield pater Pisters uit Hulst Maandagavond een spreek beurt voor de leden van de K.A.V. en de K.A.B. De belangstelling voor deze in teressante avond was, in aanmerking genomen het grote aantal K.A.B.- en K.A.V.-leden in Hoofdplaat, niet zo erg groot. In zijn openingswoord zei de voorzit ter van de K.A.B., afd. Hoofdplaat, de heer C. de Smit, dit zeer te betreuren. Hij was in het geheel niet te spreken over de opkomst van de mannen, ook wat betreft de gewone vergaderingen van de K.A.B. Al het werk wordt over gelaten aan het bestuur en van de le den wordt erg weinig medewerking ont vangen. Pater Pisters, bedrijfsaalmoezenier, had als onderwerp voor zijn spreekbeurt gekozen: „de verandering van de tijd waarin wij leven en de verandering van het gezinsleven". Na zijn spreekbeurt beantwoordde pater Pisters nog enkele vragen, waarna pastoor Deenen ook nog verder inging op de verschillende pun ten uit de toespraak van de pater. Ook spoorde hij allen aan toch meer belang stelling te tonen voor het werk van de K.A.B. en de vergaderingen te bezoe ken. Tot slot dankte de voorzitter van de K.A.B. pater Pisters voor zijn interes sante en boeiende toespraak en sprak de hoop uit, hem in het volgend seizoen weer in Hoofdplaat te mogen begroeten. Ten bate van de kas der K.A.V. werd in de pauze een verloting gehouden. Zilveren ambtsjubileum. Wachtmeester le klasse H. Visscher. postcommandant der Rijkspolitie te Hoofdplaat, vierde Dinsdag j.L zijn zil veren ambtsjubileum. Dit jubileum werd echter gevierd op kamer 1 van het Ma- ria-paviljoen in het ziekenhuis te Oost- burg, waar de wachtmeester herstel lende is van /een ernstige ziekte. Toch is deze dag voor de jubilaris een onvergetelijke geworden, mede door het werk van de verpleegsters, die ka mer 1, maar ook het bed van de patiënt, feestelijk hadden versierd, waarbij de vele bloemen die! de heer Visscher deze dag mocht ontvangen, het geheel nog feestelijker maakten. Hoewel de wacht meester nog veel rust moet houden, kwamen toch velen hem persoonlijk gelukwensen, o.a. districtscommandant der Rijkspolitie A. J. van Thiel uit Mid delburg, adjudant van de Woestijne uit Breskens en collega's van de jubilaris. Ook ontving hij vele schriftelijke ge lukwensen en cadeaux. De heer Visscher is sinds 1948 post commandant te Hoofdplaat. Waterlandkerkje Schooluitvoering Door de kinderen van de 4e, 5e en 6e klas van de Openbare lagere school te Waterlandkerkje werd weer de jaarlijk se toneeluitvoering gegeven, onder lei ding van het hoofd der school, de heer J. J. de Bruijne. Ditmaal lieten de jeugdige spelertjes de vele aanwezigen genieten van het geestige sprookje „Hoe komt prinses Stella bij het hol van de heks," geschre ven door R. Broek. In de pauze werd een goed geslaagde verloting gehouden. Oostburg Personeelsgebrek bij de bakkers. Hoe nijpend het personeelsgebrek in sommige takken van het bedrijfsleven momenteel is, bleek weer eens temeer toen twee bakkers in Oostburg hun klanten de mededeling deden, dat ze niet meer in staat waren hun brood aan huis te bezorgen omdat ze geen perso neel konden krijgen. Wel een bewijs dat ook in dit vak een groot tekort is aan personeel. Vergadering Ned. Onderwijzers vereniging. De afdeling West Z.-Vlaanderen van de Nederlandse Onderwijzersvereniging kwam Zaterdag in hotel ,.De Eenhoorn" te Oostburg in vergadering bijeen. De heer J. Robijn uit Breskens heette allen hartelijk welkom, waarna de heer Jac. Lootsma, algemeen voorzitter van de N.O.V., het woord voerde. Spr. lichtte in het bijzonder de weïkwijze toe van het „georganiseerd overleg voor ambte narenzaken". De gedifferentieerde loon politiek stelt de ambtenarenorganisa- ties voor allerlei moeilijkheden, hetgeen de heer Robijn nader toelichtte. Verder sprak men over talrijke onderwerpen, zoals de toegezegde verlaging van de leerlingenschaal. Na afloop was er een gemeenschap pelijke koffiemaaltijd, waaraan ook de dames aanzaten. Later bracht de toneelgroep van de afdeling „Pimmetje," een toneelstuk van R. Feenstra. Hierbij waren de verschil lende bestuursleden van de afdelingen van de „Vereniging voor Volksonderwijs" uit West Z.-Vlaanderen en vertegen woordigers van de Oudercommissies van de openbare scholen aanwezig. In de pauze sprak de heer P. A. Ver meulen, voorzitter van de Kring „Het land van Cadzand" een propaganda- woord, waarbij hij de aandacht vroeg voor de nieuwe beheersvorm van de openbare school en voor het 95-jarig bestaan van de vereniging. Sluis Vergadering Bond van Plattelands vrouwen. De plaatselijke afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen hield haar jaar vergadering in het koffiehuis „Oud Sluis". De vergadering stond onder lei ding van mej. A. Huissen. Financieel was 1960 een goed jaar voor de afdeling. Het kassaldo bedroeg f 321,68, terwijl de „Eigen huis-actie" f 31,50 opbracht. Er traden vier nieuwe leden toe. Verschillende dames gaven zich op voor de cursus „handig huishouden" die binnenkort gegeven wordt. In het bestuur werd mej. A. Huissen herkozen, terwijl mevr. A. Lako-de Hullu tot nieuw bestuurslid werd geko zen. Na afloop van het huishoudelijke ge deelte sprak mevr. J. Specht uit Goes over het gebruik van linnen in de huis kamer. De heer Maljaars vertoonde de film „In het land van Leije en Vlas." een kleurenfilm die de aandacht trok door de prachtige beelden uit de oude Vlaamse steden. Verder werd de film „Nederland linnenland" vertoond. Besloten werd nog tot een gezamen lijk bezoek aan de opera te Gent op Vrijdag 24 Maart. Breskens Brand aan boord van vissersvaartuig. Dinsdag is op het vissersvaartuig BR. 56. schipper J. de Koster, brand uit gebroken in het vooronder, vermoedelijk door kortsluiting. Op de haven aanwezige vissers wisten met behulp van schuimblussers het vuur te bedwingen, doch konden niet voorko men dat de reservenetten en het kooi- goed verloren gingen. Vismijn - Breskens Week van 29 Jan. t.e.m. 4 Febr. 1961. 633 kg. bot 45 kg. schar 10053 kg. kabeljauw 1589 kg. wijting 57 kg. lever 19201 kg. sardijn 84 kg. haring 4996 kg. sardijn-pul Burgerlijke Stand GEMEENTE WATERLANDKERKJE over de maand Januari 1961. GEBOORTEN: 6, Jacob Gerrit, zn. van Arie Jansen en van Maria Monster. OVERLEDEN: Geen. HUWELIJKEN: Geen. INGEKOMEN: 20, Barteld Schanssema en gezin, van Stedum naar Molenstraat 56; 29, Jan Meijer, van Stedum naar Molenstraat 56. VERTROKKENGeen. FILMNIEUWS Casino Bioscoop te Breskens presen teert U Zaterdag 11 Febr., aanvang 8 uur, Richard Widmark en Lee J. Cobb in de spannende gangsterfilm, verfilmd in schitterende kleuren: „De Valstrik". Hij trotseerde elk gevaar om de gewe tenloze gangster aan de justitie te kun nen uitleveren. Prima spel in een actie film die U tot de laatste meter in adem loze spanning houdt. Zondag 12 Febr., aanvang 4 en 8 uur, Robert Taylor, Tina Louise en Jack Lord in de grote Western: „De Beul". Hij was Sherif, maar zij noemde hem „de beul," omdat hij dacht dat al1 es en iedereen met geld was om te praten. Zijn jacht op een misdadiger, die uit eindelijk een behoorlijk mens blijkt te zijn. leert hem dat hij de mensen an ders moet leren beoordelen. Een 'span nend verhaal uit het wüde Westen.

De Schakel | 1961 | | pagina 2