v. „[iel ziel geen Licbaaingoebrek." de (chakei ALG. NIEUWS BLAD DRUKKERS-UITGEVERS. VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN SMOOR DE Hl'LSUR - DORPSSTRAAT 1C - BRESKENS - TEL. ije Jaargang - Nr. 802 Vrijdag 3 Februari 1961 Vcrschynt iedere vrijdag A bonnementsprij s f 1,10 p. kw.; franco p. post f 1,35 Prijs der advertenties xo ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 419 Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering. Traditiegetrouw heeft burgemeester J. A. Eekhout Maandagavond de eerste raadsvergadering van dit jaar geopend met de gebruikelijke Nieuwjaarsrede. In deze rede stelde de burgemeester, dat. dank zij de financiële faciliteiten, welke de raad verleende voor de sane ring van de vissersvloot, reeds 15 pCt. van de vloot gesaneerd is. Deze grotere schepen varen sneller en hebben gro tere opbrengsten dan de verouderde schepen. Voorts is de sociale accomoda- tie aan boord der nieuwe schepen dus danig, dat reeds meerdere vissers met plannen rondlopen hun schip te ver nieuwen. De haringvisserij was de afgelopen maanden bevredigend. Het snel afvoe ren van de aangevoerde hoeveelheden blijft problemen scheppen, die het col lege van B. en W. nog steeds bezig houden. Op afdoening wachten nog twee be drijven, die van de geboden financie ringsregelingen gebruik willen maken. Naast de fa. Luteijn zullen de Gebr. Cruson en de n.v. Gebr. Verduijn ge bruik maken van de gelegenheid het bestaande bedrijf te vergroten. Het is van eminent belang, aldus de voorzit ter, dat deze bedrijven de nodige ex pansie wordt verleend. Recreatie. Uitvoerig besprak de burgemeester de mogelijkheden voor recreatie te Bres kens en sprak zijn teleurstelling er over uit, dat het bungalowpark niet ineens kon worden volgebouwd door de Eath uit Rotterdam. Het drama was een ont goocheling voor ons allen. Een licht punt is, dat inmiddels met de bouw van de eerste bungalows is begonnen en meer dan de helft van de beschikbare bouwgrond reeds is verkocht of in op tie is uitgegeven. Thans worden de we gen in het bungalowpark aangelegd en werd opdracht gegeven voor het aan leggen van de beplanting. In plan West komt de nodige bouw grond vrij voor de bouw van 100 wonin gen. Woningen en nog eens woningen heeft Breskens nodig om aan de stij gende vraag te voldoen. Voorts worden in plan West wegen aangelegd om de kom der gemeente een snelle verbin ding met de Rijksweg en de veerhaven te geven. Goede aanvoerwegen zijn van essentieel belang voor de ontwikkeling der gemeente. Dankbaar gewaagde de burgemeester van de grote medewerking welke Bres kens heeft ondervonden van Rijksin stanties om te komen tot de aanleg van de Boulevard op het kunstduin. Het strandbezoek heeft zich het afge lopen jaar bijzonder gunstig ontwik keld. De West Z.-Vlaamse kust zal een gevestigd recreatieoord worden. De ge meentebesturen hebben de verantwoor delijke taak deze stroom strandbezoe- kers op te vangen. Coördinatie van de gemeentelijke uit breidingsplannen zal worden verkregen door een samenwerking tussen de ste debouwkundigen van de vijf.kustge- meenten. De Commissie voor de kustge. meenten heeft dit kunnen bereiken en het zal nodig zijn de drang om in de Feuilleton door Maartje Zeldenrijk. 41 Het begint steeds harder te onweren en de eerste druppels beginnen te val len. „Steeds maar dit pad volgen," had de laatste dorpeling, die hij de weg ge vraagd had, geadviseerd, „tot je bij een driesprong komt met een paddestoel. Dan moet je richting Ermelo rijden en dan zie je na een paar kilometer wel een villatj'e, een eind van de weg af. Dat is het". Berend heeft al enkele kilometers ge reden, maar nog steeds geen driesprong gezien. Hij is vast verdwaald. In een bos als dit is dat niet zo gek, met al die slingerpaden. Op goed geluk af blijft hij doorrijden. En intussen worden de regendruppels talrijker en dikker. Het begint donker der te worden naarmate het bos dich ter wordt en voor alle zekerheid stegkt hij zijn fietslamp aan, naarstig links en rechts speurend naar een eventuele driesprong met een paddestoel. Naar schatting is hij zeker al een half uur rijden van het dorp af, als hij -piotsehng na een bocht, op een kruis punt staat. Hé, daar is eindelijk een paddestoel. Maar een driesprong is het kuststreek te bouwen niet af te rem men. De burgemeester sprak de wens uit, dat een strandschap zal kunnen worden gevormd dat publiekrechterlijke bevoegdheid krijgt, om met de tijd mee te kunnen gaan. Voorts pleitte de voorzitter nog voor een gemeenschappelijke regeling voor een woonwagenkamp en het ophalen van huisvuil, alsmede de verwerking hiervan. In de toekomst zal de raad zich moe ten beraden over een meer passende bejaardensociëteit, daar het bestaande gebouwtje veel te klein is om de grote toeloop van bejaarden op te vangen. Breskens heeft een bloeiend ver enigingsleven. Zo is de gemeente lijke gymnastiekzaal steeds bezet. Ook de Instuif voldoet aan de ge stelde verwachtingen. Het leerlingen tal der Zeeuwse Muziekschool te Bres kens gaat nog steeds in stijgende lijn omhoog. Hoewel deze post bijzonder zwaar drukt op de begroting van de ge meente, noemde de burgemeester voor de leefbaarheid van het platteland een dergelijke instelling onmisbaar. In dit kader is een toegezegde subsidie voor de aanleg van de sportvelden ook van groot belang. De burgemeester zeide dat het eerste veld in het najaar van 1962 bespeelbaar zal zijn. Woningbouw. Jammer genoeg, aldus de raadsvoor zitter, is er van een massale woning bouw in de toekomst nog geen sprake. Ruim een kwart gedeelte der bevolking leeft nog in reeds afgeschreven nood woningen die een blok aan het been zijn door de hoge reparatiekosten. Voor de economische ontwikkeling der ge meente zijn meer woningen dringend noodzakelijk. De zuigkracht van kerngemeenten is enorm. De geschoolde vakkrachten drei gen voor Breskens en omgeving verlo ren te gaan. Het is dan ook voor Bres kens en geheel West Z.-Vlaanderen een bittere pil, dat Breskens niet als kern gemeente werd aangewezen. Overal brengt men de industrie naar de mon ding der grote rivieren. Breskens met een groot achterland van België en Frankrijk blijft door het ontbreken van de mogelijke financieringscapaciteit achter. Hoewel de Ontwikkelingscom missie W. Z.-Vlaanderen alles in het werk stelt om Breskens als kernge meente aangewezen te krijgen, meende de burgemeester dat als deze pogingen op niets uitlopen, men zelf de handen ineen moet slaan en een industrieschap moet vormen. In dit industrieschap zouden de be trokken gemeenten moeten participe ren. Er moet op korte termijn iets ge daan worden, aldus de voorz., om te voorkomen dat nog meer arbeidskrach ten uit deze streek wegtrekken. De heer A. Leenhouts sprak als oud ste raadslid woorden van dank tot de voorzitter voor zijn grote ijver om Bres kens vooruit te helpen. De raadsagenda. De notulen der vorige vergadering werden vastgesteld. Onder de ingek. stukken was een schrijven van G.S. in zake de goedkeuring van de gemeente begroting 1960. De heer De Boer vroeg of men niet bijzonder moeilijk werkt als de begroting 1960 pas op 3 Jan. 1981 wordt goedgekeurd. De voorzitter zette uiteen, dat deze zaak lang is opgehou- niet; er komen hier zelfs vijf wegen bij elkaar. Hij buigt zich om de woorden op de paddestoel te lezen. Zie maar eens, hij is al acht kilometer van Put ten af. Natuurlijk veel te ver doorgere den. Maar de zijweg voert naar Ermelo en dat is maar vijf kilometer. Dan moet hij die weg maar inslaan. Mis schien heeft hij geluk. De regen begint in stromen neer te vallen en Berend kijkt links en rechts of hij ergens kan schuilen, maar hij ziet niets anders dan bomen in de verte en laag struikgewas in de nabijheid. Ge lukkig rijdt hij meestal onder een bla derendak, zodat hij vooralsnog niet °rg nat wordt. Maar de bladeren beginnen door de zwaarte van de regen door te buigen en bieden steeds minder be schutting. Hij trapt stevig door, ziet links en rechts, maar ziet niets anders dan bomen en boompjes. Staat hij er even gekleurd op? Ver dwaald in een bos op de Veluwe. Nu ja, als hij dit pad maar volgt, dan komt hij vanzelf in Ermelo. Dat kan toch niet missen. Bij een volgend kruispunt staat hij even besluiteloos stil. Er wijst weer een paddestoel naar Ermelo, nu is de af stand nog drie kilometer. Maar hij ziet een paard en wagen aankomen. Geluk kig, dan kan hij de weg vragen aan de voerman. De man wijst met zijn zweep naar de weg terug. „Je bent er al voorbij. Goed den doordat Breskens een verhoogde uitkering heeft aangevraagd uit het ge meentefonds. Aan dei fa. de Ruijsscher te Biervliet werd het maken van straten en riole ringswerken in het bungalowpark voor een bedrag van f 68.469,- opgedragen. De heer J. C. P. Loonen, architect te Breskens werd opgedragen de ver bouwing c.q. vernieuwing van het ge meentehuis voor te bereiden. Naar aanleiding van een vraag van de heer de Jonge inzake de onbruik baarheid van kelderkasten in de wo ningwetwoningen, deelden B. en W. mede, dat door de nieuwe bouwveror dening dergelijke zaken in de toekomst, kunnen worden voorkomen. Het uitbreidingsplan West werd op enkele partiële punten herzien. Het is bijzonder verheugend dat de vissersvloot van Breskens, dank zij ga rantiestelling van de gemeente, reeds voor 15 pCt. vernieuwd is. Thans vroeg de heer P. F. Ritico de raad voor de vervanging van het vaartuig BR. 49 een garantiestelling te verlenen, groot f 50.000 a f 60.000. In het nieuwe casco zal de oude motor van de BR. 49 wor den geplaatst. Hiermede was de raad niet zo erg gelukkig. De raadsleden drongen er bij B. en W. op aan opnieuw besprekingen te openen om dhr. Riti co te bewegen een zwaardere motor in het casco te bouwen. Immers de grote re vangsten en betere bedrijfsresulta ten der nieuwe schepen zijn vooral te danken aan het feit, dat ze zwaardere motoren hebben. B. en W. die hier ook al op hadden aangedrongen, zegden toe de wensen van de raad in deze bij de eigenaar van het schip naar voren te zullen brengen. De garantie werd verleend en zal, als de nieuwe motor er komt, zo hoog worden bepaald als nood zakelijk is. Afwijzend beschikte de raad op een verzoek van het Wit-Gele Kruis om een verhoging van de gemeentelijke bijdra ge. Met het bedrag van 50 pCt. der con tributie zit de gemeente, aldus weth. v. d. Hooft, al aan de hoge kant. Aan de fa. Visser te Breskens werd een perceel grond verkocht waarop een deel der bedrijfsgebouwen van deze fa. staan. Voor de prijs van f 3,- p. m2 werd 700 m2 aan genoemde firma ver kocht. De nieuwe verordening voor de bouw van zomerwoningen, die B. en W. de raad aanboden, werd niet zonder meer door de raad aanvaard. Mevr. Niemans- Gossije was de eerste van de raadsle den die een lans brak voor het behoud der oude zomerwoningen. Zij vond een overgangstermijn van drie jaar veel te kort om de oude zomerwoningen aan de nieuwe verordening, vooral wat be treft het sanitair, aan te passen. Zij meende dat vooral voor de strandbe- zoekers met de kleinere beurs deze zo merwoningen onmisbaar zijn. De men sen die deze woningen in het verleden bouwden hebben de recreatie voor Bres kens gemaakt, aldus was haar oordeel. De heer Carels wees B .en W. er op, dat er te Breskens mede in verband met de Deltawerken nog geen terrein is aangewezen voor de bouw van zomer woningen. De heer Goethals werd door de directeur van de Oehtrale Dienst de heer C. Zuijdweg, uitvoerig ingelicht over de geëiste fundering en de ma teriaalmogelijkheden. De heer Zuijd- opletten, bij een stelletje sparrebomen zie je een klein zijpaadje rechts. Als je dat inslaat, kom je aan de achterkant van het pension uit". Berend zucht en knikt. Weet hij veel hoe sparrebomen er uitzien. Maar hij moet het toch proberen. Intussen is hij doorweekt van het wa ter. Maar hij heeft er al geen erg: meer in. Hij weet, dat hij nu in de onmiddel lijke nabijheid van Marrigje is en dat geeft hem nieuwe kracht. Weer stapt hij op en rijdt het fietspad terug. On derwijl scherp oplettend naar een par tijtje bomen, dicht bij elkaar. Als hij na enkele minuten in teen bocht piotse hng een aantal zilversparren ziet, ver moedt hij, dat het hier moet zijn. In derdaad ligt half verborgen tussen het struikgewas een klein voetpad, rechts van de weg. Het is te smal en het gebladerte hangt ter te laag om er te fietsen. Dus gaat hij lopen, de fiets aan de hand. Natte bla deren slaan in zijn gezicht en over zijn colbert, dat vastgeplakt aan zijn lichaam zit. Hij voelt het water soppen in zijn schoenen, maar het deert hem niet meer. Hij is doodmoe van de ongewone inspanning, die hij ook helemaal niet gewend is en voelt zich ellendig. Maar zonder dralen stapt hij verder. Hij wil naar Marrigje. Ineens houdt het lage struikgewas op en een stukje weide ligt voor hem. Aan de overkant van de weide ziet hij on- weg zeide. desgevraagd, dat het hem onjuist leek het te gebruiken materiaal precies voor te schrijven. Ook de heer Goethals vond de termijn van 3 jaar voor de aanpassing der oude zomer huisjes te kort en merkte op, dat deze huisjes vanzelf zullen verdwijnen ak er betere ter beschikking komen. De heer Cambier vroeg B. en W. de oude zomerwoningen onder te brengen in een andere verordening, n.l. die voor kamp eerhutten. De heer Vergouwe wa^ het volkomen met het standpunt van B. en W. eens, dat de oude zomerwonin gen aangepast moeten worden of moe ten verdwijnen. De voorzitter zette uit een dat de krotten, die worden verhuurd als zomerwoningen, een domper zij] op de recreatie. Zij moeten zo snel mo gelijk verdwijnen. Tenslotte zegde de voorz. nog toe, dat er ook een plan zal voorbereid worden voor de kampeer- hutten, die aan wat mindere eisen mo gen voldoen dan de zomerwoningen. Uiteindelijk werd de bouwverorde ning voor zomerwoningen met de stem men van mevr. Niermans en de heren Carels, Goethals en Leenhouts tegen voor wat art. 14 betreft, aangenomen. Mevr. Niermans vroeg B. en W. nog inlichtingen omtrent een voorstel dat de zomerwoningen slechts door één ge zin bewoond mogen worden. De voorz. zette uiteen, dat dit is om excessen te gen te gaan. B. en W. zullen deze regel bijzonder soepel toepassen. Over een brief van de gemeente Hulst betreffende de gang van zaken bij de benoeming van de commissarissen in de N.V. Waterleiding-Mij., werd uitvoe rig gediscussieerd. Mevr. Niermans meende, in tegenstelling tot de heer de Nooijer, dat men de afgevaardigden geen bindend mandaat mag meegeven De heer de Nooijer had er op gewezen, dat door de benoeming van commissa rissen die geen binding hebben met een gemeente, de band tussen de ge meenten en de Waterleiding-Mij. te los wordt. Mevr. Niermans deelde deze me ning niet. De heer Zegers wees er op. dat de commissarissen toch ook regel matig gekozen en herkozen worden. Hij vond het niet noodzakelijk dat deze functionarissen persé gebonden zijn aar. een burgemeesterschap. Van het Rijk is bericht ontvangen dat een belangrijke bijdrage wordt verleend in de aanleg der sportvelden. Het dooi de gemeente te overbruggen bedrag is f 115.000.-, waarbij de bouw van kleed gelegenheid niet is inbegrepen. De heer Vergouwe vroeg B. en W. een sport- commissie in te stellen en deze te ver zoeken de bouw der kleedlokalen zelf ter hand te nemen. B. en W. zullen zich over de exploitatie van de sportvelden en de dekking van het door de gemeen te te overbruggen bedrag nader beraden Dit zal ook gebeuren met de aanleg van de Strandboulevard over het kunst duin. Ook hier blijft na belangrijke bij dragen van het Rijk nog een groot be drag voor Breskens zelf te overbrug gen. Totaal ongeveer f 32.22D.-, alsmede de straatverlichting en waterleiding. Men is in Breskens bijzonder verheugd over dit plan en de raad zwaaide de voorzitter, die zich voor deze Boulevard bijzonder heeft beijverd, alle lof toe. Voor de afwatering van het achter pad in de Ph. van Kleef straat werd f 4000,- gevoteerd. De grondprijzen m het plan West werden nog vastgesteld. danks de stromende regen, een vrij groot huis met 'een serre. Daar zal hij dus moeten zijn. Nog steeds lopend steekt hu de wei over en als hij vlak bij de villa is, be merkt hij dat hij volkomen aan het eind van zijn krachten is gekomen. Hu staat stil, wil roepen, maar er komt geen klank meer te voorschijn. Op dit zelfde ogenblik worden de deuren van de serre ineens opengesmeten en een stem, die hij zo goed kent maar die hu zo lang niet meer gehoord heeft, roept hem toe: ..Berend! Berend!" Berend kijkt op maar zijn ogen kun nen slecht zien van al dat regenwater, dat van zijn voorhoofd stroomt. Nog steeds staat hij stil. De stem heeft hem een schok gegeven en hij begint te wankelen. Maar net op tijd pakken twee stevige armen hem vast en hij slaakt een lange zucht van verlichting: „Marrigje Het klinkt als een snik. Op hetzelfde ogenblik voelt hij twee lippen op de zijne: „Berend toch, mijn Berend HOOFDSTUK XXIX De volgende tien minuten doorleeft Berend als in een droom. „Berend," klinkt het in zijn oren, „wat ben je verschrikkelijk nat. O, kom gauw mee naar binnen. Je zult ziek worden met al dat natte goed aan De fiets ontglipt hem aan zijn han den en valt in de modder, maar nie-

De Schakel | 1961 | | pagina 1