J I S. OUWENOIJK 1 CORSETTEN OOTtburo „Liefde ziet geen Liciiaamsgebrek." Seizoen- Opruimings- Feest BOBBE de jchakel ALG. NIEUWS BLAD DRUKKERS-UITGEVERS: VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. ije Jaargang - Nr. 8oi Vrijdag 27 Januari 1961 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s fi,iop. kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 Plaatselijk Nieuws Breskens Ringmiddag Ned. Herv. Vrouwen groepen, afd. W. Z.-Vlaand er en. De afdeling West Z.-Vl. van de C.J.Y. F. hield haar jaarlijkse Ringmiddag in het jeugdgebouw „De uitkomst" onder leiding van de presidente, mevr. Brink man, uit Schoondijke. In haar ope ningswoord verwelkomde spr. alle aan wezigen van de diverse plaatselijke af delingen en hoopte dat het een prettige middag zou worden. Na het zingen van Psalm 150 ging mevr. Brinkman voor in gebed, waarna zij een verhandeling hield over Psalm 16 11: „Gij maakt mij het pad des levens bekend". Deze ver handeling was geheel afgestemd op de vraagstukken in het menselijk leven en hoe de gemeenschap met de Here Jezus Christus ook in de Vrouwenver enigingen tot uitdrukking kan komen. Naar aanleiding van dit onderwerp werd gezongen Gezang 217 5. Door een achttal vrouwen van de afd. Zuidzande werd een zelf ontworpen poppenkastspel vertoond „Hoe Marie lid werd van de vrouwenvereniging". Hierna volgde samenhang met orgel begeleiding door mevr. Goldschmeding uit Breskens. De filmstrook die vertoond wieird ging over het leven van Christus en Zijn werk. Mevr. Brinkman dankte de aftredende Ringsecretaresse, mevr ten Cate uit Cadzand, voor haar goede en prettige samenwerking in het Ring- bestuur, waarna zij mevr. Eijgendaal uit Zuidzande als nieuw bestuurslid welkom heette. In de pauze werd de gezamenlijke broodmaaltijd genuttigd Na de pauze werden enkele geestelijke liederen gezongen, waarna door de Hervormde toneelgroep uit Sluis het zeer mooie en ontroerende toneelstuk „Ik wil niiet meer lopen" van D. van Es, onder regieleiding van mevr. Bo.s- Korthals, werd opgevoerd. De schrijver D. van Ès was zelf aanwezig. Met een kort woord van dank aan alle mede werkenden en belangstellenden besloot mevr. Brinkman deze zeer goed ge slaagde middag met dankgebed. Jaarvergadering P.v.d.A. In café Van de Velde hield de afd. Breskens van de Partij v. d. Arbeid haar jaarvergadering. In zijn openingswoord kon voorzitter Van der Hooft o.m. wel kom heten de gewestelijk voorzitter, de heer M. van Poelje, alsmede de ge westelijk secretaris, de heer A. J. Be renpas. Er werd enkele ogenblikken stilte ge houden voor de overledenen in 1960, n.l. de heren J. v. Lare en D. Haartsen. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Bij de ingek. stukkon kwam o.m. ter sprake het 15-jarig be staan van d'e partij, hetgeen op een ju bileumbijeenkomst in Middelburg zal worden hierdacht. Hier zullen spreken Dr. Drees en de partijsecretaris J. Ber ger, met muzikale omlijsting van het Zeeuws Kamerorkest en de Stem de- Volks uit Middelburg en Vlissingen. Bij de jaarverslagen bleek, dat de afdeling er financieel goed voorstaat. Het ledental bedraagt 118. Bij de be stuursverkiezing werd de heer A. Vinke gekozen. Mevr. Niermans werd bij ac Feuilleton door Maartje Zeldenrijk. 40 Maar om kwart voor vier opent Ria de deur. „Mag ik binnenkomen?" Berend springt overeind en kijkt ver rast als hij de verloofde van Piet ziet. „Hé, ben jij hét? Natuurlijk, maak het je gemakkelijk". Ze trekt- haar handschoenen uit en gaat tegenover hem- zitten. „Warm. hè?"" Hij knikt. „En dan toch nog hand schoenen aan?" vraagt hij lachend. „Och ja, dat ben ik zo gewend. Het is meer voor de show mode „Wil je wat drinken?" „Graag. Iets, dat erg fris is". Berend belt en Lenie komt even la ter boven. Ze heeft flesjes op ijs staan en brengt ze even later met tw'ee gla zen. Als ze wat gedronken hebben, valt Ria met de deur in huis. „Al eens wat gehoord van Gootje?" Hij schudt mistroostig zijn hoofd. „Het lijkt wel, of ze van de aardbol ver- dwenen is," zegt hij. „Nee, ik ben bang. CTat feit dodelijke ernst van haar was, toen zé-het afmaakte". „Och," antwoordt Ria peinzend, „er clamatie herkozen. Als kascontrolecom missie werden de heren V. Schepens en J. A. de Nooijer bienoemd. Na de pauze werd de kleurenfilm „Een reis naar Israël" vertoond. Hier kon men kennis niemen van de vaak onder zeer moeilijke omstandigheden werkende Israëliërs, die deze nog jonge staat in korte tijd tot een bewoonbaar land hebben gemaakt. Na een speciaal dankwoord aan de hjeer Berenpas voor het vertoonde en aan al de leden voor hun opkomst, sloot de voorzitter deze goed geslaagde vergadering. Biljartwedstrijd. Maandag j.l. werd de jaarlijkse wed strijd A.B.C.-K.o.t. (Sluis) gespeeld in ,,'t Vissershuis" de Euck-Rammeloo. De belangstelling van de zijde der spe lers was groot, in 't bijzonder van Sluis. Bij A.B.C. moesten enkele leden verstek laten gaan vanwege hun werk en ziek te. Niettemin werden er 15 wedstrijden gespeeld, wat zeer veel is op één avond. Het bleek al spoedig dat K.o.t. niet op gewassen was tegen A.B.C.want deze laatste verkeerde in topvorm. De uit slag werd als volgt: A.B.C.: 11 gewonnen, 2 gelijk ge speeld en 2 verloren. 697 caramboles. Sluis (K.o.t.)11 verloren, 2 gelijk ge speeld, 2 gewonnen. 507 caramboles. Na afloop vielen de broodjes weer goed in de smaak. De voorzitter van A.B.C., de heer C. Erasmus, sprak nog een dankwoord en overhandigde een mooi schildje aan de voorzitter van Sluis, de heer Dusarduijn, als aanden ken aan deze wedstrijd. Sluis Raadsvergadering De Raad der gemeente Sluis kwam vorige week voor de eerste maal in het nieuwe jaar in openbare vergadering bijeen, onder voozitterschap van burge meester P. F. van Hootegem. De voor zitter sprak, mede namens de raad. een hartelijke gelukwens ter gelegen heid van de jaardag van Prinses Mar griet en zei de Prinses en het Koninklijk gezin van harte te feliciteren. Ook wenste de voorzitter de jarige primes een spoedig herstel toe. Sprekende over het zo juist verstre ken jaar 1960, zei de voorz., dat in I960 een mijlpaal in de geschiedenis van Sluis werd bereikt. Door de ingebruik name van het gerestaureerde stadhuis kon Sluis de periode van haar wederop bouw afsluiten, terwijl tevens een einde werd gemaakt aan de 16-jarige pe riode, waarin Sluis' gemeenteraad het stadhuis niet kon gebuiken. De festivi teiten rond de ingebruikname van het gerestaureerde stadhuis zijn, dank zij onze vrienden van het garderegiment Grenadiers bijzonder geslaagd. Deze evenementen hebben een apart saam horigheidsgevoel naar voren gebracht, waar zeer verheugend is. Wij hebben eens nagegaan wat het Rijk in de wederopbouwperiode zo al aan Sluis heeft- ten koste gelegd. Het bleek meer dan 20 millicen gulden te zijn. In kort bestek somde de voorz. op, wat er in die 16 jaren tot stand kwam: o.a. 250 woningen werden gebouwd, 58 bedrijven met woonruimte, 11 bedrij ven, 1 school, 1 kerk, medisch centrum, is niets veranderlijker dan een mens cn een vrouw Nou, ik ken mezelf". Ze dienkt een poosje na en kijkt naar de man. die ineengedrongen tegenover haar zit te roken. Ze mag em wel en ze mocht Gootje ook graag. Dan buigt ze zich voorover en legt even haar hand op zijn knie. „Nu moet je eens luiste ren, Berend. Ik ga je wat vertellen, wat ik (eigenlijk niet mag doen. Maai- ik vind het beroerd voor jullie alle twee. Jij hebt een fout gemaakt, maar Gootje ook. En daarom zal ik je het adres van Gootje geven, maar denk er om: van mij heb je het niet en van Piet even min, afgesproken?" Hij kijkt verheerlijkt op. „Weet jij, waar ze is?" Ze knikt en steekt haar hand uit: „Je woord? Dat je ons er buiten laat? ïk weet niet, hoe ze het zal opvatten, als ze je ziet verschijnen, maar nie mand mag weten, dat je haar adres van mij hebt gekregen". Hij drukt haar hand. „Mijn woord van eer, dat ik zwijg. Enfin, Ria. dat spreekt toch vanzelf Ja, ze had niet anders verwacht. Ze pakt een klein opschrijfboekje uit haar tasje en schrijft een paar regels op. Dan scheurt ze het blaadje uit en geeft het hem. Hij leest: Pension „De Zilverspar" Putterbos, nabij Putten. „Daar is ze al drie weken," vervolgt politiebureau enz. Wij kunnen dank baar zijn en met voldoening terugzien, aldus de voorz. Het jaar 1960 liet de voorz. eveneens de revue passeren, ter wijl spr. ook een aantal wensen naar voren bracht, welke men voor 1961 heeft. Zo noemde de voorz. een dorps huis voor Heille, een zwembad en een speeltuin voor de kom. De sanering van oude bebouwing, realisering van het uitbreidingsplan, het 100 pCt.-planvan de waterleiding, terwijl hij hoopte dat de afbraak van de noodwoningen in versneld tempo zou mogen door gaan. Voorts hoopte de voorz. op verbetering van de weg naar Heille, de verbetering van de bestrating in St. Anna ter Mui den en de uitvoering van het z.g. Wal- lenplan. De heer Herdink dankte de voorz. mede namens de raad, voor diens uit eenzetting en dankte hem voor al het geen hij persoonlijk voor de gemeente en de restauratie van het stadhuis heeft gedaan. Besloten werd de puinstort aar. de Nieuwstraat ook voor het jaar 1961 aan de heer M. Guesquiere te Sluis in ge bruik te geven voor beweiding. De heer B. v. d. Slikke werd met al gemene stemmen herbenoemd als lid van het Algemeen Armbestuur te Heille Aan de heer L. A. J. van Dongen werd wegens diens vertrek uit de gemeente, eervol ontslag verleend als onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. De entré's voor bezoek aan het stad huis werden vastgesteld, enigszins in afwijking- van de voorstellen van B. en W. Volwassenen zullen f 0,45 betalen of 6 B.frs (voorstel f 0,40 of 5 B.frs). Voor volwassenen in groepen f 0,30 of 4 B - frs. Kinderen f 0,20 of 3 frs en in groe pen van 20 of meer de helft. Besloten werd in de Zuiddijkstraat voor de 24 woningen een verharding aan te brengen, aansluitende op de klinkerverharding. De kosten van het gereedmaken van het cunet, zijnde f 2500.-, werd door de raad gevoteerd. In verband met de gewijzigde rege ling Centrale Dienst, ingaande 1 Jan. 1961, ging de raad acoord met de kos ten- en werktijdverdeling van de voor de gemeenten Sluis, Cadzand, Retran- chement en Zuidzande gezamenlijk werkzame opzichter. De verplaatsings kosten werden van f 1200,- op f 1600,- gebracht, waarvan Sluis 50 pCt. be taalt. Een schrijven van de gemeenteraad van Hulst inzake de vertegenwoordiging in de N.V. Waterleiding Mij., werd voor kennisgeving aangenomen omdat de daarin genoemde procedure niet te han teren is. De heer D. Hogerheide-Keijmel ver kreeg het recht naast zijn woning in de Dinsdagstraat een schoorsteen te hebben op gemeentegrond, dit voor de jaarlijkse betaling van f 2,50. Besloten werd op het desbetreffende verzoek, de aan de heer W. E. P. Hoe gen verleende vergunning tot het ex- ze. haar tasje dichtklappend. „Dooreen samenloop van omstandigheden ben ik haar adres te weten gekomen. Natuur lijk weten mijn aanstaande schoon ouders waar ze zit. Zondag zag ik een brief liggen, die ze geschreven had naar huis. Op de achterkant van de envelop zag ik het adres en ik heb het goed in mijn geheugen geprent. Ben je de laatste tijd nog thuis geweest? Ik bedoel bij Bos?" Hij schudt zijn hoofd. „Wat moet ik er doen? Bos was kwaad op me en ik ben toen al gauw weggegaan. Je was er zelf ook bij toen ik kwam informe ren naar Gootje". „Ach, ze menen het zo kwaad niet. Geloof mij maar: ze zitten er ook mee in. Papa mocht je wel. Nou, beste jon gen, je weet nu waar ze zit; beproef je geluk. Pak het rustig aan en doe niets overijlds. Ga vanavond kalmpjes naar Purmerend terug, overweeg wat je te gen haar zult zeggen en ga morgen ochtend bijtijds naar de Veluwe. Ik zal voor je duimen". Berend kan die nacht weer geen oog- dichtdoen. Hij heeft intussen al tien tallen malen gerepeteerd, wat hij te gen haar zal zeggen: „Marrigje, ik heb er verschrikkelijk veel spijt van. Ik ben een idioot geweest om ook maar één ogenblik aan je liefde voor mij te twij felen. Toe, Marrigje, kunnen we weer niet opnieuw beginnen? Marrigje, ik Het is bij Uw Modehuis in Vlissingen Deze week weer NIEUWE koopjes! Maakt dat U erbij komt! SPOTKOOPJES in ALLE afdelingen. ploiteren van een benzinestation op ge meentegrond, over te schrijven op naam- van de Caltex Petroleum Mij. te Den Haag. Waterlandkerkje 50-jarige echtvereniging. Gisteren vierde het echtpaar Johan nes van Espen en zijn vrouw Adriana Hamelink te Waterlandkerkje hun 50- jarige echtverbintenis. Wie van Waterlandkerkje langs de betonweg naar IJzendijke rijdt, komt voorbij hun proper huisje. Men kan dan direct zien, dat het niet zo maar een stil huisje is van bejaarde mensen die niets meer verrichten. Men ziet dat daar nog iets bedreven wordt. Jan, zo als hij in de omgang genoemd wordt, heeft n.l. nog een hobby en die hobby is „beesten houden". Hij heeft nog een paar koeien, die hij vroeger uit nood zaak hield om beter aan de kost te ko men voor zijn groot gezin, man. vrouw en 11 kinderen, waarvan 6 doch ters en 5 (zoons. Het heeft bij het echtpaar altijd voorop gezeten om vooruit te komen in de wereld. Man en vrouw zijn geboren te Axel en zijn er getrouwd. Op de jeugdige leeftijd van 9 jaar ging Jan al van de lagere school af en ging „bij den boer". In Axel heeft hij altijd in de landbouw gewerkt. Hij ontzag het zich zelfs niet om 's avonds en 's nachts schepen te kan echt niet buiten je De hele nacht ligt hij te woelen en te draaien. Zal hij dan eindelijk zijn meisje weer zien? Zou het nu nog goed kunnen komen? 's Morgens staat hij op met een hel se hoofdpijn. Dat mankeert er nu net nog aan. Natuurlijk zenuwen. Hoe kan het anders. Hij neemt een paar tablet ten in en besluit na het ontbijt een wandeling te maken. Wacht, als hij eens meteen met de trein ging dan had hij een flinke voettocht naar het station voor de boeg. Hij zou de tablet ten meenemen voor onderweg. Na de ochtendmaaltijd gaf hij Dinie instructies. „Ik# ben waarschijnlijk de hele dag weg, Dinie. Het is noodzake lijk". Ze knikt en kijkt hem aan. „U hebt een goeie tijding gehad, meneer," zegt ze. „U ziet er ineens heel anders uit. Niet meer zo verslagen, bedoel ik. Hebt u hebt u bericht van Gootje gehad0" Hij schudt zijn hoofd. „Nee, dat is het niet. Maar Ze knikt begrijpend. „Laat maar. merker. Ik hoop, dat het weer in orde komt. Ik wij de meisjes en Harm- sen, heus, we vinden het allemaal el lendig voor u". Hij kijkt haar met een dankbare blik aan. „Fijn, Dinie, dat doet een mens goed. Ik kon het eigenlijk weten dat ik altijd op jullie sympathie heb kunnen

De Schakel | 1961 | | pagina 1