Bisschop wil minder klokgelui Land- en Tuinbouw verheugd zijn, dat er een zo grote be langstelling was voor deze ontspan ningsavond. Het woord was hierna aan de „ar tiesten". Een koortje van jongens en meisjes zong op verdienstelijke wijze aan de piano begeleid door mej. M. Dhont, enkele tophits. Een schetsi? over het „Huwelijksbureau Harmonie" werd door de heren F. Haak, C. van Belois en mej. J. van Belois, ver dienstelijk op de planken gebracht. Voor de pauze was er nog een klucht spel „Een huis vol inbrekers," door J. Brouwer geschreven. Dit spel, dat nog al op de lachspieren werkte, werd vlot gespeeld. Tijdens de pauze was er een tradi tionele verloting, waarvoor veel prijzen waren beschikbaar gesteld. Hierna volgde het toneelspel in drie bdrijven: .Dokter in het Paradijs" van J. de Beer. Ook dit st.uk werd goed gespeeld. De toneelaankleding was door de fa. Verdeghem te Biervliet goed verzorgd. Breskens Duivententoonstelling. Zaterdag hield de postduivenvereni ging „De Reisduif", afd. Breskens van de N.B.V.Z., een drukbezochte tentoon stelling In zaal „Casino". Er waren 187 duiven ingezonden. De keurmeester, dhr. J. Vasseur-de Ujzer uit Cadzand, had geen gemakke lijke taak de vele mooie inzendingen te beoordelen. Prijzen wierden toegekend als volgt: Jonge duivinnen: 1. J. de Jonge; 2. A. J. Kruijsse; 3. A. W. Verduijn; 4. A. Janssen; 5. L. Bas- tong. Jonge doffers: 1. C. Kruijsse; 2. J. v. d. Lijke; 3. E. Ver mast; 4. J. v. d. Lijke; 5. A. Janssen. Jarige duivinnen: 1. A. van Strien: 2. J. van Weijnsber- gen; 3. L. Basting; 4. A. Kruijsse; 5. A. W. Verduijn. Jarige doffers: 1. J. v. d. Lijke; 2. iep 3. A. W. Verduijn; 4. J. van Weijnsbergen; 5. Sj. Janssen. Oude duivinnen: 1. Sj. Janssen: 2. E. Vermast; 3. C. Kruijsse; 4. en 5. A. W. Verduijn. Oude doffers: 1. A. Versprille; 2. J. Janssen; 3. L. Basting; 4. C. Kruijsse; 5. L. Basting. Goede belangstelling. In Breskens is de belangstelling voor identiteitsbewijzen voor de Prov. boot zeer groot. Er zijn reeds ruim 1100 kaarten uitgereikt op het gemeen tehuis. Jubileum. •Heden viert de machinefabriek fa. Gebr. van 4 de Sande te Breskens haar 25-jarig ju bileum. De directie houdt hedenmiddag een recep tie in hotel Valk en vanavond is er een ge zellig samenzijn voor het personeel in „De Uitkomst". Subsidie voor strandboulevard. De Minister van Economische Zaken heeft in combinatie; met de Minister van Sociale Zaken (D.A.C.W.), subsi die toegezegd voor de aan te leggen strandboulevard op het kunstmatig duin te Breskens met bijbehorende rij wielpaden en voetpaden. De toegezegde subsidie houdt ver band met het verlies van de oude veer haven, waardoor het verkeer niet meer door het dorp komt. Schoondljke Uitvoering Herv. Jongens- en Meisjesvereniging Door de Ned. Herv. Jongens- en meis jesvereniging werd in zaal Wijffels een opvoering gegeven van het toneelspel' „Spel met een droom" door Hans Nesna •Nadat voorzitter J. Butler de aan wezigen,-waaronder Ds. P. A. L. Brink man en echtgenote en burgemeester J C. Hoftijzer en echtgenote, welkom had geheten, werd de avond geopend met een muzikaal optreden van de gebrs. Tellier. Deze jeugdige muzikanten wis ten dadelijk een goede sfeer te schep pen. „De koopdag van Sjarel en Le- wieze," gedeclameerd door mej. Kotvis, wacht dan verder rustig af. Ja, Stien heeft gemakkelijk praten; wacht verder rustig af. Hoe kan hij rustig zijn na alles wat er gepasseerd is? Hij vergaat van wroeging, omdat, hij zijn meisje onheus behandeld heeft Stom, dat hij dat zelf niet ingezien heeft, dat hij haar op die manier be ledigde. Maar ja, hij was verblind. Door al dat geklets van die mensen. Opge hitst misschien Van Maandagmorgen tot Dinsdag middag duurt voor Berend een eeuwig heid. Om z'n gedachten te verzetten helpt hij, voor het eerst na vele dagen, weer hard mee in de keuken, fot ge noegen van Harmsen. die in zijn hart de baas wel mag. Al dat gepieker, daar heeft een mens toch niks aan Na de middagdrukte gaat Berend naar de bus. Om goed half drie is hij al in zijn zaak. Lenie is blij hem weer eens te zien. Ze drukt hartelijk zijn hand en gaat met hem mee naar bo ven. Er zijn moeilijkheden met de kokkin zegt Lenie. Het is een eigenwijze vrouw, die alles beter weet dan een ander en die zich verbeeldt, dat zij alleen koken kan en niemand anders. Gootje was tactvol en had overwicht op haar, maar van Lenie laat ze zich niets zeggen. Er zijn moeilijkheden geweest,t herhaal viel zeer in de smaak. Het toneelstuk, voor deze groep wel zeer moeilijk door het grote verschil in leeftijd soms met de rollen welke zij moesten vertolken, werd vrij goed op het toneel gebracht. De heren W. Huigh en P. Huigh gaven als molenaar en vee koopman zelfs zeer goed spel te zien. Bij de dames trad mej. van Hee als do mineesvrouw door haar zeer goede voordracht op de voorgrond. Het decor was op keurige wijze ver zorgd door de heer J. Verkruijsse. Na afloop sprak Ds. Brinkman een dankwoord. Het Haarlems Dagblad - Oprechte Haarlemsche Courant schrijft: Mgr. Carlo Allogio, bisschop van Pa- via in Italië, heeft een rijtoer gemaakt door zijn diocees, vergezeld van een bandopname-apparaat. Late r deelde hij zijn bevindingen mee: men kan van alle goede dingen ook teveel krij gen, daarbij inbegrepen klokgelui. De bisschop had tijdens zijn rit op namen gemaakt van het klokgelui en later de priesters laten horen, hoeveel lawaai dere dingen wel maken. „Het is duidelijk", zo zei de bisschop, „dat in onze moderne tijd het luiden van een klok nog slechts een symbool is en nu het een symbool is, moeten wij er voor zorgen, dat wij er onze buren geen overlast mee aandoen. Er is al ge noeg nervositeit in het land". De bisschop had ook opnamen ge maakt in een klein nonnenklooster. „Het zijn zulke lieve nonnen," zei hij, „maar elke morgen om kwart over vijf luiden zij langdurig hun klokken om de 20 nonnen bijeen te roepen". De bisschop bestudeerde zijn opna men zorgvuldig en zond toen een brief naar de priesters in zijn diocees, waar in hij schreef: Klokkenluiders moet worden ge leerd intelligent en matig te luiden. Overwogen moet worden of het werkelijk nodig is, de vroegmis met klokgelui aan te kondigen.' De klokken hoeven slechts één maal geluid te worden voor elke mis. Voor het angelusgebed kan s1 echts één klok geluid worden en dat dan slechts kort. Voor huwelijken en begrafenissen dienen in het geheel geen klokken ge luid te worden, evenmin als vöór half zeven in de ochtend. Burgerlijke Stand GEMEENTE BRESKENS over de maand December 1960. GEBOREN: 1, Willem Leendert, zn. van Willem Meeuwis Luteijn en van Cla- sina Maria van Pelt; 5, Cornelia Marie, d. van Willem Jongman en van Anna Catharlna Jansen; 9. Abraham Jannis, zn. van Jacob Johannis van de Velde en van Wilhelmina de Visser; 14, Mar griet, d. van Cornells van der Meule en van Wilhelmina Johanna Floras <e (wonende te Goes); 15, Johanna Su- zanna, d. van Abraham Jacobus Ekken- bus en van Johanna Suzanna van Hoe ve; 19. Hendrika Jannetje, d. van Job Meulmeester en van Gerarda Johanna van den Heuvel. HUWELIJKEN: 1, Abraham Adriaan Buize, 22 j„ wonende te Groede en Neeltje Maria Johanna van Belois, 20 j., wonende te Breskens: 22, Dirk Gil les Verherbrugge, 24 j., wonende te Schoondljke en Martina Elisabeth Keij- mel. 23 j., wonende te Breskens. OVERLEDEN: 20. Izaak Pieter Sonne- vijlle, 60 j„ wonende te Breskens (overl, te Oostburg)26 Johanna Maria Mag- dalena Boeckhout, 89 j.. echtgenote van Jan Manneke, wonende te Breskens: 5. Hendrik Abraham van Haneghem, 42 j., wonende te Breskens (overl. te St Kruis België). INGEKOMEN: 1, Abraham Buize, van Groede naar de Hullustraat 27; 2. Fran- cina L. van den Broecke-Tellier en dochter, van Schoondijke naar Egelan tierstraat 4: 1, Barend Veenhof. van Zeist naar Scheldekade 17; 9, Johannes W. van den Broecke, van Biervliet naar Lenie. Berend belooft haar, dat hij een hartig woordje met haar zal praten. Lenie komt met de boeken voor de dag, maar Berend gelooft het wel als hij hoort, dat juist een paar dagen te voren de boekhouder er geweest is. „Hij heeft het tot vorige week Vrij dag geparafeerd, meneer. De kas klop te tot od een cent nauwkeurg". Hii kijkt haar lachend aan. „Dan hoef Ik er toch niet meer naar te kij ken? Ik had van jou ook niet. anders verwacht, Lenie". Ze glimt van genoegen over deze lof. „Wilt u wat drinken, meneer?" Hij wuift met zijn hand. „Laat maar, straks misschien. Wat ik zeggen wil. Lenie, vanmiddag zal er waarschijn'i.ik iemand komen, die naar mij vraagt. Tenminste, dat vermoed ik. Laat die persoon dan maar meteen naar boven gaan, wil je?" „Best. meneer. Wie is het?" Berend kucht. Hij moet bekennen, dat hij het zelf niet weet. „Iemand heeit me een tip gegeven, zie je?" „Gunst, meneer, het zal Gootje toch niet zijn?" „Nee, Gootje zal het niet zijn. Hoe wel de wens is de vader van gedach ten. Stel je voor, dat ze het is 'Wordt vervolgd). Egelantierstraat 4; 12, Johanna A. Cru- son-Brand, van Vlissingen naar Leeu- webekstraat 8; 16, Neeltje de Krakcr- Nieuwelink, van Hoek naar Oranje plein 5; 16, Adrianus G. C. Verhoeven van Bergen o Zoom naar van Zuij en- straat 17; 16, Cornelia J. J. van Eeke ren, van Bergen op Zoom naar van Zuijenstraat 17; 15, David Dlerings, van 'b-Gravenhage naar Vogelenzang 2a; 29, Victorius M. C. M. de Weerdt, van Sluis naar Oranjeplein 3; 22, Frederik Veldman en gezin, van Centraal Be volkingsregister naar Dr. Broodman- straat 35; 21 Hendrik Veldman en echtgenote, van Millingen a.d. Rijn naar Dr. Broodmanstraat 35. VERTROKKEN: 3, Abraham I. de Hul ster, van Boulevard 67 naar Amster dam; 7, Adriaan A. Weeda en gezin, van Crocusstraat 6 naar Groede; 12, Cornells Elemans en gezin, van Jas mijnstraat 10 naar Heemskerk; 13, Ja cobus A. A. van Mechelen, van v. Zuijen straat 17 naar Terneuzen; 13, Petronel- la M. van Willemen, van v. Zuijenstraat 17 naar Dongen; 15, Lena A. Smalle- gange, van T. F. Blankenstraat 6 naar Sluis; 20, Rijk Joosse en gezin, van v. Zuijenstraat 13 naar Spijkenisse; 20, Adriana D. Dubbelman, van Boulevard 4 naar Dordrecht; 22, Martina E. Ver- herbrugge-Keijmel, van Ph. van Kleef- straat 47 naar Schoondijke. GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand Nov. 1960. GEBOORTEN: 7, Robbie, zn, van J. de Groote en van M. C. de Koene; 3, te Oostburg, Adriaan Jacobus, zn. van M. F. Quaak en van J. N. Janse; 10, te Oostburg, Carla Julma Maria, d. van J. N. van Hijfte en van G. M. Vervaet; 10, Fred Robert, zn. van J. Levers; 18, Charles, zn. van I. A. Wisse en van E. Temmerman; 22, Kjeld Izaak Josephus, zn. van P. van der Lijke en van M. T. Maes; 23, Nelly Betsy, d. van W. P. Mo rel en van M. J. Jongman. HUWELIJKEN: Geen. ECHTSCHEIDINGEN: 3, Jacob Leen- houts en Neeltje Brugge;. OVERLIJDEN10, te Groede, M. A. Ver- planke, e.v. Welzoet, 79 j.; 30, te Oost burg, I. A. Haartsen, e.v. Bouwens. 77 j. INGEKOMEN: 1, Abraham de Bart en gezin, van Middelburg naar Dorpsstr. 2: 10, Henry V. Andeweg, van Retranche- ment naar W 30; 24, Louisa M. C. Wae- beke, e.v. W. J. Aallaart, van Hoofd plaat naar Losserstr. 2; 24, Jacobus de Paepe en gezin, van Breskens naar W 94. VERTROKKEN: 1, Adriaan A. Kotvis en echtgenote, van Tragel Oost 15 naar Oostburg; 8, Suzanna van der Ginst, van Dorpsstr. 30 naar Sluis; 30, Charel J. E. Ras, van De Biltstr. 5 naar Groe de; 23, Jannis B. A. Risseeuw en gezin, van W 5 naar Sluis. Nieuwvliet Loop der bevolking. Het zielental van de gemeente Nieuwvliet nam in het afgelopen jaar af met 9. Op 31 december 1959 bedroeg het aantal ingezetenen 438 (242 man nen en 196 vrouwen). Dit aantal ver meerderde door geboorte met 1 (geen mannen en 1 vrouw) en door vestiging met 11 (7 mannen en 5 vrouwen)het verminderde door overlijden met- 2 (2 mannen en geen vrouwen) en door vertrek met 20 (13 mannen en 7 vrou wen). Op 31 december 1960 bedroeg het inwonertal dus 429 (234 mannen en 195 vrouwen). Er werden 4 huwelij ken voltrokken, er werden geen echt scheidingen ingeschreven. Hoofdplaat Loop der bevolking over I960. De bevolking van Hoofdplaat nam in het afgelopen jaar toe met 2. Op 1 Jan. 1960 bedroeg het aantal In woners 1258. Dit aantal vermeerderde door geboorte met 16 (9 mannen en 7 vrouwen) en door vestiging met 37 (20 m. en 17 vr.)het verminderde door overlijden met 8 (1 m. en 7 vr.) endoor vertrek met 43 (20 m. en 23 vr.). Op 1 Jan. 1961 bedroeg het aantal in woners 1260. 671 m. leln 589 vr. Breakena Loop der bevolking over 1960. Het zielental van de gemeente Bres kens nam in het afgelopen jaar toe met 18. Op 31 Dec. 1959 bedroeg het aantal ingezetenen 3649 (1851 mannen en 1798 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 54 (30 m. en 24 vr.) en door vestiging met 145 (70 m. en 75 vr.i het verminderde door overlijden met 31 (14 m. en 17 vr.) en door vertrek met 150 (76 m. en 74 vr.). Op 31 Dec. 1960 bedroeg het inwoner tal dus 3667 (1861 m. en 1806 vr.). Er werden 27 huwelijken voltrokken en er werd 1 echtscheiding ingeschre ven. Sluis Loop der bevolking over 1960. Het zielental van de gemeente Sluis nam in het afgelopen jaar toe met 20. Op 31 Dec. 1959 bedroeg het aantal ingezetenen 2642 1324 mannen en 1218 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 37 (20 m. en 17 vr.) en door vestiging mot 150 (71 m. en 79 vr.)het verminderde door overlijden met 36 (17 m. en 19 vr.) en door ver trek met 131 (77 m. en 54 vr.). Op 31 Dec. 1960 bedroeg het inwonertal dus 2662 (1321 m. en 1341 vr.). Er werden 13 huwelijken voltrokken; er werd 1 echtscheiding ingeschreven. Nieuwvliet Demonstratieavond. In de Stadsherberg te Nieuwvliet werd vorige week door de Commissie voor huishoudelijke voorlichting ten platte land? in Zeeland een demonstratie avond gegeven voor deelname aan de cursus voor het goed koken en het keu rig dekken van de tafel. Voor deze cur sus gaven zich ongeveer een 16-tal per sonen op. Suikerbieten: een aantrekkelijk gewas. Het gewas suikerbleten vormt ook dit voorjaar weer het onderwerp van vele gesprekken en volgens velen terecht, want van weinig andere gewassen kan thans gezegd worden, dat de geldelijke opbrengst zo aantrekkelijk is. Een lonende verbouw staat of valt evenwel met het kostenniveau, dat door tijdige en weloverwogen maatregelen aanmerkelijk verlaagd kan worden. Wil de teelt zo rationeel mogelijk uit gevoerd worden, dan moet o.m. aan hel volgende aandacht besteed worden: Het raadplegen van voorlichting ver strekkende instanties voor het bemon steren van de voor suikerbleten uitge kozen percelen op geschiktheid voor de teelt en de hoogte van de toe te dienen bemesting Is zeer gewenst. Daarbij Is het belangrijk de uitgeko zen percelen tijdig klaar te maken, zo dat deze op het zo vroeg mogelijke tijdstip van zaaien ln een zo goed mo gelijke conditie verkeren. Bij de rassenkeuze dient er op gelet te worden, dat de gekozen rassen vroeg gezaaid kunnen worden, waarbij het bezit, van een hoog aantal een- en twee- kiemige zaden een besparing en sprei ding van de opeenzetarbeid kan geven, terwijl verder een vlotte, bladrijke be- gingroei een vroege, volledige grond- bedekking geeft, waardoor een afdoen de onkruldbestrijding wordt bevorderd en het schadelijk optreden van de ver- gelingsriekte wordt beperkt. Een ras, dat blijkens de officiële cij fers aan deze eisen voldoet is de Klein- Wanzlebener Polvbeta. waarvan in het afgelopen jaar 20 pCt. meer Is uitge zaaid dan in 1959. Verder dient bij de rassenkeuze over wogen te worden, of de bieten in hand werk dan wel met lichters geoogst zul len worden; bij lichten en volautoma tisch rooien moeten de bleten stevig zijn en gelijkmatig van kophoogte, ter wijl er niet veel vroege schieters mogen voorkomen; het meest verbouwde di- ploïde ras Klein-Wanzleben E is ge schikt voor alle oogstmethoden en geeft naast een oogstzekere, hoge wortelop brengst een vrij hoog suikergehalte. Tenslotte dient van te voren beslist te worden, welke percelen voor vroege en welke voor latere leveringen in aan merking komen. Er zijn rassen, welke reeds vroeg in het najaar een gunstig gehalte hebben, waardoor vaak van een premie voor vroege levering geprofi teerd kan worden. Hierbij wordt o.m. gedacht aan de polyploïde Hilleshögrassen en het nieuwe ras Polykuhn. doch meer in het bijzonder aan de Klein-Wanzlebener Polybeta welke volgens de officiële proèfveldgegevens ook in het afgelopen jaar weer de hoogste economische op brengst gaf en geschikt Is voor alle le veringen. Wanneer het bovenstaande ter harte wordt genomen, is er voor iedere sui- kerbietenverbouwer de zekerheid, dat ook in dit jaar de kosten lager en de geldelijke uitkomst hoger komen te liggen. TELEGRAM VAN „ZEVIBEL" AAN DE TWEEDE KAMER. Naar aanleiding van het feit dat op 17 Jan. 1961 de begroting van V. W. ter behandeling van de Tweede Kam'r kwam, werd het volgende telegram aan de Kamer gezonden op 16 Jan. 1961: „de zeeuwse vereniging voor visserij- belangen (ZEVIBEL) verontrust over de gevolgen die de afsluiting van het Veerse-Gat dit voorjaar voor de gar- nalenvissers in Arnemuiden en Veere zal hebben, zulks in verband met het feit dat zij vanuit Colijnsplaat zul len moeten varen waarvoor aanschaf fing van sterkere motoren en het treffen van andere voorzieningen noodzakelijk zal zijn, welke investe ringen daarvoor hun te zwaar val len, verzoekt U beleefd er bij de mi nister van verkeer en waterstaat op aan te dringen op grond van artikri 8 deltawet finantiële voorzieningen voor deze gedupeerde vissers te tref fen. Bestuur Zevibel PLAN VOOR LUCHTSLEE MET 200 PASSAGIERS r De Daily Express onthult dat de Britse vliegtuigfabriek Vickers-Arm- strong een super Hovercraft (luchtsleei zal bouwen welke tweehonderd passa giers in minder dan een half uur over het Engelse kanaal kan vervoeren. Een schip doet er op het smalste punt vijf kwartier over. De Hovercraft, een krui sing tussen een voertuig en een vlieg tuig, verheft zich even boven de grond of het wateroppervlak en wordt door een kussen van lucht gedragen. Zoals men zich herinneren zal werd dit re volutionaire transportmiddel anderhalf jara geleden door Saunders-Roe ont wikkeld. Thans hopen de Engelsen er de wereldmarkten mee te veroveren. Het niuwe gestroomlijnde type, dat een vliegbereik van 370 Ion. en een uur snelheid van 145 km. heeft, zal ook in staat zijn auto's en vracht te vervoe ren. Omdat het gemakkelijk te hante-

De Schakel | 1961 | | pagina 2