Opruimingsfeest BOBBE alg. nieuws blad alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen vJ Heeft U een goede Oliestookhaard Dan is zij ook de zuivere „ESSCX'-Petroleum waard! Geen roet, meer warmte en de glaasjes rein, Feuilleton „Liefde ziet geen Lichaamsgebrek." de fch a kei ije Jaargang - Nr. 800 Vrijdag 2QJanuari 1961 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s fi,iop. kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties jo ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 ORUKKERS-UITGEVERS F," SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 1Q - BRESKENS - TEL. Beleefd aanbevelend, WIM FENIJN, Tel. 506, Breskens. Het is bij uw Modehuis in Vlissingen Deze week weer nieuwe koopjesMaakt dat U erbij komt SPOTKOOP4ES in alle afdelingen! Plaatselijk Nieuws Oostburg Familieavond. Chr. Plattelands verenigingen in W. Z.-Vlaanderen. In het Ledeltheater te Oostburg werd Vrijdag een familieavond gehouden van de C.B.T.B., C.P.B. en de C.J.B.T.B. Mevr M. Quaak-Karreman opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. Na gezamelijke zang van enkele psal men, schriftlezing en gebed, sprak zij een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de in leider van de familieavond, prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst. De heer Geuze vertegenwoordigde het gemeentebe stuur van Oostburg, terwijl het prov. bestuur van de C.B.T.B. de algem. secr. de heer Sybrandy had afgevaardigd. Voorts werden de heer M. de Hullu, die voor deze bijeenkomt speciaal uit Gro ningen was overgekomen, begroet, ais- mede de oud-voorzitters van de C.B. T.B. Ook ir. L. Haenen, de Rijksland- bouwconsulent, gaf door zijn aanwezig heid blijk van zijn belangstelling voor deze avond. In haar openingswoord zeide mevr. Quaak, dat het christen-zijn ook in het dagelijks werk getoond moet worden. Door lid te zijn van een Chr. organisa tie erkent men, dat God ieder terrein van ons leven beheerst. Prof. Diepenhorst bepaalde zijn aan dachtig luisterend gehoor bij het vrije tijdsprobleem, dat in de grote steden veel urgenter is dan op het platteland De mens van nu werkt veel minder dan zijn voorvader. Ruim 100.000 werk uren minder gedurende de tijd, dat hij in het arbeidsproces is opgenomen. De industrie, aldus de inleider, werkt al meit een 5-daagse werkweek; in Ameri ka denkt men al over een 4-daagse werkweek. Voor de landbouw zag spr. een verkorte werkweek niet zo snel ko men, omdat de koe die maar 5 dagen melk geeft, nog uitgevonden moet wor den. Ook b.v. vakbondbestuurders en predikanten werken 7 dagen p. week. De werktijd is bijzonder ongelijk ver deeld over de verschillende bevolkings groepen. Met de verkorting van de werktijd groeit het probleem der vrije tijdsbesteding. Honderd jaar geleden werd de gemiddelde mens 35 jaar, nu is de gemiddelde leeftijd 70 jaar. Heel wat mensen bereiken een leeftijd van 85 jaar en moeten dan circa 25 jaar van hun leven voor de vrije tijd een oplossing zien te vinden. Op het platte land is het ouder worden niet zo naar geestig als in een stad. Voor de bejaar den moet passende vrije tijdsbesteding verkregen worden. Met de voortschrijdende mechanisa tie is het voor grote groepen mensen zo, dat het niet meer de arbeid is die de zin van het leven bepaald. Deze ar beid bestaande uit monotone werkjes bij een machine geeft geen levensver vulling. De vrije tijd geeft aan een grote groep mensen pas de leven-in houd, die men vroeger in de arbeid kon vinden. Is er in de grote steden vol doende gelegenheid om zich bezig te houden? Een land met 100 jaar geleden 3 mil- lioen inwoners en nu ruim 12 millioen, groeit langzaam maar zeker dicht. De tijd dat er van Amsterdam tot de Bies- bosch huizen zullen staan, is niet zo heel ver meer weg. Er zullen veel maat regelen genomen moeten worden om verveling te weren. 20 pCt. van de Ne derlanders boven de 12 jaar bezit geen enkel boek. Een groot aantal kranten lezers komt niet verder dan de strip verhalen van Tom Poes. Het kettingro- ken, teken van verveling, is verontrus tend, alsook de wijziging in de drink- methoden. Uitvoerig stond spr. stil bij de sport beoefening, die aan heel wat jonge Ne derlanders veel levensvreugde geeft. Ruim 400.000 jonge mensen beoefenen regelmatig sport als lid van de K.N.V.B. Sportwedstrijden, aldus prof. Diepen horst, houden onzedelijkheid en balda digheid van de jeugd tegen. De wed strijdsport is voor een volk van veel be tekenis. Ook stond spr. uitvoerig stil bij het wedden in de sport. Met kleine be dragen, zo stelde hij, is er geen sprake van een gevaarlijke ontsporing. Ver gokt men echter regelmatig 20 tot 25 pCt. van zijn inkomen, dan wordt het een bedenkelijke zaak. Andere vormen van vrije tijdsbesteding passeerden nog de revue, zoals radio en televisie, die beiden, mits goed gehanteerd, een pret tige vrije tijdsbesteding kunnen zijn. Na nog een uitvoerige uiteenzetting te hebben gegeven over de vrije tijdsbe steding, declameerde mevr. A. Quaak- van der Slikke het gedicht „Met kloeke arme" van Guido Gazelle. De C. B. P. bondsliederen werden ge zamenlijk staande gezongen, waarna een muziekensemble verschillende lie deren ten gehore bracht. De prijzen van de bakwedstrijd wer den uitgereikt. Een le prijs kregen mevr. C. J. van der Sluis, mevr. M. de Koeijer en mevr. A. de Bruijne. De pro ducten, die in de pauze werden verloot, zagen er bijzonder smakelijk uit. Na de pauze werd het prachtige to neelspel „Eenzame strijders" opgevoerd. Dit spel, dat een tipje van de sluier oplicht van de enorme spanning, waar onder de mensen achter het ijzeren gordijn leven, maakte diepe indruk op de aanwezigen. De bijeenkomst werd door de heer J. P. Quaak, voorz. van de C.B.T.B. gesloten. Biervliet Serenade door Kon. Harmonie. Onder grote belangstelling kreeg de heer W. Moerdijk uit Biervliet, ter ge legenheid van zijn 75e verjaardag, een klinkende serenade van de Biervliefcse Kon. Harmonie, die, vergezeld van de drumband, het verjaringsfeest kwam opluisteren. De voorzitter van de muziekvereni ging, de heer H. v. d. Vijver, schetste, nadat de Harmonie een feestelijke mars had geblazen, de kwaliteiten van de 75-jarige voor het muziekleven van Biervliet. De heer Moerdijk geeft ruim 55 jaar zijn beste krachten aan de Kon. Harmonie en had de serenade dus echt wel verdiend. De heer A. Janssen, een schoonzoon van de jarige, sprak na mens de familie een dankwoord, waar na muzikanten, bestuur en drum- mertjes ten huize van de jarige en in het clublokaal van de Harmonie rijk- lijk getracteerd werden. Filmavond Roode Kruis. Onder zeer grote belangstelling werd Maandagavond te Biervliet in de zaal van het Oude Raedt.huys de jaarlijkse filmavond van het Roode Kruis gehou den. De heer M. Hoste uit Oostburg schet ste, na een begroeting van de vele aan wezigen, de vele terreinen, waarover de werkzaamheden van het Roode Kruis zich uitstrekken. Hij wekte de niet- leden op dit prachtige werk te steunen. Eerst werd de voorlichtingsfilm „Uw tuin, uw trots" in prachtige kleuren vertoond. Daarna een korte film over de werkzaamheden van het Roode Kruis, waarbij vooral de voedseltrans- porten naar Hongarije, de strijd in Congo en Algerije werden getoond. Uit voerig werd de zorg voor de krijgsge vangenen en het uitdelen van voedsel aan de verarmde bevolking weergege ven. Tijdens de pauze werden verschil lende werkstukken van het Welfare- werk in W. Z.-Vlaanderen verloot. Ook de verschillende Roode Kruisvoorwer- pen, als lepeltjes, potloden en lucifers- houdertjes gingen vlot van de hand. Na de pauze volgde de speelfilm „De Citadel" naar een boek van dr. Cronin. Tot slot dankte de heer Hoste voor de grote belangstelling die er in Bier vliet voor het Roode Kruis is, waarna de bezoekers voldaan huiswaarts gin gen. Ontspanningsavond L.J.G. en Z.P.M. Onder grote belangstelling werd te Biervliet in het Oude Raedthuys de jaarlijkse ontspanningsavond gehouden van de afdelingen IJzendijke van de L.J.G. en Z.P.M. De heer D. Dekker opende de bijeen komst met een hartelijk welkomst woord tot alle aanwezigen, in het bij zonder tot afgevaardigden van de be sturen der afdelingen der Z.L.M. in W. en O Z.-Vlaanderen. Spr. schetste (Jat de jeugd met het oog op de toekomst van het agrarisch bevolkingsdeel, een steeds belangrijker plaats gaat inne men in de plattelandsgemeenschap. De tijd is voorbij, aldus de voorzitter, dat de boer alleen maar goed genoeg was om veel en hard te werken. De steeds toenemende mechanisatie eist vooral van de toekomstige boeren, dat zij zich in de problemen van de landbouw ver diepen. Er is een grote ontwikkeling gaande op technisch gebied en spreker vroeg zich af of het toekomstbeeld van de boer is, een boer die vanuit een to rentje op zijn land zijn ploeg, zaaima- chine en andere werktuigen bestuurd en het gehele landwerk automatisch wordt verricht. In de toekomst zal er aan het dijkbeleid, waaraan nog vee1 mankeert, veel aandacht moeten wor den besteed, terwijl vooral de Delta werken voor de Zeeuwse boer van vi taal belang moeten worden geacht. Het toenemende toerisme en de in dustrialisatie zullen er voor moeten zorgen, dat het platteland niet verder wordt ontvolkt. Dit alles, aldus de voorz., vraagt dat de jongeren zich meer en meer bezig houden met al deze vraagstukken en zich een hoger peil van ontwikkeling eigen maken. Bij al deze studie wordt ook het ontspannende deel niet ver geten en spr. zei dat de Z.P.M. en L.J.G. door Maartje Zeldenrijk. 39 Maar hij heeft een broertje dood aan werken en als hij geld heeft, verdrinkt hij het. Eef wist het vóór ze ging trou wen. Maar ze hield nu eenmaal van die lammeling en ze zijn getrouwd. Dat is al enige jaren geleden. En wat voor speld werd, is uitgekomen. Als hij dron ken thuiskomt slaat hij haar soms. De volgende morgen, als hij nuchter is. dan heeft hij berouw en dan zoent ze hem weer, waar ze hem raken kan. Daar doe je niets aan. Dat is de liefde. Dat maakt een vrouw stapelgek. Geloof me, Berend, zo was het ook met jouw Marrigje. Zo noemde je haar toch, niet? Ik heb haar op de bruiloft goed gadegeslagen. Dat mag je gerust weten, want ik wilde wel eens zien, met wie mijn zwagertje naar het stadhuis wilde gaan. Ja, je hebt een klein zwak plekje in mijn hart. Dat mag je ook wel weten. Nou, Berend, ik zag dikwijls dat ze naar je keek. Met ogen mens, om je te verslinden. Stapel was die moid op je. Dacht je dat die ook maar >én ogenblik heeft gedacht: Nou, veel eer zal ik met m'n aanstaande man ook niet behalen wat een figuur. Neem me niet kwalijk, Berend, dat ik het zo zeg, maar je begrijpt wel wat ik be doel. Heus, beste jongen, dat die rug van jou toevallig een beetje anders is dan die van Arie en Douwe dat riet de vrouw, die echt liefheeft, niet. Wat zeg ik? Misschien houdt ze daarom nog meer van je. En zo was het met jouw Marrigje, Berend. Stomkop datje daar zit, hoe heb je zoiets slooms kun nen bedenken Hij knikt en zucht. „Ja, Stien, dat weet ik nu wel. En dat heb ik al talloze malen tegen mezelf gezegd. Maar daar mee heb ik haar niet terug". Stien denkt lange tijd na. „Misschien weet ik er wel wat op," zegt ze einde lijk. „Heb geduld en ga niet kniezen. Ik zal proberen, of ik er wat aan 4tan veranderen". „Wat dan?" Berend kijkt haar hoop vol aan. „Tja, dat kan ik zo één-twee-drie niet zeggen. Heb alleen maar geduld. Jullie hebt nog een lang leven voor de boeg, als God jullie spaart. En als ik er wat aan kan doen, zal ik het niet laten Chris tien van Arie kent Piet. Vóór ze met Arie in kennis kwam, heeft ze een blauwe maandag met Piet geschar reld. O, niets bijzonders. Een paar avondjes uit. Tenslotte waren ze beiden op dezelfde zangvereniging en als er dan eens een concours was, dan zoch ten de jongens voor de avond een meisje uit. Dat is te begrijpen. Piet werkte weliswaar in Amsterdam, maar is af en toe een weekeind thuis. En dan komt Ria ook over. Op een Zondagmorgen, als ze uit de kerk komt, ziet ze Piet en Ria voor zich uitgaan. Ze laat Arie los en zegt: „Een ogenblikje, ik moet Ria even wat vra gen". Arie ziet zijn vrouw in gesprek met de kittige Ria. Ze lachen samen en er wordt geknikt. Ook door Piet. Als ze weer terugkomt en haar man bij de arm pakt, zegt ze op triomfantelijke toon: „Piet en Ria komen vanmiddag bij ons theedrinken". Arie kijkt haar verwonderd aan. „Waarom?" Stien kijkt haar man verontwaardigd aan. „Mag dat soms niet?" „O, ik vind het best hoor. Als ik m'n middagdutje er maar niet voor behoef te laten Stien haalt haar schouders op. „Je maft maar, hoor. Begrijp je dan niet, Arie, waarom ik hen heb uitgenodigd?" „Ik? Weet ik veel Misschien heb ben jullie vrouwen wat te bepraten". „Ja, mannetje, we hebben inderdaad wat te bepraten. Maar dat moet heel omzichtig gebeuren. Je hebt ook nog zoiets als een broer, Arie, die een schat van een meisje kwijt geraakt is. Mag ik alsjeblieft proberen de scherven te lijmen?" Arie blijft even staan en kijkt zijn vrouw verwonderd aan. Dan schudt hij zijn hoofd en lacht. Hij knelt haar arm steviger tegen de zijne en zegt: „O. jullie vrouwen Dat is nu net iets voor jou, Stien". „Ja, Arie, je mag dat wel weten. Het gaat me aan m'n hart voor Berend. Dat broertje van je gaat er met de dag slechter uitzien. Moet ik dan maar sfr'1 toekijken, dat hij aan liefdesverdriet kapot gaat?" „Nou, het is toch zeker zijn eigen schuld weerlegt Arie. „O, dus wie z'n gat brandt, moet dan maar op de blaren zitten, hè? Kom jij net uit de kerk vandaan? Dan heb je er wel veel opgestoken, dat moet ik zeggen Hij denkt even na. Dan zegt hij: „Je hebt waarempel weer gelijk, vrouw. Weet je eigenlijk wel, Stien, dat je een vrouw uit duizenden bent?" HOOFDSTUK XXVIII. Berend krijgt een tip van Stien, dn volgende Maandag. „Zorg er voor, dat je morgenmiddag een uur of vier in Amsterdam bent. In je eigen zaak. Meer zeg ik niet. En wacht dan maar af". Maar Berend wil meer weten. „Heb je Marrigje gesproken?" vraagt hij hoopvol. Stien houdt het been strak. „Ik zeg niks meer. Alleen dit: maak je nu geen ilïuses. Marrigje zul je er niet ontmoe ten. Doe nu maar, wat ik je zeg. En

De Schakel | 1961 | | pagina 1