KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS Kon. Nederlandse Schouwtrurg ie Gent PEDRO DE CANDIA pen hebben en goede strategen zijn, om nu, voor de tweede maal, deze blauwe wimpel machtig te worden. Want ook in 1959 was het voor mij een groot ge noegen U deze wimpel te mogen uit reiken. Aan het slot van zijn rede dankte burgemeester Eekhout schipper Slis en de overige bemanningsleden van de red dingsboot alsmede de Kon. Zuid-Hol landse Reddingmaatschappij voor de goede zorgen en het steeds paraat zijn. Hierna trad de cabaretgroep „Klave ren vijf" uit Roosendaal voor het voet licht met de revue: ,,'t Is weer raak" en het was raak! Want zowel de revue schetsjes alsmede de zang, accordeonj muziek en goochelshow viel bij de aan wezigen zeer in de smaak en het her haaldelijk luide applaus voor de ar- tisten was dan ook ten volle verdiend. De in de pauze gehouden verloting ten bate van de K.Z.H.R.M. met als hoofdprijs een stofzuiger, werd even eens een groot succes. De heer van Haneghem sprak een slotwoord, waarin hij allen dank bracht die op enigerlei wijze aan het welsla gen van deee avond hebben medege werkt. Zaterdag werd de avond herhaald, eveneens voor vissers en genodigden, en ook weer met groot succes, waarbij na afloop de dames en heren van de revuegroep bloemen en een zakje gar nalen werden aangeboden. Het comité kan met trots terugzien op twee zeer geslaagde ontspannings avonden. Plaatselijk Nieuws Groede Uitvoeringen Op 27 Dec. en 7 Jan. j.l. gaf de toneel vereniging „Groede" een uitvoering in zaal Beun. De voorzitter, dhr. Hoste, sprak een openingswoord en heette allen hartelijk welkom. Het verheugde spr. dat de opkomst zo groot was en hij vond dat men vooral 3e kerstdag maar traditiegetrouw moest blijven aanhou den, zoals wij dit de laatste jaren in Groede gewend zijn. Opgevoerd werd de thriller in 3 bedrijven, „Ik huurde deze kamer", door Wim Bischot. Dit stuk bleek een goede keuze te zijn en werd goed vertolkt, men zag verscheidene goede momenten. Ook kon men zien dat er aandachtig gerepeteerd was en hoe wel het een moeilijke opgave was, bleek de regie bij mej. Koopman in goede han den te zijn. Te meer nog, daar zij zelf nog een rol moest vervullen en onver wijld de regie had moeten opnemen. Ook kon men zien, dat de toneeladvi seur enkele malen in Groede was ge weest. De voorzitter vond het jammer, dat deze adviseur door omstandigheden niet aanwezig kon zijn. Bovendien bleek ook, dat toneel in Groede nog steeds gewild is en dat de jeugd hier ter plaatse wat voor toneel voelt. Men zag op deze uitvoeringen drie dames- en een herenrol spelen door jeugdige krachten, die deze goed ver tolkten. In de pauze had een verloting plaats met enkele fraaie prijzen. Na afloop bleef men tot in de kleine uurtjes gezellig bijeen onder de tonen van de „Sarino's. Het waren twee uitvoeringen waarop de toneelvereniging „Groede" met trots kan terugzien. Oostburg Vergadering ontioikkelingscommissie. Door de ontwikkelingscommissie West Z.-Vl. zal op Maandag 16 Jan., 's avonds om half acht, een vergadering worden gehouden in hotel Victory te Oostburg, voor alle West Z.-Vl. gemeenteraden. Op deze vergadering zal na het ope ningswoord van de voorzitter en een overzicht van de werkzaamheden van de ontwikkelingscommissie over 1960 een inleiding gehouden worden door de di recteur van de Stichting Ontwikkeling Brabantse Industrie, de heer L. F. W. Jansen, vroeger burgemeester van Cuijk c.a., over de ontwikkelingsmogelijkheden voor de industrie en de wijze, waarop men dit werk in Brabant heeft aangevat Waterlandkerke Voetbal Vierde klasse H. Uitslagen van Zondag j.l. ClingeSteen 01. Programma voor Zondag a.s.: OostburgIersekeBreskensClinge Ria W.Koewacht. Oostburg, dat Ierseke op bezoek krijgt, zal alle zeilen moeten bijzetten om een debacle te voorkomen, evenals Breskens, dat het deze competitie wel zeer slecht doet en nu Zondag tegen Clinge in het veld komt. Wat betreft Ria W.Koewacht lijkt een gelijk spel de beste verhouding. Om 12.30 u. Breskens IIClinge II. ZEEUWS AFDELINGSVOETBAL Alle wedstrijden werden afgelast. Ie klasse A. Programma voor Zondag a.s.: Aardenburg's Heer Arendskerke Groede-Schoondijke; Vogelwaarde-Ro bur; Hoofdplaat-Noormannen; Sluiskil - Walcheren; Patrijzen-Hansw. Boys. 2e klasse A Programma voor Zondag a.s.: Domburg IIJzendijke I; Schoondijke IIPhilippine I; Zuidzande IAarden - burg II; Jong Ambon IVlissingen V. 3e klasse A Programma voor Zondag a.s. Hoofdplaat IINoormannen II; Dom burg IIIJzendijke II; Retranchement IIBreskens III; Jong Ambon IIGroe de II. Gevonden voorwerpen Diverse wanten, huissleutel nr. 6, zak lantaarn, 1 paar grijze handschoenen, 1 paar groenlederen dameshandschoenen, 1 tas met ritssluiting. Inlichtingen bureau der Rijkspolitie te Breskens. Van Donderdag 5 tot Zondag 15 Jan.: „Leer mij hoe ik schreien moet", toneel spel door Patricia Jourdry. Regie Ben Royaards. Van Donderdag 19 tot Zondag 29 Jan., „Lieve schim", blijspel door Jacques Deval. Regie Maurits Balfoort. Speeldagen: Donderdag, Zondag mati" nee, Zondagavond. KERKDIENSTEN Ned. Herr. Kerk Zondag 15 Januari Biervliet, 10 uur, Ds. Evenhuis Breskens, 10 uur, Ds. Spaans Collecte Bijbelgenootschap Cadzand, 10 uur, Ds. ten Cate Groede, 10 uur, Ds. de Jong Collecte Bijbelgenootschap Hoofdplaat, 10 uur, Eerw. Heer Begeer Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Brezet Oostburg, 10 uur, Ds. Hugo van Dalen Woensdagavond 7 u., avondgebed. Retranchement, 10 uur, Ds. Tijmstra Schoondijke, 10 uur, Ds. Brinkman Sluis, 9,30 uur, Ds. Balk St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Balk Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Collecte noodlijdende kerken en personen IJzendijke, 10 uur, Ds van Evert Zuidzande, 10 uur, Ds. Eijgendaal Vrij Evang. Gemeente Breskens, 10 uur, Ds. v. d. Molen H. Avondmaal Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Praas Cadzand, 6,30 uur, Ds. v. d. Molen H. Avondmaal Retranchement, 2,30 uur, Ds. Praas Geref. Kerk, Breskens. 10 uur, Ds. Gr&fe H. Avondmaal 3 uur, Ds. Grafe Evang. Luth. Gemeente Groede, 9,30 uur, Ds. Smit Duizendkunst, Amsterdam moet er zijn om daarmee te werken, zich daarnaar te richten. De los- en laadploegen, de mannen, die onder welke weersoinstandighe den ook, aan het werk blijven, zij zijn de onmisbare schakel. En we mogen ons hier in Bres kens gelukkig prijaen, dat de lossers hun taak verstaan en dat naast de drang - vanzelfsprekend - om goed te verdie nen, ook aanwezig is en blijft de be roepseer, de trots zich op de borst te mogen slaan en te kunnen zeggen, dat het lossen der schepen, hierbij ons in Breskens, nog altijd het snelst, het meest efficient gebeurt. Bij al deze bedrijvigheid vaart de ge meente zeer wel. De middenstand heeft elke winter een grotere omzet door het provianderen der schepen, de horeca bedrijven zien een uitbreiding van haar clientele, de aan de visserij verwante bedrijven komen handen te kort om de opdrachten op tijd uit te voeren. Be- xiet men zó dat grote economische ter rein, dan voelt men aan, dat ook het Gemeentebestuur daarop mee te spe len heeft. Het alleen maar opstrijken van de mijnrechten (op zichzelf be schouwd, niet een onaardige bezigheid) hou het niet-begrijpen van deze tijd be tekenen. Waar nodig moet het gemeen tebestuur stimulerend en soms ook wel corrigerend optreden. Dat een grote mate van voorzichtigheid daarbij ver eist is en dat men van boven-af niet alles en niet ten allen tijde dwingend kan regelen, zal vooral de ingewijden in dit, aan conjunctuur hoogst gevoelig bedrijf, volkomen duidelijk zijn. Doch laten wij hier, op deze avond, er niet dieper op ingaan en nu niet alles van de louter-financiële kant bekijken. Dat harde, financiële, leven speelt zich weer af, zodra de mijnklok koper en verkoper tot zaken-doen oproept. Want naast de financiële zijde vraagt het leven, gelukkig, ook naar andere waarden. Het wil ook hebben dat de j idiële zijde wordt bezi en. En dan mo gen wij met grote voldoening er gewag van maken, dat tussen de vissers var Urk en van Texel en van de vele an dere Noordzee-visserijplaatsen èn de bevolking van Breskens een hechte band is gegroeid. De Breskense bevol king leeft mee met de gezinnen, wier kostwinners gedurende de wintermaan den hier hun brood moeten verdienen Een ongeluk, één van hen getroffen, een ramp, die hen in rouw dompelt, zii beroeren bij ons dezelfde nerven, zij schrijnen even diep in ons hart als ware het ons zelf overkomen. Want de Noord- zee-vissersvloot en onze garnalenvloot, zij zijn voor ons één. Niet uit afgunst op de mooie, kapi tale kotters, die elke winter hier ko men havenen, maar uit nobele drang leeft diep in ons het sterke verlangen da£ ook onze Breskense vloot tot gro tere hoogte kan komen, dat sterkere motoren en meer naar de eisen des tijds ingerichte schepen, grotere vangsten kunnen opleveren, waardoor ook wij economisch sterker komen te staan. In dit licht beschouwd dient men dan ook de besluiten van de gemeenteraad te rien om door het verlenen van geldelijke faciliteiten de Breskense vissers in de van Augustus. Arie was naar de tuin en ze zaten in de kleine voorkamer thee te drinken. Nadat Berend de historie van zijn wantrouwen en van de zogenaamde fi nanciële débacle had verteld, schudde de vrouw haar hoofd en zei: „Maar Berend, hoe kon je zoiets doen Reeds de eerste keer dat ik Marrigje en jou samen zag. was het duidelijk, dat ze smoor op je was. Goeie, jongen, wat vind ik dat beroerd. Wist ik maar, waar ze was, dan zoch ik haar op om met haar te praten Heb je geen idee?" Hij schudde zijn hoofd. „Ik heb er niet achter kunnen komen, of ze het bij haar thuis al of niet weten. In ieder geval willen- ze het niet zeggen. Haar vader was ook al nijdig". „Tja, dat kan ik me levendig voorstel len. Ik zou het ook geweest zijn. Wat denk jij nu eigenlijk wel van de vrou wen, Berend? Dat ze alleen maar kij ken naar knappe gezichten en flinke gestalten? Liefde is iets, dat je niet kunt definiëren. Voor ik Arie, je broer, leerde kennen, was ik al vaak met an dere jongens op stap geweest. Soms vond ik ze leuk, maar dikwijls vond ik er niets aan. En als ze lastig begonnen te worden, gaf ik ze een mep in hun ge zicht en ging er vandoor. Maar toen ik Arie voor de eerste keer zag en hij me, nadat we samen uit geweest waren, voor de eerste keer thuis bracht en me zoen de, toen wist ik: Dit is de man voor m'n verdere leven. Hem wil ik hebben. Want toen hield ik al van Arie. En ik gelegenheid te stellen tot nieuw-bouw over te gaan. Het zijn van de gemeente raad wijze besluiten geweest. Het waren van de vissers, die als gevolg van deze besluiten, de stap tot nieuw-bouw na men, hoogst bewonderenswaardige ini tiatieven. De baanbrekers onder de vis sers om tot vernieuwing van hun sche pen te komen, zij hebben succes gehad. Zij zijn voor hun collega's het lichtende voorbeeld. En wat verkneukelden wij ons inwendig, toen we zagen, dat een paar van onze schepen ook op de ha ringvangst gingen. Doch met sanering van de vloot is men er niet. Sanering dient meer in te houden dan het alleen maar aanschaf fen van nieuwe vaartuigen. Men dient daar ook mee te kunnen omgaan en steeds zal men zich moeten beraden - elke dag opnieuw - welke efficiëntie op dit terrein nog door te voeren is. In dit verband wil ik hier nog even de aan dacht vragen voor het theoretische en practische onderwijs, waartoe de Zeeuw se Visserij-school te Vlissingen de ge legenheid geeft. Onderschat dat onder wijs toch niet! Elke Urker- en Texelse visser is naar zulk een school geweest en plukt daar in de praktijk de vruch ten van. Ik vind het dan ook jammer, dat nog zo weinigen uit de Zeeuwse vis serskringen aanvoelen, dat het nood zakelijk is om deze school te bezoeken. Na een woord van hartelijk welkom tot het Tweede Kamerlid, de heer van Dongen, wiens aandacht hij vraagt voor de noodzakelijke financieringsregelingen om tot een spoedige sanering van de vloot te komen, vervolgt burgemeester Eekhout met er op te wijzen, dat voor de Breskense visserij het jaar 1960 een jaar is geweest met goede bedrijfsuit- komsten. Op de gemeentelijke visafslag werd in 1960 aan garnalen en aan vis. puf inbegrepen, verkocht voor een be drag van f 1.423.093. wat ca. f 150.000 meer was dan in 1959. Of, met andere woorden gezegd, per visdag was in 1960 de opbrengst f 5666,- tegen f 5182,- in 1959. Een verheugend teken. De haringvisserij daarentegen ver toonde in 1960 enige achteruitgang, het geen te wijten is aan de weersomstan digheden in Januari en Februari van 1960. In die eerste 2 maanden kon de haringvloot maar één dag zee kiezen Desniettemin was de aanvoer in 1960 door de haringvloot nog beduidend groot. Zij voerde in het tijdvak half Oct.tot ongeveer Kerstdag aan haring en vis aan ca. 7 millioen kilo met een verkoopwaarde van om en om f 1.900.000. Van deze grote hoeveelheden hebben de schepen UK. 97 en UK. 104 het leeuwenaandeel aangevoerd, n.l. 541914 kg. En daarmede hebben de schippers van die vaartuigen, Louw en Jan de Boer de groen-rode wimpel veroverd. Het is mij een grote vreugde hen met dit succes van harte te feliciteren. Doch niet alleen de groen-rode wim pel is hun deel geworden, ook de blauwe wimpel, de wimpel, die gegeven wordt aan het span, dat als eerste met de ba ring de haven van Breskens binnen loopt, is hun bezit geworden. Heren de Boer, ook hiervoor mijn gelukwensen. U moet toch wel bijzonder flinke sche- zou toen al alles voor hem over gehad hebben, als hij het me gevraagd had. Dat, wat ik iedere andere jongen met grote verontwaardiging geweigerd zou hebben. Weet je, Berend, dat is liefde. Dacht je, dat ik toen eerst ging over leggen: Heeft hij een paar centen? Is Jnij knecht of is hij een eigen baas? En is hij wel gezond? Ben je mal. daar denk je dan heel niet meer aan. Hij heeft iets in je doen ontbranden en dat blust niemand meer uit. Je hebt het te pak ken, voorgoed. En je zou met hem naar het andere eind van de wereld gegaan zijn, omdat je gek op hem bent. Zie je, Berend, zo zijn wij, vrouwen. Als we eenmaal de ware Jozef ontmoet hebben, dan is onze liefde volkomen. Dan kijken we verder nergens meer naar. Dan doet het er niet toe of het een nette, oppassende jongen is, of iemand die graag drinkt en naar an dere vrouwen kijkt. Dan weten we voor uit, dat we misschien ons noodlot tege moet gaan, maar de liefde is toch het sterkst en dan staat alle verstandige redenering stil. Je moogt het gerust weten: m'n z.us- ter Eef is getrouwd met een nietsnut een stuk ongeluk. Ze is tientallen ma len wat zeg ik, honderden keren ge waarschuwd. Door vader, door moeder, door mijn broers, door de familie, zelfs door d'e familie van Toon, zo heet haai man. Goed, als hij nuchter is, is het een reuze vent. En hij kan zich geweldig mooi voordoen. (Wordt vervolgd). De tournée met de Rode Kniisfilm in West Z.-Vl. is aangevangen. Waterland kerkje kwam hierbij het eerst aan de beurt. Men kan terugzien op een zeer geslaagde avond, gezien de grote belang stelling en het aantal verkochte loten Vooraf werd de kleurenfilm „Uw tuin Uw trots" gedraaid. Hierna volgde de hoofdfilm „De Citadel", een bewerking naar het bekende boek van Cronin. R.K. Parochie H. Barbara te Breskers Geen opgave. FSLMNÏEU W& „Casino"-bioscoop te Breskens brengt Zaterdag 14 Jan. om 8 uur. Dan Dureva in de spannende wild-West film „Dc schrik van Arizona". Een boeiend en

De Schakel | 1961 | | pagina 2