BRILLEN Opruimingsfeest bij BOBBE I ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN VJ 'k Wéns je vee zegen... OntspanningsavondteBreskens voor de Vissers. Spotkoopjes in alle afdelingen Feuilleton „Liefde ziet geen Lichaamsgebrek." ije Jaargang - Nr. 799 Vrijdag 13 Januari 1961 Verschynt iedere vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p.kw.; franco p= post f1,15 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. F' SMO.OR DE HULSTER DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - .TEL. - GIRO 358296 deu Kees van Gent. ,.'k Wéns je vee zegen in 't nieuwe jaor. in vee gezonde daogen Da je lank mag leven in zaolig mag stêrven; üt koningrijk in d'n emel mag êrven- zó klonk ons rympje vo moei Saore, me konn'n da zeêr' achter mekaore, b'alv'n Br amp je van de vrouwe in Ko. die konn'n 't nie zó gouwe, in Santje stotterd'n, belange nie te weinig; die was bange: ,,'k Wéns je, 'k wéns je ook vee zeg'n „in „in je gat vol reg"n," zei Kees zachtjes, wan moei Saore was doof, ieuw 't nie goed uut mekaore. Vo Brampje zei'n m' üt dan mao vo; soms draoid'n die 't om, in saom'n mee iKo ziei't ie zachtjes: „lange stêrv'n - zaolig lev'n - „in niks êrven!" zei Kees wee, in 't braove méns luusterd'n toch naor elk z'n wéns-. mee Kees deed üt de deure dicht, in zielf vertrok 't ie geên gezicht soms aon me daorom wel eês spyt, mao toch, üt was een leut'gen tyd een sukerwaofeltje, vuuf cênt, me waor'n gelukkig in contênt! Beide haringwimpels in handen v. Gebr. de Boer Vrijdag en Zaterdag j.l. werd in zaal „Casino" de jaarlijkse ontspannings avond voor de vissers gehouden. Behalve bemanningen van de in de haven vertoevende haringschepen, wa ren daarnaast ook de Breskense vissers met hun dames, alsmede een groot aan tal ingezetenen, nauw betrokken met de visserij, uitgenodigd. De organiserende comitéleden had den weer geen moeite ontzien om er iets goeds van te maken. De voorzitter van het comité, de heer Abr. van Haneghem, opende Vrij dagavond met de volgende woorden: Namens het hier voor U aanwezige comité voor het organiseren van een ontspanningsavond voor de vissers, he ten wij U in de eerste plaats allen har telijk welkom op deze feestavond. Het doet ons een groot genoegen om U al len deze maal weer in een zo'n groot aantal te kunnen begroeten. Dit in te genstelling tot het vorig jaar, toen wij met de viering van het „15-jarig haring vangst jubileum" hier in Breskens. slechts over een beperkt aantal plaat sen de beschikking hadden. Het is ons een eer hier met name te mogen begroeten burgemeester Eekhout en de wethouders Van der Hooft en Zegers met hun dames, alsmede de ge meenteraadsleden met hun dames, die allen door hun aanwezigheid ook nu weer blijk geven van hun belangstelling voor de visserij gemeenschap en de vis serij belangen. Traditiegetrouw wordt de^e avond in de eerste plaats weer aan geboden aan alle opvarenden van de hier in Breskens verblijf houdende vis sersvaartuigen, vrijwel alle groothan delaren, reparatiebedrijven en winke liers en firma's, die directe zakelijke be trekkingen met de visserij hier in Bres kens onderhouden. Ook het personeel van deze firma's en bedrijven werd door hun diverse werkgevers in de gelegen heid gesteld om deze feestavond bij te kunnen wonen.Het organisatiecomité wil dan ook niet nalaten om aan deze groot handelaren en firma's hun erkentelijk heid uit te spreken voor de wijze waarop zij elk jaar opnieuw ons in de gelegen heid stellen deze feestavonden te kun nen organiseren. Een bijzonder woord van dank ook aan het gemeentebestuur voor de steun en vlotte manier van samenwerking, welke onontbeerlijk was en is voor het uitvoeren van deze feestavonden. Een samenwerking die elk jaar weer tot uit drukking komt op deze ontspannings avonden door het uitreiken namens het gemeentebestuur van een wimpel met oorkonde aan de hiervoor in aanmer king komende vissers. Ook nu weer zal burgemeester Eekhout deze wimpeluit reiking verrichten en wel aan die schip pers die in dit seizoen de eerste haring aan de wal hebben gebracht en tevens in het afgelopen seizoen de meeste ha ring hebben aangevoerd. Het doet ons dan ook in bijzondere mate genoegen om hier vanavond onze eregasten te kunnen begroeten, te weten de heren schippers en bemannnigsleden van de U.K. 104, schipper L. de Boer en de U.K. 97, schipper J. de Boer. Dat hiernaast ook aan het element „ontspanning" aandacht is besteed, spreekt natuurlijk vanzelf. Het is ons dan ook gelukt de medewerking te verkrijgen van de be kende cabaretgroep „Klaveren vijf" uit Roosendaal die met hun nieuwe revue- ,,'t Is weer raak" de verdere zorg van het programma op zich zullen nemen. Vooraleer wij echter tot het uitrei ken der wimpels zullen overgaan wil len wij een ogenblik de rampen herden ken die in het afgelopen jaar ook de vissers, die Breskens als thuishaven heb ben. niet bespaard zijn gebleven. Wij herinneren ons de noodlottige onder gang van de BR. 9 en de U.K. 33, waar bij de vissers De Krijger uit Hoofdplaat en de Gebr. Hoekstra uit Urk bij het uitoefenen van hun beroep het leven hebben veroren. Mogen wij ter nage dachtenis aan hen U dan nu beleefd verzoeken om hiervoor staande één mi nuut stilte in acht te willen nemen. Tot slot nog een enkel woord over de te houden verloting ten bate van de U allen bekende K.Z.H.R.M. Wij zijn er van overtuigd dat een dergelijke verlo ting voor dit menslievend werk, waar van de netto-opbrengst geheel ten ba te komt van deze instelling, geen ver dere aanmoediging nodig heeft. Dit blijkt ook wel uit de resultaten van de afgelopen vijf jaar, waarin wij een to taalbedrag van f 2427,20 aan deiz.e red- dings-mij. konden overhandigen. Vervolgens verzocht de heer Van Ha neghem aan de burgemeester, de heer J. Jacobs, mijnmeester en de schippers HET IS Maakt dat U er bij komt. Uw modehuis in Vlissingen OOSTBURG J. de Boer van de UK. 97 en L. de Boer van de UK. 104, met hun bemannings leden, op het podium te willen komen voor de uitreiking van de wimpels. De burgemeester sprak hierbij als volgt Voorzitter en leden van het Comité, dames en heren. Het valt me elk jaar opnieuw op, me neer de Voorzitter, dat U het gemeente bestuur, de groothandel in vis, de vis serijvereniging en de ontelbare velen, die hun geldelijke bijdragen geven om deze avonden te doen slagen, in Uw ope ningswoord dank zegt voor hun mede werking. En bescheidenlijk gaat U, na het uitspreken van deze welgemeende woorden, uit het voetlicht vandaan. Neen, meneer de Voorzitter, bescheiden heid schijnt wel een zeer grote deugd te zijn, maar zij lijkt mij hier toch niet op zijn plaats. Want waar zou het gemeen tebestuur 'zijn, indien U met Uw wak kere mede-comitéleden niet elke winter opnieuw zich weer opmaakt om aan het besluit van het gemeentebestuur om wimpels uit te reiken zulk een mooie omlijsting te geven. Met andere woorden gezegd: het gemeentebestuur van Bres kens, wij allen in de zaal, zijn U en de comité-leden zeer erkentelijk voor al datgene, dat U, in* successie nu reeds weer het zesde jaar, voor ons hebt wil len doen. Ik weet van nabij, wat het be tekent, wat het inhoudt om dergelijke avonden te organiseren. U vat dit steeds zeer consciëntieus op. U hebt nu een maal als stelregel aangenomen, dat voor onze visserij zelfs het goede nog niet goed genoeg is. Eigenlijk hebt U, meneer de Voorzit ter, aan deze avonden een andere, m.i. betere vorm gegeven dan die aanvan kelijk, nu zes jaar geleden, in de bedoe ling van het gemeentebestuur lag. Het college van Burgemeester en Wethou ders had toen besloten een tweetal wim pels in te stellen, bestemd voor het span vaartuigen, dat als eerste in het seizoen met de haring binnenkwam en voor het span, dat in het afgelopen jaar de meeste haring aanbracht. Uitreiking van deze onderscheidingen zou dan plaats vinden in het bijzijn van de vele haringwissers, die hier kwamen mark ten. Deze bijeenkomsten uit de eerste tijd zijn uitgegroeid - en hebben ook meer diepte gekregen - door de wijze waarop de uitreiking nü geschiedt. U hebt van deze bijeenkomsten weten te maken een ontspanningsavond voor alle vissers, eigenlijk voor iedereen, *die iets met de visserij te maken heeft. We zijn nu weer als één grote familie bij elkaar. Het verstevigt de band, die ons allen bindt. En dat dit op «prijs wordt gesteld, moge, elk iaar opnieuw, weer blijken uit de algehele medewer king van de belanghebbenden in deze branche. De groothandel, de haring- en garnalen vissers, de losploegen, de ge meentebestuurders, de met leiding of uitvoering belaste ambtenaren, allen zijn hier samengebundeld en geven als het ware door hun aanwezigheid ge tuigenis van hun wil om niet alleen de haringvisserij voor Breskens te behou den maar ook om de eigen plaatselijke visserij zo mogelijk nog op te voeren. De visserij op de z.g. ijle haring heeft de laatste 15 jaar een aanmerkelijke vlucht genomen. Deze visserij is mede door de gunstige mogelijkheden, die Breskens kon bieden, groot geworden. Nog zie ik voor me in de begin-tijd de Urker-scheepjes, waarmede toen, voor het eerst in deze contrijen, de haring vangst werd beoefend. Maar ik zie ook, en daar ben ik nog altijd zeer trots op, de grote souplesse en het doorzettings vermogen van de Breskense groothan del, die van meet af aan, zich beijverde om snel de vangsten op te vangen en af te voeren. Zij bedacht een heel ander lossysteem, n.l. direct van de schepen op de vervoerauto's. Dit systeem, dat eigenlijk de grondslag vormde voor de gehele Breskense haringvisserij, wordt, op enkele nuanceringen na, nog steeds gevolgd. Doch met systemen alleen komt men er niet. De wil van elkeen door Maartje Zeldenrijk. 38 Op vriendelijke toon groet hij de kok en de meisjes. Niets laten merken. Ze zullen het toch gauw genoeg vernemen Hoe, dat is altijd een raadsel. Maar het is iedere dag vroeg genoeg. Dinie kijkt hem onderzoekend aan en Berend voelt, dat hij een kleur krijgt. Om zich een houding te geven, kijkt hij naar de omelet, die de kok aan het bak ken is. Maar de reuk maakt hem mis selijk. Hij heeft nog steeds barstende hoofdpijn. HOOFDSTUK XXVII. Drie weken zijn er voorbijgegaan en Berend heeft hat zoeken naar Marrig- je gestaakt. Hij weet immers toch niet meer, waar hij haar zoeken moet? Die Zondag, nadat Gootje onver wachts is vertrokken, is hij naar de fa milie Bos gegaan. Iedereen was thuis, ook de broers met hun meisjes. Men was beleefd tegen hem, maar verder Vader Bos had hem onder vier ogen genomen en hem aan het verstand ge bracht, dat het onder de gegeven om standigheden maar beter was, als hij voorgoed van Marrigje afzag. „Kijk eens, jongeman, dat zijn geen methoden, hè? Wat de mensen van jul lie "eiden, wisten wij ook wel. Maar wij hebben er ons niets van aangetrokken, omdat wij wel wisten dat het niet waar was. Omdat het niet waar kon zijn, want wij kennen onze dochter. Wij wis ten, dat ze onder alle omstandigheden zichzelf zou blijven en dat ze genoeg karakter bezat om tei weten wat een fatsoenlijke vrouw mag doen en wat ze moet laten. Je moogt gerust weten, dat- we haar één keer slechts gevraagd heb ben - op de man af - of er ook maar iets van waar was wat de mensen in deze. streek vertelden. Ik hoef niet in bijzonderheden te treden; je weet er alles van. Ze heeft ons toen recht in de ogen aangekeken en gezegd: Geen woord, maar dan ook geen woord. En toen wisten wij genoeg en was ons ver trouwen in haar onbeperkt. We hebben getracht onze kinderen fatsoenlijk groot te brengen en ik veronderstel dal ons dit gelukt is. Met alle feilen, dat aan onze pogingen gekleefd heeft. Wij, haar ouders, hebben dus steeds een on beperkt vertrouwen in haar gehad en toen wij hoorden, dat jullie met elkan der gingen, hebben wij geen bezwaar gehad. Ook niet, toen jullie onze toe stemming vroegen om te trouwen. Maar nu na wat er is gepasseerd toen ze Vrijdagavond bij ons kwam en vertelde, dat je in financiële moeilijkheden ge raakt was, zelfs toen wilde ze je niet in de steek laten. Integtendeelal haar geld wilde ze er voor opofferen en ik ben nog zo gek geweest om ook duizend gulden te lenen. Omdat ik wist, dat het in orde zou komen als onze dochter borg voor je stond. Enfin, je weet het zelf, ik heef je eigenlijk niets te vertel len. Maar dat zogenaamde grapje van je was maar een lage streek, Berend. Marrigje was dol op je, stapel gewoon. Met dat geintje van je heb je haar do delijk gegriefd. Zoiiets neemt een vrouw niet. Een man zou anders gereageerd hebben. Die zou je de huid vol geschol den hebben ien je misschien een opla waai hebben gegeven. Daarna zouden jullie samen een borrel gaan drinken en er nooit meer over gesproken hebben. Nee, Berend, achteraf bekeken is het maar beter, dat het niets tussen jullie is geworden. Ik geef m'n dochter groot gelijk dat ze het heeft afgemaakt en van onze kant hoef je beslist niet op medewerking te rekenen Ja, dat had hij gemerkt. Lang was hij dan ook niet gebleven. Hij had de ste kende blik van de jongste broer ge voeld. Misschien w^ Ria, de verloofde van Piet, nog het minst stug geweest. Natuurlijk bleef de breuk tussen Be rend en Gootje niet ongemerkt. Noch in de Voorstad, noch n Purmerend. Na een paar dagen al had hij aan de houding van zijn personeel in Purme rend gemerkt, dat ze het wisten. Maar zelf sprak hij er met geen woord over en alleen tegen Dinie, met wie Berend besproken had dat zij na zijn huwelijk boven de zaak zou gaan wonen, had hij gezegd: „H]et gaat niet door, Dinie, we we hebben ruzie gehad en het is uit. Het spijt me voor je „Het spijt me veel meer voor u en Gootje, meneer," had ze op hartelijke toon geantwoord. Thuis had hij het met een paar woor den verteld dat hlet uit was met Gootje. Dat hij woorden had gehad. Meer niet. En moeder Annie had hem zacht over zijn wangen gestreeld: „Kop op, jon gen,"»zei ze met haar lieve stem, toen hij voor zich uit zat te staren. „Als jul lie voor elkaar bestemd zijn, dan zal het best weer in orde komen. En anders Douwe was veel optimistischer ge weest. Natuurlijk was ook hij het te we ten gekomen. „Ben je mal, jong, heb maar een beetjie geduld. Die Gootje komt over een poosje wel weer opda gen. En dan komt alles best in orde. Als ze werkelijk van je gehouden heeft - en daar twijfelt eigenlijk hier niemand meer aan - dan kan ze je toch niet mis sen. Let maar leens op mijn woorden en ga niet kniezen. Jullie zijn nog zo jong". De m eeste troost kreeg hij van Chris- tien, zijn schoonzuster. Zij was ook de enige aan wie hij zijn hart uitstortte op een zonnige middag aan het eind

De Schakel | 1961 | | pagina 1