dient te worden. Inzake de werkelassificatie voor Het gmeentepersoneel, waarover een schrij ven was ontvangen van het ministerie van Binnenl. Zaken, werd medegedeeld dat Groede uitstel voor de invoering van deze werkelassificatie zal vragen. Voorts deelde de voorz. mede, dat de bebouwingsvoorschriften voor de kust strook ontvangen zijn. Hierop is de rooi lijn waarachter niet gebouwd mag wor den, bekend gemaakt. Deze valt, aldus de yoorz., voor Groede niet tegen. Ook voor Nieuwvliet loopt de nieuwe rooilijn bijzonder gunstig. Besloten werd langs de nieuwe uit valsweg ter hoogte van de nieuw te bouwen school, een lichtmast te plaat sen. De raad voteerde voor deze werk zaamheden een bedrag van f 260,-. Ver der besloot de raad in het z.g. onrenda bele gebied een bedrag voor de aanslui ting van 1 woning te voteren van f 226,- p. jaar, gedurende een 15-tal jaren voor •lectrische aansluiting. De bewoner zelf aal f 950,- voor deze aansluiting beta len, terwijl de P.Z.E.M. uit haar fonds f 1783,- bij zal dragen. De heer J. Casteleijn, wethouder, ver liet, voordat de beraadslagingen over dit punt begonnen, de vergadering. De voorz. zette uiteen, dat de woning van dhr. Casteleijn de enige is, die in dit ge bied geen electriciteit heeft. De raad ging zonder stemming accoord met het voorgestelde. Wat men voor iedere in gezetene doet, aldus was de mening der raad, dat doen we ook voor een raads lid. Niemand mag de dupe worden van de openbare functie, welke hij toevallig vervult. De raad ging accoord met de gemeen schappelijke regeling voor Bouw- en Woningtoezicht in W. Z.-Vlaanderen. De voorz. wees ier op, dat de regeling wel geen enkel gemeentebestuur hele maal zal bevredigen. Het voorstel is een compromis waarmede iedereen, op één gemeente na (IJzendijke) accoord ge gaan is. De gemeenterekening over 1958 werd de raad aangeboden en zal ter vaststel ling doorgezonden worden naar G.S. De raad verleende op zijn verzoek aan de heer I. J. Herman eervol ont slag als gemeente-werkman, wegens het bereiken der pensioengerechtigde leef tijd. Voor de bouw van de nieuwe openbare lagere school, waartoe de raad besloot in een der vorge vergaderingen, werd door de raad de benodigde grond in het uitbreidingsplan langs de nieuwe weg aangekocht. De raad voteerde het bedrag groot f 6250,- voor de aankoop van 2500 m2 grond. De plannen voor de nieuwe school werden bekeken en zullen spoedig ter goedkeuring worden inge stuurd. geeentebegroting 1960 werd gewij zigd. Een sloot achter de nieuwe wo ningwetwoningen zal worden gedempt. Hiervoor werd een bedrag van f 450,- gevoteerd. De voorz. bracht de raadsleden dank voor de bijzonder prettige samenwerking in het afgelopen jaar, waarna hij de ver gadering sloot. Cadzand Raadsvergadering De Raad van de gemeente Cadzand vergaderde voor de laatste keer in '60, onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. Onder de ingek. stukken waren enkele goedkeuringen op eerder genomen raads besluiten, n.l. het K.B. op de verorde ning op de reinigingsrechten en de goedkeuring van G.S. op het raadsbe sluit tot het aangaan van een rekening- courant-overeenkomst met een maxi maal crediet van f 100 000,-. Van G.S. is bericht ontvangen met betrekking tot de vaststelling van de bebouwingsgrens aan de kust, dit in het kader van de Delta werken. Het ontwerp van de bebou wingsgrens was bijgevoegd. De leden van de Commissie ingevolge de Woningwet 1947, bestaande uit W. L. Hamelink, mevr. J. Adriaansen-de Neef, Jac. van Houte-Masclee, A. G. de Smidt pn H. Toussaint Sr., werden met algem. stemmen herbenoemd. Besloten werd ten behoeve van een klanten klanten nu ja, klanten zul len er altijd wel blijven komen in Bon- gert's Cafetaria want broodjes wor den er altijd gebakken en wat een fijne kwaliteit die broodjes van Berend dat zeggen ze toch in Amsterdam? Dat heeft Marrigje hem zelf eens verteld Marrigje, ach ja, dat is waar ook er bestaat nu geen Marrigje meer en ook geen Gootje meer die heeft zo maar ineens de benen genomen Is dat nou niet gek En ze heeft ook nog een schemerlamp aan gruzziels gesmeten tegen zijn kop of was het tegen zijn bult? Nee, ze heeft hem immers net ge raakt of was hiet tegen de kastdeur? en die stond open hoe kon dat nu die kast was toch leeg Gootje 14ad er alles uitgehaald, al haar bezittingen en ze was zo ma ar weggegaan, niet eens een af scheidszoentje aan haar Berend gegeven ach, jong, wat daas je nou ie hebt toch ruzie met haar gehad om dat geld, om die tienduizend gulden en nu ben je je meisje kwijt helemaal kwijt Ach. die vrouwen daar kon ie nu nooit hoogte van krijgen krij gen wat krijgt hij nu nog? Toch niks meer? Hij heeft al dat geld weer eer lijk aan Gootje terug gegeven, eerlijk geen cent heeft hij er van gehouden en toch is ze nijdig weggegaan voor goed en nu komt ze niet meer terug in Amsterdam en hij kan haar niet opzoeken, want hij weet niet waarheen is vertrokken. Vrouwen vrouwen vrouwen thans gehouden cursus E.H.B.O., een subsidie te verlenen van f 125,- zijnde de zaalhuur voor de cursus. Naar aanleiding van de opmerking van de heer de Bruijne over de straat naam „Hagedoornstraat" kwamen B. en W. met het voorstel deze naam te laten vervallen en te veranderen in Slee doornstraat. Uit het onderzoek is B. en W. gebleken, dat dhr. de Bruijne volko men gelijk had toen hij zei, dat een Mei doorn Identiek is met Hagedoorn. Z.h. st. ging de raad met het voorstel ac coord. De heer Kools merkte op, dat het daar nu een ware „doornbuurt" wordt, welke opmerking nogal hilariteit ver oorzaakte. B. en W. hebben advies gevraagd aan de A.N.W.B. omtrent de bewegwijzering van het kruispunt Ringdijk-Prov. weg, nabij café „Buitenlust". De A.N.W.B. ad viseerde een 3-armige wegwijzer te plaatsen, waarvoor B. en W. de raad een crediet van f 255,67 vroeg als één malige subsidie aan de A.N.W.B. Z.h.st. ging de raad hiermee accoord. Overeenkomstig het advies van de Brandweerinspectie te Breda stelden B. en W. voor de levering van een motor brandspuit en de opbouw van een trek- ker-manschappenwagen in principe te gunnen aan de N.V. Gebr. Kronenburg te Hedel voor de som van f 16.132,- en aan B. en W. machtiging te geven de definitieve gunning te doen, nadat de nota van meer en minder werk door ge noemde firma is opgemaakt en door de brandweerinspectie is goedgekeurd. De raad ging accoord met deze voorstellen. De gemeenterekening werd voorlopig vastgesteld, nadat de heer Cappon ver slag had uitgebracht van het onderzoek der rekening, door mevr. Adriaansen- de Neef en hemzelf. De voorz. bracht de commissie van onderzoek dank voor hun werk. De gewone dienst werd voorlopig vastgesteld op inkomsten f 275.092,25, uitgaven f 274.465,81, een voordelig slot dus van f 626,44. De kap.dienst werd vastgesteld op de volgende cijfers. Ink. f 351.318,34, uitgaven f 461.637,41, der halve een nadelig slot van f 110.319,07. Voor de behandeling der begroting gaf de voorz. een korte uiteenzetting. De be groting is sluitend gemaakt, waar wij overigens steeds naar streven, aldus de voorz. De financiële toestand van Cad zand is vrij gezond. Op de begroting is een post geraamd voor een tweede ge meentewerkman in vaste dienst. Deze 2e functionaris is zeker geen luxe, maar harde noodzaak. De bevolking is het af gelopen jaar, als er de laatste dagen van het jaar geen wijziging in komt, met 20 personen toegenomen. Voor wat betreft de Kap.dienst zei de voorz., dat er diverse objecten zijn die de aandacht hebben, maar nog niet geraamd kunnen worden. Zo o.m. de riolering in de Vla mingpolder, waarop het kampeerterrein en het bungalowterrein aangesloten die nen aangesloten te worden. Provisorisch is deze zaak door septie-tanks opgelost en werd de kolkenzuiger van de gemeen te Terneuzen ingeschakeld om deze put ten te ledigen, zodat de tonnetjes-histo rie van de baan is. De dienst van de Volksgezondheid blijft evenwel aan dringen op het scheppen van een defini tieve oplossing, waar ook B. en W. naar streven. De voorz. deed een beroep op alle betrokken autoriteiten te willen be werkstelligen, dat dit rioleringswerk spoedig in D.A.C.W.-verband kan wor den uitgevoerd. Voor wat betreft de ten nisbanen zei de voorz., dat de bebou wingsgrens juist door het gebied loopt, waar deze moesten komen. Ook het sportveld in het dorp is een punt. wat door de urgentie de aandacht blijft houden. Op de desbetreffende vragen bleek geen 'enkel raadslid behoefte te hebben aan algemene beschouwingen. Niemand wenste artikelsgewijze behandeling, ter wijl niemand het woord wenste over de begroting in het algemeen of posten in het bijzonder. De begroting werd hierop vastgesteld, alsmede de eerste wijziging. De gewone dienst sluit aan inkomsten en uitgaven op f 317.513,49; de post voor onvoorzien is groot f 2195,72. De kap. dienst sluit met een nadelig slot van f 143.130,68. De inkomsten op deze dienst bedroegen f 254.678,39, de uitgaven f 397.809,07. Midden in de nacht wordt Berend wakker. Met een pijnlijk gezicht slaat hij zijn ogen op en bemerkt, dat hij scheef weggegleden in zijn eigen stoel ligt. Alles doet hem pijn. Met veel moei te werkt hij zich overeind; werktuiglijk kleedt hij zich uit, kijkt rond of hij er gens wat te drinken ziet en als hij bij zijn bed een glas, dat half gevuld is met water, ziet staan, drinkt hij dat leeg. Dan kruipt hij kreunend van pijn in zijn bed en slaapt verder. De volgende morgen heeft hij een barstende hoofdpijn. Hij weet, dat hij in Amsterdam verschillende kroegen heeft bezocht en dat hij overal wat ge dronken heeft. Dat hij toen naar het bootje van Bergmann is gegaan en ver der weet hij niet veel meer. Hoe is hij eigenlijk thuis gekomen? Hij was na tuurlijk dronken, misschien heeft men hem wel thuisgebracht Wat zal men er beneden van zeggen? Als ze het maar niet aan Marrigje vertellen Ineens herinnert hij zich alles weer. Met een ruk komt hij overeind en staart naar de muur. Uit is het. Uit is alles. Hij is zijn Marrigje kwijt. En wat nu? Langzaam kleedt hij zich aan. Als hij gich gewassen heeft, gaat hij naar be neden en drinkt een glas water, een tweede glas neemt hij mee naar boven en daar zoekt hij hoofdpijntabletten. Tegen tienen komt hij opnieuw bene den, ditmaal keurig geschoren en ge kleed in zijn beste pak. (Wordt vervolgd l. Tijdens de rondvraag herinnerde de heer Kools aan de toezegging die de voorz. deed, met de raad het nieuwe gymnastieklokaal te gaan bekijken. De voorz. zei, dat dit nu na afloop der ver gadering zou geschieden. Hij dankte de raad voor de prettige wijze waarop de vergaderingen werden gehouden en gaf de beste wensen aan de raad en hun gezinnen voor het nieuwe jaar. De heer Kools dankte op zijn beurt de burgemeester namens de raad voor deze vriendelijke woorden en wenste hem al het beste voor het nieuwe jaar, alsmede voor zijn gezin. Schoondijke Raadsvergadering. De Raad van Schoondijke kwam in openbare vei-gadering bijeen. Burgemeester Hoftijzer zei, na het openingswoord getroffen te zijn door de prettige wijze waarop hij met zijn gezin in de gemeente werd ingehaald. Mede namens zijn echtgenote dankte hij hiervoor de wethouders, de raadsle den, alle verenigingen en ingezetenen. De notulen der vergaderingen van 21 Nov. en 1 Dec. werden z.h.st. vastgesteld. De voorzitter deelde mede dat, nu men thans een nieuwe brandspuit heeft de oude motorspuit verkocht kan wor den aan de Landbouw Praktijkschool voor f 275,-. De oude trekker willen B. enW. tot de conclusie te zijn gekomen, gemeentewerken. Nu het nieuwe gymnastieklokaal in gebruik is genomen, hebben B. en W. zich beraden over de huurprijs die men moet berekenen voor het gebruik van deze zaal door verenigingen. Na rijp beraad is een bedrag van f 3,50 p. uur uit de bus gekomen; een bedrag, dat ogenschijnlijk nog al hoog lijkt, maar in overeenstemming is met de investe ringen, die in het gebouw zijn gestoken. Blijken bepaalde verenigingen door de huur in financiële moeilijkheden te ko men, dan is er nog altijd de mogelijk heid aan de gemeente subsidie te vra gen. De heer de Badts meende, dat men hier een pretendent ging scheppen door dene uitnodiging tot het aanvragen van subsidie. De voorz. ontkende dit ten stel ligste, immers het subsidiebeleid ligt volledig in handen van de raad, terwijl de raad dan zelf kan beoordelen of de gevraagde subsidie noodzakelijk is voor de betrokken vereniging. De raad ging uiteindelijk met de huurprijs accoord. De voorz. deed mededeling van het feit, dat de Z.-Vlamingen een identi teitskaart kunnen bekomen ad f 2,50 als voetganger en f 5,- als fietser, met welke kaart men -een geheel jaar gratis vervoer op de veerdiensten over de Wes- terschelde kan verkrijgen. Adhesie werd betuigd aan de petitie, elke de raad van IJzendijke heeft opge steld ten aanzien van de slechte toe stand van de weg St. Jan in Eremo - Eeklo. Uit een schrijven van het Bureau voor Gemeenschappelijke Behandeling van Personeeelsaangelegenhedein blijkt, dat de werkelassificatie ten aanzien van de gemeentewierklieden van Schoondijke achterwege kan blijven. Het recht van opstal op de grond, ge legen hoek v.d. Slikkestraat-Beatrix- straat, waarop 6 noodwoningen hebben gestaan, werd ing. 1 Jan. '61 als verval len verklaard. Naar aanleiding van de opmerking van G.S. ten aanzien van de verkoop van grond aan dhr. Huijgen, gelegen in de z.g. Landbouwstraat, ont stond enige discussie. De raad had de grond toegezegd voor f 2,80 per m2, om dat betrokkene deze grond zelf had ontgonnen en voor de gemeente 'eigen lijk een last betekende op grond van het onderhoud. G.S. meenden, dat een prijs van f 6,50 wel op haar plaats zou zijn. Besloten werd de aanvankelijke prijs var f 2,80 te handhaven en G.S. de motive ring hiervoor ter kennis te brengen. De gemeenschappelijke regeling voor het Borgstellingsfonds werd gewijzigd. De gemeentel, subsidie aan dit fonds onderging hierdoor een wijziging. De Stichting Katholiek Middelbaar Onderwijs in Z.-Vl. vroeg voor de R.K. H.B.S. voor 1960 een bijdrage uit de ge meentekas van f 30,- p. Schoondijkse leerling. Een onderzoek heeft uitgewe zen dat dit bedrag benut wordt eens deels om de aanloopkosten, die aan de oprichting der school ten koste waren gelegd en welke 31 Dec. 1959 nog f 53,625 bedroegen, af te lossen, terwijl het ook bedoeld is voor de aflossing van de schuld ad f 81.750.-, ontstaan door de ongedekte bouwkosten van het school gebouw te Oostburg. De voorz. zei in B. en W. tot de cnclusie te zijn gekomen, dat voor wat betreft de aanloopkosten er termen aanwezig zijn bij te dragen, maar de ongedekte bouwkosten is een kwestie die de gemeente niet kan accep teren. Het is onjuist dat men deze nu tracht op de gemeente te verhalen. Voor 1960 wilden B. en W. deze f 30,- nog toekennen, maar voor 1961 zal deze kwestie nader worden bezien. De raad ging hiermede accoord. Alvorens tot puntsgewijze behandeling der begroting over t>e gaan, zei de voorz. behoefte te hebben hierover zijn visie te geven. Ondanks de geraamde subjec tieve uitkering uit het gemeentefonds van f 23.380,- heeft men de begroting niet sluitend kunnen krijgen, f 6872.16, zijnde het tekort op de gewone dienst, heeft men moeten putten uit eht saldi- reserve. De post voor onvoorzien be draagt f 2972,16. De voorz. wees op de agrarische instelling der gemeente en het ontwerp wijziging financiële ver houd ing Rijk-Gemeenten, die voor Schoondijke geen wezenlijke perspectie ven inhouden. De gemeente zal/hierdoor zijn eigen belastinggebied meer» moeten betreden om de inkomsten op te voe ren en self-supporting te blijven. Self supporting zijn is van het grootste be lang in deze tijd, waarin men bij her haling over herindeling der gemeenten in W. Z.-Vl. hoort. Schoondijke heeft er allerminst behoefte aan bij de een of andere nabuurgemeente te worden in gelijfd. De begroting werd na behande ling overeenkomstig het ontwerp vast gesteld. Over de subsidieaanvrage van het Wit-Gele Krus en het Groene Kruis werd levendig van gedachten gewisseld. De voorz. zei de aanvrage voor 1960 wel te willen honoreren, maar voor 1961 eerst op de hoogte te willen worden ge steld van de noodzaak tot subsidiëring. Besloten werd voor het bejaarden centrum een maximale subsidie p. jaar van f 1000,- toe te kennen. Burgemeester Hoftijzer werd met alg. st. tot ambtenaar v. d. burgerlijke stand benoemd. Besloten werd aan de notu list, die de raadsvergaderingen en an dere vergaderingen notuleert, een jaar lijkse vergoeding van f 120,- toe te ken nen. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, dhr. J. Verkruijsse, werden nagezien en in orde bevonden. Het crediet in rekening-courant bij de Bank v. Ned. Gemeenten werd be paald op f 75.000,-. Tijdens de rond vraag zegt de heer de Badts, dat het wegenprobleem in de gemeente vrijwel is opgelost. Alleen de Veldstraat ligt er nog erbarmelijk bij. De vuilnisophaal dienst kwam aan de orde. Besloten werd het tarief van f 5,- op f 6,- p. Jaar te brengen len voor een extra emmer f 3,- te betekenen inplaats van f 1,-. Waterlandkerkje Tournee Roode Kruis film. Maandag 9 Jan. a.s. vangt de tournee met de Roode Kruisfilm in W. Z.-Vlaan deren weer aan. Waterlandkerkje komt hierbij het eerst aan de beurt en heeft daardoor in het vernieuwde Dorpshuis de primière van een reeks van voorstel lingen van een bijzonder goede, mooie en interessante film. Het Dorpshuis be schikt thans over een eigen nieuw film projectiedoek van ruime afmeting, waardoor er nog meer van een filmver toning valt te genieten dan anders. Vertoont zal worden de film; ,,De Ci tadel" (Het leven van een dorpsdokter) naar het bekende boek van Cronin. Breskens Bevorderd. De heer A. Willems, assistent-agent bij de Prov. Stoombootdienst te Bres kens, is bevorderd tot agent bij genoem de dienst met standplaats Kruiningen Biljarten. De eindstand van de eerste helft com petitie pun ten-klassement der biljart vereniging ,,A.B.C." is als volgt: Beurten Car. Gem. Pt. A. Jansen 320 772 2,41 24 W v. Haneghem 320 737 2,30 22 M. Clement 320 894 2,79 20 L. Steijaert 260 607 2,33 16 R. Claeijs 280 493 1.76 16 J. Vermeulen 280 493 1,76 15 G. Boeckhout 320 346 1,08 15 W. Vermeulen 300 1558 5,19 14 E. Seuss 280 1093 3,93 14 C. Erasmus 280 834 2,97 14 J. Risseeuw 260 519 1,99 11 J. Notebaart 240 313 1,03 14 P. Erasmus 280 761 2,71 12 A. Willems 280 348 1,24 12 A. Hamelijnck 220 294 1,33 8 J. v. d. Lijcke 320 415 1.29 8 J. de Zeeuw 280 404 1,44 6 Zuidzande Koninklijke onderscheiding Bij Koninklijk besluit van 20 Dec. '60 werd aan de heer J. I. Lauret te Zuid- zande toegekend de ere-medaille In brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Zulks in verband met het feit, dat de heer Lauret op 2 Jan 40 jaar in dienst was van de fam. Lu- teijn te Zuidzande. Burgemeester H. P. Everwijn reikte Maandagmorgen tijdens een intieme bijeenkomst op de boerderij van de heer I. Luteijn, de onderschei ding aan de jubilaris uit. Oostburg Loop der bevolking. Het zielental van de gemeente Oost- burg nam in het afgelopen jaar af met 20. Op 31 Dec. 1959 bedroeg het antal in gezetenen 4063, t.w. 1941 mannen en 2122 vrouwen. Dit aantal vermeerderde door geboorte met 84 (48 m. en 38 vr en door vestiging met 198 (78 m. «en 120 vr.)het verminderde door overlijden met 53 (24 m. en 29 vr.) en door vertrek met 252 (105 m. en 147 vr.). Op 31 Dec. 1959 bedroeg het aantal in- tal dus 4040 (1936 m. en 2104 vr.). Er werden 19 huwelijken voltrokken en er wier den geen echtscheidingen in geschreven. IJzendijke IJzendijke Ernstig ongeval Dinsdagmorgen raakte de 58-jarige vlasbewerker E. van L. in het vlasbe drijf van de fa. A. Lievens Zn. te IJzendijke dusdanig met zijn rechter hand in een repelmachine beklemd, dat dokter Lievens, die de eerste hulp ver leende, overbrenging naar het zieken huis te Oostburg noodzakelijk achtte, waar tot amputatie van de hand moest worden overgegaan. Cadzand Ds. J. Enter Sr. (81 j.) overleden. Op Oudejaarsdag is in de leeftijd van 81 jaar overleden de emeritus-predikant in algemene dienst en voorzitter van de Bond van Vrije Evangelische Ge meenten in Nederland, de. J. Enter, die

De Schakel | 1961 | | pagina 2