P prijzen I reeds sterk VERLAAGDE b: ij BOBBE alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen VJ feuilleton de (chakel DRUKKERS-UITGEVERS SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS 15e Jaargang - Nr. 798 Vrijdag 6 Januari 1961 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p.kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties io ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 - GiRO 358296 Plaatselijk Nieuws Waterlandkerkje Raadsvergadering Bij de ingekomen stukken waren ver schillende verzoeken om .subsidie voor het jaar 1961. Aan het Koningin Wilhel- minafonds wordt f 0,01 p. inwoner ver leend; aan Militaire Tehuizen f 20.-; aan de Nederl. Ver. tot Rheumatiekbe- strijding wordt f 0,01 p. inwoner ver strekt; aan de Kath. Blindenzorgvereni ging „St. Antonius van Padua" f 10,-. Van de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is toestemming ont vangen op de gunning van 2 woningwet woningen in de Kerkstraat. Het derde agendapunt is de vaststel ling van de nieuwe bouwverordening- volgens het z.g. uniforme Zeeuwse mo del. B. en W. stellen voor om het ont werp vast te stellen met de in overleg met de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht voorgestelde aanvullin gen en weglatingen. Na toelichting door die voorzitter wordt de bouwverordening z.h.st. vastgesteld. De bezoldigingsregeling voor de amb tenaar ter secretarie wordt gewijzigd door toevoeging van een bepaling waar bij de rang van klerk ter secretarie wordt ingesteld. Besloten wordt de gemeente-werkman in vaste dienst te benoemen Voor hem wordt een bezoldigingsregeling vastge steld. De verordening op de heffing van rioolrechten ondergaat een redactionele wijziging. Besloten wordt de kasgeldlening ad f 50.000.-, welke tot 1 Jan. 1961 is aan gegaan bij de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten, te verlengen met 3 maanden. Vervolgens komt de behandeling en de vaststelling der begroting dienst '61 aan de orde. De begroting wordt arti kelsgewijs behandeld en is sluitend met een bijdrage uit de reserve van f2000,-. Na een vrij uitvoerige gedachtenwisse- ling over verschillende ramingen wordt de begroting dienst 1961 tenslotte als volgt vastgesteld: inkomsten en uitga ven van de gewone dienst met een be drag van f 189.354,34, met een bedrag aan onvoorziene uitgaven van f 787,84. De inkomsten van de kapitaaldienst be lopen f 410.756,25, de uitgaven f 545.625,09 alzo met een nadelig slot van f 134.868,84. Van de rondvraag maakt de heer C. de Nood als oudste zittinghebbend raadslid gebruik om de voorzitter, het college van B. en W. en het gemeente- personeel namens de raad dank te zeg gen voor hetgene dat, in goede harmo nie, is verricht in het belang der ge meente in het afgelopen jaar. Bij de sluiting geeft de voorzitter een overzicht van hetgeen in het afgelopen jaar zich in de gemeente heeft voorge daan. Hij herdenkt hierbij de in 1960 plotseling overleden wethouder, wijlen de heer A. A. Buijck en de postcomman- dant der rijkspolitie, wijlen de heer A. W. Vermeulen. Spr. brengt dank uit aan de raad voor de goede en prettige sa menwerking en voor de loyale medewer king in alles, waarbij geen partijbelan gen zich op de voorgrond drongen. Over het algemeen is het een goed jaar ge weest voor de gemeente, alhoewel het jammer is te moeten constateren dat het inwonertal achteruit is gegaan en er weinig bouwactiviteit is geweest. Tot slot dankt hij ook de wethouders en het gemeentepersoneel voor hetgeen in 1960 door hen is verricht. Nieuwvliet Raadsvergadering De Raad der gemeente Nieuwvliet-ver gaderde in openbare zitting, onder voor zitterschap van burgemeester J. C. Everaars. De voorzitter zei in zijn ope ningswoord, dat B. en W. het nieuwe jaar niet hebben willen ingaan zonder de begroting te hebben behandeld. De notulen der vorige vergadering konden nog niet worden opgemaakt, omdat de gemeente-secretaris zichmet andere problemen heeft moeten bezig houden. Op voorstel van de voorzitter werd het agendapunt vaststelling der notulen aangehouden. Het agendapunt ingek. stukken en mededelingen kon ook zonder meer worden afgehandeld, omdat er geen ingek. stukken en mede delingen ter behandeling waren. Als enig punt op de agenda bleef derhalve over de behandeling en vaststelling van de gemeentebegroting 1961. De voorz. zei allereerst, mede namens de wethouders, dank te brengen aan de gemeente-secretaris voor de keurige wijze, waarop de secretarie de begroting heeft verzorgd. B. en W. zouden graag hun stempel op deze begroting hebben gedrukt, maar door het ontbreken van de nodige middelen heeft men zich moeten beper ken tot het handhaven van een mini maal verzorgingspeil. Deze begroting is als het ware een kopie van de vorige. Heel graag hadden B. en W. het anders willen zien omdat er nog vele belangen zijn, die behartigd zouden kunnen wor den. Door een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds van ruim f 14.000,™ heeft men de begroting sluitend weten te krijgen met een behoorlijke post voor onvoorzien, welke geraamd is op f 2320,33. Bij de extra uitkering uit het gemeentefonds is o.m. bepaald, dat voor de uitvoering van het 100 pCt.-planvan de Waterleiding-Mij. een bedrag van f 3000,- dient te worden bestemd. De heer Quaars zei het niet nodig te vinden algemene beschouwingen tc houden na de begrotingsbespreking, die gehouden is, uiteraard zonder de burgemeester. In dit verband wees de voorz. op de rel, die rond de begrotings behandeling van Biervliet in de pers is ontstaan. Spr. vond een informele bij eenkomst, die in het geheel niet in strijd met de wet is en zeker niet als raadsvergadering kan worden aange merkt, voor een juist begrip bij de raadsleden hoogst nuttig. Een begro ting is hoogst ingewikkeld samenge steld. De voorz. zei als man van het vak gedurende ruim 25 jaar, zo één-twee drie de begrotingspositie van een ge meente niet te kunnen bepalen, als hem de begroting van die gemeente wordt voorgelegd. Spr. zag dan ook genoemde bijeenkomst meer als een zekere scho ling voor de raadsleden, die ze zeker no dig hebben. De heer Rozendaal zei bij de behan deling van de begroting dat de muziek tent nodig met verse steenslag dient te worden bestrooid en vroeg zich af of de pot van f 90,- hiervoor wel toerei u II n u uw modehuis in Vlissingen kend is. De voorz. zei, als de raad hier mee kon instemmen dit werk te zullen laten uitvoeren en indien het bedrag ontoereikend is t.z.t. met een begro tingswijziging te zullen komen, immers de post voor onvoorzien laat hiervoor nog wel ruimte. De heer Quaars zou graag zien, dat de verlichting op de Mettenijedijk eens na der wordt bekeken. Hij vond deze ter plaatse zeer onvoldoende. Hij deed de suggestie eens na tegaan of de verlich ting in de Prinses Wilhelminastraat ge moderniseerd zou kunnen worden en de alsdan vrij komende masten (2 stuks) op de Mettenijedijk te plaatsen. Op voorstel van de heer Quaars werd beslo ten een post van f 500,- te plaatsen op de kap.dienst en geen nadere beslissin gen te nemen inzake de plaatsing van masten, vooraleer een rapport terzake door de P.Z.E.M. is uitgebracht. Verder vestigde hij de aandacht op de levens gevaarlijke toestand, waarin de kust weg zich bevindt, hij oordeelde spoedige verbetering op haar plaats. De voorz. zei deze kwestie reeds met G.S. te heb ben opgenomen, uit welk contact een bespreking is ontstaan. Besloten werd bij G.S. nogmaals op spoedige verbete ring van genoemde weg aan te dringen. Het bedrag p. leerling p. jaar over '61 voor het openb. lager onderwijs werd bepaald op f 116,23, een heel hoog be drag in vergelijking tot andere gemeen ten. De voorz. zei. dat dit veroorzaakt wordt door het geringe leerlingental van deze school. Tot slot ze i de heer Quaars er zijn genoegen te kunnen over uitspreken, dat B. en W. met de beschikbare smalle beurs nog zoveel tot stand hebben weten te brengen het af gelopen jaar en nog kans hebben gezien met zo'n begroting voor de dag te ko men. Hoewel het niet is zoals we wen sen mogen we toch tevreden zijn De begroting werd hierop vastge steld met op de gewone dienst aan in komsten en uitgaven een bedrag van f 148.818,92, de post onvoorzien is groot f 2320,33. De kap.dienst sluit met een nadelig slot van f 50.559,50. De uitga ven op deze dienst waren f 254.447.55. de inkomsten f 203.888,05. De voorz. zei, dat het komende jaar de aanleg van de brandput aan de orde zal komen, als mede de aanleg van het sportterrein. Ook zal er, zoals thans besloten werd, weer een lantaarn bijkomen. Spr. zei, dat de hoop is gevestigd op de totstand koming van de 4 torenflats, waar men nog maar weinig haast echter zet. De voorz. bracht de raad dank voor de prettige wijze, waarop deze de belangen van de gemeente heeft behartigd. Er is geen animositeit tussen de raadsleden en dit gaf hem hoop voor het nieuwe jaar. Spr. gaf de raad zijn beste wensen voor 1961. Groede Raadsvergadering Op de valreep van het oude jaar ver gaderde de Raad der gemeente Groede, o.l.v. burgemeester J. C. Everaars. Onder de ingek. stukken was een schrijven van de Minister van Binmm1. Zaken, waarin medegedeeld werdAdat Koninklijke goedkeuring was verleend aan de verordening op de heffing van de straatbelasting. Er zal echter een kleine administratieve wijziging in de veror dening worden aangebracht. In een schrijven van mr. M. Somers, thans burgemeester van Hoedekensker- ke, voorheen ambtenaar ter secretarie te Groede, dankte deze de raad der ge meente Groede in hartelijke bewoordin gen voor d belangstelling bij zijn benoe ming en installatie tot burgemeester van Hoedekenskerke. Het Z.-Vlaams Borgstellingsfonds vroeg de raad accoord te gaan met een formele wijziging in het subsidiebesluit van de gemeente. Op een desbetreffen de vraag antwoordde de voorzitter, dat Groede vorig jaar f 40,63 subsidie aan genoemd fonds verstrekte. De heer G. Richt te Giesendam ver zocht de raad niet in te gaan op de voor gestelde samenvoeging der gemeenten. De raad meende, dat men zonder meer de plannen tot samenvoeging niet kan beoordelen, daar deze plannen er nog niet zijn. De Vogelbeschermingswacht ..Het Duumpje" verzocht de raad een jaarlijk se subsidie van f 0,01 p. inwoner. B. en W. zeiden in een toelichting, dat men veel waardering heeft voor de activiteit welke de vogelbeschermingswacht ont plooit, doch dat men niet bereid is dit particulier initiatief te steunen. Men meende, dat van particuliere zijde meer steun aan deze organisatie gegeven „Lielde ziel geen Lictiaainsgebrek." door Maartje Zeldenrijk. 37 Het beste met je zaken. Gootje". Hij herleest het korte briefje nog eens en frommelt het dan in elkaar. Met ge balde vuisten staart hij naar het raam. Dit is dus het einde. Nu is alles voorbij. Door de grootste stommiteit, die hij ooit in zijn leven heeft uitgehaald is hij het liefste, wat hij ooit bezeten heeft, voor goed kwijtgeraakt. Gootje is uit zijn le ven vertrokken. Hij heeft haar verne derd met zijn wantrouwen. Door een comedie op te voeren, alsof hij al zijn geld kwijt zou zijn. En zij, die goeierd, is onmiddellijk op stap gegaan om hem en zijn zaken te redden. Al haar geld heeft ze voor hem neergelegd en ze heeft zelfs van haar vader duizend gul den geleend om de tienduizend bij el kaar te krijgen, die hij zogenaamd no dig had. Hij heeft haar voor de gek gehouden. Dit is nu de straf voor zijn gebrek aan vertrouwen in zijn verloofde. Nu is hij haar kwijt, voor goed. Langzaam gaan zijn vuisten open. Werktuiglijk frommelt hij het balletje papier in zijn zak en dan* draait hij zich om. Lenie staat daar nog altijd bij de deuropening. Ze weet niet, wat ze ervan denken moet. „Sorry, Lenie, ik heb een schat van een vrouw verlorendoor een waange- dachte, door te geloven aan iets, wat in werkelijkheid niet bestond. Nooit heeft bestaan. Ik och. wat geeft het ook allemaal. Heeft ze heeft ze niet ge zegd waarheen ze ging?" Lenie schudt haar hoofd. „Ze heeft mij en de anderen een hand gegeven en gezegd, dat ze haar ontslag had geno men. Dat ik nu haar plaats moest in nemen Berend knikt. Dus zelfs toen dacht ze nog aan het welzijn van de zaak. „Het is goed, Lenie. doe me een plezier en neem jij voorlopig de leiding op je, wil je?" „Zeker, meneer, ik zal m'n best doen". Hij drukt zacht haar hand en kijkt nog even de kamer rond. Maar Gootje is er niet meer en alleen de scherven van de schemerlamp herinneren aan wat er die morgen is gebeurd. „Ruim straks die rommel maar op, Le nie. Ik kom wel eens aan Even later is hij opnieuw op de straat. Wat zal hij doen? Naar huis gaan? Naar Purmerend? Maar daar zullen ze on middellijk aan hem zien, dat er iets niet irr^prde is. Als Lenie tenminste haar mond maar houdt Hij keért op zijn schreden terug en gaat weer naar de zaak. Lenie kijkt ver wonderd als ze haar baas weer ziet bin nenkomen. Hij wenkt haar en in het kleine halletje tussen de zaak en de keuken neemt hij haar even apart. „Lenie, doe me een genoegen en praat met niemand over wat hier vanmorgen is voorgevallen. Ik bedoel: niet over de telefoon met Purmerenders en als er hier soms familie of kennissen zouden komen". „Maar natuurlijk, meneer, ik weet niets. Van mij komt niemand ook maar iets te weten". „Dank je, Lenie." zegt hij en blikt haar vriendelijk toe. „Misschien komt het nog in orde misschien Maar als hij voor de derde maal die dag op straat loopt, gelooft hij zelf niet aan zijn woorden. Hij kent Marrigje wel zo langzamerhand. Ze is een schat, maar ze heeft een koppige wil. Wat een stommeling is hij geweest was hij maar verstandiger geweest en zich nooit wat aangetrokken van al dat geleuter. Laat in de avond komt hij in Purme rend terug. Hij heeft teveel gedronken en staat niet helemaal meer vast opzijn benen. Maar in de zaak vermant hij zich, knikt links en rechts naar de lnan- ten, grijnst naar Dinie en Aagje, die# hem een beetje angstig nakijken en ver- 1 dwijnt dan naar zijn kamer. Daar doet hij de knip op de deur en valt op een stoel neer. Zo, Berend Bongert, die periode is weer voorbij. De verloving is verbroken en je bedrijfsleidster heeft de benen genomen. Foetsie, voorbij Uit is het definitief. Jij dacht, dat ze dat maar voor zoete koek zou opeten, hè, ezel die je bent. Maar Berend dat is <erg stout, van je hoor me zo te laten lopen voor die tienduizend pietermannen Fout, Berend Bongert, helemaal fout Heb jij je even vergist in je Marrigje? Dat is een vrouw met karakter die de bele diging, die jij haar aangedaan hebt, nooit zal vergeten en nog minder ver geven Nou, je ziet het resultaaat van je grapje Wat een leuke vent ben jij ha-ha-ha-ha Een reuzebak, niet waar? Past precies voor een cursus: Hoe raak ik het snelst m'n verloofde kwijt Moet *j'e zien te verkopen, jo, 't kan je nog geld opbrengen Geld geld om dat vervloekte geld is alles begon nen en om dat geklets van mensen die misschien wat zeg ik: misschien? Nee, mensen, die zeker het geluk, dat in zijn leven begon te komen, hem en Gootje misgunden. Nou, Purmerend, ge feliciteerd hoor, je doel heb je bereikt. Proficiat, Voorstad net zo lang gerod deld, tot de verloving verbroken is, hoor. En wat nu? Wat verder? Man, klets niet .het is toch zeker je eigen schuld Waarom heb je je wat van de men sen aangetrokken Had ze toch laten kletsen Wat had die vermaledijde kok alweer gezegd? Wacht eens, dat was de mensen kunnen beter van je kletsen dan van je vreten Aba, wat ruw klinkt dat maar zeelieden zijn immer» ruwe

De Schakel | 1961 | | pagina 1