Klasse G. Late jonge doffers: lt pr. Iz. Klaaijsen; 2 E. Rijckaert; 3 Jac. Wisse; 4 Th. de Buck; 5 A. Boek hout; Z.E.V. C. van Opdurp; E.V. P. v. d. Walle. Klasse H. Late jonge duivinnen: le pr. M. Quaars; 2 M. Leurgans; 3 Versprille-Verstraete4 J. Buize; 5 J. v. d. Broecke; 6 A. Vermeulen; Z.E.V. Joh. Carels; E.V. Joh. Pijcke. Keurmeesters waren de herenAar- nouts uit Etten en Peters uit Steenber gen. Prijsuitreiking: Zondagmorgen om 11 uur in café Pleijte. Uitslag verloting duïvenvereniging „Nog Sneller le pr. no. 907; 2e pr. no. 2970; 3e pr. no. 1376; 4e pr. no. 1850; 5e pr. no. 780 6e pr. no. 841; 7e pr. no. 542; 8e pr. no. 2363; 9e pr. no. 1980; 10e pr. no. 2576; lie pr. no. 497; 12e pr. no. 880; 13e pr. no. 459; 14e pr. no. 1773; 15e pr. no. 703; 16e pr. 1469. Big: Serie 88 no. 45. Toneelavond Volksonderwijs. Vorige week Vrijdag organiseerde de afdeling Breskens van Volksonderwijs een toneelavond voor haar leden in raai „Casino". De voorzitter, de heer J. Robijn, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder burgemeester Eekhout en echtgenote en de leiden van de toneel vereniging „Thalia," die deze avond louden verzorgen. Nadat de heer Ro bijn zijn vreugde had uitgesproken over de goede opkomst, zette hij op duidelijke wijze het doel en streven van Volkson derwijs uiteen. Hierna volgde het optreden van „Tha lia," die voor het voetlicht brachten: „Met een beetje fantasie," een kluchtig spel in 3 bedrijven door Philip King en F. L. Cary. Er zat vaart in het spel en mede door de vele voorkomende komi sche situaties, die goed werden uitge beeld. werd door het publiek veel en hartelijk gelachen. Toen de pauze aanbrak, heerste er dan ook een zeer gezellige sfeer in de zaal en zeker mede hierdoor, alsmede door de velie aantrekkelijke prijzen, gin gen de lootjes, in de vorm van doosjes lucifers met reclame-opdruk voor de openbare school, vlot van de hand. Bij het einde van de avond sprak de voorzitter hartelijke woorden van dank tot de leden van „Thalia" voor hun prettig spel, alsmede tot de schenkers der vele mooie prijzen voor de verlo ting. Ook dankte hij de leden voor hun opkomst en hun aandachtig gehoor. De afdeling Breskens van Volksonder wijs kan op een zeer goed geslaagde Avond terugzien. Kerstmiddag R.K. lagere school. De oudercommissie heeft, in samen werking met de leerkachten der R.K. lagere school te Breskens, een Kerst- middag voor de leerlingen en ouders ge houden. Er werden verschillende kerststukjes en declamaties opgevoerd, alsmede kerstliederen gezongen. De leidster van de kleuterschool las nog een Kerstver haal voor. De heer Vissenberg dankte aan het slot de aanwezigen voor hun belangstel ling en overhandigde aan pastoor A. Verhoeven enige geschenkjes namens de schoolkinderen in verband met zijn verjaardag. Aanbesteding. Woensdag j.l. werd te Middelburg aanbesteed het onderhoud van de wer ken behorende tot de Handelshaven en de Veerhaven te Breskens gedurende het jaar 1961. Ingeschreven werd als volgt: Gebr. de Bokx, Terneuzen f 80740,- W. Klot, Sliedrecht f 79500,- A. v. d. Straten, Hansweert f 78700,- Fa. Noordenne, Breukelen f 78675.- Fa. de Bourgraaf, Wemeldinge f 78400 - Fa. E.L.K., Geleen f 78265,- Heiling, Willemstad f 78100,- L. Dekker, Vlissingen f 77560,- Ruijsscher, Biervliet f 77500,- Lucasse, Kloosterzande f 76740,- C. v. d. Klippe, Vlissingen f 76460,- P. J. v. d. Sande. Breskens f 75900,- J. de Oude, Biervliet f 75450,- Fa. Splunder f 74800,- Kerstmiddag voor de bejaarden. Zaterdagmiddag j.l. werd in zaal „Ca sino" een Kerstmiddag gehouden voor de bejaarden van Breskens. Deze werd aangeboden door het Comité „Bejaar denzorg" met de dames van de V.V.H. Veel bejaarden en genodigden waren aanwezig. Mevr. Poissonnier-de Doelder heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder burgemeester Eekhout en weth. van der Hooft. Na de opening hield de burgemeester een korte toespraak, waarin hij zich verheugd toonde over het feit dat er nu in vergelijking met vroeger, zoveel voor de bejaarden wordt gedaan. Hierna las mevr. Van den Broeke- Schoolmeester het Kerstevangelie voor, terwijl mevrouw Vroon-van Maarle- veld enkele gedichten voordroeg en een Kerstverhaal vertelde. Onder leiding van de heer J. Basting werden door het Christelijk gemengd koor „God is mijn lied" kerstliederen gezongen. Solozang werd verzorgd door mevr. Erasmus-van den Heuvel, bege leid aan het orgel door mevr. Gold- schmeding. In de pauze's werden verschillende verversingen aangeboden. Een gehou den collecte voor het Comité ter bestrij ding van de onkosten bracht f 86,- op. Mevr. Poissonnier dankte bij het slot allen die hebben meegewerkt aan het welslagen van deze middag. bank en er zitten mensen op de stoelen bij de tafeltjes. Lenie is druk in de weer en Alie, het nieuwe meisje, eveneens. Maar Gootje ziet hij niet. In de zaak kijkt hij Lenie vragend aan. Ze wisselt een paar woorden met het andere meisje ien loopt dan naar de trap. Ze wenkt hem en hij gaat naar boven, gevolgd door het meisje. In de kamer kijkt Berend rond. De scherven van de schemerlamp liggen nog steeds daar, waar ze terecht geko men zijn. De muurkast staat half open. Hij is leeg. „Er is een briefje voor u meneer, daar op het tafeltje. Gootje is wegge gaan, voorgoed, zei ze". Ze snikt. „Wat is er toch gebeurd, meneer? Gootje zag er zo vreemd uit ik was haast bang voor haar Berend heeft het maar half gehoord. Hij is op het tafeltje afgestevend en zag onmiddellijk haar handschrift op de envelop, die hij zenuwachtig open scheurt. Dan leest hij: „Ik vertrek uit je leven, voor goed. Je geld heb ik niet nodig, want een beet je heb ik zelf wel. Doe me één ple zier en probeer niet uit te vorsen, waarheen ik ben vertrokken, want niemand zal het weten, zelfs mijn ouders niet. Je hebt me zo gegriefd met je wantrouwen, dat ik er maar één woord voor ken: misselijk. (Wordt vervolgd!. Installatie nieuwe Pastoor. Deken J. Lievegoed heeft vorige week Vrijdag de nieuw benoemde pastoor A. Verhoeven plechtig geïnstalleerd. Voorafgegaan door bruidjes en de misdienaars betrad de pastoor onder het zingen van het Veni Creator het kerkgebouw. Een groot aantal gelovigen was van deze plechtigheid getuige. On der de vele belangstellenden waren ook burgemeester en wethouders van Bres kens, alsmede ds. Grafe van de Gere formeerde en ds. Spaans van de Herv. Kerk. Na de plechtige H. Avondmis be stond er nog gelegenheid persoonlijk met de nieuwe pastoor kennis te ma ken. Raadsvergadering Maandagavond kwam de voltallige Raad der gemeente Breskens bijeen. De hoofdschotel van de agenda was wel de behandeling van de gemeentebegroting 1961, die beslist niet met een enkele ha merslag door de raadsleden aanvaard werd. Voordat hieraan begonnen werd, wer den de notulen op verschillende punten gewijzigd en wel op verzoek van de he ren Carels, weth. van der Hooft en de heer Vergouwe. Uitvoerig werd gedebateerd over een aanbesteding van een woonhuis op de Grote Kade. Dit woonhuis wordt ge bouwd om de verbouwing van Breskens' gemeentehuis mogelijk te maken. De eigenaar van het aan het gemeentehuis aangrenzende pand heeft n.l. als ieds ge steld, dat de gemeente voor hem een woning zou bouwen, waartoe indertijd de raad besloot. De laagste inschrijver op deze besteding was de heer C. Brevet uit Breskens voor een bedrag van f 21.503,-. Dit bedrag was ruim f 1000,- hoger dan de raming van de Centrale Dienst. De heer Cambier informeerde naar de oorzaak hiervan, terwijl, mevr. Niermans-Gossije van mening was, dat een besteding in percelen voordeliger zou zijn uitgevallen. Weth. Zegers was het hiermede niet eens, terwijl hij voorts meende dat de raming van de Centrale Dienst wat erg scherp was opgesteld. De raad besloot om heit uitbreidings plan ten westen van de Veerhaven, waartoe reeds eerder was besloten, te gaan voorbereiden. Indertijd moest dit worden aangehouden, daar de rooilijn langs de kust niet precies vast stond. Voorts deelde de heer Zegers mede, dat het gemeentebestuur bijzonder ver heugd is met de plannen van de Stich ting Hedenesse om te Breskens een vor mingscentrum te bouwen. De heer de Nooijer informeerde nog naar een ver ordening voor de bouw van zomerhuis jes. Deze is in voorbereiding en zal de raad worden aangeboden. In het bungalowterrein werden twee percelen bouwgrond verkocht aan de heer N. Houterman te Colijnsplaat, ter wijl de raad aan deze koper tevens op tie verleende voor nog twee kavels grond. Inmiddels hebben een aantal ad- spirantbouwers zich teruggetrokken, terwijl de fa. van der Poel uit Terneu zen reeds met de bouw van de eerste bungalow is begonnen. Aan de raad der gemeente IJzendijke werd adhesie betuigd inzake de verbe- teing van het wegdek EeklooSt. Jan in België. Afgewezen werden verzoeken om subsidie van het Vormingscentrum voor de Ned. strijdkrachten van het Humanistisch Thuisfront, de Kon. Mi litaire Bond Pro Rege, het Leger des Heils, de Federatie van Verpleeginrich tingen voor langdurige zieken, de Mili taire Matigheidsmissie, de Stichting tot bevordering en exploitatie van de R.K. Vlassersscholen in Z.-Vlaanderen, als mede een verzoek van de Stichting Re creatie t.b.v. de actie „Opgeruimd staat netjes". De Vogelbeschermingswacht W. Z.-Vlaanderen kreeg de gewone jaar lijkse bijdrage van 1 ct. p. inwoner. Bij de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting 1961 zei de heer Vergouwe, dat er in de gemeente Bres kens heel wat structuur-verbeterende werken aan de gang of in ontwikkeling aijn, die indrukwekkend "zijn. De ge meente tracht hiermede, met de gebo den compensatie, een verdere ontwik - keling der creatie te verkrijgen. Naast de aandacht, aldus spr., die het gemeen tebestuur heeft voor de recreatie, mo gen de huidige betaansbronnen niet verwaarloosd worden. Hij was dan ook bijzonder verheugd dat de gemeente raad besluiten heeft genomen om steun te verlenen bij de bouw van vissers schepen en de uitbreiding van in dustriële bedrijven. Voorts was de heer Vergouwe verheugd over de plannen om te komen tot de sanering van de 220 noodwoningen en juichte de stich ting van een algemene woningbouw vereniging bijzonder toe. Spr. infor meerde naar de plannen voor de aanleg van sportvelden en vroeg in verband met de werkloosheid deze zo spoedig mogelijk aan te vatten. Voorts stelde de heer Vergouwe dat ook in de toekomst de streekplannen moeten prevaleren boven het gemeentelijk belang. In de- zélfde opbouwende zin sprak de heer Carels, die naast de reeds door de heer Vergouwe aangehaalde punten nog de aandacht van het gemeentebestuur vroeg voor een niet te ver opvoeren van de bestedingen, om te voorkomen dat de gemeente Breskens armlastig zal worden. De heer Carels vroeg een rap port om de bestratingen in Brekens te herstellen, alsmede een rapport inzake de uitbreiding van de firma Cruson van het E.T.I., dat nog steeds niet is ver schenen. Voorts vroeg spr. B. en W. spoedig te komen met een plan om de terreinen aan de oude veerhaven toe te wijzen aan belanghebbenden. In zijn antwoord merkte burgemeester Eekhout op, dat het gemeentebestuur verheugd is over de opbouwende critiek, die men van de zijde der raadsleden hoorde. Wat betreft de toewijzing van terreinen aan de oude veerhaven, merkte de voorz. op, dat dit nauw samenhangt met de aan leg van de derde haven. Hierop is bij de minister aangedrongen. De sportterrei nen, aldus de voorz., zullen waarschijn lijk dit voorjaar in D.A.C.W.-verband aangelegd kunnen worden, terwijl het E.T.I. reeds de voorbereidende bespre kingen met de firma Cruson geopend heeft. Verheugd was de voorz.,dat ook spoedig de aanleg van de weg op het kunstduin verwacht kan worden en hiervoor reeds op de begroting de no dige gelden gevoteerd zijn. Voor wat be treft de opmerkingen over de toestand van de noodwoningen merkte de voorz. nog op, dat Zeeland al jaren lang bij zonder slecht bedeeld is geweest met bouwvolume. Ook Breskens heeft iedere keer maar enkele huizen gehad. Men hoopt het plan tot sanering der nood woningen te kunnen verwezenlijken. De eerste vergadering van de commissie voor de kustgemeenten heeft al tot re sultaat gehad, dat een bespreking zal worden gehouden tussen de stedebouw kundigen van de betrokken gemeenten, om de uitbreidingsplannen met elkaar in overeenstemming te brengen. Tijdens de behandeling der begroting welke puntsgewijze geschiede, werden een groot aantal vragen gesteld. O.m. de exploitatie van het badhuis had de aandacht der raadsleden, terwijl de heren De Boer en Cambier er op aan drongen dat men voor de brandspui ten een gemeenschappelijke regeling creëerd om te komen tot de aanschaf van een magyrusladder. Zij vonden het maar een dure liefhebberij, dat iedere gemeente er een eigen peperdure brand spuit op na houdt, die een zeer groot gedeelte van het jaar renteloos staat. De voorz. deelde mee, dat ook op het gebied der uniformen voor de brand weer, alsmede voor de vergoeding, een gemeenschappelijke regeling te treffen zou zijn, alsmede de onderlinge brand weerhulp. Mevr. Niermans pleitte voor een gemeenschappelijke regeling voor de aanleg van een woonwagenkamp, terwijl de heer Carels wees op de hoog oplopende kosten voor de schooltand- arts-voorziening. Mevr. Niermans vroeg om een begroting van deze dienst. De heer De Boer pleitte nogmaals voor de sanering der noodwoningen en vroeg nadere informatie over de plannen hiervoor. Voorts werd uitvoerig gespro ken over de hoog oplopende kosten voor de Zeeuwse muziekschool. Er zijn thans in Breskens 78 leerlingen, waarvan er 12 individueel onderwijs ontvangen. Het bedrag is geraamd op f 2470,hetgeen de raad erg veel vond. Nieuwe bespre kingen zullen met de muziekschool ge opend worden. Nadat nog een groot aantal opmerkingen waren gemaakt, werd de begroting tenslotte aanvaard met in de gewone dienst een bedrag van f 1.142.970,aan inkomsten en uitgaven met een post onvoorzien van f 3737, De kapitaaldienst sluit met een bedrag van f 4.809.718,aan uitgaven en f 3.698.445,aan inkomsten. De begroting van het vismijnbedrijf werd eveneens, zij het na langdurige besprekingen, aanvaard. De voorz. sloot de vergadering, na allen nog prettige feestdagen te hebben toegewenst. Groede Opening nieuwe postkantoor. Vrijdag j.l. heeft de echtgenote van de directeur van het P.T.T.-district Zee land, mevr. Eelsingh, het nieuwe post kantoor officieel in gebruik gesteld, door eerst drie brieven in de bus te la ten glijden en daarna het gebouw te ontsluiten. De brieven waren gericht aan de directeur-generaal, het hoofd bestuur en de hoofddirecteur van de P.T.T. De inhoud van deze brieven be stond uit het bericht, dat het nieuwe postkantoor te Groede in gebruik is genomen. Bij deze plechtigheid waren o.m. aan wezig de heer Eelsingh, de beide ad junct-directeuren van het district, de heren K. Bakker en P. Koelewijn en de raadsleden van Groede met hun dames. Vóór de opening had het gezelschap een samenkomst gehad in het gemeen tehuis, waar burgemeester Everaars en de heer Eelsingh het woord voerden. Het ontwerp van het fraai gebouwtje is van de technisch ambtenaar bij bouw- en woningtoezicht in West Z. Vlaanderen, de heer Iz. Overbeke. Kerstnachtdienst. Zaterdag a.s. zal er in de alleen met kaarsen verlichte Herv. Kerk te Groede een interkerkelijke kerstnachtdienst worden gehouden. Deze dienst kwam tot stand door samenwerking tussen de hervormde gemeente en het gewestelijk verband van evangelisatiecommissies in West Z.-Vl., uitgaande van de Geref. Kerken en Chr. Evang. Gemeente. Li turg in deze dienst is Ds. M. de jong. Ds. Grafe zal spreken over „Het licht in de nacht". Deze dienst begint om 10 uur. 1 Hoofdplaat Raadsvergadering Tijdens de gehouden raadsvergade ring bracht de heer Thomaes de slik- straten tier sprake, die volgens hem momenteel levensgevaarlijk zijn. Door de aanvoer van bieten onder de zeer slechtte weerteomstandighedlen van de laatste weken, is er in de Hoofdplaatse straten, vooral die naar de haven heel wat slik gekomen. Dit is door de regen val wat verdund en vormt een glibberige massa op de straten. Spr. vroeg B. en W. de straten door de brandweer te laten schoonspuiten. B. en W. zagen de op lossing van dit probleem niet zo een voudig als de heer Thomaes. Immers bij het spuiten zou alles in de riolering terecht komen, met alle gevolgen van diien. Voorts vreesde men, dat het zand uit de straatstenen gespoten zou wor den, waardoor verzakkingen in het weg dek zouden ontstaan. Nadat de gehele raad het probleem besproken had, en men inderdaad erkende, dat het gevaar lijk is, als een auto op de gladde straat plotseling moet remmen, zegden B. en W. toe de zaak eens te zullen bekijken. Hopelijk, zo voegde de burgemeester er aan toe, regent het misschien gauw schoon. Dat de modder dan de riolering- zou verstoppen, werd niet mogelijk ge acht, daar het dan veel geleidelijker af gevoerd kan worden, dan wanneer de straten schoongespoten zullen worden. De notulen der vorige vergadering wer den vastgesteld. B. en W. deelden mede, dat bij de brug te No. Een een waar schuwingsbord zal worden geplaatst en het pad voor de brug zal worden voor zien van een „Rijwielbord". De controle rapporten van de Veren, van Ned. Ge meenten, op de gemeentelijke kas en boekhouding, en bescheiden van de ge meente-ontvanger, werden in orde be vonden. Met de Bank van Ned. Gemeen ten werd een kasgeldlening aangegaan van f 100.000,De rekening van de in stelling voor Maatschappelijke zorg wer den door de raad goedgekeurd. De ge meenterekening over 1959 werd .aange boden en zonder opmerkingen voorlopig vastgesteld. Het Wit-Gele Kruis te Bier vliet en Hoofdplaat vroeg een verhoogde subsidie aan. Uit de overgelegde stukken bleek, dat er ruim f 7500,door deze instelling is besteed aan de verbouwing van het Kruisgebouw voor de wijkzus ter. De heer Thomaes had bezwaar te gen deze uitgave. Hij noemde het on juist dat deze instelling in een gebouw dat niet haar eigendom is, een derge lijke grote investering heeft gedaan. Het raadslid de heer C. de Smit, tevens bestuurslid van het Groene Kruis, zette uiteen dat het van groot belang is, dat de zuster in het wijkgebouw woont. Op andere wijze was hiet niet mogelijk de wijkzuster te huisvesten. Uiteindelijk stemde de raad toe in de verhoogde ge meentelijke bijdrage. Dit komt voor de gemeente neer op een bedrag van f 1200 - per jaar. De gemeenschappelijke regeling voor Bouw- en Woningtoezicht in West Z. Vlaanderen werd door de raad aan vaard. Voor de drie bijzondere scholen in de gemeente werd een bedrag van f 45,- p. leerling vastgesteld voor de kosten van onderwijs. Voor de bouw van een fietsenbergplaats bij de R.K. Aloysiusschool te Slijkplaat werd een bedrag van f 1000,- gevoteerd. Aan de Latijnsche school te Gemert, waar een leerling uit Hoofdp-aat de priesteropleiding volgt, werd een bij - drage in de onderwijskosten van f 50,- verstrekt. Een nieuwe regeling voor een toeslag voor de aanschaf van brand stof voor minder draagkrachtigen werd vastgesteld. Aan de voorzitter van de gemeente lijke instelling voor Maatschappelijk Werk werd een jaarvergoeding, groot f 100,- toegekend. Voor de keuringsveearts, de heer H. A. M. v. d. Vijver te Biervliet, werd voor Hoofdplaat, IJzendijke en Biervliet een gezamelijke regeling aangegaan voor wat betreft de bezoldiging. De jaarwed de werd thans bepaald op f 7000,- per jaar, verhoogd met bepaalde toeslagen, zoals o.a. huurcompensatie. Retranchement B.B.-cursus. De leden van de blokploegen der B.B. van de gemeenten Cadzand. Retranche ment en Zuidzande kwamen te Re tranchement bijeen voor het volgen van een cursus, welke uit 7 lessen zal be staan. De heer Catsman, kringcomman dant der B.B. in W. Z.-Vlaanderen, wees op de noodzaak van het houden van

De Schakel | 1960 | | pagina 2