alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen Heeft U een goede Oliestookhaard? Dan is zij ook de zuivere „ESSO"-Petroleum waard! Geen roet, meer warmte en de glaasjes rein, Feestelijke Japonnen voor feestelijke dagen bij BOBBE! chique Japonnen BONTMANTELS OM-RADIOBODE Feuilleton „Liefde ziel seen Lichaamsgebrek." de (ch a kei Al r nieuws blaf V. jje Jaargang - Nr. 796 Vrijdag 23 Dec. 1960 Verschijnt iedere vrijdag A b onneme n tsprijs f 1,10 p.kw.; franco p. post fi,»5 Prijs der advertenties io ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen ioct. extra Telefoon 419 DRUKKERS'UITGEVERS v F«- SMC* 9R DE HULSTER DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,- GiRO 358296 Plaatselijk Nieuwe Nleuwvllet Raadsvergadering Eindelijk heeft de Raad der gemeente Nieuwvliet bij monde van haar voor zitter, burgemeester J. C. Everaars, vernomen, dat het uitbreidingsplan voor de kust in principe is goedgekeurd. Er zijn nog wel enkele bezwaren, welke voornamelijk van formele aard zijn. Voor wat betreft de plannen voor de torenflats, welke ieder zullen voorzien in een 60-tal woningen, speciaal be stemd voor het toerisme, deelde de voor zitter mede, dat het plan in ieder ge val niet is afgewezen. De Commissie voor de uitbreidingsplannen hieeft ge adviseerd, de bouw van torenflats op te nemen in het uitbreidingsplan voor de kust. Men heeft B. en W. verzekerd, dat men het plan met de grootste wel willendheid zal beoordelen. Op een vraag van de heer van Roo sendaal, antwoordde de voorz. dat, nu het plan in principe is goedgekeurd, er in de kuststrook gebouwd kan worden. Men zal echter nog teven geduld moe ten uitoefenen voor wat betreft de rio lering. Wanneer de torenflats gebouwd kunnen worden, zal de gemeente het rioleringsplan uitvoeren. De dijk van de kust zal tussen de jaren 1964-'68 op Deltohoogte worden gebracht. De Waterleiding-Mij. berichtte, dat het 100 pCt.-plan voor wat Nieuwvliet betreft, in 1961 uitgevoerd zal worden. Thans zijn er in Nieuwvliet 112 aan- sluitbare percelen, waarvan er 4 niet op het waterleidingnet zijn aangesloten. Dit 100 pCt.-plan gaat de gemeente f 3000,- per jaar kosten. De raad besloot voor de inrichting van de nieuw gebouwde gymnastiekzaal enkele gymnastiektoestellen aan te schaffen, voor een totale waarde van f 2500,-. Zodra deze attributen zijn aan geschaft, zal de officiële opening plaats vinden. De Vogelbeschermingswacht „Het Duumpje" kreeg een subsidie van 1 ct. per inwoner. B. en W. stelden voor af wijzend te beschikken, doch de raads leden meenden (echter, dat deze actieve vogelbeschermingswacht gesteund moet worden. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de Stichting R.K. Vlassers- scholen te Koewacht. De kindertoelage-verordening van de gemeente werd aangepast aan de Rijks regeling. De gemeenschappelijke regeling voor Bouw- en Woningtoezicht W. Z.-Vlaan deren werd door de raad geaccepteerd. De voorz. wees er op, dat 14 gemeenten deel zullen nemen aan deze gemeen schappelijke regeling. Dit zal voor alle deelnemers een regeling zijn, die niet geheel bevredigt. Het is echter een com promis, waar alle gemeenten mee ac- coord konden gaan. De regeling voor de vleeskeuringsdienst werd gewijzigd. Het C.J.V. te Nieuwvliet kreeg voor haar bibliotheek een subsidie van f 25. De heer Richt te Giessendam vroeg de raad zich met kracht te verzetten te gen de plannen tot samenvoeging van gemeenten. Op voorstel van B. en W. ging de raad op dit verzoek niet in, daar eerst de eventuele plannen tot sa menvoeging op tafel moeten liggen. Het bureau voor Veriicatie van de Beleefd aanbevelend, WIM FENIJN, Tel. 506, Breskens Ver. voor Ned. Gemeenten heeft be cijferd, dat de gemeente ten onrechte een bedrag van f 837,- aan schoolgelden gevorderd heeft. Toen de regeling dat schoolgeld moest worden betaald, werd ingetrokken, geschiedde dit met terug werkende kracht. Het reeds geïnde schoolgeld moet derhalve terugbetaald worden. Er is echter geen post op de begroting om dit te doen. B. en W. stel den thans de raad voor de begrotingzo- danig te wijzigen, dat terugbetaling mo gelijk wordt. De begroting 1961 is sluitend dank zij een extra uitkering uit het gemeente fonds, groot f 14.065,-. Er is thans een post onvoorzien van f 2320,-. De voorz. deelde mede, dat de begroting voordat ze in de openbaarheid behandeld wordt, besproken zal worden. Desgewenst kun nen de raadsleden alle inlichtingen krijgen. De raad nam het voor Nieuwvliet be langrijke besluit over te gaan tot de aankoop van een perceel grond, groot 12.672 m2 voor de aanleg van een sport veld. Deze grond wordt aangekocht van de Kinderen Schijve voor een bedrag van f 1,25 p. m2. De voorz. deelde mede, dat het in de bedoeling ligt dat het ter rein in D.A.C.W.-verband wordt aange legd. De heer Quaars betwijfelde hec, met de heer van Roosendaal, of i©r te Nieuwvliet wel voldoende belangstel ling is voor een sportveld. Hij vroeg B. en W. nog eens te bezien, of dit mis schien beter in het kustgebied kauwor den aangelegd. De voorz. meende, dat als eerst het veld ler is, deze belangstel ling wel komt. Bovendien moet de schooljeugd een sportveld hebben, ter wijl de rijper© jeugd te Nieuwvliet thans helemaal niets heeft om sport te be oefenen. Tenslotte werd het voorstel van B en W. om de grond voor het ter rein aan te kopen, aanvaard. De voorz. bracht dank aan de raadsleden voor dit voor Nieuwvliet belangrijke besluit. Gelijktijdig met de aanleg van het sportveld zal een brandblusvijver aan gelegd worden. Verschillende kasgeld overeenkomsten werden gesloten, waar na de bijeenkomst werd beëindigd. Breskens Duiv ententoonstelling Zaterdag en Zondag j.l. hield de dui- venvereniging „Nog Sneller" te Brteskens haar jaarlijkse duivententoonstelling in café Pleijte. Het aantal inzendingen was groot, terwijl ook de belangstelling goed te noemen was. Prijzen werden als volgt toegekend: Klasse A. Jonge doffers: le pr. A. Bondewel; 2 A. Bondewel; 3 Iz. de Jonge Az.4 A. Boekhout; 5 3n. Woittiez; 6 Jacq Klaaijsen; 7 KoQuaars; 8 Th. de Smit; 9 G. van Grol; 10 Jac. Buize; 11 A. de Jonge; 12 A. v. d. Voor de; 13 Th. de Buck; 14 W. Verstraete; 15 Joh. Carels; 16 J. v. d. Broecke; 17 A. Cornells; 18 Quaars-Visser19 Jn. Datthijn; 20 J. Carels; 21 J. Wisse; 22 J. Klaaijsen; 23 A. Vermeulen; 24 J. Klaaijsen; 25 A. Vermeulen; 26 M. de Reu; 27 J. Carels; 28 G. Dusarduijn; 29 A. Hamelijnck; 30 C. van Opdurp; 31 M. Quaars; 32 P. Blaakman; 33 Quaars- Visser; 34 Th. de Buck; 35 A. Bonde wel; 36 R. v. Quekelberghe37 Iz. Ri tico; 38 P. v. d. Walle; 39 J. v. d. Velde; Z.E.V. Jac. Faas; E.V. Quaars-L. Klasse B. Jonge duivinnen: le pr. J. v. d. Broecke; 2 Jac. Buize; 3 A. Bondewel; 4 Jac. de Meester; 5 Jac. Buize; 6 en 7 G. Dusarduijn; 8 Ch. de Looze; 9 Ko Quaars; 10 M. de Reu; 11 J. Carels; 12 A. v. d. Voorde; 13 Ver sprille-Verstraete14 en 15 J. Jacobs; 16 R. v. Quekelberghe; 17 en 18 J. Wis se; 19 Jn. Faas; 20 Ko Quaars; 21 A. Cornelis; 22 J. Carels; 23 P. Verduin; 24 J. v. d. Broecke; 25 E. Pieters; 26 Jn. Faas; 27 J. Woittiez; 28 C. v. Opdurp; 29 Jac. Faas; 30 en 31 Th. de Buck; 32 Versprille-Verstraete; 33 A. Cornelis; Z.E.V. P. Blaakman; E.V. I. de Jonge Az. Klasse C. Jarige doffers: le pr. A. de Hulster; 2 Iz. de Jonge Az.; 3 A. de Jonge; 4 J. v. d. Broecke: 5 C. v. Opdurp; 6 J. Carels; 7 J. Wisse; 8 Jacq Klaaijsen; 9 E. Pieters; 10 Iz.de Jonge Az.; 11 W. Verstraete; 12 J. Buize; 13 A. Bondewel; 14 P. Buize; 15 J. de Krijger; 16 Quaars-L.; 17 P. v. d. Walle: 18 A. Vermeulen; 19 Jac. Wisse; 20 Joh. Pijcke; Z.E.V. G. Dusarduijn; E.V. Joh. Pijcke. Klasse D. Jarige duivinnen: 1 Ch. de Looze, kampioen; 2 Joh. Pijcke; 3 A. Bondewel; 4 P. Blaakman; 5 M. Leurgans; 6 A. Bondewel; 7 J. van Gijs; 8 G. Dusarduijn; 9 Jn. Faas; 10 A. v. d. Voorde; 11 R. v. Quekelberghe; 12 A. Hamelijnck; 13 en 14 E. Pieters: 15 Iz. Schippers; 16 P. Buize; Z.E.V. P. v. d. Walle; E.V. Jacq Klaaijsen. Klasse E. Oude doffers: 1 Joh. de Krijger, kampioen; 2 Joh. de Krijger; 3 E. Rijckaert; 4 Joh. de Krijger; 5 A. Boekhuot; 6 Jac. Faas; 7 P. v. d. Walle; 8 Joh. de Krijger; 9 Th. de Smit; 10 R. v.Quekelberghe11 Joh. Pijcke; 12 J. Buize; 13 P. Buize; 14 A. v. d. Voordie; 15 P. Buize; 16 Jac. Faas; 17 A. Vermeulen; 18 Joh. Carels; 19 J. Jacobs; 20 P. Buize; 21 Iz. Ritico; 22 J. Pleijte; 23 P. v. d. Walle; Z.E.V. R. v. Quekelberghe; E.V. Iz. de Jonge. Klasse F. Oude duivinnen: le pr. E. Rijckaert; 2 A. Bondewel; 3 P. Blaakman; 4 P. v. d. Walle; 5 J. v. d. Broecke; 6 P. Buize; 7 A. Vermeulen; 8 M. de Reu; 9 Jac. Wisse; 10 M. Faas; 11 A. Bondeel; 12 Iz. de Jonge; 13 M. de Visser; 14 E. Rijckaert; 15 Iz. Ritico; 16 J. Carels; 17 J. v. d. Broecke; Z.E.V. Versprille-Verstraete; E.V. J. Jacobs. KERSTMIS: intieme gezelligheid bij dromerig kaarslicht. Daar hoort een japon bij die „anders dan anders" is, waarin U zich pas echt feestelijk voelt. Wij hebben voor U samen gesteld een aparte collectie van geraffineerde eenvoud en feilloze pasvorm. Voor Uw betere damesconfectie eerst Q D D C kijken DV^/DDt bij Uw Modehuis in Vlissingen 1 Wij ontvingen zojuist'n zending in de edele soorten tegen in teressante prijzen. Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens door Maart je Zeldenrijk. 36 Dan lacht hij en pakt haar hoofd beet. Hij drukt een warme zoen op haar lippen en zegt, terwijl hij naar haar knipoogt: „Zal ik je eens wat vertellen, Marrigje? Neem jij je geld maar weer terug hoor en zet het weer op de bank. En je vader krijgt vandaag nog die dui zend gulden weer. Ik vind het geweldig van hem. Weet je, Marrigje, het is maar een mop van me. Ik wilde eens zien hoe je zoudt reageren, als ik geen geld had als ik niets meer bezat Ze kijkt hem een ogenblik ontzet aan. Dan springt ze van zijn schpot af en cijkt nog eens naar zijn lachende ge zicht. Hij ziet, dat haar lippen bewegen. En hij ziet ook, dat alle kleur uit haar gelaat wegtrekt. Binnen enkele seconden is ze zo wit als een doek en de lach be sterft op zijn gezicht. Hij komt over eind, want hij is bang, dat ze in on macht zal vallen. „Nee zegt ze met een vreemde stem „Berend, het is niet waar, hè? Je houdt me voor de gek Hij lacht gedwongen. „Meid. het moet een pak van je hart zijn dat ik nog net zo ben als altijd, dat ik geen cent schuld heb en een behoorlijke bankrekening bezit. Kom, Marrigje', trek het je niet zo aan, het was maar als een grap be doeld Hij loopt naar haar toe en wil haar hand grijpen. Maar zij wijkt terug en kijkt hem met wilde ogen aan. „Blijf van me af Berend, dat je dat gedaan hebt". En opeens veel kalmer: „Dus je wou me op de proef stellen? Eens kij ken, of Gootje Bos ook van j>e zou hou den, als je arm was en geen eigenaar van twee cafetaria's? Nu begin ik het te begrijpen. Je twijfelde aan m'n liefde. Je dacht dat het waar was wat de men sen van me zeiden, dat ik met je wilde trouwen om een onbezorgd bestaan te hebben omdat je geld bezit Berend, wat ken je me slecht Ze valt in een stoel neer en begint te huilen met hartstochtelijke snikken. Berend is er verlegen mee Hij gaat naar haar toe en legt zijn arm om haar heen, maar ze kijkt even naar hem op en zegt met een eigenaardige stem: „Blijf van me af, Berend Bongert. En wees maar niet bang dat ik je om je geld zaL trouwen. Die vrees hoef je niet meer te hebben, want ik zal helemaal niet met je trouwen, nu niet en nooit niet. Met deze zogenaamde grap heb je in één slag de liefde in me gedood. Ga weg, van mijn kamer af. En zorg er voor dat je binnen het uur een ander voor mij in de plaats beneden hebt, want ik neem m'n ontslag, op staande voet!" Hij wankelt van schrik. Met grote ogen kijtk hij naar haar en schudt zijn hoofd. „Nee, Marrigje, dat meen je niet". „Ja," zegt ze hard, „dat meen ik wel. En ga nu weg Ga weg! Uit mijn ogen!" „Marrigje „Ga weg, zeg ik je „Toe, Marrigje, luister nu naar me Maar het meisje is wit van woede om de vernedering die hij haar heeft doen ondergaan. Ze kijkt in het rond en pakt het eerste het beste voorwerp, dat bin nen haar bereik ligt: een schemerlamp. Ze rukt het los uit het stopcontact en gooit het naar zijn hoofd. Nog bijtijds weet Berend uit te wijken. Met een la waai van glasgerinkel slaat de lamp tegen de kastdeur te pletter. Opnieuw kijkt het meisj;e naar een voorwerp en Berend die wel begrijpt, dat er onder de huidige omstandigheden met haar toch geen land te bezeilen is, loopt haastig naar de deur en verdwijnt uit de kamer. Langzaam loopt hij de trap af en hij ziet niet de nieuwsgierige blik van Le nte, die juist bezig is een kop koffie in te schenken. HOOFDSTUK XXVI. Doelloos loopt hij rond in Amsterdam. Af en toe blijft hij op zijn schreden staan en is besluiteloos. Wat zal hij doen? Teruggaan? Zou ze al gekal meerd zijn? Als hij naar haar toegaat en deemoedig zijn excuses aanbiedt, zou ze dan Dan loopt hij weer verder. Een een zame temidden van duizenden andere mensen in de stad: de Kalverstraat uit, de Dam over, de Nieuwendijk in. Voor een étalage blijft hij staan. Hier hebben ze een paar weken geleden sa men ook staan kijken. Naar die meu bels. En daarna zijn ze naar binnen gegaan en hebben ze inkopen gedaan. De meubels staan opgeslagen tot hun trouwdag. Trouwdag zou die nu nog komen? Zou ze heit menen, toen ze zei dat ze niet meer met hem wilde trou wen? Slenterend gaat hij verder. Op een gegeven ogenblik staat hij op de Mar telaarsgracht. Dan realiseert hij zich waar ga ik eigenlijk heen? Hij kijkt op zijn horloge: bijna elf uur. Hij is dus zo wat twee uur op straat. Via de Prins Hendrikkade loopt hij naar het bootje van Bergmann. Zal hij maar naar huis gaan? Of zal hij nog één poging wagen? Lang staat hij bij de trap. Dan keert hij zich om en loopt naar de tram. Met lijn 9 gaat hij weer terug naar de stad. Op het Rembrandtplein stapt hij uit en loopt naar zijn zaak. De Neon-letters branden: „Broodje van Berend". Er zit ten mensen op de krukjes voor de toon-

De Schakel | 1960 | | pagina 1