£sso -T BOBBE Ra-fi&e, p^eAeniee^ii Piete Kozee gieng op versite Feuilleton „Lietde ziet geen Licnaamsgebrek." Zijn er verjaar- of feestdagen in '1 zicht Laat dan WIM FENIJN uw leverancier zijn ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN V.. ij* Jaargang - Nr. 79s Vrijdag 16 Dec. 1960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s fi,iop. kw.; franco p. post fi,J5 Prijs der advertenties: 10 ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 419 DRUKKERS-UITGEVERS: SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - GlRO 358296 (naar een oude Kadzandse vertelling) beriemd deu Kees van Gent. Van Oösburg gieng ze op versite nao nichte Saortje van moei Miete, langs de Ratte, d'ouwe route, naor Erdenburg - vanself te voete. Ze was t'r vroeg voor opgestaon, aod eest eur uusouw'ntje gedaon- d'ouw'n Ko was vroeg ga on vissen, die kon ze 's morgens ook wê missen; die vinters altied in d'n uuze as je de pot dee of de buze, ze lópen altied in de weg, 't is: „Piete. luustert 'n kee, zeg, dat overêmd' is wee kapot,- „pakt 'r een and're, 'k óren nog zot," ze wier da zeev'ren soms zó beu Noe gieng z'r lekker ees van deu! Je mocht ze zien, schoon' opgeklêed, pontefikaal, mensen, 't was vrêed, eur nieuwe dodde muts' ao z' op, ,,'k mankeer'n allêen' een nieuwe kop" ao ze nog tegen Ko gezeid; „meschien da Klaois d'r nog een eit" meend'n Ko en lacht'n: „vraog't'm mao, in zet je bennetje mao klao". Dao stapten ze, as altied, prat, echt Piete, 't gieng wee van z'n gat; naor Erdenburg is een eel ênde, belange geen „entree van 't ênde!" In ees kreeg zei een steek van jurry, ze trapt'n d'r ost van in de smurry; die lienkse knie, daor ao j' 't wee, dat die het weer in ees nie dee; 't schoot 'r weer in; wao kwam da van? afijn, dan mao wa zachtjes an, ze zou 't wel ouw'n toe Erdenburg. de dag was lange, nog geen zurg; vanaov'nd lag vêrr in 't vooruut, strek schoot ut t'r messchien wel uut. Toch wou 't nie beet'ren mee die knie, nee - nog nie alf en dan nog nie Dao kwam inees een pêrd in waogen, „ma 'k meeriej'n?" z' órd'n t'r eigen (vraogen: ze zag 't nog nie zó goed, mao docht: „as het mao riejdt, in as 't mao mocht; as ze d'r eigen mao kon zetten, Plaatselijk Nieuws Cadzand Raadsvergadering. De Raad der gemeente Cadzand kwam in openbare vergadering bijeen, o.l.v. burgemeester J. J. Leenhouts. Op voorstel van B. en W. beschikte de raad afwijzend op het verzoek van het Leger des Heils om een financiële bijdrage. Met de N.V. Bank v. Ned. Ge meenten werd voor 1960 het crediet voor de rekening-courant overeenkomst bepaald op f 100.000,-. Onder de ingek. stukken was o.m. de goedgekeurde begroting over het dienst jaar 1960. Voor de nieuwe gymnastiek zaal zullen cocosmatten worden aange schaft. Hiermede is een bedrag van f 738,50 gemoeid. De raad stelde een crediet van f2000,- door Maartje Zeldenrijk. 35 „Ja, maar Marrigje, luister eens Doch ze zoent hem opnieuw, drukt nog eens zacht zijn arm en voor Be rend nog iets kan zeggen, is ze de deur al uit, de trap af. Als Berend haar ach terna gaat en door de zaak naar het straatje loopt, ziet hij haar rennen naai een stilstaande tram en binnen enkele seconden is ze er op gestapt en rijdt de tram weg. Gootje Bos zal er geen gras over la ten groeien. Zij zal haar aanstaande man niet in de steek laten, nu hij fi nancieel aan de grond zit. HOOFDSTUK XXV. Als hij weer naar boven is gegaan en daar op de kamer wat doelloos heen en weer loopt, glimlacht hij. Nu is hij er van overtuigd, dat Gootje hem ziels lief heeft, want welke vrouw zou zo ge reageerd hebben als je aanstaande man even komt vertellen, dat hij geruïneerd is? En nog wel door zijn eigen schuld? Maar wat ze in haar schild voert, is hem een raadsel. Het doet er ook niet toe. Hij moet hier blijven, tot ze terug- is. Of vanavond, of morgen vroeg. Nou, ze zou mao nie te nou we letten", zag ze het goed, wel lieve ziele, de rooie karre op drie wielen van Chaorel Poecke, mee d'n bêr, kwam daor in draf, ie gaf t'm smêr. Ze stapten gouwe in d'n bêrm in zwaoiden ees goed mee d'r êrm; de karre bleef toen stille staon. „Ma'k meeriej'n Chaorel, zouhetgaon?" In Chaorel mee z'n rooie kop riep bots: „a Piete, kruip t'r op!" Ie schikt'n gouw een endje om, in Piete, andig, z' is nie dom. vroeg: „geef m' een stikje van je baole, ik za da laoter wê betaolen-, in Chaorel lachten: „ba'k en doet, ge hebt gij kluiten, 't komt wel goed!" Wan Chaorel, die ieuw ook van grappen, ie zat te luust'ren en mao klappen da Piete dee, ie ao schoon zwiegen, „mao," docht ie: ,,'k za je toch wê krie- (gen". Inees zei Piete in ze dee t'r keus wa óger: ,,'t is toch beter lêlik gereejen as mooi gegaon de bêrwaogen bleef stille staon „Wa peisde gij, Piete Kozee, dan rijde gij nie verders mee! Ik laot mijn waogen nie blameren, da moet gij nui van Chaorel leren, gao rap van mijnen waoge af, voor deez blamaoge krijgt ge straf!" Of Piet' a zei: ,,'t is voo de grap, bie wieze van spreken," eur geklap brocht Chaorel toch nie van z'n stuk, noe aod ie Pietj' ees schóne tuk „D'r af!" zei Chaorel, „zonder meer, 'k zijn ik gekrenkt, 't is op mijn eer!" Bie óge in laag' ze mocht d'r af, as 't noe d'r knie ook nog begaf Ze kon wê blêten, stomme vint, je bin nog érger as een kind!" Chaorel ree deu in keek nie om, mao lacht'n z'n eigen bikans krom! dec. 1960. beschikbaar voor de aanschaf van een motormaaimachine, die noodzakelijk is gebleken in verband met de steeds uit breidende groenstroken, parkjes e.d. in de gemeente. In het kustgebied werden een aantal straatnamen gegeven aan de nieuwe straten, die uitkomen op de Egelantiers laan. Het worden de Meidoornstraat, Esdoornlaan en Hagedoornstraat De nieuwe straat op grond van dei heer KooLs-de Winter wordt de Vijverstraat. dan blijft hij. Ze zal zo lang wel niet wegblijven. Als hij maar enig idee had, wat ze van plan is Laat nu al die roddelaars en rodde laarsters in Purmerend en in de Voor stad maar opkomen! Ze kunnen des noods een spreekkoor gaan vormen, maar hij gelooft niemand meer. Hij ver trouwt alleen maar zijn Marrigje, zijn liefste vrouw, met wie hij binnenkort getrouwd zal zijn. Hij, Berend Bongert, de vroegere verschoppeling, die door vrijwel iedereen uitgescholden of ge meden werd. Omdat hij niet zo normaal geschapen was als de meeste andere mensen. O zo, zó ver had hij het toch maar geschopt Het wordt avond en het wordt nacht, maar Gootje is nog steeds niet terug. Een ogenblik is Berend van plan om met de laatste bus naar huis te gaan, want hij heeft immers geen nachtgoed bij zich Om tegen half twee komt Lenie be ven. Berend zit te roken en kijkt haar vriendelijk aan. „Gootje nog niet terug?" vraagt ze. Het is eigenlijk een overbodige vraag, want ze weet net zo goed als hij dat ze er niet is. Berend besluit het zich voor die nacht maar gemakkelijk te maken op de grote divan. En de bezorgde Lenie haalt een paar dekens, zodat hij geen last zal hebben van de nachtelijke kilte. Aan Gebr. Broere te Dordrecht werd toestemming verleend tot het plaatsen van een benzinestation en de bijbeho rende tank in de grond van de gemeen te tegenover de winkel van H. Brevet in het kustdorp. Hiervoor zal de Mij. jaarlijks f 25,- vergoeding dienen te be talen. De heren de Bruijne en Bril meenden dat het uit het oogpunt van de veiligheid voor het verkeer gewenst is, dat dit station wat noorderlijker ge plaatst wordt. B. en W. namen op zich hierover opnieuw besprekingen te ope nen met genoemde Mij. Op voorstel van B. en W. besloot de raad tot aanschaffing van een nieuwe bluseenheid. Aan H. Bliek te Breskens werd opgedragen te zorgen voor dei le vering van een chassis voor de trekker- manschappenwagen van de nieuwe bluseenheid voor f 9800,-. Voor de leve ring van de brandspuit en de opbouw van het chassis zal contact worden op genomen met de brandweerinspectie te Breda. De raad besloot voorts accoord te gaan met het voorstel van de stede- bouwkundige om op de gronden van de N.V. Badplaats Cadzand, gelegen tussen de villawijk en het bouwterrein van de heer Kools, nog 3 grote pensions, waar voor reeds aanvragen zijn, te doen bou wen. Er zal echter nog voldoende ruim te moeten overblijven voor de aanleg van een speelterrein. Dhr. Bril en mevr. Joz. Adriaansen-de Neef meenden, dat ter plaatse de bouwgrond intensiever benut zou kunnen worden door de per celen tussen de woningen, bestemd voor de tuinen, kleiner te maken. Temeer daar er voor bouwgrond aan de kust veel belangstelling is. Conform het voorstel van B. en W. werd uiteindelijk zonder stemming besloten. Z. st. besloot de raad de nieuwe ge meenschappelijke regeling voor bouw en woningtoezicht te aanvaarden. De nieuwe uniforme bouwverordening voor geheel Zeeland werd door de raad aan vaard met wijziging van enkele artike len betreffende het bouwen van houten woningen, alsmede het artikel, waarin men, indien de raad tegen het advies van de Centrale Dienst zou ingaan, dit bericht en hiervoor toestemming vraagt aan de Hoofd-ir. dir. van Volkshuisves ting in Zeeland. De raad achtte dit een aantasting van de autonomie van de gemeente. De begroting 1961 werd de raad aan geboden. Als nieuwe post staat hierop de aanstelling van een tweede gemeen tewerkman. De begroting sluit in de ge wone dienst met een post onvoorzien van f 2093,-. De kap.dienst heeft een nadelig saldo van f 143.131,18. Tijdens de rondvraag informeerde mevr. Adriaansen naar de normen wel ke B. en W. aanleggen voor het verstrek ken van kolentoeslag aan behoeftigen. De heer de Bruijne informeerde wan- Hij slaapt onrustig. In een stad als Amsterdam hoor je ook de hele nacht door geluiden van het verkeer. Telkens schrikt hij wakker, kijkt dan bij het licht van het schemerlampje, dat hij heeft laten branden, om zich heen en dan weet hij weer, dat hij op Gootje's kamer is. De volgende morgen om negen uur staat Gootje eensklaps in de zaak. Ze wenkt Berend, die in de keuken een handje helpt en samen gaan ze naar boven. Op de kamer gekomen, sluit ze de deur achter zich en trekt haar mantel uit. „Ik kon het gisteravond niet meer rooien, Berend," zegt ze en laat zich op een van de stoelen vallen. „Maar ik ben geslaagd. Hier Ze opent haar tasje en haalt er een dikke envelop uit. Ze opent die en neemt er een dik pak bankbiljetten uit: „Precies tienduizend gulden," zegt ze. „Negenduizend is van mezelfgisteren al m'n geld van m'n spaarbankboekje gehaald. Toen ben ik naar huis gegaan en heb ik van vader ook nog duizend gulden kunnen lenen. Rentevrij. En je hoeft het pas terug te betalen, als we er weer bovenop zijn. Nou, man van me, zeg je nu niks?" Berend staat stom verwonderd naar het geld te kijken, dat ze voor hem heeft neergelegd. Dus daarom stom me idioot die hij daar is daarom is ze gisteren zo hals over kop weggegaan. Voor de komende evenementen presenteert BOBBE U een verrukkelijke collectie exclusieve japonnen in diverse aparte modestoffen. Stuk voor stuk zijn het aparte verrassende creaties uit de internationale modecentra. Voor Uw betere damesconfectie Uw Modehuis in Vlissingen I neer de nieuw aangelegde begraafplaats in gebruik genomen zal worden. Er zullen nog enkele voorzieningen getrof fen moeten worden, doch dit zal bij de behandeling van de begroting, aldus de voorz., aan de orde komen. Aardenburg Raadsvergadering De Raad der gemeente Aardenburg vergaderde in openbare zitting. De no tulen van de vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Hoewel dit punt niet op de agenda stond vermeld, kwam de wenselijkheid in bespreking op de hoek van de West straat en het Brandstraatje een lan taarn te paatsen, waarmee de raad ac eoord ging. De gemeenterekening 1958 werd voor lopig vastgesteld. De gewone dienst sluit met een batig saldo van f 5050.67. De inkomsten op de gewone dienst bedroe gen f 843.921,66, de uitgaven f 838.870,99 De Kap.dienst had een nadelig saldo van f 468.969.23. De inkomsten op deze dienst bedroegen f 2.902.919.13, de; uit gaven f 2.433.949,90. De jaarwedde, welke de ontvanger- griffier van het Burgerl. Armbestuur Om die tienduizend gulden bij elkaar te krijgen, die hij zogenaamd nodig had om zijn eerste schulden te kunnen be talen. Dat hij dat nu niet begrepen heeft Gootje kijkt met spanning naar het gezicht van Berend. Dan zucht ze en laat haar armen langs haar heen val len. „Het is zeker niet voldoende, hé Berend?" zegt ze zacht. De man tegenover haar slikt iets weg en kijkt haar dan aan. Dus zoveel houdt ze nu van hem. Zo groot is haar liefde voor hem, de ongelukkige, misvormde jongen, dat ze zonder zich ook maar één ogenblik te bedenken, al haar spaargeld van de bank haalt en er zelfs nog dui zend gulden voor leent van haar vader om hem maar te kunnen helpen. Iedere andere vrouw zou hem waarschijnlijk de huid vol gescholden hebben en mins tens de helft zou gezegd hebben: „Dank je wel ik ben blij. dat m'n ogen nog tijdig opengemaakt worden. Stel je voor dat we al getrouwd waren een man, die speculeert Mij niet gezien Maar Gootje niets van dat alles. Gootje bewijst, dat ze van hem houdt. Geen enkel verwijtend woord, alleen maar „domme jongen". En Gootje pakt meteen aan: zorgt binnen een halve dag voor het geld. omdat ze van hem houdt Hij weet het nu; toch vraagt hij het, met verstikt# stem: „Waarom deed je petroleum. Heineken'* Bier, Prik- of Wemco-Limonade P S. Ook voor alle Was-artikelen Beleefd aanbevelend, WIM FENIJN - Telefoon 506 - BRESKENS

De Schakel | 1960 | | pagina 1