^bobbe Bontmantels „Een bontmantel kopen is 'n zaak van vertrouwen". „Liefde ziel geen Licbaamsgebrek." ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN V. 151 Jaargang - Nr. 793 Vrijdag 2 Dec 1960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs fi,iop. kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS.SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. dH - GiEO 3b8296 Plaatselijk Nieuws Waterlandkerkje Raadsvergadering. De Raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bijeen. Bij het agendapunt mededelingen kon de voorzitter de raad mededelen, dat het gelukt was om tot een redelijke aannemingssom te komen voor de bouw van 2 woningwetwoningen in de Kerk straat. De goedkeuring voor de bouw er van kan thans tegemoet gezien wor den. Aan de Vlassersschool te Koewacht zal in 1961 een subsidie verleend wor den van f 10.-. Voor dat jaar kan de Voglbeschermingswacht W. Z.-Vlaan deren op f 5,- rekenen. De Provinciale Commissie voor Huis houdelijke Voorlichting ten Plattel ande in Zeeland vraagt een tegemoetkoming in de kosten van het geven van een kookcursus. Bij wijze van subsidie wordt de zaal van het Dorpshuis gratis be schikbaar gesteld. Van het Waterschap ,,Het Vrije van Sluis" is bericht ontvangen dat de weg bermen in het begin van de Klein-Bra- bantweg zullen verbeterd worden om- de wegovergang op de zich aldaar in de weg bevindende duiker te verbreden. Blijkens het rapport van het Tech nisch Adviesbureau der Ver. van Ne derlandse Gemeenten te Amersfoort is de werking van de nieuwe zuiverings installatie goed. Voor het verkrijgen van subsidie voor woningverbetering door A. Jansen en J de Groote wordt medewerking verleend. Het crediet in rekening-courant voor 1961 bij de N.V. Bank voor Nederl. Ge meenten wordt vastgesteld op f 100.000. Blijkens het rapport van de school arts betreffende het onderzoek van de leerlingen der o.l. school en de kleuter school, voldoen in hygiënisch opzicht deze schoolgebouwen, wat onderhoud en inrichting betreft, aan de eisen des tijds. De begroting van de dienst 1960 wordt gewijzigd. Blijkens mededeling van G.S. mogen in de raming van de dienst 1960 als nieuwe middelen opgenomen worden een verhoging van de algemene uitkering van f 11.700,- voor 1959 en van f 18.945,- voor de dienst 1960. Daar door kan thans de begroting voor 1960 sluitend gemaakt worden. De gemeenschappelijke regeling be treffende het bouw- en woningtoezicht, ingaande 1961, wordt z.h.st. vastgesteld. Breskens Raadsvergadering Maandagavond kwam de Breskense Raad voltallig bijeen, o.l.v. burge meester J. A. Eekhout. Het raadslid, de heer Carels, had een aantal schriftelijke vragen gesteld, waarover bijzonder uitvoerig is gespro ken. De eerste vraag betrof het instel len van een parkeerverbod vóór de vis mijn. B. en W. achtten de instelling van een dergelijk verbod niet nodig, welke zienswijze de heer Carels niet kon de len, die opmerkte dat de auto's voor de handel vaak niet bij de mijn kunnen omdat daar particuliere auto's staan. Voorts had de heer Carels het college van B. en W. gewezen op het vele wa ter dat door het verbreken van de drai nage op het plan West is komen te staan. Ook B. en W. hadden dit reeds bekeken en al contact opgenomen met het ir.-bureau van Hasselt en de Ko ning. Weth. Zegers merkte nog op, dat thans met de zware regenval van de laatste tijd practisch ieder land onder water staat. Uitvoerig wisselden B. en W. van ge dachten over de maandelijkse markt, die niet meer geheel op het Oranie- plein, doch ook in de Mercuriusstraat gehouden wordt. De heer Carels meen de, dat een aantal middenstanders in doze straat hier last van hebben omdat de trottoirs niet vrij blij ven. B. en W. spraken er hun bevreemding over uit, dat de betrokken winkeliers deze klach ten niet tegenover B. en W. hebben ge uit, doch in de vergadering van de win keliersvereniging. De voorz. zegde toe maatregelen te zullen treffen dat de trottoirs tijdens de markt worden vrij gelaten. Voorts had de heer Carels een aantal vragen gesteld over het vismijnbedrijf, o.a. over het verhuren van een box in het vismijngebouw aan de visserscoöpe ratie. De heer Carels meende dat, nu deze coöperatie zo dicht bij het vissers- vuur zit, de middenstand hiervan na deel ondervindt. Deze middenstand, al dus dhr. Carels, heeft zich grote kos ten moeten getroosten voor de bedrijfs panden. De coöperatie krijgt een box toegewezen, die weinig kost, waardoor dit bedrijf dus goedkoper kan leveren. Verder wees hij er op dat ook midden standers getracht hadden een dergelijke box te bemachtigen, wat indertijd ech ter mislukt is. Ook de heer Cambier onderschreef grotendeels deze visie van de heer Carels, terwijl mevr. Niermans- Gossije protesteerde tegen het feit, dat er handelaren in de vismijn slapen. Er is in Breskens hotelruimte genoeg. In antwoord op de vragen van de heer Carels. merkte weth. van der Hooft op dat het algemeen belang wel eens moet gaan boven dat van een enkeling. Vaak heeft de overheid tot taak dit algemeen belang te steunen. Het verlenen van wat ruimte voor de nieuwe coöperatie is, aldus de weth., van groot belang voor de economie van Breskens, die het voor een groot gedeelte toch van een flore rende visserijstand afhankelijk is. Met vreugde, aldus spr., zien wij dere ont wikkeling in het vissersbedrijf. "Al ons streven is er op gericht de visserij, die een aparte achterstand heeft, omhoog te stuwen. Het stichten van deze coöpe ratie is een zaak die voor de visserij van groot belang is. Voorts wees de weth. er op, dat ook andere toeleve ringsbedrijven voor de visserij van de vismijn gebruik maken. De coöperatie heeft de ruimte echter maar tijdelijk in gebruik omdat zij uitziet naar een definitief pand, daar de beschikbare box veel te klein is. De heer Carels vond dit ingrijpen, zo als hij dit noemde, van B. en W. niet verantwoord tegenover de andere mid denstanders en lanceerde een voorstel om de huur van de box op te zeggen zodra de verhuurtermijn verlopen is. De heer De Boer merkte nog op, dat de stichting van de visserscoöperatie een gevolg is van een ontwikkeling, die het gemeentebestuur zelf op gang ge bracht heeft, n.l. door het doen samen stellen van een visserij rapport, waar als een weg tot verbetering van de visserij o.a. werd aangegeven het vormen van een hechte inkoopcombinatie uit de vis sers zelf. We zijn zelf, aldus de heer de Boer, begonnen met de visserij omhoog te werken en dit is een gevolg hiervan. Nadat het voorstel van de heer Ca rels in stemming was gebracht bleek dat de meerderheid der raad er niets voor voelde de huur van de box aan de visserscoöperatie op te zeggen. Tegen het voorstel van de heer Carels stem den mevr. Niermans en de heren de Jonge, de Nooijer, Vergouwe, van der Hooft en de Boer. Voor stemden de he ren Goethals, Cambier, Carels en Leen- houts, terwijl weth. Zegers blanco stem de. Voorts kwam ter sprake het mijnen in de nieuwe vishal. De heer Carels meende, dat in het verleden meerdere malen strubbelingen waren opgetreden, omdat in twee vishallen tegelijk ge mijnd werd. Voor de handel bracht dit moeilijkheden met zich mee. De voorz. zeide, dat de mijnmeester is geïn strueerd om het mijnen van de haring zo vlot mogelijk te doen verlopen. Onder de ingek. stukken was o.m. een schrijven van G.S.. waarin goedkeuring werd verleend aan enkele eerder geno men raadsbesluiten. Overlegd werd een concept bestek van de verbetering van de weg naar Nieuwe Sluis vanaf de Veerhaven tot aan land bouwer Croock. De heer Cambier vroeg B. en W. nog eens gelijktijdig te bezien, of ook de rest van deze weg gelijktijdig verbeterd kan worden. Voor het bungalowterrein is ook het riolerings- en bestratingsplan ontvan gen. Mevr. Niermans informeerde of ge lijktijdig de zuidzijde van de Boulevard van riolering kan worden voorzien. Dit bleek niet het geval te zijn, daar één der bewoners van de Boulevard het ge meentebestuur de toestemming gewei gerd heeft om door zijn grond de riole ring aan te leggen. De raad was het met deze handelwijze beslist niet eens en vroeg bij monde van de heer Goethals, of hier geen maatregelen getroffen kun nen worden om het stukje grond te ont eigenen. Het is een groot algemeen be lang, daar de Boulevardbewoners in het verleden al steen en been geklaagd heb ben over de lozing in de achter hun wo ning gelegen sloot, waarop veel ratten etc. afkomen. Ook B. en W. betreurden het, dat door de weigerachtige-houding van de bewoner de gehele Boulevard verstoken zal blijven van riolering. Naar aanleiding van de notulen dei- algemene vergadering van de N.V. Wa terleiding Mij. merkte de heer Vergouwe op, dat vast staat dat er bij het beleid van de N.V. ernstige fouten zijn ge maakt. Hij juichte het toe. dat men deze fouten heeft erkend, doch betreur de het dat gelijktijdig een bedrag van f 30.000 werd gevoteerd voor de viering van een jubileum. Dit betekent f 1,20 p. aansluiting. Hij vroeg B. en W. er nauw lettend op toe te zien, dat met het ge meenschapsgeld zo zuinig mogelijk om gesprongen wordt. De heer Carels ves tigde er de aandacht op, dat de tarie ven van de waterleiding naar boven gaan, terwijl men op een dergelijke wijze het beleid voert. De voorz. deelde nog mede, dat te Breskens de 25.000ste aansluiting van Een goede raad van St. Nicoiaas Wij hebben op gebied van pel terijen een jarenlange ervaring. Laat ons U daarom adviseren bij de aanschaf hiervan. Wij brengen U een uitgebreide collectie in edele soorten. Korte mantels r-fQc reeds vanaf T lï^O,— Lange Mantels o r\rjr reeds vanaf T O,- Voor Uw betere damesconfectie Uw Modehuis in Vlissingen 1 Feuilleton door Maart je Zeldenrijk. 33 ,,Ik .ik vond het echt gemeen, me neer maar ik moest eerst wel even lachen ze zei het zo komiek ik lach toch zo gauw maar later, toen ik er nog eens over nadacht, vond ik het echt gemeen van die meiden Maar het 'zijn klanten en „Ja, Aagje, ik begrijp het. En ik neem je niks kwalijk". Berend zuchtte nog eens en wierp de fijngeknepen sigaret weg, terwijl hij naar het raam liep en daar voor bleef staan. Aagje keek op en wist met haar hou ding geen raad. Kon ze nu gaan? Of zou de baas dat niet goed vinden? Misschien raadde Berend haar ge dachten. Hij kwam op zijn schreden te rug en legde zijn handen op haar schou ders. „Aagje, Gootje en ik houden van elkaar, anders niet. En al zou ik geen eigen zaak hebben, maar een gewone tuindersknecht zijn, dan nog zou Goot je van me houden en met me willen trouwen, zie je?" Ze knikte. „Ja, meneer, dat denk ik ook wel. En ik hoop echt, dat u allebei •rg gelukkig met elkaar zult worden". XXIV. Die avond was het weer mis met Be rend Bongert. Lang na twaalven zat hij nog in zijn stoel te roken en woog alles tegen elkaar af. Ja, hij had wel tot Aagje gezegd dat Gootje ook van hem zou houden, als hij arm was en dat ze dan toch met hem zou willen trou wen. Maar was dat ook zo? Dat was eigenlijk nimmer ter sprake gekomen. Dan moest hij weer denken aan wat zijn moeder had gevraagd: Houdt. Goot je werkelijk zoveel van je, dat ze met je wil trouwen? Of En dat ,,of" sprak boekdelen. Daar zou je achter kunnen zetten: is.het om je geld te doen Altijd dat vervloekte geld Nu ja, bekijk het dan eens van die kant, Berend Bongert. Wie zou jou, el lendig, misvormd mamnetje, willen heb ben als echtgenoot als je een duvels toejager was gebleven op Breebaaat's tuin? Ja? Geef daar nu z!elf eens een antwoord op. Had je dan desondanks de hand van Gootje Bos gekregen? En haar mollige armen om je nek gevoeld? Man, dat geloof je toch zelf niet Ja, maar Gootje had het hem wel tientallen malen gezegd: „Berend Bon gert, ik houd van je, alleen van jou. Zo als je bent, zoals God je geschapen heeft. Want ik weet, dat je een hart van goud hebt en dat is me duizend maal meer waard dan al je centen. Wil je daar goed aand enken?" En een andere keer: „Wat de mensen van ons kletsen raakt me niet meer. In het begin trok ik het me aan. Vandaar mijn terughoudendheid, iedere keer als je hier op bezoek was. Ik durfde niet goed meer omdat ik dacht, dat je, wat Jager toen zei, geloofde. Maar dat was niet zo. Ik hield al van je die eerste avond, toen je me uitnodigde om mee te gaan naar de bios. En later, toen we er uit kwamen en iemand zei: Kijk die bochel eens een knappe griet hebben". En weer een andere keer nam ze hem, de kleine man, op haar schoot en ver troetelde hem. Dan streek ze hem zacht over zijn misvormde rug en zei: „Be rend, ook dat heb ik lief. God heeft ge wild. dat je er zo uit zou zien. En als Hij dat zo beslist heeft, dan moeten me dat aanvaarden. Je hebt me er mis schien nog des te liever om Hij zuchtte en legde de zoveelste, half opgerookte sigaret op een asbak. Hij staarde voor zich uit en dacht aan de woorden van de stamgast: „Het is geen boekie van zeven stuivers dat je weg kunt gooien als de inhoud je niet aanstaat Nee, dat is het om de drommel niet. Het is een levenslustige jonge meid van vlees en bloed, met haar fouten en ge breken, maar ook met haar liefde en verlangens. Het is een vrouw, wier blik verhelderd op het moment, dat hij de knop van de deur heeft omgedraaid en naar binnen kijkt in haar kamer. Dan de Waterleiding tot stand zal komen. Gelijktijdig zal dan de eerste steen wor den gelegd van het bungalowpark in aanbouw, dat dan tevens op enigszins feestelijke wijze voorzien zal worden van water, nodig voor de bouw van de bungalows, die voor Breskens een nieu we bron van welvaart kunnen beteke nen. Een nieuwe gemeenschappelijke re geling voor het keuren van vlees werd aangegaan met de gemeente Groede, Schoondijke en Nieuwvliet. Eveneens werd aanvaard de gemeen schappelijke regeling voor de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, nadat de raad uitvoerig ingelicht was over enkele punten betreffende deze re geling. De voorz. deelde nog mede, dat de kosten voor deze nieuwe dienst wor den geraamd op f 0,40 p. inwoner en dat men er in is geslaagd aan de ad ministrateur een passende betrekking aan te bieden. De heer de Nooijer merk te nog op, dat hij het onjuist vindt dat het algemeen bestuur wordt gevormd door de burgemeesters der betrokken gemeenten. Hij had liever gezien dat de raden hun vertegenwoordigers in deze dienst aangewezen zouden hebben. De R.K. Woningbouwvereniging in Z. Vlaanderen vroeg de raad alle te Bres kens gebouwde woningwetwoningen aan deze Stichting over te dragen. Gezien het karakter van deze stichting meen- springt ze overeind, rent met open ar men op hem toe, drukt hem aan haar hart en zoent hem op zijn mond en zijn wangen. Want dan is ze weer gelukkig en blij, omdat hij er is, haar aanstaan de man. Ja, als hij bij haar in Amsterdam is, dan bestaat er geen wantrouwen jegens haar. Maar nauwelijks is hij een half uurtje weg, of het begint weer. En het blijft aan je vreten en knagen, al die uren, overdag :en 's avonds en zelfs in de nacht, als hij de slaap niet kan vat ten. 's Morgens sta je op, nauwelijks uitgeslapen en je denkt er opnieuw aan: houdt ze nu werkelijk van je of is het alleen maar je zaak? Een onbezorgd leven, zonder financiële zorgen, wat be scheiden luxe, want het kan betaald worden: een mooie mantel, mooie meu belen, misschien later een autotje. om samen tochten te maken door ons land. Maar is het werkelijk liefde? Of neem je dat op de koop toe? Is het dan toch een huwelijk uit berekening? Het vreet verder aan Berend Bongert; van 's morgens vroeg tot in de nacht. Hij gaat er slecht uitzien, wallen onder zijn ogen en Gootje bekijkt hem met opgetrokken wenkbrauwen. „Zeg, je werkt toch niet te hard? Lees je nog altijd tot in de nacht? Eet je wel genoeg? Ik zal Dinie eens bellen en zeggen, dat ze een oogje op je moet houden, want ik vind, dat je er met de dag slechter uit gaat zien

De Schakel | 1960 | | pagina 1