1 1 ST. NICOLAASMARKT, BRESKENS Lei speciaal op de „Prijzenkraam Al G NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN v. Plaatselijk Nieuw* V rnR<ïFH UUWtNUIJK U U IIO li 1 1 BEZOEKT MAANDAG 28 NOVEMBER a.s. de Gratis uitreiking van folders bij alle kooplieden Hierop kunt U fraaie cadeaux en boterletters winnen Feuilleton „Liefde ziet geen Lichaamsgebrek." de \chakel ije Jaargang - Nr. 792 Vrijdag 25 Nov. 1960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs f i,lo p. kw.; franco p. post f1,15 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.»» - GIRO 358296. IJzendijke Raadsvergadering. De Raad der gemeente IJzendijke besloot tijdens haar vergadering van vorige week Vrijdag een geheel nieuw plan te laten opstellen voor het in dustrieterrein. Tot schoonmaakster van de o.l. school werd met algem. stemmen benoemd mevr. A. M. de Vos-Baart. De raad besloot de gronden, welke men niet direct voor de aanleg van het nieuwe sportveld nodig heeft, te verhu ren aan de heer M. v. d. Stallen te IJzendijke. Een gedeelte van het in dustrieterrein werd verhuurd aan de heer G. Claeijs. Als schoonmaakster van het gemeen tehuis en het openbaar slachthuis werd benoemd mevr. E. M. Suurmond-van Pamelen. Dr. J. H. M. Lockefeer dankte in een schrijven de raad voor zijn benoeming als gemeentearts en aanvaardde deze functie. Op voorstel van B. en W. bepaalde de raad dat een herziening van het uit breidingsplan der gemeente in voorbe reiding is, daar in IJzendijke in de na bije toekomst een gebrek dreigt aan bouwgrond. Ten behoeve van het nieuwe Wit- Gele Kruisgebouw besloot de raad ga rant te zijn voor de aflossing en rente van een hypothecaire lening. Dit ge bouw zal in de toekomst voor het Wit- Gele Kruis en dus voor de gezondheids zorg in de gemeente in een grote be hoefte voorzien. Inzake de verbetering van het weg gedeelte St. Jan in Eremo, op Belgisch grondgebied, zal de gemeente een pe titie doen uitgaan naar de omliggende gemeenten Biervliet-Schoondijke-Phi- lippine en Breskens. Er zijn reeds en kele besprekingen gevoerd 0111 deze weg, welke de doorverbinding is tussen IJzendijke en Gent te doen verbeteren. Op voorstel van de heer Tazeiaar werd besloten de vaststelling van de bedragen, nodig voor het o.l. onderwijs, aan te houden, daar voor deze school bepaalde voorzieningen moeten worden getroffen. De gemeenterekeningen over 1957 en 1958, alsmede de rekeningen van het openbaar slachthuis, werden door de raad voorlopig vastgesteld. Zij zullen op korte termijn door een commissie van onderzoek worden bekeken. Beslo ten werd enkele bedragen uit te trek ken om de vuilnisophaaldienst in de gemeente te moderniseren. Zo zullen 600 uniforme vuilnisem mers worden aangeschaft, een trekker, een aanhangwagen, een kolkenzuiger en een klein vuilniswagentje. De kol kenzuiger is noodzakelijk om de 450 rioolputten schoon te houden. De tota le uitgaaf werd geraamd op f 46.000.-. De jaarlijkse kapitaalslasten derhalve op f 4.400,-. Deze uitgaven dienen nog te worden verhoogd met f 1200,- p. jaar voor de kosten van onderhoud, olie, be lastingen en verzekering. Voor de op haal van het huisvuil zal een bedrag van f 10,- per jaar worden berekend. Voor het aanbrengen van naadloze vloeren en de aanschaf van enkele boe kenkasten in de R.K. meisjesschool, werd een bedrag van f 23.895 gevoteerd. Een zelfde uitgaaf werd noodzakelijk geacht voor de R.K. jongensschool. Voorts werd nog een bedrag van f 14.000 gevoteerd voor de bouw van een eenvoudige kleedgelegenheid op het nieuwe sportveld. Voor het B.L.O'.-onderwijs werden de bedragen welke de gemeente is ver schuldigd voor het bezoeken van leer lingen uit de gemeente aan genoemde school, gevoteerd. Voorts besloot de raad voor de burgemeesterskamer een crediet beschikbaar te stellen voor de inrichting hiervan. Al met al werd deze vergadering voor IJzendijke een „dure" aangelegenheid. Schoondljke Raadsvergadering De Raad der gemeente Schoondijke kwam Maandagavond in openbare ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van de heer Joh. de Feijter. Onder de ingek. stukken was een schrijven van G.S., waarin dit college goedkeuring verleend aan een raads besluit inzake grondverkoop aan de heer G. de Kraker te Schoondijke. Eveneens goedgekeurd werd het raadsbesluit in zake grondverkoop aan de heer J. de Feijter-den Hamer. De nieuwe bezoldigingsverordening werd goedgekeurd voor het gemeente- personeel. MEDISCHE nu uz run 11 v P KT Burchtstraat 13 ■Uil OOSTBURO De heer J. Risseeuw-Manneke bedank te met ingang van 22 Nov. als lid van de raad, in verband met zijn vertrek naar Sluis. De heer de Feijter bracht de heer Risseeuw in warme bewoordingen dank voor al hetgeen hij in de loop van een groot aantal jaren als raadslid in het belang der gemeente Schoondijke heeft gedaan. Hij wenste hem en zijn gezin een goede tijd toe in zijn nieuwe woonplaats Sluis. De vogelbeschermingswacht West Z. Vlaanderen „Het Duumpje" verzocht de raad om de gebruikelijke jaarlijkse sub sidie. Deze werd verleend en wel een bedrag van f 10,- per jaar. Gevraagd werd een bijdrage van 1 ct. p. inwoner. De Stichting bevordering en exploita tie van de R.K. Vlassersscholen in Z. Vlaanderen vroeg voor 1961 een subsi die van de gemeente groot f 50,-. B. en W. stelden de raad voor f 25,- subsidie te verlenen, waarmede men accoord ging. De straatbelastingverordening werd door de raad, volgens ontwerp van B. en W., vastgesteld. De gemeenschappe lijke regeling voor de keuringsdienst van vee en vlees, werd door de raad vastgesteld. Tegen het ter visie gelegde uitbrei dingsplan zijn geen bezwaren binnen gekomen van de gemeentenaren. Z.h.st. ging de raad, na een uiteen zetting door de voorz., accoord met de gewijzigde regeling van de gemeen schappelijke technische dienst voor Bouw- en Woningtoezicht in W. Z. Vlaanderen. De gemeentebegroting 1961 werd aan geboden. Dank zij een verhoogde uit kering uit het gemeentefonds, groot f 23.380,- kon het tekort van deze be groting, groot f 25.000.-, worden wegge werkt. Een bedrag van f 2141,36 kon worden geput uit de saldi-reserve van vorige dienstjaren. Hierdoor kon de ge meente Schoondijke een sluitende be groting krijgen. In de gewone dienst is er een bedrag van f 726.334,94 aan in komsten en uitgaven, met een post on voorzien van f 1975,-. In de Kap. dienst is er een tekort, groot f 160.008, met aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 1.743.419,48. De gemeenterekening over 1958 werd aangeboden en zal door een commissie worden nagezien. Uitvoering Nut en Genoegen" De rederijkerskamer „Nut en Genoe gen" gaf in zaal Wijffels haar jaarlijk se najaarsuitvoering. Opgevoerd werd: „Het witte legioen" door Maarten van Vught. De heer A. de Roo, voorzitter van de vereniging, kon een goed gevulde zaal welkom heten. Het stuk speelde in de directiekamer van een Rode Kruis-ziekenhuis in Ne derland, waar uit Indonesië terugge keerde militairen werden verpleegd. Een gegeven dat momenteel niet meer in de volle belangstelling kan staan, doch gezien het thema van het stuk en losgemaakt van de kwestie Indonesië misschien toch nog wel actueel. Waar het stuk hoofdzakelijk bestond uit dia logen moesten de spelers veel persoon lijkheid in hun rol leggen, om te zijn wat ze moesten zijn. Zonder de andere spelers tekort te doen mogen zeker genoemd worden mevr. J. de Haan-de Later als Daatje Thijssen en dhr. A. Steureijs als korp. Vink. Het totaal bezorgde velen een goede avond, wat zeer zeker te danken was aan de goede en vlotte opvoering. Tot slot dankte de voorzitter de speel sters en spelers voor de opofferingen welke zij zich hadden getroost. Een spe ciaal woord van dank richtte hij tot de heer C. J. Musson voor zijn regie. Ook mevr. Msson bedankte hij voor de wijze waarop het steeds mogelijk was ge weest in haar huiskamer te repeteren. In dit verband noemde hij haar huis voor wat betreft de rederijkerskamer „Huize gastvrijheid". Morgen, Zaterdag, zal een reprise van het stuk worden gegeven. DE GEZAMENLIJKE KOOPLIEDEN door Maartje Zeldenrijk. 32 De klant kijkt Berend 'eens aan, die met een neutraal gezicht voor zich uit zit te staren en uiterlijk niets verraadt van de spanningen, die inwendig bij hem heersen. „Wat ik maar zeggen wil: Overtuig je er goed van, dat het niet om je cen ten te doen is. Je bent een gezeten bur ger in ons stadje, met een paar zaken, die financieel kerngezond zijn, dus je bent voor vele jonge vrouwen een be gerenswaardige partij. Ik mag je graag en ik meen dat ik als stamgast van je. me deze vrijheid mag; veroorloven. Be zint eer je begint. Hlet is geen boekie van zeven stuivers, dat je weg kunt gooien als de inhoud je niet aanstaat". Berend mompelt wat voor zich uit. wat klinkt als: „bedankt voor de goede raad en neem nog een flesje voor mijn rekening. En daarna staat hij op en verontschuldigt zich, want in de keuken moet het werk ook doorgaan. Hij veracht de man zo diep als het maar kan. Desondanks is er weer een nieuwe scheur gekomen in zijn vertrou wen in Gootje. Het werd nog erger. Op een avond was hij thuis. Vader was nog in de tuin aan het werk en Berend keuvelde met zijn moeder over koetjes en kalfjes. Hoe het zo ter sprake kwam, wist Be rend niet, maar op een gegeven ogen blik had moeder Annie zijn hand ge grepen en gevraagd: „Berend, houd Gootje werkelijk zoveel van je, dat ze met je wil trouwen? Of Berend's gezicht betrok. Hij trok zijn hand terug en keek zijn moeder verwij tend aan. „Ik had gedacht, moeder, dat jij het wel beter had kunnen bekijken. Ziet Gootje er uit als iemand, die met me wil trouwen om m'n centen?" Vrouw Bongert zuchtte en schudde haar hoofd. „Ik weet het niet, Berend. Ik heb haar hier nog maar één keer gezien, die dag na Douwe's bruiloft. Toen was ze een beetje teruggetrokken. Misschien was dat een soort verlegen heid. Omdat wij het waren. Maar aan de andere kant Berend wuifde met zijn hand. „Houdt maar op, moeder, ik weet best. wat je bedoelt eri als een ander het had ge zegd, zou ik me kwaad gemaakt hebben, maar ik weet, dat jij alleen denkt aan je jongste zoon, die altijd min of meer een streepje voor had, is het niet?" Moeder Annie kleurt en ze buigt zich dieper over de sok, die ze aan het stop pen is. „Is dat dan zo gek, Berend, dat ik van m'n jongens het meest van jou houdt En zo wordt het wantrouwen bij Be rend iedere keer opnieuw gevoed. Soms zijn het maar kleinigheden, soms zijn het vrouwen, die het zo „lekkertjes" kunnen zeggen: „Hoe maakt Uw ver loofde het, meneer Bongert? Ik heb ge hoord, dat u binnenkort gaat trouwen, hè? Nou ik hoop, dat u erg gelukkig wordt, hoor. Met Gootje Bos, niet? Dien de die hier vroeger niet als serveuse? Ik meen me zoiets te herinneren zo'n blozende, knappe meid Ja, Berend Bongert, dat kun je ook weer in je zak steken. Met andere woor den: zo'n blozende, knappe meid wat ter wereld kan die anders zien in dat misvormde kereltje dan z'n zaken en z'n bankrekening? Zij zouden zich wel tien keer bedenken vooraleer ze met zo'n ongelukkig mannetje naar het gemeen tehuis gingen je moest er niet aan denken Een andere keer zag hij dat een stel letje tuindersdochters samen in zijn zaak zaten te smoezen. Af en toe wierp één van hen een verstolen blik naar de keuken, waar ze Berend wisten. Aagje bediende het viertal en mengde zich in het gesprek. Een enkele keer schudde ze afkeurend het hoofd, maar ze lachte ook wel eens, als er schijnbaar iets leuks werd verteld. En ook Aagje keek dan schichtig naar de keukendeur. 's Avonds, toen het tegen sluitingstijd rustiger werd, vroeg Berend aan Aagje, of ze nog even wilde blijven. Toen alle anderen naar huis waren gegaan, vroeg hij haar op rustige toon, waarover het viertal in de vooravond het zo druk had. Aagje moest even nadenken, maar toen schoot haar het gesprek weer in gedachten <en ze kreeg een hoogrode kleur. „Och, meidengeklets," zei ze, zijn blik vermijdend. „Ze hadden het over mij en over mijn verloofde," vervolgde Berend, nog even rustig. Maar beslist liet hij er op vol gen: „Dat weet ik". Nog roder werd de kleur op Aagje's wangen. En het enige wat ze uit kon brengen was: „Hoe komt u daarbij?" Berend leunde tegen een tafel in de keuken en sloeg zijn armen over elkaar. „Aagje, nu moet je eens goed luisteren. Jij kunt slecht liegen en dat is maar gelukkig ook. Je bent een gewaardeerde serveuse in mijn zaak en de klanten mo gen je graag. Ik eveneens, dat weet je, want als het niet zo is, dan steek ik dat niet onder stoelen of banken. Ik ben altijd eerlijk tegen je, wees jij het nu ook tegen mij. En al zal het niet vleiend voor mij of voor Gootje zijn, vertel me de waarheid. Wat zeiden ze van ons?"

De Schakel | 1960 | | pagina 1