^BOBBE Beni U nog niei geslaagd „Liefde ziel geen Lichaamsgebrek." deïchakel ^ïll^ Ai d NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN V. 15e Jaargang - Nr. 791 Vrijdag 18 Nov. 1960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs fijiop. kw.; franco p. post fi,aj Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 .J DRUKKERS-UITGEVERS SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 BRESKENS - TEL. TH - GIRO 358296 Plaatselijk Nieuws Groede Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering- van vo rige week Vrijdag kwam de vaststelling van de gemeentebegroting 1961 aan de orde. B. en W. dienden de ontwerp-be- groting in, welke sluitend gemaakt was, terwijl de post voor onvoorzien op f 4650,62 was begroot. Dit ogenschijnlijk vrij gunstige resultaat hadden B. en W. kunnen bereiken door bepaalde uitga ven-posten aan de lage kant te ramen. De begrotingsresultaten zijn derhalve geflatteerd, omdat de gemeente in wer kelijkheid te kampen heeft met finan ciële moeilijkheden. Deze moeilijkheden spruiten voort uit een te lage uitkering uit het gemeentefonds, een te hoge geld leningsschuld en een te zware last van het onderhoud van de z.g. Oostburgse weg. De nieuwe financiële verhouding tussen Rijk en Gemeente, zoals deze in ontwerp aan de Staten-Generaal is aan geboden, opent voor de gemeente gun stige perspectieven en gaandeweg zal deze regeling voor de gemeente verbe tering brengen. De vaste geldleningenschuld bedraagt f 256,- p. inwoner, waarvan ca. f 73,- p. inwoner rendabel is, zodat derhalve een onrendabele schuld van f 183,- p. inwoner overblijft, wat zeker te veel is. Toch waren B. en W. van mening, dat men niet te somber diende te zijn ge stemd, omdat practisch al de grote wer ken, welke uitgevoerd dienden te wor den, reeds voltooid konden worden. Zo kwam in de laatste jaren een zuiverings installatie tot stand, werd een nieuwe bestrating en een nieuw rioleringsnet aangelegd, een vrij goede straatverlich ting kwam tot stand, alsmede een mo dern sportcomplex. Voor wat betreft het onderhoud van de Oostburgse weg werd de laatste tien jaar gemiddeld f 5768,- per jaar uitgegeven. Uit het wegenfonds verkreeg de gemeente hiervoor niets. B. en W. zeggen nu te hopen, dat de nieuwe regeling, die met betrekking tot het Wegenfonds in voorbereiding is, ook op dit punt gunstig perspectieven opent. Al met al komen B. en W. tot de con clusie, dat de begrotingspositie van de gemeente geen aanleiding mag zijn voor bezorgdheid, hoewel het blijft geboden bij het doen van uitgaven, soberheid te betrachten. Z.h.st. stelde de raad de be groting, zoals deze werd aangeboden, vast. Enige tijd geleden is van G.S. een schrijven binnengekomen, waarin me dedeling wordt gedaan, dat de Minister van Binnenl. Zaken geen aanleiding heeft gevonden de Staten-Generaal voorstellen te doen tot een incidentele grenswijziging tussen de gemeenten Breskens en Groede. B. en W. hebben de Minister reeds namens de raad dank gebracht voor deze beslissing. Van G.S. was ook een schrijven bin nengekomen, waarin mededeling werd gedaan dat de door de raad vastgestel de nieuwe bouwverordening werd goed gekeurd. Op het desbetreffende verzoek werd aan de heer M. Somers, wegens diens vertrek uit de gemeente als gevolg van zijn benoeming tot burgemeester van Hoedekenskerke, eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. G.S. wijst er in een desbetreffend schrijven op, dat in de door de raad vastgestelde gemeenschappelijke rege ling Vleeskeuringsdienst enige admi nistratieve wijzigingen behoeven te wor den aangebracht op grond waarvan de raad besloot de door G.S. verlangde wij zigingen aan te brengen. Tevens deelde G.S. mee, dat de voor het gemeentepersoneel geldende rechts positieregelingen dienen te worden aan gepast aan nader door het Rijk gestel de richtlijnen. Van de zijde van de Minister van Maatschappelijk Werk werd mededeling ontvangen, dat de woonruimtewet voor de gemeente van kracht blijft ten aan zien van huizen met een huurwaarde van meer dan f 60,- per maand. Op het verzoek van de Stichting R.K. Vlassersscholen in Z.-Vlaanderen, ge vestigd te Koewacht, om een gemeente lijke subsidie van f 50.- per leerling, werd op voorstel van B. en W., evenals de vorige jaren, afgewezen. B. en W. bevolen de raad de bij de ingek. stukken liggende notulen van de N.V. Waterleiding-Mij. „Z.-Vlaanderen" te Terneuzen, van 30 Sept. j.l., ten zeer ste aan, omdat de raad in een der vo rige vergaderingen bezwaren had ge maakt tegen bepaalde uitgaven van deze Mij. Uit deze notulen blijkt, dat de Raad van Commissarissen erkent bij het doen van enige uitgaven niet die so berheid te hebben betracht, welke ver wacht had mogen worden. Nadrukkelijk is echter toegezegd, dat uit het voorge vallene lering zal worden getrokken, waarom B. en W. de raad dan ook voor stellen deze notulen voor kennisgeving aan te nemen. De begroting van het burgerlijk arm bestuur werd door de raad vastgesteld. Deze sluit met een geraamde subsidie van f 8.195,-. B. en W. zeiden in haar toelichting, dat het burgerlijk armbe stuur zijn werk op alleszins prijzens waardige wijze vervult. Waar geholpen moet worden, wordt geholpen. Het B.A. schenkt ook grote aandacht aan het verhaal dat mag worden toegepast en kan worden toegepast immers het moet niet zo zijn, dat de gemeente bepaalt ten gunste van latere erfgenamen. Het streven blijft er op gericht de slechte naam, die de burgerlijke armbesturen in de loop der jaren in ons land hebben verkregen, uit te wissen door het verle nen van goede service. Ingevolge art. 55 der lager onderwijs wet 1920, werd het bedrag der kosten van het openb. lager onderwijs over '59 vastgesteld op f 4187,93. Het bedrag p. leerling, dat voor het jaar 1961 beschik baar wordt gesteld, werd bepaald op f 57,53. Ten opzichte van 1960 laat dit bedrag een flinke verhoging zien. In 1960 werd n.l. f 46,95 p. leerling vastge steld. Deze verhoging is noodzakelijk gezien de steeds maar stijgende kosten der materialen. Besloten werd bij de Bank voor Ned. Gemeenten een rekening-courant-over- eenkomst voor het jaar 1961 te sluiten tot een maximaal bedrag van f 100.000. Tevens werd besloten voor 1961 bij de N.V. Staal Co. een kasgeldlening aan te gaan van f 50.000,- tegen een rente van 2 3|4 pCt. 's jaars. Aan de heer M. Somers werd ingaande 1 Nov. eervol ontslag verleend als wnd. gemeente-secretaris. De raad benoemde in deze vacature met alg. stemmen, eveneens ingaande 1 Nov. 1960, de heer A. de Feijter, le ambtenaar ter secreta rie, tot wnd. gemeente-secretaris. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Vermeulen of B. en W. geen aanleiding vinden de raad voorstellen te doen in zake verruiming der normen, welke wor den gehanteerd bij de toekenning van kolentoeslag. De voorz. zegde toe een en ander in B. en W. eens nader te zullen bezien. Schoondljke Feestavond Vrouwenbond N.V.V. Onder grote belangstelling organi seerde de federatie W. Zeeuws-Vlaande- ren van de Vrouwenbond N.V.V. in de zaal van dhr. Wijffels een feestavond. Mevr. M. Hensen uit Breskens opende de bijeenkomst. Zij deelde mede, dat de voorzitster wegens ziekte verhinderd was de avond te openen en het propa gandistisch woord te spreken, zoals men dat op deze avonden gewend is. Spr. verwelkomde het bestuur van de Be- stuurdersbond West Z.-Vlaanderen en de toneelgroep uit Sluiskil. Onder doodse stilte van de aanwezi gen werd het spel van H. Heijermans „De Meid" voor het voetlicht gebracht. Er werd keurig en vlot gespeeld, zodat de aanwezigen met volle teugen geno ten. Een grote verloting dekte de ge maakte onkosten. Biervliet Oranjepolder geëlectrificeerd. Onder grote belangstelling stelde bur gemeester A. P. Kostense van Biervliet Vrijdagmiddag met een forse draai aan een wat stugge handle het electrici- teitsnet voor de Oranjepolder in wer king. De burgemeester pakte de handle wat aarzelend beet, doch nadat hem van de zijde der P.Z.E.M. was verzekerd dat er geen gevaar bij was en alles goed was aangesloten, werd de polder op het net ingeschakeld. Deze eenvoudige plechtigheid vond plaats nabij het be drijf van de landbouwer van der Hooft. Ir. R. A. M. Vis bedrijfsingenieur van de P.Z.E.M., sprak in de openlucht bij de nieuwe transformator een woord van welkom tot de genodigden, in het bijzonder tot de burgemeester, alle nieu we abonné's en alle werklieden, die mee hielpen deze transformator te installe ren en het net aan te leggen. Na dit welkomstwoord verzocht ir. Vis burge meester Kostense de handle om te draaien en de Oranjepolder van electri- citeit te voorzien. In een korte toespraak releveerde de burgemeester, dat het in deze moderne tijd haast ondenkbaar is, dat er nog heel wat mensen zonder electrisch licht zijn. In het kort schetste spr. de vele moeilijkheden welke overwonnen moes ten worden om deze bewoners van Bier vliet, die noor de nieuwe weg van Bier vliet naar IJzendijke in het centrum zijn komen te wonen, van licht te voor zien. Heel wat is er door de betrokke nen vergaderd en ook het financiële of fer is groot. De burgemeester bracht dank aan de P.Z.E.M., mede waardoor het mogelijk is geweest de Oranjepolder te electrifioeren. Nadat allen de open transformator hadden bekeken, werd ten huize van de heer J. de Blaeij de bijeenkomst voort gezet. Mevr. de Blaeij-Dhondt draiade op uitnodiging van ir. Vis de hoofd- Bent U nog niet geslaagd voor een wintermantel of kostuum Dan moet U beslist bij ons. eens komen zien. Zelden zag U zo'n geva rieerde collectie mantels en kostuums bijeen. Wenst U een KOSTUUM met 3A JAS met een aparte bontgarnering Wij brengen zo'n modieus kostuum reeds van f 149,50 Wenst U een APARTE MANTEL van prima mohair of een aparte tweed Wij brengen U zo'n aparte mantel reeds vanaf f 98,50 met edele bontgarne ring f 129,50 Voor Uw betere damesconfectie bij Uw Modehuis in Vlissingen schakelaar om, waarna de boerderij in een zee van licht baadde. Namens alle bewoners van de Oranjepolder sprak mevr. de Blaeij een woord van dank aan het gemeentebestuur van Biervliet voor hun medewerking, alsmede aan het adres van de P.Z.E.M. voor de bijzonder vlotte afwerking van de installatie. Ten huize van dhr. de Blaeij werd door de buurtbewoners, in gezelschap van allen die bij de werkzaamheden be trokken waren, nog geruime tijd pret tig leest gevierd. Ir. Vis bracht nog namens de P.Z.E.M. dank voor de uitnodiging om de inge bruikname van het net bij te wonen en verzekerde de nieuwe P.Z.E.M.-klanten alle mogelijke service van de zijde der P.Z.E.M. 10 percelen waren bij deze electrificatie betrokken. VISITEKAARTJES Fa. Smoor de Hulster, Breskens Feuilleton door Maart je Zeldenrijk. 31 Hij spreekt met sobere, zorgvuldie gekozen woorden. „Als jullie van elkaar houden en denken gelukkig met elkaar te worden, dan zullen wij, moeder en ik, de laatsten zijn om jullie ook maar iets in de weg te leggen. Jullie kennen elkaar al enige jaren, dus ik ga niet zeggen: kijk het eerst nog een poosje aan. Jullie zijn ook geen kleine kinde ren meer en ik hoef aan Berend even min te vragen: Wat zijn je vooruitzich ten, want ik weet dat je een goed za kenman bent, getuige je bedrijven in Purmerend en Amsterdam, dus onze dochter zal bij jou voldoende te eten en te drinken krijgen". „Wat dat betreft zitten we het dichtst bij het vuur," lachte Gootje. Vader Bos knikte. „En wat mij be treft, hebben jullie m'n zegen. En hoe denkt moeder er over?" Moeder Bos is het, zoals nagenoeg al tijd, met haar man eens. Dus worden er nog eens handen gedrukt en zelfs zoe nen gewisseld. Want Berend is niet zo goed, of hij moet zich een omhelzing van zijn aanstaande schoonmoeder la ten welgevallen. Omdat Gootje nu toch in de Beem- ster is, gaan ze na het middageten naar de Purmerenderweg. Ook vader en moe der Bongert hebben geen bezwaar. „Van een bruiloft komt een bruiloft," zegt moeder Annie, zenuwachtig proberend haar tranen terug te houden. Tenslotte is Berend toch altijd haar oogappel ge bleven en nu ook de jongste straks in het huwelijksbootje zal stappen, wordt het haar toch wel een beetje te mach- tig. Ze stellen de trouwdatum vast. Na het vacantieseizoen. want nu komt de drukke tijd in Amsterdam. Dus half September. Over een kleine drie maan den. Laat in de middag reizen Gootje en Berend weer naar de hoofdstad. Lenie, de dienster, is blij dat Gootje er weer is. Dan kan ze tenminste een paar uur rusten, want gisteren al de hele dag aan één stuk door en nu weer van van morgen negen uur af Zodat Gootje meteen, als ze zich ver kleed heeft, kan aanpakken. Berend slentert wat in de keuken, helpt de kokkin een handje, v/at deze maar matig kan bekoren, maar het is de baas zelf dus houdt ze haar mond. Als Gootje 's avonds even naar Le- nie's kamer gaat om te kijken of zij haar een uurtje kan vervangen, vindt ze het meisje in een diepe slaap. Stil gaat ze terug en zegt Berend, dat ze tot één uur bezet »zal zijn, zodat ze niet sa men over hun toekomstplannen kun nen praten deze avond. Berend begrijpt het. Maar hij advi seert Gootje er een meisje bij te nemen. „Het kan er af," zegt hij. „En dan kun nen jullie wat kalmer aan doen". Veertien dagen later is er een meisje bij en nu kan Gootje eens rustig een middag op haar kamer blijven. Berend is nu bijna iedere middag in Amster dam. Samen maken ze plannen voor de verdere inrichting van hun huis. Ge luk hebben ze tenminste een home. Veel is het niet: een zitkamer, een klein sa lonnetje, ieen lillyput-keuken, waarin je nauwelijks met twee man tegelijk kunt zijn en twee slaapkamers. Behou dens dan nog de zolder. Maar duizen den zouden dankbaar zijn voor zo'n pa leis Lenie zal een ander onderkomen moe ten zoeken, want Gootje staat er op, dat het hele bovenhuis voor hun beiden alleen zal zijn. „En Jjenie zal dat zelf best begrijpen," zegt ze met een kleur. Zolang Berend bij zijn verloofde is, is zijn geluk volkomen. Maar in Purme rend blijft dat wantrouwen knagen. Hij voelt dat de mensen hem aankijken, als hij over straat gaat. Wat denken ve van hem? Dat hij een dwaas is om te geloven, dat Gootje met hem wil trou wen, omdat ze van hem houdt? Een zeer gedienstige klant, die al van de eerste dag af op gezette tijden in Bongert's Cafetaria komt eten, meerrt verplicht te zijn Berend te moeten waarschuwen. Berend zit tegenover hem aan een tafeltje bij het raam. Er is wei nig publiek op dit uur. En als Berend hem aanmoedigt vrijuit te spreken, dan zegt de man: „Bongert, we kennen elkaar al jaren en ik mag je graag. Je hebt hard ge werkt om deze zaak omhoog te werken en dat is je gelukt. Ik mag dat wel. Ik heb altijd respect gehad voor mensen, die van de grond af aan begonnen en zich een bestaan schiepen. Dat zijn ke rels, waaraan onze maatschappij be hoefte heeft. Kijk maar eens naar een Philips en naar een Van Doorne. De één begon in een schuurtje gloeilampen te maken, de ander begon zijn carrière als dorpssmid. En kijk nu eens. En al zal jij nooit een Philips worden, dat hin dert niet. Ieder op zijn terrein, jij op het jouwe". De man neemt een slok uit zijn glas en vervolgt: „Kijk, Bongert, nu heb ik horen vertellen, dat je gaat trouwen. Je hebt nog gelijk. Alleen is maar al leen en in de bijbel staat het, dat het niet goed is dat de mens alleen is. Je doet er dus goed aan. Maar zorg er voor, dat je de waar goed bekeken hebt, voor je koopt. Want laten we maar eer lijk zijn, er zijn altijd van die vrouwen,

De Schakel | 1960 | | pagina 1