enkele andere sprekers dankten aan de groeve, die door vele kransen omgeven was, de overledene voor zijn werk en zijn vriendschap. Ds. Bergsma sprak een gebed uit. Een zwager van de over ledene dankte voor de belangstelling. Opbrengst Zeeuwse collecte. De Zeeuwse collecte, die te Water landkerkje werd gehouden en waarvan de opbrengst dit jaar hoofdzakelijk be stemd is voor aanschaffing van band recorders voor blinden, bracht een be drag van f 78,06 op. Collecte. De te Waterlandkerkje gehouden col lecte voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront bracht een bedrag van f 24,50 op. Kolendampvergiftiging. Toen de wed. A. V.-v.d. B. bij haar ge huwde zoon I. V. op bezoek was, werden beiden onwel tengevolge van kolen damp. De echtgenote van V. kwam op dat moment juist de kamer binnen. Zij waarschuwde onmiddellijk de dokter. De vrouw moest naar het zie kenhuis worden vervoerd. Betrokkene maakt het naar omstandigheden goed. Oostburg Raadsvergadering De heer Ph. de Vuijst informeerde naar de uitslag van de beslissing van de Kroon inzake de aanleg van een zwembad, waarvoor onteigening van gronden moet plaats vinden. Uit het antwoord van de waarn. burgemeester bleek, dat kort geleden door de Raad van State inlichtingen ingewonnen zijn, zodat deze kwestie de aandacht heeft. De heer De Vuijst verzocht B. en W. te bekijken, of deze zaak bespoedigd kan worden. Onder de ingekomen stuk ken was een schrijven van de Gommis-' saris der Koningin m Zeeland, waarin de raad officieel in kennis wordt ge steld van het feit, dat aan de heer mr. K. Hoekzema op zijn verzoek ontslag is verleend als burgemeester van Oost burg. De heer J. Leenhouts informeerde of er al stappen zijn ondernomen om de ambtswoning, welke door de heer Hoek zema wordt bewoond, te ontruimen. Loco-burgemeester Modde meende, dat het moeilijk zal zijn de heer Hoekzemp. een gelijkwaardige woning aan te bie den. Men hoopte dat de woning, als de nieuwe burgemeester benoemd zal wor den, geruisloos zal worden ontruimd. De heer Coene informeerde nog naar de functie ambtenaar van de burger lijke stand, welke de oud-burgemeester nog vervuld. B. en W. -zullen de heer Hoekzema verzoeken zijn ontslag als zodanig te vragen. Mej. M. de Waal aanvaardde de be noeming als vakleerkracht aan de ulo school. De heer J. Casteleijn zijn be noeming als onderwijzer aan de o.l. school. Het bestuur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht richtte een schrijven aan de raad inzake de nieuwe gemeenschappelijke regeling. De heer Modde deelde mede, dat de nieuwe ontwerpregeling door de Ver eniging van B., S. en O. niet gunstig is ontvangen. Er is heel wat aan gedok terd, zoveel, dat er weer een nieuwe re geling zal moeten komen. De heer de Coene informeerde, of het dan nog lang kan duren eer de ge meente Oostburg een eigen gemeente opzichter kan benoemen. Hoe dan ook, was het antwoord van het gemeente bestuur, als er per 1 Jan. geen nieuwe regeling is, benoemen wij zelfstandig een gemeente-opzichter. Met dit wat krasse antwoord ging de raad accoord, omdat men van mening was, dat er lang genoeg gewacht is op de nieuwe ontwerpregeling voor de Centrale Dienst. De Plattelands Vrouwenvereniging Ceres" verzocht de raad een garan tieverklaring in verband met een te Oostburg te stichten bejaardentehuis. Daar er nog geen stichtingsbestuur is en er dus geen positie is geschapen om te kunnen onderhandelen, werd beslo ten dit verzoek tot nader overleg aan te houden. Berend ging zitten en trommelde met zijn vingers op de tafel. „Ach ja, dat geklets ook altijd hier in de stad. Bij mijn weten hebben we het aan nie mand verteld. Gootje niet en ik niet. Gootje zelf wilde het voorlopig stilhou den. En nu weet iedereen in de stad en hier het al. Hoe wist u het, moeder?" „Ja, goeie de melkboer zei van morgen: Zo. wat heb ik gehoord? Je jongste zoon gaat zich ook verloven, hè? Of was het de bakker? Het kan ook wel de bakker geweest zijn. Of alle bei. Ik weet het niet meer". „Och, het doet er ook niet toe". Wat later, toen Douwe nog een uurtje naar zijn meisje was gegaan, keek Be rend zijn vader en moeder aan en vroeg op de man af: „Wisten jullie van dat geklets over mij en Gootje?" Vader gromde wat, maar gaf verder geen antwoord. Zijn moeder haalde haar schouders op en antwoordde: „Och, hoe gaat dat? Hier hoor je wat en daar En Douwe kwam er mee van de tuin En Christien wist wat, als ze eens aanwipte „Ja," zei Berend sarcastisch, „Chris tien zal het wel leuk gevonden hebben, die schunnigheden, die ze over ons ver telden. Wat zal ze schik giehad heb ben". De oude vrouw keek Berend verwij tend aan. „Dat is niet* waar, Berend. Christien heeft het altijd voor je op genomen. Ze was hier op een keer en De Ver. Katholiek Middelbaar Onder wijs in West Z.-Vlaanderen vroeg een bijdrage van f 30,- per Oostburgse leer ling. De heer Leenhouts maakte B. en W. er op attent, dat deze uitgave voor het vorig jaar nog steeds niet door G.S. is goedgekeurd. Voorts maakte hij er bezwaar tegen, dat de aanloopkos ten in deze vergoeding zijn verrekend. Wil een bevolkingsgroepering een eigen school, dan zal men uit deze groep ook zelf de aanloopkosten moe ten betalen. Over dit standpunt ont stond een uitvoerige discussie tussen weth. Geuze en verschillende raadsle den. Weth. Geuze is van mening, dat de kosten voor de godsdienstige vorming- door de ouders zelf gedragen dienen te worden. Daarnaast zijn er echter tal van uitgaven, die niet door het Rijk worden vergoed. De heer Leenhouts meende, dat de school geen recht heeft op een extra vergoeding van de ge meente. Uiteindelijk werd besloten dat de school eerst een exploitatierekening- moet overleggen voor men op het ver zoek om subsidie te verlenen in kan gaan. De Stichting R.K. Vlassersschool in Z.-Vlaanderen vroeg een bijdrage van de gemeente, groot f 50,-. De raad maakte er op voorstel van B. en W. f 25,- van. De gemeentelijke vergoedingen voor het openb. onderwijs werden vastge steld, alsmede het aantal wekelijkse lesuren voor het vakonderwijs. Die le den van de Commissie van de Woon- ruimtewet werden herbenoemd, hoewel zowel de heer Barendregt als de heer Leenhouts meenden, dat deze commis sie rustig kan verdwijnen. De begroting 1960 werd gewijzigd. De richtlijnen voor het verstrekken van kolentoeslag voor bejaarden wer den vastgesteld. Met de P.T.T. werd grond geruild en een eerder genomen besluit inzake grondaankoop werd dooi de raad teruggenomen. Tijdens de rondvraag werd nog ge ïnformeerd naar het uitbreidingsplan, dat herzien zal worden. De wnd. burge meester verklaarde, dat alle suggesties van raadsleden aan de stedebouwkun- dige zijn gezonden met het verzoek, spoed te betrachten bij het opstellen van een plan. De heer Barendregt wees er nog op, dat vrij spoedig de Oostburg se bouwgrond uitverkocht zal zijn en dan is geen ruimte meer aanwezig voor het bouwen van woningen. De heer Dekker informeerde naar de huisvesting van een aantal diepvries- kluizen. De kelder blijkt steeds onder water te staan. De heer Modde gaf toe, dat de huisvesting niet ideaal genoemd mag worden. De gemeente is bereid te bevorderen, dat er een nieuw gebouwtje komt, niet te ver van het centrum af. Met de exploiterende vereniging „Ce res" zal getracht worden overeenstem ming te verkrijgen. Breskens Ouderavond Kleuterschool. De Wilhelmina-kleuterschool te Bres kens hield Woensdagavond in het schoolgebouw een ouderavond. Nadat de ouders het tentoongestelde werk van de kinderen bezichtigd had den, opende de pl.v. voorzitter van de Oudercommissie, de heer J. Carels, de avond en bracht in zijn welkomstwoord dank aan de leden der oudercommissie, die aftraden, voor al hetgeen dat zij in het belang van de school gedaan had den. Tot nieuwe leden werden geko zen: mevr. Oosterling-Wesdorpmevr. Spaans, mevr. Dieleman en de heer F. van Oostenbrugge. In de kascommissie werden benoemd mevr. de Vlieger en mevr. de Vuijst. De secretaresse, mevr. Verduijn, gaf in haar jaarverslag een overzicht van alles wat in het afgelopen jaar voor de kinderen was gedaan. De kas vertoon de een batig saldo. Na de pauze, waarin koffie werd aan geboden, hield de hoofdleidster, mej. I. van Liere, een causerie over het wer ken op de kleuterschool en de mate rialen die tegenwoordig gebruikt wor den. Daarna werden de ouders uitgeno- toen hadden ze verteld, dat je dat meisje van Bos in Amsterdam op een kamer gezet had. Omdat het in Purme- rend teveel in de gaten liep. En weet je wat Christien toen heeft gezegd? Dat het schande was, dat de mensen zoveel kwaad van jou en Gootje Bos ivertel- den Want dat ize zelf met Arie in die cafetaria van jou in Amsterdam ge weest waren en boven gezeten hadden bij Gootje en dat Gootje er hard moest werken en zo. Nee, Christien was altijd vuur en vlam als ze kwaad van je spra ken". Berend keek zijn moeder verwonderd aan. „Dat valt me dan geweldig mee van haar". De volgende dag reisde hij naar Am sterdam. Gootje ontving hem met een hartelijke omhelzing en toen ze tegen over elkaar zaten, vertelde Berend, dat de halve stad en ook de Voorstad al wisten van hun verloving. Gootje keek hem met een verwijtende blik aan. „En we hadden afgesproken, dat we het voorlopig stil zouden hou den". Nog grotere verbazing bij Berend. „Dacht je soms dat ik het rondgeba zuind had? Ik was nog meer verbaasd, toen men mij gisteren feliciteerde, dan jij nu. Van mij weet niemand het. Nu ja, nu wel (Wordt vervolgd). digd zelf eens een en ander te probe ren. Hiervan werd een dankbaar ge bruik gemaakt. De heer Carels sloot deze zeer gezel lige ouderavond. Geslaagd. Te 's-Gravenhage slaagde voor het diploma radiotelegrafist 2e klasse, de heer A. I. de Hulster te Breskens. Kinderpostzegelactie. De leerlingen van de lagere scholen te Breskens hebben voor een bedrag van f 1452,50 aan kinderpostzegels en kaarten verkocht. Geslaagd. Te 's-Hertogenbosch slaagde voor het vakdiploma groenten, fruit en aard appelen, mevr. D. Mookhoek-Roofack, alhier. Geslaagd. Dezer dagen slaagde te Utrecht voor uitvoerder de heer W. Dieleman te Breskens. Het plan West. Wanneer de weersomstandigheden meewerken, zal op 7 Nov. a.s. in de Van Zuijenstraat en Langeweg een aanvang worden gemaakt met het aanbrengen van het definitieve wegdek, waarna deze wegen voor het zware verkeer kunnen worden vrijgegeven. Sluis Feestavond. In de zaal van café „Lamminsvliet" vond de jaarlijkse feestavond plaats van de plaatselijke vereniging voor E.H. B.O. Deze werd o.m. bijgewoond door het volledig college van B. en W. en door de districtsbestuurders C. Huis- zoon en Alewijnse uit Oostkapelle. Het programma werd door de eigen leden verzorgd en bestond uit enkele voor drachten en muziek. De burgemeester, de heer P. F. van Hootegem, reikte na een toespraak de diploma's uit aan de cursisten van het vorige jaar. Hij wees hierbij o.m. op het belang van een goed georganiseerde E.H.B.O.-afdeling. Een verloting met zeer veel prijzen, beschik baar gesteld door de Sluisse midden stand, dekte de kosten. Het bestuur bood aan de vele genodigden enige ver versingen aan. Diploma's werden uit gereikt aan de dames S. Bauer, T. Tho- maes, M. Aernoudts, G. Poissonnier te Retranchement, C. Maenhout te Heille, G. Heijens te Heille, C. Blaeij, M. Ver- sprille-de Voldere, Eerw. Zrs. Marga- retha-Maria en Marie-Albert en de heren N. Andries, R. van de Neste en P. de Feijter. Zeer in de smaak viel de ver toning van enige smalfilms, vervaar digd door de heer Joh. de Bruijne. Deze brachten het recente bezoek van de grenadiers aan Sluis en de stadhuis- feesten, in kleuren, op fraaie wijze in beeld. Namens de cursisten bood mej. T. Thomaes aan de heer Joh. de Bruijne een platenbon aan. Het bestuur zal dit ook doen aan dr. G. de Meijer, de do cent van de cursus, die verhinderd was aanwezig te zijn. Raadsvergadering. De Raad der gemeente Sluis verga derde Woensdagavond en kwam hierbij voor het eerst in het gerestaureerde gemeentehuis voor een openbare zitting bijeen. De voorzitter memoreerde dit feit en zei dat de opstelling van raadstafel enz. zo goed mogelijk is verzorgd. Hij hoopte, dat de raad in de raadszaal goed zal kunnen vergaderen en dat er vele besluiten genomen zullen mogen worden welke in het belang van de ge meente Sluis zijn. Bij de ingek. stukken was een rap port van de brandweer-commandant, waarin deze aandringt op spoedige re organisatie van het brandweermate- rieel. De voorz. zei in dit verband, dat op 4 Nov. a.s. de raad weer bijeen za 1 komen om de brandweerproblemen te bespreken en zich uit te spreken over het voorstel van B. en W. een nieuwe brandbluseenheid aan te schaffen. De Inspecteur van de Rijks Brandweerin spectie zal dan ter vergadering aanwe zig zijn teneinde de raad te adviseren. Aan de orde kwam een telegram van de Commandant van het Garderegi ment Grenadiers, Overste M. A. Kroon, waarin deze de gemeente bericht, dat ook in 1961 het regiment met een batal jon een oefening zal komen houden. B. en W. stelden voor het reglement van het burgerlijk armbestuur te wijzi gen. Allereerst betrof de wijziging ver andering van de naam der instelling, Deze zou worden Gemeentelijke instel ling voor Maatschappelijke Zorg, met welke verandering de raad instemde. In het concept-reglement kwam een be paling voor, dat de secretaris-penning meester van deze instelling door de raad benoemd zou worden uit een voor dracht van twee personen, opgemaakt door het bestuur van de instelling voor Maatschappelijke zorg. De meerderheid van B. en W., in casu de burgemeester en weth. van Hal, meenden dat hier door genoemd bestuur op de stoel van de raad gaan zitten en stelden daarom voor „voordracht" te wijzigen in aan beveling. Weth. Gevaert was het met deze zienswijze niet eens en pleitte voor handhaving van het woord ..voor dracht". Immers spr. meende hierin *n zekere miskenning te zien van het be stuur. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld, aan het einde waarvan de heer Herdink met het voorstel kwam het woord „voordracht" te handhaven en inplaats van uit 2 personen nu uit 3 personen bestaande. Dit voorstel kwam in stemming, nadat het meer- derheidsvoorstel van B. en W. met 6 st. tegen was verworpen. Het voorstel Herdink werd met 6 st. aanvaard. Te gen de heer van Hal. Besloten werd aan de heer B. Geil- man te Sluis het perceel bouwgrond, wat hem reeds eerder werd toegewezen en waarop met de bouw van een wo ning bereids is aangevangen, thans te verkopen voor f 20,- per m2. De opper vlakte van het perceel is 194 m2. Over het voorstel van B. en W., een perceel grond groot ca. 220 m2 aan C. W. du Fossé en J. G. L. de Broek, bei den te Sluis, te verkopen, eik voor de helft, ontstond een uitgebreide discus sie. De door B. en W. voorgestelde ver koopprijs van het tussen de woningen Kalkboei 1 en 3 gelegen perceel, be droeg f 5,- per m2. Op voorstel van de heer Aarnoudts werd besloten voor het gedeelte, dat de heer du Fossé gaat be bouwen f 12,50 te rekenen, omdat dit gedeelte bouwgrond is. Op voorstel van de heer Herdink bepaalde men dat de grond, die als tuin zal dienen met een heg aan het gezicht dient te worden onttrokken, indien de nieuwe eigena ren er een groentetuin van zullen ma ken. Als het een siertuin is behoeft dit niet te geschieden. De heer van Ilal meende, dat men wel heel ver ingrijpt in de persoonlijke vrijheden. van deze mensen door op dit gebied dwingende bepalingen voor te schrijven. Besloten werd op voorstel van B. en W. van mej. M. Hennequin te 's-Gra venhage als schenking een familie-al bum en een lijst met proclamatie te aanvaarden. Mej. Hennequin is een kleindochter van wijlen J. H. Henne quin, welke van 1855 tot 1905 burge meester van Sluis is geweest. Mej. Hennequin wenste dat de bij de schen king betrokken zaken voor het nage slacht bewaard zouden blijven. Inzake het 100 pCt.-plan is de Water leiding Mij. met een voorstel gekomen betreffende de uitvoering in het eerste halfjaar 1961 van een gedeelte van dit 100 pCt.-plan en wel de aansluitingen bij de kom van Heille en de z.g. Water hoek. 2250 m. leiding is bij deze aanleg betrokken, waardoor de gemeentelijke bijdrage jaarlijks f 600,- zal bedragen. B. en W. stelden voor in genoemd plan ook de aansluiting van de z.g. Hooge- weg en de Bewester Eede op te nemen, dit op nadrukkelijk verzoek van de Wijkraad Heille. Bij dit laatste gedeel te is 2750 m. leiding betrokken, waar door de jaarlijkse bijdrage met f 750,- verhoogt tot f 1350,-. Z.h.st. besloot de raad conform de voorstellen van B. en W. Ingevolge art. 72 van de l.o.-wet '20 besloot de raad financiële medewerking tot f 136,25 te verlenen bij de aanschaf fing van een methode voor het onder wijs in de levende en levenloze natuur. Ingevolge een bemerking van G.S. van Zeeland werd de bezoldigings-ver ordening gemeente-weiklieden gewij zigd. De leden en plaatsvervangende leden van de commissie Woonruimtewet 1947 werden allen herbenoemd voor een nieuwe periode van 1 jaar. Met de Gebr. Louwagie te Sluis werd indertijd een pachtovereenkomst ge sloten voor 1 jaar met stilzwijgende verlenging indien de stadsuitbreiding aan de verlengde Ridderstraat niet is aangevangen. Thans zal de stadsuit breiding plaats gaan vinden, waarom B. en W. de raad dan ook voorstellen de genoemde pachtovereenkomst op te zeggen, waartoe de raad z.h.st. besloot. Het uitbreidingsplan van de gemeen te Sluis heeft de wettelijk voorgeschre ven termijn ter inzage gelegen, zodat dit thans definitief vastgesteld zou kun nen worden. Z.h.st. besloot de raad hiertoe. De voorz. sprak er zijn vreug de over uit, dat in het uitbreidingsplan een terrein is bestemd voor industrie vestigingen, welk terrein gelegen is aan de weg naar St. Anna te Muiden. Er is reeds een heel serieuze gegadigde, die met de meeste spoed zijn schoenen fabriek wil vestigen, een feit, dat bij zonder verheugend is. Het agendapunt aangaande de beslis sing van de raad of de gemeente Sluis al of niet gaat deelnemen aan de ge wijzigde gemeenschappelijke regeling „Centrale Dienst West Z.-Vlaanderen" werd door B. en W. ingetrokken, aan gezien in het ter tafel liggende ont werp van deze nieuwe regeling Maan dag j.l. bepaalde wijzigingen werden aangebracht tijdens een vergadering van de vertegenwoordigers van de be trokken gemeenten. De voorz. zei dat het vrij kort dag is geworden. Immers bij raadsbesluit van 19 Nov. 19o9 besloot de raad van Sluis per 1 Jan. 1961 uit de Centrale Dienst te treden, waardoor er indien voor 1 Jan. 1961 geen overeen stemming wordt bereikt, eigenlijk geen Centrale Dienst meer bestaat. Op voorstel van B. en W. werd be sloten de toiletten aan de Grote Markt van klapdeuren te voorzien, terwijl er een verkoop-cabine zal worden ge maakt. Tevens besloot de raad deze toiletten voor het jaar 1961 te verpach ten aan M. de Backere te Sluis voor de som van f 500,- met behoud van de kaartverkoop aan de huidige prijzen. Tijdens de rondvraag wees de heer Aarnoudts op de wenselijkheid het car- rillon buiten werking te stellen bij be grafenissen. Ook de heer Herdink was het opgevallen, dat het carillon dan bijzonder stoort. De heer Aarnoudts meende, dat de pastoor of dominee bij deze gelegenheden dan de gemeente zouden kunnen waarschuwen. De voorz. zei begrip te hebben voor hetgeen de heer Aarnoudts naar voren had ge bracht en na te zullen gaan of een en ander technisch uitvoerbaar is.

De Schakel | 1960 | | pagina 2