CORSETTEN BOBBE ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN v. Plaatselijk Nieuws OOSTBURG De eerste haring is er weer. Winterkostu ums Feuilleton „Lielile ziel seen Lichaamsgebrek." de Qhakel r~ 15e Jaargang - Nr. 788 Vrijdag 28 Oct. 1960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s f 1,10 p. kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS ;FS SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL,-** - GIRO 358296 Hoofdplaat Raadsvergadering. Vorige week Vrijdag heeft de raad van Hoofdplaat B. en W. een eigen aardige verrassing bezorgd. Bij een agendapunt, dat tijdens de openbare vergadering in behandeling kwam, stelden B. en W. de raad voor een raadscommissie te benoemen voor de controlering van de door het school bestuur van de St. Aloysiusschool in gediende rekeningen over 1959. In een toelichting zeiden B. en W. dat men met dit schoolbestuur steeds moeilijkheden heeft met de ingediende rekeningen. Het is zo, dat sinds 1953 het nazien van de rekeningen van ge noemde school bijzondere problemen oproept. Aanvankelijk werd getracht door direct contact met de administra teur de moeilijkheden te ondervangen. De rekening voor 1959 is weer onvolle dig door het ontbreken van gedecla reerde rekeningen en bedenkelijke qui- teringen. Erger noemen B. en W. het dat de aard der uitgaven in verschillen de gevallen niet onder het begrip uit gaven voor het onderwijs aan te mer ken zijn. De rekening 1959 beschouwen B. en W. daarom dan ook als onaan vaardbaar. Zij stelden aan de raad voor een speciale raadscommissie in te stel len, die de rekeningen kan onderzoe ken en een rapport van haar bevindin gen zal uitbrengen. De heer Steijaert protesteerde tegen deze gang van zaken. Nimmer is uit de raad een commissie van onderzoek in gesteld en juist terwijl de zaak niet in orde is moet een raadscommissie wor den ingesteld. De heer Roets viel hem bij en voelde eveneens weinig voor een dergelijke commissie. Burgemeester Temmerman bracht eerst het al of niet instellen van een raadscommissie voor dit probleem in stemming. Met 4 stemmen voor en 3 tegen werd besloten een commissie in te stellen. Na de eerste stemming, waarbij slechts één raadslid de meerderheid verwierf, n.l. de heer Steijaert, bedank te deze voor de eer zitting in deze com missie te nemen. Na de tweede stem ming, waarbij de heren Thomaes, de Smit en Roets gekozen werden, bedank ten ook de beide laatstgenoemde he ren om zitting te nemen in de com missie. Wat er nu moet gebeuren was niet recht duidelijk. B. en W. zullen zich over de nieuw ontstane situatie beraden. Onder de ingekomen stukken was o.m. een rapport van het Verifica tiebureau, waarin werd medegedeeld, dat kas en bescheiden van de gemeen te-ontvanger over het 3e kwartaal 1960 werden gecontroleerd en in orde be vonden. Mej. A. M. Wijffels werd per 1 Sept. in vaste dienst benoemd als schrijver-typiste ter secretarie. Van de districts-brandweerwedstrij den, welke onlangs te Oostburg gehouden zijn werd een rapport voor kennisgeving aangenomen. Voor het nazien van de gemeenterekening over 1959 werd een commissie ad-hoc ingesteld. Een ver zoek om subsidie van de Nat. Commissie tegen het alcoholisme te Utrecht werd afgewezen. In de adviescommissie voor de woonruimtewet werden benoemd J. de Kraker, C. Hamelij nek, L. F. Roets, Ch. Rijckaert, J. v. d. Ameele. De ver ordening op de heffing van kade- en liggelden werd |zodanig gewijzigd, dat ook voor het overslaan van goederen uit wagens in auto's, kadegeld ver schuldigd is. Het raadsbesluit inzake de /exploitatievergoeding van de Chr. school werd gewijzigd. Dé commissie voor huishoudelijke voorlichting ten platten lande organiseert te Hoofdplaat een cursus koken, waarvoor enorme be langstelling is. Ruim 40 deelneemsters gaven zich op. De gemeente gaf f 30, voor deze cursus als tegemoetkoming in de kosten voor zaalhuur. De Stich ting R.K. Vlassersscholen te Koewacht verzocht om subsidie, welke werd afge wezen. De begroting 1961 werd behan deld en nadat heel wat vragen waren gesteld, goedgekeurd. B. en W. ver klaarden zich bereid de verlichting te No. Een nog eens onder de loupe te nemen en te bezien of er ruimte is in de begroting om meerdere lichtpunten aan te brengen. De begroting sluit in de gewone dienst met een post onvoor zien van f 1887,en f 151.750,De kapitaaldienst vemeldt aan inkomsten f 833.614,38 en aan uitgaven f 986.296,59, dus een nadelig slot van f 152.682,21. Sluis Autobotsing. Tussen Sluis en St. Anna ter Muiden deed zich een aanrijding voor tussen twee Belgische personenauto's, die gro te materiële schade tot gevolg had. De Belgische auto's reden in de rich ting St. Anna ter Muiden, toen bij een inhaalmanoeuvre de ene wagen teveel uitweek naar links. De bestuurder was bevreesd de bermplanken te raken en haalde direct daarop scherp uit naar rechts. Hierdoor ontstond de botsing. Een kind uit de voorste wagen werd op de weg geslingerd, terwijl een voet ganger door opzij te springen met de schrik vrij kwam. HerfstvoetbaUoufnooi voor middelbare scholen. Ook dit jaar zal er in Sluis in de herfstvacantie een voetbaltournooi plaats vinden voor de elftallen van de middelbare scholen in West Z.-Vlaan deren. Het wordt georganiseerd door de leer lingen van het Seminari St. Augustinus op 31 Oct. op het gemeentelijk sport terrein te Sluis. Oostburg Kolendampvergiftiging Hoe gevaarlijk het is als de afvoer van onze kachel niet in alle opzichten in orde is, bleek weer dezer dagen in het gezin van de wed. C. aan de Zuid- zandsestraat te Oostburg. Bedoelde weduwe, die met haar doch ter samenwoont, voelde zich op een gegeven ogenblik niet goed worden en ook haar dochter voelde zich geen hon derd procent. Laatstgenoemde ging even naar bui ten om een luchtje te scheppen, doch toen ze weer binnen kwam vond ze haar moeder bewusteloos voor de kachel liggen. Ze had de tegenwoordig heid van geest om de ramen open te gooien en de buren te hulp te roepen. Gelukkig kwam de moeder weer spoedig bij, zodat alles nog goed afliep. MEDISCHE Burchtstrant 13 Breskens Ledenvergadering winkeliersvereniging „Ons Belang Maandag j.l. kwam de winkeliersver eniging ,,Ons Belang" te Breskens in vergadering bijeen bij de heer J. Scher- beijn. De opkomst der leden was maar matig. Na opening door de voorzitter, de heer T. van Laarhoven, werden de no tulen voorgelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Hierna volgden als punten van be spreking: de viering van het a.s. St. Ni- colaasfeest en het aanbrengen van ver siering tijdens de Kerstdagen. Wat het St. Nicolaasfeest betreft, dit zal weer door de winkeliersvereniging worden georganiseerd, in samenwerking met het onderwijzend personeel dei- scholen. Over het aanbrengen van passende straatverlichting of het plaatsen van kerstbomen tijdens de Kerstdagen, werd uitvoerig van gedachten gewisseld. De aanwezige leden werden opgewekt hun buurtbewoners aan te sporen tot het aanbrengen van verlichting en versie ring tijdens genoemde dagen. Bij de rondvraag werd nog gesproken over het belang van het al of niet voort bestaan der 14-daagse markt, terwijl ook nog de winkelsluiting ter sprake kwam. Dinsdag j.l. is te Breskens de eerste haring aangevoerd van dit seizoen en wel door de UK. 104 en UK. 97, Gebr. de Boer uit Urk, die vorig jaar ook de eerste haring aanvoerden. De vangst bedroeg 20 ton, die om 3 uur werd gemijnd in het bijzijn van burgemeester J. A. Eekhout. De haring bracht een flinke prijs op. Gistermorgen arriveerde nog 5 span, die 150 ton aan de markt brachten. De haring is van prima kwaliteit. Retrenchement Geen speelautomaten. Van diverse zijden hebben B. en W. van Retranchement verzoeken ontvan gen om speelautomaten in het dorp te verbieden. Het blijkt, dat deze apparaten een grote aantrekkingskracht uitoefenen op de jeugd, die er een aanzienlijk deel van hun zakgeld mee zoek brengen. Twee café's in de gemeente zijn in het bezit van een dergelijke automaat. Om aan deze verzoeken tegemoet te komen en een einde te maken aan deze ongezonde toestand, stelt het college van B. en W. van Retranchement de raad voor de politieverordening zodanig te wijzigen, dat het exploiteren van speelautomaten niet meer mogelijk is. PARIJS zegt: jjKoJJuumö" Daarom brengen wij een zeer uitgebreide collectie Het accent van de kostuums ligt op de kraag. Grote afstaande kragen met of zonder bontgar nering. Zo'n apart Kostuum zonder bontgarnering f QQ50 reeds vanaf T <J£> Met edele bont- r-j /1Q50 garnering T I n" C3 Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen Waterlandkerkje Wachtmeester Vermeulen overleden. Te Waterlandkerkje Is na een lang durige ziekte overleden de heer A. W. Vermeulen. De overledene was wachtmeester le klas bij de Rijkspolitie en tevens post- commandant te Waterlandkerkje. De 47-jarige heer Vermeulen had sinds 1956 deze gemeente als standplaats. Daarvoor was hij wachtmeester te Hoek. Hij laat een vrouw en 3 kinderen achter. Hij stond bekend als een gezien en vakkundig politieman. Een 45 man sterk politie-escorte begeleidde Dins dagmiddag het stoffelijk overschot naar de algemene begraafplaats te Wa terlandkerkje. Onder de vele aanwezi gen waren o.m. de burgemeester van Waterlandkerkje en de burgemeester van Hoek. Verder de districtscomman dant der Rijkspolitie in Zeeland, maj. A. van Thiel, luitenant D. van Ooijen, het hoofdbestuurslid van de Ned. poli tiebond, de heer N. Eekman en vele groepscommandanten uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Majoor Van Thiel en nog door Maartje Zeldenrijk. 28 Werktuiglijk drukte hij nu de hand van Harmsen. „Och," zei de man, zijn witte muts recht zettend, „zoiets lekt gauw uit. Gisteren wisten ze het ten minste al in de Beemster, heb ik ge hoord". Later op de morgen, toen het rustig was in de cafetaria en Dinie de stad in was om een boodschap te doen, stond Berend naar buiten te kijken. Op een gegeven ogenblik draaide hij zich om naar de kok, die juist een si garet opstak en vroeg hem: „Harmsen, ik zou je wat willen vragen. Maar ik wil er een eerlijk antwoord op hebben". „Vraag maar op, meneer". „Wel je weet van die kwestie, die wij indertijd met Jager gehad hebben. Je was er zelfs bij, toen hij zijn ontslag kreeg en je hebt hem zelfs nog gedreigd met een mes. Je weet dus ook, wat hij er allemaal in zijn woede uitkraamde. Over mij en over Gootje. En nu komt mijn vraag: Heb jij dat geloofd?" De kok grinnikte wat verlegen en plukte wat kruimels van zijn voorschoot af. „Och, meneer, wat zal ik zeggen? Ik ben ook jong geweest Berend slaakte een diepe zucht. Dus hij ook. Zelfs zijn eigen personeel. Hij keek de man met een vermoeide blik aan en zei slechts: „Harmsen, wat val jij me geweldig tegen Dat had ik niet van je gedacht De kok liet van pure verbazing zijn sigaret vallen. Hij keek zijn baas met verwonderde ogen aan, bukte zich toen en raapte de sigaret op. „Maar meneer, daar heb ik toch niks aan miszegd?" Berend deed een paar stappen naar hem toe en keek met verwilderde blik naar zijn ondergeschikte. „Maar daar is niets van waar!" schreeuwde hij. „Het is allemaal gelogen! Alles! Van ieder een!" Harmsen schrok van de plotselinge woede van zijn baas. Werktuiglijk keek hij even naar het tussenraam en zag het verschrikte gezicht van Aagje naar de keuken staren. Berend izag het eveneens en kwam meteen weer tot zichzelf. „Sorry, Harm sen, dat ik me liet gaan Maar ik ben een dezer dagen pas te weten geko men, wat er sedert Jager is ontslagen, allemaal over mij en Gootje in de stad werd geroddeld. Ik wist er niets van, maar dan ook heel beslist niets. Kan je begrijpen, toen ik het op één keer al lemaal hoorde, dat het me koud op m'n dak kwam? Want het is van a tot z gelogen. Beslist gelogen. Er is nooit iets geweest tussen Gootje en mij. We bespraken samen alleen maar de zaak, anders niet. En ach. wat geeft het ook allemaal. Het helpt zo weinig „Kom, kom, meneer," poogde de kok hem op te monteren, „van wat de men sen van je zeggen, moet je je niets aan trekken. Mijn vader is jaren scheepskok geweest en toen hij met mijn moeder trouwde en weer ging varen, zeiden de mensen: „Nou, houd die man van je maar in de gaten. In ieder stadje een ander schat je, zo is het toch immers met zeelieden? En als mijn vader dan na een reis van maanden weer thuis kwam, begon mijn moeder te huilen en vertelde hem dan, wat de mensen zei den. Maar vader maakte er gekheid mee en antwoordde: Mens, daar moet je om lachen. Laat de mensen toch van je kletsen als ze er zin in hebben. Zo lang ze over me kletsen, dan gaat het me niet slecht. En ik heb liever, dat ze van me kletsen, dan van me vreten. Ja, meneer, dat klinkt wel erg ruw. maar zo zei m'n vader het toch. Zeelieden zijn nu niet bepaald Zondagsschoolonder wijzers, waarmee ik natuurlijk ook weer geen kwaad wil zeggen van die mensen. Ik bedoel maar: gekletst werd er in de wereld al vanaf het paradijs. Adam rod delde over zijn vrouwde vrouw, die Gij mij gegeven hebt. En Eva deed het op haar beurt weer over de slang. En zo is het de hele wereldgeschiedenis door gegaan. Vandaag kletsen de mensen over u en Gootje, morgen weer overeen ander. Wat geeft dat? U hebt een pri ma zaak, meneer, en u bent gelukkig omdat zo'n flinke vrouw als Gootje Bos met u naar het altaar wil gaan. Wat mankeert er dan nog aan uw geluk? En de mensen? U moet maar zo denken: de mensen kunnen beter van je zeggen: daar gaat-ie, als: daar leit-ie. O zo". 's Middags moest Berend nog vele ge lukwensen in ontvangst nemen. Van de meisjes, maar ook van de klanten. En zelfs van leveranciers. Meestal met een zure lach op zijn gezicht drukte hij de uitgestoken handen. Maar als men vroeg naar de trouwdatum, dan zei hij slechts: „Och, dat heeft nog de tijd". Maar boven, op zijn kamer, zat hij te piekeren: wie kan het toch in 's hemels naam doorgeseind hebben naar Purme- rend? 's Avonds ging hij naar huis. En zelfs daar wisten ze al van zijn verloving. „Niet aardig, Berend," zei z'n moeder, „dat we het van anderen het eerst moeten horen". „Niemand had het nog moeten ho ren," antwoordde Bierend nors. „We hadden het voorlopig stil willen hou den". Móeder Annie zette grote ogen op, „Maar waarom?" „Waarom niet?" pareerde Berend vin nig. Douwe, die bij het gesprek tegenwoor dig was, grinnikte en zei: „Je ziet er.nu niet bepaald uit als een blijde, aan staande bruidegom".

De Schakel | 1960 | | pagina 1