BOBBE ymph;onie in zwart ENiwiT Elegante Mantels f98, „liefde ziel geen Lichaamsgebrek." dejchakel ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 15c Jaargang - Nr. 787 Vrijdag 21 October I960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsfirijs f i,xo p. kw.; franco p. post f1,15 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 419 DRUKKERS-UITGEVERS jF4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.-*» - GiftO J5Ö296 Plaatselijk Nieuws Schoondijke Raadsvergadering De Raad der gemeente Schoondijke kwam Maandagavond in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van loco-burgemeester Joh. de Feijter.* De notulen van de vorige raadsverga dering werden ongewijzigd vastgesteld. Op het desbetreffende verzoek van de Dienst voor de Geestelijke Volksgezond heid in de Prov. Zeeland, om een sub sidie uit de gemeentekas te mogen ont vangen voor het jaar 1961, besloot de raad overeenkomstig het voorstel van B. en W. een subsidie van f 25,- toe te kennen tot wederopzeggens. De Stichting schooltandverzorging W. Z.-Vlaanderen deelde de gemeente mee, dat de gemeentelijke bijdrage voor het schooljaar 1960-1961 in deze dienst is geraamd op f 0,17 p. inwoner, inplaats van het tot heden geraamde bedrag van f 0,12 p. inwoner. Op voorstel van B. en W.. aanvaardde de raad de aldus ver hoogde raming. Op het verzoek van de heer G. P. de Badts tot aankoop van het perceel bouwgrond Sectie F 633, gelegen aan de Landbouwstraat, beschikte de raad goedgunstig. De prijs welke aan de heer de Badts in rekening zal worden ge bracht is nog niet definitief te bepalen, vermoedelijk zal dit voor het voorter rein f 6,50 per m2 en voor het achter- terrein f 1,50 per m2 zijn. Tevens werd besloten aan de heer A. Huijgen een 2-tal perceeltjes grond te verkopen, welke aan het perceel van dhr. Huigen grenzen. Het achter de wo ning van dhr. Huigen gelegen perceel alwaar de gemeentelijke brandput op ligt, werd voor de formele prijs van f 1,- per jaar aan genoemde heer verhuurd, met de bepaling, dat de gemeente vrije lijk toegang dient te hebben tot de brandput. Terugkomende op de reeds vroeger terzake plaats gehad hebbende onder handelingen met het bestuur van de R.K. H.B.S. te Oostburg over de aan koop door de gemeente van het op het terrein van de Landbouwpraktijkschool gelegen tegelplateau en twee rijwielstal lingen, bleek het H.B.S.-bestuur thans bereid te zijn genoemde rijwielstallingen en het tegelplateau aan de gemeente te verkopen voor de aanvankelijk te laag bevonden som van f 4150.-, zijnde f 2200,- voor het plateau en f 1950,- voor de rijwielstallingen. De voorz. zei in zijn toelichting, dat de Praktijkschool het behoud van het tegelplateau op hoge prijs stelt, terwijl de rijwielstallin gen ook onmisbaar zijn. Z.h.st. besloot de raad tot aankoop. Het landbouwmechanisatie-onderwijs begint nu al ruimtegebrek te krijgen. Er zijn nog een 6-tal nissenhutten, welke hiervoor dienstbaar gemaakt kunnen worden. Twee zullen dan in gebruik ko men bij de lagere Landbouwschool en vier voor de Praktijkschool. Hiertoe die nen deze hutten verbouwd te worden. De kosten van verbouwing en inrichting- bedragen f 7.500,- welk bedrag de raad voteerde. Besloten werd de bij de Bank voor Ned. Gemeenten lopende kasgeldlening van f 50.000, ingaande 25 October a.s. voor de tijd van drie maanden te ver lengen. De begroting 1960 werd gewijzigd in verband met de ter vergadering geno men raadsbesluiten, waarbij uitgaven waren betrokken. Ook werden een aan tal andere wijzigingen aangebracht, o.a. met betrekking tot verhoogde uitkerin gen uit het gemeentefonds. Tijdens de raadsvergadering van 15 Juli besloot de raad de herziening van het plan van uitbreiding van de ge meente Schoondijke vast te stellen. Thans kwamen B. en W. met het voor stel dit besluit weer in te trekken. Het is een heel beroerde geschiedenis, aldus de voorz. Sinds begin 1956 is er een fout gemaakt, waardoor de wettigheid van het vastgestelde uitbreidingsplan op losse schroeven is komen te staan. In gevolge de wet dienen de nodige publi caties, welke een onderdeel van de te volgen procedure uitmaken bij het voor bereiden van uitbreidingsplannen, in een dagblad te geschieden. De gemeente Schoondijke liet haar advertenties in zake het uitbreidingsplan opnemen in een regionaal verschijnend weekblad, n.l. het Algemeen Nieuws- en Adverten tieblad voor West Z.-Vlaanderen, welk blad in geheel West Z.-Vlaanderen huis aan huis wordt verspreid, dit uit over weging, dat alle gemeentenaren van de gemeentelijke publicaties kennis kon den nemen. G.S. heeft nu te elfder ure bezwaar gemaakt tegen deze wijze van publiceren en heeft gemeend, dat de wet geweld is aangedaan. Immers deze spreekt over dagblad en dus niet van weekblad. De Staatscourant, waarin de Schoondijkse publicaties mede zijn op genomen, kon door G.S. ook niet als dagblad worden aangemerkt. Voorz. de Feijter zei de indruk te heb ben gekregen, dat men in Middelburg- deze kwestie van hoog gewicht heeft gevonden, want er kwamen een aantal heren per auto naar Schoondijke om deze kwestie te bespreken. Al met al vond hij het een heel vervelende ge schiedenis en er zat niets anders op dan de wensen van G.S. op te volgen. Z.h.st. besloot de raad het raadsbesluit van 13 Juli j.l., waarbij de herziening van het uitbreidingsplan was vastgesteld, in te trekken. Alle publicaties welke sinds be gin 1956 in het genoemde weekblad wa ren .opgenomen, zullen thans in een dagblad moeten worden geplaatst. De voorz. zei, dat bet plan eerst na het af werken van de procedure weer in de raad ter vaststelling zal komen. De heer van Baal was verheugd te kunnen melden, dat gedurende het af gelopen zomerseizoen zo'n 2000 mensen in Schoondijke hebben gelogeerd. Hij zei met veel van deze mensen te heb ben gesproken en uit die gesprekken heeft hij kunnen constateren dat ze al lemaal enthousiast waren over het ver blijf in Schoondijke. Eén bezwaar werd door velen gevoeld, n.l. dat Schoondijke geen wandelgelegenheid heeft. Bij de heer van Baal is de gedachte gerezen en deze heeft hij reeds met de plaatse lijke V.V.V. besproken, of het niet mo gelijk zou zijn een wandelpad aan te leggen, bijvoorbeeld vanaf de molen naar de Tragel. Wanneer dit door de gemeente ter hand genomen zou kun nen worden zal de gemeente zeker aan aantrekkelijkheid winnen. Wel wees de heer van Baal er op, dat de vuilnisbelt aan de Tragel zeker zal moeten ver dwijnen en de kreek niet verder dicht gegooid, omdat deze het wandelgenoe gen zeker verhoogd. De voorz. zei de gemeente-opzichter een en ander eens nader te zullen laten bekijken en con tact op te nemen met de eigenaren van de gronden, waarover het pad zou moe ten lopen. Bij de aanvang der vergadering had de voorz. de raad meegedeeld, dat de bouw van de 4 woningwetwoningen nu voor elkaar is. Met de aannemer, dhr. de Bliek, is men tot overeenstemming kunnen komen. De aanneemsom is f 51.700,-. Men is bereids met de voor bereidende werkzaamheden aangevan gen. Zuidzande Raadsvergadering. De Raad der gemeente Zuidzande kwam vorige week Vrijdag in openbare vergadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester H. P. Everwijn. Onder de ingek. stukken was een schrijven van de Centrale Raad voor de schoolartsendiensten. Hieruit bleek, na een toelichting van de burgemeester, dat men in Zeeuws-Vlaander en nog steeds bezig is met het vraagstuk over de noodzakelijkheid van een derde schoolarts. Totaal zijn er, buiten de middelbare- en landbouwscholen, on geveer 18.000 schoolkinderen te onder zoeken. In West Z.-Vlaanderen wordt er erg over geklaagd, dat de schoolarts te weinig de kinderen onderzoekt. De schoolarts in Oost Z.-Vlaanderen werkt, aldus de burgemeester, in een belang rijk hoger tempo. Men heeft om uit dit vraagstuk te komen de Centrale Raad voor de schoolartsen diensten gevraagd, of er normen zijn voor het werk van de schoolarts. Ook deze kon echter geen advies geven, daar dit probleem juist voor het opstellen van deze normen, in studie is. De begroting van de schoolartsen- dienst, naar aanleiding waarvan al deze mededelingen werden gedaan, werd zonder stemming door de raad aan vaard. Het vraagstuk voor het al of niet benoemen van een derde schoolarts zal moeten wachten tot de genoemde com missie gereed is met haar rapport. De huur van de nieuw gebouwde wo ningwetwoningen in de Zegveldstraat zullen f 12,50 per week moeten opbren gen. De woningen Zegveldstraat 1 en 3 zullen f 11,60 aan huur kosten, aldus bepaalde de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid. Met de bouw van de twee nieuwe wo ningwetwoningen loopt het niet zo erg vlot. Aanvankelijk lag de bestedings- prijs ver boven de raming. Na langdu rige onderhandelingen kwam men ein delijk met een aannemer tot overeen stemming. Deze had echter door de enorme lange looptijd reeds een aantal andere werken onderhanden die thans voorrang hebben, zodat Zuidzande nog even moet wachten. Kas en bescheiden van de gemeente ontvanger werden door het Verificatie- bureau gecontroleerd en in orde bevon den. De gemeenterekening over het jaar 1959 werd aangeboden. In de gewone dienst is er een tekort van f 1219.12, dat echter inmiddels is weggevallen door de ontvangst van een vordering, welke de gemeente op het Rijk had. De begroting 1960. welke gewijzigd werd, is door G.S. nog steeds niet goed- 'T NIEUWSTE wat Parijs brengt in zwart-witte Schotse tweed, gegarneerd met brede zwarte tres (ge heel op satin gevoerd) 50 Met een edele bontsoort gegarneerd -f j 0 Q 50 Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen gekeurd, aldus de voorzitter. Deze be groting sloot met een tekort. De raad vroeg G.S. ,in haar vorige vergadering, te bevorderen, dat de gemeente een hogere uitkering zou krijgen. G.S. schre ven de raad thans, dat zij hebben voor gesteld aan de minister Zuidzande een extra-uitkering te geven over 1960 van f 4400,- en voor 1961 f 7700,-. Met deze extra bijdragen is het mogelijk een slui tende begroting te maken. Nadat nog verschillende posten waren herzien, bleek de begroting 1960 zodanig gewij zigd te kunnen worden, dat deze geheel sluitend is. De post voor krankzinnigenverpleging drukt in Zuidzande als een loodzware last op de begroting. Deze kleine ge meente moet n.l. f 12.600,- jaarlijks voor deze post uittrekken. De gemeentebegroting voor 1961 werd aangeboden en zal, naar de voorz. me dedeelde, eerst in een commissieverga dering van de gehele raad besproken worden. Voorts wees de raad op grond van de bijzonder slechte financiële positie van de gemeente, een groot aantal sub sidieaanvragen af. Er waren aanvragen van het Leger des Hieils, Stichting Rust en Verpleegtehuizen Midden Walcheren. Kath. Centrale voor Militaire Tehuizen, de Kath. Matigheidsmissie, de Bond te gen het vloeken en schenden van Gods Feuilleton door Maartje Zeldenrijk. 27 Sorry, Marrigje," bracht hij na een poosje er zacht uit. „Ik ik had dat niet mogen doen. Maar Ze zuchtte nogmaals, keek naar de doek in haar hand en legde die op het tafeltje neer. Ze streek nog eens over haar rok en ging toen op haar stoel zit ten. Nog steeds bleef ze zwijgend voor zich uitkijken. Berend werd tenslotte met de situatie verlegen. Langhaam kwam hij overeind en toen ze nog steeds niet reageerde, zei hij, schouderopha lend: „Nou, dan ga ik maar weer naav huis". Nog steeds zei het meisje niets en Be rend fronste zijn wenkbrauwen. Van vrouwen kon je toch maar nooit hoogte krijgen. Deed ze nu maar wat, of zei ze wat. Al gaf ze hem maar een draai om z'n oren, of schold ze hem de huid vol. Maar nee, daar zat ze, als een versteen de in haar stoel. „Tot de volgende keer dan maar weer," zei hij tenslotte. Maar toen hij langs haar heen wilde gaan om bij de deur te komen, greep ze zijn hand en keek naar hem op. „Be rend," zei ze schor, „wacht even. Laat me even tot mezelf komen. Je Je overrompelde me en „Ja eigenlijk heb je gelijk," ant woordde Berend, die met de andere hand de deurknop vasthield. „Ik had het niet moeten doen. Maar eerst in Purmerend Geleidelijk aan werd het meisje weer zichzelf. „Ga zitten, Berend, dan kun nen we praten. Want ik ben wel een verklaring schuldig voor mijn gedrag. Van toen die avond en nu Hij keek haar aan en zag twee vurige rode plekken op haar wangen branden. Er kwam een vleugje glimlach op door en Berends strakke trekken ontspan den zich weer. Hij keerde naar de stoel terug en ging zitten. Terwijl hij een si garet opstak, nadat het meisje er voor bedankt had, leunde hij achterover en keek haar vragend aan. „Weet je, Berend," begon ze, naar woorden zoekend, „er is sinds die avond, op je kamer in Purmerend, het een en ander veranderd. Ik kom practisch nooit meer thuis, maar daarom weet ik heus wel, wat voor praatjes er indertijd in de stad rondgingen over jou en mij". Berend keek verbaasd naar haar op. „Praatjes over jou en mij?" Ze knikte. „Misschien heb jij er niet van gehoord, dat weet ik niet. Of mis schien heb je ze niet willen horen. Maar iemand schijnt op een schunnige ma nier over ons geroddeld te hebben. Na het ontslag van Jager. Je weet, wat hij allemaal heeft staan uitkramen in het bijzijn van enkele klanten. Bovendien heeft de kok het verstaan en Aagje eveneens. Iemand zal natuurlijk wel zo gedienstig geweest zijn om een verslag te geven van de gebeurtenissen rond het ontslag van Jager. Heb jij daar nooit iets van gehoord?" Hij schudde ontkennend het hoofd. „Ik zou niet weten wie Nee werke lijk Ze haalde haar schouders op. „Nu ja, dat is wel begrijpelijk. In de regel spre ken de mensen kwaad achter de rug van het slachtoffer om. Zo zijn ze im mers? En op schandaaltjes zijn ze al lemaal erg tuk. Nou, ik zal in het korf en sober vertellen, wat er in Purmerend en natuurlijk ook in de Beemster alle maal geroddeld werd over ons. Er wa ren immers klanten in de winkel, toen Jager zo tekeer ging? Wat hij toen zei, weet je ook nog wel Goed dan. In de stad ging enkele dagen later het praat je rond, dat ik een verhouding met je had. Dat ik min of meer je maitresse was. En Jager was onverwachts boven gekomen en die had ons betrapt. Daar over was jij zo kwaad geworden, dat je hem op staande voet had ontslagen. Zo, dat werd over ons verteld Terwijl het meisje sprak en voor zich uitkeek, was langzamerhand een rode gloed over zijn wangen gekomen. En toen ze zweeg, siste hij tussen zijn tan den: „Zulke schoften wie zou die praatjes in de wereld gebracht heb ben?" Gootje zuchtte. „Och, hoe gaat dat in de regel? De een weet wat pikants en de ander breidt er nog iets aan en op het laatst is er van de waarheid niets meer over en is alles fantasie, wat men vertelt. Maar je goede naam gaat er maar mee over straat. Men heeft ook een paar keer gezien, dat ik geld bracht op het postkantoor, dat ik stortte op mijn spaarbankboekje. En toen wisten de mensen te vertellen, dat dat ex- tra'tjes waren die ik van jou kreeg, na dat ik bij jou geweest was. Andere men sen hebben gezien, dat ik meestal zo tegen twaalf uur je cafetaria verliet om naar huis te fietsen. Wat gaan de mensen dan doen? Ze zeggen: de cafe taria sluit om elf uur; de bedrijfsleider en Aagje en de kok staan om kwart over elf al op straat, maar Gootje Bos komt pas om twaalf uur naar buiten. Nou, wat doet zij dan die drie kwartier nog bij hem daar boven? Op zijn ka mer? Want beneden zijn om kwart over elf alle lichten uit. Dus zit ze bij hem op zijn kamer. En dan weet je het wel Er was lange tijd een stilte tussen beiden. Berend was ontzet over hetgeen het meisje allemaal verteld had. Hoe konden de mensen zó gemeen zijn er was nooit iets onbehoorlijks tussen hen voorgevallen „En toen ik naar Amsterdam vertrok

De Schakel | 1960 | | pagina 1