€sso Parijs Kostuums At a NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN V. Plaatselijk Nieuws Zijn er verjaar- of feestdagen in 't zicht Laat dan WIM FENIJN uw leverancier zijn Feuilleton „Liefde ziel geen .icfiaamsoebrek." Model RITA f 98,50 dejchakel 154 Jaargang - AV. J85 Vrijdag 7 October 1960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnemen tsj/rijs f i,iop. kw.; franco p. post f1,15 Prijs der advertenties 10 ct. per ra.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder ar. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 439 DRUKKERS-UITGEVERS, F» SMQOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. - GlRO 3bÖ296 Cadzand Cadzand Raadsvergadering De Raad der gemeente Cadand kwam Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester J. Leenhouts. Na vaststelling der notulen deelde de voorzitter mee, dat de aansluiting van het nieuwgebouwde lijkenhuisje op het waterleidingnet een bedrag van f 327,- zal vorderen en de aanleg van de aan sluiting op het electriciteitsnet f 445.-. Het perceel bouwgrond dat gelegen is naast het perceel bouwgrond van de heer Kools en dat door de N.V. Bad plaats Cadzand Kievitenpolder in ex ploitatie genomen zal worden voor de bouw van bungalows en winkelpanden, zal zo spoedig mogelijk bouwrijp ge maakt worden. De plannen voor de uit voering van openbare werken op ge noemd perceel zijn binnengekomen. Deze betreffen de aanleg van bestra ting, riolering en straatverlichting. Ingekomen waren een aantal goed keuringen van G.S. op eerder genomen raadsbesluiten, alsmede het rapport van het Verificatiebureau van de Ver eniging van Nederl. Gemeenten betref fende kascontrole en de administratie van de gemeente-ontvanger en de con - trole van de legeskas ter gemeente secretarie, beide over het derde kwar taal 1960. Van de heer R. v. d. Luijster was een schrijven ingekomen met het verzoel: om toestemming om op zijn afgeraster de perceel grond F 23, gelegen in het dagjescentrum, te mogen bouwen en het wederopbouwplan dienovereenkom stig te willen wijzigen. B. en W. stelden voor detze aanvrage ter nadere bestude ring in handen te stellen van B. en W. De heer Bril meende, dat de kwestie v. d. Luijster nu al vrij lang hangende is en informeerde er naar of B. en W. de eerstvolgende raadsvergadering reed 1 met een prea-advies in deze zaak zou den kunnen komen. De voorzitter zei zich hier niet te kunnen binden, aan gezien aan deze kwestie bepaalde fa cetten zitten, die serieus dienen te wor den bekeken. In eerste instantie ligt daar het bouwverbod, dat de raad bij haar vaststelling van het wederopbouw plan op genoemde grond heeft gelegd. De voorz. zei niet dieper op de zaak in te kunnen gaan, maar gaf de venzeke ring, dat B. en W. steeds bereid zijn persoonlijke belangen te bevorderen, daar, waar het algemeen belang zich er niet tegen verzet. De raad bepaalde dat een herziening van het uitbreidingsplan voor de kust strook, alsmede de vaststelling van een plan in hoofdzaak voor de gehele ge meente in voorbereiding is. Door de P.Z.E.M. is een plan ontwor pen voor de electrificatie van een deel der gemeente Nieuwvliet en een deel van Cadzand (de z.g. Hoogte). Op de buurtschap de Hoogte zouden 6 pan den kunnen worden aangesloten, waar van de betrokknen een bedrag ineens van f 300,- dienen te storten. Het doo" ieder te garanderen stroomverbruik be draagt f 90,- per jaar, dit gedurende 15 jaar. Ook het bedrijf van L. de Winte; kan worden aangesloten. Deze dient petroleum. Heineken's Bier, Prik- of Wemco-Limonade P.S. Ook voor alle Was-artikelen Beleefd aanbevelend, WIM FENIJN - Telefoon 506 BRESKENS f 1220,- bij te dragen. Het aandeel van de gemeente in de onrendabele aan sluitkosten bedraagt f 3240.-, welk be drag B. en W. aan de raad voorstelden te willen voteren, waaraan z.h.st. werd voldaan. Op voorstel van B. en W. werd z.h.st. besloten de bouw van de twee woning wetwoningen te gunnen aan F. Bogaard te Sluis voor in totaal f 27.344.-, welke aannemingssom uiteindelijk werd ver kregen door het aanbrengen van f 556,- aan bezuinigingen aan de woningen. De door de Minister voorshands vast gestelde huurprijs dezer woningen be draagt f 13.05, eventueel bij stijging van materiaalprijzen enz. nog te verhogen met maximaal 25 cent. In de vorige vergadering besloot de raad dat de miniatuur-golfbaan van de heer de Nijs niet onderhevig zou zijn aan heffing van vermakelijkheidsbelas ting, welk besluit met terugwerkende kracht zou ingaan. G.S. deelden de raad mee, dat de verordening niet met te rugwerkende kracht geldigheid kon ver krijgen, aangezien de geldigheid eerst zou aanvangen na Koninklijke goed keuring. Thans stelden B. en W. voor het eerder genomen raadsbesluit in te trekken en een nieuw besluit te nemen in overeenstemming met de aanwijzin gen van G.S. en tevens het verzoek van de heer de Nijs om ontheffing van ver makelijkheidsbelasting voor zijn mi niatuurgolfbaan voor het jaar 1960 af te wijzen, waaraan de raad z.h.st. vol deed. De instructie voor de schoolschoon- houdster werd op haar verzoek en na overleg met het hoofd van de o.l. school, gewijzigd. Het verzoek om subsidie van de zijde van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam werd, op voorstel van B. en W., afgewe - zen. B. en W. stelden in haar toelichting, dat ondanks haar afwijzend advies, het college grote waardering heeft voor het werk van de Bond. Ook werd de subsidie-aanvrage van de Stichting Lager Nijverheidsonder- onderwijs in de Bisdommen Breda en Den Bosch door de raad z.h.st. afgewe zen. De verordening op de heffing van reinigingsrechten werd gewijzigd. Voor particuliere woningen, waarvan de be woners geen pensiongasten houden, zal inplaats van het oude recht van f 3,50 p. jaar, thans f 5,- worden geheven. Het tarief van f 5,- voor gebouwen waarin het hotelbedrijf wordt uitgeoefend of pensiongasten worden gehouden en waarvan de capaciteit niet groter is dan 5 bedden (een 2-persoonsbed wordt voor twee bedden gerekend) werd op f 7,50 gebracht. Voor een cafébedrijf, lunchroom of restaurant zonder hotel- accomodatie is thans f 11,- verschuldigd. De overige hotels en pensions zullen worden belast met heffingen variëren de tussen f 11.- en f 60.-, dit naar ge door Maart je Zeldenrijk. 25 Doch als het geld in de brandkast ge borgen was en de kassa weer voldoen de wisselgeld bevatte, dan drukte de eenzaamheid extra zwaar op hem. Se dert die bewpste avond, toen hij tot de ontdekking gekomen was dat Gootje van hem hield en ze elkander gekust hadden, was er geen enkele intimiteit meer tussen beiden geweest. Als Berend in Amsterdam was en op Gootje's ka mer zat te praten over zakelijke aan gelegenheden, sprak Gootje haar baas weer aan met meneer" en Berend zei van de weeromstuit „Gootje" inplaats van „Marrigje". Het was alsof er een onzichtbare muur tussen hen beiden gekomen was, een muur, die geen van beiden dorst te doorbreken. E11 iedere keer, als Berend weer de terugreis naa:: huis aanvaardde, kwam hij tot de con clusie dat Gootje veranderd was. Heel wat veranderd. Niet meer zo kinder lijk als voorheen, maar volwassen. Mee zelfstandig en meer zelfbewust. Vooral dit laatste. Misschien kwam dat ook wel omdat ze nu alleen de gehele ver antwoordelijkheid voor een zaak op zich had genomen. Hoe het ook zij, er was sedert de dag dat Jager met een woe dende kop weggelopen was, een zekere afstand ontstaan russen hen beiden. En het leek wel, of Berend noch Gootje over die onzichtbare grensstreep durf den te gaan. Haar handdruk was rustig en zelfverzekerd. Als ze tot hem sprak meestal spelend met een potlood in haar hand, dan keek ze meer langs hem heen dan in' zijn gezicht. Als hij haar wat vroeg keek ze hem wel aan, maar haar gezicht bleef verder onbewogen. Als Berend al eens een of ander leuk voorval uit de zaak in üuTnerend ver telde, dan kwam er een hoogst enkele maal eens een vleugje lach op haar ge zicht, maar al spoedig trok ze dat ge zicht weer in de plooi, als schaamde ze zich over haar zwakheid. En als Berend bleef praten over de cafetaria, dan be trok haar gezicht steeds meer. Het leek wel, of ze er liever niet aan herinnerd wilde worden. Dat gelaat zei dan iets zonder woorden. Want Berend maakte er uit op: Die periode is voorbij, baas, praat me er niet van. Ik heb het liever niet. En jij weet dat ook. 's Avonds op zijn kamer, moest Be rend iedere keer weer denken aan haar woorden, die ze gesproken had. Hij wist het nog precies, want het stond diep in hem gegrifd: weet je van wan neer af ik van je ging houden? Toen je die eerste avond, dat we samen in Amsterdam waren, tegen me zei: Zeg, wat zou je denken van een bioscoopje? lang het aantal bedden. De begroting 1960 werd gewijzigd, dit naar aanleiding van een verhoogde uit kering uit het gemeentefonds van f 4800,- en de toekenning van een ver hoging van de subjectieve uitkering ad f 17160,-. Door deze financiële meeval lers kon het tekort op de begroting van f 3000,- worden weggewerkt, terwijl nog besloten werd f 1000,- te voteren voor uitbreiding van de straatverlichting, f 500,- voor onderhoudswerken aan het gemeentehuis, terwijl bovendien nog f 4060,- kon worden gereserveerd voor de aanschaffing van de nieuwe brand spuit. Voor het plaatsen van de wette lijk voorgeschreven 50 km.-borden aan Cadzand-Bad werd f 900,- uitgetrokken. De rekening 1959 werd aan de raad aangeboden. De gewone dienst heeft aan inkomsten f 275.092,25, aan uitgaven f 274.465,81, derhalve is er een batig slot van f 626,44. De kap.dienst sluit met een nadelig saldo van f 110.319,07. Mevr. Adriaansen-de Neef en de heer de Hullu werden aangewezen als lid van de Com missie met het nazien der rekening '59. Naar aanieiding van een opmerking van de heer Kools, deelde de voorzitter mee, dat de werktuigen reeds in het gymnastieklokaal werden aangebracht en dat de atletiekvereniging „Het Zwin" uiteraard onder bepaalde voor waarden vergunning heeft verkregen van B. en W. het gymnastieklokaal te gebruiken. Het Waterschap „Het Vrije van Sluis" werd mededeling gedaan, dat de ge meente bereid zou zijn de Boulevard „De Wielingen" van het waterschap over te nemen op nader overeen te ko men voorwaarden en behoudens goed keuring van raad en hogere instanties. Nieuwvliet Raadsvergadering. In Nieuwvliet vraagt men zich bezorgd af of gedeputeerde Diekötter wellicht vergeten is, dat hij voorzitter is van de in 1959 ingestelde Commissie Samen werking Kustgemeenten West Z.-Vlaan deren. In deze tijd van rapporten, commis sies en sub-commissies werd het nood zakelijk geacht dat de West Z.-Vlaamse kustgemeenten zouden gaan samenwer ken bij de bevordering van hun belan gen met betrekking tot de ontwikkeling van de kuststrook. De Commissie kwam er en Gedeputeerde Diekötter werd voor zitter. Op 2 Nov. 1959 kreeg de gemeente Nieuwvliet een levensteken van de Com missie door de ontvangst van een schrij ven, waarin verzocht werd of de ge meente voor 10 Nov. twee vertegenwoor digers zou willen aanwijzen, die zitting konden nemen in genoemde commissie. Tijdens een spoedeisende zitting van de raad werden de beide wethouders, de heren A. Brakman en A. J. Provoost, tot lid in de Commissie benoemd. Ondanks zegt Geen herfstgarderobe zonder een kostuum zegt Parijs. Met of zonder bont. Het accent ligt op de stoffen (tweed en langharig mohair). De modellen grote af staande kragen. Kleurenbeige, greige, groen en marron. Voor Uw betere damesconfectie eerst Q D D C kijken DlJ t bij Uw Modehuis in Vlissingen het feit, dat de benoeming plaats vond op 7 Nov. 1959, heeft noch de gemeente, noch de beide vertegenwoordigers, noch wie dan ook taal of teken van de Com missie vernomen. Deze onthullingen waren te beluiste ren tijdens de raadszitting van Nieuw vliet op Dinsdag j.l., dit naar aanleiding van door het raadslid de Groote met betrekking tot de Deltawerken gestelde vragen. Een ander punt, waarover men zich in Nieuwvliet zorgen maakt, is de wel uitermate trage werkwijze van de Prov. Oommissie ter beoordeling van de ge meentelijke uitbreidingsplannen voor Zeeland. Het was het raadslid Rosen- daal die hier de kat de bel aanbond. Burgemeester J. C. Everaars gaf de heer Rosendaal desgevraagd een uitvoerige uiteenzetting van de gang van zaken. In Febr. 1960 zijn er voorbesprekingen geweest, rond Pasen zijn de plannen, aan de Commissie toegezonden, aldus de voorzitter. Omdat niets vernomen En wat had ze nog meer gezegd? Was het niet: Voor mij ben je de liefste man die ik ooit ontmoet heb En zou dat nu allemaal weer voorbij zijn? Voorgoed voorbij? Kan een vrouw zoiets zeggen en dan na enige tijd net doen, of ze dit allemaal vergeten is? Bestaat zoiets? Of was het dan toch waar, wat Jager die morgen in zijn boosheid tegen Gootje zei: Misschien kun je vandaag of morgen hier bazin worden. Of dacht je, dat ik het nooit zag, dat je hem met je kalverogen na keek? De zaak wil je hebben en de baas neem je er wel op de koop bij Wat wist Jager van hun verhouding? Natuurlijk, in een kleine gemeenschap merk je veel op. Berend had diezelfde avond, dat Gootje hem gekust had, be grepen, dat zoiets niet lang verborgen zou kunnen blijven. Per slot van reke ning waren Jager en de kok ook niet achterlijk. Maar wat was er van waar? En was het waar? Soms liep hij tot diep in de nacht op zijn kamer op en neer, de ene sigaret na de ander rokend. En dan betrapte hij er zich op, dat hij naar haar ver langde. Om haar armen weer om zich heen te voelen en haar lippen op de zijne Waarom was ze zo opeens ver anderd? Natuurlijk had de scène met Jager haar aangegrepen. Zo erg, dat ze met geen stok meer in de cafetaria was te krijgen. De leiding van de nieuwe in Amsterdam was daarom de besta oplossing. Per slot van rekening was ze een waardevolle kracht en zo een laat je niet graag los. Maar voor de rest was er een verkilling ontstaan tussen hem en Gootje. Er was iets tussen hen ge komen, dat Berend niet kon definiëren. Maar het was er. Zelf ontbrak hem de moed om die barrière te doorbreken en Gootje scheen er niet de minste behoef te aan te hebben om het te doen. Zo bleef er dus een zekere gereserveerd heid. En Berend voelde zich ongelukki ger dan ooit, als hij weer eens een mid dag in Amsterdam was geweest. Want bezield met tal van voornemens, om te trachten de oude verhouding weer to doen terugkeren, ontzonk hem op do kamer tegenover haar de moed om do eerste stap daartoe te doen. En bleef alles weer bij het oude. De zaak mar cheerde uitstekend. De cijfers die Goot je hem voorlegde, waren alle even zo vele bewijzen daarvan en Berend kon niet anders dan tevreden knikken en voor de zoveelste maal vertellen, dat hij erg in zijn schik was met Gootje's lei ding. Maar daarop reageerde ze immers in het geheel niet. Dan stond ze meestal op, drukte op een belknopje, keek hem aan en vroeg: „Zal ik thee boven laten brengen, of hebt u misschien liever iets anders?" Ja, hij had inderdaad liever iets an ders twee mollige vrouwenarmen om zich heen en twee volle, rode lippen op

De Schakel | 1960 | | pagina 1