ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN J Geslaagde Tentoonstelling Ooft- en Tuinbouw te Schoondijke Plaatselijk Nieuws Feuilleton „Lielde ziet geen Lickaamsgelirek." dejchakel Al a NIEUWS BLAD ije Jaargang - Nr. ySj Vrijdag 23 Sept. 1960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s f 1,10 p.kw.; franco p. post fi,»5 Prijs der advertenties io ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 419 DRUKKERS-UITGEVERS: F' SMOQR DE HULSIER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. m - GIRO 358296 Gedurende een drietal dagen heeft Schoondijke in het teken gestaan van de tentoonstelling van Ooft en Tuin bouw. Al enkele dagen tevoren was er op het ruime Marktplein een aanvang ge maakt met het opzetten van een drie tal aaneengesloten tenten. Onder grote belangstelling, vooral van de ouden van dagen en de zijde der jeugd, werden de tenten geplaatst en ingericht. De tentoonstelling zelf is een bont geheel geworden, dat uitstekend weergaf waarvoor de individuele kweker voelt. Zo zag men naast de enorme groene en witte kool, prachtige sorteringen dahlia's en planten, vooral bloeiende planten, gewoon thuis gekweekt en de trots van vele huisvrouwen. Voor de eerste maal op deze driejaarlijkse ten toonstelling zonden ook de bejaarden sociëteiten bloemen en planten in. Ook de schoolinzendingen van de eigenhan dig gekweekte en verzorgde floralia- plantjes was bijzonder groot. De veiling Terneuzen en omstreken was met een prachtige sortering fruit present en liet hiermede duidelijk zien, dat het kweken van fruit in Z.-Vlaan deren de belangstelling heeft en "dat deze teelt steeds meer uitbreidt. Naast de stands van handel en voor lichting, welke in de laatste tent wa ren ondergebracht, had ook de vrou wenvereniging .Ceres'' een uitstekend ingerichte stand van bloemen, planten en fruit. Deze stand verwierf dan ook een eerste prijs van de jury. De Mij. voor Ooft en Tuinbouw heeft in nagenoeg ieder dorp in West Z. Vlaanderen afdeingen en het zijn deze afdelingen waarvan de leden ook nu weer hun beste beentje hebben voorge zet. Vooral de afd. Shoondijke heeft zich uitzonderlijk ingespannen en een bijzonder fraaie siertuin aangelegd, waarin zowel de groenten als de fraaie sierplanten en bloemen tot een schit terend geheel waren verwerkt. Bloemenmagazijn „Flora" uit Terneu zen liet zien wat men met eenvoudige bloemen in vakkundig bindwerk ver mag. Bijzonder fraai en geslaagd, voor wat betreft de soms gewaagde kleuren combinaties, waren de bloemenmanden en de zeer feestelijke bruidsbouquetten. Zaterdagmiddag werd de tentoonstel ling, die door hard werken en een uit stekend harmonieuze organisatie een boeiend geheel geworden is, geopend. Het Schoondijkse gemeentebestuur ontving het tentoonstellingscomité, af delingsbestuur, medewerkers en het hoofdbestuur van Ooft en Tuinbouw, in de feestzaal van hotel „De Vriend schap". Loco-burgemeester Joh. de Feijter verontschuldigde het gemeentebestuur voor het feit, dat dit uitgebreide ge zelschap niet in het gemeentehuis kon geborgen worden. Hij noemde het een grote eer voor Schoondijke dat men de tentoonstelling deze maal in eigen ge meente heeft en sprak de wens uit, dat men in Schoondijke gezellige dagen mag hebben. De voorzitter van de Mij. voor Ooft en Tuinbouw in W. Z.-Vlaanderen, de heer A. Hoolhorst uit Oostburg, dankte de loco-burgemeester voor de feestelijke wijze, waarop men het hoofdbestuur en de medewerkers voor de organisatie van de tentoonstelling heeft ontvangen. Wij denken met veel vreugde terug aan de tentoonstelling die door Minister Kan in 1928 te Schoondijke werd geopend. Spr. herinnerde er aan, dat al heel wat initiatieven voor de Mij. voor Ooft en Tuinbouw uit Schoondijke gekomen zijn. O.m. de gehele floraliabeweging, het uitreiken van stekjes aan de schoolkin deren en later ook aan de ouden van dagen, is afkomstig uit Schoondijke. Ook is er te Schoondijke een proeftuin geweest voor het kweken van klein fruit. De voorzitter dankte 't gemeente bestuur voor de bijzonder prettige me dewerking welke men had ontvangen, inzonderheid van de gemeente-opzich ter en de gemeentewerklieden. Zich richtend tot de genodigden, zeide de heer Hoolhorst verheugd te zijn met zoveel belangstelling, 't Doel van Ooft- en Tuinbouw, aldus spr., is nog steeds liefde te wekken voor alles wat de na tuur te bieden heeft. Als vrije tijdsbe steding is het onderhouden van een tuin niet alleen een zeer nuttige, doch ook een doelmatige bezigheid. Het is goed dat de mens in deze woelige tijd steeds bovenop de natuur en alles wat daarin groeien kan, gedrukt wordt. Om de mens te helpen bij dit kweken wil de Mij. voor Ooft en Tuinbouw voorlich ting geven. Het amateurisme staat hier bij steeds op de voorgrond. De voorz. herinnerde er aan, dat reeds heel wat cursussen gegeven zijn. Ook voor de be- roepstuinbouw hebben we belangstelling, dit mede gezien de grote stand van de veiling Terneuzen. De tuinbouw heeft ook in dit gebied een grotere kans dan voorheen. Op voorstel van de voorzitter stemde de vergadering in met een tele gram van aanhankelijkheidsbetuigin gen aan H.M. de Koningin. Loco-burgemeester de Feijter meende, dat Ooft en Tuinbouw, in tegenstelling tot de wat pessimistische voorspellingen van de voorzitter, nog een goede toe komst heeft met grote mogelijkheden. De bloemen vooral nemen nu in het le ven een veel grotere plaats in dan een aantal jaren geleden. Bij vele gelegen heden geeft men elkaar bloemen, die dan de tolk zijn van vele goede gedach ten. Met de wens uit te spreken dat de tentoonstelling mag slagen, verklaarde de loco-burgemeester de tentoonstelling voor geopend. Inmiddels was Schoondijke's muziek gezelschap „O.K.K." voor de feestzaal gearriveerd en door vrolijke tonen be geleid vertrok het grote gezelschap in marstempo naar de tent op de Brink. Mevr. de Feijter kreeg van mej. Ma rian Hennekeij, de dochter van de sec retaris der vereniging, een fraaie bos rqze anjers aangeboden. De genodigden werden langs de stands geleid. Al direct was er van de zijde van het publiek veel belangstelling voor de tentoonstelling.. Inmiddels waren op de markt de di verse attracties aan de gang. Het startschot voor de ralley was gelost en de auto- en bromfietsbestuurders waren met hun opdrachten begonnen. Ook deze opdrachten stonden in het teken van Ooft en Tuinbouw. Bij een benzine station moesten de deelnemers, die dit slechts met moeite gevonden hadden, een dikke prei inleveren. Tractor-behen digheidswedstrijden werden gehouden en men kon genieten van concerten, 's Avonds concerteerde het muziekge zelschap „Veronica" uit Zuidzande, o.l.v. burgemeester Everwijn, waarvoor veel belangstelling was. Er heerste te Schoondijke, mede dank zij het prachtige weer, een gezellige drukte, die tot laat in de avond duurde. Uitslag tentoonstelling Scholen met inzendingen van floralia- plantjes: R.K. lagere school Schoondijke le prijs; o.l. school Retranchement 2e pr.o.l. school Schoondijke 2e pr.o.l. school Groede 3e pr.; o.l. school Biervliet 3e pr.; r.k. lagere school Groede eerv. ver melding. Bejaarden-sociëteiten met inzendin gen floraliaplantjes: R'ment 2e pr.Schoondijke 3e pr. Tekeningen van leerlingen v. d. lagere school Hans van Grol, Retranchement le pr. Piet Basting, Retranchement 2e pr.; Adrie Hennekeij, Retranchement 3e pr. Inzendingen van de Afdelingen van Ooft en Tuinbouw: Afd. Schoondijke le pr. met lof van de jury; afd. Groede 2e pr.afd. Zuidzan de 3e pr. Fruit: R. Dierkx, Schoondijke le pr. Diversen Plattelandsvrouwenvereniging „Ceres" le pr. Bindwerk Bloemenhuis „Flora," Terneuzen 2e pr. Bomen, heesters, enz.: Kwekerij J. B. Aers, Oostburg le pr. Sierplanten van particulieren P. Leenhouts, Groede le pr. met lof der jury; J. Poissonnier, Retranchement le pr.H. Zwier, Retranchement 3e pr H. Zwier, Retranchement le pr. met de sierplant „Hoya"mevr. Verhage, Zuid zande 3e pr.J. S. Huigh, Schoondijke eerv. vermelding. Bloemschikking Mevr. C. Hoolhorst-van Kampen, Oost burg 2e pr.; veiling Terneuzen le pr. (bloemschikking)veiling Terneuzen le pr. (bloemfiguren). Snijbloemen: J. B. Aers, Oostburg 2e pr.H. Zwier, Retranchement 3e pr.J. v. d. Walle, Schoondijke 3e pr.P. Moelaart, S'dijke eerv. vermelding. Veldbouquetten H. Zwier, Retranchement le pr. met lof. Fruit van particulieren: A. Dijk, Biervliet le pr. Groenten van particulieren: A. Dijk, Biervliet le pr.; dhr. Hofman- Tellier, Schoondijke 2e pr.; P. Beun, Groede 2e pr.; Joh. Aers, Oostburg 2e pr.Jac. v.d. Walle, Schoondijke 3e pr.; J. de Jonge, Schoondijke 3e pr.P. Moe laart, Schoondijke eerv. vermelding; Iz. Klaeij sen-Wolf alert, Biervliet eerv. ver melding. Groenten bejaarden-soc.: Bejaarden-soc. Schoondijke 2e pr. Dahlia's J. B. Aers, kweker te Oostburg le pr. met lof v. d. jury; particulieren: C. J. Wijffels, Hoofdplaat le pr. Uitslag Auto-ralley, afstand 53 km.: 1. J. Huigh, Breskens, O strafpunten: 2. P. Mol, Oostburg, 5 str.p.; 3. P. Leen houts, Groede, 5 str.p.; 4. W. de Jonge. Schoondijke, 5 str.p.: 5. mevr. G. de Jonge, Cadzand, 5 str.p.; 6. M. J. Leen houts, Zuidzande, 10 str.p.; 7. W. Ver sprille, Schoondijke. 10 str.p.; 8. G. Boonman, Oostburg, 10 str.p.; 9 Fa. Esselbrugge, Schoondijke, 20 str.p.; 10. A. Buijze, Zuidzande, 20 str.p. Uitslag bromfiets-ralley, afstand 321/j kilometer: 1. A. Fremouw, Oostburg, 25 str.p.; 2 J. A. van Haneghem, Oostburg, 25 str.p.: 3. mej. M. Risseeuw, Schoondijke, 50 str.p.; 4. J. Huigh, Schoondijke, 60 str.p.- 5. P. Huigh, Schoondijke, 60 str.p.; 6 B. van Haneghem, Schoondijke, 75str. p.; 7. A. Brugge, Schoondijke, 115 str.p.: 8. Iz. Verherbrugge, Schoondijke, 125 str.p.; 9. P. Klaeijsen, Aardenburg, 180 str.p. Uitslag tractor-behendigheidswed- den: 1. B. v.d. Slikke, Biervliet, 42 str.p. (wis selbeker) 2. J. Minderhout, Nieuwvliet, 49 str.p.; 3. A. M. Luteijn, Groede, 56 str.p.; 4. A. Buijze, Schoondijke, 60 str. p.; 5. J. Verhage, Schoondijke, 62 str.p.; 6. A. Verhage, Schoondijke, 71 str.p.; 7. A. Verkruijsse, Schoondijke, 71 str.p.; 8. F. van Damme, IJzendijke, 75 str.p.; 9. J. Verkruijsse, Schoondijke, 77 str.p.; 10. J. Luteijn, Groede, 81 str.p.; 11. Iz. Buijze, Schoondijke, 87 str.p.; 12. G. v. d. Sluis, Retranchement, 90 str.p.; 13. J. de Bliek, Groede, 118 str.p.; 14. K. de Smit, Groede, 14 6str.p.15. G. Huijzer, Schoondijke, 173 str.p.; 16. P. Pladdet, Biervliet, 173 str.p.; 17. C. Dees, Schoon dijke, 182 str.p.; 18. W. Scheele, Aarden- burg, 191 str.p. Hoofdplaat Raadsvergadering De Raad der gemeente Hoofdplaat kwam vorige week in openbare verga dering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Temmerman. De notulen werden na het openings woord van de voorzitter, onveranderd vastgesteld. Onder de ingek. stukken was een groot aantal door G.S. goedge keurde raadsbesluiten. De raad verklaarde ten behoeve van de gemeenterekening oninbaar een post van 1956 groot f 39,02 van het Ministe rie voor Sociale Zaken. De gemeente rekening over de dienst 1958 werd voor lopig vastgesteld. In de gewone dienst is er aan inkomsten en uitgaven een be drag van f 307.827,2T7 met een nadelig slot, groot f 13.597,62. Ook de kap.dienst sluit met 'n nadelig slot, n.l. f 126.203,78. De uitgaven zijn f 1.087.951,59. De in komsten f 961.747,81. Ook de rekening voor maatschappe lijke zorg werd vastgesteld. De gemeen tebegroting voor het jaar 1960 vertoont ook geen floriant beeld. Ook deze zal in de gewone dienst sluiten met een te kort van f 6.400. De begroting werd aangeboden en zal door de raad in de door Maartje Zeldenrijk. 23 Ik zie alleen je lieve gezicht, waar ik van houd. Van je prettige stem, als we samen zitten te praten. Van al je be wegingen, als je hier door de kamer ga. En als je in de keuken, beneden, aan het werk bent. Ik houd van je, omdat je in wezen een man uit duizenden bent. Die zichzelf wijs maakt, dat hij zijn medemensen haat omdat die medemensen allemaal ge zond van lijf en leden zijn en zelf niet. Maar dat is niet zo. Je hebt af en toe last van een minderwaardigheidsidee, dat je helemaal niet behoeft te hebben, want in menig opzicht sta je mijlen ver boven tienduizenden andere mensen, die er uitzien als filmsterren. Voor mij ben je de liefste man. die ik ooit ont moet heb. En nu ik in je ogen gezien heb, dat je van me houdt, nu laat ik je niet meer los. Je bent verkocht, Be rend Bongert, met huid en haar aan Marrigje Bos. En samen zullen we het wel rooien. Jij en ik. Aan de mensen heb ik glad maling. De mensen hebben ook maling aan mij. Ik houd van je en als ik weldra, als we getrouwd zijn, in je armen lig, dan zal ik de gelukkigste vrouw zijn op de aarde". „Marrigje, mijn meisje, ik kan me haast niet voorsteden, dat het waar is prevelde hij. Zacht trok hij het meisje naar zich toe en drukte eerbie dig een kus op haar lippen. Maar zij omhelsde hem met al haar jeugdig vuur en zoende hem over zijn gehele gezicht. „Zo, Berend, daar heb je alvast een voorproefje van wat je te wachten staat in de toekomst". „Ik houd van je, Marrigje, ik houd van je dat dit geen droom is dat dit echte werkelijkheid is „Zal ik eens in je arm knijpen? Dan weet je zeker, dat je niet droomt. Zo, man van me, nog 1 zoen en dan smeer ik 'm, want ze zullen thuis niet weten, waar ik blijf". Die avond sliep Berend met een ge lukkige glimlach op zijn gezicht in. HOOFDSTUK XVII. De volgende dag barstte de bom. Ja ger was nauwelijks binnen of Berend verzocht hem even boven te komen. In het kort vertelde Berend, wat hij te weten gekomen was en dat het hem erg speet, dat hij het vertrouwen zo had geschonden. „Omwille van je vrouw zal ik er geen politiewerk van maken, maar je begrijpt zeker, dat je onmiddellijk kunt vertrekken". De bedrijfsleider was onderwijl rood geworden tot aan z'n haarwortels en toen Berend uitgesproken was, keek hij zijn baas met woede in zijn ogen aan. „O ja, ik zal de eer aan mezelf hou den," voegde Berend er nog aan toe, „en je het salaris van deze week nog uitbetalen. Maar laat ik je een goede raad geven: doe zoiets niet meer als je weer een betrekking hebt, want an ders verdwijn je vandaag of morgen toch achter slot en grendel". Terwijl Berend naar de brandkast liep en deze opende, stotterde de be drijfsleider: „En u gelooft natuurlijk alles, wat ze u beneden hebben verteld?" Berend pakte enkele bankbiljetten van een stapeltje en antwoordde on derwijl: „Jager, laten we er niet ver der over praten. Laat het genoeg zijn, dat de zegsman bereid is om de ver klaring nog eens voor de politie te her halen". Hij sloot de brandkast en draaide zich om. Zonder op de ander te letten, legde hij het geld op de tafel en wees met z'n hand er naar. „Alsjeblieft, Ja ger. En doe me een plezier, vertrek meteen". Jager haalde zijn schouders op, pak te het geld en stopte het nonchalant in zijn colbertzak. Toen keek hij zijn baas, die in gedachten verzonken voor het raam stond te kijken, nog eens aan en draaide zich om. Toen de deur in het slot viel, draaide Berend zich om en liep ook naar beneden, In de keuken pakte Jager zijn regen jas en hoed en zei tot de kok: „Ik ben er uitgesmeten, jong. Pas maar op, mis schien ben jij de volgende keer aan de beurt". Op dit ogenblik trad Gootje met een dienblad vol afwas de keuken binnen. Ze keek hem een ogenblik aan en liep toen naar de aanrecht, waar ze begon de glazen en borden op te stapelen. Ja ger had haar nagekeken en kwam toen enkele stappen naar haar toe. En toen Berend de trap afkwam, hoorde hij Ja ger tegen het meisje schreeuwen: „Nou, dame, je hebt je doel bereikt hoor. Ik ben er uitgesmeten. Mooie collega ben jij, hè? En die Aagje eveneens. Werken jullie je eigen maar kapot voor die paar rotcenten! En jij zie, dat je je baas om je vinger heen windt. Misschien kun je dan vandaag of morgen hier bazin worden, hè? Of dacht je, dat ik 't nooit zag, dat je hem met je kal ver ogen nakeek? Of-ie mooi of lelijk is, doet er immers niet toe? De baas heeft natuurlijk centen, hè? En dat lijkt je. De zaak wil je hebben en de baas neem je er wel op de koop bij. Dacht je soms, dat ik jou al lang niet doorzien had? Daarom wou je niet samen doen, zoals overal onder collega's gebruikelijk is. Ik stond jou plannen in de weg, hè? Nou, ik smeer 'm, dan heb je vrij spel. Ge lukgewenst met die Adonis van een baas van je

De Schakel | 1960 | | pagina 1