het aanbieden van deze bloemen. Meneer de Commissaris der Koningin, als ik U nu zou mogen verzoeken het Stadhuis-Belfort officieel te willen her openen, mag ik misschien zo vrij zijn daarbij enige handleiding te geven en wel in de vorm van een foto van de klokken en aan U mevrouw de Casem broot een afbeelding van ons Jantje. U zult daaruit, hoop ik, de voor de hand liggende conclusie willen trekken dat we graag zouden zien, dat die officiële wederingebruikneming geschiedde door Jantje weer aan het werk te zetten met zijn klokken. Hij en heel de bevolking van Sluis hebben jaren met ongeduld op dit grote moment gewacht. Ik dank U. Nadat de Commissaris der Koningin zichtbaar verheugd met de prachtige geschenken, onder het felle licht van de televisie-schijnwerpers door een druk op een knopje Jantje van Sluis in de toren aan het werk gezet had en het carillon zijn klanken over Sluis had uitgestrooid, barstte er van de duizenden toeschou wers op de markt een daverend applaus los, dat doordrong tot de raadzaal, waar het door de genodigden werd overgeno men. Als eerste spreker bracht de CommiS' saris der Koningin gelukwensen over namens het Prov. Bestuur Zeeland. Hij verzekerde Sluis dat hij bijzondere fa miliebanden heeft met deze gemeente, omdat een van zijn voorvaderen garni zoenscommandant te Sluis was, terwijl ook een van zijn familieleden het bur gemeestersambt uitoefende. De Commis saris putte enkele historische gegevens uit het rijke verleden van Sluis op zijn eigen humoristische wijze. In deze duistere wereld, aldus de eerste burger van Zeeland, waarin een ontstellende verdeeldheid heerst van het christen dom, was het een bijzondere ervaring een kerkdienst in een R.K. kerk te mo gen bijwonen van de Herv. gemeenteen de R.K. kerk. Hij bracht warme dank aan Pastoor Smit en Ds. Balk die deze gezamenlijke hartverwarmende kerk dienst hadden mogelijk gemaakt. De Commissaris bood een oude kaart aan van Sluis en omgeving, daterend uit de late middeleeuwen. Vervolgens sprak voor de afd. Oud heidkunde van het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen ir. R. Hotke burgemeester A. P. Kosten - se van Biervliet namens de West Z. Vlaamse burgemeesters, die een enve loppe met inhoud aanbood. Na de heer J. Verhulst, Schepen van Knokke, voerde ir. Canneman het woord, die dank bracht voor de bijzon der hoge onderscheiding welke hij van de gemeente Sluis had mogen ontvan - gen. Namens de raadsleden sprak de heer J. P. Wage. Deze spreker bracht in het bijzonder de burgemeester dank voor zijn onvermoeibaar streven het oude Belfort uit haar as te doen her rijzen. Na een dankwoord van de burgemees ter, werd de ere wijn rondgediend en klonk het gezelschap op het Belfort, daarbij vurig hopend dat liet nooit meer door oorlogsgeweld zal worden verwoest. In de raadszaal heerste een bijzonder geanimeerde stemming, die nog ver hoogd werd toen de bruidsstoet met Ma ria Belfort en Jantje van Sluis als bruidspaar haar intrede deed. In een toespraak merkte burgemeester van Hootegem op, dat hij dit bruidspaar gaarne een trouwboekje had overhan digd. Dit is echter niet mogelijk. Daar om kregen Jantje en zijn Maria, beiden in fraai middeleeuws costuum gestoken, een fraaie oorkonde. Het was gezellig en druk in de raads zaal. Het gemeentebestuur van Sluis moest heel wat handen drukken. Toch werd precies op tijd de stoet opgesteld. Met Maria en Jantje voorop de ere gasten er achter, bewoog men zich in langzaam tempo naar het marktplein, waar de tafels al gedekt stonden. Na een aperatief werd de bruiloft in geleid door niemand minder dan Jantje „Marrigje! Is het heus waar? Mar- rigje!" Het volgende ogenblik lagen ze in eikaars armen. Hij drukte een lange zoen op haar bevende mond en haar handen streelden zijn gezicht, zijn haar „Berend," zei ze zacht, toen hij haar in zijn armen omkneld hield, „begrijp je nu, dat ik van je houd? Dat ik al lang van je gehouden heb?" Hij liet haar eensklaps los en duwde haar van zich af. Maar ze bleef op zijn schoot zitten en lachte naar zijn vra gend gezicht. Opnieuw schudde hij zijn hoofd. „Nee dat is toch niet mogelijk prevel de hij. „Jij en ik jij Ze pakte hem bij z'n schouders ste vig vast en keek hem recht in de ogen. „Ja, Berend Bongert, jij en ik. We zijn voor elkaar geschapen. Ik heb het al weken geleden in je ogen gelezen. En weet je van wanneer af ik van je ging houden? Toen je die eerste avond, dat we samen in Amsterdam waren, tegen me zei: Zeg, wat zou je denken van een bioscoopje? En toen voegde je er aan toe: „Of En ik begreep onmiddel lijk, dat je aan jezelf dacht: jij en ik samen uit, dat was toch niks. Maar Berend, hield ik van je. En ik hield nog veel meer van je, toen op dieeelfde avond uit de bioscoop vandaan gezegd werd: „Kijk die bochel eens een knap pe griet hebben Misschien klinkt het dwaas, Berend, maar toen was ik trots op je. Daarom nam ik toen je arm en schoo fdie door de mijne. En ga nu tegen mij nooit meer praten over je lichaamsgebrek, want dat zie ik niet. (Wordt vervolgd). zelf, die zijn gasten verwelkomde. Ge zien vanuit zijn hoge toren had Jantji heel wat verbeteringen in Sluis gecon stateerd. Zo vond hij de toiletten op de Markt een enorme verbetering. Voorts kregen de minnende paartjes de waar schuwing dat hij vaak de ongewenste gast was bij het minnekozen. Wat angstig vroeg Jantje zich af of men er wel aan gedacht had een plekje voor zijn Maria op de toren in te ruimen. Nadat zo het lief en leed van Sluis via Jantjes mond in een zeer vlot ge brachte toespraak was vertolkt, werd op het podium een aardig programma op gevoerd, terwijl men ijlings bezig was de duizend gasten van ovenkoeken, var kensvlees en bier te voorzien. Het vendelzwaaien was vooral door de uitstekende toelichting een bijzonder aantrekkelijk kijkspel. Het Sluisse Apollo bracht Jantje en Maria een klin kende hulde. Een Cadzandse dansgroep, o.l.v. de heer C. Schijve uit Oostburg, bracht op zijn Cadzands de gelukwensen over en voerde vrolijke volksdansen uit in de oude Cadzandse klederdracht. Dit op treden viel zeer in de smaak van de vele bruiloftsgasten. De ouderwetse dansen werden op keurige wijze uitge voerd, waarbij om de uitroepen bij het dansen, zoals„entree van 't ènde," „en tree van 't taof eikast je," „entree van 't kabinet," „schuven", enz. hartelijk werd gelachen. Deze dansgroep oogstte ook veel succes in de optocht vanwege de Cadzandse dracht. Het cabaretgezelschap o.l.v. Joop Do- derer wist de feestelijke stemming er in te houden. Ondertussen worstelden de bruiloftsgasten met hun ovenkoeken. Hoe eet je zo'n enorm ding in gezel schap van zovelen fatsoenlijk op zon der mes en vork? Het vraagstuk werd opgelost door het geval met twee han den beet te pakken en er ferm in te happen. Het smaakte prima. Na deze feestelijke maaltijd werd het uitgebreide gezelschap afgehaald door de Koningscompagnie van de Grena diers. De Commissaris der Koningin, zijn echtgenote en de burgemeester werden in open jeeps achter de compag nie naar de parkeerplaats gebracht, waar deze Koningscompagnie o.l.v. ka pitein Koopmans een demonstratie gaf. Ook de band van de Koningscompagnie, o.l.v. serg. maj. Reijnders, was bij deze demonstratie, waarvoor de grenadiers in ceremonieel tenue gestoken waren, aanwezig. Na afloop van de demonstra tie sprak burgemeester Van Hootegem enkele dankwoorden en bood kapitein Koopmans een fraaie afbeelding van het wapen van Sluis aan, dat een ere- plaatsje zal krijgen in de kazerne. Een der grenadiers dankte met een geestige toespraak, waarin hij het con tact tussen de compagnie en Sluis roem de. Hij bood een uit hout gesneden gre nadier aan, die een ere-plaatsje in het stadhuis zal krijgen. De Commissaris der Koningin sprak tot de grenadiers een kort dankwoord, waarin hij de gegeven demonstratie perfect noemde. Gaarne, aldus de Com missaris, heb ik de uitnodiging om op 22 October bij u op bezoek te komen in la Courtine in Frankrijk aanvaard. Tot laat in de avond heerste er Vrij dag in Sluis een bijzonder opgewekte stemming. Al vroeg werd Zaterdagmorgen de Commissaris der Koningin uit zijn bed geblazen. Om zeven uur bliezen de gre nadiers een reveille voor de woning van de burgemeester en hielden met het „Wil je niet opstaan dan blijf je maar liggen" net zo lang aan, tot er beweging kwam in het burgemeestershuis. Op het sportterrein kwam de jeugd andermaal behoorlijk aan haar trekken. Kinderspelen en een fietsenrally voor de groteren, vormden de hoofdschotel van het morgen-feestmenue in Sluis, •s Middags gaf de Kon. Marechaussee uit Apeldoorn een demonstratie motor rijden, die bijzonder spectaculair was. Het stunten werd door het veeltallige publiek op hoge prijs gesteld. Dertien sportieve mannen zagen kans één motor te bemannen en al rijdend nog toeren uit te halen. De motors namen vlot een wip en reden door brandende hoepels, 's Avonds gaf de Koningscompagnie in magnifieke samenwerking met Apollo een taptoe op de markt. Zondag werd een concert gegeven door de Studentenkring St. Anna ter Muiden in de raadszaa die zich voor deze middeleeuwse muziek bijzonder leende. Een aantal muziekkorpsen maakten een rondgang door de gemeen te en concerteerden op de markt. Vervolgens werd een taptoe gegeven door de muziekkorpsen uit Sluis, Oost burg en Biervliet met hun drumbands. Een vuurwerk besloot het feest, dat Jantje op zijn hoge post in de toren wel wat verwonderd moet hebben. We hoor den hem mompelen: „zoveel drukte al leen maar om mij 'k Ben blij dat ik weer boven op de toren sta en met mijn hamer dat kan doen, waarvoor een klokkenist bestemd is. Het carillon te laten spelen Schoondfjke Raadsvergadering De Gemeenteraad van Schoondijke nam vorige week het besluit om een speelweide aan te leggen. Deze speel weide, waar naast een zandbak diverse speelattributen voor de kinderen in ge plaatst worden, zal voor Schoondijke, waar weinig of niets is om de jeugd op te vangen, in een grote behoefte voor zien. Gedeeltelijk zal het bedrag, nodig voor de aanleg hiervan, gevonden wor den in adoptiegelden, waarover de ge meente indertijd de beschikking kreeg De speelweide zal in eigen beheer door de gemeentewerklieden worden aange legd. De gemeente-opzichter, de heer van Overbeke, maakte het ontwerp. In dank aanvaardde de raad een prachtig ingelijste foto van wijlen bur gemeester F. A. van Rosevelt, geschon ken door mevrouw van Rosevelt en be stemd voor de raadszaal. Onder de ingek. stukken waren een aantal goedkeuringen van eerder geno men raadsbesluiten. Afwijzend beschikte de raad over een verzoek om een bijdrage van de gemeen te, van de Ver. R.K. Gezinsvoogdij. Daar de gemeente ook de gezinsverzor- gingsinstituten ondersteund, achtte men het niet nodig ook deze organisatie te ondersteunen. De Dienst Geestelijke Volksgezondheid in de Prov. Zeeland vroeg en verkreeg een subsidie, groot f 25,- per jaar. De Bond tegen het vloe ken kreeg de toezegging, dat de raad gedurende een vijftal jaren een bedrag van f 5,- per jaar beschikbaar zal stel len. De Maatschappij ter bevordering van Ooft- en Tuinbouw in West Z.-Vlaande ren kreeg voor de te organiseren ten toonstelling op 17, 18 en 19 Sept. a.s., een bedrag van f 40,- toegewezen, ter wijl de gemeente ook een fraaie medail le beschikbaar stelde. Het Schoondijkse feestcomité, dat de feestelijkheden rond deze gebeurtenis organiseert, kreeg een bedrag van f 100,-. Afwijzend beschikte de raad op een subsidieverzoek van de Stichting Lan ger Nijverheidsonderwijs in het Bisdom Breda. Geen enkele leerling uit Schoon dijke bezoekt deze scholen. Voor de aanschaf van verschillende gymnastiektoestellen voor het nieuwge bouwde gymnastieklokaal stelde de raad een bedrag van f 3000,- beschikbaar. Totaal zal hiervoor een investering, groot f 6500,- nodig zijn. Met dhr. I Brugge, die een gedeelte van de bestrating der Beatrixstraat tot zijn eigendom mag noemen, werd een ruiling van grond aangegaan, zodat de gemeente deze straat, die ze zelf aan legde, in eigendom krijgt. Dhr. C. de Kraker kreeg een strook grond naast zijn woning toegewezen, onder voorwaar de, dat de aanpalende woning recht van uitweg behoudt. Ook hr. de Feij ter kreeg achter de v.m. Centrale winkel een strookje grond toegewezen. De kleuterschool te Schoondijke heeft dringend gebrek aan speelruimte voor de kleuters. In verband met een voor genomen uitbreiding hiervan voteerde de raad een bedrag van f 3000,-. Ook zal het sanitair verbeterd worden. In principe werd de achter de school ge legen grond in erfpacht uitgegeven. De uitbreiding wordt gezocht naar de kant van het Wilgenlaantje. Voorts verzocht het schoolbestuur de raad uitbetaling van het tegoed over de jaren 1956, '57 en '58. De raad izegde toe in deze kwes tie medewerking te verlenen, zodat het schoolbestuur mede in verband met de voorgenomen uitbreiding, de benodigde gelden beschikbaar heeft. Voor de gemeentebode, de heer J. Martijn, die binnenkort de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt, werd een re geling getroffen voor zijn pensioen. Voor ieder dienstjaar dat dhr. Martijn heeft, zal f 10,- pensioen per jaar be schikbaar gesteld worden. De heer C. J. Musson werd met algem. stemmen benoemd tot bezoldigd ambte naar van de Burgerlijke Stand. De loco- burgemeester, de heer Joh. de Feij ter, merkte op, dat in de instructie voor de bezoldigde ambtenaar der burg. stand zal komen te staan, dat hij de beloning, groot f 570,- met de overige onbezoldig de ambtenaar zal delen in de toekomst. In het verleden heeft dit op de secreta rie meerdere malen tot strubbelingen geleid, daar slechts één ambtenaar be zoldigd is. Dit is vaak b.v. juist diegene, die er minder werk aan heeft dan de mensen die de actes etc. voorbereiden. Thans is de zaak naar ieders wens ge regeld. In een dankwoord voor de benoeming zei de heer Musson, dat er in heel wat gemeenten op het terrein der beloning voor de burgerlijke stand, nog heel wat misstanden zijn Hij prees zich gelukkig- dat de raad van Schoondijke de knoop tot ieders voldoening heeft doorgehakt. De gemeenterekening over het jaar 1957 werd aangeboden. In de gewone dienst is er aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 657.621,77. Het batig slot is f 9892,31. In de kap. dienst is een nadelig slot, groot f 562.524,87 met een bedrag van f 2.513.998,59 aan inkomsten en f 3.076.523,87 aan uitgaven. De reke ning zal door de raad in een commissie vergadering behandeld worden. De gemeentebegroting werd gewijzigd. Hierin zijn thans opgenomen de extra bedragen, nodig gebleken voor de ver vanging van de zieke gemeente-werk man, de aanleg van douchecellen in de woningwetwoningen, de aanleg van de speelweide, de verbetering van de weg naar Sasput, etc. Ploeg wedstrijden. Zaterdag j.l. werden onder ideale weersomstandigheden de ploegwedstrij- den voor West Z.-Vl. gehouden. Voor deze wedstrijd was in tegenstelling tot andere jaren, minder belangstelling van de zijde der deelnemers zowel als van het publiek. Vele landbouwers benutten namelijk het prachtige weer om de ach terstallige oogstwerkzaamheden te ver richten. Begrijpelijk, maar voor de or ganiserende vereniging, de Oud-leerlin gen van de Rijks Middelbare Landbouw school, een grote teleurstelling. Inplaats van 17 deelnemers, waarop men had ge rekend, startten slechts een achttal tractoren om de overigens fraaie strijd aan te binden om de ereplaats en de bijzonder fraaie prijzen. De voorzitter van deze organisatie, de heer J. de Feij- ter, opende de wedstrijd met een harte lijk welkomstwoord, in het bijzonder tot de heren juryleden, alsmede de verte genwoordigers van de verschillende or ganisaties en de Rijks Landbouwvoor- lichtingsdienst. Hierna nam op het uit gestrekte terrein van de heer Cammaert aan de Sasputsestraat te Schoondijke, het ploegen een aanvang. Hierbij komt het vooral aan op het afstellen van de ploeg en het in overeenstemming bren gen van de ploeg met de rijsnelheid van de tractor. Sommige deelnemers bleken bijzonder handig met de tractor en de ploegen te kunnen manoeuvreren. De ijverige juryleden controleerden de ploegvoren op diepte en de wijze waar op de ploeger de grond weer aanstortte. Tenslotte kwamen de eindvoren en het weer aansluiten van het geploegde. Vooral dit laatste was een moeilijke op gave. Aan het einde van de wedstrijd werd de uitslag van de jury door de deelne mers en belangstellenden met spanning tegemoet gezien. De heer J. de Feij ter sprak een kort inleidend woord, waarin hij de juryleden en vooral de heer Cam maert, die het land voor de wedstrijd beschikbaar stelde, hartelijk dankte voor 'de ondervonden medewerking. In deze ploegwedstrijden, aldus dhr. de Feij ter, willen wij naast het opvoeren van het ploegen, toch ook weer deland- bouw zelf onder de aandacht van het publiek brengen ten opzichte van de an dere bedrijfstakken. Op de deelnemers deed dhr. de Feij ter een warm beroep om volgend jaar met meerderen te ko men. Het maakt de spanning groter en zal de sportieve strijd ten goede ko men. De heer L .Cammaert reikte daar na met een toepasselijk woord de prij zen uit. Hij sprak er zijn voldoening over uit dat het ploegwerk in West Z.-Vlaan- deren mede door het werk van deze wedstrijden belangrijk was vooruit ge gaan. Maar het kan nog beter. Tenslot te gaf hij de organiserende commissie de raad de instructie voor de wentel- ploegen anders op te stellen, zodat ze meer aansluit bij de andere ploegen. Desalniettemin werd de eerste prijs gewonnen door de heer P. Luteijn uit Zuidzande met een wentelploeg. Hij ver wierf 79.6 pnt. en werd daarmee voor een jaar eigenaar van een fraaie wis selbeker. Voorts kreeg hij een prachtige radio. 2e pr. W. Cappon, Zuidzande, 78.3 pnt. (een beker en een werkdoos waar in een sleutelset)3e pr. M. Quaak, IJzendijke, 76.7 pnt. (een beker en een sleutelsetdoos)4e pr. H. Goedhals, Wa terlandkerkje, 75.3 pnt. (een beker en steeksleutels, alsmede een miniatuur trekker)5e pr. L. Minderhout, Nieuw- vliet, 74.8 pnt. (medaille en een vet- spuit)6e pr. G. de Badts, Schoondijke, 73.1 pnt. (medaille en vetspuit)7e pr. J. Roze, Schoondijke, 67 pnt. (vetspuit, troostprijs)8e pr. J. van Hoeve, Groe- de. 62 pnt. uitlaatsierstuk als troost prijs). Breskens Benoeming. De heer J. Keijmel te Breskens, onder wijzer aan de Openb. lagere school te Oostburg, is benoemd tot hoofd der Openb. lagere school te Aardenburg. Botsing van raceboot met kabel van baggermoleri. Maandag j.l. voer in de haven te Breskens de heer L. L. uit Knokke met zijn racebootje tegen een kabel van de baggermolen. Het gevolg was, dat de heer L. door de grote snelheid uit zijn bootje werd geslingerd en onder het omgeslagen racebootje terecht kwam. Met door de schroef opgelopen verwondingen moest hij naar het ziekenhuis te Oostburg worden overgebracht. Dokter v. d. Maas verleende de eerste hulp. Aardenburg Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van vo rige week Vrijdag, informeerde de heer J. F. Rijckaert er naar of de uitgestelde opgravingen te Aardenburg weer spoe dig een aanvang zouden kunnen ne men. De voorzitter zei, dat deze opgra vingswerkzaamheden in het kader van de D.A.C.W. uitgevoerd zouden worden en aangezien er gebrek is aan arbeids krachten in het bedrijfsleven, zijn er dus geen werkeloze arbeiders voor dit werk beschikbaar. Mevr. E. J. van den Broecke-de Man ig graag, dat op bepaalde punten de notulen wat uitvoeriger werden weerge geven, b.v. dat de motivering wordt ver meld waarom een raadslid voor of te gen een bepaalde zaak is. De voorz. zeg de toe dat hiermee in de vervolge re kening zal worden gehouden. Wegens moeilijkheden die er zouden optreden aan de o.l. school door het vertrek van het hoofd, de heer J. van Amerongen, op 1 November a.s., heeft deze zich bereid verklaard te blijven tot en met 31 Dec. 1960. In dit verband besloot de raad dat het aan de heer van Amerongen verleende eervolle ontslag- zal worden opgeschort tot 1 Jan. 1961. Alvorens tot benoeming van een hoofd voor de o.l. school over te gaan, gaf burgemeester J. M. A. C. van Don gen een uitvoerige toelichting. Er werd voor deze vacature een oproep geplaatst en omdat deze geen resultaat had, een herhaalde oproep. In overleg met de inspecteur van het lager onderwijs kan nu, omdat een voordracht van drie per sonen niet wel mogelijk is, volstaan worden met een voordracht van 1 per soon, n.l. de heer J. Keijmel, die inder tijd langdurig op genoemde school heeft

De Schakel | 1960 | | pagina 2