Attentie QuickrShop Nieuwkuis kostuums mantels BOBBE A, G NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Sluis vierde opgewekt) een prachtig Belfortfeest Uwcostuum, Demi, Mantel, Rok, enz. Depot: Bleu's Kledingmagazijn Wij openen Winterseizoen 1960-1961 aantrekkelijke collectie Feuilleton „liefde ziel geen Liciiaamsgebrek." de (chakel 15e Jaargang - Nr. 782 Vrijdag 16 Sept. 1960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p. kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS:- FA SMOQR DE HULSTER - CjORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.* - GIRO 358296 Onder zeer grote belangstelling heeft de gemeente Sluis het weekend zijn trotse Belfort in gebruik genomen. Met. nadruk stellen we de gemeente Sluis, want nagenoeg de gehele bevolking nam deel aan dit feest. Lang is men bezig geweest met de voorbereidingen. Het moest een groot feest worden, gezellig en vrolijk. Daar in is men ten volle geslaagd. Een stijlvolle openingsbijeenkomst in het statige Belfort met als ere-gast de Commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en zijn echtgenote. Daarnaast de bijzonder leuke imposan te intocht van Jantje van Sluis en Ma ria van Belfort, die symbolisch die dag in de echt werden verbonden en ter gelegenheid hiervan ruim 1000 gas ten aan een Breugheliaanse maaltijd nodigden, 't Was een feest in Sluis, eer daverend feest, dat op een zeer bijzon dere wijze begon. Eerst werd 's morgens om zeven uur burgemeester P. F. van Hootegem uit zijn bed geblazen door de Koningscompagnie van het 11e regi ment van de Grenadiers, die de feeste lijkheden op spectaculaire wijze open den. De Sluizenaars, met hun burgemeester vroeg ontwaakt, maakten zich op om op de Markt de jeugdige Jantjes en Maria's te bewonderen, die door een kundige jury beoordeeld zouden worden, 't Was een bijzonder fraai gezicht, voor al de allerkleinsten, die zo feestelijk waren uitgedost. Overigens waren het niet alleen de kinderen, die in middel eeuwse dracht gestoken waren. Ook heel wat ouderen droegen met kenne lijk plezier en zonder hinder van de- lange rokken, de stijlvolle, prachtige dracht. Menig zweetdruppeltje werd stillekens afgeveegd Sluis had vooi zijn Belfortfeesten namelijk de mooiste zomerdag uitgekozen, die er dit seizoen geweest is. Dit zon overgoten Sluis maakte zich Vrijdagmiddag op om gezamenlijk naai de kerk te gaan en gemeenschappelijk te danken voor het feit, dat men de- oorlog mocht overleven, zoals pastoor Smits het in deze sobere plechtigheid in de R.K. kerk uitdrukte. Gezamelijk hadden de R.K. en de Herv. kerk deze dienst georganiseerd. Broederlijk, alsof er geen verdeelde christenheid bestond, zong men, katholiek of protestant, el- kaars kerkelijke liederen. Ds. Balk ver zorgde de predicatie. Na deze gemeenschappelijke kerk dienst, welke ook bijgewoond werd door de Commissaris der Koningin en zijn echtgenote, de burgemeester van Sluis en de vele gasten van het gemeente bestuur, ging de stoet genodigden naar het Belfort, waar het kleinste 's mor gens tot deze eretaak uitverkoren Ma- ria'tje, mevrouw de Casembroot een prachtig bouquet mocht aanbieden. Nadat burgemeester van Hootegem. die deze dag onvermoeibaar bleek te zijn, de gasten had verwelkomd, sprak hij een rede uit, waarin hij o.m. zei: Wanneer na ruim 20 jaar dan einde lijk de vrije stem der gemeente weer mag worden gehoord in ons Stadhuis, op deze voor de gemeenschap Sluis meest gedenkwaardige dag na de ramp- maand van October 1944, dan is er voor ons Sluizenaars volop reden tot dank baarheid en vreugde. Vreugde vooral ook omdat U in zo grote getale gevolg hebt willen geven aan onze uitnodiging met ons dit feest mee te vieren. Wij stellen dit medeleven zeer op prijs. U is hier allen zeer hartelijk welkom. Dat welkom geldt wel in de eerste plaats U meneer de Commissaris der Koningin en Uw echtgenote. Wij zijn U bijzonder erkentelijk voor Uw bereid heid om dit gerestaureerde monumen- weer ingebruik te stellen. Wij weten dat dit voor U maar niet alleen een formaliteit is, maar ook weer een uiting van Uw medeleven met iedere activi teit in Uw provincie. Deze wetenschap verhoogt voor ons ailen wel zeer de waarde van Uw aanwezigheid en de te verrichten opening. Welkom moge ik voorts heten: de vertegenwoordiger -van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de rijksdienst, de rijkscom missie en het rijksbureau voor de mo numentenzorg; het college van advies inzake door oorlogsgeweld beschadigds monumenten, leden van Ged. Staten v. Zeeland, architecten bij de bouw, bur gemeesters uit West Z.-Vlaanderen, oud burgemeester en oud-wethouders van Sluis, de geestelijkheid van Sluis, com mandant en officieren van het 11e ba taljon garde grenadiers, aannemers, op zichters en werklieden bij de restaura tie;; besturen en hoofden van diensten van rijk, provincie en gemeente uit binnen- en buitenland; Stichting Caril lon-fonds Sluis en voorts onze vele bui tenlandse vrienden, waarvan ik noem de Broeders van de christelijke scholer. te Sint Om er in Frankrijk, het gemeen tebestuur van Knokke, de burgemeesters van Brugge, Bredene, Ruiselede, West- kapelle, Middelburg, Hoeke en Lap- scheure; Prof. Cooremans te Brussel: de dames en heren van pers, radio en televisie, waarbij ik apart vermeld onze Engelse journalist James Holloway, en verder alle niet-genoemden hier aan wezig. Niet-Sluizenaars en Sluizenaars. het niet vermelden van Uw naam be tekent beslist niet, dat U niet welkom is. Integendeel. Allen van harte welkom Buitengewoon dankbaar was de bur gemeester dat de saamhorigheid van de bevolking rond dit stadhuis zich zo dui delijk en uitgesproken heeft gemani festeerd in de gezamenlijke kerkdienst, waar we onze feestviering op de juiste wijze zijn begonnen, n.l. door in de al lereerste plaats dank te brengen aan God. Allen die er aan hebben meege werkt dit samengaan tot realiteit te maken, hartelijk dank, zeer in het bij zonder aan onze heren geestelijken, t.w. pastoor Smit en dominee Balk. De saamhorigheid van de bevolking rond dit Stadhuis (en niet te vergeten Jantje) is m.i. toch wel een hoofdstuk- apart in de geschiedenis van de stad. Hoe is het anders te verklaren dat de bevolking meer dan f 5,- per hoofd vrij willig bij elkaar bracht. Dames en heren. Vandaag sluiten we de wederopbouw tengevolge van oor logsverwoestingen af bij ons stadhuis. De Sluizenaars zouden dus tevreden kunnen zijn. Ze zijn dat pas nadat zij heel veel en hartgrondig dank hebben gebracht, hetgeen zij bij deze dan ook graag doen, aan allen die het mogelijk 's morgens voor 10 uur gebracht kunt U de andere dag afhalen. Slechts in eén dag uw goederen perfect gereinigd. Echte Suéde Jasjes vanaf f 9,Q _i Regenjassen waterdicht maken SgG fl W Spuiplein, Breskens hebben gemaakt dat aan een sleutel een stadhuis kon worden herbouwd. Ik heb n.l. bij mijn ambtsaanvaarding ruim 10 jaar geleden van de burgerij ontvangen de sleutel van de voordeur van het ge schonden stadhuis, met de opdracht daarbij, te helpen bevorderen, dat die zou kunnen worden gebruikt bij een ge restaureerd stadhuis. De sleutel bewaar ik als een reliquie, want hij past weer op het slot van de huidige voordeur. Tot slot ging de burgemeester over tot het bedanken van allen die aan de totstandkoming van het stadhuis heb ben medegewerkt, waarbij hij o.m. zei: Ik weet, dat het gevaarlijk kan zijn bij een gelegenheid als deze namen te noemen, omdat men dan, zeker onge wild, licht iemand kan vergeten. Ik ge loof daarvoor een oplossing te hebben gevonden door n.l. één man bijzonder dank te brengen en daarmede allen te eren die er het hunne hebben toe bij gedragen dit stadhuis, het enige Bel fort in Nederland, weer in oude glorie te doen herrijzen. Wie dat is behoeft voor ingewijden niet een verrassing te zijn. Meneer Canneman U hebt als ar chitect van monumentenzorg geduren de vele jaren met zoveel liefde en zorg aan en voor dit monument gewerkt dat wij gemeend hebben U vandaag, bij het voorlopige sluitstuk van dit werk, afzonderlijk te moeten bedanken.' Ik wist dat woorden hierbij zouden tekort schieten en daarom ben ik de gemeen teraad zeer erkentelijk voor zijn mede werking in deze, n.l. door het besluit te nemen U te benoemen tot ere-burger van Sluis, onder toekenning tevens van de ere-penning der stad. In de rijke en tevens zeer bewogen geschiedenis is dit, voor zover ik heb kunnen nagaan, de eerste maal dat een ere-penning is uit gereikt; wel een bewijs hoe hoog de waardering van de Sluisse vroede va deren en van geheel de bevolking is voor Uw werk. Van harte geluk gewenst daarmede. Mevrouw Canneman U even eens gefeliciteerd met deze onderschei ding voor Uw man, want wij zijn ervan overtuigd dat hij zonder Uw steun niet zoveel voor zijn werk zou kunnen op- het met een zeer en met en zonder bontgarnering Voor U betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in VlissingenÜ brengen. En mag ik U de oorkonde van de benoeming en de penning hierbij overhandigen en daarbij de hoop uit spreken dat beide voor U een prettige herinnering zullen blijven aan Uw werk hier in Sluis. Mevr. Canneman mogen wij onze dank aan U benadrukken door door Maartje Zeldenrijk. 22 Ik heb haar rustig laten uithuilen en toen kwamen de hoge woorden er uit. Enfin, om een lang verhaal kort te ma ken: Jager vergat zogenaamd kleine consumpties aan te slaan. Of, wanneer hij vier koffie moest brengen, dan sloeg hij er drie aan. Aagje had dat een poosje geleden in de gaten en maakte er opmerkingen over. Jager heeft haar toen omgepraat, dat ze d'r mond moest houden, omdat zoiets in elk cafetaria en cafébedrijf gebeurde. Ze zouden sa men opdelen, maar Aagje is zo verstan dig geweest - dat beweert ze zeer per tinent en ik neem aan, dat het de waar heid is - dat ze nooit één cent van hem heeft aangenomen en ook nooit één consumptie niet heeft verantwoord. Ze beloofde Jager, dat ze haar mond zou houden en Jager ging verder met zijn praktijken. Maar gisteravond wilde hij het te erg maken door een gezelschap dubbel te laten betalen. Wel, dat deden ze natuurlijk nier,. Er is ruzie over ge weest en tenslotte, toen de politie er bij was, heeft Jager bakzeil gehaald en gezegd, dat de zaak maar moest blijven rusten. Stom van hem natuurlijk, want zoiets kan niet onopgemerkt blijven. En zo is de stand van zaken, Berend. Tk begrijp, dat het niet prettig is voor je om het te horen. Apropos, dank je wei. dat je me dat karweitje hebt opgedra gen". „Sorry, Marrigje, maar Aagje had te gen mij volgehouden, dat er niets aan de hand was. En per slot van rekening- ben jij de eerste dienster „Ja, ja, afschuifpolitiek. De vuile was mag Marrigje opknappen. Laat ik je vertellen, dat ik het maar een beroer de toestand vind". „Nou, ik vind het leuk, dat ik besto len wordt. Nou goed?" „Ach nee, zo moeten we niet praten. Berend, neem me niet kwalijk. Maar het is ook zo ellendig Wat moet er nu gebeuren?" Berend zette grote ogen op. „Wat moet er gebeuren? Wel, hij kan mor genochtend meteen zijn bullen pakken. Dat begrijp je toch zeker wel?" „Ja, maar Berend, zijn vrouw „Beste meid, nu moet je eens goed luisteren. Ik ben wel goed, maar niet gek. Wat dacht je, dat Ik iemand in dienst hield, die me bestal? Reken jij eens uit voor hoeveel geld hij me al in de boot genomen heeft? Laten wij eens een gemiddelde nemen van tien con sumpties per dag van 30 cent. Dat is achttien gulden in de week. Een mooie bijverdienste hè? Zo'n kleine duizend gulden in een jaar. Nee, Marrigje, al te goed is buurmans gek. Het is be roerd voor zijn vrouw, maar ik heb geen philantropische inrichting. Hij mag blij zijn, dat ik er geen politiewerk van maak, want dan draait-ie de kast in. Dat is zo zeker als een huis. Nee, ik zal meneer de bedrijfsleider morgen persoonlijk boven laten komen en hem op rustige toon meedelen, dat zijn werk hier ten einde is. Dan zal hij zelf wel begrijpen waarom". „Tja, je bent de baas, dus je draagt ook de verantwoording. Maar Berend hief in wanhoop zijn handen in de hoogte. „O, jullie vrouwen ik krijg er nog wat van. Luister eens, Mar rigje, ik heb een tante in de buurt van zijn huis zitten. Ik zal haar vragen het gezin in het oog te houden. Als ik hoor van armoede, zal ik bijspringen. Op discrete wijze. Niet om die slampam per, maar om die zieke vrouw. In zo verre heb je gelijk, dat zij niet de dupe mag worden van rijn misdaden. Van daar ook, dat ik de politie er buiten laat. Nou? Is het zo dan goed?" Ze boog zich voorover en greep zijn hand. „Dank je, Berend, je hebt werke lijk een hart van goud, al weet je het misschien zelf niet eens. Ik heb er zo tegenop gezien om het je te zeggen Je kunt in zaken soms zo hard zijn Hij streelde haar hand zachtjes en glimlachte. „Marrigje, als je dat in za ken doen niet bent, moet je er nooit aan beginnen, Ik heb wat dat betreft m'n leerschool doorlopen in de oorlogs jaren. Ik had geen betere kunnen heb ben". Langzaam trok ze haar hand terug. Om zich een houding te geven, stak ze een sigaret op. Toen keek ze hem aan en vroeg: „Weet iedereen, dat je je vak diploma nu hebt?" Berend schudde zijn hoofd. „Ik heb het niet aan de grote klok gehangen. Thuis weten ze het natuurlijk. En jij. Maar noch de kok, noch Jager heb ik het gezegd. Of heb jij het hun soms verteld?" Hij keek haar verschrikt aan, maar weldra verachtte hij zijn trekken, toen hij de teleurstelling op haar gezicht las. „Ben ik zo'n kletskous, Berend?" „Sorry, Marrigje. Je hoeft me niet te vertellen, wat je wel en niet bent. Voor mij ben je Ze keek hem met een verlangende blik aan. „Zeg her maar, Berend," zei ze zacht. „Waarom ga je niet verder? Heb je je dan nooit afgevraagd, dat ik het misschien graag zou horen?" Hij keek haar ontzet aan. Lange tijd was het stil. Hij zag haar half geopende mond en de liefdevolle blik, die in haar ogen lag. Hij bevochtigde zijn lippen en schudde zijn hoofd. „Nee fluisterde hij, „ik kan dat niet geloven jij „Ik dacht, dat je me nu langzamer hand wel zou kennen, jongen zei ze zacht.

De Schakel | 1960 | | pagina 1