BRILLEN BOBBE ai fi NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Plaatselijk Nieuws jJSrülemaefier" TWEED. dt modestof voor rokken. O A 75 e u 111 e t o n „Liefde ziet geen Liefiaanisgeörek." deichakel ij* Jaargang - Nr. 781 Vrijdag 9 Sept. 1960 Verschynt iedere vrijdag A bonnementsprij s fi,iop. kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties ioct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. 3^ SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. SU - GiRO 358296 IJzendijke Raadsvergadering De Raad der gemeente IJzendijke hield Dinsdagavond opruiming. Een groot aantal agendapunten passeerden in korte tijd de voorzittershamer. Onder de ingek. stukken was een schrijven van G.S., waarin eerder geno men raadsbesluiten werden goedge keurd. Er was de goedkeuring voor de aankoop van een perceel grond, voor de aanleg van de rioolzuiveringsinstallatie. Voorts werd de raad gemachtigd ver schillende uitgaven te doen voor het herstel van het carillon in de toren van de Ned. Herv. Kerk. Mevr. M. L. Vercauteren vroeg en ver kreeg' op eervolle wijze ontslag als schoonmaakster van het gemeentehuis en slachthuis, wegens aanstaande ver huizing naar Sas van Gent. Mevr. M. Nelis-Slabbekoorn werd benoemd op arbeidscontract als tijdelijk schoon maakster van de Openb. lagere school. Ook dr. H. C. Rozemeijer vroeg ont slag en wel als gemeentegeneesheer we- gens benoeming als schoolarts in Oost Z.-Vlaanderen. Burgemeester J. Ficq betreurde het, dat dr. Rozemeijer de gemeente gaat verlaten. Het gevraagde ontslag werd op de meest eervolle wijze verleend, onder dankbetuiging voor de verleende diensten. In de plaats van dr. Rozemeijer werd de heer J. H. M. Lockefeer, arts te IJzendijke, als gemeentegeneesheer be noemd op een aanvangswedde van f 400,- per jaar met twee periodieke verhogingen van f 100,-. Aan de heer A. Pijcke werd grond in erfpacht uitgegeven voor de bouw van. een garage. Wel werd bepaald, dat de gemeente voor het naast deze te bou wen garage gelegen deêl een uitweg zal behouden. De heer J. J. M. van der Walle te IJzendijke vroeg een perceel grond in erfpacht voor de bouw van een bunga low aan de Hoogvogelstraat, in het nieuwe uitbreidingsplan bij de huis houdschool. Een perceel groot 408 ca. werd verstrekt tegen een canon van 50 ct. per ca. per jaar. De heer van Hij f te informeerde of dit bedrag niet te laag is, daar de gemeente dan slechts 4 pCt maakt van het geïnvesteerde geld. De voorzitter achtte de prijs redelijk, waar na conform het voorstel werd besloten. Op voorstel van B. en W. besloot de raad ten behoeve van de secretarie een frankeermachine aan te schaffen voor de prijs van f 975,-. De heer Cornelis vond dit nogal een hoge uitgave en vroeg of postzegeltjes plakken niet voordeliger is. De voorz. ontraadde de raad met klem het secretariepersoneel met wat hij noemde een postzegel rompslomp te belasten. Een postzegel- kas beheren en alle uitgaande poststuk ken aan te tekenen brengt nog heel wat werk mee. Conform het voorstel werd besloten. Voor het nieuwe uitbreidingsplan achter de Landbouwhuishoudschool werd aan het ir.bureau Dwars te Amers foort opdracht verstrekt tot het ma ken van een bestratings- en riolerings plan. De raad besloot vervolgens uitbrei ding te geven aan het z.gn. 100 pCt- plan van de Waterleiding-Mij. Zeeuws- Vlaanderen en de jaarlijkse bijdrage met f 850,- te verhogen. Het gehele 100 pCt.-plan gaat IJzendijke 30 jaar lang f 6000,- kosten, hetgeen een behoorlijke hap blijkt te zijn in de gemeentelijke financiën. De wijken Turkeije, Molentje en de woningen langs d enieuwe Dijk zullen thans worden aangesloten. Op een vraag van de heer Cornelis zei de voorz., dat reeds een groot gedeelte van de eerste fase van de werkzaamheden zijn uitgevoerd. In verschillende wo ningen en boerderijen is thans al wa terleiding aangelegd. Uitvoerig werd gesproken over de aan koop van materiaal om de grasmat van het nieuw aangelegde sportveld te on derhouden. Voor een grasmaaimachine met motortractie werd een bedrag van f 3.515 uitgetrokken. De raad vond het een groot bedrag, doch ging uiteinde lijk over tot het voteren van dit bedrag. We hebben A gezegd, merkte een der raadsleden op en zullen nu het veld er eenmaal is, ook B moeten zeggen. Ja, beloofde burgemeester Ficq de raad nog en C en D komen ook nog, want er zal waterleiding aangelegd moeten worden, er zullen kleedlokalen moeten worden gebouwd en voorzieningen voor het parkeren alsmede de weg naar het veld moeten er ook nog komen. In de volgende vergaderingen kunnen de raadsleden deze voorstellen tegemoet zien. Het R.K. Schoolbestuur vroeg de raad nog een bedrag van f 205,- te voteren, als aanvulling op het reeds verstrekte bedrag voor de aanschaf van een pro- paangas verwarmingsinstallatie. De ar beidsinspectie had voor de veilige aan leg enkele eisen gesteld die duurder uit kwamen dan de aanvankelijk geraam de. De raad verleende de gevraagde me dewerking. De nieuwe verordening op de straat- belasting ontmoette geen bezwaren, ter wijl ook de diverse pensioengrondslagen werden aangepast aan de bezoldigingen. Uitvoerig werd gesproken over de post reis- en verblijfkosten van het ge meentebestuur op de begroting. Deze post, groot f 750,- gulden, is nu bijna reeds verbruikt. De voorz. zette uiteen, dat er een aantal reizen gemaakt moe ten worden om de zaken vlot te kun nen afwerken. De raad voteerde nog een bedrag van f 500,-. Tijdens de rondvraag bracht de heer Cornelis de raad dank voor de bloemen, die hij ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als onderwijzer mocht ontvan gen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorz. de bijeenkomst met het ambtsgebed. Schoondijke Geslaagde Jeygddag. Zaterdag j.l. werd te Schoondijke voor het vierde achtereen volgende jaar een jeugddag gehouden, waaraan de jeugd van alle gezindten meedeed. Het middagprogramma, dat bestond uit een vossenjacht, een vijfkamp en een stoelendans op fietsen, werd op het sportterrein afgewerkt. Er bestond goede belangstelling voor deze spelen. Vooraf werd door de drumband van de muziekvereniging te Breskens een mars door de gemeente gemaakt, ter OOSTBURO wijl deze ook haar medewerking ver leende bij de stoelendans. Des avonds werd de jeugd door de plaatselijke muziekvereniging ,,O.K.K." en de Breskense drumband afgehaald aan de Openb. lagere school, waarna men in optocht naar het terrein van de Landbouwpraktijkschool marcheerde, waar onder regie van de heer A. P. de Roo „Indianenbloed," een toneelspel uit ,,The Far West" werd opgevoerd in de openlucht. Dit spel werd goed vertolkt en viel dan ook zeer in de smaak van het pu bliek. „O.K.K." zorgde voor de muzikale omlijsting. Zowel de decors als costuums werden door de spelers zelf ontworpen en vervaardigd. Ondanks het minder fraaie weer was de belangstelling goed te noemen. Voor de aanvang van het toneelspel werd door een groepje jongeren nog enige leuke cowboy liedjes ten gehore gebracht, waarbij ook de zang niet ont brak. Al met al weer een geslaagde dag voor Schoondijke. Ploegkampioenschap West Zeeuws- Vlaanderen. Zoals reeds is gepubliceerd zal op 10 September a.s. weer het ploegkam pioenschap voor West Z.-Vlaanderen worden georganiseerd, tevens selectie wedstrijd Provinciaal Ploegkampioen schap. Deze organisatie berust bij de Vereniging van oud-leerlingen der R.M.L.S. te Schoondijke. De wedstrijd vindt plaats op een per ceel grond van de heer L. C. C. Cam- maert aan de weg van Schoondijke naar Sasput en begint om 13.30 uur. Aan het kampioenschap zal worden deelgenomen door vertegenwoordigers der boeren-, boerenjeugd- en landar beidersorganisaties alsmede de loon werkers, te weten: C.B.T.B., N.C.B., Z.L.M.. C.J.B.T.B., L.J.G., R.K.J.B,, A.N.A.B., N.K.L.B., N.C.L.B., B.O.V.A.L. Daartoe zijn bij voor-selectiewedstrij den de beste ploegers uitgekceen. Het belooft dus een spannende strijd te worden. Dit temeer omdat de deelna me is opengesteld voor rondgaande ploegen zowel als voor wentelploegen, (die dan ook als wentelploeg werken). Het is een bekend feit, dat in W. Z. Vlaanderen in de praktijk overwegend met wentelploegen wordt gewerkt. Be grijpelijk is dus het idee van de orga nisatoren om ook het kampioenschap voor deze ploegen open te stellen. Dat dit geen eenvoudige zaak is zullen prac tici gaarne erkennen. Immers tussen de ofstelling va de wentelploeg en van de rondgaande ploeg zijn aanmerkelijke verschillen, terwijl ook het ploegwerk van beide typen anders is. Desondanks hebben de organisatoren gemeend tot beide typen te moeten overgaan, een stap die getuigd van de wil om bij de tijd te zijn van de Zeeuws-Vlaamse jongeren. Vanzelfsprekend zijn de beoordelings schema's voor beide typen ploegen zo danig opgesteld dat de deelnemers ge- Een jeugdig model met een ori ginele woltres garnering. Geheel op taft gevoerd. Grote pied de pouleruit in de modekleuren. Maten 38 t.e.m. 44 Modieuze strakke rok met koket splitje en leuke knoopgarnering. Zuiver wollen tweed. Moderne kleuren. a r7 90 Maten 40 t.e.m. 46 Voor U betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen 11 lijkwaarclig beoordeed zullen worden. Met zorg is hiertoe voorbereidend werk gedaan en een deskundige onpartijdige jury staat borg voor uitvoering van de voorschriften en hantering van de pun ten. Zoals ook in voorgaande jaren aan deze ploegwedstrijd een demonstratie verbonden was, zal ook dit jaar weer een groots opgezette demonstratie plaats vinden van het C.B. afd. werk tuigen te Schoondijke. Er zal gedemonstreerd worden met de nieuwste Samé tractoren, zowel 2- als 4-wlelaandrijving en de hier bijbeho rende werktuigen en de nieuwste toe passingen op dit gebied. Al met al belooft het ploegkampioen schap voor West Z.-Vlaanderen weer een interessante gebeurtenis te worden. Breskens Zwemsuccessen. De dames Th. van den Heuvel en S. Vergouwe, beiden lid van de zwem vereniging „Scheldestroom" te Bres kens, leverden Zaterdag j.l. een fraaie prestatie door in de Ronde van Sas, een 2 km. lange zwemwedstrijd te Sas van Gent, resp. als derde en negende te eindigen. Viering 25-jarig ambtsjubileum C. Vissenberg Vorige week Donderdag werd in „De Uitkomst" te Breskens, door het ouder- door Maartje Zeldenrijk. 21 „Misschien heb jij daar wel voor ge zorgd, Marrigje Apropos, vraag jij het morgenochtend eens aan Aagje, dat van Jager bedoel ik. Vrouwen uiten zich tegenover elkaar wat vrijer als Ze knikte. „Ik begrijp je. Goed, ik zal haar eens aan de tand voelen. Als u dat bedoelt". Berend schoot in een lach. „Je has pelt u en jij door elkaar, weet je dat, Marrigje?" Ze schudde haar hoofd. „Let er maar niet op. Ik vind het zo'n ellendige ge schiedenis". „Ook dat lossen we wel op". Hij kwam overeind en borg het geld in de brand kast. „Zo meid, opgeduveld. Vandaag of morgen krijg ik die ideale vader van je nog eens op m'n kamer: Of Marrigje nooit thuis komt". Ze lachte. „Ik vind dit laatste half uurtje op je kamer altijd het gezellig ste poosje van de hele dag. Dan zitten we hier zo rustig Hij bleef halverwege in de kamer staan en keek op het meisje, dat in een fauteuil zat te roken, verwonderd aan. „Gezellig?" herhaalde hij. Ze knikte. „Als het werk klaar is en alles netjes aan kant; als het geld ge teld is en dan nog een sigaret Ik ver heug me er soms op. Gek eigenlijk, hè?" Hij haalde zijn schouders op. „Och, gek We kunnen gelukkig goed met elkaar overweg. Dat is voor de zaak erg belangrijk. En dan Tja, wat moet ik er van zeggen Hij krabde zich ach ter het oor. Ze lachte. „Het hoeft niet in woor den uitgedrukt te worden. We begrijpen het beiden wel. Maar dat is waar ook In Amsterdam, in dat café, toen we het over m'n andere naam Marrigje hadden, toen zei je, dat je nog wat an ders wilde zeggen. Ik antwoordde toen: Zeg het straks maar, als we thuis zijn. Wat was dat, Berend?" Berend, die nog altijd midden in de kamer stond, keek haar met stom ver wonderde blik aan. Toen liep hij einde lijk naar de brandkast, borg het geld weg en sloot de deur zorgvuldig. Met de sleutels in zijn hand spelend, keek hij even naar haar. Toen schudde hij zijn hoofd. „Nee, Marrigje, ik geloof dat het be ter is, als ik dat maar voor me houd. Misschien een andere keer Ik ben bang, dat je het verkeerd zult opvat ten Ze zuchtte. „Zoals je wilt, Berend". Ze rees zicli overeind en drukte zijn hand. „Tob maar niet over die dertig gulden. Dat komt morgen wel in orde. Ga maar gauw slapen. Het is al zo laat Lang nadat het meisje vertrokken was, zat Berend nog te roken in zijn stoel. Half opgerookte sigaretten wierp hij in de asbak. Ten leste kwam hij overeind en kleedde zich uit. Toen ging hij voor de spiegel staan en keek naar zijn beeld. Hij grijnsde. „Zo ben je nu, Berend Bongert, die ook wel Berend Bochel ge noemd wordt. Ee ngriezelig, miezerig mannetje. Ja, voor de stad ben je „me neer" Bongert, de eigenaar van een goed lopende cafetaria. Ze knikken be leefd en vriendelijk, want je bent nu een notabele ingezetene en er zijn zelfs mensen, die hun hoed of pet voor je afnemen. In d emeeste gevallen denken ze er bij: Wat een onooglijk bocheltje, dat mannetje. En misschien een enkele: eigenlijk maar een stakker, izo'n mis vormd jongmens. Er zullen er zijn die medelijden met je hebben. Maar diep in hun hart griezelen ze allemaal van je. En jij wou je verstouten om lieve woordjes te zeggen tegen je cheffin. Man, laat naar je kijken Marrigje kan aan iedere vinger iedere avond een flinke, knappe jonge kerel krijgen. Dacht je dat ze anders aan je dacht dan aan „de baas?" Natuurlijk, ze heeft een hart van goud en ze is harte lijk en vriendelijk. Maar dat is ze tegen iedereen, tegen de eerste de beste klant, die tenminste niet onbeschaamd tegen haar is. Maak je toch geen illusies, klei ne kriek die je bent Onderdruk dat vreemde gevoel dat je iedere keer, als zij in je nabijheid is, krijgt. Want dat wordt toch nooit wat .jij en Marrigje laat me niet lachen laat me niet lachen Door zijn eigen, op luide toon ge sproken woorden, kwam Berend tot zichzelf. Langzaam draaide hij zich van de spiegel vandaan en kleedde zich verder uit. Maar in bed lag hij nog lange tijd met brandende ogen naar het plafond te staren HOOFDSTUK XVI. Berend was de volgende dag naar het politiebureau geweest om te informe ren, wat er de avond tevoren gaande was geweest in zijn zaak. De politie vertelde hem, dat er moeilijkheden wa ren met een paar klanten. Ze beweer den bij hoog en laag hun verteringen betaald te hebben aan de gerant, maar deze beweerde het tegendeel. Dat had een kleine ruzie tengevolge gehad en een politieman, die juist zijn ronde deed, was naar binnen gestapt. Dat was om ruim elf uur. De zaak was in der minne gesust, omdat de gerant tenslot te de mensen liet gaan. Het was een on verkwikkelijke zaak, temeer omdat een der bezoekers een ingenieur was van de Waterstaat. Een persoonlijke vriend van de burgemeester.

De Schakel | 1960 | | pagina 1