„liefde ziel geen Lictiaamsgeiirek." ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN sje Jaargang - Nr. 780 Vrijdag 2 Sept. 1960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs fi,iop. kw.; franco p. post f1,15 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 419 DRUKKERS-UITGEVERS F' 3.MOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. 1»» - GiRO 358296 Plaatselijk Nieuws Oostburg Raadsvergadering Tijdens de rondvraag van de ge meenteraad te Oostburg, informeerde de heer J. Barendregt naar de stand van zaken met de zwembadplannen. Zoals bekend besloot de raad al een groot jaar geleden tot de aanleg van het zwembad, doch kon met de eigenaar van de gronden geen overeenstemmine krijgen. Deze was wel bereid een ge deelte van de gevraagde grond voorliet zwembad te verkopen, doch niet de daarbij behorende terreinen voor een zonneweide etc. Men heeft dit geschil voorgelegd aan de Kroon, doch tot op heden heeft deze instantie nog geen uitspraak ge daan. De heer Barendregt betreurde het, dat er nog steeds geen uitspraak is en vroeg B. en W. op spoed aan te dringen. Ook ontstond er tijdens de rondvraag een zeer uitvoerig debat over een her- bouwgeval, dat ondanks het feit dat de oorlog al een 16 jaar tot het verleden behoort, niet kon worden gerealiseerd. Het betreft hier, zo bleek later uit de discussie, het geval van de heer D. Lu- teijn, die voor de herbouw van zijn pand zijn oog heeft laten vallen op een bouwterrein bij de Oude Haven. Aanvankelijk mocht er op dit terrein niet gebouwd worden, doch later be paalde de raad dat hier wel gebouwd mocht worden. Het stuk grond dat hier ligt is nogal prijzig en valt erg onvoor delig uit door de diepte hiervan. Thans is er echter een oplossing doordat men twee huizen aaneen wil bouwen. Hier voor zijn twee liefhebbers. De heer J. Leenhouts vroeg de raad met grote klem, nu alle medewerking te verlenen. De raad zegde deze mede werking toe. Er zijn echter, voor wat betreft riolering en afwatering, nogal wat problemen, die echter met wat goe de wil, dat bleek overduidelijk, wel op gelost kunnen worden. De wnd. burgemeester, de heer A. P. Modde, wilde echter geen toezeggingen doen waaruit kon worden afgeleid, dat het college van B. en W. bereid is de grondprijs te laten dalen voor deze her- bouwplannen. De grondprijs achtte men voor de Oude Haven niet onredelijk. De heer Leenhouts zette de gehele gang van zaken nog eens uitvoerig uit een. De heer Modde zegde, na aan drang, nog wel toe, de gehele zaak nog eens met G.S. te zullen bespreken. Na de afhandeling van een aantal ingekomen stukken, informeerde de heer Dekker naar een klein kastekort in de administratie van het woonbe- drijf. Hij vroeg B. en W. er nauwlettend op toe te zien, dat alles met de groot ste nauwkeurigheid geboekt wordt. Uit het antwoord van de voorzitter bleek dat het tekort inmiddels is aangezui verd. Voor de administratie is deze nauwgezette controle een vingerwijzing geweest het werk met meer zorg uit te voeren. G.S. beschikten afwijzend op een ver zoek van de gemeenteraad de ambte naren in een hogere klasse te mogen bezoldigen, dit in verband met de apar te positie, welke Oostburg als centrum gemeente inneemt. Aan de drie stich tingen voor de exploitatie van militaire tehuizen werd een subsidie groot f 10,- toegekend. Afwijzend werd beschikt over verzoe ken om een bijdrage van de Stichting Nijverheidsonderwijs in het Bisdom Breda, de Militaire Matigheidsmissie en Nedrl. Amateurtoneel Unie en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco holisme. Met algem. stemmen werd mej. S. G. Wouters benoemd tot onderwijzeres in vaste dienst aan de Openb. U.L.O.- school. De raad besliste gunstig op een ver zoek van de Chr. U.L.O.-school om tot aanschaffing over te gaan van een op- bouwinstrumentarium voor het natuur kundeonderwijs. Uit een vraag van de heer Leenhouts bleek, dat B. en W. een zelfde bedrag op de begroting hebben geplaatst voor de Openb. U.L.O.-school, waar hetzelfde instrumentarium voor zal worden aangeschaft. Weth. Geuze zette uiteen, dat tijdens het examen de kinderen geconfronteerd werden met instrumenten, die zij nog nimmer had den gezien. Om dit in de toekomst te voorkomen, is deze aanschaffing nood zakelijk. Voor het vakonderricht aan de Chr. U.L.O.-school werd een bedrag van f 1948,77 beschikbaar gesteld. Aan de heer Vis werd wederom vergunning verleend voor een kiosk voor de bereiding en de verkoop van frites en ijs. Mede in verband hiermede werd de verordening op de precario rechten zodanig gewijzigd, dat deze kiosk ïnplaats van f 60,- staangeld per jaar, thans f 1,50 per dag moet gaan betalen. Verschillende raadsleden ven den een verhoging van 9 maal de oude prijs erg drastisch. De heer de Vuijst. wees er op, dat voor een dergelijke kiosk weinig investeringen nodig zijn, in te genstelling tot andere zaken. Uiteinde lijk ging de raad met de voorgestelde wijzigingen zonder stemming accoord. De verordening op de heffing van be- graafrechten werd opnieuw vastgesteld. Met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten werd een 2-tal kasgeldle ningen aangegaan, groot f 120.000, te gen een rente van 41/2 pCt. per jaar en een lening van f 119.000,- tegen een rente van eveneens 4Va pCt. per jaar. Beide leningen tegen een koers van 98.3|8 pCt. Tijdens de rondvraag vroeg de heel de Vuijst B. en W. eens te bezien of alle trottoirs in Oostburg eens een beurt kunnen krijgen. Tijdens het re genachtige seizoen loopt men te Oost burg heel wat natte voeten op. De heer de Coene vroeg B. en W. wan neer men eindelijk weer een gemeente opzichter te Oostburg gaat aanstellen. Hij meende dat Oostburg niet zonder een dergelijke opzichter kan. Ook vroeg hij om een parkeerverbod achter het Eenhoornplantsoen voor de winkel van Albert Heijn. Hierover zal een politie rapport gevraagd worden. Inzake het nieuwe verlichtingsplan deelde de voorz. mede, dat er een be spreking heeft plaats gehad met de P.Z.E.M. Er is thans een 3-jarenplan ontworpen, waarin ook het vrijkomen de materiaal verwerkt kan worden. Binnen drie jaar zal Oostburg bij avond goed verlicht zijn. V.V. „Breskens" winnaar van het Eénhoorntournooi. Door Zondag in de finale van het door de Sportvereniging „Oostburg" ge organiseerde Eénhoorntournooi met 3 0 van Oostburg te winnen, is de voet balvereniging „Breskens" winnaar van dit tournooi geworden. Biervliet verloor in de verliezersronde met 25 van R.C.S. uit Souburg. De eindstand werd dus: 1. Breskens; 2. Oostburg; 3. Souburg; 4. Biervliet. Succesvol. Ter gelegenheid van de Raverschool- straatkermis te Eeklo werd een massa zang en muziekcrochet gehouden. Bij het muziekcrochet wist Pierre Leenhouts uit Oostburg de le prijs te behalen en won daarmee een prachtige beker. Procentsgewijs over zang en mu ziek was hij tweede met 89 pCt. Noodlottig ongeval te Breskens In de haven van Breskens heeft zich Maandag j.l. een noodlottig ongeval voorgedaan, dat aan de 14-jarige A. P. J., wonende te Breskens, het leven heeft gekost. Genoemde jongen was met twee an dere vriendjes aan het spelen op een in de haven liggende werkbak, waarop een bok is gemonteerd. De jongens wilden proberen om door middel van de lier de bok te laten zak ken, doch omdat de lier op de rem stond en zij hierin dus geen beweging konden krijgen, trokken twee jongens, waaronder ook het slachtoffer, aan een draad van de bok. Zij trokken deze daarbij over het z.gn. dode punt heen, met het gevolg, dat de bok in hun rich ting viel. Twee knapen konden juist nog weg springen, doch de 14-jarige A. P. J. kreeg vermoedelijk het zware, in de bok han gende blok, op zijn lichaam. De ijlings gewaarschuwde genees heer dokter Ossewaarde, was spoedig ter plaatse en liet de jongen naar het ziekenhuis te Oostburg vervoeren. Tijdens het vervoer is hij echter reeds overleden. Het medeleven met de familie J. is algemeen. Geslaagde Havenwedstrijd. Zaterdag werd weer de traditionele havenwedstrijd gehouden, georgani seerd door de zwemvereniging „Schel- destroom" te Breskens. Er was grote deelname voor deze pl.m. 1700 m. zwemwedstrijd, welke op geluisterd werd door de plaatselijke muziekvereniging „Uit het Volk Voor het Volk," n.l. 35 dames en 34 heren. Nadat om ongeveer 4.15 uur de heren van start waren gegaan, vertrokken 5 minuten later de dames. De belangstel ling was groot. Bij de heren lag al vrij spoedig B. Volwerk van „Luctor" op kop, gevolgd door Jan Dirkse en Theo Vervoorn, eveneens van „Luctor". Bij de dames was het Margriet King- mans van „Luctor" die zich naar voren werkte, gevolgd door Tinie Daalhuizen van de Souburgse zwemvereniging en Theunie van den Heuvel van de Bres- kense zwemvereniging „Scheldestroom". De uitslagen werden: Heren: 1. B. Volwerk, „Luctor", Mid delburg, 27 min. 36 sec.; 2. J. Dirkse, Luctor, 28 min. 13 sec.; 3. Th. Vervoorn Luctor, 28 min. 16 sec.; 4. C. Wagenaar „S.Z.V.", Souburg, 29 min. 16 sec.- 5' L. van Klinken, S.Z.V., 30 min. 6 sec.; 6. H. van Oost, „Ganze", Goes. 31 min. 8 sec.; 7. L. Jumeïet, Ganze, 31 min. 8 sec.; 8. P. Rotte, Luctor, 31 min. 14 sec.; 9. J. de Caluwé, .Bruinvis", Sas van Gent, 31 mni. 35 sec.; 10. R. Schot. „Zeehond", Vlissingen, 32 min. 20 sec.; 11. L. Bouwense, Luctor: 12. A. v.d. Wal Luctor; 13. I. Sinke. Zeehond: 14. k! Keijzer, „Starters", Aardenburg: 15. P. Mazure, „Schelde", Terneuzen: 16. W. de Vries, Bruinvis; 17. A. Vermast. Bruinvis; 18. J. Jacobs, Ganze; 19. A. van Oost, Ganze; 20. M. Viergever, Zee hond; 21. A. v.d. Woestijne, Zeehond; 22. W. v.d. Steen, S.Z.V.; 23. R. de Rijke, S.Z.V.; 24 F. Verduijn. „Scheldestroom", Breskens; 25. J. Oosterling, Schelde stroom; 26. J. Boogaard, Ganze: 27. G. Francke, Zeehond; 28. A. Maat, Ganze; 29. J. Herrel, ,,'t Vrije", Sluis; 30. H. Kingmans, Luctor; 31. H. Henry, Star ters; 32. J. de Maree, Starte rs; 33. H. Vermeulen, Scheldestroom; 34. J. Schil ling, Luctor. Dames: 1. M. Kingmans, Luctor, 30 min. 10 sec.; 2. T. Daalhuizen, S.Z.V., 30 min. 36 sec.; 3. Th. van den Heuvel, Scheldestroom, 31 min. 28 sec.; 4. E. de Jonge, S.Z.V., 33 min. 48 sec.; 5. J. %e- gers, Scheldestroom, 34 min. 13 sec.; 6. S. Vergouwe, Scheldestroom, 34 min. 20 sec.; 7. W. de Bruijn, Bruinvis, 34 min. 50 sec.; 8. L .Rootsaert, Starters, 35 min. 12 sec.; 9. C. Levering, Zeehond, 35 min. 14 sec.; 10. C. Broer, Ganze, 35 min. 26 sec.; 11. E. de Visser, Luctor; 12. C. Evers, Ganze; 13. I. Baart, Bruinvis; 14. A. Zegers, Scheldestroom; 15. I. Stadhouders, Luctor; 16. M. Wijnacker, Bruinvis; 17. H. Mondeel, Luctor; 18. C. de Rijke, S.Z.V.; 19. E. Doolaege, Starters; 20. F. Calliber, Luctor; 21. K. v.d. Hooft, Starters; 22. W. Ekkebus, Scheldestroom; 23. W. Wagenaar, S.Z.V.; 24. T. de Roover, Starters; 25. G. Hoo- gerheide, 't Vrije; 26. R. Seybel, Luctor; 27. J. Verplanke, Starters; 28. J. van Pagee, Luctor; 29. Y. Schout, Zeehond; 30. A. Ekkebus, Scheldestroom; 31. T. Dolfing, Luctor; 32. R. de Visser, Luc tor; 33. G. Lippens, Starters; 34. A. Jas- perse, S.Z.V.; 35. M. Neyhof, 't Vrije. Burgemeester J. A. Eekhout reikte na afloop in de cantine van het Vismijn- bedrijf de prijzen uit, waarbij Margriet Kingmans van Luctor de wisselbeker van het gemeentebestuur van Breskens in ontvangst mocht nemen. De wisselbeker van V.V.V. te Breskens ging naar B. Volwerk van Luctor, ter wijl Theunie van den Heuvel als eerst- aankomende dame van Scheldestroom, een vaantje ontving. De zwemvereniging Luctor kreeg nog een extra verenigingsprijs in ontvangst te nemen. De zwemvereniging Scheldestroom kan terugzien op een goed geslaagd zwemfestijn. Uitslag aanbesteding. Door architect J. Jansen te Breskens is Zaterdag j.l. in hotel Valk aanbe steed het bouwen van een woonhuis met garage aan de Boulevard de Wie lingen te Cadzand voor de heer J. J. de Feuilleton door Maartje Zeldenrijk. 20 „O, zo heb ik het helemaal niet be keken," antwoordde Gootje droog. Toen ze 's avonds laat weer in de ca fetaria waren en gewoontegetrouw de kassa mee naar boven namen, zei Goot je, haar mantel uittrekkend: „Hè, dat was een verduveld gezellige avond, me neer". Berend keek naar haar vrolijke ge zicht. „Meen je dat werkelijk?" Ze draaide zich verbaasd naar hem toe. „Allicht. Anders zeg ik dat toch niet?" „Dank je, Gootje. Ik weet, dat jij het meent. En zeg voortaan tegen mij geen meneer mèer, maar gewoon Berend. Dat heb ik liever". Gootje dacht even na toen ze ging zitten en de bonnen uit de kassa haal de. Ze kleurde een beetje, toen ze ant woordde „Goed, Berend, onder ons wordt het dan zo. Maar beneden blijft u de baas, dus meneer. Dat is beter met het oog op de anderen". De verkoop was die avond tegenge vallen, getuige het geringe aantal bon nen na hun vertrek. „Och," zei Berend, „Dinsdags na de markt is nooit zoveel". „Het oog van de meester, Berend Je kent het spreekwoord wel". „Maar waar heb ik dan een bedrijfs leider voor?" Gootje keek hem lange tijd aan er- knikte toen. „Ja, ik geloof dat je gelijk hebt. Het beste zou zijn, als Jager een andere baan zocht". „Ik zal het 'm vandaag of morgen eens zeggen," besliste hij. Ze rookten nog een sigaret en toen trok Gootje haar mantel aan. „Het is al over twaalven, dus de hoogste tijd. En jij hebt ook je rust nodig. Slaap maar uit, morgenochtend. Ik zorg er wel voor, dat ik bijtijds aanwezig ben". Ze reikte hem haar hand. „Welterus ten, Berend. E11 niet te lang lezen". „Jij merkt ook alles," lachte hij, toen hij haar hand drukte. „Dat is ons, vrouwen, eigen, zegt mijn moeder altijd". „Jij moet wel merkwaardige ouders hebben, oGotje, als ik dat zo van tijd tot tijd hoor". „Kom eens een avondje buurten, dan kun je met ze kennis maken," nodigde Gootje uit. „Ik denk, dat ik dat eens een keer doen zal," knikte Berend. „Ik zou ook niet weten, waarom niet," antwoordde de verbaasde Gootje. Toen ze vertrokken was en Berend zich uitkleedde, zei hij tot zichzelf: „Ik heb het toch maar gelukikg met haar getroffen Ik had geen betere voor de zaak kunnen hebben HOOFDSTUK XV. In Amsterdam kwam de zaak in kan nen en kruiken. De makelaar had nog tienduizend gulden voor zichzelf en eenzelfde bedrag voor Berend verdiend en nu was de koopprijs aanvaardbaar, vond Berend. De balans was geveri fieerd en in orde bevonden. Per 1 Ja nuari zou Berend de zaak overnemen. Hij liet een papier op de ruiten plak ken waarop stond, dat de zaak tijdelijk gesloten werd wegens verbouwing. Pe ters, de man die het pakhuis op de Kip- pemarkt omgetoverd had in een cafe taria, kreeg opdracht de Amsterdam se zaak te moderniseren. Peters be keek de eettent en maakte een schets je. Berend was er meer tevreden en Peters zorgde er voor, dat hij voor Nieuwjaar alle benodigde vergunnin gen en materialen had, zodat hij met een na Nieuwjaarsdag met de verbou wing kon beginnen. Hij hoopte aan het einde van diezelfde maand gereed te zijn. Tenslotte behoefde er niet zo heel veel veranderd te worden. Kort voor het gereedkomen van de zaak gingen Berend en Gootje nog eens naar de hoofdstad om de vorderingen te bezien en aankopen te doen voor de installatie. „Dat kan een vrouw beter beoordelen dan een man," was zijn oordeel en Gootje koos met zorg de meubelen en de verlichting uit. Ook een modem fornuis voor de keuken en de nieuwste koffiemachine. Daarna gingen ze ergens eten en na afloop merkte Gootje op, dat ze nu toch wel een bioscoop je verdiend had. „Zeg maar welke," nodigde Berend uit. „Ik vind alles goed". Toen ze na afloop ergens wat dron ken, vroeg Berend: „Gootje, hoe kom je toch eigenlijk aan die naam? Ik heb 'm nog nooit eerder gehoord". Het meisje lachte en zei: „Wel eens van Margot gehoord?" „Verdraaid, ja. Daar heb ik helemaal niet aan gedacht. En dat hebben ze thuis afgekort". „Dat wil zeggen: vader en broers. Moeder wil er niet van horen en noemt me nog altijd Margot. En als vader pla gerig is, zegt hij wel eens Marrigje". Berend keek dromerig naar zijn glas. „Ik geloof, dat ik Marrigje mooier zou vinden." Ze legde even haar hand op de zijne. „Dan mag jij me Marrigje noemen. Als we onder elkaar zijn." Berend keek haar aan, toen hij haar hand als een electrische schok op de zijne voelde. „Dank je, Marrigje. Ik zou bijna nog wat anders willen zeggen, maar ik zal

De Schakel | 1960 | | pagina 1