WASSERIJ «EDELWEIS» N.V. ror Paul Krugersiraai 248-250, Vlissingen, lelef. 01184-2589 Firma Schippers Nauia DE Va.17 Firms SMOOR i DE HULSTER Op veelvuldig verzoek zullen wij vanaf SEPTEMBER a.s. ook West Zeeuws'Vlaanderen in onze besteldiensten opnemen. De Huisvrouwen in dit gebied kunnen dus nu ook „De was de deur uit" doen naar Voorlopig komen wij Uw was ophalen op Dinsdag en bezorgen deze dezelfde week op Vrijdag terug. Wij leveren U een prima verzorgde Huishoudwas voor 60 cent per kg. Vraagt U eens om nadere inlichtingen Ik mag niet met U praten Land- en Tuinbouw Olympische Spelen Scheepjes wol Durable: Ne veda wol Modehuis LE BLEU Verloren VROUWELIJK personeel gevraagd Kantoor WASSERIJ „EDELWEIS" NI, Tekendozen Driehoeken Passers en passerdozen Talens plakkaatverf' dozen met 14 napjes Ryam agenda's 15 P. Blaakman. 16 C. de Visser. Ie overd. I. de Jonge. Idem oude duiven. 1 Joh. Pijcke. 2, 6 I. de Jonge. 3, 5, 8 I. Ritico. 4 A. Boekhout. 7 Quaars-V. Ie overd. G. van Grol. FILMNÏEUWS Casino Bioscoop te Breskens presen teert U Zaterdag 27 Aug., aanvang 8 uur, Kai Fischer en Claus Holm in het realistisch filmwerk „Meisjes op be stelling". Een film die U niets verbloe mend en onbarmhartig een afschrik wekkende wereld opent, waar jonge meisjes als handelswaar worden ge bruikt. Een filmwerk dat zich tot taak heeft gesteld op directe wijze de wereld te confronteren met zijn ondeugden en tevens wil dienen als waarschuwing voor onze jeugd. Zondag 28 Aug., aanvang 4 en 8 uur, William Hartnell en Bob Monkhouse in de dolste soldatenklucht sinds jaren: „Kop op borst vooruit". Welke poli tiek U ook aanhangt, ditmaal bent U het roerend met Uw buurman eens: de defensie is onbetaalbaar komisch, want met de militaire tucht valt niet te spotten. Het peloton wat in deze film in opleiding is, bestaat uit enkele uit gelezen sufferds, een rock'roller, een ingebeelde- zieke en een zwaarmoedige. Een stelletje dat de sergeant hoge bloeddruk en de korporaal de zenuwen bezorgen. U zult tranen lachen met de vele avonturen en 'n spervuur van dwaasheden ondergaan. Vismijn - Breskens Week van 14 t.e.m. 20 Aug. 1960 288 kg. bot 137 kg. schar 1238 kg. schol 2836 kg. tong 37 kg. rog 7 kg. kabeljauw 35 kg. tarbot 5 kg. poon 8513 kg. export garnalen 166 kg. onverkochte garnalen Hij was wat men een mannetje noemt Klein en zonder enige betekenis. Pas tijdens de oorlog was hij een verschij ning in het dorp geworden, voor een paar jaar. De gemeente 'droeg hem op, de stoepranden wit te schilderen. En dat deed hij met overgave. Jongetjes kwamen hem treiteren en smeerden de witte stroken in met modder. Maar kwaad zag nooit iemand hem worden. Rembrandt, zo noemden ze hem sinds die tijd. Een goedige figuur van weinig woorden. Hij knikte maar wat en zei den steevast: „Nee, 't valt niet mee". De laatste jaren zag men nog maar weinig van hem,. Hij voerde allerlei klusjes voor de gemeente uit, maar de aandacht trok het niet meer. En de witte verf was allang van de stoep randen gesleten. Ze bleven hem, goed aardig, Rembrandt noemen, en soms kwam hij nog goed van pas. Als er iets gedaan moest worden, waar anderen niet zoveel zin in hadden. Ergens een spijker in een muur slaan of 's avonds een band plakken. Hij deed alles voor een paar centen. Het fanfarekorps, dat geleid werd door een vooruitstrevende dirigent, had hem de functie van vaan deldrager gegeven. Iedere Donderdag avond was hij bij de repetities aanwezig, haalde dan het zwart met goud bestikle vaandel uit de kast en ging er plechtig naast staan. Zo luisterde hij tot het einde naar het wanhopige blazen en toeteren. En op de grote dagen, als het fanfarekorps spelend door de straten trok, liep hij in uniform voorop. Een trots kereltje was het dan. De mensen lachten tegen elkaar en zeiden: „Moet je die Rembrandt nou eens zien, zeg". Men had een beetje meelij met die goeie ziel. Een donkerblauwe arrestantenwa gen was het dorp binnengereden en had opschudding verwekt. In die boeven- wagen met tralies werd Rembrandt weggereden. Gesprekken gingen door het dorp, waarin de bijnaam Rembrandt niet meer werd genoemd. Zelfs dat woord was nog te goed voor hem. Men had het over die vuilak en die stieke merd, een gevaar voor de gemeenschap. Het mannetje was weggehaald wegens een zedenmisdrijf. Hij was een misdadi ger. De directeur van de gevangenis zei later tegen mij: „Nee, last hebben wij nooit van hem gehad. Hij deed wat hij moest doen. Maar veel zat er niet bij, als u het mij vraagt". Rembrandt was in een wereld terechtgekomen, die hij vreesde en verafschuwde. De andere mannen hadden om hem gelachen en steeds weer gevraagd: „Wat doe jij hier eigenlijk, ouwe" Want hij zag er uit als iemand, die met tegenzin een vlieg dood zou slaan. Enkele maanden bleef hij daar. Toen kreeg hij zijn kle ren terug en mocht hij naar huis gaan. Hij zag de dikke deur achter zich dicht gaan en voelde zich vreemd, toen hij naar de bomen keek. Hij verlangde naar zijn dorp, de enige plek waar hij zich thuis voelde. En met een ziel vol be rouw reisde hij er heen. Ze waren hem juist vergeten, toen ze hem weer zagen lopen. Nog altijd met dat zelfde, slome gangetje. Men pro beerde langs hem heen te kijken, want met zo iemand kan men maar beter niet van doen hebben. Zijn uniform van het fanfarekorps hadden ze bij hem thuis weggehaald en hij wist wat dit bete kende. Zijn vrouw zei: „De Boer draagt nu het vaandel". De gemeente had hem ontslagen. De gewone gang van zaken. Nette mensen komen nu eenmaal niet in de gevangenis. En bij de gemeente is alleen plaats voor nette mensen. Hij moest wat anders zoeken en na lang uitstellen ging hij het maar proberen. Soms werd hem zonder meer de deur gewezen „hoe haal je het in je hoofd, man" maar ook werd hij wel vriendelijk ontvangen. Men wilde hem terwille zijn. Zo kreeg hij zelfs een nieuwe broek en een nog knappe win terjas, ook al kwam hij daar niet voor. Hij wilde werk hebben. „Tja", zeiden ze dan, „de mensen kennen je allemaal hier. Ze vergeven het je natuurlijk wel, maar vergeten, zie je". Rembrandt wist dat vergeten heel moeilijk was. Een schilder, die veel bij de boeren in de omtrek werkte, nam hem tenslotte in dienst. Hij zei: „We praten er niet meer over. Je hebt er voor gezeten en dat is genoeg. Geef me de vijf!" Rembrandt ging helemaal op in het werk. Hij had altijd van verven gehouden. En de schil der vertelde me later: „O zeker, hij was een beste knecht. Niet een vlugge, maar je kon op hem aan. Het is ellendig dat het zo gelopen is. Begrijpt u dat nou?" Begrijpen kunnen wij, buitenstaan ders, het niet, geloof ik. Gebeurde er nu zo iets ontzettends? In onze ogen niet. Hoort u maar: Rembrandt moest in een woning in het dorp het houtwerk afkrabben. Het dochtertje kwam ernaar kijken en hij begon met haar te praten. Zoals een man op leeftijd met een kind kan praten. Van die nietszeggende, vriendelijke woordjes. Maar plotseling zei het kindje: „Ik mag niet met u pra ten. Mama zegt dat u in de gevangenis hebt gezeten". Die avond was Rem brandt niet thuisgekomen. En twee da gen later vonden ze hem ergens langs de spoorlijn. Dood. Dit was het geval van Rembrandt. Zijn dossier is niet dik geweest. Men is hem nu al weer vergeten in het dorp. Hij was een mannetje, zonder enige be tekenis. Hij had het goed kunnen heb ben, want ze mochten hem wel. Maar hij deed dingen, die geen mens kan goedkeuren. Bij de reclassering zeggen ze wel eens: „De rechter straft met drie maanden. Maar de mensen geven hem levenslang". De mensen, dat zijn wij. U en ik. Huib Hendrikse. Nieuwe bedrijfssystemen. De belangstelling voor de open loop stal is ook in ons land toegenomen. De praktijk begint de mogelijkheden van de loopstal - lage bouwkosten en grote kansen op arbeidsbesparing - in te zien. Opmerkelijk is, dal in België reeds meer dan 1000 loopstalien zijn gebouwd. Dit nieuwe bedrijfssysteem wordt toe gepast op enkele bedrijven in Noord- Brabant. Het rundvee wordt gehouden in loopstallen die geheel gebouwd zijn van rondhout. Ook kunnen de staan ders of stijlen uit rondhout bestaan, terwijl de dakconstructie verder van gezaagd hout is vervaardigd. De hout- verbindingen zijn dan eenvoudiger uit te voeren. Er wordt gemolken in de doorloopmelkstallen. Het kuilvoer is practisch het enige winterruwvoeder en wordt bewaard in torensilo's. Op een ander gemengd bedrijf van 65 ha. beschikt men over een loopstal voor 40 melkkoeien en 20 stuks jong vee. Hier is in deze stal de hooi- en stroberging voor dit vee ondergebracht, alsmede een doorioopmelkstal. Deze vee stal is in zijn geheel opgetrokkefi uit rondhout en afgedekt met asbestpla- ten. Alles maakt een zeer solide indruk ZAG U DE OPENING van de Wacht niet langer Laat nu een PHILIPS TELEVISIETOESTEL plaatsen door de Philips T. V.-Specialisten voor West Z.-Vlaanderen Oostburg, telefoon 58 Breskens, telefoon 617 Verkrijgbaar BRESKENS Schetsenbundel van L. BOOTSGEZEL Prijs f 3,90 Franco per post f 4,20 na ontvangst van post wissel of storting op giro nr. 358296. en heeft slechts een investering ge vraagd van f 20.800. Omgerekend per stuks grootvee bedraagt dit f 400. In deze doorioopmelkstal worden zo mer en winter door één man gemiddeld 28 melkkoeien per uur gemolken. Een belangrijk onderzoek op dit laatste be drijf is nog gaande of de voederwinning voor de winter uitsluitend gericht kan worden op kuilvoer of hooi. Men vraagt zich af, of ook de bedrij ven met minder grond dit systeem kun nen toepassen. Inderdaad blijkt op zandbedrijven van 12 ha. wanneer een intensieve weide- en voederbouw wordt gedreven, grote mogelijkheden te be staan. De graanteelt en de marktbare gewassen dienen dan vrijwel uit het bouwplan te verdwijnen. Het is onmogelijk om in dit korte'be stek alles uiteen te zetten, maar het staat wel vast dat de loopstal nog een grote toekomst tegemoet Zermatt Silretta Kompas Prestowol Pregowol Viola In de nieuwste kleuren voorradig. Dorpsstraat 21 - tel. 468 - Breskens Havenrestaurant te Breskens, twee gouden ringen, op Donderdag 4 Aug. j.L, pl.m. 6 uur nam. Inlich tingen of terugbezorgen tegen belo ning bij W. J. Woittiez, De Hullu- straat 24, Breskens. Dagelijks aanmelden: Paul Krugerstr. 248-250, Vlissingen. Tel. 01184-2589 of 's avonds na 19.00 uur Vogelenzang 29, Breskens. Dorpsstraat 10, Breskens Tel. 429

De Schakel | 1960 | | pagina 3