RijwigfaÉI VAN MEENEN, Breskens. BROM FIETS ER. Ril WIELEN, Tassen en regenkleding voor school DUIVENSPORT en het vlees in ouderwetse pullen bier geschonken zal worden. De bierpullen, waarin een inscriptie over de stadhuis feesten en het gemeentewapen van Sluis komt, mogen de bezoekers houden. Bin nenkort kan iedere inwoner van Sluis de huwelijksaankondiging van Jantje van Sluis en Maria van Belfort in de bus vinden, waarbij tevens een uitnodi ging gevoegd is om de bruiloft bij te wonen. De toneelverenigingen van Sluis zul len onder regie van de heer C. van Hoek uit Middelburg de bruiloft „ten tonele" voeren. Het bruiloftsmaal zal besloten worden met een défilé voor Bruid en Bruide gom, waaraan o.a. ook medewerking zal worden verleend door het exercitiepelo ton van de Koningscompagnie van het lie batallon van het Garde Regiment, waarmede de gemeente Sluis bijzondere banden heeft. Dit regiment zal verge zeld zijn van haar drumband. Voor Zaterdag 10 September vermeldt het uitgebreide feestprogramma kin derwedstrijden in de morgenuren, bal lonwedstrijden, turndemonstraties. De Koninkl. Marechaussee zal, vergezeld van haar drumband, de feesten opluis teren met een motorstuntteam. Zondag 11 September staan de fees ten in het teken van de muziek. Er zal een muziekfestival gehouden worden waaraan acht corpsen deelnemen. Het Studentengezelschap van St. Anna ter Muiden zal een concert geven voor het gemeentehuis. Daar men te Sluis de ingebruikname van het gemeentehuis wil zien als een voltooiing van de wederopbouw, worden de feesten door de bevolking in al haar gelederen georganiseerd. De bevolking tastte voor deze feesten bijzonder diep in haar beurs. Zo werd al geruime tijd geleden een inzameling gehouden voor een carillon, dat ter gelegenheid van de ingebruikname aan de gemeente ge schonken zal worden. Dit carillon, dat in tegenstelling tot het door de Duitsers geroofde, inplaats van 4 uit 35 klokken zal bestaan, zal evenals vroeger be heerst worden door Jantje van Sluis, die deze week zijn plaats op de toren weer heeft ingenomen en van waaruit hij het mechanisme van het carillon zal bedienen. Het raadhuis van Sluis, dat al in 1375 als teken van de toenmalige welvaart werd gebouwd met zijn prachtige Bel fort, onderging in de loop der jaren heel wat restauraties. De eerste vond al in 1396 plaats, toen een gedeelte van het stadhuis door brand werd vernield. Laten we hopen, aldus burgemeester van Hootegem van Sluis, dat deze restauratie die meer dan een millioen kost, voorlopig de laatste zal zijn. Het Belfort van Sluis is enig in Ne derland. Het werd in de middeleeuwen beschouwd als een teken van de stede lijke vrijheid. Het weer in gebruik ne men van het stadhuis zal een gebeurte nis worden waarop men in Sluis nog lang met voldoening op terug wil zien. De raadzaal, welke in tegenstelling tot voor 1940, weer gelijkvloers is ge bouwd, is voorzien van prachtig hek werk dat afkomstig is van het recht bankgebouw te Middelburg. Kunstige handen toverden dit stuk, dat te Sluis aankwam als bijna oud roest, om tot een prachtig smeedijzeren hek, dat het in de monumentale omgeving van oud eikenhout en dikke balken prachtig doet. In de balken zijn uitgesneden wa pens aangebracht van de graven van Vlaanderen, Bourgondië, Maximiliaan van Oostenrijk, Karei de Ve, Philips de lie, Maurits, die Vlaanderen weer her overde, de Stadhouders, een wapen van de generaliteitslanden en voorts het wapen van Nederland, Sluis, Zeeland en Heille. Bij het zien van al deze wa pens begint de historie in Sluis te le ven. Oude schilderijen, o.a. een echte Breughel, versieren de stemmige zaal, waaronder de raadskeldergewelven zijn. Hierin is een oude gevangenis, com pleet met de ketting waaraan de ge vangenen werden gebonden. Men heeft overal verkopingen etc. af gestroopt om bij dit prachtige stadhuis ,,'t Hangt van twee dingen af," meen de het meisje. „Hoe groot is de jaarom zet en wat is de koopprijs?" „Ik heb thuis een balans liggen," zei Berend, terwijl ze verder liepen. „Als die juist is - en voor ik koop zal ik die laten controleren - dan is de omzet hoog vergeleken bij ons bedrijf in Pur- merend. De koopprijs is vrij hoog". Be rend noemde het bedrag. „Is daar niet wat af te krijgen?" Berend haalde zijn schouders op. „De koopprijs komt overeen met de jaar omzet, plus gebouw en voorraad Duur is het niet, al is het een heel bedrag". Gootje dacht na, terwijl ze langzaam de Reguliersbreestraat inliepen. „Mag ik een onbescheiden vraag stellen?" „Ga je gang". „Kunt u het contant betalen?" Berend knikte. „Als het moet: ja. Maar dan kost het ook m'n hele kapi taal. En ik wil er wat aan verbouwen als ik het koop. Er zal dus wel een hy potheek aan te pas komen. Ik wil niet zonder geld zitten". Om vijf uur waren ze bij de make laar. Berend vertelde zijn plannen. „De balans moet gecontroleerd worden. Dat kunt u natuurlijk in orde maken. Aan de hand van facturen en dergelij ke. Iedereen kan natuurlijk een balans zonder meer opmaken. Maar ik moet bewijzen hebben. En wat die koopprijs passende meubels te vinden. Er zijn reeds mooie oude eiken tafels en kas ten. De stoelen voor de raadzaal vorm den een moeilijkheid die werd onder vangen door stoelen te bestellen, die aangepast zijn aan de oude stijl, zodat zij in deze omgeving niet storend zul len zijn. Boven de raadzaal is de secre tarie. Hier moesten verschillende con cessies worden gedaan, omdat hier ook gewerkt moet worden. Er werd een lichte ruimte geschapen, waarin echter het verschil tussen het behoud van het oude gotische en het nieuwe duidelijk tot uitdrukking komt, hoewel het geheel niet storend genoemd mag worden. De prachtige eiken trappen waarmede men de secretarie bereikt, zijn een stuk vak- manswerk. De kamer waarin de burge meester zal gaan werken, is weer ge heel in de oude stijl gehouden. Geen modern bureau, maar een eiken werk tafel. Een mooie eiken kast en enkele andere oude passende meubelstukken zullen dit vertrek sieren. Hier zijn nis jes uitgespaard waarin tinnen pullen prachtig uitkomen. De burgemeesters kamer is gesierd met enkele voorgan gers van de burgemeester, in bekwaam schilderwerk uitgevoerd. Enkele mooie gobelins zullen het geheel voltooien. In Sluis worden op koortsachtige wijze de voorbereidingen getroffen om van de ingebruikname van het stadhuis en het prachtige Belfort een onvergete lijk feest te maken IJzendljke Flandriawas weer voor de radio. Het bekende accordeongezelschap „Flandria" uit IJzendijke, speelde on der leiding van de heer J. Anthonisse uit Biervliet, j.l. Zaterdag voor de ne gende maal voor de radio. Een uiter mate verzorgd concert was te beluiste ren. In IJzendijke was er gedurende de tijd, dat het orkest voor de radio speel de, haast niemand op straat te beken nen. Breskens Vrachtauto uitgebrand. Maandagmiddag is in de Nieuw Neu- zenpolder, onder Terneuzen, een vracht auto met graan, eigendom van de Coöp. Aankoopvereniging W. Z.-Vlaanderen te Breskens, in vlammen opgegaan. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat de vrachtauto op het land tus sen rijen stro doorreed, waarbij stro- resten zich voor de uitlaat moeten heb ben opgehoopt. Deze stroresten zijn gaan branden. In korte tijd brandde de wagen als een fakkel. Een vijftal arbeiders tracht ten met schuimblussers de brand te bedwingen, doch slaagden hier niet in. De brandweer uit Terneuzen arriveerde spoedig en wist het vuur te beperken tot de vrachtwagen en wat omliggend stro. De vrachtwagen ging geheel ver loren. Toen de chauffeur, de heer J. C. B. uit Biervliet (Driewegen) trachtte en kele eigendommen uit de cabine te redden, o.a. zijn rijbewijs, liep hij brand wonden op aan de rechterarm. De verzekering dekt de schade. Zwemdiploma's. Bij de Woensdag j.l. gehouden exa mens in het „Wilhelmina"-zwembad te Breskens, slaagden voor diploma I: Henriëtte Verduijn, Johanna Fenijn, Jacomina Risseeuw, Pie ter Hubregtse, Izaak van den Broecke, Jacob Brugge, Johannes Leenhouts, Machteld Cambier, Willem Jongman, Dinie Bondewel, Ja- coba Heijboer, Maria Brugge, Adriaan Oosterling, Izaak Jansen, Jan Wesdorp, Johannes Keijmel, Leonora Verschel ling, Catharina Salomé, Maria v. Oos- tenbrugge, Johannes de Kruijter, Abra ham Brugge, Patricia Erasmus, Sara Mookhoek, Lilian Claeijs, Sara de Groo- te, Ineke Bogaert, Theodoras de Zeeuw, Magdalena Ritico, Anna Daansen, Rei- nier Vermeulen, Jan Verduijn, Jacob Pieijte, Johannes van Hurck, Jozias Ver meulen, allen te Berskens; Comelis de betreft, als u er wat af kunt krijgen, doen we fifty-fifty. Afgesproken?" De makelaar lachte. „Ik zal m'n best doen. Wat die balans betreft, ik zal een accountant in de arm nemen, dat is wel zo verstandig. U hoort nog wel van me". Op straat zei Berend: „Kom, we gaan nog ergens wat drinken. Het is te vroeg om nu al naar huis te gaan". Gootje schudde echter haar hoofd. „Nee, laten we nog even de binnenstad ingaan. Ik wil een paar dingen kopen, die ik in Purmerend niet kan krijgen". Berend lachte. „Dan ben ik benieuwd wat dat zal zijn. Bij ons in de stad kun je tegenwoordig zowat van alles ko pen Om zes uur sloten de winkels en Goot je had een tas vol. Ze liepen door de Nieuwendijk en Berend kreeg opeens een inval. „Zeg, wat zou je denken van een bioscoopje? Of Berend kreeg een kleur, want hij dacht meteen aan zijn misvormde gestalte. Stom van hem, om zoiets te vragen. Daar dacht ze natuurlijk niet aan. Doch tot zijn grote verbazing ant woordde Gootje opgetogen: „Hè ja, dat zou me lijken. Ik ben in geen maanden uit geweest. Laten we er een fijne avond van maken Het werd een fijne avond, ondanks die ene wanklank toen ze uit de bios- Feijter, Marinus Cornelis, Maria Toes- saint, Joop de Bliek, Cornelis de Rijk, Izaak de Bliek, Johanna van Hoeve, Marinus Cromheecke, Johannes Corne lis, Willem Esseling, allen te Schoon- dijke; Margriet Calon te Hoofdplaat, Wilhemina Everaard te IJzendijke; Sara Risseeuw, Wilhelmina Scheerens, Ma ria Scheerens, allen te Groede. Afgewezen: 7. Voor diploma II slaagden: Siekko v. Exter, Dina Kant, Gerard Jan Verburg, Reinier den Dekker, allen te Breskens. Afgewezen: 2. Voor diploma III slaagden: Job Jobse, Daniël de Winde, Adriana Zegers, Maria Vergouwe, allen te Bres kens; George Groosman te IJzendijke. Afgewezen: 6. Zilveren onderwijzers jubileum. Donderdag 1 September a.s. hoopt de heer C. A. Vissenberg, hoofd der R.K. school te Breskens, zijn 25-jarig onder wijzersjubileum te vieren. De heer Vissenberg is zijn loopbaan begonnen te Gilze-Rijen, vanwaar hij naar Breda is vertrokken en in 1957 benoemd werd tot hoofd der school te Breskens. Des avonds zal in „De Uitkomst" een feestelijke ouderavond worden gehou den, waarbij de schoolkinderen voor- drachtjes enz. zullen doen. Groede Rei- en volksdansen. Door de kinderen van het derde en voor dit seizoen het laatste kinderkamp „De Pinksterblom" werden Zaterdag avond op het Prinses Marijkeplein te Groede enige rei- en volkdansjes ge houden. De kinderen, die zich in het kamp allen verkleed hadden, zagen er zeer keurig uit in hun bonte verscheiden heid van kledij, waarbij de geuzen uit de middeleeuwen en de sprookjesdieren van Walt Disney hand in hand liepen naast de moderne flateuze geklede kin deren der 20ste eeuw. De leidster, een waardige verklede zigeunerin, met een viertal jeugdlei ders en -leidsters en de minstens tach tig verklede kinderen, genoten een grote belangstelling voor hun dansjes en zang van het publiek en de vele aanwezige badgasten uit de omgeving. Nieuwvliet Openluchtconcert aan het strand. Zondag j.l. werd door de Boerenkapel van Nieuwvliet nabij het zeebad „Eldo rado" te Nieuwvliet een openluchtcon cert gegeven ter ere van de badgasten en ter afsluiting van het badseizoen 1960. Er was zeer veel belangstelling, zodat deze openluchtuitvoering aan het strand zeer geslaagd genoemd mag worden. Kampvuur op het strand. Dinsdagavond half negen werd ter ere van de nog vele aanwezige badgas ten door de plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer een kampvuur georganiseerd op het strand van Nieuw vliet. Aan dit kampvuur werd muzikale assistentie verleend door leden van de plaatselijke muziekvereniging „Nut en Genoegen". Annemieke Pass uit Breda werd voor 1960 door de loco-burgemeester en voor zitter der V.V.V., de heer A. Brakman benoemd tot kampvuur-koningin, voor de jaarlijks te houden kampvuren op het strand te Nieuwvliet. Aangewakkerd door de zachte zee wind bleef het vuur flink doorbranden, zodat alle badgasten mi belangstellen den tot zeer laat in de avond nog een plezierig samenzijn aan het strand hadden. Na het doven van het vuur sloot de loco-burgemeester deze gezellige avond met een woord van dank aan allen voor de vele medewerking tot het slagen van deze avond. coop kwamen. Want bij de uitgang zei een jongen tot zijn kameraad, niet zo zacht of Berend en Gootje hoorden het beiden: „Kijk die bochel eens een knap pe griet hebben Berend verstijfde en trilde van woede en schaamte. Maar het was alsof Gootje zijn gemoedstoestand raadde. Ze greep hem resoluut bij de arm, schoof die door de hare, nam hem mee de straat op en zei op rustige toon: „Dat is voor ons beiden een compliment, meneer". Eerst maanden later begreep hij de betekenis van deze woorden. In de Kalverstraat dronken ze wat in een rustige gelegenheid. Er was mu ziek en er was beschaafd publiek. Geen mens die verwonderd opkeek, toen het ongelijke paar binnentrad en aan een tafeltje ging zitten. Ze keken eens rond en gaven hun bestelling op. Het was er gezellig en Gootje beweerde, dat de consumptie minstens even goed was als in Bongert's cafetaria. Berend schoot in een lach en antwoordde: „Als of je deze tent met de onze kunt ver gelijken Waarop Gootje kwasi-boos reageerde met de woorden: „Ik zou niet weten waarom niet. Mankeert er hier wat aan? Is deze minder?" Berend verslikte zich zowat in zijn cognac. „Meid, ik bedoel juist het te genovergestelde". (Wordt vervoled). Oostburg Collecten. De in de Ned. Herv. kerk te Oostburg gedurende de maand Juli gehouden collecten gaven de volgende opbreng sten te zien: kerkvoogdij f 79,56, diaco nie f 92,59, bijzondere collecten f 93,38. Het verjaringsfonds bracht over ge noemde maand f 81,60 op. Voetbal. Reeds op de eerste dag van het dit jaar voor de tweede maal door de sport vereniging „Oostburg" georganiseerde Éénhoorn-toernooi, is Biervliet zijn vo rig jaar gewonnen beker kwijtgeraakt, doordat het tegen Breskens met 53 het onderspit moest delven. Oostburg wist tegen R.C.S. uit Sou burg met 10 te winnen, zodat Zon dag eerst Biervliet tegen R.C.S. in het veld treedt en daarna Oostburg tegen Breskens. Wielerwedstrijd. De wielersportvereniging „Luctor et Emergo" te Oostburg organiseert op Zaterdag 24 September a.s. op het Kroonwijkparcours te Oostburg een wie lerwedstrijd voor amateurs en onafhan- kelijken. Amerikaanse studenten te gast. Vorige week Vrijdag ontving het ge meentebestuur van Oostburg een groep van pl.m. twintig Amerikaanse studen ten, die in het Studentenhuis te Sint Anna ter Muiden verblijven. Het doel van dit Amerikaans bezoek aan ons land is jonge mensen vertrouwd te maken met de levenswijze van men sen uit andere landen, om zodoende te trachten een betere sfeer onder de vol keren te scheppen. Na een welkomstwoord door de wnd. gemeente-secretaris, de heer J. Hoek stra en de aanbieding van thee met ge bak, gaf de heer J. Pieterse uit Middel burg een uiteenzetting van het doel en de werkwijze van de beschuttende werkplaatsen in Nederland in het alge meen en van die in Oostburg in het bij zonder. De heer Pieterse is directeur van de federatie van beschuttende werk plaatsen in Zeeland. Hierna werd het gemeentehuis be zichtigd, waarbij mej. M. K. Dekker uit Westkapelle, die zelf via een uitwisse lingsprogram een jaar in Amerika vertoefde, een toelichting gaf op de bouw van het Oostburgse raadhuis en o.m. de constructie van het glas-in- betonraam en de Cadzandse kamer. Tot slot bracht het gezelschap een bezoek aan de beschuttende werkplaats „Het lam" te Oostburg. Aardenburg Kerkconcert. De Nederl. Organisten Vereniging organiseert op Maandag 29 Aug. a.s., des avonds 8 uur, in de Ned. Herv. kerk te Aardenburg een kerkconcert, dat zal worden opgenomen door de N.C.R.V. Aan dit concert, dat in 1961 via de ra dio zal worden uitgezonden, wordt me dewerking verleend door de organist Piet Broerse en het Middelburgs Ka merkoor. Biervliet Autobotsing. Te Biervliet botsten op bet kruispunt NoordstraatSingel twee personenauto's op elkaar. Een auto, bestuurd door de heer A. v. H. te Philippine, komende vanaf de Markt door de Noordstraat, ramde met een flinke klap de auto, bestuurd dooi de heer A. D. uit Biervliet, komende vanaf de Singel en rijdende in de rich ting van de Beukelstraat. Vooral deze laatste auto werd aan zienlijk beschadigd, terwijl ook de an dere wagen schade opliep. De Rijkspolitie te Biervliet heeft een en ander in inderzoek. Gevonden voorwerpen Een grijze heren gabardine regenjas. Inl. bureau Rijkspolitie te Groede. Duivenver. Nog Sneller," Breskens. Uitslag prijsvlucht uit Orleans op 22 Aug. j.l., jonge duiven. Los 6.10 u. Aank. Ie duif 10 u. 49 min. 23 sec., snelh. 1450 m. per min. 1, 5, 49 E. Rijckaart. 2, 10 Iz. Ritico. 3 Jac. Buize. 4, 7 J. Klaaijsen. 6, 20, 25, 36, 37, 40, 58, 59, 63, 68, 69 G. Dusar- duijn. 8, 34, 35, 41, 44, 45 C. Hertog. 9, 31 A. Vermeulen. 11 Joh. Pijcke. 12, 74 A. Hamelijnck. 13, 14, 21, 38, 39 Jn. Faas. 15, 52 Th. de Buck. 16 J. Vermeu len. 17 P. v.d. Walle. 18 Jac. Jacobs. 19, 47 Ko Quaars. 22, 42, 84, 67 A. de Meester. 23 en le overd. Jac. Maas. 24, 29 J. de Meester. 26, 33, 56 J. Donze. 27 Jac. Adam. 28 L. de Meester. 30, 32 Jn. v.d. Broecke. 43, 75 Verspr.-Verstr. 46, 66, 73 Jac. Wisse. 50, 64 Jn. Woittiez. 51 M. Quaars. 53 W. Klaaijsen. 54 A. Ekkebus. 55 G. van Grol. 57 Jn. Pieijte. 60, 70, 72 C. J. v. Opdurp. 61, 62 P. Cor nelis. 65 R. van Quekelberghe. 71 Jac. Faas. 76 Quaars-L. 77 Jn. van Gijs. Uitslag prijsvlucht uit Moescroen op Zondag j.l., jonge duiven. Los 8 u. Aank. le duif 8 u. 55 min. 12 sec., snelh. 1385 m. per min. 1 M. de Visser. 2, 11 G. van Grol. 3, 8 W. Verstraete. 4 Quaars-L. 5, 6 E. Pie- ters. 7, 12 Ko. Quaars. 9 I. Ritico. 10 J. Carels. 13 Quaars-V. 14 A. Vermeulen.

De Schakel | 1960 | | pagina 2