i S. OUWENDIJK ALG. NIEUWS» BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN p* CORSETTEN oostTü'R Uit de Zwinhoek Feuilleton „liefde ziet geen Lichaamsgebrek." Plaatselijk Nieuws Jantje van Sluis gaai op 9 September trouwen met Maria van Belfort rje Jaargang - Nr. 779 Vrijdag 26 Aug. 1960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s f 1,10 p. kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties io ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS;! F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. - GlRO 358296 Neen, de zonaanbidders komen niet aan hun trekken. De zon mag zich eens een dagje laten zien, aanstonds kruipt ze weer achter de wolken zonder enig medegevoel met al die naar brandende zonneschijn verlangende en op hun buik liggende heren en dames, die het om het modekleurtje te doen is op hun meestal onschone vormen. Neen. ze treffen het niet. Al die dure smeerseltjes hadden zij best thuis kunnen laten. Vorig jaar ging dat beter. Toen kon de wandelaar nogeens zo'n half ver koolde dame tegenkomen, die met hasr gekweekte Kongokleurtje afgunst zaai de in menig vrouwenhart. Gebaad wordt er veel minder da r voorheen. Vanwege de onvriendelijke natuur trekken er al veel badgasten weg, die soms het haardvuurtje meer aantrekkelijk hebben gevonden dan het nat geregende strand. Maar Guusje uit den Bosch, zo'n wakkere kleine snuiter van een jaar of tien heeft geen krimp gegeven en heeft zijn vierweeksverblij f hier behoorlijk benut. Weer of geen weer, Guusje zwom Met de regenjas over zijn zwembroekje trok hij er op uit. Terugkomend had hij het kledingstuk over de arm zijnde het van geen nut meer, nu hij toch al droop van het zeewater. Guus had weer zijn duik genomen, als wij, ouderen, ons nog wel even bedachten. Och, er zijn hier meer van die kleine stevigaards doende, zo van tussen 4 en 8 jaar oud. Is er maar een vleugje van redelijkheid in de natuur, dan zwoegen zij op het strand en bouwen er hun formidabele sterkten, tegen de tijd van het doorkomen van de vloed. En toen die vloed tien keer al hun fort vernielde, begonnen zij aan het elfde. En het is een nog groter bouw werk geworden met wallen van heb ik jou daar. Zelfs de lui van de delta werken zouden er een goedkeurend oog aan gewaagd hebben. Het respectabele stuk werk van een dertigtal kleine han den vestigde zo waar de indruk van: „Rustig te midden der woelige golven Toch zijn de baren een ietsje te woe lig gebleken. Ze hapten lelijke stukkei uit de wallen van het fort. De bezetting had handen vol werk om de bressen te dichten, hetgeen plaats greep onder oorverdovend gejoel en geschreeuw. Maar de zee liet zich door de felste kreten nochtans niet lompen. De door braak kwam en alles was opeens ka pot. Zij van de bezetting die in bad kostuum waren, redden zich wadend. Maar anderen die rotsvast vertrouwen hadden op de sterkte der wallen en hun wandelpakje hadden aangehouden, moesten door de toegesnelde en lachen de Pa en Moe naar het strand gedra gen worden. Niks hoor! Morgen beginnen we weer! Ziet U, dat is mannentaal. Die leeuw van Luctor zal er ook zo over gedacht hebben. Onder onze vele toeristen zijn er ook wier gedragingen van ietwat ander a1- looi zijn. Het zijn van die lieden, die van de bestelauto's der venters wat wegnemen zonder betalen. En die din gen wegkapen van de terrassen der café's. Van het gastvrije café „Zeezicht" nabij de Zwindijk verhuisden op deze door Maartje Zeldenrijk. 19 En toch benijd ik mijn broers wel eens Als we vroeger met ons drieën op straat liepen, dan keken de mensen naar ons. Dan wist ik wat ze dachten: flinke kerels, die twee grote jongens en wat een miezerig klein kriekje, dat broertje van hun Als we Dinsdags morgens op de markt liepen, dan ke ken de tuindersmeiden naar Arie en Douwe en naar mij. Ik zag aan hun ogen, dat ze Arie en Douwe bewonder den. En als een van beiden eens naar zo'n meisje lachte, dan lachte het blij terug. Maar naar mij keken ze met spot in hun ogen. Soms met medelijden. Of. als ze met meer bij elkaar waren, dan stootten ze elkaar aan en wezen sti- kum naar mij. Naar Berend Bongert, dat wangedrocht Hij zuchtte en keek haar aan. „Goot je, ik werd verbitterd. Ik kreeg een he kel aan de mensen en ik werd wantrou wend. Ik heb één vriend gehad. Je kent hem: Tinus Waaijboer, die grote jon gen. Hij komt hier Dinsdagsmorgens wel eens een keer binnenvallen. Maar Tinus staat ook bekend als een zon wijze al heel wat asbakken en biergla zen naar men vermoedt naar kampeer- tenten enz. Doch laat mij iets leukers uit die buurt ver halen. Nabij genoemd café staat op een waarschuwingsbordje: „Zachte Berm", hetgeen door een belgïsche dame werd aangezien voor een plaatsnaam. En nu kon de brave ziel maar niet begrijpen, waarom er van thuis geen antwoord kwam; zo vertelde zij aan de vriende lijke caféhoudster. Ze had toch haar adres duidelijk naar huis gemeld: Ma dame zo en zo, p|a die en die te Zachte Berm, Nederland. En toen heeft de juffrouw uit het café haar uit de droom geholpen. En zo onder lach en luim met voorbij zien van minder prettige mensen den dert ons badleventje hier voort, ten pleziere van velen tot welken ik ook reken: bakkers, slagers, groentenhan- delaars, winkeliers enz., al lopen deze soms een beetje door de drukte versuft over de wereld. Met door gebrek aan slaap verwrongen trekken vervullen zij hun schone taak van het in-leven- houden der massa. „De lol is er af," zei me een bakker. „Het enige leutige ogenblikje van een hele week is de Zondagmorgen, als wij ons geld tellen". Wat er gewonnen is natuurlijk. Summa summarum: Ik geloof, dat er aldus te Kadzand nu wel aardig wat „leutige ogenblikjes" doorleefd worden. L. B. Sluis Raadsvergadering. De Raad der gemeente Sluis verwees in haar laatst gehouden vergadering een aantal subsidieaanvragen naar de begrotingsbehandeling 1961. Een rapport van de Brandweerinspec tie over het materiaal van de brand weer, werd aangehouden tot een vol gende vergadering. B. en W. zullen in middels het rapport, dat handelt over de aanschaffing van nieuw materieel, bestuderen. De raad ging accoord met een voor gestelde verbetering van de z.gn. I.Z.A.- regeling voor ziekenkostenverzekering voor de ambtenaren. Uitvoerig werd gesproken over een verzoek van het feestcomité Ingebruik name Stadhuis, om een garantie groot f 2500,- voor de komende feesten. De heer J. P. Wage had geen bezwaar tegen het verlenen van de gevraagde garantie, wel had hij bijzonder veel waardering voor het actieve comité. Hij wilde precies weten hoe B. en W. op de begroting een dergelijk groot bedrag dachten te vinden. Hij wees o.m. op de storm van critiek die in Sluis was los gebarsten na een bezoek van het _ge- meentepersoneel aan de Expo. Critiek, die toen bij wijze van verkiezingsstunt]e was losgekomen. Ook meende de heer Wage dat het ingezamelde bedrag, groot f 8500.-, voor Sluis met zijn flo rerende middenstand ver beneden de verwachtingen was gebleven. De ra ming van het Comité was indertijd f 11.000,-. Voorts informeerde spr. waar om slechts contact was opgenomen met derling, hoewel hij net zo goed bij zijn volle verstand is als jij en ik. Maar voor de rest Men heeft me altijd gemin acht om m'n figuur. En als ik op straat loop, hier of in de Beemster, dan word ik nog vaak uitgescholden, door groten en kleinen. Ik ben er aan gewend en het moet me eigenlijk koud laten. Maar inwendig kook ik als ik het scheldwoord hoor. Waarom zijn de men sen zo gemeen?" Het meisje dacht na. „Ik Het is wel zo de mensen zijn vaak hard en alleen in benarde omstandigheden voe len de mensen er wat voor elkaar te helpen. Dat hebben we gemerkt in de oorlogstijd, toen het om joden en an dere onderduikers ging. Maar nu zijn de mensen alles weer vergeten. Er is in feite niets veranderd, zegt m'n va der wel eens. En ik denk, dat hij gelijk heeft. Maar al mist u dan dat, wat u bedoelt u bent toch verder ge zond, u hebt geen financiële zorgen, u hebt een doel om voor te leven en te werken en de naam van uw zaak heeft een goede klank in de stad. Toch alle maal feiten om dankbaar voor te zijn. Ik bedoel: een mens krijgt doorgaans toch niet alles in zijn leven, dat hij zo graag zou willen „Gootje, jij bent zo anders dan de meeste mensen. Hoe dat komt, weet ik niet. Van 't voorjaar, toen ik ziek was geweest en je bedankte voor je goede zorgen, zei je: We zijn toch immers in één brouwerij voor de levering van bier tijdens de grote maaltijd. In zijn beantwoording merkte burge meester van Hootegem op, dat de kwes tie met de levering van het bier in middels was geregeld en naar genoegen geschikt. De gelden zouden bij een eventuele tegenvaller, b.v. slecht weer, kunnen gevoteerd worden uit de post volksspelen. Ook de raadsvoorzitter had veel waardering voor het bijzonder actieve Comité. De gevraagde garantie werd vlot verleend. Voorts voteerde de raad een bedrag- van f 2000,- representatiekosten voor de ontvangst van de gasten der gemeente. De begroting werd met deze post ge wijzigd. Een bedrag van f 25,- werd uitgetrok ken voor de aanschaffing van een me daille voor de tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw, welke in September te Schoondijke zal worden gehouden. De gemeente besloot in principe deel te nemen aan de gewijzigde regeling voor een Centrale Dienst W. Zeeuws- Vlaanderen. Echter onder voorbehoud, dat het definitieve besluit eerst zal wor den genomen als een ontwerpregeling- geheel uitgewerkt wordt aangeboden. Dit principebesluit achtte de raad niet bindend. Men wilde graag eerst precies weten tot wat men toetreedt en wat de financiële gevolgen hiervan zullen zijn. Ook was de raad het niet eens met de voorgestelde regeling van de indeling- der z.gn. districten. Luidklokken aangekomen. De grootste luidklokken, die in het Belfort van Sluis komen te hangen, zijn in de loop van vorige week gearriveerd. Ze werden gegoten door de firma Eijs- bout van Asten. Burgemeester van Hootegem is per soonlijk een kijkje wezen nemen in de klokkegieterij, toen ze gegoten werden. De grootste klok heeft in de rand de volgende inscriptie „Anno Domini MCMLX in het twaalf de regeringsjaar van H.M. de Koningin. Toen jhr. mr. A. F. C. de Casembroot Commissaris der Koningin in Zeeland was werd de restauratie voltooid van het in 1944 door de oorlog zwaar be schadigde stadhuis. Mede dank zij de steun van de burgerij werd als bekro ning dit klokkenspel geplaatst". Aan de andere zijde van de klok vindt men: „P. F. van Hootegem, burgemeester- secretaris" en de namen van alle raads leden. De kleine klok draagt tot opschrift: „Ik heet Jan. In 1960 werd ik gegoten ter ere van Jantje van Sluis, de oudste klokkenist van Vlaanderen, die sinds 1424 vanaf de Stadhuistoren heeft ge waakt en zal waken over het wel en wee van de Sluizenaren". Beide klokken dragen de naam van de gieterij en het jaartal. Ze zijn ver sierd met het wapen van Sluis. de wereld om elkaar te helpen. Dat is me altijd bij gebleven. Want dat heeft nog nooit iemand tegen me gezegd. Misschien is er één geweest, die het niet gezegd zou hebben omdat-ie nooit iemand was van veel woorden, maar die het wellicht ook zo bedoelde. Ik be doel Tinus. Toen ze hier verleden jaar in de zaak kwamen, die bende van Blauwboer, om de zaak kort en klein te slaan, sprong Tinus voor me in de bres. Hij is een beste jongen en ik heb gemerkt, dat jij hem ook wel mag als hij Dinsdagsmorgens hier wel een* komt. Ik heb een goede steun aan je in de zaak. Ik heb nog meer plannen, dat hoor je te zijner tijd wel. Ik zal in de komende tijd nog wel eens weg moeten. Dan weet ik, dat er iemand is die mijn zaak ten volle behartigt. Als ik je eens ergens een dienst mee kan bewijzen". Gootje zuchtte. „Dat kunt u, meneer. Door me niet te pas en te onpas op te hemelen. Daar word ik verlogen on der. Ik houd van deze zaak en ik vind het fijn, dat-ie zo goed loopt. En ik word er voor betaald". HOOFDSTUK IV. In het najaar kreeg Berend een tip van de Amsterdamse makelaar. Het was een bedrijfje in een zijstraat bij het Rembrandtplein. Een pijpela. Maar het zag er stevig uit en er liep veel pu bliek door het straatje. Berend bekeek de zaak, ging er bin- Ter gelegenheid van de weder inge bruikname van het gemeentehuis van Sluis, waaraan men jaren heeft ge werkt om het in de oude glorie te her stellen en restaureren, zullen Maria van Belfort en Jantje van Sluis een groot bruiloftsmaal aanbieden aan do talrijke gasten. Voordat Maria en Jantje in de echt verbonden zullen worden, zal er al heel wat gepasseerd zijn in Sluis. Eerst wordt om half twee in de R.Fl kerk een wijdingsdienst gehouden, uit gaande van alle kerkgenootschappen. Daarna zal om drie uur in het gemeen tehuis de officiële ingebruikname plaats hebben. Dit zal op symbolische wijze geschieden door de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Hoornbla zers zullen op het Belfort hun vreugde verkondigen over deze ingebruikname. Na de officiële plechtigheid, welke om half vijf afgelopen moet zijn, worden te ca. half vijf de bruiloftsgasten ver wacht, waaronder ook de gasten van het gemeentebestuur zich zullen voe gen. Om vijf uur vangt het bruiloftsfeest, dat zich op de Markt zal afspelen, aan. Men hoopt voor de ingebruikname op mooi weer. Is het weer slecht, dan zijn er te Sluis uitwijkmogelijkheden ge noeg. Hlet bruiloftsmaal zal bestaan uit ovenkoeken, die dienst zullen doen als borden. Hierop komt het vlees van aan het spit gebraden varkens. De heer de Sloovere zal met een staf van hel pers uit België komen om deze var kentjes vakkundig te roosteren. De gasten zullen tijdens de bruiloft op aangename wijze bezig gehouden worden, o.m. door de heer C. Schijve uit Oostburg met zijn Cadzandse dans groep, die oude volksdansen zullen brengen in eveneens oud-Cadzandso klederdrachten. Voorts is er een groep vendelzwaaiers uit Moergestel -Bra bant). Het gezelschap van Joop Dode- rer zal een apart bruiloftsprogramma opvoeren. De kinderen van Sluis zullen in Mid deleeuwse dracht lopen. Ds. C. Ba ontwierp enkele middeleeuwse costuun voor de jeugd, die gemakkelijk zijn t j maken doo rwat handige moeders. Het ligt trouwens in de bedoeling, dat de gehele bevolking van Sluis het feest mee gaat vieren. Dat is mogelijk, want iedereen die hiertoe de wens te kennen geeft kan tegen vergoeding, welke ge zien moet worden als een geschenk aan Bruid en Bruidegom, deelnemen aan de maaltijd, waar naast de ovenkoeken nen en kocht een broodje. Er was één bediende en een vrouw. Achter de zaak zag hij de keuken. Een uurtje later liep hij bij de ma kelaar aan en deze vertelde hem, dat de zaak te koop was, met goodwill en alles. De eigenaar was enige maanden- geleden gestorven en de weduwe wilde stil gaan leven. Berend vroeg de prijs en hoewel die zeker zijn hele bankka pitaal zou kosten, viel het hem mee. Desnoods kon er voor een hypotheek gezorgd worden, zei de makelaar. Berend dacht er een poosje over na en besliste toen, dar hij een balans wil de hebben van het laatste jaar. Of een accountantsrapport. De makelaar be loofde hem het een en ander te zullen sturen. Na lezing zou Berend zijn be slissing mededelen. Na drie dagen bad Berend een ba lans. Hij bestudeerde de cijfers en kwam tot de conclusie, dat er een bo terham aan te verdienen viel. Maar hij was voorzichtig en wilde Gootje's oor deel. Dinsdagsmiddags gingen ze samen naar Amsterdam. Berend bracht Goot je naar de eetzaak en samen bekeken ze het bedrijfje. Ze bestelden wat eten en drinken en beoordeelden de kwali teit als vakmensen. Na een half uurtje betaalde Berend en vertrokken ze. Op straat vroeg Berend: „Wat denk je er van?"

De Schakel | 1960 | | pagina 1