ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 25-jarig ambtsjubileum van burgemeester Kostense te Biervliet Plaatselijk Nieuws Feuilleton „Licliji! ziet geen Lichaamsgebrek." de jcha kei ALG NIEUWS BLAD DRUKKERS-UITGEVERS F SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. 15e Jaargang - Nr. 776 Vrijdag 5 Aug. 1960 Verschijnt iedere vrydag A bonnementsprij s f 1,10 p. kw.; franco p. post f 1,15 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 y Het schatgraven was voor de meisjes van 9 en 10 jaar, waarna de jongens van 9 en 10 jaar konden zaklopen, ter wijl de jongens van 11 jaar en ouder moesten hardlopen met hindernissen. De meisjes van 11 jaar en ouder konden eikaars krachten meten in het hard lopen. De oudere aanwezigen op het strand lieten zich ook niet onbetuigd, want zowel de dames als de heren heb ben een partij hard gelopen. Des avonds om half acht werd door de muziekver eniging „Nut en Genoegen" nog een concert gegeven aan het strand. Schoolreis. Onder leiding van het onderwijzend personeel en enkele leden van de ouder commissie maakten de kinderen uit de drie hoogste klassen van de openbare lagere school hun jaarlijkse schoolreis. De tocht, die dit jaar naar de Efteling leidde, ma^, niettegenstaande het slechte weer in de ochtenduren, zeer goed geslaagd genoemd worden, 's Mor gens om zeven uur vertrokken de kin deren met een bus van de S.B.M. via Breskens-Vlissingen naar de Kaats heuvel. Bij aankomst op de Efteling, waar het weer inmiddels beter was, werd na de genoten consumpties en maaltijden, een bezoek gebracht aan het sprookjesbos. Tevens was er nog gelegenheid voor het maken van roei tochtjes met kano's en roeibootjes, waarvan dan ook volop gebruik werd gemaakt. Na een genotvolle dag waren de kinderen 's avonds om half tien weer thuis. Retranchement Bejaarden op reis. De bejaarden hebben per bus een uitstapje gemaakt naar België. Bij het vertrek regende het. Bij aankomst in Brugge was het nog steeds niet droog, zodat van een bezoek aan de weekmarkt aldaar niets kon komen. Bij het meer van Loppem werd de koffie gebruikt. Het weer werd nu allengs beter. De tocht naar de Vlaamse Ardennen kwam derhalve goed tot zijn recht. Op de Kruisberg werden verversingen ge bruikt en werd een wandeling gemaakt door de bossen. Op de verdere reis naar Ronse en Geeraardsbergen genoot men van het prachtige heuvelland. Op de terugweg werd de reis te Oudenaarde onderbroken, waar nog tijd over was om te winkelen en koffie te drinken. Bij de terugkomst in de eigen gemeente werden de bejaarden ingehaald door de muziekvereniging „Ons Genoegen". Voor deze ontvangst bestond op de markt grote belangstelling, ook van de zijde der vacantiegangers. Burgemees ter Leenhouts sprak het gezelschap toe, waarbij hij zich verheugd toonde over het feit, dat ondanks vele moeilijkhe den, dit uitstapje toch jaarlijks door gang kan vinden. Collecte. De collecte voor het Ned. Roode Kruis bracht f 127,65 op. Bijzonder groot is Zaterdag j.l. de belangstel'ing geweest voor burgemees ter A. P. Kostense tijdens de receptie ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambts jubileum, welke 's middags na de offi ciële huldiging door de gemeente werd gehouden. Ruim 750 personen kwamen de burgemeester, zijn echtgenote, zoon en dochter, geluk wensen. Ruim 2y2 uur duurde de mensenstroom. Van alle kan ten stroomden 's morgens de gelukste legrammen, bloemstukken en andere blijken van belangstelling binnen. De dag begon voor het gezin Kostense al vroeg, 's Morgens, voordat er één enkele officiële bijeenkomst plaats vond, kwamen de kleuters, die de kleu terscholen te Biervliet bezoeken, allen getooid met een kleurige muts en een vlaggetje en elk met een bouquet bloe men in de hand, voor de burgemees terswoning hun vreugde in een speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd lied, uitzingen. Een der leerlingetjes, Arend Evenhuis, mocht de burgemees ter het mooi opgetekende lied over handigen. Het vers was gemaakt door het hoofd van de Chr. kleuterschool, mej. C. M. de Kraker. Nadat de peuters hun feestlied hadden gezongen, legden ze hun bloemen neer op de stoep van de woning. Lief en spontaan was dit alles en de burgemeester, die dit lieve kindergedoe met kennelijk plezier had aangezien, dankte de kleuters en hun leidsters voor de wijze waarop zij hem hadden toegezongen. Wat er vandaag ook nog verder mag gebeuren, dit zal ik het allermooiste vinden, aldus de bur gemeester. Uiteraard was de belangstel ling van de zijde der ouders voor dit ge beuren zeer groot. Opgewekt vertrok de kleuterschaar in optocht naar het gymnastieklokaal van de openb. lagere school, waar ze een voorstelling kregen aangeboden door de meester-gooche- laar Johnie. Na een genotvolle morgen werden de kinderen nog onthaald. Ondertussen was om tien uur de bij zondere raadsbij eenkomst begonnen, waarover elders in dit blad. 's Middags om twee uur werd in de Herv. Kerk een huldigingsbijeenkomst gehouden, waarvoor de belangstelling zeer groot was. Door enkele leden van het feestcomité werd burgemeester Kostense en zijn gezin per auto aan de woning afgehaald en naar het gebouw gebracht. Pastoor Burm begeleidde de burgemeester en echtgenote naar de bijeenkomst, waar de 7-jarige Hendrika Kalkman mevrouw Kostense een bou quet prachtige anjers aanbood. Tijdens de binnenkomst klonk de glasheldere trompetsolo van Jan Anthonisse, bege leid op het orgel door mej. C. M. de Kraker. Ds. Evenhuis sprak namens de Biervlietse gemeenschap een kort be groetingswoord tot alle genodigden, in het bijzonder tot burgemeester Kosten se, zijn echtgenote, zoon en dochter. Nadat een koortje enkele liederen uit Valerius' gedenkklanken had gezongen, voerden diverse sprekers het woord. Als eerste sprak op zeer sympathieke wij|ze Pastoor Burm, die zachtjes pro testeerde tegen de aankondiging* als sprekend namens het Rooms-Katholie- ke deel der bevolking. Ik heb helemaal geen behoefte en ook geen opdracht om speciaal namens een bepaalde groep te spreken. De pastoor verzekerde de ge meenteraad erg blij te zijn geweest met de uitnodiging de raadsbij eenkomst deze morgen te bezoeken. Het is de eerste maal in de 45-jarige tijd dat ik in Biervliet ben, dat me dit is overko men. Wethouder J. Dekker onderstreepte nog eens de woorden, welke door wet houder Van Pamelen 's morgéns in de gemeenteraad gesproken waren. De heer F. Keukelaar voerde het woord namens de Herv. Gemeente en verze kerde de burgemeester dat men op kerkelijk gebied nooit tevergeefs bij de burgemeester aanklopte. Mevr. Vroon-Maarleveld uit Breskens herinnerde er aan, dat burgemeester Kostense zijn eerste ambtelijke oplei ding van haar vader, de toenmalige burgemeester van Biervliet mocht ont vangen. Zij dankte de burgemeester voor de zeer hoge opvatting, waarmede hij zijn ambt vervult. U houdt van Bier vliet, Biervliet houdt van u, verzekerde zij de burgemeester. Burgemeester Van Hootegem van Sluis voerde het woord namens de ver eniging van burgemeesters, secretaris sen en ontvangers in West Z.-Vl. Zilve ren burgemeesters hebben we in onze vereniging niet. We voelen ons dan ook bijzonder bevoorrecht, dat we er thans een in ons midden hebben, aldus spr., die de gelukwensen namens alle leden uitsprak. De heer J. B. Becu sprak namens het dagelijks bestuur van het waterschap „Het Vrije van Sluis", waarvan de heer Kostense eveneens deel uitmaakt. Buirgemeiester Han^sens van Hoek sprak als voorzitter van het beheer- schap Braakman-recreatiegebied. De heer W. Hack, gemeente-secretaris te Rilland-Bath, wenste het echtpaar Kostense geluk en dankte voor de lange tijd, dat hij te Biervliet onder leiding van de burgemeester had mogen wer ken. Diep onder de indruk van het gespro kene beantwoordde burgemeester Kos tense één voor één de sprekers. Ds. Evenhuis verzocht de aanwezigen het Wilhelmus te willen zingen, waar mee de plechtigheid besloten werd. Inmiddels was er in het dorp een hele drukte. Alles wat Biervliet aan sport en jeugdverenigingen rijk is, defileerde, voorafgegaan door de Kon. Hannonie Groede Muziekconcert en strandfeest. Evenals Zaterdag 30 Juli j.l. tijdens het muziekconcert door de Kon. mu ziekvereniging „E.M.M." op de tent te Groede, met de daaraan verbonden lampionoptocht, liet het zich ook Zon dagmiddag op het strand van Groede aanzien, alsof de weersomstandigheden spelbreker van de strandfeesten en de muziekuitvoering in de duinen zou worden. Doordat de bewolking geleide lijk optrok, bleef het gelukkig droog en was de belangstelling vooral van de zijde der badgasten voor de kinderspe len vrij groot. Eerst werd begonnen met het maken van vrije figuren en teke ningen in het zand, waaraan door minstens een vijftigtal kinderen werd deelgenomen. De jury, welke uit een drietal badgasten bestond, die door het bestuur van de V.V.V. hiervoor uitgeno digd waren, kenden de prijzen alsvolgt toe: Figuren tekenen in het zand. Kinderen van 4 tot 6 jaar. 1. J. Ras, kop van zeester; 2. Anneke Datthijn, paddestoel; 3. Hetty van Gorp, kasteel; 4. Cornelia van Schade, krabben. Kinderen van 6 tot 12 jaar. 1. Loek Milschlager, druipkasteel2. Wilhelmina d'Aalnis, wapen van Zee land; 3. Rob Bruins, visser; 4. John. Segers, reiger; 5. Rita van Hoeke, kind en eend; 6. Edith Verlooij, schip; 7. Leny Provoost, schip; 8. Tilly Greis, strandtafereel. Groep meesterklasse. 1. Ger Bruinsma, schilderij; 2. Bas van Leeuwen, kop zeemonster; 3. Piet Brakman, tènnisstadion4. Wim Voogdt, ooievaar; 5. Frank van der Meulen, clown. Voor het schatgraven, waarbij flesjes met een waardebon uit het zand gegra ven moesten worden, bestond nog gro tere belangstelling. De 20 flesjes met een totale waarde van pl.m. f 50, konden in circa drie kwartier bij het bestuur worden ingeleverd. Na afloop van de kinderspelen werd door „E.M.M." nog een slotooncert gegeven in de dui nen. Zaterdag 6 Aug. a.s. zullen op het strand door de V.V.V. nogmaals kinder spelen worden georganiseerd, terwijl op Woensdag 10 Aug. a.s. des avonds om 8 uur een concert op de muziektent ge geven wordt met daaraan verbonden 1 ampionoptocht Nleuwvliet Strandfeest en muziekconcert. Zondag j.l. werd een strandfeest ge- organiserd, waarvoor goede belangstel ling bestond. Nadat burgemeester Everaars de belangstellenden en de or ganisatoren een succesvolle middag had toegewenst, bestond eerst voor de kin deren van 5 en 6 jaar gelegenheid voor hardlopen met stokjessteken. De kin deren van 7 en 8 jaar hielden zich be zig met blokjes rapen en hardlopen. door Maartje Zeldenrijk. 16 Reeds de eerste avond ontstond er een conflict tussen de bedrijfsleider en Goot je, wie nu het werk van Berend zou overnemen. Maar Jager moest met de laatste bus half twaalf naar huis en Gootje woonde in de voorstad en ging altijd op de fiets. Het argument van Gootje, dat Jager zijn bus zou. mis sen, als hij de kas ging controleren, gaf de doorslag. Zodat Gootje 's avonds met de kas naar boven ging en samen met Berend de bonnen en het geld tel de. Daarna kreeg ze de sleutel van hem en borg het geld in de brandkast en tenslotte zat ze nog even bij zijn bed te praten over de dingen van de dag. Voor ze naar huis vertrok, sloot ze al les stevig af, bracht nog een glas si naasappelsap boven voor de nacht en vertrok dan naar de Beemster. Dat was doorgaans rond middernacht. Berend had al eens gezegd, dat ze 's morgens best een paar uur later mocht komen, maar daar wilde ze niet van weten. Om negen uur was ze weer op haar post en op marktdag al om zeven uur. Het meisje bleek onvermoei baar te zijn. In de dagen, dat Berend in bed lag, kreeg hij grote bewondering voor haar. Na twee weken constateerde de dok ter, dat Berend aardig opgeknapt was en adviseerde hem een paar uurtjes per dag op te staan. „Maar op de kamer blijven". Er ging nog een week voorbij en toen mocht Berend weer kalmpjes aan be ginnen. Toen Gootje de laatste avond de kas boven had gebracht en alles klopte, greep Berend haar hand en zei: „Gootje, meid, ik weet niet, hoe_ ik je danken moet voor alles. Je krijgt er Zaterdag een extraatje voor, reken maar." Gootje had verlegen haar hand te ruggetrokken en had met rode kleur op haar frisse gezicht geantwoord: „Dat moest er nog bijkomen. Er is niks te danken. We zijn toch zeker in de wereld om elkaar te helpen." Die nacht lag Berend lang wakker. Van zijn prilste jeugd af was hij de bochel geweest: de kleine kriek. De jeugdige Wimmie Tromp was de eerste geweest, die hem zo had genoemd. Een buurmeisje, Trijntje Butter, had hem eens over zijn bult gestreken en ge vraagd: „Wat hew jij op je rug? Hew jij je pet er onder verstopt?" En geleide lijk aan had de kleine B-erend begrepen, dat hij anders was dan andere kinde ren. Niet alleen wat kleiner van stuk, maar met iets op zijn rug, dat een an der niet had. Een bochel noemden ze dat. En dat was nog het minst erge scheldwoord. Op de school was hij op de achterste bank gezet. Als kleine jongen had hij de portée van deze gedragslijn van de onderwijzeres niet begrepen, maar later toen hij groter werd, had hij de diplo matieke tact van juffrouw De Bondt verstaan: als hij op de achterste bank zat, zou niemand in de klas zijn mis maakte rug zien. Doch op de speelplaats zag men het wel: „Hé, dat jong van Bongert heeft een bult in z'n nek." Hoeveel keer had hij dat niet ge hoord? En hoewel zijn broers Arie en Douwe hem zoveel mogelijk in bescher ming namen, had dit een averechtse werking ten gevolge. Men begon een hekel te krijgen aan de kleine mis maakte jongen, vooral wanneer de juf frouw of de meester strafwerk gaf aan hen, die hem om zijn mismaaktheid be spotten. Die antipathie kwam op een keer tot uitbarsting bij de Beemster- brug, waar een hele troep jongens de drie gebroeders Bongert opwachtten en alle drie een pak slaag kregen, de mis maakte het meest. Sedert die strafoefening was Berend wantrouwend geworden tegen iedereen, die niet tot zijn naaste familie behoor de. Alleen voor Tinus Waaijboer maakte hij een uitzondering. Tinus had nooit één woord gezegd over zijn hoge rug. En daarom was er vriendschap ont staan tussen Berend en de als dorpsgek gedoodverfde Tinus. Ook gedurende zijn zwarthandelaars praktijken had hij het soms zwaar te verduren gehad. Tientallen malen was hij tijdens onderhandelingen over be paalde partijen goederen of levens middelen uitgescholden door opvliegen de collega's in het vak. Maar Berend had vroeg geleerd te zwijgen en te be rusten. Maar aan de andere kant werd hij wraakzuchtig en als hij de man, die hem eens vaker had uitgescholden, een hak kon zetten, deed hij het. Hoewel hij zacht en teruggetrokken was, ontpopte hij zich in de oorlogs jaren als een keiharde koopman. „Met Berend bochel was niet veel te versie ren", heette het onder zijn collega's. Met andere woorden: Hem kon je niet voor de gek houden. Maar ze deden desondanks graag zaken met hem, want hij had een fijne neus voor allerlei business, die in de oorlogsjaren winst gevend waren, en door zijn misvormde gestalte glipte hij vaker door de mazen van de vele netten, die rond de zwart handelaren gespannen werden, dan menige collega. En doordat hij alles, wat hij kocht, binnen de vier en twintig uur doorverkocht, nam hij practised geen risico's, maar hij verloor ook nooit. Zijn kapitaal groeide langzaam maar zeker en hij deed nooit zaken, waaraan meer dan normaal risico verbonden

De Schakel | 1960 | | pagina 1