m. vrije slag bracht ze op haar naam. In een goede vorm stak ook het „,Sch.eldestroom"-zwemstertj e Theuni van den Heuvel, die op de 200 m. school slag haar meerdere moest erkennen in Annie Comelisse van „Luctor", maar die zowel de 25 m. rugslag meisjes 14 en 15 jaar als de 50 m. rugslag meisjes tot en met 17 jaar wist te winnen. „De Bruinvis" stelde enigszins teleur, want na jarenlange hegemonie op de damesnummers konden noch Ingrid Baert, noch Willy de Bruin tot winst komen. Het gemis van Raymonda Ver- gauwen deed zich duidelijk voelen. „Luctor" won vier nummers. „De Schelde" en „De starters" leverden een keurige prestatie door ieder drie num mers te winnen. „S.Z.V." en „Scheide- stroom" elk twee, terwijl I. Sinke van „De zeehond" de 3 x 50 m. wisselslag persoonlijk heren op zijn naam bracht. De uitslagen waren als volgt: 200 m. schoolslag dames: 1. A. Cor- nelisse, „Luctor", 3.25.8; 2. Th. van den Heuvel, „Scheldestroom", 3.28.6; 3. C. Levering, „Zeehond", 3.37.0. 100 m. schoolslag heren: 1. R. de Braai, „Schelde", 1.23.5; 2. I. Sinke, „Zeehond", 1.27.2; 3. W. de Vries, „De Bruinvis", 1.29.0. 400 m. vrije slag heren: 1. B. Volwerk, „Luctor", 5.50.0; 2. J. Dirkse, „Luctor", 8.51.1; 3. Th. Vervoom, „Luctor", 5.53.8. 25 m. rugslag meisjes 12 en 13 jaar: 1. M. Brakman, „Starters", 21.6; 2. J. Re- mery, „De Bruinvis", 23.0; 3. J. de Blaey, „Schelde",, 23.7. 25 m. rugslag jongens 14 en 15 jaar: 1 M. de Poorter, „Schelde", 18.8; 2. R. de Rijke, „S.Z.V.", 21.3; 3. J. de Caluwé, „De Bruinvis", 21.4. 3 x 50 m. wisselslag persoonlijk heren: 1. I. Sinke, „De Zeehond", 2.14.1; 2. W. v. d. Steen, „S.Z.V.", 2.19.8; 3. A. Booy, „Luctor", 2.21.3. 25 m. schoolslag meisjes 12 en 13 jaar: 1. A. Koole, „Starters", 25.0; 2. D, Fran- cke, „Luctor", 25.3; 3. M. Brakman, „Starters", 25.4 100 m. vrije slag dames: 1. T. Daal huizen, „S.Z.V.", 1.17.2 (nieuw Zeeuws record)2. W. de Bruin, „De Bruinvis". 1.20.4; 3. M. Kingmans, „Luctor", 1.25.8. 50 m. vrije slag meisjes t.e.m. 17 jaar: 1. M. Kingmans, „Luctor", 37.0; 2. J. Ziegers, .„Schel djestroomi", 38.6; 3. A. Jasperse, „S.Z.V.", 39.0. 3 x 500 m. wisselslag estafette heren: 1. „De Schelde", M. de Poorter, R. de Braai, H. Deij, 1.53.4; 2. „Luctor II", Th. Vervoorn, A. v. d. Wal, B. Volwerk, 1.54.9; 3. „Luctor I", P. Rotte, P. Roelse, J. Dirkse, 1.55.3. 25 m. rugslag meisjes 14 en 15 jaar: 1. Th. van den Heuvel, „Scheldestroom", 22.2; 2. I. Baart, „De Bruinvis", 23.6; 3. R. Seijbel, Auctor", 24.0. 400 m. vrije slag dames: 1. T. Daal huizen, „S.Z.V.", 6.18.4; 2. M. Kingmans, „Luctor", 7.01.4; 3. I. Stadhouders, „Luc tor", 7.39.1. 50 m. schoolslag jongens 14 en 15 jaar: 1. C. Kaijser, „Starters", 42.1; 2. R. de Rijke, „S.Z.V.", 45.13. J. de Caluwé, „De Bruinvis", 46.0. 50 m. rugslag meisjes t.e.m. 17 jaar: 1. Th. van den Heuvel, „Scheldestroom", 45.1; 2. M. Brakman, „Starters", 47.5; 3. I. Baart, „De Bruinvis", 49.9 5 x 50 m. vrije slag estafette dames: 1. „Luctor", M. Kingmans, I. Stadhou ders, A. Booy, D. Francke, H. Mondeel. 3.34.0; 2. „De Bruinvis", M. Neijt, R. Renique, I. Baart, M. van Vooren, W. de Bruin, 3.36.7; 3. „S.Z.V.", R. Seijnstra, A. Post, C. de Rijke, R. de Visser, T. Daal huizen, 3.37.6. Na afloop reikte de secretaris van „Scheldestroom" de prijzen uit. Aanrijding. Vrijdag j.l. had te plm. 18 uur een botsing plaats tussen twee luxe auto's, op de weg onder de zeedijk tussen Bres- kens en Nummer Eén. Een Belgische auto, bestuurd door C. v. H. uit Oost akker (B.), kwam uit de richting Num mer Eén. Een Volkswagen, bestuurd door J. J. E. uit Groede, kwam uit de richting keuken als het druk was, maar zat voor de rest van de tijd boven te studeren. Als het te druk werd, zodat de kok het niet meer alleen afkon, dan drukte Gootje wel op de belknop en dan wist Berend dat zijn aanwezigheid in de keuken gewenst was. In het voorjaar van 1948 werd Be rend ziek. Zijn gestel was nooit bijster sterk geweest en de enkele keren dat hij bij de dokter kwam, kreeg hij stee vast het advies: „Je moet altijd een tik- kie meer oppassen dan een ander, jon geman. Doe je dat, dan kun je wel hon derd jaar worden". Misschien had hij wat kou gevat, toen hij eens op een weekse avond naar het in aanbouw zijnde huis was gaan kij ken. Hoe het ook zij, een paar dagen later begreep hij, dat hij flinke koorts had en kwam hij 's morgens niet be neden. Hij ontbood zijn bedrijfsleider en deze waarschuwde de dokter. Deze adviseerde: voorlopig in bed blijven. En schreef een drankje voor. Nog dezelfde dag was Gootje boven in de zit-slaapkamer van haar baas. Ze keek de kamer eens rond, constateerde dat ze lelijk tekort geschoten was, omdat ze er zich nooit van overtuigd had, dat de werkster, die eens per week de kamer „deed", er soms met de pet naar gooide. Ze zei kort en bondig tegen haar baas: „Kruip er goed onder, meneer, want ik ga die keet hier een beetje schoonma ken. Is me dat een bende". Ze opende de ramen, sleepte de stofzuiger naar boven en begon aan de schoonmaak. Be rend protesteerde vanuit zijn bed, maar Gootje reageerde slechts: „In zo'n zwij- nepan zou iedereen ziek worden. Maar dat ziet een man natuurlijk niet". Breskens. Beide auto's werden bescha digd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag en maakte proces-ver baal op. Schietwedstrijd. Maandag j.l. heeft de luchtbuksschiet vereniging „Breskens" een ontmoeting gehad met „De Treffers" uit Oostburg in het „Casino" te Breskens. Met een verschil van 60 punten moesten de Bresfcense schutters de eer aan Oost burg laten. De gedetailleerde uitslag was als volgt: De Treffers: W. de Schrijver 265 p„ A. de Poorter 261, P. Bruggeman 256, B. Willems 256, G. de Groote 254, A. Beerens 253, B. Bruggeman 250, R. Ben jamins 249, A. Triou 247, L. Verhulst 246. Totaal 2537 p. Breskens: O. de Witte 258, I. Cruson 253, W. de Schipper 251, A. Manneke 24-8, A. van Muiken 248, J. Steenbergen 246, I. Verduijn 246, L. van Oostenbrugge 243, A. van Haneghem 242, P. Versprille 242. Totaal 2477 p. Voor de winnende club was een be ker beschikbaar. Na afloop van de wed strijd werd nog een geluksschieting ge houden ten bate van de clubkas. Hier voor waren diverse aantrekkelijke prijzen beschikbaar gesteld, o.a. een kip en enkele tulbanden. De visserijfeesten. De festiviteiten tijdens de Visserij - dagen op Zaterdag 13, Zondag 14 en Maandag 15 Augustus a.s., zijn zo goed als „rond," zo deelde de voorzitter van het Visserij-Comité, de heer C. A. Vis senberg ons tijdens een persconferentie mede. De optocht, steeds de grootste attrac tie van het feest, zal bestaan uit een 12-tal praalwagens, met aan het hoofd, en dit voor de eerste keer, een door de Visserij vereniging „Ons Belang" geko zen Garnalen-Koningin. Wie de uitver korene zal zijn, blijft nog een verras sing. Het is ook voor de eerste keer dat alle wagens worden versierd met leven de bloemen. Verder werden reeds een 10-tal mu ziekgezelschappen gecontracteerd, w.o. „De Unie" uit Breda en een aantal goe de drumbands, die naast hun muzikale medewerking in de optocht, ook nog zullen concerteren. Zo heeft men voor de Zaterdag beslag weten te leggen op de Cyclo-balclub uit Gent (voetbal op de fiets). Deze acro baten, want dat zijn ze, zullen naast demonstraties, ook een wedstrijd te zien geven. Voor de Zondag is een uitstekend cabaret-gezelschap geëngageerd, terwijl dan tevens „De Unie" een taptoe zal verzorgen. Des Maandags is er een grote jaar markt, optreden van een grote jeugd drumband uit Breda, met tot slot een groots vuurwerk. In het kader van al deze feestelijk heden is er ook nog de vlootshow van de Breskense vissersvloot, waarbij het pu bliek weer de gelegenheid geboden wordt om gratis mee te varen. Ook zullen tij dens deze dagen weer een aantal sche pen van de Kon. Marine in de haven gemeerd liggen, die men kan bezichti gen. En zeker ook vermeldenswaard is het grote congres van „Zevibel", de Stich ting Zeeuwse Visserijbelangen, dat Za terdagmorgen 13 Aug. in „De uitkomst" wordt gehouden. De deelnemers aan dit congres zullen officiëel ten gemeente - huize worden ontvangen. Vanzelfsprekend moet er nog veel ge daan worden, doch men rekent er op, dat ieder zijn volle medewerking zal verlenen, om ook dit jaar weer de visse rijfeesten in alle opzichten te doen sla gen. Naar de heer Vissenberg ons mee deelde, zullen de toegangswegen tot het dorp worden afgezet en een zeer matige toegangsprijs worden geheven, terwijl Nog voor het middaguur glom en blonk alles op Berend's kamer en toen Gootje klaar was, zei ze: „Nou, meneer, kijk maar eens rond en zeg dan eens eerlijk of het niet nodig was". En Berend kon niet anders dan haar gelijk geven. Gedurende de veertien dagen, dat Be rend in bed lag, kwam moeder An dage lijks een uurtje naar haar zoon kijken en hielp hem dan zo goed en zo kwaad als het ging. Maar voor de rest ging er geen dag voorbij, dat Gootje niet alleen dienster beneden was, maar ook ver pleegster boven. Ze maakte beneden de lekkerste hapjes voor hem klaar, bracht een paar maal per dag een bord krach tige soep boven, kookte eieren en bakte karbonaden, ondanks de potesten van de kok, want Gootje zei slechts: „Het is voor de baas. Die moet zo gauw mogelijk weer beter worden". En toen de man bleef protesteren, sloeg ze zijn muts van het hoofd en zei: „Er is wapenstilstand tot de baas weer beneden is. Dan kun je aan hem je beklag doen". En daarmee kon de kok het doen. Berend had altijd de gewoonte ge had om 's avonds, als de deur gesloten was, de bonnen van de dienster en de bedrijfsleider mee naar boven te nemen en op te tellen. Het totaalbedrag moest dan kloppen met het geld in het kas register, dat iedere avond mee naar bo ven ging. De volgende morgen, als het personeel dan weer kwam, stond het kasregister weer op zijn plaats met vol doende wisselgeld erin. Het restant was boven in de kleine brandkast geborgen. En ééns in de week werd het naar de bank gebracht, nadat de leveranciers betaald waren. (Wordt vervolgd). men dan verder gratis van al het gebo- dene kan genieten. Vol lof was het comité over de mede werking van het gemeentebestuur bij de organisatie van al deze op handen zijnde feestelijkheden. Coaster Riate water gelaten. Op de werf der N.V. Temeuzensche Scheepsbouw Mij. te Temeuzen werd Maandag j.l. het motorkustvaartuig „Ria" te water gelaten, bestemd voor de Zeeuwse Rederij te Breskens. Het schip werd gedoopt door mevr. R. v. Heesch-de Klerk, dochter van de directeur der bouwwerf. Opgemerkt zij nog dat het schip, type „Open shelterdekker," pl.m. 63,10 m. lang is, breed 9,90 m. en 1000 ton meet. Het schip is uitgerust met een M.W.M. 1050 PK-motor, plus hulpmotoren. De snelheid bedraagt pl.m. 12 knopen. De accomodatie voor de bemanning biedt plaats aan 14 personen, t.w. 4 2-persoons- en 6 1-persoonshutten. Het schip is verder uitgerust met mechani sche ventilatie voor het vervoer van aan bederf onderhevige goederen. Dit is reeds het derde schip dat voor deze rederij gebouwd wordt. Oroede De Raad in feeststemming. De Raad der gemeente Groede kwam vorige week Donderdag in openbare vergadering bijeen. Direct na zijn begroetingswoorden richtte burgemeester J. C. Everaars zich tot twee raadsleden, die tot grote ver wondering van hen zelf, juist deze dag het feit herdachten dat zij precies 15 jaar deel uitmaakten van de raad. Bur gemeester Everaars herinnerde er aan dat zij indertijd gekozen werden in de nood-gemeenteraad, welke keuze inder tijd een bijzonder goede is gebleken. In de afgelopen jaren zijn er in Groe de 129 raadsvergaderingen gehouden. De heer C. Cijsouw woonde er hiervan 128 bij, de heer R. van Damme precies 123. Groede is aan beide heren veel dank verschuldigd, omdat bijzonder be langrijke besluiten door hen genomen konden worden. Dat de raadsvergade ringen in Groede altijd bijzonder pret tig en rustig verlopen, aldus de burge meester, is mede aan het bijzondere rustige optreden van de heren Cijsouw en van Damme te danken. De heer Cijsouw, die tevens wethou der is, dankte de burgemeester voor de gesproken woorden. De heer van Dam me, die als enige katholiek in de raad een grote minderheid vertegenwoordigt, dankte de burgemeester voor de wijze waarop hij steeds voor de belangen van deze minderheid in de bres springt, zon der zijn zin door te drijven. Namens bei de raadsleden dankte de heer Cijsouw de burgemeester voor de verrassende hulde en de prettige wijzè waarop hij steeds de vergaderingen leidt. De notu len werden vastgesteld. De bouw van twee woningwetwoningen werd gegund aan de laagste inschrijver, de heer Hennekeij, voor f 25.762,De gemeen terekening 1958 werd aangeboden, waar na de raad uitvoerig sprak over het aanbrengen van een betonnen vloer in de parochieput. Deze put, welke ligt naast de Herv. Kerk, is een welput en zeer diep. Het gevaar is, dat, indien men hierin te water raakt, er niet meer uit kan komen. Graag zou de raad dusda nige voorzieningen treffen, dat de put, welke vooral van belang is als reservoir voor brandbluswater, geen gevaar meer kan opleveren. De enige oplossing leek een betonnen vloer aan te brengen. Ook zullen de mogelijkheden bekeken wor den van een afdekking met plastic, het geen aanmerkelijk goedkoper zou zijn dan een betonplaat. B. en W. werden ge machtigd een en ander nader te bezien. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de korte bijeenkomst beslo ten werd. Na de vergadering werd de raadszaal in korte tijd omgetoverd tot een gezellige feestzaal, waar een paling maaltijd werd geserveerd. Ook het sec- retariepersoneel was hier van de partij. Op de beide jubilarissen werd een toost uitgebracht, waarna hen door hun me de raadsleden een prachtige luxe reis- wekker werd aangeboden in lederen foudraal. Verschillende toespraken wer den nog gehouden. Onder het gebruik van verversingen bleef de raad nog ge ruime tijd genoeglijk bijeen. Kamp „De Pinksterblom" Het kinderkamp „De Pinksterblom", onder leiding van de bekende Montesso- ri-leidster, mevr. Céline Schaake-Ver- kozen, heeft dit jaar haar 24e „Pinkster blom"-kamp georganiseerd en daarvoor uitgekozen de bekende Napoleonhoeve van de heer A. Cappon te Breskens. Van het kamp, dat in drie perioden van veertien dagen loopt, is het eerste in middels verstreken. De tweehonderd kinderen hebben zich aan de stranden van Breskens en Groede, in Z.-Vl. en België, waarheen ze met een fietstocht zijn geweest, uitstekend vermaakt. Een tachtig meisjes uit dit eerste kamp heb ben dan ook Zaterdagavond j.l. als af sluiting een rei- en volksdansavond ge houden. Alle kinderen, die niet voorzien waren van een fiets, zijn dan ook met de wagen van de heer Cappon, bespan nen met een paard en als leidster een stevige zigeunerin op klompen, met ac cordeonbegeleiding, naar het Prinses Marijkeplein in Groede getogen. Hier werden onder leiding van de zigeunerin, mevr. Schaake-Verkozen, een uur lang volks, en reidansen uitgevoerd, die be sloten werden met een lampionoptocht rond de Herv. Kerk. De ingezetenen van Groede en de aanwezige badgasten die getuige waren van dit evenement, heb ben volop van deze goed georganiseerde spelletjes en dansjes kunnen genieten. Internationale zeehengelwedstrijd. Zondag j.l. werd te Groede de 2e In ternationale zeehengelwedstrijd gehou den, georganiseerd door de H.S.V. „De Werphengel" te Groede. Deze wedstrijd goldt tevens voor het Scheldekampioen- schap. Aan de wedstrijd, welke om 10.30 uur een aanvang nam en om 13.30 uur ein digde, werd medewerking verleend door de muziekvereniging „E.M.M." uit Groe de, terwijl burgemeester J. C. Everaars om 5 uur de prijzen bekend maakte en de verloting hield. De uitslag van de wedstrijd luidde als volgt: 1. H. van Sijen, IJzendijke, 550 p.; 2. mevr. van Zeele, Hoofdplaat, 492 p.; 3. H. van Hilst, Middelburg, 398 p.; 4. L. de Zutter, Sluiskil, 369 p.; 5. L. van Bel- legem, Antwerpen, 300 p.; 6. Steijger, Kloosterzande, 250 p.; 7. mevr. van Sijen, IJzendijke, 200 p.; 8. A. de Calu wé, Sluiskil, 200 p.; 9. A. R. den Dekker, Nieuwpoort, 200 p.10. A. de Smidt, Vlis- singen, 150 p. De uitslag van de verloting is als volgt: lotnrs. 294, 287, 827, 37, 456, 284, 951, 273, 56, 777, 232, 803, 790. Geslaagd. Te Temeuzen slaagde voor het mid denstandsdiploma de heer J. Versprille te Groede (Buitenlust). Waterlandkerkje Raadsvergadering. Bij de ingekomen stukken was een rapport van de gemeenteopzichter om trent het verven aan de buitenzijde van de woningwetwoningen in de gemeente. Uit een en ander blijkt, dat allereerst gronden van ramen en deuren nodig is. Daartoe wordt dan ook besloten. Aan de Mij. voor Ooft- en Tuinbouw zal een medaille beschikbaar gesteld worden voor de a.s. tentoonstelling te Schoon- dijke. Aan de ontwikkelingscommissie voor West Z.-Vl. zal voor 1960 een ver hoogde bijdrage verleend worden, n.l. 10 cent per inwoner. Volgens een rapport van de gemeenteopzichter is het nodig dat de beplanting op de Algemene Be graafplaats verbeterd en uitgebreid wordt. De vergadering was het daarmee eens en besloot het werk te doen uit voeren. De twee toegewezen woningwet woningen zullen gebouwd worden in de Kerkstraat in het verlengde van de daar reeds gebouwde woningwetwoningen. Aan een particulier architect zal op dracht gegeven worden de plannen hier voor uit te werken. De voorzitter deelt mede, dat in een bespreking tussen de colleges van B. en W. van deze gemeente en van Oostburg, tezamen vormende de commissie van beheer van de weg Oost- burg-Waterlandkerkje, is besloten de nodige putten uit genoemde weg te lich ten, het gras van het fietspad langs die weg te verwijderen en hinderlijk hout gewas te kappen. Aan het fietspad zelf, dat in slechte staat verkeert, kunnen genoemde gemeenten niets doen, aan gezien het beheer en onderhoud ervan nog bij de provincie berust Het onder zoek van de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, de heer G. Tas, heeft vervolgens plaats en deze worden in orde bevonden. De voorzitter brengt een plan ter tafel met begroting aangaande verdere restauratie van het Dorpshuis. De restauratie is voltooid, behalve het toneelgedeelte. Het voorstel betreft dan ook verbetering van de to- neelaccomodatie, het maken van berg ruimte voor toneelbenodigdheden en de ruimte geschikt maken voor het les geven in handenarbeid aan de leerlin gen der o. 1. school. Het plan kan de goedkeuring van de raad wegdragen. Wanneer dat plan is voltooid zal het Dorpshuis vrijwel aan alle eisen voldoen. Besloten wordt de nodige goedkeuring hiervoor aan G.S. te vragen. Tot nu toe was de o. 1. school een z.gn. „April"- sehool. De voorzitter zegt dat aanpassing aan andere scholen thans dringend ge wenst is. Daarom stellen B. en W. voor om de aanvang van het lesjaar te laten ingaan op 1 Sept. Dit zal zijn toepassing vinden op 1 Sept. 1960, Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tot slot wordt de begro ting 1960 gewijzigd, vooral wat betreft de kapitaalsinvesteringen. Uitstapje ouden van dagen. De ouden van dagen uit Waterland kerkje maakten weer him jaarlijks uit stapje. Ditmaal ging het België in. Langs de Belgische kust ging het naar Adinkerke. Hier werd het bekende sprookjes- en vogelpark bezichtigd en ook de twee bijgekomen nieuwe attrac ties, n.l. een waterorgel en de nageboot ste diepzeegrot uit het boek van Jules Veme. In Melipark was er gelegenheid uit te rusten van de gemaakte wande lingen. De terugreis ging door het oude Vlaamse land langs Veurne en Dixmui- den. In Brugge werd nog even uitge stapt om een kopje koffie te gebruiken. Om 8 uur kwamen allen weer in Water landkerkje terug, waar ze binnenge haald werden met enkele vrolijke plaatjes. Gevonden voorwerpen Wit-grijze damessjaal, in de eerste bus van de reis van ouden van dagen uit Breskens. Terug te bekomen Dorpsstraat 10, Breskens. Bankbiljet, kinderportemonnaie z, inhoud, portemonnaie inh. postzegels, Belg. bankbiljetten, ring met sleutels en Mariabeeldje, kinderbril. Inl. bureau Rijkepolitie te Breskens.

De Schakel | 1960 | | pagina 2