««BOBBE J CORSETTEN00 01WENDIIK e u 111 e t o n „liefde ziet geen Liciiaamsgebrek.' Opruim ingsfeest bij BOBBE BLOUSES nu f6,95. Zomerjaponnen nu f 13,95. Mantelkostuums nu f29,95 ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ije Jaargang - Nr. 773 Vrijdag 29 Juli 1960 Verschynt iedere vrijdag A bonnementsftrij s i 1,10 p. kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties: 10 ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F' SMOOR DE HULSTER - DQRPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering De gemeenteraad kraakte in haar vergadering van Maandagavond bij zonder harde noten over de nieuw ont worpen regeling voor de Centrale Dienst voor bouw- en woningtoezicht. B. en W. stelden de raad voor, accoord te gaan met een ontwerpregeling, waarin de grootste bezwaren, welke bij de ver schillende gemeenten van West Z.-Vl. waren tegen deze gemeenschappelijke regeling zijn ondervangen. Het betreft hier voornamelijk de hoge kosten, wel ke verbonden zijn bij de oude regeling aan de instandhouding van de top. Deze top, aldus het merendeel der gemeente raden drukte onevenredig zwaar op de gemeenten. De top bestaat uit een di recteur en een administrateur, welke 0. m. een kantoor en een typiste tot zijn beschikking heeft. In de nieuw ontwor pen regeling welke in principe aan de deelnemende gemeenten werd voorge legd, is de directeur een adviserende en stimulerende taak toebedacht, alsmede het toezicht op de districtsopzichters. De kantoorwerkzaamheden zullen voor- iedere gemeente op de eigen secretarie gedaan worden, terwijl in een centraal gelegen gemeente de directeur een kan toorkamer zou krijgen. De districtsop zichters zullen in de toekomst door het algemeen bestuur van de Centrale Dienst worden benoemd, op een binden de voordracht der gemeentebesturen. Voorgesteld wordt de nieuwe regeling aan te gaan voor de tijd van tien jaar, dit vooral om de rechtspositie van de districtsopzichters te realiseren. Voor wat betreft de directeur, die over vijf jaar de pensioengerechtigde leeftijd be reikt, wordt voorgesteld de regeling op nieuw voor deze tijd aan te gaan en daarna te bezien of al dan niet een nieuwe directeur zal worden benoemd. De administrateur zal voorlopig op wachtgeld worden gesteld. Voor wat be treft de directeur, in deze functie mag slechts worden voorzien met algemene stemmen van het bestuur der Centrale Dienst, dat gevormd wordt uit de bur gemeesters der aangesloten gemeenten. Mevr. Niermans-Gosseije meende, dat het jammer is dat de directeur in de toekomst geen architectenwerk voor de gemeenten meer zal mogen doen. Zij vroeg zich af, wat er dan te doen is voor een directeur van de Centrale Dienst. De heer Cambier vroeg naar het preciese voordeel, dat deze nieuwe rege ling de gemeente biedt en voelde er voorts weinig voor de nieuwe regeling te aanvaarden. Ook de heer Carels was deze mening toegedaan en vroeg voorts nog inlichtingen omtrent de wijze waar op in de toekomst de top van de dienst door de betrokken gemeenten zal wor den gefinancierd. Voorts meende spr., dat de directeur der Centrale dienst geen architectenwerk mag doen. Er zijn in W. Z.-Vlaanderen architecten die hun studie ook niet voor niets gemaakt hebben. De voorzitter zette in zijn antwoord uiteen, dat er voor een Oentrale dienst nog voldoende werk is. Zo zijn er op het gemeenschappelijk gebied nog verschil lende wensen, zoals de gemeenschap pelijke regeling voor het ophalen van huisvuil, een gezamelijk kamp voor woonwagens, een gezamelijke vuilnis belt, etc. Voorts zag de voorz vooral voor de kustgemeenten op gemeenschap pelijk terrein nog een grote taak wegge legd op het gebied der bouwnijverheid. In tegenstelling tot verschillende raads leden, bleef de voorz. bij zijn standpunt, dat dhr. Zuijdweg nimmer woningen etc. voor de gemeente heeft ontworpen. Dit deed, in het verleden steeds de ge meente-opzichter, dhr. Ornée. Men moet, alsdus de voorz., deze samenwer king zien op het regionale vlak. Als di rect voordeel wees hij op de inkrimping van het personeel en de vaststelling van de rechtspositie der districtsopzichters. Mevr. Niermans merkte nog op, dat als men weer met deze gemeenschappelijke regeling in zee gaat, het geen zin had de oude regeling op te zeggen. We slaakten een zucht van verlichting toen we meenden dat we er af waren. Nadat nog een aantal raadsleden aan het woord geweest waren en de voor- en na delen uitvoerig tegen elkaar werden af gewogen, lanceerde de heer Carels het voorstel de regeling niet voor 10, doch voor 5 jaar aan te gaan en steeds, als de termijn om is, te bezien of men tot- verlenging wil overgaan. De heer de Boer brak nog eens een lans voor de samenwerking. Als ze tot nu toe wat ongelukkig is uitgevallen, ligt dit aan de mensen doch niet aan de regeling. We moeten in W. Z.-Vlaanderen steeds meer samenwerking gaan zoeken. Dit was ook de mening van de voorz. die het debat, nadat een uur lang de voor- en nadelen in extenso waren uitgeme ten, sloot. Nadat het voorstel in stem ming was gebracht, bleken de heren Leenhouts, Carels, Goethals, Cambier en mevr. Niermans tegen de regeling te zijn, die dus met 6 stemmen voor en 5 stemmen tegen, werd aanvaard. Dhr. J. de Bree verzocht de raad grond in optie te mogen krijgen in het uit breidingsplan, tegenover het nieuw aan te leggen sportveld. Deze optie werd verleend. Het aannemingsbedrijf v. d. Poel te Terneuzen ontving eveneens grond in optie in het bungalowpark Ook de firma Dammers te Hardinxveld heeft belangstelling voor de bouw van bungalows. Met deze firma zal het over leg geopend worden. Aan dhr. J. S. S. A. de Cocker te Eekloo België) werd grond in het bungalowpark verkocht voor f 11,50 per m.2. Het betreft een perceel grond groot 1085 m2. De kinderbij slag-verordening werd gewijzigd. Het leggen van vloerbedekking in de o.l. school werd gegund aan de fa. du Fossé te Breskens voor f 3.699,-. De heer Carels informeerde of het hier een openbare aanbesteding betrof. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. Twee Zweed se barakken op de Scheldekade werden afgebroken door C. Westdorp te Goes, die de hoogste inschrijver was met f 1.640. Een verzoek om subsidie door de Com missie Jeugdhuis Breskens gedaan voor het jeugdhuis „De Uitkomst," werd in handen van B. en W. gesteld. Een aan tal andere verzoeken zal tegelijk met de behandeling van de begroting 1960 wor den afgedaan. De I.Z.A.-regeling werd gewijzigd en meer aangepast aan de in de praktijk gevoelde behoeften. De raad ging accoord met de verkoop van de woning de Hullustraat 4 voor MEDISCHE c/ Burchtstraat 13 STBURG een bedrag van f 6.600,- aan de hoogste inschrijver, de heer J. du Bois te Bres kens. Geslaagd. Te Breda slaagde voor het diploma costumière mej. Irene Lampaert te Eede, leerlinge van mevr. J. Jansen te Breskens. Geslaagd. Maandag j.l. slaagde te Amsterdam voor de akte Engels L.O. de heer P. H. de Kramer, onderwijzer aan de Openb. lagere school te Breskens. Schoolzwemdiploma's. Vorige week Vrijdagmiddag werden door de inspecteur van de lichamelijke opvoeding, de heer S. Klompe, in het Wilhelmina-zwembad te Breskens schoolzwemdiploma's verzwommen door de leerlingen van de lagere scholen te Breskens. Openb. lagere school: diploma I Jongens: J. van Haneghem, J. van Hurck, I. Oosterling, L. Maas, R. Mijs- berg, P. de Poorter, W. Jongman, J. Ver_ duijn, J. de Kruijter, J. Albregtse, R. Vermeulen, J. de Bert, J. Misilje, J. Pleijte, Th. de Zeeuw. Meisjes: A. Faas, I. Klaassen, R. de Lobel, N. Vermeulen, A. Woittiez, A. Hoogstad, R. Kraaijmes, M. Jansen, W. Keijmel, S. Vermeulen, R. Asard, J. de Meester, I. Verduijn, A. Brugge, A Niermans. C. Verduijn, L. Verschelling, M. van Hanegem. Diploma II: R. de Lobel, A. Faas, R. Mijsberg. School met de Bijbel: diploma I Jongens: A. Brugge, I. Janssen, J. Moorlag, D. Verduijn, J. Verduijn. R. den Dekker, C. van Oostenbrugge, J. Rijn, A. van Melle, D. Hovestadt, M. van de Velde, D. de Winde, A. Moorlag, J. Wesdorp. Meisjes: W. Oosterling, N. van de Wege, J Kooman, J. v. d. Lijke, T. Praas, M. Reijnhoudt, M. Bakker, F. Burgers, M. Kooman, D. Melieste, E. Schouten, L. Vergouwe, Lina Vergouwe, Th. de Winde. Diploma II: M. Vergouwe, J. van de Voorde, J. Jobse, F. Keijmel, J. Moor lag, A. Verstraaten, D. Hovestadt, D. de Winde. R.K. lagere school: diploma I Jongens: J. de Boer. A. Rijckaert, J. Ritico, G. Verheije, J. de Rechter, J. van Roijen. Meisjes: H. de Lobel, M. Jacobs. Diloma II: J. de Boer, A. Rijckaert. Tot slot werd er nog een wedstrijd over 6 x 50 m. vrije slag estafette verzwom men, die zowel bij de jongens als bij de meisjes, met ruim verschil door de School met de Bijbel werd gewonnen, zodat de beide wisselbekers, beschikbaar gesteld door de zwemvereniging „Schel - destroom" naar laatstgenoemde school gingen. 15 door Maart je Zeldenrijk. „Tinus wilde mij, zijn oude kameraad uit de oorlog, helpen. En dat heeft hij gedaan. Dat het anders uitpakte, was niet zijn schuld. Pak op, Waaijboer, ik wil van jou geen cent hebben. Ik kan, als het moet, zo'n stootje wei hebben". Opnieuw zuchtte de oude baas en stak toen het geld weer bij zich. „Wel, dan mot je het zelf maar weten Als ik nog eens wat voor je doen kan, moet je het maar zeggen „Dat kan, Waaijboer. Ga mee naar boven, daar kunnen we rustig praten". Veertien dagen later stond er in de krant, dat een stuk tuingrond aan de Purmerenderweg', eigendom van de heer J. Waaijboer, onderhands verkocht was aan een makelaarskantoor in Purme- rend. Het jaar daarop liet Berend er een eenvoudige woning op bouwen en tot zijn vader zei hij op een avond, toen hij kwam buurten: „Neem tegen Januari maar je ontslag bij Breebaart, vader. Ik heb een stuk tuin gekocht van Waaijboer en voor de winter is het huis je klaar. Verkoop dit hokkie dan maar, dan kun je op je nieuwe spul v/at kal mer aan gaan doen. Want waarom zul je je krom werken voor een ander en nooit verder komen dan wat je nu hebt?" Vader en moeder Bongert waren die avond sprakeloos. Aanvankelijk geloof den ze hun zoon niet, maar toen hij hen het koopcontract overhandigde, viel An haar zoon om de hals en kustte hem, overgelukkig. De volgende dag gingen ze gezamen lijk naar de Purmerenderweg om de tuin te bekijken. En vader Bongert had het gauw bekeken: dat was kostelijke grond werkelijk kostelijk Het „hokkie" werd niet verkocht. Arie, die al jaren trouwplannen had. zou na het vertrek van vader en moe der het huisje aan de Zuiderweg krij gen. Douwe zou zijn vader voorlopig blijven helpen op het nieuwe spul. Hij had nog geen haast om een eigen gezin te stichten. En Christien de Haan, de verloofde van Arie, begon haar ge bochelde zwager, voor wie ze altijd een heimelijke minachting had gekoesterd vanwege zijn figuur, met een paar an dere ogen te bekijken. Ze ging zelfs zo ver dat ze zijn hand greep en die druk te: „Dank je wel, Berend," zei ze zacht. Berend kleurde tot achter zijn oren. „Nou, maid, zo'n merakel is dat toch ook niet HOOFDSTUK XI. Gedurende het jaar dat Nel de klan ten in Bongert's cafetaria bediende, liep alles op rolletjes. Ze was populair bij jong en oud, had voor ze in Purme- rend kwam al enige jaren ervaring in Amsterdamse zaken en was altijd op gewekt en vrolijk. Maar ze vond dat 26 jaar oud zijn en vijf jaar verloofd, vol doende was om over te stappen in het huwelijksbootje. Berend kon haar geen ongelijk geven dat ze nu wel eens wilde trouwen. Berend tastte diep in zijn zak voor een huwelijkscadeau, was op de brui loft aanwezig, maar verdween al heel spoedig toen hij bemerkte, dat de mees te bruiloftsgasten hem meewarig aan keken. Na het vertrek van Nel begonnen de moeilijkheden. Een meisje uit de Pur- mer nam Nel's plaats in, maar Berend had al spoedig bekeken dat Aaltje to taal ongeschikt was voor dit werk. Na twee maanden was Aaltje weer terug in de polder en Gootje Bos, dochter van een geïmporteerde bakkersknecht, ging het dienblad hanteren. Gootje was een mollige Achterhoekse, wat traag in haar bewegingen, maar bleek al spoedig in elk opzicht uitge kookt te zijn. Ze was niet alleen een perfecte dienster, maar bleek tevens in staat haar klanten te animeren meer te gebruiken dan ze aanvankelijk mis schien van plan waren. Berend keek de eerste dagen door het van ZWITSERSE BRODERIE in geel, crème, lila en wit, maten 40t.e.m.48, normaal 15,75, in diverse aparte modellen, maten 38 t.e.m. 48, normaal f 32,50 en f 29,50, ZUIVER KAMGAREN, prachtige modellen, (ook met plooirok), maten 36 t.e.m. 46, Het is opruimingsfeest Uw modehuis in Vlissingen Geslaagd. Te Breda slaagde voor de hoofdakte de heer J. Jacobs, onderwijzer aan de Openb. lagere school te Breskens. Zwem-competitie. Zaterdag j.l. organiseerde de zwem vereniging „Scheldestroom" te Breskens onder vrij goede weersomstandigheden in het „Wilhelmina"-zwembad de twee de zwemcompetitie voor de Kring Zee land der K.N.Z.B. Ondanks het omvang rijke programma werd alles vlot na el kaar afgewerkt. De belangrijkste presta tie leverde Tiny Daalhuizen van S.Z.V., die op de 100 m. vrije slag dames haar Zeeuws record met 0.7 sec. verbeterde en van 1.17.9 op 1.17.2 bracht. Ook de 400 kijkglas in de deur tussen keuken en cafetaria meer dan eens naar de ge dragingen van zijn nieuwste aanwinst en na een paar weken was hij van me ning, dat Gootje voor de baan geknipt was. De omzet, die tijdens het bewind van het Purmer meisje was gaan da len, ging nu met sprongen omhoog en vele jeugdige Purmerenders bezochten de cafetaria meer om Gootje dan om de consumpties. Want het meisje had er slag van om met iedereen om te gaan en werd er soms eens iemand een beetje vrijpostig, dan wees re hem met een licht optrekken van haar geschilderde wenkbrauwen en een paar korte woor den netjes op zijn plaats. Gootje had voor niemand een bepaalde voorkeur, was tegen iedereen vriendelijk. Tegen de mensen, die veel verteerden, uiter mate voorkomend en tegen de jonge lui, die 's avonds soms uren bleven hangen, amicaal, maar nooit familiaar. Ze wist iedereen op gepaste afstand te houden, want al gauw had men begre pen dat Gootje voor niemand ooit een bepaalde voorkeur aan de dag legde. Na een maand wist Berend genoeg. Een lot uit de loterij, was zijn oordeel. Ook de kok en de bedrijfsleider gaven als hun mening te kennen, dat Gootje nog beter met het publiek kon omgaan als Nel. En Berend kon het niet tegen spreken. Dus bemoeide hij zich prac- tisch niet met de cafetaria, hielp in de

De Schakel | 1960 | | pagina 1