bij BOBBE bij BOBBE Open ing„Quick Shop" B L E U #s kledingmagazijn alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen tiet Ló o^uumitiqró^eeójt Elke dag nieuwe koopjes 1 20 pCi. korting NIEUWKUIS te Breskens SpuipleinP, tel. 701 „Lielde ziel geen Lichaamsgebrek." de (chakel ij>e Jaargang - Nr. 774 Vrijdag 22 Juli 1960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs 1,10 p. kw.; franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DR UK KERS-UtfGEVERS j F- SMqOR&; DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL."** - GiRO 3t>8296 Plaatselijk Nieuws Cadzand Raadsvergadering De gemeenteraad kwam Maandag JJ. in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Leen- houts. De voorzitter deelde mee, dat G.S. instemden met de overname van gron den van de heer Kools-de Winter in het uitbreidingsplan. Voorts was ingekomen de toestemming om over te gaan tot de gunning van de aanleg van een straatje in het uitbreidingsplan. De Ned. Herv. Kerk betuigde de raad haar dank voor de toegezegde subsidie voor de restau ratie der Kerk. Voorts deelde de voor zitter mee dat de kombegrenzing van de gemeente wordt gewijzigd. Ook de Bad huisweg langs de duinen is nu in deze begrenzing opgenomen. Dit, omdat op deze weg door chauffeurs van auto's bijzonder hard gereden werd, wat vooral in het badseizoen levensgevaarlijk is. De heer P. de Bruijne drong er bij B. en W. op aan stappen te ondernemen om de P.T.T. te bewegen ook langs de Bad huisweg een tweede postbestelling uit te voeren. Voorts toonde de voorzitter een schets van woningwetwoningen, welke elders in Zeeuws-Vl. reeds worden ge bouwd. De woningen hebben in tegen stelling tot de vorige, vier slaapkamers. Getracht zal worden deee woningen zo spoedig mogelijk in het openbaar aan te besteden. De heer Kools informeerde of de woningwetwoningen ook verhuurd mogen worden aan badgasten door de bewoners. De burgemeester zei, dat in dien dit gevraagd werd, B. en W. hier tegen nimmer bezwaren hebben geop perd De aanleg van een parkeerterrein bij liet strand, ongeveer ter hoogte van de voorm. haven werd voor een bedrag van f 28.250,— gegund aan de laagste inschrijver P. Mollet te Hoofdplaat. De burgemeester meende, dat het gehele plan een leuk centrum zal worden in de toekomst. Voor f 150,— werd een oud woonhuis aan de Ringdijk verkocht aan de bewoner, de heer J. van Houte. Deze wil in de nabije toekomst de woning geheel laten opknappen. De raad vond dit verkopen een prachtige oplossing, daar, indien de gemeente dit zelf moet doen', hier een groot bedrag mee ge moeid zal zijn. Op voorstel van B. en W. werd besloten de vermakelijkheidsbelas tingverordening zodanig te wijzigen, dat geen belasting meer verschuldigd zal zijn voor de draaimolen die eens per jaar Cadzand tijdens de kermis bezoekt en voor de ponny's op het strand, die vooral bij de buitenlandse jeugd erg in trek zijn Voor deze paardjes is al een staangeld van f 60,— verschuldigd. B. en W vonden het wat onredelijk om hier naast ook nog 20 pCt. vermakelijkheids belasting te heffen. Bovendien zou het te betreuren zijn als de ponny's in de toekomst weg zouden blijven, omdat het paardjerijden een aparte attractie van het strandleven voor de kinderen is. Uitvoerig besprak de raad vervolgens een door de heer J. A. de Nijs ingediend bezwaarschrift betreffende de verplich ting tot het betalen van vermakelijk heidsbelasting voor de miniatuurgolf baan. B. en W. hadden hierover geen voorstel geformuleerd, omdat men eerst de gevoelens van de raad wilde weten. De heer A. Bril opende de rij sprekers over dit onderwerp en meende dat Cad zand als opkomende badplaats nog voor vele uitgaven zal komen te staan. Hij vond een belasting zeer redelijk. De heer P. de Bruijne was een andere mening toegedaan. Hij meende, dat de eigenaa: heel wat kosten had gemaakt om de aanleg van de miniatuurgolfbaan te be kostigen en had graag gezien, dat er de eerste jaren geen belasting voor de golf baan betaald zou moeten worden. Ook over het tarief (20 pCt.) was hij het niet eens. Nadat de discussies wat verward werden zette de burgemeester uiteen, dat het hier ging om de vraag of een miniatuur golfbaan wel of niet onder de vermakelijkheidsbelasting moet val len. De heer Bril diende een voorstel in waarin hij stelde, dat hij wel termen voor de vermakelijkheidsbelasting aan wezig achtte. Bij stemming bleek de raad een andere mening toegedaan tc zijn. Met 4 stemmen tegen werd het voorstel verworpen. Voor stemden mevr. Joz. Adriaansen-de Neef, A. Bril en weth. J. van Houte. De heer de Bruijne diende daarop een voorstel in om de vermakeljij kheidsbelasting 4 verordening zodanig te wijzigen, dat de miniatuur- golfbaan hierbuiten zal vallen. Aldus werd besloten met de stemmen van de fractie van de P.v.d.A. tegen. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Bril naar de plannen voor de aanleg van een sportveld. De voorz. vroeg de raadsleden suggesties, waar men dit ter rein zou kunnen aanleggen. De heer Bril meende dat een weide aan de Bad huisweg, eigendom van dhr. Dekker, uitermate geschikt zou zijn wat betreft de ligging. De voorz. zegde toe met de stedebouwkundige contact op te nemen. Voorts deelde de voorz. nog mede, dat de gymnastiekzaal gereed gekomen is en waarschijnlijk in September in ge bruik genomen kan worden. Sehoondijke Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam Vrijdag j.l. in openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van loco-burgemeester De Feijter. De notulen werden ongewijzigd vastgesteld. Goedgekeurd door G.S. werd het raadsbesluit d.d. 14 Jan. terug ont vangen betreffende de verkoop van grond aan de heer G. de Dobbelaere voor de bouw van zijn motel in de Nijver heidsstraat. Een dankbetuiging van mevr. A. D. Rosevelt-van Lare aan het gemeentebestuur gericht voor de be langstelling en het medeleven, betoond bij de ziekte en na het overlijden van haar echtgenoot, werd voor kennisge ving aangenomen. Een verzoek van het humanistisch thuisfront om een subsi die ten behoeve van het door deze in stelling gestichte Vormingscentrum voor de Nederlandse strijdkrachten werd op voorstel van B. en W. afgewe zen, omdat deze instelling reeds een subsidie geniet voor haar militaire te huizen. Op dezelfde gronden werd het subsidieverzoek afgewezen van de R.K.. militaire matigheidsmissie. Ook het ver zoek om subsidie van de zijde van het Leger des Heils ten behoeve van haar afdeling reclassering, werd zonder hoof delijke stemming afgewezen. Het ver zoek van de Kon. Ned. Militaire Bond „Pro Rege" om subsidie ten behoeve van de door haar geëxploiteerde militaire NIEUWE KOOPJES NIEUWE KOOPJES! Het wordt een feest van koopjes zonder tal. Wij moeten ruimte maken, onze gehele collectie moet weg MANTELS 29,50 - 39,50 - 47,50 JAPONNEN 7,75 - 12,75 - 19,75 MANTELKOSTUUMS 29,50 - 39,50 - 49,50 BLOUSES 4,95 - 5,95 - 6,95 REGENMANTELS 15,95 - l9>95 - 24,95 Ook in onze stoffenafdeling is het feest. Nu kunt U koopjes halen. De mooiste stoffen en bedrukte cottons worden tegen spotprijzen uitverkocht. 1,39 - 1,59 en 1,89 per meter, 90 cm. breed. Uei Li Uw modehuis in VLISSINGEN op alle niet afgeprijsde artikelen. SPECIALE OPENINGS-RECLAME van 15 tot 30 Juli: bij elke 2 kledingstukken wordt een 3e GRATIS GEREINIGD „QUICK SHOP" de perfecte nieuwkuis in 24 uur. tehuizen werd ingewilligd, in deze zin, dat 1 cent per inwoner per jaar werd toegekend gedurende de jaren 1961 t.e. m. 1965. Het verzoek van het hoofdbe stuur van de Nederlandse Amateur Toneel Unie om een subsidie in de kos ten verbonden aan de aanstelling van een toneeladviseur voor het Amateur toneel in Zeeland, werd afgewezen, om dat de N.A.T.U. reeds een dergelijke sub sidie van f 25,geniet. Nadat de voor zitter een uitvoerige toelichting had gegeven over het ontwerp van de nieuwe gemeenschappelijke regeling tot centra lisatie van het Bouw-, Woning- en Wel standstoezicht en van de Dienst van Feuilleton door Maart je Zeldenrijk. 14 Dat weet je nog wel, heej? Dat was nog op skool. We hadden je toen een paar optaters ver kocht, omdat we op skool altijd op ons d kregen voor jou, lamme bochel. Dat ben ik aars nog niet vergeten, zie je? En wat let me, bochelberend, om nou eens met jou die mooie tent van je an te dweile, heej? Wat let me?" „Ik!" klonk opeens een luide stem in de deuropening. Want de woorden wisseling was, ondanks het kermisla- waai, doorgedrongen tot de Kippe- markt en binnen enkele seconden ston den er tientallen mensen voor de ra men te kijken. Onder hen was één grote jongen in een blauwe boezeroen* Tinus Waaijboer. Hij had in een wip bekeken dat zijn kleine vriend van vroe ger in gevaar was, was resoluut door de mensenmenigte heengedrongen en had bij de laatste woorden van de heethoofd de deur opengegooid. Cor Blauwboer kwam langzaam over eind en draaide zijn hoofd om. Toen hij de dorpsgek uit de Voorstad ontwaarde, grinnikte hij een beetje en zei spottend: „Wel, daar hewwe gekke Tinus ook. Nou is het spul compleet: Bochelberend en gekke Tinus". Cor had misschien nog meer willen zeggen, maar met een paar stappen op zijn grote klompen was Tinus bij de ander gekomen en terwijl zijn ge zicht wit werd, zei hij met ingehouden woede: „Dat mot je nog es een keer zegge, zeun „Dacht je soms dat ik bang was voor een dorpsgek Verder kwam hij niet, want Tinus greep de tuinderszoon beet, hief hem met beide handen in een minimum van tijd boven zijn hoofd en smeet hem dwars door de cafetaria. Cor kwam op zijn buik terecht op een der tafeltjes en gleed vandaar op de vloer. Glasgerin kel en geschreeuw begeleidde zijn roem loze tocht naar de grond. Maar dit bleek tevens het sein voor een algemene vechtpartij. De vijf kornuiten van Cor, die tot nu toe zwijgzaam hadden toege zien, sprongen Tinus op zijn nek en pro beerden hem te vloeren. Cor, half ver doofd door de val, kwam langzaam overeind, bezag de situatie en terwijl hij het bloed dat van zijn voorhoofd vloei de, uit zijn ogen veegde, greep hij een stoel en mikte naar Tinus, die als een razende vocht om het vijftal van zich af te schudden. Gelijktijdig zochten de bezoekers een goed heenkomen, deels door de deuropening naar de straat, terwijl de an deren, die verderop geze ten waren en zich de weg versperd za gen door de vechtenden, zich trachtten ten redden via de keuken. Toen de vechtpartij in volle gang was, stoven drie politiemannen binnen, de gummistok in de hand en toen dit drie tal enkele tikken had uitgedeeld, was het pleit snel beslecht. Het resultaat was vier gewonden, die naar het ziekenhuis gebracht werden om te worden verbonden en een half geruïneerde zaak. De rest van de oe- zoekers die geen kans hadden gezien om te vluchten, werden voor verhoor meegenomen naar het politiebureau en Berend, die er ook niet zonder kleer scheuren afgekomen was, lie.t met een zucht het gordijn zakken achter de gebarsten étalageruit. Op aanraden van Nel, die gedurende het gevecht haar positieven goed bij elkaar had gehouden, ging Berend naar zijn kamer om van de emotie te beko men. Samen met de bedrijfsleider en de kok werkte ze nog tot diep in de nacht om de ravage op te ruimen. Toen ze om half vier de balans opmaakte, bleek dat er drie tafels en acht stoelen onbescha digd gebleven waren. Een aantal wand- lampen waren vernield en de glas- en andere scherven vulden een groot vuil nisvat. Met de bedrijfsleider maakte ze de schade op en de volgende morgen, toen Berend met een barstende hoofdpijn beneden kwam, constateerde hij dat die zo ongeveer duizend guiden bedroeg. Hij overzag zijn zaak in het prille mor genlicht en siste tussen zijn tanden: „Dat zal ik die schooier laten betalen, tot de laatste cent". De krant had die middag een gede tailleerd verslag van de vechtpartij. Tegen de zes belhamels was proces-ver baal opgemaakt, maar ook tegen Tinus Waaijboer. Want er waren voldoende getuigen geweest, die gezien hadden, dat hij begonnen was met de handtas telijkheden. Begin December kwam de zaak voor. Berend, Nel, de bedrijfsleider en een paar bezoekers legden hun getuigenis sen af. Cor Blauwboer, die al een ver oordeling op zijn naam had staan we gens mishandeling, kreeg een maand gevangenisstraf. Zijn vijf kameraden kregen een fikse boete en Tinus, de dorpsgek, kreeg een voorwaardelijke veroordeling, alsmede een boete. En toen Berend zijn civiele vordering in diende, besliste de politierechter, dat alle zeven even schuldig waren en sa men de schade, ten bedrage van ruim elfhonderd gulden, moesten betalen. Dat is de man zowat honderdzestig gulden, rekende Berend snel uit. Jam mer, dat ik niet voorzien heb dat ook Tinus het kind van de rekening zou worden, anders had ik er nog een paar honderd opgegooid.

De Schakel | 1960 | | pagina 1