De BR 9 gekapseisd en gezonke Iels nieuws voor l Z.-Vlaanderen Eén der opvarenden vermis Visserijfeesten te Breskens Woensdagmorgen omstreeks half ne gen is even voorbij de buitenhaven van Vlissingen, ter hoogte van de z.gn. „Schone Waardin," de „Sara Magda lena," BR 9, omgeslagen en gezonken, waarbij een der opvarenden vermist wordt. De BR 9 met schipper C. Kosten en de matrozen J. de Meijer en Fr. Krijger aan boord, lag te vissen. Juist toen men besloot te halen, bleek dat de netten vast zaten, vermoedelijk aan een aldaar liggend obstakel. De kabels van het „bok ketuig" kwamen strak te staan en in een minimum van tijd deed de sterke stroom het ijzeren scheepje omdraaien en kapseizen. Schipper Kosten wist op de boven drijvende bodem te klauteren, terwijl de beide matrozen te water geraakten. De schipper zag kans zich van zijn kle ren te ontdoen voordat het vaartuig zonk en hij ook in het water kwam te liggen. Ruim een half uur heeft de schipper half hangende op een stuk hout, rond gezwommen voor hij opgemerkt werd door de bemanning van de coaster „Stella Prima," die hem uitgeput aan boord hees. Ook de matroos J de Meijer heeft lange tijd op een stuk hout rond gezwommen, voordat hij opgemerkt en aan boord genomen werd door de Ne derlandse coaster „Ruby". Intussen bleek van de tweede ma troos, de 17-jarige Fr. Krijger uit Slijk- plaat, geen spoor te bekennen, zodat helaas moet worden aangenomen dat hij jammerlijk verdronken is. Vermoed wordt dat hij aan de verkeerde kant van het schip in zee terecht gekomen is. Onmiddellijk werd, na het bekend worden van het ongeval, begonnen met het zoeken naar de vermiste drenke ling. De twee genoemde coasters, een bergingsvaartuig van Van der Tak, de tender „Zilvermeew" van het loodswe zen, de in Breskens gestationeerde red dingsboot „President Wierdsma," als mede enkele vissersboten bleven uren lang de zee afspeuren, echter zonder resultaat. Vanzelfsprekend is men in Breskens diep onder de indruk van het gebeurde en is het medeleven met de familie van het slachtoffer algemeen. Nadat schipper Kosten en de matroos J. de Meijer naar Vlissingen waren over gebracht, zijn ze vandaar met de „Pre sident Wierdsma" naar huis gevaren. Breskens Brand. Zondagmiddag omstreeks 1 uur is brand uitgebroken in de bijkeuken van de (am. C. aan de Kon. Emmastraat al hier. De brand ontstond doordat een petroleumstel in brand vloog. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, kon zich beperken tot nablussen, daar de buren met een tuinslang het vuur reeds grotendeels hadden bedwongen. Aanrijding. Maandag j.l. had op de Boulevard een aanrijding plaats tussen een per sonenauto, bestuurd door J. J. de R. uit Groede en een motorrijwiel, bestuurd door I. v. M. uit Barendrecht. Doordat aan genoemde auto, welke achter een andere auto gestopt had en weer de rijbaan opdraaide, geen voorrang ver leend werd door de achterop komende motorrijder, botste deze tegen de auto. Beide voertuigen werden beschadigd. De motorrijder moest zich onder dok tersbehandeling stellen. Schoolreisje. Vorige week Vrijdag maakten de leer lingen van de 3e t.e.m. hoogste klas van de R.-Kath. lagere school te Breskens een schoolreisje naar de Antwerpse die rentuin. Na een kort bezoek aan Gent, een groot warenhuis, maakte men een rond vaart met een der Flandria-botenT Een hevige regenbui verdreef de kin deren uit de dierentuin, waarna men besloot een bezoek te brengen aan de speeltuin „De Zwaluw" bij St. Niklaas, waar me nzich uitstekend vermaakte. Vervolgens werd de thuisreis aanvaard. Ondanks de regen een uitstekend ge slaagde schooolreis. Met de bus van kwart over acht ver trokken vorige week Woensdag de le en 2e klas der R.K. lagere school naar Knokke. Vrolijk werd er in de dienstbus gasongen. Tegen aan de grens werd het stiller, vooral toen de juffrouw vroeg of er toch geen kinderen waren die bo ter bij zich hadden. „Op mijn brood, juffrouw, zou dat toch mogen?" In Kno1"te werd een wandeltocht over 11-naakt en vandaar rjaar de strand. Dan per bus naar aar de speeltuin in i „genomen". in het bos nog een maakt naar het huis Hans en Grietje be jel1- Na nog enkele ging het weer vrolijk op huis aan. Mede dank zij het mooie weer, een bijzonder geslaagde reis. leuke spelletjes Schoondljke Ernstige aanrijding. Zaterdag j.l. is ter hoogte van Veld zicht de 16-jarige wielrijdster M. de P. uit Schoondijke door een auto, bestuurd door de heer V. v. d. H. uit Groede, aan gereden en tegen het wegdek gewoipen. Het ongeval gebeurde, toen de be stuurder van de auto aan de wielrijdster, die zich op een voorrangsweg bevond, geen voorrang verleende. Het meisje is met vrij ernstige verwondingen in be wusteloze toestand naar het ziekenhuis in Oostburg overgebracht. Diplomauitreiking Landbouwhuis- houdschool Prinses Marijke. Dinsdagmiddag vond te Schoondijke de traditionele diplomauitreiking plaats in de zaal van dhr. Wijffels. Dhr. I. de Bruijne, lid van het bestuur van de landbouwhuishoudsehool, sprak het welkomstwoord, waarin hij het overlijden van burgemeester F. A. van Rosevelt memoreerde. Wijlen burge meester van Rosevelt is een lange reeks van jaren voorzitter geweest van het bestuur van de landbouwhuishoudsehool en was steeds als zodanig bij de diplo mauitreiikng aanwezig. De school heeft bijzonder veel te danken aan wijlen de heer van Rosevelt. Zijn nagedachtenis zal aan de school in hoge eer worden gehouden, aldus dhr. de Bruijne. Staan de werd de nagedachtenis van de over ledene onder het betrachten van een minuut stilte herdacht. Hierna kreeg de heer B. H. G. ter Haar Romeny, burgem. van Wolphaarts dijk, in diens kwaliteit van voorzitter van de Commissie voor het landbouw- huishoudonderwijs van de Z.L.M., het woord. Spr. zei, dat de belangstelling voor het landbouwhuishoudonderwijs steeds toeneemt en prees de kinderen hier te lande gelukkig, dat zij dit on derwijs kunnen volgen. Hij bracht de directrice van de school, mej. S. S. de Feijter, denk voor hetgeen de school het afgelopen jaar weer heeft weten te bereiken. Ook de leraren en leraressen betrok hij in deze resultaten met zeer waarderende woorden. Hierna ontvin gen de geslaagden de diploma's uit han den van de heer ter Haar Romeny. Mevr. E. Ramondt-Weijns, voorzitster van de Commissie van Bijstand, sprak hierop de geslaagden toe. Zij was ver heugd, dat het haar was vergund de prijzen te mogen uitreiken aan degenen die het hoogste aantal punten hadden behaald van de school en van de diverse klassen. Met een toepasselijk woord en een persoonlijke felicitatie kreeg Annie Poissonnier uit Waterlandkerkje het Marijke bekertje met inscriptie, omdat zij slaagde voor de Primaire cursus met het hoogst aantal punten. De le pr, van klasse 2a werd toege kend aan Marie Aarnoutse uit Oostburg, de le pr. van klasse 2b aan Teuni v.d. Heuvel uit Breskens, de le pr. van klas se 2c aan Ineke Beeke uit IJzendijke, de le pr. Assistentenklasse aan Magda de Looze uit Breskens, de le pr. Vormings klasse aan Hillie Scholten uit Terneu- zen, de 2e pr. van klasse 2a ging naar Maatje Willemsen uit St. Kruis, de 2e pr. van klasse 2b naar Annie Houg uit Groede, de 2e pr. van klasse 2c naar Hannie Quist uit IJzendijke, de 2e pr Assistentenklasse naar Marga Bot uit Oostburg, de 2'e pr. Vormingsklasse naar Maps Ramondt uit Sluiskil. De directrice feliciteerde op haar beurt de leerlingen en de ouders met de behaalde diploma's. In het bijzonder wenste zij heel veel sterkte toe aan hen die de school gaan verlaten. Zij was verheugd te kunnen mededelen, dat niet allen de school verlaten maar er een grote assistentenklasse overblijft. De geslaagden zijn: 2e jaars Primairen: Adrie Aarnoudse, Brina de Feijter, Marjan de Munck, al len te Aardenburg; Marie Aarnoutse, Betsy Bossand, Betsy Hamelink, Koos Meijers, Anneke de Putter, Lenie Ver schuur, allen te Oostburg; Corrie Boek hout, Suus de Hulster, Dina Wille, allen te Zuidzande; Riet de Feijter, Nellie du Fossé, Lies Lucieer, allen te Sluis; Maat je Willemsen te St. Kruis; Ineke Faas, Jo Fenijn, Theuni v.d. Heuvel, Anneke Morel, Jeannette Praas, Lieneke Ver- duijn, Coby Vergouwe, Anneke Vermeu len, Jennie Verstraaten, allen te Bres kens; Willy de Hulster, Anny Hough, Sarie Verduijn, allen te Groede; Elly Hough te Nieuwvliet; Suus de Back, Jennie Desein, Cora Nelis, Hannie Quist, Riet Suwijn, Ineke Beeke, Sarie Dekker, Jennie Ocké, allen te IJzen dijke; Neeltje Von Hout, Jennie Ma- reels, Sarie de Meijer, Marie Verplanke, Tonny Wisse, Addy v.d. Linde, allen te Biervliet; Annie Poissonnier te Water landkerkje; Leentje Schippers te Nieuw vliet; Hannie Faas te Oostburg; Pau- lien Verkest te Retranchement. Afge wezen werden 6 leerlingen. Assistenten-diploma: Margot Bot, Anneke de Putter, Ineke Scheele, Rina v.d. Wege, Mety Enzerink, Anneke Ver- hage, allen te Oostburg; Joke du Burck, Betsy Ritico, Koos Dees, allen te Zuid- zand'e; Anneke Fortrie, Magda de Looze, uit Breskens; Jozien Pilaat en Rie Ja- cobse uit Hoofdplaat; Lenie Schilders, Marina Dees en Lien van Sorgen, uit IJzendijke. Afgewezen geen. VormingsklasseJennie Aarnoutse te Groede: Marian Boogaard en Hillie Scholten te Terneuzen; Nellie v. d. Ree- pe te Zuidzande; Nellie Dees te Zaam- slag; Nel Haartsen en Sary Lako te Schoondijke; Maps Ramondt te Sluis kil; Tineke de Smit te Biervliet. Afge wezen 2. Na de diplomauitreiking verzorgden i^,.de meisjes een leuk programma van zaag, declamatie, vrije oefeningen op muziek, enz., terwijl de modeshow van zelf gemaakte kleding onk eetmaal niet ontbrak. Waterlandkerkje Zwemlessen. Voor de eerste keer nemen de kin deren van de 4e, 5e en 6e klas van de O.L. school te Waterlandkerkje deel aan zwemlessen. Hiertoe werd besloten op initiatief van het gemeentebestuur. Eén middag per week gaan de kinde ren hiervoor met auto's naar Aarden burg naar het gemeentelijk zwembad. Handgranaat opgegraven. Bij graafwerkzaamheden voor de aan leg van waterleiding in de wijk Klein Brabant vond men een handgranaat. De mijnopruimingsdienst werd hiervan direct in kennis gesteld en zal het pro jectiel zo spoedig mogelijk verwijderen. Veilig verkeersdag. Door het Verbond voor Veilig Verkeer werd te Waterlandkerkje een Veilig Verkeersdag gehouden. De inwoners werden er op attent gemaakt door aan plakbiljetten in het teken van veilig verkeer en door een geluidswagen. 's Middags werd er voor de schoolkin deren een verkeersfilm gedraaid, 's- Avonds werd er voor de volwassenen in café „In den Koning" enkele verkeers- films gedraaid en een natuurfilm „Op het kruispunt van Europa". Voor deze avond bestond een behoorlijke belang stelling. Geslaagd. Voor het toelatingsexamen van de R.K. H.B.S. „St. Eloy" te Oostburg slaagde Theo Goole en voor het toela tingsexamen van het Koningin Wilhel mina lyceum te Oostburg slaagde Jo~ han Vermeulen, beiden leerlingen van de o.l. school te Waterlandkerkje. Feestvergadering E.H.B.O. De plaatselijke E.H.B.O.-vereniging hield een feestvergadering ter gelegen heid van het uitreiken van de diploma s aan de geslaagden van de cursus va r de afgelopen winter. Eerst vond een nieuwe bestuursverkiezing plaats; alle bestuursleden werden herkozen. De functies werden verdeeld en het be stuur ziet er nu als volgt uit: dhr. A Haartsen, voorzitter; mej. A. de Nood, secretaresse; mej. H. Mollet en de here.i M. Poissonnier en J. Muller, leden. Hierna reikte burgemeester M. Ver brugge de diploma's uit aan de geslaag den, t.w. de dames: E. Bron-Stokkei- man, I. Dhondt-Pijck, J. Haartsen- Meerman, M. de Jaeger, L. Maes, M. Pijcke-van Pamelen, M. Verhei] e-Or- derdonck en de heren: R. Drenth, H. Goethals, J. Risseeuw en G. Tas. Op deze avond waren ook aanwezig de docent, dokter A. Lievens en echt genote, de wijkverpleegster Zuster Lem- son en wethouder van de Walle. Na de uitreiking van de diploma's bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Groede Brand. Bij de fam. van E. in de wijk „Boeren- hol" alhier, is Maandag j.l. door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de bijkeuken. De oudste zoon, die de brand ontdekte, heeft met hulp van de buren met emmers water de brand we ten te bedwingen. De gealarmeerde Ingezonden (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Hartelijk dank Bressiaanders, maar mij zie je hier niet weer. Het is me het vorig jaar overkomen en nu weer, dat ik in glas getrapt heb. 't Is een erg leuk spelletje om ieder aangespoelde fles of gloeilampje op het strand stuk te gooien. Maar ik trap er niet meer in en zal nu wel een andere badplaats uit zoeken waar zo iets niet gebeurd. Dit zei me een badgast, nadat ik hem verbonden had. En hij is de enige niet. Dagelijks komen er baders bij me met verwondingen, onstaan door glasscher ven. Zou 't nu geen tijd worden om daar mee op te houden? Als die flessen je dan ergeren, gooi ze in de duinen of liever: breng ze bij mij dan berg ik ze wel op. BADMAN brandweer behoefde niet meer grijpen. in te FILMNIEUWS „Casino"-bioscoop te Breskens pre senteert Zaterdag 16 Juli om 8 uur, de grote sensatiefilm met Clark Gable en Eva Gardner „Op de bres". Er is volop strijd en sensatie, wanneer twee flinke, moedige kerels vechten voor dezelfde zaak en dezelfde vrouw. Een ge weldige actiefilm voor de liefhebbers van avontuur en romantiek. Zondag 17 Juli om 4 en 8 uur, een sprankelend vuurwerk van levensvreug de „De lachende vagebond". Met de be kende acteur en zanger Fred Bertel- mann, bijgestaan door het charmante nieuwe sterretje, Suzanne Cramer. Als gast treedt in deze film op de populaire Conny Froboes en het Sudfund dansor- kest. Millioenen kennen Fred Bertel- mann van de grammofoonplaat. Milli oenen willen hem leren kennen op de film. U hoort de bekende schlagers „Die lachende Vagabund", Aber du heiszt Pia" en gezongen door Conny Froboes „Bleu Jean boy". Liedjes die niemand vergeet. Avonturen, die iedereen zou willen beleven. De vrolijkste vagebond, die u ooit op het witte doek zag. Er is bericht binnengekomen van de Verlengde Dorpsstraat, de Dorsstraat, het Spuiplein, de Boulevard, de van Kleefstraat en het Oranjeplein, dat men'ook hier gestart is met het maken van een praalwagen. Het gaat goed. Wie volgt nu nog? Tot en met 25 Juli is er gelegenheid bij het bestuur op te geven of men eventueel bloemen nodig heeft voor de praalwagens en zo ja hoeveel m2 en welke kleur. Willen de buurtverenigingen er aan denken hun straatversiering overlangs aan te leggen en niet dwars over de straat, anders kunnen de praalwagens niet passeren. OPROEP: Tijdens de visserij dagen zal de gemeente Breskens worden afge sloten en bij de verschillende ingangs wegen worden toegangskaarten ver kocht. Hiervoor hebben we nog mensen nodig en hoe meer mensen hiervoor be schikbaar zijn hoe beter. Ook dames zijn van harte welkom. Diegenen die zich op deze dagen één of twee uur gratis beschikbaar willen stellen zijn hartelijk welkom. Willen zij zich zo spoedig mo gelijk in verbinding stellen met het be stuur of het bestuur van hun buurt vereniging. Vorige week werd voor de eerste maal in Zeeuws-Vlaanderen en wel te Bres kens, het Danco-Therm isolatiesysteem toegepast bij een woning in de Dorp; straat te Breskens, bewoond door de heer P. Cruson. Ons werd de gelegenheid geboden dit in ogenschouw te nemen, waarvan wij een dankbaar gebruik heb ben gemaakt. Wat is Danco-Therm? Het is een opzienbarende vinding van deze tijd, n.l. een hoogwaardig isolatiemateriaal op plasticbasis. Het is een bijzondere car- bamide-oplossing, die met behulp van speciale machines in de spouw van de buitenmuren wordt gespoten en een compacte, beschuttende en isolerende laag vormt rondom het gebouw van vloer tot dak. De isolatie-massa wordt in gestolde toestand van buiten uit door kleine gaatjes, die op de kruising van de stoot- en lintvoeg in de buitenste halve steen worden geboord, met druk in de spouw gespoten, waar het verhard. De voordelen zijn vele. Om er enkele te noemen: het verlaagt de jaarlijkse brandstoffenrekening met pl.m. 25 pCt., want hoewel de architect en de aanne mer met bekwaamheid en liefde voor hun vak, bouwwerken tot stand brengen, zijn toch practisch alle gebouwen, warmte-technisch gezien, lek. Danco- Therm geeft binnen een behaaglijke temperatuur. In de omgeving van de buitenmuren komen geen „koude-zones" meer voor. En zo zouden wij kunnen doorgaan met het opsommen van de vele voordelen. Het is niet alleen ideaal voor wonin gen, maar ook van grote waarde voor aardappelbewaarplaatsen. Danco-Therm is een Deens patent en aan de N.V. Thermecon, Maatschappij tot exploitatie van werkwijzen en sys temen op isolatie gebied te Zierikzee, zijn vanuit Denemarken de alleen rechten voor de Benelux-landen toe vertrouwd. Wat de kosten betreft, deze zijn voor woningen door de brandstoffenbespa- ring in enkele jaren terugverdiend. Naar wij van de heer P. Cruson ver namen zal ook de showroom der firma, alsmede de woning van zijn broer, de heer I. Cruson, met Danco-Therm be handeld worden. DUIVENSPORT Duivenver. Strijd in Vrede," Groede. Uitslag prijsvlucht uit Breteuil op Zondag 10 Juli j.l. Los 's Maandags 6.15 uur. Aank. le duif 8 u. 16 min. 18 sec. Snelheid 1752 m. per min. Jonge duiven. 1, 6, 8, M. Robijn. 2, J. Risseeuw. 3, 14, 27, Joh. v. d. Wege. 4, 11, 21, J. de Roeck. 5, 12, 20, 24, 29, 30, A. van Gijs. 7, 10, 13, 15, 16, 19, 26, G. Dusarduijn. 9, 22, L. v. d. Wege. 17, 18, J. van Haneghem. 23, C. Brakman. 25 en le overduif, Schaut- teet-de Roo. 28, J. Stokkerman. 31, F. Ras. Idem oude duiven. 1, 9, Joh. v. d. Wege. 2, 3, 7, 20, L. v. d. Wege. 4, 14, 16, 17, 18, 22, 23 en le overduif, G. Dusarduijn. 5, J. van Ha neghem. 6, 8, 12, 13, 19, 21, J. Becu. 10, J. Risseeuw. 11, M. Robijn. 15, F. Ras. Duivenver. Nog SnellerBreskens. Uitslag Kermisvlucht uit Bceteuil op 11 Juli, jonge duiven. Los 6.15 u. Aank. le duif 8 u. 15 min. 33 sec., snelh. 1792 m. per min. 1, 9, 30, 37, 38, 67 A. J. Vermeulen, Br. 2, 24, 58, 106, 108 Th. de Buck, Br. 3, 13, 23, 46, 80 J. Quaars-V., Br. 4, 50 J. de Meester, Br. 5, 111 Versp.-Verstr., Br. 6 P. Weeda, Bv. 7 M. de Visser, Br. 8, 35 Ko Quaars, Br. 10, 20, 88 Jn. Faas, Br. 11, 16, 21, 29 C. Hertog, Br. 12, 59, 122 Jac. Faas, Br. 14, 19, 55 J. Rogiers, Hpl. 15, 31, 61 Jac. Jacobs, Br. 17, 51 J. Donze, Br. 18, 113, 115 W. N. Klaaijsen, Br. 22, 26, 45, 91 Jn. van Gijs, Br. 25 M. Leurgans, Br. 27 A. Hamelij nek, Br. 28, 117 I. de Jonge, Br. 32 A. van Gijs, Gr. 33, 42 A. v.d. Heuvel, Br. 34 Jn. Pleijte, Br. 36, 120 E. Pieters, Br. 39, 74 P. Verduin, Br. 40 Th. v.d. Velde, Hpl. 41 C. de Poorter-Pr., Hpl. 43 W. Ver- straete, Br. 44, 48 Jac. Wisse, Br. 47 J. Adam, Br. 49, 69 J. Klaaijsen, Br. 52 G. v. Grol, Br. 53, 75, 90 Ch. de Poorter 3, Sp. 54, 77 P. Goossen, Cz. 56 A. Ekkebus, Br. 57, 68, 76, 81 Gebr. Calon, No. 1. 60 P. Buize, Br. 62 J. Vermeulen, Br. 63, 64 J. v.d. Broecke, Br. 65 J. Rijckborst, SI. 66, 97, 99 J. Pijcke, Hpl. 70, 72, 101, 110 L. Martens, Hpl. 71 J. v.d. Velde, Br. 73 P. Temmerman, Hpl. 78 I. Schippers, Gr. 79, 84 P. Cornelis, Br. 82 A. Bonde- wel, Br. 83, 121 en le overd. J. v. d. Plasse, SI. 85 A. de Putter, Cz. 86 A. van Houte, Cz. 87 I. Ritico, Br. 89, 109 Steij- aert-Mart., Hpl. 92 Th. v.d. Velde, Hpl. 93, 118 A. de Jonge, Br. 94, 95 M. de Reu, Br. 9( Br. IC Krijge Woitti J. Bo. 114 L. 1 1 Jï Gr. 3. 36 J. 7 J. I 10, 21 44, 91 sen, I 85 J. 16, 41 18, 42 Vreeze de Joi sielje, 30 M. Ob. 3 Verme Jn. PI 51, 93, 46, 94 Br. 48 Sch. 5 sen, E Smit, 66 P. 60 C. SI. 68 tico, I Groosi J. v.d 82 J. 86 L. 88 J. F. Vei 96 H. SI. Lans dagavc bouww pleitte en kr meerdi Zo vri steeds houter dige w den, d verordi was. C mogeli, de aar cemen te dek van de werder na de steld. naar a heer J in de penhol van d< W. dit B. en deze b< B. en bijzone dat he van e wijken vergun kippen grond de san Riemei accoori graag zien, d ven vc De hee gen er mens de bur meeval penhok ren he De t man ii benoen burgen: stel toi sen ee ken, di en pla: prestee volledig heer Li eerder overga; Tot tehuis dhr. F. wonenc De h met al lichami school had in mogelij noemin een as leraar mie vc alle ze. echter staat c deze ni Tijde Coene werklie voor ei king ki ken en voorste gerheid van de langs z van de doktere hoog v brenger tracht ningspi

De Schakel | 1960 | | pagina 2