dat het nog steeds niet is mogen geluk ken de 2 woningwetwoningen, welke op 26 April j.l. werden aanbesteed, te gun nen. De Prov. Directie onthield mach tiging tot gunning omdat de aanbeste- dingsrom f 3000,- te hoog lag. Tijdens de raadsvergadering van 13 Mei besloot de raad B. en W. te machtigen onder hands aan te besteden. Na regelmatige besprekingen met de aannemer en na het aanbrengen van bezuinigingen in het bouwplan zijn er al weer een drie tal prijzen uit de bus gekomen, door aannemer van Poucke te I-Jzendijke op gegeven. Het laagste bedrag waarvoor de woningen gebouwd zouden kunnen worden is f 26.109,-. Ook dit bedrag was te hoog, n.l. f 366,- volgens Middelburg, De voorz. deelde in dit verband mede, dat nog geen enkele gemeente er in geslaagd is voor de hen toegewezen woningwetwoningen machtiging tot gunning te verkrijgen. Cadzand Raadsvergadering, De N.V. Exploitatie Mij. Badplaats Cadzand deelde de raad mede, dat zij accoord gaat met het voorstel de kos ten voor de plantekeningen van de open bare werken in het kustgebied voor haar rekening te nemen. De grenzen van het nieuwe bouwterrein, waar in de kuststrook veel behoefte aan is, zullen nabij het terrein van dhr. Kools komen te liggen. De Hoofd-Ir. Directeur van de Bouwnijverheid in Zeeland heeft de raad toestemming verleend om tot de openbare aanbesteding van de aanleg van een parkeerterrein over te gaan." Voorts deelden B. en W. de raad mede, dat men er nog niet in geslaagd is een badmeester aan te stellen. Via de red dingsbrigades zal men thans trachten een geschikte badman voor Cadzand te krijgen. De badinrichting zal zo spoe dig mogelijk geopend worden. Voor dhr. A. Buijze garandeerde de raad de rente en aflossing van eendoor hem aangegane geldlening bij de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten tot een bedrag van f 10970,-. De looptijd der lening is 30 jaar, tegen een rentegamma van 5 pCt. Toestemming van G.S. zal gevraagd worden op een onderhandse aanbeste ding voor de aanleg van een stukje straat. Dhr. P. Mollet uit Hoofdplaat is bereid dit werk voor een bedrag van f 8600,- uit te voeren. Hierbij komt een bedrag van f 4000,- voor de aankoop van klinkers. Daar dit bedrag zeer redelijk is, zal getracht worden de vereist! goedkeuring te verkrijgen. Voorts deel de de voorzitter mede, dat de exploita tie voor terreinen, welke door de heer Kools-de Winter bouwrijp zijn gemaakt, aan hem is verleend. Ook de familie Kools-Luteijn zal spoedig de exploita tievergunning krijgen. Inmiddels zijn de gronden, nodig voor de straten en de aanleg van verdere openbare wer ken, voor het bedrag van f 1,- de massa overgedragen aan de gemeente. Op een vraag van één der raadsleden werd ge zegd, dat het probleem van het opper- water met de opzichter van het Ir.- bureau spoedig besproken zal worden. Met het ziekenhuis te Oostburg werd een overeenkomst gesloten voor de verpleging van besmettelijke zieken. Volgens de nieuwe regeling verplicht de gemeente zich voor patiënten uit Cadzand dezelfde bedragen voor ver- pleegkosten te betalen als de zieken fondsen verlenen. Uitvoerig besprak de raad hierna een verzoek van de kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk om een bijdrage te willen verlenen in de restauratiekosten van het gebouw der Ned. Herv. kerk. Men was van mening, dat het niet op de weg van de gemeente ligt hierin een bijdra ge te verlenen, t.m. daar via Monu mentenzorg het Rijk een bijdrage geeft van 88 pCt. der restauratiekosten. De voorz. voerde aan, dat desondanks voor de Kerkvoogdij een bedrag van f 8400,- overblijft. Daar de kerk een prachtig cultuurmonument is, dat goed bewaard is gebleven, meenden B. en W. de raad dit voorstel te moeten doen. De heer de Hullu vroeg zich af, of hiermede niet een precedent geschapen wordt voor de andere kerken. De voorz. voerde aan, Peters had zijn laatste rekening ge presenteerd en de metamorphose van pakhuis tot cafetaria had een flinke bres geslagen in zijn kapitaal. Maar dit was dan ook de laatste rekening. Nu was het gemoderniseerde pand he lemaal zijn eigendom en bovendien ont ving hij ook nog huur van zijn boven bewoners. Enkele dagen na de opening had hij zijn hebben en houden van huis ge haald. Moeder Annie speet het wel, dat haar jongste, haar oogappel, het ouder lijk huis ging verlaten, maar ze be greep als een verstandige vrouw, dat het oog van de meester het paard vet maakt en dat Berend in zijn zaak moest gaan wonen. Hij beloofde op ge zette tijden eens aan te wippen en voor de rest: ze wisten, waar zijn zaak stond. Wie van de huisgenoten wilde komen, was welkom. HOOFDSTUK X. Het jaar 1947 liep ten einde en 1948 begon. Feitelijk zouden we ook dit jaar gevoegelijk kunnen overslaan, als er niet twee voorvallen waren geweest in het prille bestaan van Bongert's Cafe taria, die nodig zijn om uit de vergetel heid gerukt te worden. Rond Kerstmis en Nieuwjaar was het uitzonderlijk druk in de zaak van Berend Bongert. Derhalve hielp hij vaak mee in de keuken en de kok, die wel een vakman was, maar niet een van de dat de klemtoon voor het verlenen van de bijdrage van f 1000,- niet ligt op de kerk, doch op het gebouw dat deze kerk bezit. Ter sprake kwam nog het zeer langzame tempo van de restauratie, hetgeen de heer Kools de opmerking ontlokte, dat als Monumentenzorg een particuliere onderneming was geweest, ze al vele malen failliet zou zijn ge gaan. Tenslotte werd na zeer rijp be raad overigens met alg. st. een subsidie van f 1000,- verleend. De heer de Bruijne vroeg of met het kerkbestuur een overeenkomst is te treffen voor het geven van zang- en muziekuitvoe ringen in de open lucht. Men zou op het kerkplein beter beschut zijn tegen de Westenwinden dan op de weide, waar thans de uitvoeringen worden gegeven De burgemeester zegde toe deze zaak met het kerkbestuur te zullen bespre ken. Voorts kwam ter sprake de reor ganisatie van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, waaruit een aantal gemeenten was getreden, omdat de kosten van de top veel te duur wer den. Thans heeft men met algemene stemmen een nieuwe regeling kunnen ontwerpen. In de nieuwe overeenkomst wordt het administratiekantoor opge geven en de administrateur op wacht geld geplaatst. De directeur krijgt een nieuwe taakomschrijving. Hij zal een adviserende, controlerende en stimule rende taak hebben. De bureau werk zaamheden van de dienst zullen worden uitgevoerd door een der bij de regeling aangesloten gemeente-secretarieën. Mocht in de tijd van 10 jaar, waar voor deze regeling werd aangegaan, een vacature in de directeursfunctie ont staan, dan zal de gehele regeling op nieuw bekeken worden. De gemeente- opzichters zullen in de toekomst niet meer door de Centrale Dienst, doch door de betrokken gemeente zelf benoemd worden. Ook dit was bij de oude rege ling een doorn in het oog van de ver schillende raden. In principe kon de raad zich met deze regeling accoord verklaren. De verschillende pensioen grondslagen voor het gemeenteperso neel werde i vastgesteld. De begrotingen voor de drnst 1959 en 1960 werden ge wijzigd. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer J. Kools naar de brand spuit. Hij vond het jammer dat de spuit nog steed niet is aangekocht. De be groting 1960 is nog steeds niet goedge keurd. De anschaf van de spuit wacht hierop. De burgemeester merkte op, dat men er niet is met een nieuwe spuit al leen. Er zal een algehele reorganisatie van de bra ïdweer moeten plaatsvinden mede door het karakter dat Cadzand als badplaats heeft. De heer De Hullu vond het jammer, dat voor de ponnys, welke 's zomers voor de kinderen der badgasten op het strand ritjes maken, belasting moet worden betaald. De bur gemeester merkte op, dat de raadr zelf de nieuwe belasting-verordening heeft vastgesteld. Mocht blijken, dahde eige naar der ponny's wegblijft, da'h zal de zaak opnieuw worden bekeken. Dit vooral omdat de ponny's een aparte attractie voor de kinderen zijn. Voorts vroeg de heer De Hullu de hand te hou den aan de maximumsnelheid. Vooral de badgasten racen op een levensge vaarlijke manier door het dorp. De heer P. de Bruijne vroeg naar het kampeer terrein „Welgelegen". De burgemeester zei, dat een vergunning tot exploitatie is verleend, op voorwaarde dat 750 per sonen op het kampeerterrein, bungalows en caravans inbegrepen, mogen verblij ven. Voorts heeft de eigenaar een ver gunning gekregen voor de bouw van vier nieuwe toiletten. Het wachten is op een vergunning van de betrokken polder om de toiletten te mogen lozen. Voorts is bepaald dat geen afvalkuilen meer op het terrein mogen zijn, en per 3 tenten of caravahs een gesloten vuilnisemmer. De beheerder moet toezien op de orde en netheid op het terrein. Aan het hoofd der plaatselijke politie is opge dragen op de handhaving van een en ander toe te zien. Ook zal het verboden zijn, dat zoals gebruikelijk was, jongens en meisjes door elkaar kamperen. Jonge meisjes krijgen nu een aparte plaats op het kampeerterrein, evenals de jongens. Ook voor echtparen is een aparte hoek. Het zal niet meer mogen voorkomen, vlugsten, had al spoedig zijn meester gevonden in de dubbele zin van het woord. Want zowel wat de kwaliteit als de kwantiteit betrof, begon Berend zijn kok voorbij te streven. En dat ver oorzaakte wrok bij zijn ondergeschikte. En toen Berend op een keer even in de bijkeuken was om wat te halen, waan de de kok zijn baas boven en kon Be rend woord voor woord horen dat de kok tegen zijn bedrijfsleider zei: „Die verr bochel zit me veel te vaak in de pannen te roeren. Let eens op, Ja ger, die werkt ons er straks nog eens uit". ,Kom, kom," meende de bedrijfslei der, die heel goed wist dat Berend zon der hem zijn tent wel kon sluiten, ,zo'n vaart zal dat niet lopen. Per slot van rekening heeft hij ons nodig". Berend bleef extra lang in de bijkeu ken en toen de kok even weg was ge gaan om een noodzakelijke behoefte te doen, wipte Berend door de keuken heen naar zijn kamer. Natuurlijk, dat had hij kunnen be grijpen. Als die twee onder elkaar wa ren spraken ze over hun baas als „die verr bochel". Want al was hij honderd keer hun baas en was deze zaak zijn wettig eigendom, ze minach ten hem om zijn lichaamsgebrek. (Wordt vervolgd). dat ruim 2000 mensen op het kampeer terrein bivakkeren. De burgemeester sprak de wens uit, dat de kampbehser- der medewerking zal verlenen. Voorts sprak hij zijn grote voldoening er over uit, dat het kampeerterrein voor cara vans, geëxploiteerd door de heer Dees, zo keurig in orde is gebracht. Daar zijn aparte toiletten voor mannen en vrou wen. Ook de wasgelegenheid voor man nen en vrouwen is gescheiden. Voorts voldoen de toiletten aan alle eisen. Ook heeft de nieuwe kampbeheerder douches laten aanbrengen. Dit alles is voor Cad zand een grote aanwinst. Op dit terrein mogen 30 caravans staan. Mevr. Adri- aansen-de Neef bracht ter sprake, dat de jeugd van Cadzand bij de Evangeli satietent nogal wat kabaal gemaakt heeft. Ook tijdens de wekelijkse busrit jes naar het zwembad breekt de lieve jeugd de bus haast af. Er zal meer toe zicht op de jeugd moeten zijn, anders gaan deze streken ontaarden in balda digheid. De heer Bril vroeg naar de reddingsbrigade en de E.H.B.O.-cursus, welke thans te Cadzand gegeven worden Het ligt, aldus de burgemeester, in de bedoeling in de volgende vergadering- een voorstel te doen om de E.H.B.O.- cursus te subsidiëren. Men hoopt, dat uiteindelijk uit deze cursussen een red dingsbrigade kan worden geformeerd. Voorts deelde de burgemeester nog mee, dat per 1 Juli in Cadzand bereden poh- tie wordt gestationeerd. Ook dit zal de veiligheid van het strand in belang rijke mate verhogen. IJzendijke Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van vo rige week werd levendig gediscussieerd over het voorstel van B. en W. in prin cipe accoord te gaan met de door het algemeen bestuur van de Centrale Dienst ontworpen gewijzigde regeling welk ontwerp met algem. stemmen doe dat algem. bestuur was aanvaard. H' bleek, dat de heren Cornells en Tazelaar de mening van de raad vertolkten mei hun uitspraak, dat IJzendijke de Cen trale Dienst niet van node heeft, maar, omdat anders toch het wachtgeld van de directeur betaald zou moeten wor den, wel voor 5 jaar zou willen verlen gen. De clausule, dat voor wat betreft de rechtspositie van de gemeenteopzich ters, de regeling voor 10 jaar van krach zou zijn en dat de opzichters door he t algem. bestuur benoemd zouden wor den op een bindende voordracht van B. en W. van de gemeente(n), die ee opzichter nodig hebben, vormden on overkomelijke struikelblokken. De voor zitter gaf zich veel moeite uiteen te zetten, dat IJzendijke geen nadeel maar zeker voordeel bij het aangaan van de regeling zou ondervinden. Nochtans bleef de raad aan haar visie vasthou den. Het voorstel van B. en W. werd met stemmen afgewezen. Accoord ging de raad met de voorge stelde wijziging van de I.Z.A.-regeling, dit in verband met het instellen van een z.g. vereveningsfonds, waaruit even tuele tekorten zouden kunnen worden bestreden. De gemeenterekening 1956 werd voor lopig vastgesteld. De voorz. deelde mee dat de achterstand in het financieel be heer thans vrijwel is ingelopen. Zo ligt de gemeenterekening 1957 klaar voor controle, terwijl die van 1958 eveneens vergevorderd is. De Rijkssalarismaatre gelen welke per 1 April werden getrof fen, zullen van overeenkomstige toepas sing zijn op de salarisverordening van de gemeenteopzichter, aldus bepaalde de raad. Op voorstel van B. en W. werd aan mevr. J. de Blaeij-Anthonisse eervol ontslag verleend als schoonmaakster van de o,l. school, dit met ingang van 1 Juni 1960. De begroting 1959 onder ging haar eind wijziging. De heer Cor nells bracht het verplaatsingskostenbe- sluit onder de aandacht. Hieruit is hem gebleken, dat de gemeente een bijdrage in de verhuiskosten kan geven, dus niet zal geven. Spr. zei er prijs op te stellen, wanneer deze gunst in een recht wordt omgezet, dit met het oog op de rechtspositie der onderwijzers en amb tenaren. De voorz. zegde toe een en an der eens nader te zullen bezien. Weth. Termote zei te menen, dat de gemeente een officieel woonwagenkamp heeft. Het is hem opgevallen dat lang durig op andere plaatsen wordt halt ge houden. De voorz. zei, dat men ook deze mensen gelegenheid moet geven rust te houden of te stoppen voor boodschap pen te doen. Hij zegde toe; er op toe te laten zien dat buiten het woonwagen kamp geen bivak wordt opgeslagen. De heer Cornelis bracht de vrij primitieve wijze van huisvuilophalen onder de aandacht. Indertijd is een proef geno men met de auto van Oostburg, is daar verder niets meer van gekomen? De voorz. zei, dat het huisvuilophalen een probleem is dat niet los te maken is van andere problemen. Zo wordt het paard, dat de ^vuilniskar trekt, ook ge bruikt voor der modderkar en voor het vervoer van zand en stenen voor de straatmaker. Het paard opruimen be tekent dat de andere verrichtingen ook niet gedaan kunnen worden. B. en W. bestuderen deze aangelegenheden en hebben het voornemen ze nog dit jaar opgelost te krijgen. De gedachten gaan uit naar een kleine trekker, die het paard zou kunnen vervangen, dit mede met het oog op de straatkolkzuiger, die men ook nog wil aanschaffen. Voor het ophalen van het huisvuil zou een aan hanger benut kunnen worden, welke zo is geconstrueerd, dat ze voldoet aan de eisen die men aan een huisvuil-ophaal- wagen zou mogen stellen. De heer Cornelis informeerde er naar in hoeverre de gemeente bemoeienissen heeft bij het grasveld van de Ned. Herv. Kerk. De voorz. zei, dat de enige be moeienis is, dat de gemeente het gras maait. Het kerkbestuur heeft de volle beschikking over het veld. De voorz. vond de perken, die thans in het gras veld zijn aangebracht, ook niet bepaald passen bij deze mooie kerk en zegde toe terzake met het kerkbestuur in overleg te zullen treden. De heer van Cadsand vroeg of de gemeente wat materialen beschikbaar zou kunnen stellen voor het schilderen van een scriba-woning, die betrokkene zelf wat wil opknappen. De voorz. zei dat het de bedoeling is deze woningen zo spoedig mogelijk van de woningvoorraad af te voeren en derhal. ve er niets voor te voelen kosten aan deze woningen te maken. Dhr. van Cadsand meende dat het over kleine bedragen gaat, waardoor het mogelijk is dat het gezin van betrokkene voor de tijd dat de woning er nog staat ook behoorlijk kan wonen. De voorz. zegde toe, na te gaan in hoeverre aan het verzoek van de heer van Cadsand tege moet gekomen kan worden. Tot slot brak dhr. van Cadsand een lans voor de ouden van dagen. Er zijn weinig plaat sen waar de lieden zitbanken in de ge meente kunnen vinden. Hij vroeg op be paalde punten banken te plaatsen. Met de beschikbare middelen wilde de voorz. trachten iets in deze te bereiken. Breskens Gunning. Door de rentmeester der Domeinen te Breda is opgedragen aan de fa. G. van Schoote te Breskens, het vernieuwen van een houten brug van 43 m. lengte over het Isabellakanaal in de Braak man. Uitstapje bejaarden. Zaterdag j.l. maakten de bejaarden van Breskens hun jaarlijks, door de Oranjevereniging „Prinses Marijke" ge organiseerde uitstapje. Ditmaal ging de tocht naar „Het Meliepark" te Adm- kerke (B.). Om half negen werd vanaf de Grote kade met een 3-tal bussen van de S.B.M. vertrokken en ging het via Sluis naar Knokke, waar een rondrit werd gemaakt door de villawijken. Verder langs de kust tot Oostende, waar in hotel „Steila-Ma- ris" de koffie met versnapering werd _;ebruikt. De zon scheen vrolijk en in opgewekte stemming werd de reis voort gezet via Middelkerke, Nieuwpoort, De Panne naar Adinkerke, waarbij de zeer gedienstige chauffeur via de microfoon de mensen wees op alle bezienswaardig heden, die men passeerde. Aangezien het inmiddels over twaal ven was, werd allereerst gegeten bij aankomst in „Het Meliepark", waarna men gezamenlijk een bezoek bracht aan het waterorgel, waar iedereen van onder de indruk kwam en genoot van de zeer mooie muziek. Na afloop was er vol doende tijd om het ganse park met zijn vele attracties en bezienswaardigheden te bezichtigen. Om pl.m. 4 uur werd weer ingestapt en vertrok men nu langs een andere route, n.l. via Veurne, Diksmuiden en leper naar de Lak van Loppum. Op deze tocht kwam men langs het kasteel Wijnendaele en het IJzermonument, hetgeen vanuit de bussen goed kon wor den waargenomen. In de Lak van Lop pum werd nogmaals gegeten en kon men genieten van het gezicht op het water skiën. Via Brugge, waar het ging langs de voornaamste bezienswaardigheden, als ook te Damme, kwam men via Sluis in Bre. kens terug. Het is een zeer geslaagde reis ge worden, waar vele bejaarden nog met genoegen aan zullen terugdenken. Goedgeslaagde turn-jubïleum- wedstrijden. Mede dank zij het goede weer en een perfecte organisatie, zijn de jubileum wedstrijden, georganiseerd door de turnvereniging „D.I.O." te Breskens en waaraan tevens deelnamen de turnver enigingen „T.H.O.R." uit Sas van Gent. „O.T.V." uit Oostburg en „W.I.K." uit Sluis, Zaterdagmiddag een succes ge worden. De belangstelling was groot. Vooral ook de mars der deelnemer.: door de gemeente des avonds, met be geleiding van de drumband uit Bres kens, de signaalafdelingen „Thor" uit Sas van Gent en „V.T.V." uit Vlissingen, welke mars voorafging aan de turnde- monstraties, bracht veel volk op de been en naar het Oranjeplein. De uitslagen der wedstrijden waren als volgt: Vierkamp meisjes: le prijs: THOR 221 pt.; 2. DIO IV 211,8 pt.DIO III 207,4 pt.; 3. DIO I 197 pt.; OTV II 196,4 pt.; WIK I 195,6 pt.: OTV I 195,4 pt.; OTV III 192,5 pt. Geen prijs: DIO II 187,4 WIK II 184,9 pt. Vierkamp jongens: le prijs: THOR 166,1 pt. 2. W.IK I 156,3 pt.; DIO 152 pt. 3. WIK II 149,2 pt. Geen prijs: OTV 141,6 pt. Vierkamp dames: le prijs: OTV 161,6 pt. 2. THOR 159,2 pt.; WIK 156 pt.; DIO 154,4 pt. Vierkamp heren: le prijs: THOR 113,4 pt. Driekamp meisjes le prijs: THOR 25,6 pt. 2. DIO I 25 pt.: DIO II 24,4 pt.OTV I 24.4 pt.DIO III 24 pt.; OTV III 24 pt. 3. WIK II 23,6 pt.; WIK I 22,8 pt.OTV II 22,6 pt. Geen prijs: OTV IV 22,4 pt. Driekamp jongens: le prijs: THOR 26 pt. 2. DIO III 24.2 pt, 3. DIO n 23,6 pt.; OTV I 23,6 pt.; OTV

De Schakel | 1960 | | pagina 2