Esso BRILLEN Speciale verkoop bij BOBBE BOBBE alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen Uit de 2^winhoek Feuilleton „Liefde ziet geen Lichaamsgebrek." Zijn er verjaar- of feestdagen in 't zicht Laat dan WIM FENIJN uw leverancier zijn fêt ^rlüemaelier" tegen sterk verlaagde prijzen defchakel &LG nieuws blad r~ 15e Jaar gang - Nr. 772 Vrijdag 8 Juli 1960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p. kw.; franco p. post f 1,15 Prijs der advertenties io ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 439 Ze zijn er al weer. De vele in de avond verlichte venstertjes der pensions. Zelfs gloeit er hier en daar weer een lichtje van een dappere tentenier. Ze zijn er dit jaar al eens meer ge weest voor die storm losbarstte. Toen vouwden die tenteniers hun natte lap pen maar op en vluchtten per lorrie of fiets. Caravans volgden in zielige exo dus. En toen de automobilisten. Maar kom, ze zijn er weer. De bad- lui weten Kadzand te vinden: hol lan ders, belgen, duitsers. Op 17 Juni was de toevloed der laatsten zo groot, dat van het ene volle pension naar het an dere werd gerend - tevergeefs. Ten laatste het stuur om en de jacht naar logies meer landinwaarts beproefd. Of de leden gekromd om in eigen voertuig de slaap te zoeken. „Es sei De schimpnaam voor de duitsers hoort men hoe langer hoe minder, se dert zoveel dierbare marken over ons worden uitgestrooid. Ook een verwaaide engelsman duikt hier nu en dan op. Een vroeg er in een winkel om „stamps," doch men begreep niet dat hiermede postzegels werden bedoeld. In wanhoop vroeg de vreem deling eindelijk iets van „paper". „Och brave man, hadt dit toch dade lijk gezegd!" En de gedienstige winke lier duwde de ander een busje peper in de hand. De engelsman betastte het dingske, rook er eens aan, bedwong zijn niesbui en tekende toen een postzegel op een hoekje van een papier. Toen was men eindelijk in de tram. Vellen post zegels uit de lade. Weg busje peper, weg engelsman Om internationaal te blijven. Bel gisch gezin van vrouw, man en twee kleine peuters, zocht naar het oude plaatsje aan de duinvoet, doch werd teruggewezen door onverbiddelijk prik keldraad. Dewijl de noordoostenwind vrij vinnig was zon het vrouwtje op list. Opeens knielde zij en werkte het zand onder de versperring weg met de hand, waarna ze onder de draad in de ont stane kuil de doortocht beproefde. Maar toen het ondernemende vrouwtje zich iets te vroeg oprichtte zei de draad „pik" en kon ze niet weg of weer. Man lief schoot te hulp, waarna hij twee draden tot elkaar boog en stevig vast bond. De kleintjes vonden het fijn door het poortje te kruipen. Pa volgde en men nestelde zich knus achter een be schuttende rijshaag. Ach ja - dat prikkeldraad. Het gaf „Toerist" in een vorige Schakel aan leiding om zijn gal de vrije loop te gunnen. Ook de hotelhouders gaven ten deze in ons voornaamste provinciale blad lucht aan hun ontstemming, wat on dergetekende ten volle onderschrijft. Het Waterschap moge gemeend hebben wijs te handelen, het verviel tot over drijving ten nadele van badgasten, ho telhouders en ingelanden. Nabij hotel „Noordzee" tot een paar honderd meter westelijk daarvan heeft een draadversperring in. Het is het punt dat van de getijstromingen lijden kan. Bij het overige duin is de aanwas verre overheersend ten opzichte van de zo gevreesde afname door handelingen door Maartje Zeldenrijk. 12 Berend zette hem in het kort de si tuatie uiteen en de man vertrok, in ieder geval voldaan over wat hij te zien had gekregen. De cafetaria kor geopend worden. HOOFDSTUK IX. Die eerste September woei de vader landse driekleur van de gevel van „Bon- gert's Cafetaria". De feestelijke ope ning werd bijgewoond door de hele fa milie Bongert, die daarvoor, wat be treft de mannelijke leden, een vrije middag had. Zelfs Breebaart kwam even kijken en proeven van de heerlijkhe den, die een keurig in het wit geklede dienster iedereen bracht. Want op de openingsdag kostte het niets. Dat had Berend bepaald. Purmerend kon van af drie uur gratis schransen in zijn cafetaria. Vooruit, laat hem dat nu ook nog honderd gulden kosten. Maar het was dan ook een pracht van een reclame. O zo. Wel de Purmerenders, met name de jeugd, lieten zich niet onbetuigd. De bedrijfsleider en de kok kwamen han den tekort. Want gedurende de overige petroleum. Heineken'e Bier, Prik- of Wemco-Limonade P.S. Ook voor alle Was-artikelen Beleefd aanbevelend, WIM FENIJN - Telefoon 506 - BRESKENS van badgast en wandelaar. Moge te eniger tijd het grootste ge deelte der algemeen gehate draadver sperring verdwijnen, als men haar over bodig heeft willen zien. Nog groter onaangenaamheid dan bovengenoemde wordt het badleven berokkend door de ongekend grote massa van stookolie die kilometersver de kust bedekt na de stormnacht van 29 Juni. Afgewerkte stookolie, afschu welijke klodders, die het verkeer op het strand nu geheel hebben weggevaagd Internationaal is dit misdadig over boord pompen verboden. Geschiedde het aan boord van de olietanker die in de bewuste avond de Schelde opvoer? Of op de ledige vrachtboot van onge veer 4000 ton, die toen zee koos? Of was een ander schip de overtreder, nu men in de stormnacht zich veilig waande voor controle? Intussen trachten moeders haarklei nen van de vuile stof te reinigen en is men in pensions en hotels ingespannen doende de vette rommel van vloer en vloerbedekking te verwijderen - zo mo gelijk Maar kom; er wordt geld verdiend te Kadzand. Grossiers razen in hun bestel auto over de terreinen, we hebben vol op fruit en vis en ijsjes. En auto's stop pen bij de fritewagens, de uitgestoken pan wordt met kokendheet spul gevuld - de lunch is binnen. Ja - de lichtjes zijn er weer. L.B. Plaatselijk Nieuws Zuidzande Raadsvergadering. Tijdens de raadsvergadering van vorige week Woensdag ging de raad in principe accoord met de ontwerp wijziging van het uitbreidingsplan. Het plan houdt in de verlenging van de Zegveldstraat in oostelijke richting, met aan het einde een verbinding naar de Prov. weg. Om. is in het plan een sportveld gedacht, welke bezocht zal worden via een pad ih het verlengde van de Kamerikstraat. De achterzijde van het sportveld zal tegenaan de Smidsweg liggen en hiervan gescheiden door een groenstrook, welke strook aan het begin van het Smidswegje smal en aan het einde van het sportveld breed is uitgelopen. Aan het begin van de Smidsweg is een z.g. oefenveld ge projecteerd, dat vanaf de school, via het schoolpad, gemakkelijk te bereiken is. Weth. Luteijn herinnerde er aan, dat toen een 13-tal jaren geleden het plan werd opgemaakt voor de Zegveld- en de Kamerikstraat, men nogal critiek kon horen. Men zei: „als de gaten eens vol gebouwd zijn die door de oorlog gesla gen zijn, dan heeft men het plan niet nodig." Nu is er met geen mogelijk OOSTBURO heid nog bouwgrond aan te wijzen, zo dat het niet anders kan dan een plan vast te stellen waar mogelijkheden lig gen om de belangstelling voor bouw grond, die er nog steeds is en nog toe neemt, te bevredigen. De voorz. herin nerde er aan, dat het geenszins de be doeling is maar alles bouwrijp te ma ken; dat zal bij gedeelten geschieden naar gelang de behoefte. Het is best mogelijk, dat men aan een lange reeks van jaren moet denken voor het plan volgebouwd is. Bij de ingek. stukken bevond zich een schrijven waarin wordt bericht, dat de indertijd door de raad vastgestelde verordening op de precariorechten bij K.B. is goedgekeurd, zodat de verorde ning per 1 Jan. 1960 van kracht zal wor den. De eindwijziging van de begroting 1959 werd aangebracht. De gewone dienst sluit met een nadelig slot van f 3375,15, welk tekort uit de reserve werd goedgemaakt. Over de wijziging in de Gemeenschap pelijke Regeling Bouw- en Woningtoe zicht, gaf de voorz. een uitvoerige uit eenzetting. Hij zei, dat de gemeente Zuidzande geen enkele behoefte heeft gehad de regeling gewijzigd te krijgen. De regeling zoals deze er thans in con cept uitziet zal worden aangegaan voor 10 jaar, met de bepaling evenwel, dat wanneer de directeur de dienst verlaat benoeming van een andere directeur eerst mogelijk is, indien dit met algem. stemmen door het algemeen bestuur wordt verlangd. De opzichters zullen door het algem. bestuur worden be noemd op bindende voordracht van de betrokken B. en W.'s. Z.h.st. verklaarde de raad zich accoord met de wijzigin gen, niet voordat weth. Luteijn nog had. opgemerkt, dat deze regeling een ka- leidoscoop is van de meningen van de betrokken gemeenten. De I.Z.A.-regeling voor ziektekosten verzekering van de ambtenaren werd gewijzigd. Op verzoek van de Inter kerkelijke Commissie voor Maatschap pelijk Werk werd voor 1958 in het te kort f 14.53 bijgedragen. Voor 1960 werd een bijdrage toegekend van f 276,- en als aandeel in de autokosten van de maatschappelijk werkster voor I960 een bedrag van f 25,-. De voorz. merkte op, dat de verdeling der kosten van de dienst thans als volgt is: het Rijk 30 pCt., de kerken 30 pCt. en de gemeente 40 pCt. Een gedeelte van het perceel bouw land, gelegen achter de meubelfabriek, werd aangewezen als industrieterrein. Tijdens de rondvraag zei de voorz.. NIEUWSTE ZOMERJAPONNEN van Boussac katoen, in diverse zéér aparte dessins w.o. noppen en Kasjmir stijl, speciale prijzen 22,50 27,50 29,50 Wanneer U nu een wollen vest kiest spaart U 10,— tot 15,— Grote collectie WOLLEN VESTEN in vele zomerkleuren, speciale prijs 17,50 22,50 27,50 APARTE REGENMANTELS, (Italiaanse stijl), modern, exclu sief met zadelsteekgarnering (in 5 modekleuren) NU f 25,— minder. Speciale prijzen 42,50 49,50 57,50 Laat deze speciale gelegenheid niet voorbijgaan. Maak dat U er bij komt. Voor U betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingenll uren van deze dag en ook 's avonds bleef er geen van de stalen stoelen on bezet. Berend bekeek zijn „tent," zoals hij het steeds noemde, met genoegen, hoe wel zijn gezicht als gewoonlijk een mas ker bleef. Alleen toen zijn vader en moeder en broers binnenkwamen, brak er een glimlach door. Dit was toch wel het mooiste moment van zijn leven. Natuurlijk moest vooral moeder de producten keuren. Zij had er immers het meeste verstand van. Berend keek haar vragend aan, toen ze van alles proefde, wat Berend haar persoonlijk had voorgezet. Doch haar oordeel was gunstig en de kok kreeg een pluimpje, toen de familie de ruime keuken be zocht en bekeek. Het werd een glorierijke dag voor de gebochelde eigenaar. En toen zelfs Ti- nus Waaijboer, als gewoonlijk op zijn klompen en in een blauwe boezeroen gehuld, het waagde binnen te komen, kreeg de jongen het beste zitje van de zaak en Berend zag er persoonlijk op toe, dat zijn vroegere vriend van alle heerlijkheden zijn deel kreeg. Toen Tinus verzadigd was en een grote roodbonte zakdoek te voorschijn haalde, waarmee hij zijn mond afveeg de, keek hij de eigenaar met een knip oogje aan en zei, even rondkijkend: „Berend, zeun, jij hew 't beter beke ken dan ik, stommeling die ik ben". Berend lachte wat en haalde zijn schouders op. „Och, de een heeft wat meer geluk dan de ander". „Nou, jij rooit dat wel hier, jij rooit dat wel. Alles wat jij aanpakte, kwam voor elkaar. Als je soms nog eens siga rettenvloeitjes voor me weet Berend schudde zijn hoofd, ,,'t Spijt me, Tinus, maar ik doe alleen nog maar in lekkere hapjes Om kwart over elf werd de laatste klant naar buiten geloodst en draaide Berend de sleutel in het slot om. En toen de bedrijfsleider en de kok al lang naar hun woningen waren vertrokken, maakte Berend, gewoontegetrouw, een berekening. Wel, het had hem vandaag een lieve cent gekost, maar alia, de kost gaat voor de baat uit. Nu maar eens afwachten, of de baat wil komen. En die bleef niet weg. De volgende dag was er een normale toestand in getreden. Om negen uur opende Be rend zijn cafetaria en vijf minuten la ter kwam de eerste klant: een reiziger om een broodje te eten. Nel. de ser veuse, d^e Berend uit Amsterdam ge haald had, bediende hem zoals het be hoorde en Berend klonk het als mu ziek in de oren, toen het eerste ver diende geld in de kassalade viel. Het bleef die dag normaal lopen. Het meisje had regelmatig wat te doen en de kok in de keuken ook. Tussen twaalf en half twee moest de bedrijfsleider as sisteren en 's avonds eveneens. Er kwa men heel wat jongens en meisjes, die Bongert's Cafetaria maar een „moord- tent" vonden. Ze konden zelf een mu ziekje laten draaien en wat er aan con sumpties verkocht werd, was van prima kwaliteit. Klokke elf zette Berend de deur wa genwijd open. Daar zou hij de hand aan houden, want hij moest goede maatjes met de politie blijven. Binnen een paar minuten was de laatste klant verdwenen. Berend nam de kassala mee naar bo ven, naar zijn kamer en telde het geld. Wel, dat viel niet tegen. Gewoontege trouw ging hij wéér een berekening maken: zoveel broodjes vandaag inge kocht, zoveel vlees, ham, eieren, aard appelen, sla, vis, zuur samen zoveel. Hij wist het precies, want hij had alle nota's bij zich. Het verschil bedroeg ongeveer de helft. Er was een mooie omzet behaald op deze eerste verkoop- dag. Als het zo bleef, dan was hij best tevreden. En het bleef zo. De Purmerender ker mis deed er nog een schepje op. Tot grote verbazing van de kok sloeg Be rend zelf een voorschot voor, zette een muts op en begon ook te koken, te bak ken en te braden. Wat hij in de maan den, dat zijn moeder ziek was, thuis ge leerd had, kwam hem nu mooi van pas. Bovendien had hij al heei wat van zijn kok afgekeken. Hij had altijd wat fee ling gehad voor het kokkerellen. Het ging hem goed af.

De Schakel | 1960 | | pagina 1