Fin SMOOR i OF HULSTER SERVETTEN TAARTRANDEN COKTAILPRIKKERS DRINKRIETJES Kantoorboekhandel wen als onderpand krijgen. De heer Lansu betreurde het, dat de gebouwen voor dit doel overgaan in handen van een particulier. Hij had liever gezien, dat een organisatie of instelling ge tracht had iets met het kamp te doen. Tevens vroeg de heer Lansu of de ge meente ook bereid is voor Maris Stella, het vormingscentrum van de Kath Jeugdbeweging, een gedeelte van de kosten voor de uitbreiding voor haar rekening te willen nemen. De voorzitter zette uiteen, dat zich voor de exploita tie van het kamp geen organisatie ge meld heeft. Wel zijn er meerdere malen plannen geweest, doch deze konden om de een of andere reden niet verwezen lijkt worden. Wat Maris Stella betreft, merkte de voorz. op, dat het moeilijk is de raad aan de hand van het ene voor stel, voor een ander voorstel te stellen waarvan in het geheel nog geen vaste plannen zijn. Als niet aan de orde zijn de werd dit van de tafel geveegd. De raadsleden von den, dat men wel wat plotseling voor dit alles gesteld wordt. De heer Rijckaert vroeg, of de gemeente er ook toezicht op zal houden dat de exploitant redelijke prijzen vraagt. De voorz. meende, dat men de exploitant niet kan binden daar dit verder een particuliere zaak is. 'Zoals ieder andere gemeente er vele faciliteiten voor over heeft, om iets in de gemeente te krijgen wat de bedrij vigheid in de hand kan werken, zo i Aardenburg, althans B. en W., van plan iets te doen voor deze ondernemer, wat de gemeente in wezen geen geld kost Immers van het geld ontvangt men rente. Als de aflos niet voldaan wordt, zijn er nog steeds de gebouwen welke de gemeente in onderpand krijgt. Ondanks het verzet van een drietal raadsleden werd het voorstel van B. en W., de lening te verstrekken, aanvaard. De heer Slager bracht B. en W. dank voor het vele werk dat men gehad heeft om het logeerkamp voor de gemeente te behouden. De voorz. bracht de raad dank voor het belangrijke besluit en sprak de wens uit, dat de gemeente meerdere mensen met durf en initiatief naar voren zal brengen.. De burgemeester had in zijn openings woord medegedeeld, dat op 4 Juli waar schijnlijk weer begonnen zal worden met opgravingen naar oudheidkundige voorwerpen indien er arbeiders voor dit D.A.C.W.-werk beschikbaar zouden zijn. Betwijfeld werd of er wel arbeiders be schikbaar zouden zijn, doch de heer Rijckaert meende, dat er meer dan vol doende werkelozen zijn om aan dit werk te beginnen. De plaatselijke politieverordening werd gewijzigd. Mensen die zich in het sportpark misdragen, zal de toegang in het vervolg kunnen worden ontzegd. Het Bach-comité kreeg de jaarlijkse bijdrage, groot f 500,-. De Centrale voor Kath. Militaire Te huizen kreeg geen subsidie; eenzelfde lot onderging een aanvrage van de Stichting Federatie van Verpleeginrich tingen. Mevr. E. van den Broecke vroeg de raad dit nog eens te bekijken en toch een bijdrage te verlenen. De voorz. wees er op, dat door het teruglopen van het inwonertal met 60 perronen, Aar denburg f 9000,- minder bijdrage krijgt van het Rijk. Er zal dus bezuinigd moe ten worden. Aan de Aardenburgse kleuterschool werd in principe medewerking toege zegd voor de aanschaf van schoolmeu- beltjes. De kasgeldlening met de S.B.M. werd verlengd tot 15 Juli 1961. Voor de tijd van vijf jaar ging de ge meente Aardenburg accoord met het aangaan van een nieuwe regeling voor de gemeenschappelijke Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht. Aan H. Wijffels werd een premie ver leend voor de verbetering aan zijn wo ning aan de Weststraat. Ook A. de Vrieze, Beekmanstraat, kreeg een bij drage voor het aanbrengen van een watercloset, evenals mevr. Bliek voor een woning op de Kaai. De begroting 1959 werd gewijzigd, terwijl in de be groting van 1960 nog een bedrag, groot f 5000,- werd opgenomen voor de ver betering van verschillende trottoirs en wegen. Tijdens de rondvraag bracht de heer Lansu de streekverbetering ter sprake. Hij wees er op, dat heel wat bedrijven zich op de tuinbouw zijn gaan toeleg gen. Volgend jaar loopt de streekve: betering af. Er zijn echter nog heel wat zaken die nog niet af zijn. Zo is er b.v. het bezoeken van de fruitteeltvak school, die brengt voor velen heel wat kosten mee. Ook het leren van het tuin bouwbedrijf en het opdoen van ervarin gen in het Westland, alsmede de aan schaf van een aantal machines, wacht nog op voltooiing. Hij vroeg de raad hierin tegemoet te komen. De voorz. verwonderde zich over deze gang van zaken. Immers, indien de streekverbe teringscommissie het komend jaar haar werkzaamheden moet beëindigen en de subsidies aflopen, zal natuurlijk een gesprek plaats moeten vinden met de commissie en het gemeentebestuur. Re sulteren uit deze samenwerking voor stellen, dan zullen B. en W. deze stellig aan de raad voorleggen. Men kan niet zonder meer een soort principebesluit uitlokken. Voorts wees de voorz. op de mogelijk heid van het Zeeuws Studiefonds en voor de aanschaf van machines op het Landbouwfonds, dat hierin belangrijke bijdragen geeft. Hij vond het voorbarig dit nu al in de raadsbij eenkomst te be spreken. Hierover ontstond een debat tussen de heer Lansu en de voorzitter, waaraan de laatste met de uitnodigin de commissie moet maar eens komen praten, een einde maakte. De heer Rosseel bracht het gemeente museum ter sprake. Hij zei dat de be langstelling van de gemeentenaren hiervoor erg groot is. Ingezetenen heb ben al heel wat aan het museum ge schonken. De heer Lansu vroeg nog of het plan is het museum in een groot gebouw onder te brengen. De voorz. zei dat men nog geen plannen heeft. Groede Raadsvergadering De Raad der gemeente Groede kwam vorige week in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester J. C. Everaars. De voorzitter deelde mede, dat weth. C. Cijsouw voor onderzoek in het ziekenhuis is opgeno men. Hij hoopte, dat hij weer spoedig geheel hersteld in de raad zou mogen terugkeren. Op Hemelvaartsdag werd aan de hee' P. M. Hoste als eerste ingezetene de ere-medaille van de gemeente Groede verleend. Er was een schrijven van ge noemde heer Hoste waarin hij het ge meentebestuur zijn dank betuigde voor de hem bewe-en eer. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was het versaag van de schoolarts betreffende het door hem op de drie lagere scholen verrichte onder zoek. In totaal werden 164 kinderen on derzocht, waarvan e^ 47 werden verwe zen naar de huisarts. 126 kinderen had den een goede algemene lichamelijke gesteldheid en 35 kinderen een matige. Van 3 kinderen war de algemene licha melijke gesteldheid onvo1 doende. 17 kinderen hadden een slechte lichaams houding. 1 leerling werd verwezen naar het Centraal Bureau voor de t.b.c.-be strijding. 16 kinderen bleken een matig gebit te hebben, 2 een uitgesproken slecht gebit. Voor 4 kinderen werd het beter geoordeeld, dat zij een school voor b.l.o.-onderwijs zouden gaan be zoeken. Voor wat betreft de laatste 4 leerlingen hoopten B. en W. dat de hoofden van scholen dit aan de ouders zouden doorgeven, opdat deze 4 kin deren niet de dupe zullen worden van een tekort aan leerlingen on genoemde scholen; met andere woorden, dat zii niet opgeofferd zullen worden aan de belangen van de lagere echo1 en. Op voorstel van B. en W. besloot de raad. naar aanleiding van het desbe treffende schrijven van de Minister van Binnenlandde Zaken, de voor de burger lijke rijksambtenaren in het leven ge roepen spaarregeling van overeenkom stige toepassing te verklaren voor het gemeen tepersoneel. Aan de Ontwikkelingscommissie West Z.-Vlaanderen werd over 1960 'n finan- hlj blijft even vriendelijk tegen Chris- tien. Eind Juli trekken de schilders het verbouwde pand binnen. En een week later begint er kleur te komen, binnen en buiten. De Purmerenders bekijken het geval en verdiepen zich in gissingen omtrent de bestemming van die mooie winkel. Maar Berend kan zwijgen en Peters ook. Het personeel weet er even veel van als de rest. Het gemeentebestuur heeft een gezin aangewezen, dat de bovenwoning zal betrekken Het is wel niet helemaal naar Berends zin, want er zijn drie kinderen en daarmee had hij tot op dit ogenblik in het geheel geen rekening gehouden. Maar de plafonds waren stevig en naar hij hoopte ook geluiddicht. Overigens, daar wist hij ook wel wat op te vinden. Hij was al in Amsterdam geweest voor een modern muziekapparaat. Ja, die dingen kon je tegenwoordig kopen. Alles was nog tamelijk schaars, maar zulke dingen waren er volop. Idiote wereld eigenlijk Begin Augustus kwam de naam op de gevel: „Bongert's Cafetaria". De Purme renders sloegen hun handen in elkaar van verbazing. Nou, dat is me ook wat zulke gekke dingen kregen ze nu ook al in de stad Het leek warempel Amster dam wel het most toch niet gekker worre Intussen kocht Berend de benodigde apparatuur in de hoofdstad. En hij zou geen zwarthandelaar geweest zijn gedu rende al die jaren dat er oorlog was, als hij niet de laagste prijs bedong, van wege het feit, dat hij al1 es contant be taalde. De leveranciers, niet anders ge wend dan termijnbetaling, lieten een aantal procenten vallen en Berend kwam vrij goedkoop aan zijn materialen. In de tweede plaats hielp zijn kennw van de zwarte handel hem om de no dige ingrediënten in te s'aan. Toen het hem te lang duurde met de nod^e voorschotbonnen, kocht hij het, waar hij geen voorschotbonnen nodig had. Enkele dagen voor de opening, toen hij al bezig was om alles te installeren kwam er een kink in de kabel. Een ambtenaar van het Ministerie van Eco nomische Zaken bezocht hem en ver zocht de nodige vergunningen te laten zien. Vakbekwaamheid en zo. Want zon der dat geen cafetaria. Doch Berend Bongert had al maanden tevoren zijn licht opgestoken bij de ste delijke advocaat omtrent de benodigd zijnde vergunningen en dank zij diens tips, was Berend ook in dit opzicht ge dekt. Per 1 September - de datum van de opening - had hij een bedrijfsleider in dienst genomen, die in het bezit was van de nodige diploma's. En als de teut bleek te lopen - dat was tenslotte toch maar een risico - dan ging hij er zelf wel voor leren, want op school was hij niet een van de domsten en sinds zijn schooljaren waren zijn hersens wel on geveer gelijk geb'even. i Wordt vervolgd) ciële bijdrage verleend van 10 cent per inwoner. Afgewezen werd het verzoek van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Mid den Zeeland, om een gemeentelijke bij drage in de kosten van de Federaratie van Verpleeginrichtingen voor langdu rige zieken. Hoewel de sympathie van B. en W. naar deze instelling uitgaat, is het voor de gemeente niet mogelijk alles te steunen wat goed is, dit om fi nanciële redenen. Ook werden op de zelfde financiële gronden afgewezen de subsidieaanvrage van de Ver. voor R.K Gezinsvoogdij en Patronage in Zeeland: de subsidieaanvrage van de Centrale van R.K. Militaire Tehuizen en de sub sidieaanvrage van de Stichting Fruit teeltproefbedrijf Z.-Vlaanderen. De verordening op de heffing van leges ter secretarie onderging op ver zoek van G.S. van Zeeland een kleine technische wijziging. De raad verklaar de zich accoord met enkele wijzigingen, welke in de gemeenschapoelijke rege ling terzake van de ziektekostenvoor ziening van het I.Z.A. in Zeeland dien den te worden aangebracht. Aan de orde kwam een schrijven van de Waterleiding-Mij. Z.-Vlaanderen, als antwoord op de indertijd door de heer Vrieling aan de Raad van Commissa rissen gastelde vragen inzake bepaal de uitgaven. De voorz. zei, dat dit ant woord B. en W. in het geheel niet be vredigd. Hoewel het college van B. en W. veel respect heeft voor wat de Wa terleiding-Mij. in Z.-Vlaanderen tot stand heeft gebracht, kan en mag ze het oog niet sluiten voor de vreemde wijze waarop er bij de Mij. met over heidsgelden is omgesprongen. Op voor stel van B. en W. werd besloten aan de Raad van Commissarissen een schrijven te richten, waarin er met klem wordt op aangedrongen, bij het doen van uit gaven de nodige zuinigheid te betrach ten. Op verzoek van Notaris A. H. M. v. d. Hoek te Groede werd besloten aan het Waterschap „Het Vrije van Sluis" enkele stukjes grond te verkopen tot een oppervlakte van 189 m2, dit voor verbetering van de sloot welke ten oosten van de uitvalsweg loopt, tegen de prijs van f 3850,- per hectare. De gemeenterekening 1957 werd door de raad voorlopig vastgesteld. De be groting 1969 werd gewijzigd Hierop werd een bedrag van f 1500.- geraamd voor het moderniseren van de klok in de gemeentetoren. Een onderoek heeft uitgewezen, dat het bestaande uurwerk nog heel goed is en zich uitermate leent voor modernisering, waarvan de kosten f 1500,- bedragen. Tijdens de rondvraag pleitte de heer Marijs voor de jeugd, door er op aan te dringen een speelweide of speelplaats in te richten. De voorz. zei, dat de raad van hetze1 f de gevoelen is en dat B. en W. al naar een geschikt terrein hebben uitgekeken. Hij vroeg de raadsleden dit ook te willen doen. De voorz. deelde mee, dat bijna alle grond langs de Uit valsweg aan gegadigden is uitgegeven. Dit is wel geschied op een vrij korte termijn. Groede beschikt niet meer over bouwgronden, waarom dan ook bij B. en W. de gedachte is gerezen het uitbreidingsplan te wijzigen en tevens voor de kust een plan te laten ontwer pen. De raad voelde hier veel voor en B. en W. kregen machtiging met de ste denbouwkundige terzake contact op te nemen, teneinde de mogelijkheden te onderzoeken, waarna de raad verder zal worden ingelicht. Schoondljke Opening praktijkschool voor dc landbouw. Onder zeer grote belangstelling werd vorige week Vrijdag de praktijkschool voor de landbouw, „Prins Willem" ge opend. Een zeer groot aantal genodig den had gehoor gegeven aan de uitno diging van het schoolbestuur om de of ficiële opening* bij te wonen. Niet alleen uit Nederland, 'doch ook een grote dele gatie uit België en Frankrijk woonden de opening bij. Naast vele vertegen woordigers van de landbouworganisaties bemerkten we de beide landbouwconsu- lenten voor Zeeland, ir. W. Haenen en ir. C. W. C. van Beekom en vertegen woordigers van de Chr., R.K. en Algem. landarbeidersbonden. Ook verschillen de departementen als onderwijs en so ciale zaken toonden door het zenden van een afgevaardigde hun belangstel ling voor het uniek gebeuren. De ge meente Schoondijke was aanwezig met de bijna voltallige raad, w.o. loco-bu - gemeester Joh. de Feijter. Een aantal landbouwscholen hadden hun besturen en directies gezonden om getuige te zijn van de opening. In de grote bedrijfshal van het v.rnl. arbeiderslogeerkamp, waar de school is gevestigd, werden alle genodigden dooi de wnd. directeur van de school, ir. J. Roest en het schoolbestuur ontvangen. De heer L. C. C. Cammaert, voorzit ter van de Stichting Praktijkschool, sprak hierbij de openingsrede uit. Op verzoek van dhr. Cammaert betrad de heer ir. N. J. A. van Keulen, directeur van het landbouwonderwijs uit 's-Gra- venhage het podium. Voor hij zijn rede uitsprak noemde hij de openingsdag' van de Praktijkschool voor de landbouw, de eerste welke officieel van start gaat in Nederland, een grote gloriedag, om dat hiermede een onmisbare schakel aan de keten van het landbouwonder- richt in Nederland wordt toegevoegd. Deze school, aldus spr., betekent enorm veel voor de landbouw in ons land, om dat hier geleerd kan worden hoe men het beste met de duurzame landbouw werktuigen kan omgaan, maar ook welk werktuig het meest geschikt is voor de aard van het bedrijf en het beleid dat daar gevoerd wordt. Nadat ir. van Keulen de school voor geopend had verklaard, verzamelden alle genodigden zich op het plein voor de hal, waar dhr. Cammaert ir. van Keulen verzocht een grote enveloppe open te snijden. Hieruit- kwam het em bleem van de school, n.l. de kaart van Nederland met als stip daarop Schoon dijke waar de praktijkschool is geves tigd. Onder behoorlijk geraas stormden hierna een groot aantal tractoren met aangekoppelde werktuigen het terrein op, langs de genodigden op weg naar het proefveld, waar een demonstratie werd gegeven van de lesmethode, welke op school gevolgd wordt en waarbij de leraren en landbouwconsulenten een uiteenzetting gaven. Na de practische lessen op de ter reinen naast de school, vond in de Rijks Middelbare Landbouwschool een grote ontvangst plaats, waar niet minder dan 16 sprekers het woord voerden. Als eerste wenste loco-burgemeester de Feijter van Schoondijke het schoolbe stuur en directie van ganser harte ge luk met de opening van de school. De gemeente Schoondijke heeft met plezier een groot stuk grond afgestaan, dat eerder was bestemd voor woningbouw. Het gemeentebestuur zegde ook voor de toekomst alle medewerking toe om de praktijkschool, waarop men erg trot: is, uit te breiden en tot verdere ont plooiing te helpen brengen. Ir. P. v. d. Schans, insp. voor het land- bouwpraktijkonderwijs, meende dat het juist de sfeer van grote samenwerking is, waardoor de school te Schoondijke gekenmerkt wordt. Het is die Z.-Vl. sfeer en de wil om er gezamenlijk iets goeds van te maken, die de schooi door de eerste moeilijke beginperiode heeft heengeholpen. Zo was in de eerste maanden eens een cursus op de school aan de gang waarvoor een tractor te kort was. De voorz. van het schoolbe stuur dacht even na en zei: „Alla, kom maar om de mijne; je brengt hem dan maar terug als je er mee klaar bent". Namens het departement van land bouw zegde dhr. v. d. Schans alle steun toe die de school in de toekomst nodig kan hebben. Burgemeester M. J. Verbrugge sprak namens de commissie van toezicht van de Rijks Middelbare Landbouwschool. Ir. van Beekom uit Goes sprak na mens de in Zeeland werkzame consu lenten. Hij sprak de wens uit, dat in dit gebied de belangstelling voor het praktijkonderwijs gewekt zal worden en hoopte dat de oud-cursisten van de school hiervoor levende reclamefolders zullen zijn. Ir. de Wildt, consulent voor de ar beidsvoorziening, voerde namens het Departement voor Sociale Zaken het woord. Ook hij sprak woorden van ge lukwens tot het stichtingsbestuur. Nog een groot aantal sprekers betrad het podium, dat in een ware bloementuin veranderd was, die ter gelegenheid van de opening werden aangeboden. De sprekers, 16 in totaal, vertolkten na mens de landbouw, arbeiders en handel' in vele schakeringen ieder weer op an dere wijze, de blijdschap dat de eerste officieel geopende praktijkschool te Schoondijke staat. Door dhr. Pallade werd op uitstekende wijze gezorgd, dat zowel tijdens de ontvangst in de werk- hal, als op het grote oefenterrein, alles volkomen duidelijk door iedereen werd verstaan. Dhr. Cammaert bracht tenslotte met enkele woorden dank aan de vele spre kers en belangstellenden voor hun aan wezigheid. Tijdens de receptie en de ontvangst zorgden meisjes op uitste kende wijze voor verversingen en ver snaperingen. in wit en gekleurd cake-vorm in hout en plastic- in glashelder en gekleurd Verkrijgbaar bij Dorpsstraat 10 BRESKENS

De Schakel | 1960 | | pagina 2