BOBBE ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Plaatselijk Nieuws nu reeds profiteren zomerjaponnen, kostuums, blazers en zomermantels. Feuilleton „Helde ziel geen Lichaamsgelirek." ise Jaargang - Nr. 771 Vrijdag 1 Juli 1960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs fi,iop. kw.; franco p. post f1,15 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS ÏF - SMOOR D E NULSTER - Dp&PSS ïtRAA T 10 - BRESKENS - GIRO 358296 Biervliet Raadsvergadering Tijdens de vergadering van Maandag avond besloot de Raad van de gemeente Biervliet, ten behoeve van de electrifi- catie van de boerderij van dhr. D. Dek ker, S. van Hoeve en van de woning van C. de Greve, een bedrag van f 2070,- uit de gemeentekas bij te dragen in de on rendabele aanlegkosten. Het fonds on rendabele gebieden van de P.Z.E.M. ver leent een bijdrage van f 3000-, terwijl de betrokkenen zelf f 3807,- moeten be talen of f 2370.-, als ze zelf het graaf werk verrichten. De heer Claeijs con stateerde, dat er thans al 18 percelen met de finaciële medewerking van de gemeente zullen kunnen worden aan gesloten. De voorzitter oordeelde het eveneens een goede stap in de algehele electrificatie van de gemeente. In dit verband kon hij mededelen, dat hij al diverse besprekingen met de P.Z.E.M. heeft gehad inzake het opmaken van het z.g. 100 pCt. electrificatieplan dat de gemeente zou willen uitvoeren en dat de P.Z.E.M. voorbereidt. T.z.t. ho pen B. en W. met voorstellen ten deze te komen. Ingekomen was een rapport van het Verificatiebureau van de Ver. van Ne derlandse Gemeenten, waarin werd medegedeeld, dat de legeskas ter ge meente-secretarie werd opgenomen en in orde was bevonden. Ook werden de kas en de boeken van de gemeente ontvanger over het 2e kwartaal 1960 gecontroleerd en ook hier geen reden tot opmerkingen. Het Algemeen Ambte naren Reglement en de Arbeidsovereen komstenverordening werden gewijzigd, onder andere met betrkking tot het overkomen van ongevallen en ziekten door de dienst, zulks overeenkomstig de richtlijnen in het advies van het Cen traal Bureau inzake Gemeenschappelij ke Behandeling van Gemeentelijke Per soneelsaangelegenheden. De ziektekos tenregeling voor het gemeentepersoneel I.Z.A., werd eveneens door de raad ge wijzigd overeenkomstig het toegezonden concept. De wijziging beoogt de moge lijkheid te openen om in samenwerking met gelijksoortige ziektekosten-institu ten een z.g. vereveningsfonds te stichten waaruit eventuele tekorten kunnen worden bestreden. De jaarwedde van de keuringsdieren arts in de gemeenten Biervliet, Hoofd plaat en IJzendijke werd verhoogd tot f 7000.-, met welke verhoging de Vete rinair Inspecteur te Breda zich wel kon verenigen. De salarisverhoging werd ge troffen ingaande 15 Juli 1959. Op verzoek van de Ontwikkelingscom missie West Z.-Vlaanderen werd uit de gemeentekas een subsidie van 10 cent per inwoner toegekend voor het jaar 1960, dit omdat de fondsen van deze Commissie, mede door het uitgeven van het ontwikkelingsrapport over West Z. Vlaanderen, zijn uitgeput en verwacht wordt, dat de Commissie verdere activi teiten en initiatieven zal ontwikkelen. Bovendien verwacht de Grote Ontwikke lingscommissie voor Z.-Vl., die zich niet tot de gemeenten wendt om financiële steun, van de zijde van de regionale commissies, waarvoor zij een overkoe pelend orgaan is, een financiële bij drage. Op het gezamenlijk verzoek van Het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis werd de subsidie verhoogd. Deze subsi die zal de helft bedragen van de door de leden betaalde contributie tot een maxi mum gemiddelde contributie van f 10,- per lid. Dus de subsidie zal maximum f 5,- per lid kunnen bedragen. Berekend naar de huidige contributie zal het Groene Kruis voor haar 363 leden f 1655,- gemeentelijke subsidie ontvan gen en het Wit-Gele Kruis voor haar 205 leden f 777,- per jaar. De raad verklaarde zich accoord met de wijziging van de ge meenschappelijke regeling Bouw-, Woning- en Welstand- toezicht en van de Dienst van Gemeen tewerken in West Z.-Vlaanderen. Zoal- bekend waren een aantal leden het niet meer eens met de samenstelling en or ganisatie van de Centrale Dienst en wensten deze regeling per 1 Jan. 1961 niet meer te verlengen. Tijdens herhaal de en dikwijls moeizame besprekingen is het algemeen bestuur, bestaande uit de burgemeesters van de deelnemende gemeenten, tot een nieuwe opzet van de dienst kunnen komen, die, hoewel ze diverse partners niet geheel bevredigt, toch aanvaardbaar is. De voorz. tekende in dit verband nog aan, dat de gemeen te Biervliet er geen enkele behoefte aan gehad heeft wijziging in de dienst aan te brengen en ook nooit klachten heeft gehad met betrekking tot de contacten met de directeur. Het aandeel in de kos ten der dienst dat Biervliet moest bij dragen, werden steeds meer dan goed gemaakt door de diensten, die de Cen trale Dienst voor Biervliet verrichtte. Een perceel bouwgrond ter grootte van 630 m2, gelegen aan de Schoollaan, werd aan de heer J. de Oude verkocht voor f4,- per m2, ten behoeve van de bouw van twee woningen. Aan dhr. A. Termont werd 800 m2 grond verkocht a f 2',- per m2 en 130 m2 voor f 2.50 per m2. Deze grond is gelegen nabij het graanpakhuis van genoemde heer, die dat pakhuis ter plaatse wil uitbreiden. Bovendien werd aan de heer Leon Graaf de Borchgrave d'Altena te Brus sel de ten gunste van I. Bogte met erf pacht bezwaarde grond van het perceel Sectie D nr. 3156, gelegen aan de Tuin straat en groot 1430 m2, verkocht voor f 2.50 per m2. Besloten werd de o.l. school op de Wijk Driewegen, overeenkomstig de door de Opzichter opgemaakte plannen te gaan verbouwen, nu men definitief heeft moeten afzien van de bouw van een nieuwe school. Met de inrichting mee is met de verbouwing een bedrag van ruim f 20.000,- gemoeid. Z.h.st. werd de overeenkomst, welke bestaat met het R.K. Armbestuur van de Parochie van de H. Eligius te Oost burg, inzake de verpleging van aaneen besmettelijke ziekte lijdende patiënten in het St. Antonius-ziekenhuis te Oost burg, gewijzigd in dien zin, dat indien de verpleegkosten niet door andere in stanties werden betaald, aan de ge meente Biervliet de verpleegprijs in re kening zal worden gebracht, welke op dat moment voor de erkende zieken fondsen gelden. De voorschotten over 1960 op de ver goeding van de kosten der Chr. kleu terschool werden bepaald op f 1803,60 en voor de R.K. kleuterschool op f 1938. De eindwijziging van de begroting '59 werd vastgesteld. De post voor onvoor zien moest met f 3498,80 worden ver laagd tot f 15,77. De heer Verplanke vroeg tijdens de rondvraag of de 6 woningwetwoningen, welke enige tijd geleden werden aan besteed, nog konden worden gegund. De voorz. moest ontkennend antwoor den en zegde toe in besloten zitting hieromtrent nadere mededelingen te zullen doen. Voorts informeerde de heer Verplanke er naar of de sollicitatie van een gegadigde voor de vacature van hoofd der school A tot resultaten heeft geleid. Ook dit moest de voorz. ontken nend beantwoorden; inmiddels werden weer nieuwe oproepen geplaatst. Op zijn vragen over de aanleg van een speelplaats voor de o.l. school op de Wijk Driewegen, kreeg dhr. Verplanke te horen, dat de uitvoering nog vast zit aan de oplossing van het riolerings- probleem van de woningen aan de Burg. Verplankeplein. De heer Dijk zei vernomen te heb ben, dat in een aantal gemeenten ont hullingen zijn gedaan over bepaalde uitgaven, die de Waterleiding-Mij. Z. Vlaanderen heeft gedaan en welke uit gaven volgens hem nu niet bepaald aan de lage kant waren. Hij voelde zich teleurgesteld dat het schrijven, dat als antwoord diende op de vragen, die de heer Vrieling tijdens de aandeelhou dersvergadering van de Waterleiding Mij. had gesteld, niet ter kennis van de raad is gebracht. Voorts inormeerde hij in hoeverre de gemeentelijke vertegen woordigers in de aandeelhoudersverga dering de bevoegdheid hebben een zui niger beheer van overheidsgelden te bevorderen. Voorop had dhr. Dijk zijn waardering gesteld voor het vele goede dat de Waterl.Mij. tot stand heeft ge bracht, welke waardering nog groter zou kunnen zijn indien een zuiniger be heer was gevoerd. De voorz. antwoord de, dat het niet gebruikelijk is dat de sLukken van de vertegenwoordiger dei- gemeente in de aandeelhoudersvergade ring, in de raad aan de orde komen. Voor wat betreft de verantwoording aan de aandeelhouders was deze niet gedetailleerd geweest. Hierin is veran dering gekomen door nu wel in details af te dalen, waardoor een beter over zicht op de bestedingen verkregen wordt. De heer Klaeijsen zag graag dat de oprit op de Wijk Driewegen vanaf het Burgem. Verplankeplein naar de viersprong wat verbeterd werd. Hierin bevindt zich een sleuf overdwars, die wel herhaalde malen werd hersteld, maar steeds weer te voorschijn komt. De voorz. zegde toe de nodige verbete ring aan te laten brengen. Aardenburg Raadsvergadering Het kamp Rodanborch te Aardenburg heeft de gemeente al vele diensten be wezen. Eerst was het een arbeiders- logeerkamp voor arbeiders die mee hielpen bij de wederopbouw van Z. Vlaanderen. Daarna huisden er eerst Nederlandse repatrianten uit Indonesië in en vervolgens werd het kamp inge richt als woonoord voor 40 Ambonezen- gezinnen. Nu staat het kamp al bijna een jaar leeg, sinds de laatste Ambone zen er uittrokken. Al geruime tijd zoekt U kunt van de door ons zeer voordelig ingekochte Zomer- en Strandjaponnen tot maat 50 f 19,75, f24,75, f29,75. Kostuums, waaronder le klasse kleermakerswerk f49,50, f59,50, f79,50 Blazers en Toppersin diverse modekleuren, ook wit, f29,50, f37,50, f42,50 Zomermantels in diverse kleu ren tot maat 50, f59,50, f69,50, f89,50 Ons devies: betere coupe en afwarking. handhaven wij ook tegen deze lage prijzen. Voor U betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in VlissingenU het gemeentebestuur naar een moge lijkheid om iets met het kamp te doen. Er zijn al vele onderhandelingen ge voerd, doch deze stuitten steeds af. De moeilijkheid is, dat de grond eigendom was van een buitenlandse eigenaar, die niet bereid bleek de grond te verkopen. Thans heeft echter een particulier, de heer de Cousemaecker, de grond te pakken kunnen krijgen. Ook de opstal len, eigendom van de Domeinen, zullen binnenkort voor sloopwaarde aan hem worden overgedragen. De heer de Cou semaecker is van plan van het kamp een logeergelegenheid te maken voor toeristen. Burgemeester van Dongen lichtte deze plannen in de raadsvergadering- van Maandagavond toe. B. en W. stel den voor, om dit plan kans van slagen te geven, aan dhr. de Cousemaecker als lening een bedrag van f 15.000,- te ver strekken tegen een rente van 4.3[4 pCt. of 5 pCt., met een aflostermijn van 6 jaren. De gemeente zou dan de gebou- door Maartje Zeldenrijk. 11 Peters zet grote ogen op. „Er zijn na tuurlijk wel mogelijkheden," meent hij. Dan vertelt Berend hem van zijn pak huis, dat hij op de Kippenmarkt heeft staan. Een beetje verwaarloosd, maar wat is er niet verwaarloosd in de oor logsjaren? Maar het geraamte, zoals Berend het zegt, is hecht en sterk „Wat wil je er mee?" vraagt Peters. „Kijk," zegt Berend bedachtzaam en hij buigt zich wat dieper naar de tim merman, ,,ik wil van het bovengedeelte een woning maken. Met een beetje ver bouwen is dat wel te fiksen. Er kan dan een gezin in cp twee vertrekken na, die blijven voor mij gereserveerd. En bene den moet een cafetaria komen". „Een wat?" „Cafetaria. Dat heb ik in Amsterdam gezien. Daar is wat mee te verdienen. Een eettent. Niet zo'n lunchroom, maar een goedkope gelegenheid voor warme worstjes, patate frites, broodjes met wat er op en koffie. Ik heb gehoord, dot binnenkort voor de restaurants en zo dat eetspul vrij komt van de bon. Te gen die tijd moet het klaar zijn. Als jij aan de vergunning kunt komen, krijg je het karwei. Dan mag jij het voor me aannemen". Peters denkt na en krabt zich achter het oor. „Tjonge, dat is nogal wat. Daar heb je niet alleen hout voor nodig, maar ook stenen en kalk. En cementen gewapend beton en weet ik veel. Daar voor moet je van het kastje naar de muur lopen". Berend glimlacht en kijkt eens naar de turfschuiten van Peters. Maat vijf tig met pijn. Wat een onvoordelig mens voor de schoenendistributie. Dan kijkt hij weer naar Peters en haalt z-ijn porte feuille te voorschijn. Daaruit diept hij twee briefjes van honderd gulden. „Voor de eerste onkosten" zegt hij. „Doe je best. Leg er vooral de nadruk op, dat de bovenverdieping in een woning her schapen wordt. Dat scheelt weer een huis, moet je denken. Er stond toch im mers in de krant, dat er premies en snelle bouwvergunningen gegeven wor den voor hen, die woongelegenheid we ten te scheppen?" Peters slaat toe en accepteert het geld. „Het zal 'm aan mij niet liggen," zegt hij. Het duurt enige maanden. Want de burgemeester is niet te spreken voor Peters en de wethouders evenmin. Na veel vijven en zessen ziet hij kans het hoofd van bouw- en woningtoezicht te pakken te krijgen. Die deelt hem mede, dat hij de plannen maar eens op papier moet zetten, met een deugdelijke teke ning en de geschatte kosten. Daar is Peters een maandje mee zoet. Er wordt gemeten en geconfereerd. Be rend helpt, waar hij helpen kan. Maar tegen Sinterklaas is Peters gereed. Al les wordt netjes op papier gezet met een aantal blauwdrukken er bij en een kos tenberekening. Berend brengt het per soonlijk op het gemeentehuis. Wat Pe ters niet weet is, dat hij er zelf een briefje bij gedicht heeft, waarin hij me dedeelt, dat het snel moet gebeuren, daar hij er anders geen interesse meer voor heeft en er dan een eierenpakhuis van maakt. Het gemeentebestuur heeft er wel oren naar. Vlugger dan Berend verwacht had, komt er uitsluitsel. In principe geeft Purmerend zijn toestemming, maar uiteindelijk moet Den Haag defi nitief beslissen. „Dan weten we het tegen de tijd, dat de volgende oorlog begint wel," meent Berend, diep teleurgesteld. Maar Peters is nu vasthoudend als 'n terrier. Nu krijgt hij wel gelegenheid om de burgervader te spreken en na dit ge sprek maakt Peters een reis naar Den Haag. Met aanbevelingsbrieven van het gemeentebestuur. In Februari heeft Berend zijn verbou wingsvergunning. Peters neemt een paar collega's in de arm, die het met sel- en betonwerk zullen verrichten en zorgt voor de materialen. Het pakhuis komt in de steigers en met man en macht wordt er aan ge werkt. Berend heeft als streefdatum voor de opening een week vóór de Pur- merenderkermis genoemd. Peters be looft, dat het dan gereed zal zijn. Er gaat nu geen dag voorbij of 'Be rend komt kijken hoe het werk vordert. Samen met Peters loopt hij over de stei gers en bekijkt de blauwdrukken. Er is een nieuwe gemeenteopzichter en deze is enthousiast. Juist, en cafetaria, dat is precies iets voor dit gat. Is me dat een stad Arie Bongert, die evenals de andere huisgenoten op de hoogte is van Be- rend's plannen, vraagt of hij het bo venhuis kan gaan betrekken. Want hij heeft trouwplannen. Berend spreidt zijn armen open. „Beste jongen," zegt hij, „als het aan mij lag, meteen. Maar daar beslist tegenwoor dig niet meer de eigenaar over. Boven dien, je bent geen eens een stadter Arie knikt. Ja, dat is zo. Alleen inge zetenen krijgen in de stad een huis, als er beschikbaar zijn. En in de Beemster is voorlopig helemaal geen kans. Christien de Haan, de verloofde van Arie, heeft haar aanstaande zwager nooit mogen lijden. Maar nu Arie nul op request krijgt, is ze nijdig op de ge bochelde jongen. Want ze is van mening, dat hij er best wat aan had kunnen doen als hij gewild had. Berend voelt haar antipathie, maar daar is hij al lang aan gewend. Het dóet hem niets en

De Schakel | 1960 | | pagina 1