7 alg. nieuws blad alg. nieuws CORSETTEN ZoMERJAPONNEN Zonnige Zuiden BOBBE „liefde ziel geen LichaanisgelirEk." de ichakel VOOR west zeeuws-vlaanderen DRUKKERS-UITGEVERS. R SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS 15e Jaargang - Nr. 770 Vrijdag 24 Juni 1960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s fljiop. kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties: 10 ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 - GiRO 358296 Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering De Raad der gemeente Breskens kwam Maandagavond in openbaite vergade ring bijeen. De voorzitter, burgemeester J. A. Eekhout, werkte in vrij vlot tempo de lijvige agenda af. Goedgekeurd werden de raadsbeslui ten inzake de toekenning van de kin derbijslag voor het gemeentepersoneel. Met de Kringraad van de Bescher ming Bevolking heeft de gemeente Breskens een overeenkomst gesloten Hierin wordt bepaald, dat de B. B. een vlet met buitenboordmotor aan Bres kens in bruikleen afstaat. De gemeente op haar beurt heeft het vlet, dat be doeld is als beveiliging voor de bad gasten weer overgedragen in bruikleen aan de N.V. Zeebad Breskens. De heer J. Vergouwe had in een schrijven er zijn teleurstelling over uit gesproken dat voor wat betreft de schaderegeling voor de Boulevardbe woners nog geen bemiddeling had plaats gevonden. Ook B. en W. aldus de burgemeester betreuren het, dat tussen Rijkswaterstaat en de betrokken be woners, welke gronden moeten afstaan voor het kunstduin, nog geen overeen stemming bereikt is. De heer De Nooijer vroeg of het feit dat Rijkswaterstaat nog niet over de gronden kan beschik ken, vertraging zal geven aan het werk. De heer Carels drong er op aan, dat het gemeentebestuur op korte termijn tracht een bespreking met de bewoners en Rijkswaterstaat te arrangeren. B. en W. zegden toe in deze zaak nogmaals op spoed te zullen aandringen. Een ontei geningsprocedure stelt de zaak onnodig langer uit. Het college heeft inmiddels al gevraagd aan G.S. in deze kwestie te willen bemiddelen. Mevr. Niermans informeerde nog naar de ombuiging van het talud, en be treurde het met de andere raadsleden, dat de gevraagde bespreking tussen de bewoners en Rijkswaterstaat zo lang op zich laat wachten. B. en W. zegden nog maals toe dat getracht zal worden de betrokkenen rond de tafel te krijgen. Voorts deelden B. en W. mede, dat naar aanleiding van daarover gestelde vra gen men heeft aangedrongen op een vergadering van de 5 kustgemeenten. De leden van deze commissie zijn al be noemd sinds Nov. 1959 en nog steeds heeft deze commissie niet vergaderd. Ook de burgemeester betreurde het dat de commissie nog niet heeft vergaderd. Hij verwachtte dat de voorzitter van deze commissie, een lid van G.S., tijdens de eerste bijeenkomst wel mededeling zou doen, waarom men zolang gewacht heeft eer deze commissie bijeen geroe pen werd. De rekening 1958 werd door B. en W. aan de raad aangeboden. Zij laat zien in de gewone dienst aan inkomsten en uitgaven f 977.639,36 met een batig slot van f 10.863,83. De kapitaaldienst heeft f 8.005.280,52 aan uitgaven en een be drag van f 7.287.481,89 aan inkomsten. Nadelig slot f 717.798,63. De rekening van het vismijnbedrijf sluit in de ge wone dienst met aan baten f 428.239,9; en aan lasten f 335.046,34. Batig slot f 93.193,64. Vervolgens werd een schrijven van de heer Carels behandeld inzake de bouw- aanvrage en de toewijzing van een wo ning aan mevr. Verschoor, de weduwe van de havenmeester. De burgemeester lichtte de gang van zaken uitvoerig toe en zette nadrukkelijk uiteen, dat dit een kwestie is tussen mevr. Verschoor en Rijkswaterstaat. Mocht een van de partijen een voorstel hebben, dan kan men dit rechtstreeks kenbaar maken aan het gemeentebestuur. Deze discus sie werd wat lang gerekt, doordat men niet alleen in eerste instantie vragen stelde over deze kwestie, doch verschil lende malen uitvoerig inging op deze materie. De heer A. Leenhouts had liever ge zien dat de woning De Hullustraat 4, de voorm. woning van mej. E. van Ha- neghem, vrij van huur kon worden ver kocht. Dit naar aanleiding van een voorstel van B. en W. om over te gaan tot verkoop van de woning vrij van huur. Inmiddels is het niet mogelijk gebleken de heer Monjé te bewegen naar elders te verhuizen. Een toegewe zen noodwoning had het gezin niet ge accepteerd. Wethouder Zegers merkte naar aanleiding van gestelde vragen nog op, dat het geenszins in de bedoe ling ligt de woning voor ieder bod van de hand te doen. Ook thans is de woning een schadepost voor de gemeente. Als ze in redelijke staat moet worden ge bracht zal de woning in de toekomst veel aan onderhoud en reparatie kos ten. B. en W. werden gemachtigd de woning niet vrij van huur publiek te verkopen. In de volgende raadsverga dering zal de uitslag van de verkoping worden medegedeeld, vergezeld van een voorstel deze aan de hoogst biedende toe te wijzen. Aan de 3e Zandstraat werden gronden verkocht aan de fa. Cambier en Verschelling. Op vragen van raadsleden antwoordde wethouder Ze gers, dat de firma De Feijter het terrein dat overbleef te klein vond. Aan de heer A. J. Cambier werd een terrein groot 240 m2 verkocht en aan de firma Ver- schelling 392 m2, alles tegen een prijs van f 2,25 per m2. Met algemene stemmen werd wet houder Zegers benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. De wethouder zelf had niet meegestemd In verband met het uitbreidingsplan stelden B. en W. de raad voor een groot gedeelte van de grond langs de West- landstraat te reserveren voor de uit breiding van de fabriek van de gebr. Cruson. Langs de weg zelf zal een strook grond ter diepte van ongeveer 25 m. ge reserveerd worden voor de bouw van woningen. Hiermede verkrijgt men een verantwoorde afsluiting langs de fa brieksterreinen. Over de fabrieksudt- breiding zal het E.T.I. binnenkort ad vies uitbrengen. Met de stedebouwkun- dige was voor wat betreft de woning bouw al overleg gepleegd. Gezien het verre stadium van voorbereiding werd thans het eerste perceel bouwgrond in bedoeld perceel langs de Westlandstraat toegewezen aan dokter Van der Maas voor de bouw van een dokterswoning. Voor de verbreding van de Langeweg werd een perceel grond groot 2370 m2, eigendom van de heer Spae te Melle bij Gent, aangekocht voor f 0,70 per m2. Ook van de Staat werd een perceel grond in de Noorwesthoek van het uit breidingsplan aangekocht voor de prijs 1 MEDISCHE Burchtstraat 13 OOSTBURG van 0,70 per m2. Het perceel is 330 m2 groot. Voor de prijs van f 11,50 per m.2 werd aan de firma Van der Poel te Terneuzen eenkavel grond verkocht voor de bouw van een bungalow groot 875 m2. De bouwvergunning voor de eerste bungalow is inmiddels verleend. Binnen enkele weken zal met de bouw begonnen worden. De heer Verburg te Woïphaartsdijk wil eveneens bungalows gaan bouwen in het daartoe bestemde park. Drie kavels zullen aan hem ver kocht worden, terwijl hij voor 5 kavels optie verkreeg, met het recht van ko pen. Naar aanleiding hiervan deelde wethouder Zegers mede, dat inmiddels opdracht is verstrekt tot het maken van tekeningen voor de aanleg van de voor het bungalowpark noodzakelijke wegen. Mevr. Niermans informeerde naar de bouw van de premiewoningen door de firma Van der Poel. Voor deze woningen zou, aldus mevr. Niermans, wel belang stelling zijn. Wethouder Zegers deelde mee, dat de firma wacht op de premie regeling, waarop men circa een half jaar na de ingediende aanvraag moet wachten. De begroting 1959 werd ten slotte gewijzigd, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot. Het raadslid M. de Boer was niet ter vergadering aanwezig. Sluis Raadsvergadering De Raad van Sluis kwam vorige week in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester P. F. van Hootegem. Na vaststelling der notulen van de vergadering van 28 April j.l., deelde de voorzitter mede van de Minister van O. K. en W. bericht te hebben ontvan gen, dat de totale Rijksbijdrage in de restauratie van het carillon is vastge steld op f 29.902,-. Op het verzoek van de Vereniging v. R.K. Gezinsvoogdij en Patronage in Zee land te Middelburg werd afwijzend be schikt, omdat uit de opgevraagde stuk ken is gebleken, dat de financiële mede werking van de zijde van de gemeente niet noodzakelijk is. Op het verzoek van de Stichting „Wijkraad Heille" verleen de de raad een subsidie van f 296,- zijn de het tekort op de exploitatie-begro ting van het Dorpshuis aldaar. Wegens het uitblijven van de aangevraagde rijkssubsidie kon de verbouwing van het Dorpshuis nog niet plaats vinden en is slechts gedeeltelijke exploitatie (diep vriesboxen) mogelijk geweest, waardoor dit exploitatietekort is ontstaan. Aan de Stichting Katholiek Maat schappelijke Gezinszorg te Aardenburg werd een bijdrage van f 711,43 verleend in het nadelig exploitatiesaldo over '59. In dit verband merkte de voorz. op, dat B. en W. thans met dit voorstel zijn ge komen nadat een omvangrijke cor respondentie werd gevoerd, mede ter verkrijging van meerdere zeggenschap van de zijde van de gemeente in ge noemde Stichting. Hoewel op bepaalde punten overeenstemming werd verkre gen, blijven terzake nog bepaalde wen sen bestaan. Weth. Gevaert wees in dit verband op de wenselijkeid de ver deling van het tekort naar het aantal inwoners te doen plaats hebben in- plaats van naar het aantal verstrekte verzorgingsdagen in de betrokken ge meenten. De vergunning aan de Shell Neder land N.V. te 's-Gravenhage voor het gebruik van gemeentegrond aan de z.g. Plompe toren werd gewijzigd in dien zin, dat bij het verkooppunt bij garage Murijn-du Fossé enige veranderingen mogen worden aangebracht. Het bestuur van de Chr. school te Sluis kreeg financiële medewerking op grond van art. 72 der l.o.-wet 1920 tot een bedrag van f 120,- voor de aanschaf van leermiddelen ten dienste van het vak aardrijkskunde en van het ver- keersonderricht. De gemeente heeft een overeenkomst met de Coöp. Boerenleenbank te Sluis inzake een bijzonder deposito van f 200.000,- gedurende 6 maanden tot 21 Juni 1960 van kasgelden, welke de ge meente niet op korte termijn benodigd Een Zonnige Zomer kunt U afwachten door een bezoek te bren gen aan onze afdeling Zjonnige waarvan de modellen en dessins U doen denken aan het Zo'n apart ZOMER JURK JE behoeft beslist niet duur te zijn Prijzen reeds vanaf 26,50, 29,50, 32,50 Voor U betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingenl! Feuilleton door Maartje Zeldenrijk. 10 In die dagen komt hij ook in contact met de illegaliteit. Berend is nu biina twintig jaar en hij snapt best, dat de oorlog niet eeuwig duren zal. Eens komt er een einde aan en dan is het met de zwarte handel ook gauw afgelopen. En wat had de Engelse zender ook weer ge zegd: De landverraders en de collabora teurs, alsmede zij, die van de oorlog ge profiteerd hadden, zullen terecht moe ten staan. Voor een bijzondere recht bank. Berend is niet bang uitgevallen, maar met het toenemen van de activi teit der illegalen neemt zijn gevoel van onbehagen eveneens toe. Een buurjongen, Piet Dogger, zit in de een of andere verzetsgroep. Berend weet het. Op een avond fietsen ze sa men van Purmerend huiswaarts. Piet is voorzichtig en polst de gebochelde. Of hij niet eens een boodschap voor Piet wil doen? Maar natuurlijk, waarom niet? Be rend is altijd bereid iemand te helpen. Piet denkt na. Er moeten bonnen naar de Noordbeemster. Maar hun koerier- ter is ziek en Piet weet niemand, die het gevaarlijke karwei zal kunnen uitvoe ren. Hij zegt tenslotte, dat Berend er nog wel meer van zal horen. Piet bespreekt het met de leider en deze knikt. „Laat hem maar eens een pakje waardeloze papieren weg brengen. Naar een adres, dat geen moeilijkheden kan opleveren. Dan wach ten we een paar dagen en als er niets gebeurt, merken we het wel. Staat die Berend niet bekend als een zwarthan delaar?" Piet haalt zijn schouders op. Och, iedereen deed vandaag de dag wel eens iets, dat niet door de beugel kon. Als je zo nauw keek Berend fietst twee dagen later met een pakje waardeloze papieren naar de Noordbeemster, overhandigt het daar op een boerderij en fietst terug. Aan Piet deelt hij mede, dat alles oké is, En wel zo oké, dat Berend er zelf beter van geworden is, want en passant heeft hij nog een handeltje naar De Rijp ge bracht. Dwars door de moffen heen. Na tuurlijk weer met wapperende stukken wasgoed. Na een paar dagen blijkt Berend safe te zijn. Dan krijgt hij zijn echte op dracht. Bonnen wegbrengen, hoewel hij niet weet wat er in het pakket zit. Ook deze opdracht verloopt vlot. Als hij van het meisje, aan wie hij de bonnen over handigt, de mededeling krijgt, dat ze ook geld nodig hebben, haalt Berend zonder meer zijn portefeuille te voor schijn en geeft drie briefjes van hon derd. Ze valt hem bijna om de hals van dankbaarheid. Zo eet Berend gedurende de laatste oorlogsmaanden van twee wallen. Bij de illegaliteit staat hij bekend als een be trouwbare koerier, als geldschieter en als iemand die ook nog wel eens voor een rokertje of een half varken zorg draagt. En daarom staat hij hoog aan geschreven. In de zwarthandel staat hij genoteerd als één der meest gefortu neerde en geslepen broeders in het vak. En als op 5 Mei 1945 de capitulatie bekend wordt en de oranjebanden uit rukken om landverraders, collabora teurs en zwarthandelaars te arreste ren, staat Berend Bongert niet op hun lijst. Stel je voor, die gebochelde stak ker, die zoveel gevaarlijke tochten heeft gemaakt en altijd wel wat voor de jon gens wist te organiseren HOOFDSTUK VIII. Als de roes van de eerste vredesdagen voorbij is en de arbeiders weer als voor heen hun ruggen krommen in de tui nen, is Berend van plan om het voor lopig wat kalm aan te doen. Want ver kun je niet komen en als je bijvoorbeeld naar Amsterdam wilt, moet je een lift zien te krijgen met een auto, want de tram rijdt nog steeds niet. Een trein nog minder. Bovendien heb je al moei te om over de Beemsterbrug te komen. Berend heeft van de leider van de voormalige illegaliteit, die nu een func tie bij de politie heeft, een doorlaatbe- wijs gekregen. Zodat hij kan gaan en staan waar hij wil. En hij is in die laat ste dagen van Mei dikwijls in de stad. Want daar heeft hij in de afgelopen winter een pand gekocht, dat nu een H.A.R.K.-magazijn herbergt, maar dat binnenkort natuurlijk leeg zal komen. En hij heeft plannen. Plannen, die hij al in de oorlogsjaren heeft uitgebroed. Hij heeft ze geheel voor zichzelf gehou den en er zelfs niet met zijn moeder over gesproken, hoewel die heel wat wist van zijn handelsmanipulaties tij d- dens de bezetting. Grootmoedig heeft hij het gebouw gratis in bruikleen af gestaan aan de HARK en beslist gewei gerd één cent huur te willen aanvaar den. Daardoor is hij ook gestegen in de achting van een aantal notabele da mes, die daar de scepter zwaaien. Na tuurlijk komt hij er wel eens een kijkje nemen; wie zal hem dat verbieden? Hij meet verschillendevertrekken en maakt berekeningen in een klein zakboekje. En passant ziet hij de kleding binnen komen en de dames er in graaienOok hier geldt schijnbaar het aloude parool: Wie het eerst komt, het eerst maalt. Kleding is nog erg schaars en tijdens een van zijn bezoeken herinnert Berend zich, dat zijn moeder wel wat kan ge bruiken. Dat zegt hij aan een van de dames en het resultaat is, dat hij kan uitzoeken. D\p avond komt hij met een pak kle-

De Schakel | 1960 | | pagina 1