BOBBE ideale ccmtlrinaiLe ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Feuilleton „liefde ziel geen Lichaamsgebrek." zon gezellig kori jasje Terlenka Rok de ichakel ALG NIEUWS BLAD ije Jaargang - Nr. 769 Vrijdag 17 Juni 1960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs f i,io p.kw.; franco p. post f1,15 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 419 DRUKKERS-UITGEVERS: F* SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS -GiRO 358296 Schoondijke Raadsvergadering De Raad der gemeente Schoondijke kwam Dinsdagavond in openbare ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van loco-burgemeester Joh. de Feijter. Afwezig was de heer Risseeuw-Manneke. Onder de ingekomen stukken was de goedkeuring van G.S. inzake het geno men raadsbesluit tot aankoop over te gaan van een 3-klassige noodschool van hout voor het lager landbouwonderwijs. De Centrale voor Kath. Militaire Te huizen en Humanistisch Thuisfront ont vingen beiden voor het tijdvak van 5 jaren een subsidie van 1 cent p. inwoner. De heer Zonnevijlle vroeg en verkreeg een bijdrage voor de verbetering van de toiletgelegenheid in zijn woning. Het schoolbestuur van de vereniging Johannes te Schoondijke had een be langrijke bijdrage volgens art. 72 van de lager onderwijswet aangevraagd voor aanschaf van kachels, leermiddelen en het naadloos maken van de vloeren. De raad schrok in de vorige vergadering terug van het grote bedrag en machtig den B. en W. om met het schoolbestuur overleg te plegen. Thans deelde de voor zitter mede, dat het schoolbestuur aan dacht had voor de slechte toestand der gemeentelijke financiën en bereid was het voorgelegde plan in enkele jaren uit te voeren. Zo zal voor 1960 een bedrag van f 3275,- voldoende zijn voor de aan schaf van twee nieuwe oliestookkachels, een projector en een leermiddelenkast. De inspecteur van het lager onderwijs had geadviseerd een hoger bedrag be schikbaar te stellen, doch B. en W. stel den de raad voor het eerste bedrag aan te houden, als zijnde het met het school bestuur overeengekomen bedrag. De raad ging zonder stemming met het door B. en W. voorgestelde accoord. Voor de openb. lagere school werden bedragen gevoteerd voor de aanleg van nieuwe naadloze vloeren, welke met li noleum bedekt zullen worden. Hiermede is een bedrag van f 2400,- gemoeid, dat uit de kap. dienst bestreden zal worden. De presentiegelden voor de raadsver gaderingen en de commissievergaderin gen werden verhoogd en nu gebracht op f 10,- voor een dagvergadering van de raad en f 7,50 voor een avondverga dering. Voor commissiebijeenkomsten werd het bedrag op f 5,- gebracht. De begroting 1960 werd aangeboden. Daar deze al in een commissievergade ring hoofdstuksgewijs aan de orde was geweest, werden geen opmerkingen ge maakt. De begroting gaf een tekort aan van f 9500,dat uit de algemene re serve zal worden aangevuld. Thans is de begroting voor wat betreft de ge wone dienst sluitend. Aan inkomsten en uitgaven is er een bedrag van f 684.466,56 met een post onvoorzien van f 2.989,60. De kapitaaldienst heeft een tekort van f 371.927,58. Aan inkomsten en uitgaven is er een bedrag van f 2.287.329,55. De gemeenterekening werd voorlopig vastgesteld voor 1956. Waterlandkerkje Wethouder Buijck overleden Maandag j.l. overleed plotseling, op zijn boerderij, de heer Achille Alphonse door Maart je Zeldenrijk. In het voorjaar van 1941 komt hij met een partijtje hout thuis en begint te timmeren. Tegen de schuur maakt hij een klein gebouwtje. Hij is er de hele week mee bezig, maar Zaterdags is het dan ook kant en klaar, netjes geverfd en met een asbest dak. Hij heeft er een stevig slot op gemaakt en de sleutels houdt hij bij zich. Alleen in het donker scharrelt hij er wel eens rond en de huisgenoten begrijpen al spoedig, dat dit een soort magazijn is, waarin Be rend de goederen opslaat, die hij ver handelt. Daar is vader Bongert maar allesbehalve over tevreden. En onder vier ogen vertelt hij dat aan zijn zoon. Berend knikt en begrijpt. „Goed," zegt hij, „ik zal jullie niet in moeilijk heden brengen. Heb een paar weken geduld". Twee weken later wordt het maga- zijntje weer ontruimd. Berend heeft ergens anders een opslagplaats. Maar thuis weten ze niet, dat het aan de Beemsterdijk ligt, een leegstaande schuur, die ze van een boer hebben ge huurd, diep verborgen achter enkele bomen, onzichtbaar van de dijk af. Een Buijck, in de leeftijd van 60 jaar. De overledene was raadslid, wethouder en waarnemend burgemeester van de ge meente Waterlandkerkje. Hij werd in 1939 in die functies gekozen. Deze heeft hij, met een onderbreking tijdens de bezetting, tot zijn overlijden toe bekleed. Gedurende die jaren heeft hij al zijn kunnen ten dienste gesteld van deze gemeente. Hij stond bekend als zeer ac tief lid van het gemeentebestuur en de gemeente Waterlandkerkje heeft veel initiatieven en tot stand koming van veel plannen mede aan hem te danken. De overledene, die landbouwer was, ver vulde tal van functies in het openbare leven. Zo was hij o.a. voorzitter van de K. I.-vereniging West Z.-Vl., secretaris van de vereniging voor verbetering van het rundvee, bestuurslid van de geweste lijke Raad van het Landbouwschap en bestuurslid van de Nederlandse jagers vereniging en nog enkele andere func ties. Zijn heengaan is een zware slag voor zijn gezin, het openbare en maatschap pelijk leven van de gemeente en van de streek. Raadsvergadering. Dinsdag j.l. kwam de gemeenteraad bijeen. De vastgestelde agenda hiervoor verviel, i.v.m. het overlijden van wet houder A. Buijck. Raadsleden, gemeen- tepersoneel en vele andere belangstel lenden kwamen samen om hem in een bijzondere raadsvergadering te herden ken. De voorzitter memoreerde hoe de heer A. Buijck op 5 Sept. 1939 in de allereerste raadsvergadering die hij meemaakte, evenals hijzelf tot wethou der werd benoemd. De overledene was actief, werkte stimulerend en liet het niet bij woorden. Spr. haalde o.m. aan hoe hij zijn volle medewerking verleen de bij de restauratie van de Herv. Kerk. Hij was voor de gemeente, evenals voor zijn gezin, steeds zorgzaam en ijverig. Hij trachtte bij zijn werken steeds re kening te houden met de chr. beginselen Hierna sprak zijn collega, wethouder J. v. d. Walle, die hem dankte voor de gro te steun die hij van hem mocht ontvan gen. Woorden van dank sprak ook de heer C. de Nood als oudste raadslid, de gemeente-secretaris, de heer W. Dhondt mede namens het overig gemeenteper- soneel en de heer J. de Bruijne, hoofd van de o.l. school. Staande de vergade ring werd een schrijven gericht, gete kend door burgemeester, wethouder, raadsleden en gemeentepersoneel aan mevr. Buijck en kinderen, waarin zij hun medeleven betuigden in dit voor hen zo zware verlies en de hoop uit spraken dat God hen de kracht zal mogen geven dit in christelijke zin te mogen dragen. Tot slot dankte de voorzitter de aan wezigen voor de betoonde belangstelling. Biervliet Sportdag van de R.K.J.B.B. en de R.K.J.B. Zondag werd te Biervliet door de afd. van de Jonge Boeren en Jonge Boerin nen Bonden van de R.K. jeugdgemeen schappen uit Brabant en Zeeland, een zeer geslaagde sportdag gehouden. De deelname was zeer groot. betere opslagplaats kun je niet beden ken. Dat is ook de mening van Tinus, zijn compagnon in de zwarte zaken en die verhuisd zijn voorraad op de fiets van Berend. Naarmate de oorlog langer duurt, is Berend steeds minder thuis. Hij heeft zijn klompen verwisseld voor behoor lijke schoenen. Schoenen, waar geen mens aan kan komen zonder bon. Maar Berend heeft geen bonnen nodig. Die heeft zijn relaties. Aanvankelijk alleen in Purmerend op de markt, later in de omliggende plaatsen. Nog later in Am sterdam. Berend is een vaste klant in de tram naar de hoofdstad geworden. Daar doet hij zaken, steeds grotere zaken. En nu profiteert hij van zijn misvormd lichaam. Het bocheltje wordt door vrij wel iedereen, die niet in de zwarte han del zit, met meewarige ogen aangeke ken. En Berend vindt dat uitstekend. Dat brengt hem veel profijt, want er is geen mens, die hem verdenkt van ver boden handel. Natuurlijk wordt hij wel eens aange houden. Door Duitsers en Nederlanders Maar Berend is overal op voorbereid. In het derde oorlogsjaar doet hij grote zaken met Monnikendammers. Daar voor moet hij meermalen per week naar het stadje. Dat kan met de tram tot Het Schouw en in het Sectorpark over stappen op de tram naar Edam. Maar dat is mijl op zeven. Op de fiets is het Door de vooral in de morgenuren val lende regen bleef de belangstelling van de zijde van het publiek wat beneden de verwachtingen. Doch voor degenen die het weer durfden te trotseren, was er in Biervliet veel moois te genieten. In de morgenuren werden de selec tiewedstrijden voor de jury gehouden, 's middags zag het publiek de vele fi nale's. De spanning zat er al echt in, toen de heer R. Calon uit Hoofdplaat, kringvoorzitter van de R.K.J.B. gewest Oostburg, de talrijke deelnemers, ge nodigden en belangstellenden verwel komde. Hij betrok in zijn begroetings woorden met name burgemeester A. P. Kostense, de kringvoorzitters van de N.C.B. van de kringen Oostburg, Hulst, 's-Heerenhoek, Steenbergen en Zeven bergen, diverse geestelijke adviseurs, etc. Het is, aldus dhr. Calon, voor West Z.-Vlaanderen een experiment, omdat een dergelijke groots opgezette sport dag voor de eerste maal in dit gewest gehouden wordt. De voorzitter riep al ler medewerking in om de sportdag zo goed mogelijk te doen slagen. Burgemeester Kostense van Biervliet riep vooral de Brabantse jongens en meisjes, welke voor het eerst in Z.-Vl. waren, een hartelijk welkom toe. Hij zei verheugd te zijn, dat Biervliet voor dit experiment is uitgekozen, omdat Biervliet door de sluiting van de Braak manpolder centraal in Z.-Vl. is komen te liggen. Wij zijn, aldus spr., erg ver heugd dat een dergelijke grote gebeur tenis in Biervliet kan plaats hebben, omdat deze gemeente sinds korte tijd in het bezit is van een prachtig sportvel dencomplex. Hij wenste de jongens en meisjes een prettige en sportieve dag toe. Allereerst marcheerden de jongens en meisjes het veld op en voerden prach tig gelijk een aantal oefeningen op mu ziek uit. Fel werd gestreden om de le plaatsen. De zeer gladde grasmat zorgde wel eens voor teleurstellende valpartijen, vooral bij het estafettelopen en touwtrekken. Niettemin genoten jong en oud met volle teugen van het gebodene. Zeer luid waren de aanmoedigende kreten van de „supporters vaders en moeders" langs het lijntje. De zeer geslaagde dag zal op 17 Juli in Standaertbuiten herhaald worden. Burgemeester P. V. M. Vercauteren uit Clinge reikte aan de meisjes de prij zen uit. De uitslagen waren: meisjes Alg. klassement: 1. Biervliet, 135 p., winnaar Van de beker; 2. Aardenburg. 126 p.; 3. Zevenbergen, 123 p.; 4. Lams- waarde, 122V2 p.: 5. Koewacht, 121 p., 6. St. Jansteen, 12OV2 p.; 7. Graauw, 117 p.; 8. Eede, 115 p.; 9. Philippine, IIIV2 p.; 10. 's-Heerenhoek, l041/2 p.. Jongens algem. klassement: 1. Nieuw Namen, 303 p., winnaar le prijs, een fraaie wisselbeker en een kleinere de finitieve beker; 2. Zevenbergse Hoek, 179 p.; 3. Halsteren, 175 p.; 4. Eede, 169 p.; 5. Biervliet, 161 p.; 6. Lamswaarde, 153 p.; 7. St. Jansteen, 144 p.; 8. Koe wacht, 140 p.; 9. Steenbergen, 137 p.; 10. Kloosterzande, 126 p.; 11. Graauw. 125 p.; 12. IJzendijke, 119 p.; 13. Aar denburg, 114 p.; 14. 's-Heerenhoek, 112 p.; 15. Zevenbergen, 107 p. een klein uurtje, dwars door de Purmer. Maar de Purmer is gevaarlijk terrein. De boeren zijn berucht vanwege hun ontduiking van diverse voorschriften omtrent het aanhouden van vee en het slachten. Een legertje ambtenaren zwerft door de polder. Dat weet Berend misschien nog beter dan de boeren. En dagelijks fietst hij met een pak achter op heen en weer tussen Purmerend en Monnikendam. Dat kan een poosje goed_ gaan, maar eens zal hij worden aange houden. Daar speculeert hij op. En het gebeurt. Op een mistige No vemberavond in 1942. Twee mannen van de C.C.D. Ze beschijnen zijn gezicht met een zaklamp en daarna hebben ze interesse voor het pak, dat achterop de rammelkast zit. „Wat is dat?" vragen ze bars. „Wasgoed," antwoordt Berend met een stalen gezicht. „M'n moe wast voor mensen in Monnikendam en dan moet ik het schone goed er heen brengen en het vuile weerom halen". De mannen grinniken. „Ja, dat zal wel. Maak maar eens open. Vooruit, bochel, schiet op". Zwijgend maakt Berend de leren rie men los en opent het papier. Er zit was goed in het pak, netjes gestreken en gevouwen. Een der ambtenaren graait er in bij het licht van de lamp van zijn collega. „Je hewwe toch geen vuile pote, heej?" vraagt Berend gemoedelijk. EEN voor uw vakantie-, strand- of fietstochten is in diverse modellen en mode kleuren van zuiver wollen kam- garen, ook wit en crème, met linnen effect weefsel, reeds vanaf f39,50 Een bijpassende met nieuw plissé, glad vanuit de taille, in diverse modekleuren, ook wit en crème, reeds vanaf f24,50 Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in VlissingenÜ Met een toepasselijk dankwoord van de kringvoorzitter, dhr. R. Calon, werd deze zeer geslaagde R.K.J.B.B. en R.K. J.B. sportdag besloten. Cadzand Granaat ontploft. Maandagmorgen ontplofte tijdens graafwerkzaamheden in de duinen tus sen Cadzand en Nieuwvliet een vlieg tuiggranaat. Ter plaatse is de firma J. den Oude uit Biervliet met een dragline bezig met werkzaamheden, welke nodig zijn doordat men de bunkers in de dui nen aanhet opruimen is. De granaat viel uit de bak van de dragline, terwijl deze zijn zwaai maakte om het zand elders neer te storten. Twee arbeiders uit Bier vliet welke ter plaatse aanwezig waren, liepen wonder boven wonder slechts lichte verwondingen op aan het gezicht en de benen. Het waren R. van Acker en P. van der Linde. Dr. Bom uit Cadzand verleende de eerste hulp, waarna de arbeiders per auto naar huis werden gebracht. Ondertussen blijkt wel, dat uiterste voorzichtigheid tijdens graaf werkzaamheden geboden is, omdat ter plaatse in de nabijheid van de herdijkte Zwarte Polder meerder oorlogstuig ver wacht wordt. „Want dan krijg ik van me moe De mannen grinniken en halen alle stukken uit elkaar, op zoek naar con trabande. Maar ze worden teleurgesteld. Het pak bevat inderdaad niets anders dan wasgoed. „Pak maar weer in," zeggen ze ont stemd, omdat ze misgegrepen hebben. Mopperend vouwt Berend de stukken wasgoed één voor één op, vouwt het pa pier weer dicht en trekt de riemen strak. „Nou, gedag hoor," zegt hij op vriende lijke toon. „En wel thuis". „Die moord mompelt een der ambtenaren. Enkele dagen later herhaalt zich deze comedie, nu in de andere richting. Eén van de ambtenaren is dezelfde van de vorige maal. De ander is nieuw. Berend kent hem niet. Het pak gaat weer los en de ambte naren graaien - ditmaal in het vuile wasgoed. Natuurlijk vangen ze bot. En Berend mag weer verder gaan, als hij het pak dichtgemaakt heeft. Nog een derde keer houden ze hem aan. Op de avond voor Kerstmis. Weer niets anders dan wasgoed. Nu krijgt hij een sigaret van een der ambtenaren, die met het misvormde kereltje te doen heeft. En daarna heeft Berend nooit meer last als hij met een pak, waarvan altijd één of twee stukken wasgoed in de wind wapperen, langs hen heen fietst. Ook niet als er twintig pond goeie ta bak tussen het wasgoed zit. Want Be-

De Schakel | 1960 | | pagina 1