ll BRILLEN alg. nieuws blad Feuilleton „Liefde ziel geen Lichaamsgebrek." VOOR west zeeuws-vlaanderen 15e Jaargang - Nr. 768 Vrijdag 10 Juni 1960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsfirij s f 1,10 p. kw.; franco p. post f 1,25 Prijs der adverte7ities ioct.per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 V_J DRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.;" Plaatselijk Nieuws Cadzand Raadsvergadering De Raad der gemeente Cadzand kwam vorige week in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester J. A. Leenhouts. Afwezig was de heer Iz. de Hullu met kennisgeving. De straat in het uitbreidingsplan Cadzand-Bad, waar thans een blokje van 5 woningen in aanbouw is, zal „Egelantierlaan" heten, aldus besloot de raad. Het verzoek om een subsidie uit de ge meentekas te mogen ontvangen, gedaan door de Centrale van Kath. Mihtaire Tehuijzien, werd z.h.st. afgewezen. Goed gunstig werd beschikt op de subsidie aanvragen van: a. de Ontwikkelings commissie West Z.-Vlaanderen, die voor 1960 een subsidie van 10 ct. p. inwoner kreeg toegewezen: b. de Stichting Zeeuwse Visserijschool te Vlissingen, met toekenning van een subsidie van f 50,- voor 1960; c. de Interkerkelijke Commissie voor Maatschappelijk Werk in West Z.-Vlaanderen, aan welke ter afrekening over 1958 een bedrag van f 16.98 werd toegekend en een voor schot van f 310,- voor 1959; d. de Clas sical Commissie voor Maatschappelijk Werk en Gezinszorg der Ned. Herv. Diaconiën in West Z.-Vlaanderen, welke een subsidie van f 357,79 kreeg voor '59. Aan P. de Lijser Jr. en L. de Winter werd ontheffing in de aanslag honden belasting verleend over 1960 en aan mevr. de wed. J. de Groote ontheffing in de aanslag straatbelasting 1960. De ten behoeve van het Rijksperso neel genomen salarisherzieningen wer den door de raad van overeenkomstige toepassing verklaard op het gemeente- personeel. Op voorstel van B. en W. werd de jaarwedde van mevr. J. C. M. Heinsdijk-de Die, die in dienst is van de gemeente als schoolschoonhoudster, vastgesteld op f 850,- per jaar, terwijl een instructie voor de schoolschoon houdster werd vastgesteld. Besloten werd aan R. la Gasse een tegemoetkoming van f 300,- te verstrek ken in de kosten van verbouwing van zijn woning, voor zover deze betrekking hebben op de ziekte van zijn vrouw. B. en W. vroegen en verkregen mach tiging om tot aanbesteding van de aan leg van een parkeerterrein over te gaan, hetwelk is geprojecteerd op het terrein van de voormalige haven te Cadzand. De aanbesteding als genoemd zal ge schieden na verkregen machtiging van de Hoofdingenieur-directeur. In ver band met de aanleg van genoemd par keerterrein werd besloten van het Wa terschap „Het Vrije van Sluis" bedoeld terrein, ter grootte van 5000 m.2, te hu ren tegen een huursom van f 200,- per jaar, terwijl bovendien nog een perceel van 1100 m2 zal worden aangekocht van de N.V. Badplaats Cadzand-Kivieten Polder voor de prijs van f 1,- per m2. In verband met de exploitatie van de bij de gemeente in huur zijnde stran den werdien heffingen vastgesteld voor bepaalde objecten. Zo zal als staangeld voor een badcabine een bedrag van f 15,- worden geheven per seizoen. Het oude recht bedroeg f 7,50. Zo zal voorts voor het hebben van een verkoopge legenheid op het strand een recht van f 250,- per seizoen verschuldigd zijn, terwijl de exploitanten van strandstoe- len-verhuurinrichtingen per strandstoel per seizoen f 2,50 dienen te betalen. B. en W. werden gemachtigd nadere regelen te stellen in verband met de openbare orde op het strand. Overeenkomstig de richtlijnen van de Minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid werd de huur van de woning wetwoningen O 48a, O 48d, M 79a en M 79c, vastgesteld op f 9,50 per week, dit ingaande 4 April 1960, terwijl de overige woningwetwoningen ingaande die datum een huur van f 10,20 zullen gaan doen. Op voorstel van B. en W. ging de raad in principe accoord met de door de stedenbouwkundige ontworpen bebouwing op het perceel grenzende aan de villawijk aan Cadzand-bad. Inzake het venten op de stranden en de voor het publiek toegankelijke ter reinen, werd de politieverordening ge wijzigd. Dit zal in den vervolge slechts kunnen geschieden met vergunning van B. en W. Besloten werd de twee toegewezen woningwetwoningen te bouwen in het ten zuiden van het dorp gelegen uit breidingsplan. Hiervoor werd 610 m2 grond aangekocht van dhr. J. Kools- Luteijn voor f 2,- per m2 en 265 m2 grond voor f 1,- de massa, welke laatste grond bestemd is voor de aanleg van een openbare weg. Ooitburg Raadsvergadering. De Raad der gemeente Oostburg ver gaderde vorige week, onder voorzitter schap van loco-burgemeester A. P. Modde. De heer Ph. A. de Vuijst werd voor de tweede maal tijdens deze zit tingsperiode van de raad, als raadslid beëdigd. Vorig jaar bedankte hij als raadslid omdat hij het met bepaalde zaken, o.m. het beleid, niet eens was. Thans volgde hij op zijn beurt zijn op volger op de lijst gem.belang, de heer Verhage, weer op. Mej. Jansen berichtte de raad, dat zij haar benoeming als kleuterleidster van de openb. kleuterschool aanvaardt. Van het comité 5 Mei-viering was een schrijven binnengekomen, waarin zij een financieel overzicht gaf van de kosten der feestviering. De gemeentelij ke garantie voor dit feest had men niet behoeven aan te spreken. De voorzitter bracht de bevolking dank voor de grote offervaardigheid. Algemeen was de raad van oordeel, dat men te Oostburg op waardige wijze de bevrijding herdacht had. De heer Broodman brak een lans voor het bedrijfsvoetbal. Hij zette uiteen, dat de voetbalvereniging Oostburg in de zomermaanden het voetbalterrein practisch niet gebruikt. Hij vroeg B. en W. met nadruk te willen bezien of het voetbalterrein alsnog voor zomeravond voetbal beschikbaar kan worden gesteld De slijtage van de grasmat zou wel mee vallen, dacht dhr. Broodman. Uitvoerig werd gediscussieerd over de gronden van dhr. Ie Nobel en de moei lijkheden voor degeen die reeds gebouwd hebben of gaan bouwen aan de Zuidwal. De heer Leenhouts drong er op aan, dat voor deze voor Oostburg brandende kwestie eens eindelijk een oplossing ge „®e !25rüïernaeFter" OOSTBURG vonden wordt. Weth, Gouze zette de gehele geschiedenis rond deze bouw- kwestie nog eens uiteen en zei, dat de basis om een gesprek met de verschil lende partners te beginnen, thans ge vonden is. Van de N.V. P.Z.E.M. was een schrij ven ontvangen inzake de aanleg van onrendabele gebieden. Algemeen was de raad van oordeel, dat men aan een ge forceerde aanleg van electriciteit voor alsnog niet kan denken. Zowel de Pro vincie als het Rijk zouden in de alge mene kosten dienen bij te dragen. De Ontwikkelingscommissie West Z.-Vlaan deren vroeg en verkreeg een bijdrage van f 0,10 per inwoner. Een schrijven van de fa. Christiaan- sen te Oostburg, waarin uitstel wordt gevraagd tot Aug. om de onteigende percelen te ontruimen, gaf veel stof tot spreken. De fa. Christiaansen heeft de bedrijfsgebouwen nog niet gereed. De raad wilde het bedrijf graag tegemoet komen, doch sprak er nog een hartig woordje over. De heer Dekker vond, dat het bouwbedrijf veel voor Oostburg heeft gedaan, doch dat het ook ten op zichte van de eigen gebouwen een ze kere verantwoordelijkheid heeft. Het hele geval ligt a lj aren voor schandaal. Ook heeft het bedrijf lang genoeg ge weten dat het ter plaatse moest wijken. De voorzieningen aan de bedrijfsgebou wen hadden tijdig getroffen moeten worden. De Gebr. Brugge te Oostburg kregen geen bouwgrond op het Ledel- plein toegewezen naast het Ledel- theater. De raad meende, dat een ga rage naast het Ledeltheater wel heel erg uit de toon zou vallen. De grond is bestemd geweest voor openbare doel einden. Gedacht werd aan een b.l.o.- school of een markthal. De Chr. Nat. school kreeg voor het vakonderwijs een bedrag van f 446,69 toegewezen. Met 10 aandelen, groot elk f 1000.-, zal de gemeente deelnemen in het gemeenschappelijk kapitaal van de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten. Een voorstel tot vaststelling van een nieuwe bouwverordening werd aange houden tot de volgende vergadering. Aan dhr. G. v. d. Vijver werd een premie verleend voor de verbouwing- van de bestaande woning Zandstraat 1. Aan de P.T.T. werd een perceel grond verkocht aan de Bredestraat. De heer v. Hee informeerde tijdens de rondvraag of er reeds sollicitanten zijn voor de functie van bode-concierge. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. In de volgende vergadering zullen voorstel len in dere gedaan worden. Ook zal dan de nieuwe instructie worden vastgesteld. De heer de Koene vroeg B. en W. naar een schrijven van dhr. J. Riemens te Oostburg, waarin deze had verzocht achter zijn woning in de Violetstraat kippenhokken te mogen bouwen. De be doeling was een uitneembaar houten kippenhok. Weth. Modde meende, dat een houten kippenhok in strijd is met de bouwverordening. Bovendien is de plaats zeer ongeschikt. Op de bedoelde grond zou het hok al binnen de twee jaar geruimd moeten worden i.v.m. het uitbreidingsplan. Uitvoerig lieten na genoeg alle raadsleden hun licht schij nen over het kippenhokprobleem, dat men eendrachtig tot een goede oplossing wilde brengen. Weth. Modde sprak hier in het wijze woord, laten B. en W. nou eerst maar eens met de 'betrokkene spreken, dan komt er voor die man heus wel een oplossing ergens. De heer Dekker had bij geruchte vernomen, dat de 2de hands gekochte vuilnisauto een stevige miskoop zou zijn. De auto zou lekken dis een mandje en een behoorlijk aantal mankementen vertonen. Inder daad, zo bevestigde de heer Modde, is men tot nu toe niet erg gelukkig met de wagen. De pech begon al, toen de gemeentewerklieden de wagen ophaal den. Al bij Bergen op Zoom begaven de banden het. Nieuwe banden moesten worden omgelegd eer de wagen Oost burg kon bereiken. De rekening is ech ter nog niet betaald. Op voorstel van de raadsleden werd vastgesteld, dat de ge maakte onkosten van de rekening zul len worden afgetrokken. Voorts bracht de heer Dekker het b.l.o.-onderricht ter sprake. Hij had vernomen, dat voor de debiele-klas een belangstelling van 25 kinderen zou zijn. De uitbreiding van de school zou echter niet door kunnen gaan, omdat Oostburg's gemeentebe stuur geen medewerking wilde verle nen voor nog meer leegstaande nood woningen ter beschikking van de school te stellen. De voorz. ontkende, dat tot de raad of het gemeentebestuur enig verzoek zou zijn gericht om deze barak ken beschikbaar te stellen. Hij hoopte, dat men spoedig tot stichting van deze klasse zou overgaan, omdat de gemeen te Oostburg anders genoodzaakt zal zijn de noodwoningen te verkopen. Hoofdplaat Raadsvergadering De Raad der gemeente Hoofdplaat kwam in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. F. C. Temmerman. Na het openings woord werden de notulen der vorige vergadering ongewijzigd vastgesteld. Van G.S. was goedkeuring ontvangen op het raadsbesluit van 26 April inzake de verhoging der huren van de wonin gen in eigendom van de gemeente. De voorzitter maakte melding van de opening van het Abdijgebouw als pro vinciale griffie van Zeeland op 17 Mei j.l. door H.M. de Koningin. Tot slot deelde de voorz. mee, dat B. en W. en de gemeente-secretaris aanwezig zijn ge weest op 1 Mei j.l. bij de intrede en be vestiging van de heer H. Begeer als pre dikant van de N.H. Gemeente te Hoofd plaat. Op 27 Juni 1958 nam de raad het be sluit het bouwland, in eigendom van de gemeente en verpacht aan de heren V. Hoogerwerf en Th. Martens, in pacht prijs te verhogen van f 185,- tot f 220,- per ha., dit nadat betrokkenen hadden toegestemd in een verhoging, waarmee door Maartje Zeldenrijk. 8 Als ze samen in de ochtendschemering- op de Purmerender markt lopen, vraagt Tinus zo langs z'n neus weg: „Wat ver dien je eigenlijk bij Breebaart in de week?" Berend aarzelt alvorens te antwoor den. Eigenlijk heeft niemand er wat mee te maken, dat hij bij Breebaart zo'n beetje de duvelstoejager is en dat hij daar vanwege zijn lichaamsgebrek nooit een volslagen dagloner zal kunnen wor den. Aan de andere kant is Tinus de enige vriend die hij bezit en neemt Ti nus hem omtrent zijn koopmansweder- waardigheden toch ook in vertrouwen. „Twee gulden per week," antwoordt Berend en zijn stem klinkt nors, maar Tinus let niet op de zachtrode gloed, die over Berends gezicht glijdt. Hij re kent. En de jongen, die op de lagere school niet verder gekomen is dan de derde klas en ternauwernood met be hulp van een telraam tot tien kon tel len, rekent nu vlug op zijn vingers uit: „Twee gulden in de week, dat is zowat tien in de maand en dat is laat es iffe kijke dat is honderd in een jaar". Tinus knikt voldaan over zijn reken prestatie. „Ja, honderd in een jaar. Of wel: vijf fietsbanden. Dat is nog geen fietsband per maand. Honderd dat is laat es effe kijken en de tien vin gers komen er weer aan te pas, dat is krek 25 pakjes shag in een jaar. Nou, laat die Breebaart de kouwe koorts maar krijgen. Als je met mij sa men doet, verdien je tien keer zoveel. Als je een beetje geluk hebt, tenminste. En als je precies doet, wat ik je peg. Ja, tien keer zoveel. Dat is en weer wordt er diepzinnig op de vingers gerekend - dat is duizend gulden in een jaar. Nou?" Het ligt Berend op de lippen om te zeggen: „Je bent gek". Maar hij slikt het bijtijds in. En omdat hij er geen steek van gelooft, zegt hij enkel maar: „Ik vind het best". Tinus staat stil in een hoekje van de markt. Hij kijkt zijn kleine kameraad onderzoekend aan. Dan gaat hij weer verder. „Je gelooft me niet, Berend," zegt hij triest. „Best. Je zult het zien. Als je maar doet, wat ik je zeg en als je je oren en je ogen maar goed open houdt". Berend houdt die morgen zijn oren en ogen wijd open en doet precies, wat Tinus van hem verlangt. Berend kan fietsen en heeft in zijn vrije tijd van oude onderdelen een rammelend vehi kel in elkaar gezet. Het ding is mis schien geen gulden waard, maar het rijdt en er zitten zelfs behoorlijke ban den om. Berend krijgt na afloop van de markt een adres in Monnikendam en daar moet hij een pak heen bren gen. Hij haalt zijn fiets op en na de middag is hij met het zware pak op weg naar Monnikendam. Zonder onge lukken wordt het op de plaats van be stemming afgeleverd en Berend ver langt - gedachtig aan de instructies van Tinus - boter bij de vis. Hetgeen geschiedt: zeshonderd gulden, in mooie briefjes van 25. Op de terug-weg is Berend doodsbe nauwd dat hij het geld zal verliezen en daarom stuurt hij met één hand en met de andere bedekt hij het papieren geld in zijn broekzak, want een porte- monnaie of portefeuille heeft hij niet. Laat in de middag overhandigt hij zwijgend, maar met een gevoel van triomf, het geld aan Tinus. Zijn eerste opdracht is volbracht, zonder moeilijk heden. Tinus telt het geld secuur na en als het klopt knikt hij voldaan. Een briefje van vijf en twintig is de beloning voor Berend. „Hier, joj, da's voor jou, je hewwe het eerlijk verdiend. Dat is twee en een halve maand loon van Bree baart. En dat he je verdiend in twee en een half uur. Zeg thuis niks over wat je doet, maar zeg alleen maar, dat je niet meer naar de tuin gaat. En Za terdags geef je je moeder een tientje. Zal je haar zien kijken Tegen de avond is Berend weerthuR Moeder Annie kijkt hem onderzoekend aan. Van Tinus heeft hij die morgen een pakje sigaretten gekregen en als hij bij de kachel zit zich te warmen, haait hij het pakje te voorschijn en steekt een sigaret op. Moeder Annie begrijpt er niets van, want ze geeft hem Zater dags twee kwartjes zakgeld en daar moet het kerkgeld ook van betaald worden. Maar ze is een verstandige vrouw en zegt niets. 's Avonds - als de mannen thuis zijn - komt het hoge woord er uit. Want vader Bongert is van mening, dat An nie het zelf wiel weer kan doen en Bree baart heeft aangedrongen op spoed de aardappels moeten er vóór de vorst invalt uit en ze kunnen Berend er wel bij gebruiken om de aardappels te ra pen. Ja, dat heeft hij die middag aan Bongert gezegd. Berend schudt zijn hoofd en zegt kortaf: „Ik ga niet meer naar de tuin". Meer niet. Grote verwondering in de kamer. Vier paar ogen richten zich op Berend, maar die blijft rustig roken. „Wat zel'e we nou hewwe begint Arie, maar Berend wuift met zijn hand en kijkt zijn broer veelbetekenend aan. „Bemoei jij je er niet mee. Moeder zal er geen cent aan tekort komen. Zaterdag krijgt ze tien gulden van me en voortaan

De Schakel | 1960 | | pagina 1