£sso JAPONNEN BOBBE ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN v__ Plaatselijk Nieuws Zijn er verjaar- of feestdagen in 't zicht Laat dan WIM FENIJN uw leverancier zijn ZOMER stad, strand en feest. zó leuk zijn ze 1 f 27,50, f 29,50, f 33,50 euilleton „Liefde ziel geen LictamsgeM." dejchakel Al G NIEUWS BLAD 'S' 7<tirgang - Nr. yby Vrijdag 3 Juni 1960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s fi,iop. kw.; franco p. post f1,15 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 419 DRUKKERS-UITGEVERS: F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL, Schoondljke Uitstekend geslaagde kerkedag. Al maanden lang is men in Hervormd Z.-Vl. bezig geweest met de voorberei dingen voor de kerkedag. In gespreks- kringen is het boekje, dat als thema voor deze dag gold: „Wie oren heeft om te horen, die hore", uitvoerig besproken. De kerkedag wil meer zijn dan alleen maar een bespreking van interessante studielectuur. Het is een ontmoetings bij eenkomst van hervormden, die samen één gedachte hebben, n.l. het dienen van Jezus Christus. Donderdag j.l. was het dan zover. De organisatie, die aan een klein comité bijna grijze haren bezorgde, bleek te kloppen. Ook het eer werkte mee. Zó goed zelfs, dat het in de grote tent, opgesteld op het sportterrein, broeiend heet was. In de Herv. Kerk werd ter inleiding van deze dag een kor te kerkdienst gehouden. De liturgie was in handen van Ds. L. Brinkman. Ds. Stern uit Sas van Gent was de predica- tor. Hij sprak naar aan^iding van Hand. 1:8: „En gij zult mijn getuigen zijn". Medewerking aap deze dienst, die zeer goed bezocht was, verleende het Herv. kerkkoor uit Cadzand, de trompetist H. van de Berge uit Axel en de heer H. Zonnebelt uit Terneuzen, organist. Voor de kinderen was er een dienst apart, zo dat de ouders hun volle aandacht op deze dienst konden richten. Na afloop van de dienst wandelde men gezamenlijk naar het sportterrein, waar werd begon nen met een gemeenschappelijke maal tijd, welke een zeer genoeglijk verloop had. Het muziekgezelschap „Excelsior" uit Cadzand begeleidde de massale sa menzang, die in handen van mevr. Stern uit Sas van Gent een waar succes werd. Ook de kinderen, die in de morgendienst bepaalde liederen hadden geleerd, kre gen tijdens deze samenzang gelegenheid hun kunnen te tonen. Tijdens de begroetingen sprak namens de gemeente Schoondijke loco-burge meester De Feijter. Hij betreurde het, dat burgemeester Van Rosevelt nog steeds zeer ernstig ziek is en deze kerke- daggangers niet zelf kon begroeten. Hij prees zich gelukkig dat te Schoondijke een zeer prettige samenwerking is tus sen de kerk en de gemeente, wat o.m. bleek uit het feit. dat deze kerkedag op het gemeentelijke sportveld gehouden kon worden. Ds. de Jong uit Groede. de praeses van de classis IJzendijke, sprak namens deze zijn warme waarde ring uit voor de organisatoren van deze dag. Wat gaf de organisatoren het élan tot deze krachtsinspanning? Waarom kwamen die vele kringleden steeds weer samen om te spreken over al die dingen, welke de Herv. Kerk beroeren? Daar zit, aldus spr. achter, bewust of onbewust, het weten dat ons geloof staat of valt met het leven met de bijbel. Uitvoerig stond spr. stil bij het overgaan van Ds. van der Linde uit Middelburg naar de R.K. Kerk. Overtuigd heeft Ds. van der Linde ons niet, toen hij zijn inlichten openbaarde. Wij hebben ons in de ach ter ons liggende tijd te weinig aange trokken van de bijbel. Wij moeten terug tot de wet en tot de getuigenis. Wij moe ten terug naar het Woord. Wij kunnen de zaak van de reformatie niet opgeven. De kerkedag kan het enig gemeende petroleum. Heineken's Bier, Prik- of Wemco-Limonade P.S. Ook voor alle Was-artikelen Beleefd aanbevelend, WIM FENIJN - Telefoon 506 - BHESKENS antwoord zijn op al deze vragen. Wij moeten bezig zijn met de bestudering van de bijbel. Bewaar, aldus Ds. de Jong in zijn ontroerende toespraak, het pand u toevertrouwd en wees er mee bezig. Een forum o.l.v. Ir. Stulen uit Ter- neuzen behandelde een aantal vragen welke bij de bestudering van het kerke- dagboekje zijn opgekomen. Het kerkedagspel, geschreven door wika De Haan, „Wie oren heeft hore". gebracht met veel vaart door jongeren uit Z.-Vl., bracht het gehele probleem nog eens duidelijk onder de ogen van de geboeid toekijkende mensen, die de grote tent geheel vulden. Ds. Oude Wolbers uit Koksijde (B.) deed een warm beroep op de kerken van Z.-Vl. om hun Vlaamse broeders bij te staan. Aan de hand van zeer frappante voorbeelden toonde hij aan, hoe moeilijk het protestantisme in België het heeft. Zeeuws-Vlaanderen, aldus de Belgische predikant, moest zich meer de zorgen van de kleine protestantse gemeen schappen aantrekken. Wika De Haan, die de leiding had van deze dag, sloot met een kort woord de geslaagde bijeenkomst en bracht warme dank aan de grote groep medewerkers. In de kerkdienst van de Ned. Herv. Kerkdag werd gecollecteerd voor de Oecumenische hulp aan vluchtelingen, hetwelk een bedrag van f 135,- opbracht en t.b.v. de noodlijdende gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen, hetwelk f 140,66 op bracht. Biervliet Zeehengelwedstüjd. Door de hengelaarsvereniging „De Braakman" werd in de Schelde nabij Hoofdplaat de voor Hemelvaartsdag tra ditioneel geworden internationale zee- hengelwedstrijd georganiseerd, welke onder uitermate gunstige weersomstan digheden kon worden gehouden. Het was de vierde maal in successie, dat de hen gel sportliefhebbers uit Nederland __en België hun werphengels in het visrijke water van de Schelde konden uitgooien. Ditmaal waren er 533 hengelaars (sters) Ook van de zijde van het publiek be stond enorme belangstelling. Vele vissers waren vergezeld van hun echtgenoten en kinderen, die een heerlijke picknik hielden, terwijl vader of verloofde aan het vissen was. Om half zes 's avonds werden de voorzitters van de deelne mende verenigingen alsmede 't bestuur van de plaatselijke vereniging en de V.V. V., door B. en W. op het gemeentehuis ontvangen. Burgemeester Kostense sprak een hartelijk welkomstwoord en zei het zeer op prijs te stellen, dat de Biervlietse vereniging op haar beurt tracht Biervliet's naam in brede kring bekendheid te geven. Hierop volgde een gezellige receptie. Om zes uur werd het grote gezelschap door de drumband en de Kon. Harmonie van het gemeentehuis afgehaald en begaf men zich naar de zaal van hotel „De vriendschap" voor de prijsuitreiking, hetgeen door burgemees ter Kostense werd gedaan met een toe passelijk woord. De uitslag was als volgt: 1. G. van Acker, Hoofdplaat, 535 pt. plus beker voor de eerste Nederlander; 2. J. Gurdebeke, Blankenberghe (B.), 515 pt. plus beker voor de eerste Belg; 3. F. Donze, Othene, 485 pt. plus beker voor de tweede Nederlander; 4. M. Aarden, Bergen op Zoom, 475 pt. plus beker voor de derde Nederlander; 5. A. v. d. Hoek, Scherpenisse, 470 pt.; 6. Deugd, Groede, 455 pt.; 7. Van Tichem, Scherpenisse, 435 pt.8. P. Mommaes, Vlissingen, 425 pt.9. I. de Nooijer, Vlissingen, 415 pt. 10. C. de Feijter, Zaamslag, 410 pt.11. W. Baenteghem, Blankenberghe (B. beker voor de tweede Belg; 12. R. de Tond, Nieuwpoort (B.), 405 pt., plus beker voor de derde Belg; 13. Ch. de Ruijsscher, Hoofdplaat, 400 pt.14. H. de Smidt, Hoek, 395 pt.15. Riou, Nieuw poort (B.), 390 pt.16. M. Rouw, Vlissin gen, 385 pt.; 17. P. Eloe, Hoek, 380 pt.; 18. v. Landeghem, Stegenen (B.), 370 pt.; 19. B. van Mevendaal, Kloosterzande, 370 pt.; 20. L. Lyon, Eeldoo (B.), 360 pt. De eerste Hollandse dame behaalde de 35e prijs, waardoor zij een beker ont ving. Het was mevr. van Gorsel uit Scherpenisse met 290 pnt. De eerst ge klasseerde Belgische dame behaalde de 53e prijs en kreeg de beker toegekend uitgeloofd voor de le Belgische dame. Het was mevr. Maas uit Nieuwpoort. Burgemeester A. P. Kostense trok de prijzen voor de grote verloting die de H. S. V. „De Braakman" hield ter gele genheid van deze zeehengelwedstrijd. Groede Raadsvergadering. Burgemeester J. C. Everaars presi deerde vorige week weer de raadsver gadering. Hij was weer hersteld van een hersenschudding, die hij geruime tijd geleden had opgelopen. In zijn openingswoord bracht de bur gemeester dank aan de beide wethou ders en het gemeentepersoneel voor de wijze waarop men de zaken, gedurende zijn afwezigheid, heeft behartigd. De raad besloot het verplaatsingskos- tenbesluit voor ambtenaren toe te pas sen voor de heer van Ommen en hem een tegemoetkoming te verlenen voor de gemaakte kosten van verhuizing. G.S. keurden het raadsbesluit tot aan koop van het pand Drieweg O 231 goed. Volgens een mededeling van B. en W. aan de raad zijn de bouwgronden bij de Uitvalsweg bijna geheel verkocht. Op zeer korte termijn zal de raad het nieu we uitbreidingsplan voorgelegd krijgen. De herziening van het bestaande plan is hard nodig, nu de bouwgronden te Groede zo snel van de hand gaan. De bekende 5 pCt. salarisverhoging en de 2V2 pCt. huurcompensatie, volgens VOOR Dit zijn de jurkjes voor Keuken hof en Champs Elysées, voor stad en strand en feest, Juichende bloemen op diverse prima cottons, reeds vanaf Ook in de grotere maten Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen!! de richtlijnen verstrekt door de Minis ter, werden door de raad van toepas sing verklaard voor het gemeenteperso neel. De begroting 1959 werd gewijzigd. Met de gemeenten Nieuwvliet, Schoon dijke en Breskens werd een gemeen schappelijke regeling aangegaan voor de keuringsdienst voor vee en vlees. De vier burgemeesters van deze gemeenten vormen het bestuur van de veekeurings dienst. De thans lopende regeling is volkomen verouderd en zal worden aan gepast aan de moderne eisen, welke de veranderde omstandigheden stellen. De heer Salomé bracht tijdens de rondvraag de vuilnisbelt bij de Krabben- dijk ter sprake. Deze ligt te dicht bij de buurtschap. Ook B. en W. waren deze mening toegedaan en zullen trachten deze vuilnisbelt een eind te verplaatsen. De heer Marijs, welke door familieom- door Maart je Zeldenrijk. Maar gebruiksartikelen en genotsmid delen kun je niet meer zo gemakkelijk kopen als voorheen. En wat in de eerste wereldoorlog O.W.-er heette, noemt men in de tweede wereldoorlog zwarthande laar. De ouderen herinneren zich de O.W.-ers nog wel en ze denken dan ge lijk weer eens aan Jaap Waaijboer. Boze tongen voorspellen, dat „die hufter wel weer geld zal gaan verdienen aan de oorlog". Waaijboer maakt zich overigens nergens druk over, want hij heeft wer kelijk genoeg voor de resterende jaren van zijn leven en hoewel hij in geen en kele kerk komt en het nooit overluid zegt, begrijpt hij zeer wel, dat „hoe dichter ik nader" langzamerhand ook op hem van toepassing gaat worden Nee, hij blijft stilletjes op zijn erf, heeft er voor de liefhebberij een paar koetjes en een keu, wat kippen en een hok met konijnen, terwijl hij ook nog een stukje tuin bewerkt. Waar zal hij zich dan nog verder druk over maken? De appel valt evenwel niet ver van de stam. Tinus Waaijboer heeft altijd geld op zak. En als hij op de Dinsdagse markt in Purmerend in gesprek raakt met iemand, die wel aan fietsbanden weet te komen steekt Tinus zijn brede kop dichter bij de spreker en even later ver dwijnen ze in een café'tje op de Kip- penmarkt. Diezelfde avond worden er tien rijwielbuitenbanden gebracht op het erf van Jaap Waaijboer. En voor de verblufte Jaap uit zijn woorden kan komen, is Tinus al bij de leverancier, duwt hem wat in de handen en ver dwijnt met de tien fietsbanden naar de hooizolder. Als Tinus weer beneden komt, staat vader Waaijboer met gefronste wenk brauwen hem op te wachten. „Wat mot je deer nou mee? Je hewwe gin inse een fiets. Je kenne niet inse fietse?" Tinus knijpt een oogje dicht en grin nikt. „Hew ik zeit, dat ik gong fietse? Ik hew banden kocht. En ik ga ze weer verkopen. Maar nou nog niet. Nee, nou nog niet. Dat kan wel efkes wachten, heej? En dan ken ik een paar centen eraan verdienen, heej?" Vader Waaijboer staat sprakeloos. Is dat zijn zoon, die in de buurt „gekke Tinus" wordt genoemd? In een oogwenk begrijpt hij wat de bedoeling is van zijn zoon. En in een flits ziet hij z'n eigen jeugdjaren weer terug, drie-, vier en twintig jaar geleden. Was hij zelf in dertijd ook niet zo begonnen, zij het dan wel niet met fietsbanden, maar met kalveren? Hoofdschuddend gaat vader Waaij boer weer naar de keuken terug. En aan z'n vrouw zegt hij enkel: „Tinus het bande kocht. Voor de fiets. Om weer te verkopen. Zo'n jongen toch Het blijft niet bij dat ene handeltje. Een paar weken later stond Tinus voor zijn vader in de opkamer en hield z'n hand op. „Ik wou wat geld hewwe, zo maar". Waaijboer kijkt zijn zoon onderzoe kend ann, maar Tinus grinnikt weer op zijn bekende manier. „Geef me maar vijfhonderd gulden," voegt hij er aan toe. „Vijfhonderd gulden ben .ie Maar iets in de blik van zijn zoon. die opeens niet meer grinnikt, weerhoudt hpm het laatste woord uit te spreken Zwijgend opent hij zijn kabinet en haalt er vijf briefjes van honderd gulden uit Tinus ne^mt ze in ontvangst alsof het vijf dubbeltjes zijn en stopt ze in zijn zak. „Over een poosje kun je het met rente terugkrijgen," zegt de jongen, die op school veinsde niets van rekenen te begrijpen. Nog een keer vraagt Tinus om geld en krijgt het. Daarna niet meer. Maar op een dag schuifelt Tinus naar de hooi zolder en komt met een groot pak te voorschijn. Hij slingert het op z'n rug, trekt buiten zijn klompen aan en gaat naar de stad. Tegen de avond is hij weer terug en als hij in huis zijn brood gegeten heeft, haalt hij een splinter nieuwe portefeuille uit zijn zak, telt er elf briefjes van honderd gulden uit en geeft die aan zijn vader. „Zo benne we weer kiet, vader," zegt hij, terwijl hij achteloos de portefeuille met de rest van het geld in zijn zak steekt. Maar niet zo snel, of vader Waaijboer heeft gezien, dat er meer briefjes van hon derd in zitten. Langzamerhand groeit de welstand bij Tinus. Niet uiterlijk. O nee, want hij kan niet scheiden van zijn grote, geel geschilderde klompen en zijn blauwe, verschoten boezeroen. Alleen de oude, versleten manchester broek is ver nieuwd. Maar voor de rest is Tinus' uiterlijk nog dat van „gekke Tinus". Al leen heeft hij nu niet 'enkel wat losse guldens, kwartjes en centen in zijn broekzak, nu is er ook een goed gevulde portefeuille aan een ketting achter zijn boezeroen. En hij is tegenwoordig meer langs de weg dan thuis. Een enkele keer houdt een Duitse soldaat hem wel eens aan bij de Beem- sterbrug of aan de voet van de Purme- renderweg. Maar al heel gauw ziet de soldaat, dat de iongen niet helemaal honderd procent is en als een gediensti ge voorbijganger de militair dan eens duidelijk maakt, dat het de dorpsgek is, dan heeft Tinus nooit meer iets van de soldaten te vrezen. Behalve dan dat zijn vader vermoedt

De Schakel | 1960 | | pagina 1