BOBBE CORSETTEN 14-daagse markt ie Breskens Maandag 30 Mei a.s. OUWENDIJK ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Plaatselijk Nieuws Feuilleton „Liefde ziet geen Lidiaamsgebrek." Zelden Zomerjaponnen Reeds vanaf 27,50, 32,50 3950 In verband mei 2e Pinksterdag wordt de gehouden op Vervolgens iedere 14 dagen, ie be ginnen op Maandag 13 Juni a.s. De gezamenlijke kooplieden. 15e Jaargang - Nr. 76b Vrijdag 27 Mei 1960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p. kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties io ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.(«*i - GiRO 358296 Breskens Jubileumfeest School met de Bijbel. Zaterdag j.l. werd in de Herv. Kerk op sfeervolle wijze het feit herdacht dat de School met de Bijbel 50 jaar geleden werd geopend. De heer J. de Koning, vice-voorzitter van het schoolbestuur, kon een groot aantal oud-leerlingen, ouders, genodigden en belangstellenden verwelkomen. Hieronder waren o.m. bur gemeester J. A. Eekhout van Breskens, de heer J. van IJselsteijn uit Middelburg- namens de Nat. Schoolraad, het onder wijzend personeel, vele vertegenwoordi gers van zusterscholen, kerkeraden, enz. In zijn begroetingswoord zei de heer De Koning dat er blijdschap om het 50-jarig bestaan van de school was, maar ook om de vreugde, dat men in staat is iedere dag opnieuw de kinderen te laten ge nieten van het Christelijk onderwijs. De aanwezigen zongen hierna „Dankt, dankt nu allen God", waarna uit Psalm 78 enkele verzen werden voorgelezen. Na samenzang sprak de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. van Haneghem, een herdenkingsrede uit, waarin hij de geschiedenis van de ontwikkeling van de school in een rustig betoog uiteenzette. In 1909 werd de gedachte om ook te Breskens een School met de Bijbel te stichten geboren. We waren geen voor trekkers, want toen de school in 1910 geopend werd, waren we in Nederland precies de 1002e School met de Bijbel. Het was echter zo, dat een aantal kin deren van Breskens in Groede de school bezocht. Deze kinderen moesten iedere dag zo'n 5,5 km. heen en weer lopen. Nu, aldus de heer Van Haneghem, halen we de buitenkinderen per auto. Op 7 Sept. 1910 gingen de deuren van de nieuw ge bouwde school open. Het onderwijs kwam op gang. Het eerste hoofd was de heer J. Vriezema, die zeer veel voor het onderwijs maar ook voor Breskens heeft gedaan. Er waren in de begin periode 46 leerlingen. Was de school eerst speciaal bedoeld voor een bepaalde christelijke groepering, toen men later vanuit de Herv. Kerk plannen had voor de oprichting van nog een christelijke school te Breskens, zijn er besprekingen geopend. Men kwam tot overeenstem ming. Het bestuur werd uitgebreid. De verschillende te Breskens aanwezige kerkelijke groeperingen werden in het schoolbestuur opgenomen. Het werd een „gemengde" christelijke school, voor alle groeperingen. Dit heeft tot op heden zeer bevredigende resultaten afgewor pen. In 1935 werd de school uitgebreid. Van een twee-klassige school werd door verbouwing een 5-klassige gemaakt. Ook het aantal leerkrachten werd uitgebreid. Het 25-jarig jubileum werd op feestelijke wijze gevierd. De bezettingsjaren waren- voor het onderwijs en de school niet zo gunstig. Al in 1939 werd de school ge vorderd wegens de mobilisatie. Gedu rende enige jaren moest het onderwijs toen op gang gehouden worden in aller lei noodlokaliteiten. Een hele school- genera tie kreeg onderwijs buiten het schoolverband. Eerst werd les gegeven in de wachtlokalen van de Prov. boot. Overigens tot groot genoegen van de jeugd, die graag de drukte bij de boot en de haven bekeek. De raadszaal van het gemeentehuis, een houtloods, koud en tochtig, de consistoriekamer van de Herv. Kerk, de Vrij Evang. Kerk, enz. In 1944, de zwarte dag in Breskens' ge schiedenis, werd ook de christelijke school volledig verwoest. Grote dank bracht de heer Van Haneghem aan mej. Van Noppen, die kort na de bevrijding geheel op eigen initiatief begon om er gens in noodlokaliteiten de kinderen on derricht te geven. Via een reeks barak ken kwam het onderwijs eindelijk weer in haar „gewone" doen toen in 1950 de nieuw gebouwde school, samen onder één dak met de openbare school, in ge bruik genomen kon worden. Aan het adres van het gemeentebestuur verze kerde de heer Van Haneghem, dat de chr. school van dit samenwonen nimmer spijt heeft gehad. In 1959 werd een oudervereniging opgericht, zodat het schoolbestuur thans een bredere basis heeft. Het is goed dat zulk belangrijk werk niet alleen door een schoolbestuur, doch door een gehele organisatie gedra gen wordt. Want het werk van de Scho len met de Bijbel is voor onze nationale samenleving van groot belang. Nadat mevr. De Graaff-van Melle, een der eerste leerlingen van de school in 1910, een aantal liederen had gezon gen, opende burgemeester Eekhout de lange rij van sprekers. Deze stelde de voorzitter van het schoolbestuur cen traal. Voor de ontwikkeling van de chr. school was hij steeds de stimulerende figuur. Als wethouder van onderwijs was hij voor alle takken van het onder wijs jarenlang een man met wijze erva ring. Het overzicht van de geschiedenis der school, door de voorzitter geschetst, is dan ook niet compleet zonder de heer van Haneghem hierbij centraal te heb ben gesteld. De burgemeester merkte nog op, dat de aanvragen door het schoolbestuur aan het gemeentebestuur gericht, volgens art. 72 van de lager onderwijswet door de raad steeds, zij het soms met de hakken over de sloot, zijn gehonoreerd. De burgemeester sprak de wens uit, dat het de school onder de kundige leiding van het schoolbestuur nog een lange reeks van jaren goed mag gaan en bracht op sympathieke wijze dank voor hetgeen men steeds voor Bres kens als gemeenschap heeft verricht. De heer J. van IJselsteijn uit Middel burg sprak namens de Schoolraad voor Nationale Scholen met de Bijbel er zijn vreugde over uit, dat men vijftig jaar geleden in Breskens bereid was pm zich zeer zware offers te getroosten om de kinderen het chr. onderwijs te laten volgen. Nu er volledige gelijkstelling is tussen openbare en christelijke scholen en art. 72 er is, waaronder schoolbestu ren hun inventaris en leerbehoeften kunnen aanvullen rijst wel eens de vraag of men dezelfde liefde voor het chr. on derwijs nog kan opbrengen als vroeger, toen er heel wat kosten gemaakt moes ten worden om de kinderen chr. onder wijs te kunnen laten volgen. Spr. hoopte, dat men dezelfde liefde als vroeger zal kunnen opbrengen voor de chr. school, die de warme belangstelling van de ouderen niet kan missen. Ds. Spaans zeide namens de Herv. Kerkeraad, dat de Herv. kerk diepe be langstelling heeft voor het onderwijs in al haar geledingen. Ze begeleidt en draagt dit onderwijs. Een chr. school moet worden gedragen door het evange- door Maart je Zeldenrijk. Hier woont een rijk man, Die veel geven kan, Veel zal hij geven en wat er verder aan fraais volgde. Eerst als men dat gezongen had, ging de deur open en de dienstmeid van Waaijboer deelde kwistig fruit, noten en ook wel centen uit. Nee, de jeugd zou geen kwaad woord van Waaijboer pra ten, daar niet van. Maar we hadden het over Tinus, gek ke Tinus, zoals men hem onder, elkaar noemde. Natuurlijk zou geen mens het in zijn hoofd halen om die scheldnaam openlijk tegen de jongen te zeggen, want om te beginnen was het een boom van een kerel en hij had een paar ko lenschoppen aan zijn armen nou, als die klappen ging uitdelen, dan was nie mand er gek op om op de eerste rij te staan. Vast niet. Tinus had ze - zoals anderen weer zeiden - niet allemaal op een rijtje. Vrouw Waaijboer was in de tijd, dat ze van de jongen in verwachting was, eens gevallen en nou ja in de regel houdt het kind er wat van over. Hoe het ook zijTinus deed een beetje vreemd, voer de nooit een steek uit, had het op school niet verder gebracht dan de der de klas en liep Zondags en in de week met een boezeroen aan en op klompen. Doorgaans scharrelde hij een beetje bij huis en als het goed weer was, zwierf hij op de weg in de Voorstad. Zo liep hij eens, kort voor het uitbre ken van de oorlog, op de Zuiderweg en ontmoette daar Berend Bongert, die een paar boodschappen voor zijn moeder had gehaald. Tinus keek het gebochelde kereltje nieuwsgierig aan en toen hij vlak bij hem gekomen was, stak hij een hand uit en ze ikortweg: „Ik ben Ti nus. Je kenne me zeker wel, heej?" Berend, als altijd wantrouwend van aard tegen iedereen, die niet van de familie of intieme kennissen was, knik te stug en stak aarzelend zijn kleine hand uit, die onmiddellijk verdween in de knuist van de ander. „Jewel, jij ben- ne Tinus". De reus glimlachte. En toen schoot hem blijkbaar eensklaps iets te bin nen. „Ze hewwe je vroeger es op je d sloege, heej? Jongens van 't skool. Nou, als ze het weer durreve doen, roep je mijn maar, heej? Dan zei ik ze wel es effe de pote breke Berends stugge gezicht ontspande en- even kwam er een vleugde lach op. „O joj, da's al zo lang léje". MEDISCHE Burchtstraat 13 O OSTBURG lie. Hij sprak de wens uit, dat de school te Breskens mannen en vrouwen zal voortbrengen, die meehelpen een samen leving op te bouwen welke voor allen aanvaardbaar is. Spr. uitte zijn blijd schap over de samenwerking welke er tussen de verschillende kerken is voor de instandhouding van deze chr. school. Het hoofd van de O.L. school te Bres kens, de heer J. Robijn, gewaagde van de prettige samenwerking, welke er is tussen de beide scholen onder één dak. De heer C. A. Vissenberg, hoofd der R.K. school, sprak woorden van geluk wens, evenals de heer J. Spoor, oud- hoof d der chr. school. Namens de chr. scholen in Zeeuws- Vlaanderen sprak de heer J. van der Ree uit Schoondijke. Namens het personeel voerde de heer A. Sluimer het woord, die het o.m. een voorrecht noemde om met dit bestuur te mogen samenwerken. Tenslotte sprak Ds. Praas van de Vrij Evang. Gemeente een slotwoord. De la gere school, aldus spr., laat een onuit wisbare indruk na op de kinderen. Het stichten van een chr. school is geen streven een wig te drijven tussen kin deren en kinderen. Het oprichten en instandhouden van de school was een eis van God, tot heil van de jonge kin deren. Terug ziende op de gechiedenis van de school was dit een arbeid van liefde en zegeningen. Met dankgebed werd de bijeenkomst in de Ned. Herv. kerk gesloten. Na afloop was er een gezellige druk bezochte receptie in het jeugdgebouw. Hier maakte o.a., naast het gemeente bestuur, ook de inspecteur van het La ger Onderwijs, de heer A. A. Leenhouts, zijn opwachting bij het bestuur. Ook bemerkten we Pastoor van Mechelen, de bijna voltallige kerkeraad der Herv. kerk en andere kerkgenootschappen. Tevens een groot aantal oud-leerlingen en ouders maakten van de gelegenheid gebruik bestuur en leerkrachten geluk te wensen met deze blijde dag. Feestavond. Ook de door het comité herdenking 50-jarig bestaan van de School met de Bijbel georganiseerde feestavond in de prachtig ingerichte loods van de Coöp. Aankoopvereniging op de Middenhaven dam, is een groot succes geworden. De loods bood plaats aan pl.m. 700 personen en was geheel bezet. Namens de feestcommissie opende de heer P. Vergouwe de avond en liet ge zamenlijk zingen: „Lof zij de Heer, de zag U zo'n zonnige collectie De grote verscheidenheid in modellen en kleuren combinaties maken het kiezen zéér gemakkelijk. Wij hebben dit seizoen onze bijzondere aandacht besteed aan de jeugdige modellen in de grotere maten. Waarvan de prijzen be slist ook bij UW beurs passen. Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen Almachtige Koning der ere," waarna hij voorging in gebed. Vervolgens heette hij allen hartelijk welkom, in het bij zonder de directeur der C.A.V., de heer M. de Boer, het schoolbestuur, weth. v. d. Hooft e.a. Na de opening bracht een groepje Am bonezen, oud-leerlingen, Ambonese lie deren ten gehore en voerden ook nog een dans uit, waarbij brandende kaarsen werden gebruikt. Vervolgens kwam de oud-leerling, dhr. M. Meeusen, enige ma len voor het voetlicht, die op komische

De Schakel | 1960 | | pagina 1