genietend draaide ze zich om en viel in een diepe slaap. O Dit is het verhaal van Janna's eerste dag op Hedenesse, in het eerste kamp voor vermoeide huisvrouwen. Zoals Jan na komen er de komende weken heel wat Zeeuwse vrouwen naar Hedenesse. Van alle klassen en alle richtingen. Ze komen er een weekje om in die ene week weer levensmoed op te doen, waar ze weer een hele tijd op kunnen teren. De kampen worden georganiseerd door de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk. De Zeeuwse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening is belast met de uitvoering van de organisatie. Deze heeft zich gericht tot alle doktoren, wijkverpleegsters en maatschappelijke werksters. De aanvrage voor de kampen is veel groter dan er plaatsen zijn on Hedenesse. De organisatie van deze kampen is mogelijk geworden dank zij de opbrengst van de Zeeuwse collecte, welke ieder jaar in October wordt gehouden. Wij zijn van mening, dat er een goed werk mee wordt gedaan. Alle op Hede nesse aanwezige huismoeders zijn door het leven zwaar op de proef gesteld. Hun huishoudelijke taak, welke steeds blij moedig wordt verricht, is door buiten gewone omstandigheden, zoals invalide huisgenoten, chronische zieken, bijzon der zwaar. Verheugend ls de belangstelling voor deze kampen. Van de zijde van het be drijfsleven en particulieren zijn al gif ten in natura binnengekomen om deze mensen eens echt te verwennen. Deze belangstelling doet ze echt goed. Ze ge nieten, dank zij het prachtige weer met volle teugen op Hedenesse. Na dit kamp zullen nog zes kampen georganiseerd worden, waarvan het laatste in Sep tember voor diabetici. Plaatselijk Nieuws Breskens Vriendschappelijke voetbalwedstrijd. Zaterdagmiddag speelde het perso neel van de machinefabriek Gebr. v. d. Sande een voetbalwedstrijd tegen de werknemers van de jachtwerf Gebr. Maas. De machinewerkers startten goed en reeds kort na het beginsignaal schoten ze raak (1-0). De jachtbouwers wisten even later deze oneffenheid in de stand met een prachtig doelpunt weg te scha ven. Nu bleken de machine-mensen pas warm gedraaid te zijn, want ondanks het technisch betere spel van de tegen partij wisten ze tweemaal kort na el kaar het net te vinden (3-1). Na de rust werd de constructie der Van de Sande-defensie geducht op zijn stevigheid beproefd, maar slechts één keer werd er een gaatje gevonden en aangezien de voorhoede niet meer die stootkracht had van voor de rust, kwam het einde van deze sportieve ontmoe ting met een 3-2 overwinning voor de m etaalbe werker s. Volkstelling. Op 30 en 31 Mei en 1 en 2 Juni zal al hier een volkstelling worden gehouden. Tweede aanlegplaats. De aanleginrichting van de oude veer haven is aan de nieuwe veerhaven aan gekomen en geplaatst. Het wachten is nog op de tweede heftoren en het ma ken van de bestratingen rond deze fuik. 50 jaar School met de bijbel". In verband met het 50-jarig bestaan van de „School met de bijbel" alhier, zal de a.s. Zaterdag in het teken staan van deze herdenking. Reeds des namid dags om 3 uur heeft een herdenkings dienst plaats in de Herv. Kerk, waar de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. van Haneghem, zal spreken over „Een halve eeuw christelijk onderwijs te Breskens". Van 4,30 tot 6 uur recipeert het schoolbestuur in „De uitkomst". Des avonds om 7,30 uur wordt dan in de C.A.V.-loods aan de middenhavendam een feestavond gegeven, waar ook een groot aantal genodigden en vrien den van de school worden verwacht. Oostburg Vaststelling wedstrijdprogramma motorclub. In café „Buiten'ust" kwam de motor en autoclub „Oostburg" in ledenverga dering bijeen. Na opening door de voor zitter, dhr. A. C. Beerman, werd nog maals uitvoerig gesproken over het streven der vereniging, om niet be schouwd te worden als een club voor in woners der gemeente Oostburg, maar voor geheel West Z.-Vlaanderen. In verband hiermee werd besloten de club voortaan te noemen „Motor- en Auto club voor Oostburg en omstreken.' waardoor het lidmaatschap voor alle West Z.-Vlamingen open staat. De heer P. Kats te Aardenburg werd tot algemeen-adjunct gekozen. Het ver dere gedeelte van de vergadering was hoofdzakelijk gewijd aan het wedstrijd programma voor dit jaar. Donderdag 25 Mei a.s. (Hemelvaarts dag) wordt een oriëntatierit georgani seerd voor auto's, motoren en scooters, die onder de naam: W. Z.-Vlaanderen Meirit nu voor de eerste maal zal wor den gehouden, maar telkenjare zal wor den herhaald. De start van deze rit, die over een af stand van 67 km. over goede wegen door W. Z.-Vl. leidt, is om 2 uur 's middags vanaf café „Buitenlust" aan de water toren te Oostburg, waar ook de finish is en de prijsuitreiking zal geschieden. Alle deelnemers, die na afloop hun startkaart inleveren, ontvangen een aandenken. Voor de prijswinnaars, zo wel bij de auto's alsook bij de motoren en scooters, zijn fraaie prijzen beschik baar. Aanbesteding Door architect L. W. Rosenkranz werd onderhands aanbesteed in hotel „De Eenhoorn", de bouw van een benzine station met doorsmeer- en wasinrich ting aan de Bredestraat te Oostburg. Een en ander in opdracht van de heer R. R. Visser te Terneuzen ten behoeve van de N.V. garage ,,'t Westen". Ingeschreven werd als volgt: N.V. Aannemersbedrijf Verstraeten Sz Zn., Oostburg f 58.155,- Fa. I. de Bliek, Schoondijke f 58.560.- Fa. Christiaansen, Oostburg f 58.560,- F. Strijdonk Zn., Oostburg f 58.875,- N.V. Gebr. v.d. Poel, Terneuzen f 61.560,- Fa. F. Verstelle, Philippine f 62.833,- De gunning werd aangehouden. Collecte. De collecte voor de Simavi te Haarlem ten bate van de medische hulp in Suri name en Nieuw-Guinea, heeft te Oost burg f 132,- opgebracht. Hoofdplaat E.H.B.O.-examen. Vorige week werd in het R.K. parochie huis het E.H.B.O.-examen afgenomen aan 14 candidaten. Er werden geen can- didaten afgewezen. Het examen werd afgenomen door Dr. de Jong uit O^st- burg en Dr. H. C. Rozemeijer uit IJzen- dijke. De geslaagden zijn: De dames: E. Ceelaert-de Rijcke, T. van Acker, M. Scherbeijn, E. Haers, E. Pielaat, R. Comelis en L. van Voren. En de heren: H. C. de Smit, H. C. J. de Smit, A. Sutin, P. Temmerman, H. Visser, A. de Paauw en A. Versaevel. De cursus werd gegeven door Dr. Ro zemeijer en was georganiseerd door de R.K. E.H.B.O.-vereniging Hoofdplaat. Aanbesteding. In opdracht van de waterkering van de calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaes werd in het openbaar aanbe steed het slopen van het voormalige di rectiegebouw van de waterkering, gele- nooit als volslagen arbeider, omdat hij op geen stukken na een zak aardappels kon tillen, laat staan een bussel met appels, maar hij zou z'n kostje wel bij elkaar gescharreld hebben. Als niet de oorlog was uitgebroken. Die 10e Mei van het jaar 1940 ging ook in de Beemster niet ongemerkt voorbij. De 19-jarige Arie was pas in militaire dienst en voor zover ze in de Beemster wisten, zat hij ergens in Brabant. De eerste uren ging het werk die dag nog gewoon door, maar naarmate de toe stand ernstiger werd, hetgeen bleek uit de radioberichten, die elkander onop houdelijk opvolgden, besloot Breebaart 'zijn personeel naar huis te sturen, omdat de vrouwen anders te benauwd zouden zijn. Hij begreep zeer wel, dat het werk toch niet erg zou vlotten. Vijf dagen duurde de strijd en op de dag van de capitulatie reden de eerste Duitsers de Beemster in. Gedurende die vijf dagen was er practisch geen werk verricht op de tuinen en Berend, door zijn moeder geïnstrueerd, liep buurt en stad af om levensmiddelen, zeep en tal van andere artikelen, want ondanks het hamsterverbod was Annie van me ning, dat men nu meer had aan etens waren en andere spullen, dan aan geld. Hetgeen ze overigens niet gek bekeek. Woensdag na Pinksteren werden de werkzaamheden weer normaal hervat. Er kwamen tal van verordeningen en waarschuwingen, zowel van de burger lijke Nederlandse, als van de militaire Duitse autoriteiten, maar de mensen in de Beemster trokken zich er niet veel van aan. Ze deden hun werk en tracht ten voor hun laatste centen nog wat te kopen, hetgeen doorgaans wonderwel lukte. En Berend, die op z'n zestiende jaar geen tamelijk flink uit de kluiten gewassen jongen was, maar min of meer onder de maat bleef, had door zijn bochel een meelijwekkend figuur en de doorgaans goedhartige winkeliers in de buurt gaven hem wat meer dan de an dere klanten en zodoende kwam hij nooit met lege handen thuis. In die tijd had Berend op zijn manier vriendschap aangeknoopt me 'n dorps figuur uit de Voorstad, Tinus Waaij- boer. Martinus, zoals z'n volle naam was, woonde in een van de mooiste ren tenierswoningen aan de Purmerender- weg en vader Waaijboer stond er voor bekend, dat hij z'n koetjes behoorlijk op het droge had staan. Boze tongen in de Beemster beweerden, dat Waaijboer in de jaren van de eerste wereldoorlog een aardige grijpstuiver had verdiend. Ze rangschikten hem vroeger onder de categorie O.W.-ers - oorlogswinstma kers - maar deze term raakte hoe lan ger hoe meer in onbruik en de jongere generatie, die niets van de eerste we reldoorlog afwist, kende Waaijboer als iemand, die stinkend rijk was, maar op z'n tijd ook best wat missen kon, want op Sintermaarten ging geen kind van de werf af met lege handen en de buren fluisterden indertijd tegen elkaar, dat Jaap Waaijboer op Sintermaarten-avond in z'n beste pak in de voorkamer zat, om toch maar geen woord te missen van het overbekende liedje dat de jeugd dan zong: (Wordt vervolgd). gen aan de haven te Hoofdplaat. De uitslag was als volgt: Handels- en Slopersbedrijf Gebr. de Witte, Westkapelle f 2.400 E. S. de Smit, Sas van Gent f 2.200,- A. J. van Zeele, Hoofdplaat f 2.100,- C. D. de Ruijsscher, Biervliet f 1.950,- P. Mollet, Hoofdplaat f 1.900, De gunning wordt aangehouden. Vergadering reisclub. In een goed bezochte vergadering be sprak de plaatselijke reisvereniging het jaarlijks te maken uitstapje. Besloten werd een tweedaagse reis naar het Ahr- dal te maken, welke reis zal plaats vin den op 18 en 19 Juni a.s. Schoondijke Kerkdag. Op 26 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) wordt te Schoondijke de Kerkdag der Hervormde Kerk van geheel Zeeuws- Vlaanderen gehouden. Het programma vermeldt: kerkdienst te 10.30 uur in de Herv. Kerk, samenzang, forum over ac tuele vragen, Kerkdagspel „Wie oren heeft, hore" (door jongeren uit West Z. Vlaanderen), terwijl er voor de kinde ren van 4 t.e.m. 12 jaar een apart pro gramma is. Toegangskaarten a f 1,- zijn verkrijgbaar bij elke Hervormde Pastorie in Zeeuws-Vlaanderen. Aardenburg R.K. Vrouwengilde opgericht. Uitgaande van het r.k. vrouwengilde „Maris Stella" te Aardenburg, werd een algemene ledenvergadering gehouden om te komen tot oprichting van een der gelijk gilde. Bij een gehouden ledenwer ving werden reeds 37 leden genoteerd. De samenkomst stond onder leiding van mevr. J. Ouwendijk uit Oostburg, voor zitster van de afdeling Oostburg. Als spreekster was aanwezig zuster Vernim- men, die als onderwerp had: „Ga met de tijd mee waarin uw kinderen leven". In het voorlopig bestuur werden ge kozen: mevr. S. van Dongen, mej. J. de Rijcke, mevr. G. M. de Kreijger en mevr. M. Goossens-van der Heijden. In Sept. a.s. zal men een definitief bestuur kiezen. Biervliet Kermisschietingen. In het café van dhr. P. Lippens op Nieuwlandse Molen te Biervliet werden, ter gelegenheid van de jaarlijkse kermis, enkele prijsschietingen gehouden op de liggende wip. De eerste kermisdag bonden 30 schut ters de strijd aan. De hoogvogel ging ditmaal naar Waterlandkerkje. Hier voor zorgde Al. de Baere. De eerste zij- vogel werd afgeschoten door Em. van Hecke uit Bouchaute. E. de Caluwé van Philippine nam de tweede zijvogel voor zijn rekening. De extra prijsbeker ging naar België. Hiervoor zorgde C. v. d. Steene uit Bouchaute. Het was P. van Vooren die, door de meeste kleine vo gels te schieten, de Biervlietse schut- terseer verdedigde. De tweede kermisdag trad een 45-tal schutters in het strijdperk. P. Doens en Cl. de Pré, beiden uit Biervliet, namen resp. met goed gevolg de hoogvogel en eerste zij vogel op de korrel. Sluis Vergadering bond van plattelands vrouwen. In het jeugdhuis van de Nederl. Herv. kerk hield de afdeling Sluis van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrouwen haar laatste bijeenkomst van dit seizoen. De heer H. Catz uit St. Anna ter Mui den sprak hier over zijn reizen naar Spanje en Portugal en vertoonde daar bij een groot aantal zeer mooie kleu rendia's over deze beide landen. Namens de aanwezigen bracht de af delingsvoorzitster, mej. A. Huissen, hem dank voor het gebodene en bood dhr. Catz als herinnering aan deze avond een boekenbon aan. IJzendijke J. Aers tenniskampioen. Zondag werd in het jeugdgebouw te IJzendijke het Zeeuws-Vlaamse tafel tenniskampioenschap gehouden, waar voor zowel van de zijde der deelnemers als van het publiek veel belangstelling- bestond. De jury bestond uit de heren P. van Rijen, J. Hesseling en Th. Verde- gem. De titel werd behaald door de heer J. Aers uit Oostburg. Na afloop reikte weth. van Rijen met een toepasselijk woord de prijzen uit. waarbij hij het bestuur van „Avendo" feliciteerde met dit uitstekend geslaagd evenement. De uitslag was: 1. J. Aers, Oostburg; 2. C. Carpentier, Oostburg; 3. J. Peiger, Sluis; 4. A. de Maat, Oostburg; 5. W. Pieters, IJzen dijke; 6. J. de Maat, Oostburg; 7. Et. Dieriks, Sas van Gent; 8. P. de Putter, Sluis; 9. H. van Opdorp, IJzendijke. Zuidzande Raadsvergadering De gemeenteraad kwam Vrijdag j.l. in openbare vergadering bijeen. In zijn openingswoord merkte de voorzitter op, dat de raad geen gelegenheid heeft ge had in een bijeenkomst afscheid te ne men van wethouder Van Houte, die is benoemd tot gemeentewerkman en dus vanzelfsprekend als wethouder heeft bedankt. De burgemeester bracht thans de gewezen wethouder dank voor het vele werk, dat hij als wethouder en raadslid voor de gemeente heeft gedaan. De heer Van Houte was een goed raads lid, die steeds met een goed gefundeerde mening kwam. Inmiddels heeft de voor zitter van het centraal stembureau de heer C. B. de Neve benoemd verklaard als raadslid. De heer De Neve heeft schriftelijk deze benoeming aanvaard en werd na een onderzoek van zijn geloofs brieven toegelaten als raadslid. De heer De Neve is evenals de heer Van Houte afgevaardigde van de P. v. d. A. Op verzoek van de ontwikkelings- commissie West Z.-Vl. stelde de raad per inwoner f '0,10 beschikbaar voor het werk van deze commissie. De burgemeester wees er in een toelichting op, dat de grote ontwikkelingscommissie Zieeuws- VI. geen beroep op de gemeentekas zal doen, doch gefinancierd zal worden uit de gelden, waarover de regionale com missie beschikt. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om te trachten de twee wo ningwetwoningen, welke aan Zuidzande zijn toegewezen, onderhands aan te be steden, zei de voorzitter, dat de open bare aanbesteding ver boven het door het Rijk toegestane bedrag lag. De laagste inschrijver was de heer J. van Poucke voor f 29.890,Dit bedrag was ver boven de raming. Thans zal ge tracht worden door bezuinigingen op het bestek en veranderingen aan het gehele bouwplan, alsnog de woningen te bouwen. Pogingen zullen gedaan worden om de woningen voor de beschikbare prijs onderhands aan te besteden. De raad ging met dit voorstel zonder stem ming accoord. De wijzigingen voor de begroting 1960 brachten het teleurstellende resultaat, dat deze thans sluit met een tekort van f 1171,80. Getracht zal worden een ho gere bijdrage uit het gemeentefonds te krijgen. De raad besloot nog de kleding voor de brandweerlieden, welke geheel versleten is, aan te vullen. Hiertoe ver kregen B. en W. een crediet van f 1000, Voorts zal de luidinstallatie van de Herv. Kerk en de torenklok, welke in onder houd zijn bij de gemeente, gerepareerd worden. Vluchtelingenhulp. De collecte voor de vluchtelingen, die in Zuidzande werd verzorgd door de le den van het jeugdcomité Vluchtelingen zorg 1959-'60, heeft een bedrag van f 83,- opgebracht. Met inbegrip van de opbrengst van de reeds gehouden actie „Doe Open" en de verkoop van Vluchtelingen-postze gels en bevrijdingskaarten, is hiermee in deze gemeente f 200,- bijeengebracht voor het Vluchtelingenwerk. Voorlichtingsavond bevolkingsonder zoek t.b.c. In de zaal van hotel „De Rode Leeuw" te Zuidzande werd in verband met het op 27 Mei a.s. in de gemeente te houden bevolkingsonderzoek, een voorlichtings avond gehouden voor hen die zich als huisbezoeker (ster) beschikbaar hadden gesteld. Na een welkomstwoord van burge meester Ever wijn, gaf Dr. Meyer, long arts te Terneuzen, een korte uiteenzet ting over het belang van doorlichting der gehele bevolking. Hierbij kwam ook duidelijk naar voren, dat de ouderen van de bevolking, die de tijd hebben meegemaakt, dat de t.b.c. meer slacht offers eiste dan tegenwoordig, aan het onderzoek dienen mee te doen. Dezer dagen zullen de huisbezoekers de hun toegewezen adressen bezoeken om te trachten zoveel mogelijk inwoners te bewegen aan dit onderzoek deel te nemen. FILMN1EUWS Casino Bioscoop Breskens presenteert U Zaterdag 21 Mei Ann Blyth en Paul Newman in de boeiende film in cine mascope „De Koningin van het nacht leven". De fel bewogen carrière vaneen nachtkroeg-zangeres in de rumoerige twintiger jaren tijdens de drooglegging in Amerika. Haar liefde voor een bruut maakte, dat zij niet was opgewassen te gen misdadige elementen, die van haar populariteit wilden profiteren. Een film die U niet licht zult vergeten. Zondag 22 Mei, aanvang 4 en 8 uur: de populaire Tarzanvertolker Johny Weismuller in de spannende wildernis - film „Tarzans avonturen". Spannende belevenissen in het misterieuze oerwoud van Afrika, waar Tarzan, de Koning der wildernis, overheerst en strijd voor recht en vrede. Voetbal NEDERLAAG-TOVRNOOI Uitslag van de eerste ronde op Zon dag j.l.: Groede IZeeland Sport II 22. Programma voor Zondag a.s.: Groede IVlissingen II om 2.30 uur. Dit is een zware opgave voor Groede. doch met uiterste krachtsinspanning kan men misschien nog komen tot een verdeling der punten. Burgerlijke Stand GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand April 1960. GEBOORTEN: 25, Johanna Arina, d. van J. Roest en van R. K. Dam; 30, Adriana Janneke, d. van M. Dees en van C. Mechielsen. HUWELIJKEN: 28, G. J. J. de Groote, 24 j. en M. E. de Wever, 24 j. OVERLIJDEN: Geen. INGEKOMEN: 25, C. J. E. Ras, van Groede naar De Biltstraat 5. VERTROKKEN: 8, S. J. van Male, van Lange Heerenstraat 25 naar Hoek; 21, C. J. Versprille, van Cransbergstraat 5 naar Terneuzen; 28, M. E. de Wever, van O 27b naar Brugge (B.),

De Schakel | 1960 | | pagina 2