bijzonder karakter, dank zij de finan ciële medewerking van het Oranje comité. Mevr. J. Verhage-Risseeuw uit Cad- zand las in dialect een mooi verhaal voor uit eigen gewest. De heer I. W. van Nieuwenhuijzen, eveneens uit Cadzand, vertoonde mooie dia's. Koffie met gebak, tractaties en een gratis tombo'a ver hoogden nog de prettige stemming. Concert. Ter gelegenheid van de jaardag der Koningin gaf het muziekgezelschap „Ons Genoegen" Zaterdagavond een concert op de Markt, onder leiding van dhr. Alfr. v. d. Bussche. Simavi. De geldinzameling voor „Simavi" bracht f 25,- op. Schoondijke Raadsvergadering Tijdens de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering der gemeente Schoon dijke, deede loco-burgemeester Joh. de Feijter mede, dat burgemeester F. A. van Rosevelt zeer ernstig ziek is. Eenparig besloot, de Raad de burge meester een hartelijke groet van het gehele college te doen toekomen op de verjaardag van de vorstin, vergezeld van een bloemengroet. Mede in verband met de toestand van de burgemeester werd besloten de feestelijkheden op 5 Mei te beperken tot herdenkingsdiensten in de kerken. Tijdens de middaguren zullen er voor de schoolkinderen spelen georgani seerd worden. De Oranjevereniging zal hiervoor zorg dragen. Mede in verband met het zeer sobere karakter der fees telijkheden werd besloten een betrekke lijk ruim bedrag van f 300— beschik baar te stellen voor tractatie der school kinderen. De notulen der vorige vergadering werden ogedgekeurd. Onder de ingek. stukken waren enkele goedkeuringen van eerder genomen raadsbesluiten. Op voorstel van B. en W. werd een voor geheel Zeeland uniforme regeling voor het bouwen van woningen vast- steld. In verband met de ontwikkeling van de Praktijkschool voor de Landbouw werd het uitbreidingsplan gewijzigd en aan de huidige situatie aangepast. Het plan zal thans ter visie worden gelegd. Voor het fruitteeltproefbedrijf Z.-Vl. stelde de raad wederom een bedrag van f 25,- subsidie beschikbaar. Aanvanke lijk wilde men de subsidie afwijzen, doch gezien het grote belang van dit bedrijf werd besloten per jaar een bedrag be schikbaar te stellen. Van de Classical Commissie v. Maat schappelijk Werk en Gezinsverzorging te Schoondijke was een verzoek ingekomen bij te dragen in het nadelig saldo van deze stichting. Besloten werd het ge vraagde bedrag van f 68,- te verlenen. Uitvoerig sprak de raad over een voor stel van B. en W. om in principe te be sluiten tot verkoop van grond voor de- uitbreiding der Praktijkschool benodig de gebouwen en een grote hal voor het opbergen der machineriën. Het is de be doeling dat de grond vanaf de Praktijk school tot achter de Rijks Midde^are Landbouwschool, inclusief de gehele proeftuin, overgedragen wordt aan het schoolbestuur. In principe besloot de raad tot deze verkoop, doch de grond prijs zal later worden vastgesteld, als bestratings- en rioleringswerkzaamhe den zijn uitgevoerd. Er ontstond een discussie over de vraag, of het voor de gemeente niet aantrekkelijker is de.-e gronden in erfpacht uit te geven. Na dat dit punt van alle kanten bekeken was, meende de raad dat het beter is alle in de toekomst benodigde grond in één keer te verkopen. Aldus werd beslo ten. Na uitvoerige discussie besloot de raad een z.g. spaarverordening voor het ge- meentepersoneel in het leven te roepen volgens de door het Rijk opgestelde richtlijnen. De raad beskot eenparig een uitkering ineens over het le kwar taal 1960 te verlenen van 3 pCt. voor het gemeentepersoneel. De gebruikelijke vergoedingen voor het openbaar en bijzonder kleuteron derwijs werden vastgesteld. Eveneens werden de vergoedingen vastgesteld nog lelijker en meester Klomp hield na het bidden een sermoen en vertelde kort en bondig, dat de eerste de beste, die het waagde zijn hand te verheffen te gen Berend Bongert, van de school zou worden gestuurd. Van die dag af lieten de andere kin deren de kleine Berend openlijk met rust, maar wanneer ze zich onbespied waanden en niet te dicht bij school of de ouderlijke woning waren, dan re gende het scheldwoorden. Berend had na de vechtpartij geleerd, dat men het verstandigst doet op scheldwoorden niet te reageren. Overigens was hij meestal in gezelschap van één of beide broers en dan paste men er wel voor op zijn mond open te doen, want iedereen wist dat Arie Bongert harde knuisten had. De verdere schooljaren verliepen zon der al te veel moeilijkheden. Berend, die aanvankeHjk van nature een opge wekt en zonnig humeur had, leerde in deze schooljaren berusten en werd ge leidelijk aan een gesloten natuur. Hij wist nu, dat hij niet met de andere kin deren mee kon doen, niet op de ijsbaan en niet met de sneeuwpret, evenmin de wilde spelletjes op het speelplein en de diverse attracties in de speeltuin tij dens het jaarlijkse uitje. Dat was voor hem allemaal taboe, omdat het hem te veel vermoeide. Op z'n veertiende jaar was hij „uitge- voor het bijzonder lager onderwijs. De Chr. Schoolvereniging „Johannes" vroeg t.b.v. de school, volgens art. 72 van de L.O.-wet, een bedrag van f 6339,50. Dit bedrag dient voor de aanschaf van nieuwe kachels, naadloze vloeren, de aankoop van een strook grond, leermid- delenkasten, een projectieapparaat, etc. B. en W., aldus wethouder De Feijter, zijn van oordeel, dat deze aanvraag ver boven de gemeentelijke draagkracht gaat. Bovendien moeten we oppassen, dat we de verhouding tussen de andere scholen niet scheef trekken. De vloeren van de o. 1. school b.v. wachten al vier jaar op verbetering en worden iedere keer van de primitieve begroting afge haald, omdat er geen geld voor is. Ook het plein, bij regenachtig weer een ware modderpoel, moet nodig verbeterd wor den. Wij gunnen de Chr. Schoolvereni ging graag het gevraagde, doch waar niet is, verliest de keizer zijn recht. Op voorstel van B. en W. besloot de raad in principe de gevraagde medewerking te verlenen, doch onderhandelingen te openen over de uitvoering bij gedeelten. Gelijktijdig zal dan de verbetering van de o. 1. school ter sprake komen. De wet houder dacht aan het per jaar twee of drie klassen verbeteren. De raad besloot volgens het voorstel van B. en W. te handelen. Aan de heer Bliek, Magda- lenaweg, werd een premie verleend voor de verbetering van zijn woning, evenals aan de heer Van Hee, aan de Tragel. Een nieuwe verordening regelende de vleeskeuringsdienst tussen de gemeen ten Breskens, Groede, Nieuwvliet en Schoondijke, werd vastgesteld. De be groting 1959 werd gewijzigd. Uit deze wijzigingen bleek, dat de raad zeer grote bedragen investeerde in het on derwijs en de brandweermiddelen. De begroting 1960 werd aangeboden. Wet houder De Feijter bracht het gemeente- personeel dank voor het feit, dat on danks grote tegenslagen als ziekte van de burgemeester en gemeente-ontvan ger, de begroting nu al kon worden aan geboden. In de gewone dienst is er een tekort van f 9500,bij een poet onvoor zien van f 2.189,60. Aan inkomsten en uitgaven heeft de gewone dienst een be drag van f 684.466,56. Ook de kapitaal- dienst heeft een groot tekort n.. van f 371.927,58. Aan inkomsten een bedrag van f 1.915.401,77. Uitgaven f 2.287.329,35. Het aanvankelijke tekort was f 16000, Dit kon gedeeltelijk worden weggewerkt door afschrijvingen op de wederopbouw - rekening. Het tekort van f 9500,is aangezuiverd door overschrijving van vorige reserves. Breskens Koninkijke onderscheidingen. Ook in Breskens werden, bij de ver jaardag van H.M. de Koningin, een 2- tal ingezetenen onderscheiden. De ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werd verleend aan de heer J. A. Basting, ere voorzitter van de Chr. zangvereniging „God is mijn lied". De ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werd verleend aan de heer P. van den Broeke, wachtmeester der Rijkspolitie le kl. De uitreiking aan de heer Basting geschiedde door burgemeester Eekhout en wethouder Zegers, terwijl dit aan wachtmeester v. d. Broeke op het groeps-bureau der Rijkspolitie ge schiedde door de districts-commandant majoor Van Thiel, in tegenwoordigheid van burgemeester Eekhout, enige offi cieren, onderofficieren en het gehele groepspersoneel. Des avords bracht de plaatselijke muziekvereniging onder grote belang stelling beiden een serenade, waarbij de voorzitter hen in hartelijke bewoordin gen toesprak. Veerboot „Prinses Irene". De nieuwe veerboot „Prinses Irene" zal op 23 Mei a,s. officieel aan het Prov. bestuur \yorden overgedragen. Dit zal tijdens de officiële proefvaart geschie den. Het ligt voorts in de beoeling om dan de twee grote boten met Pinksteren in de vaart te brengen. Als het dan goed weer is, zal men de toeristenstroom wel kunnen verwerken en zullen de lange wachttijden van vroeger tot het verle den behoren. studeerd," zoals men dat noemde en zijn voorland zou zijn, wat het was ge worden voor beide oudere broers: de tuin. Arie en Douwe waren al flinke krachten, die een mooie cent thuis brachten. En hoewel de crisis van de ja ren 33-40 ook in de Beemster hevi^ woedde, hadden vader Bongert en zijn bride zoons vast werk. Overigens, Bree- baart zat goed in zijn slappe was en kon wel een stootje verdragen. Op 29 April 1938 verliet de bijna veer tienjarige Berend de school met „loffe lijk ontslag". Op zijn laatste rapport blaadje prijkte een serie goede cijfers, geen negens en tienen, maar ook geen onvoldoenden. Berend kreeg van mees ter Klomp een stevige handdruk en eer vriendelijke blik. „Het beste, Berend en mocht je op je besluit willen terugko men, dan kun je op mijn medewerking rekenen". Berend lachte een beetje verlegen, maar één ding stond bij hem vast: een „deurleerder" was hij niet. Alleen al vanwege het feit, dat hij misvormd was en voor geen geld van de wereld naar een andere school zou wiPen gaan. Nee. deze periode was voorbij. Hij keek niet eens om naar de school, waarin hij lief en leed had meegemaakt, maar liep meteen door naar huis. I (Wordt vervolgd). V.V. Breskenshield receptie ter gelegenheid 40-jarig bestaan. Zaterdagmiddag recipieerde de V.V. „Breskens" in hotel „Scheldezicht", naar aanleiding van haar 40-jarig bestaan. Vele bloemstukken van verschillende verenigingen werden aangeboden. Namens de K.N.V.B. sprak de heer L. Hermans, districtsbestuurder K.N.V.B.- Zuid I. Spr. zei dat het hem een genoe gen was om aanwezig te zijn. Ik ken de moeilijkheden waaronder men werkt; veel werk wordt hier verzet voor de jeugd. Jammer, dat u het kampioen schap niet heeft mogen behalen, doch laten wij hopen dat het volgend seizoen beter zal zijn. Namens de K.N.V.B. over handigde hij een vlag met in de rechter bovenhoek het K.N.V.B.-embleem en rechtsonder de clubkleuren. Ook B. en W. lieten zich niet onbe tuigd. De burgemeester hoopte dat men spoedig het nieuwe sportveld in gebruik ^al kunnen nemen. De plannen liggen ter goedkeuring bij de betreffende in stanties. Van de plaatselijke verenigingen wa ren verder aanwezig de besturen van de volleybalvereniging, zwemvereniging „Scheldestroom", biljartclub„E.N.Z.K.", verschillende voetbalclubs uit West Z.- Vl., de winkeliersvereniging, de visse rijvereniging en de muziekvereniging „Uit het volkVoor het volk". De heer J. Bakker kwam namens de afd. Zeeland met gelukwensen en over handigde een voetbal. Van de houder van het clublokaal, de heer A. Roest, mocht men een Delftsblauw wandbord in ontvangst nemen, waarop twee voet ballers met een stadion op de achter grond. Na de receptie werd een bekerwed strijd gespeeld tegen R.C.S., welke in een gelijkspel, 11, eindigde. De oud-voorzitter, de heer I. de Hullu, trppte af met een klomp en een schoen. Dit ter nagedachtenis aan de oude voet balclub, toen deze werd opgericht. Het embleem van de toenmalige club „H.O. V.", was immers een klomp en een schoen. Ondanks de improductieve voorhoede van Breskens hadden zij moeten winnen. Na twee minuten spelen zag R.C.S. reeds kans om te doelpunten (01). Twintig minuten na de rust kon Breskens de gelijkmaker scoren uit een pass van Erasmus. Ondanks dat R.C.S. in de 2e klasse speelt, was Breskens toch wel tegen deze club opgewassen, waaruit blijkt dat Breskens niet in de 4e klasse thuis hoort. Middenstandsforum. Door de Kon. Ned. Middenstandsbond, afd. Breskens, werd Donderdag j.l. in hotel Valk een forumavond gehouden voor middenstanders. Hier werden pro blemen besproken, welke voor hen van ders van Z.-Vl. waren opgeroepen om zeer groot belang zijn. Alle middenstan- deze „Zeeuws-Vlaamse reünie" bij te wonen. De voorzitter van het forum, de heer P. G. van der Weele, landelijk voor zitter van de K.N.M.B., zag van rijn in leiding af, gezien het gering aantal aan wezigen. Wel meende hij te moeten op merken, dat er in Z.-Vl. een rust en zekerheid heerst. Een levendige discus sie ontspon zich over de mening van het cadeaustelsel en branchevervanging. Het zich bevinden van artikelen in win kels, welke eigenlijk daar niet thuis ho ren, gaf enkele forumleden zorgen. De heer P. Legon, secretaris -generaal der middenstand in België, zei dat de bran chevervanging in België algemeen is. De heren Van Laarhoven en Van de Tempel achtten het een teken van deze tijd doch de voorzitter meende dat het eer voortgaande verandering is, die in de toekomst meer speciaal-zaken zal geven met daarnaast ook algemene zaken. Ook kwam het kopen over de lands grenzen ter sprake. Enkele sprtekerr meenden dat dit de toekomstige samen werking in Europees- of Benelux-ver- band ten goede zal komen. Het borgstellingsfonds kreeg ook nog een beurt. Men vond dat dit fonds duur der is dan een hypotheekbank. De hee:- Van Laarhoven meende dat men dez' instelling nog te veel als een filantropi sche instelling ziet. Over het algemeen vond men wel dat dit fonds te scherp optreedt en te veel zekerheid moet heb ben. Op het platteland is er een tekort aan middenstanders. Ook zijn er te veel oude mensen welke de zaken beheren, aldus de heer P. v. d. Weele. Nu Z.-Vl. niet aTs kerngebied is aangewezen, moet de middenstand er alsnog op aandringen industrie te krijgen, al is het maa^ klein-industrie. Zeeland is het meest gemechaniseerd in de landbouw, daar door heeft men een werknemesover schot en trekken de jonge krachten naar de randstad. Ook België kampt met een grote werk loosheid. Gent is nu aangewezen ah kerngemeente. Van hieruit gaat nu de industrialisatie voor de kanaalzone be ginnen. Ook Z.-Vl. kan hiervan profite ren, aldus de heer Legon. In zeer sterke mate zal dit het geval zijn in verband met de economische unie. Herdenking en viering van de bevrijding. Op zeer indrukwekkende wijze heeft men in Breskens zijn dodenherdenking gehouden met een stille omgang naar de begraafplaats. Er werd door honder den ingezetenen aan deelgenomen, waarbij een schat van bloemen werd neergelegd bij het gedenkteken op het massagraf. Mede door het fraaie weer had ook de gisteren gevierde bevrijdingsdag een gunstig verloop. In de Herv. kerk, die stampvol was, werd een herdenkings"- dienst gehouden, waar door Ds. Spaans, Burgemeester Eekhout, Pastoor van Mechelen en de heer Simpelaar het woord gevoerd werd. De bij de uitgang van deze dienst ge houden collecte ten bate van de Vluch- telingenactie bracht f 275,39 op. 's Middags werden kinder- en volks spelen gehouden, terwijl 's avonds de rang- en muiekvereniging een uitvoe ring gaven op de muziektent, waarna openluchtfilm volgde op het Oranje plein en de dag besloten werd met een muzikale rondgang. Wij komen in ons volgend nummer op een en ander nader terug. Sluis Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van Don derdag j.l. besloot de raad in het ge restaureerde stadhuis een z.gn. sprink lerinstallatie (een bepaald brandbevei ligingssysteem) aan te laten brengen en dit werk aan het Technisch Bureau W. de Boer te Amsterdam op te dragen voor f 13.875.-, terwijl voorts werd besloten nog een signaal-installatie aan te bren gen door een andere fa., hetgeen f 1000,- gaat kosten. B. en W. deden dit voorstel, omdat het Rijksbureau voor Monumen tenzorg en de Brandweerinspectie een dergelijke beveiliging wensen. De rijks bijdrage in de totale kosten van f 14.875 bedraagt 90 pCt. Een verzoek van de Studentenkring „St. Anne ter Muiden" om een subsidie van f 199,86, zijnde het tekort van het op 20 Febr. 1960 te St. Anna ter Muiden gehouden concert, werd op voorstel van B. en W. afgewezen, omdat het achter af dekken van tekorten teveel conse quenties met zich meebrengt. Op verzoek van de Gebr. Louwagie te Sluis werd besloten de 4466 m2 grond, welke voor woningbouw van de Gebr. Louwagie werd aangekocht aan de Rid derstraat voor de tijd dat er niet ge bouwd wordt, te verhuren aan genoem de heren voor f 75,- in totaal per jaar, voor beweiding van vee, op voorwaarde, dat de grond direct ter beschikking blijft op het moment dat de grond be nodigd is en de grondkamer zich met deze pacht en pachtprijs kan verenigen. Op het desbetreffende verzoek werd aan de Ontwikkelingscommissie West Z. Vlaanderen voor 1960 een subsidie toe gekend van f 0,10 p. inwoner. Over het voorstel van B. en W. de huur van alle gemeente-woningen nader vast te stel len, in verband met de nieuwe huur verhoging, ontstond voor wat betreft de noodwoningen een geanimeerde discus sie. Weth. Gevaert vond het toepassen van de 20 pCt. huurverhoging op de noodwoningen wel bezwaarlijk. Hierbij werd hij gesteund door de heer Wage, die terzake een voorstel deed geen ver hoging toe te passen. Weth. van Hal meende dat de mensen, die de huur niet kunnen opbrengen, zich tot bepaalde instanties kunnen wenden. Dit vond dhr. Wage niet de aangewezen weg om het probleem op te lossen. Tot slot stelde dhr. van Hal een kleine verhoging voor van 5 pCt., welk voorstel werd in stem ming gebracht. De heren van Hal, Her- dihk en Dekkers stemden voor, de ove rige raadsleden tegen, zodat het voor stel was verworpen. Hierna kwam het voorstel Gevaert-Wage aan de orde, dat met 5 stemmen voor werd aangenomen, zodat de noodwoningen niet verhoogd worden. Voorts werd besloten alle woningwet woningen in de gemeente in de huur verhoging met 20 pCt. te betrekken, evenals de woningen bewoond door de heren Buckens, van Oorschot en Pica- vet. De gemeenterekening 1957 werd voorlopig vastgesteld. De salarisverorde ning werd aangepast aan de normen geldende voor het overheidspersoneel. Besloten werd aan dhr. F. Lekens een bijdrage van 50 pCt. tot maximaal f 112,50 te verlenen in de kosten van aanleg van riolering van zijn pand Nieuwstraat 12 naar het hoofdriool aan de z.g. Plompe Toren, omdat het secon daire riool niet meer kan worden ge bruikt wegens het verzet van de bewo ner van perceel Nieuwstraat 14. Aan de Commissie Streekverbetering Eede, St. Kruis en Heille werd f 100,- subsidie toegekend voor het houden van een fokdag. Oostburg Lyceum-leerlingen zetten de bloemetjes eens buiten. De examen-klassen van het Oostburg - se Kon. Wilhelmina Lyceum deden het vorige week Donderdag eens anders dan anders, 's Morgens verschenen de jon gelui tot groot vermaak van de school bevolking in voor de school wel zeer on gebruikelijke kledij. De jongens droegen n.l. een hoge hoed en jacquet, de meis jes een soort imitatie van de ouderwetse Cadzandse dracht. De lange zwarte rokken en de omslagdoeken, alsmede de grote ouderwetse luifelhoeden trokken veel aandacht. Tijdens de middagpauze werd een krans gelegd bij het danseresje op het Raadhuisplein. Voor deze plechtige kranslegging bestond veel belangstelling. Biervliet Opening bazar. Vrijdag j.l. werd de bazar geopend ten bate van de Herv. kerkvoogdij. De op brengst is bestemd voor verbouwing van de pastorie. Aan de bazar waren diverse attracties verbonden, waarvan al gauw een druk gebruik werd gemaakt. Met sjoelen, busjes werpen, schieten, touw- tjestrekken, enz., werd heel wat geld verdiend. Zaterdagmiddag werden olie-

De Schakel | 1960 | | pagina 2