Mantel- kostuum 84,50 BOBBE alg. nieuws blad alg. nieuws VOOR west zeeuws-vlaanderen „liefde ziet geen Lifliaamsgetó." Manielkosiuums in losse lijnen! f de (chakel r~ "N 15e Jaargang - Nr. jöj Vrijdag 6 Mei 1960 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs fi,iop. kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS P SMOOR DE HULSTER DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL,»*» - GIRO 358296, Plaatselijk Nieuws Oostburg Raadsvergadering Tijdens de vergadering van de ge meenteraad bracht de heer W. de Coene de ten gemeentehuize vacerende be trekking van bode-concierge ter sprake. Hij meende, nu de vorige functionaris per 1 April gepensioneerd werd, het toch wel tijd begon te worden, dat in deze vacature wordt voorzien en drong der halve er op aan, aangezien B. en W. bij monde van de loco-burgemeester A. P. Modde verklaarde, geen bepaalde voor stellen in deze richting te hebben, een oproep te plaatsen. Wethouder Geuze zei, dat G.S. nog geen goedkeuring heeft gehecht aan de toekomstige vorm van de Centrale Dienst en dat ook de aan stelling van een gemeente-opzichter in zekere zin samenhangt met de vraag hoe de Centrale Dienst izal voortbestaan, omdat gespeeld wordt met de gedachte eventuele overtollige krachten voor beide vacatures in aanmerking te laten komen, immers deze hebben toch be langrijk werk verricht. De heer De Coene meende dat men haast zou den ken, nu de vacature van gemeente-op zichter al lang onvervuld is gebleven, men er geen nodig heeft. Voor wat be treft de functie van bode-concierge achtte de heer De Coene, hierbij ge steund door de heer Leenhouts, langer uitstel ongewenst, hierbij met klem wij zende op de uitspraak van de raad ter zake, dat men niet van zins is van de bode-concierge een manusje van alles te maken, in de zin zoals B. en W. schijn baar nastreven door deze ook gedeelte lijk een taak bij de Centrale Dienst te laten vervullen of andere bezigheden te laten verrichten, omdat immers B. en W. zelf pertinent hebben verklaard, dat de functie van bode-concierge een volle dagtaak opeist. Besloten werd hierop zonder hoofdelijke stemming een oproep voor deze functie te plaatsen. Een ander punt, waarover levendig van gedachten gewisseld werd en waar over niet bepaald vlijende bewoordin gen werden gebruikt, was de kwestie van electrificatie van de percelen van de heren Risseeuw en Buijze, over de stand van zaken waarvan de heer Dekker in lichtingen had gevraagd. Het bleek, dat B. en W. ter zake een bespreking met de P.Z.E.M. had gehad, tijdens welke naar voren is gekomen, dat de P.Z.E.M. beide percelen beschouwd als niet te liggen in een onrendabel gebied, waardoor de betrokkenen zelf alle aanlegkosten op tafel dienen te brengen. Voor de heer Risseeuw betekent dit f 4000,en voor de heer Buijze f 6000,—. Ook indien de gemeente haar bijdrage aanmerkelijk zou verhogen en op f 500,per perceel zou brengen, zet dit nog geen zoden aan de dijk. De heer Dekker betoogde in felle bewoordingen dat het aan de ge meente ligt of genoemde mensen zullen kunnen aansluiten, althans van de sub sidie die de gemeente zal willen bijdra gen. De heer Dekker wraakte het beleid van de gemeente inzake subsidiëring van electriciteitsaansluitingen. De laat ste 20 jaren is niets anders tot stand kunnen komen dan de electrificatie van de buurtschap Scherpbier, wat de ge meente f 1500,heeft gekost en dit na Feuilleton door Maart je Zeldenrijk. Totdat het de meester begon te ver velen en deze vroeg, wat er nu feitelijk aan de hand was. Veldwachter Van Baar kon van de kleinste overtreding een. drama in tien bedrijven maken en aangezien hij in weken vrijwel niets bijzonders aan de hand had gehad, buitte hij deze mis handelingszaak uit tot en met, waar door het meer op een dubbele roofmoord geleek. Om kort te gaan, het kind Bongert van de Zuiderweg, een min of meer misvormd kereltje, was door een groep jongens beestachtig afgetuigd, zo erg, dat zelfs de twee grotere broers - Van Baar keek even op zijn papier, dat hij breeduit had opengevouwen - Arie en Douwe er niet zonder kleerscheuren vanaf gekomen waren. Met als gevolg, dat het kind Bongert diverse verwon dingen kreeg, die door dokter Vink wer den verzorgd, hetgeen niet wegneemt, dat voornoemd kind enige tijd het bed zal moeten houden. „Ik heb hier een ambtsedige verklaring van dokter Vink," zei hij en legde op ieder woord nadruk, „en op mij rust de plicht de veel vijven en zessen. De heer De Coene vond, dat de P.Z.E.M. met twee maten meet bij het verlenen van bijdragen uit het fonds onrendabele gebieden. Hier mee was ook de heer Barendregt het eens en stelde voor aan het Prov. be stuur deze klacht over te brengen, waar toe de raad besloot. De tegen het goedgekeurde uitbrei dingsplan ingebrachte bezwaarschrif ten zullen door de Raad van State be handeld worden. De gemeente werd op deze zitting uitgenodigd haar vertegen woordigers te zenden. De heer Leen houts informeerde wie namens de ge meente aanwezig zouden zijn.De voor zitter zei, dat hij met de secretaris naar Den Haag zal gaan. Ook in Oostburg is een comité viering herdenking 5 Mei in het leven geroepen, zij het dan ook wel wat laat, zoals di verse raadsleden opmerkten. Naast de gelden, die middels een collecte in de gemeente bijeen kunnen worden ge bracht voor bekostiging van de festivi teiten, vroeg het comité of de gemeente zich garant wilde stellen voor eenbedrag van f 500,wat de raad goedkeurde. De geloofsbrieven van het in de vaca ture Verhage benoemde raadslid, Ph. A. de Vuijst, werden door de heren Dekker, De Coene en Leenhouts onderzocht en in orde bevonden. Een aantal salaris herzieningen werd ingevoerd. Opstal werd verleend aan de instelling ten be hoeve van het openbaar buitengewoon lager onderwijs in West Z.-Vl. op een perceel, gelegen in de Gratamastraat. Beskoten werd van de erven de wed. M. de Smidt-Schijve de woning Hoekzak nr. 20 aan te kopen. Besloten werd met de heer O. van de Voorde een aantal per ceeltjes grond, gelegen aan de Gratama- straat-Oudestad, te ruilen. Met algemene stemmen werd mej. J. P. Jansen benoemd tot leidster aan de openbare kleuterschool, dit in tijdelijke dienst. De gemeenteraad verklaarde de gemeente Oostburg garant voor de met de Bank voor Ned. Gemeenten aan te gane rekening-courant overeenkomst ten behoeve van het openbaar B.L.O.- onderwijs in West Z.-Vl. en het vervoer van leerlingen voor openbaar en bij zonder onderwijs. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Dekker naar de vervulling van de vacature Kaboord aan de openb. lagere school. De voorzitter deelde mee, dat de sollicitatie nog niet is afgesloten, nog steeds komen sollici taties binnen. De heer Leenhouts dringt er bij B. en W. op aan de kledingtoelage- verordening voor de gemeentewerkhe den te herzien en vaste toelagen te wil len voorstellen voor deze groep functi onarissen. De voorzitter zegde toe deze kwestie nader in B. en W. te zullen be zien. De heer Broodman juichte het toe, dat de 5e Mei ook in Oostburg zal wor den gevierd. Hij achtte het een welkome gelegenheid iets extra's te doen voor de ouden van dagen in de gemeente, door b.v. toekenning van een klein geldsbe drag. De heer Geuze meende, dat men meer in de lijn van H.M. de Koningin zou blijven een bijdrage te verlenen voor, de vluchtelingenhulp. Bepaalde ouden van dagen zullen wellicht een bijdrage als door de heer Broodman be doeld op prijs stellen, anderen evenwel beslist afwijzen. De heer Leenhouts voelde er meer voor, wanneer in de beide sociëteiten voor ouden van dagen een bepaalde extra tractatie kon worden verstrekt. Deze suggestie vond zodanige bijval, dat besloten werd het comité viering 5 Mei de uitvoering hiervan in overweging te geven. De heer Van der Heijden vroeg nog of B. en W. ter zake van de grond, welke de heer Loten via notaris Van den Hoek aan de gemeente ten verkoop heeft aangeboden en waar van de prijs door de raad absurd hoog werd bevonden, nog nadere stappen heeft ondernomen om zo nodig tot ont eigening van de grond over te gaan. Wanneer geen andere prijs uit de bus gaat komen is naar spr. mening ontei gening de enige weg om te voorkomen, dat de bestaande en zeer ongewenste toestand nog lange jaren zal voort duren. B. en W. hebben in deze zin nog geen plannen, aldus de voorzitter, bo vendien moet de gemeente bij onteige ning een bepaalde bestemming voor de grond hebben. Hoofdplaat Nieuwe voorganger Herv. Gemeente. Zondagmiddag deed de heer H. J. Begeer ut Eindhoven zijn intrede als voorganger van de Herv. Gemeente te Hoofdplaat. Voor deze dienst bestond veel belangstelling. Ds. C. van Eevert uit IJzendijke leidde ais consulent der gemeente Hoofdplaat deze dienst., welke o.m. werd bijgewoond door het voltallig college van B. en W.. pastoor H. Deenen en vele belangstellenden uit omliggende cremeenten. Voorts was de praeses der Classis IJzendijke aanwezig, alsmede alle ringpredikanten. De dienst begon met votum en groet, waarna de gemeen te van psalm 89 de verzen 1, 3, 7 en 8 zong. Op de geloofsbelijdenis, welke staande werd afgelegd, antwoordde de eemeente met Gez. 132 vers 3. De Schriftlezing was uit Joh. 21 vers 15 tot 23. De tekst Joh. 21 vers 15: „Hebt gij mij lief" en de grote opdracht die Petrus daarna ontving. Na het eerste gedeelte der prediking beantwoordde de heer H. J. Begeer de gestelde vragen, waarna de gemeente hem Gez. 289 vers 2 toezong. Het tweede gedeelte van de prediking werd verzorgd door de heer Begeer, die eveneens stilstond bij de tekst: „Hebt gij mij lief", en later uitvoerig inging op de opdracht: „Weidt mijn schapen". In deze prediking deed de heer Begeer een beroep op allen, inzonderheid op de jegud en ouders om hem bij zijn nieuwe taak te helpen. Hij vroeg de gemeente hem met openheid tegemoet te treden en open te staan voor de boodschap die hij te brengen heeft. Nadat de gemeente Psalm 79 vers 7 gezongen had, werd de eredienst met de zegenbede besloten. Burgemeester Temmerman begroette de nieuwe leraar namens de burgerlij ke gemeente, en gaf de verzekering, dat de Protestantse minderheid steeds op de bijstand van de burgerlijke gemeente kan rekenen. Pastoor H. Deenen be groette in een zeer sympathieke toe spraak de nieuwe leraar. In een warm pleidooi nam hij scherp stelling tegen het neutralisme. Het R.K. volksdeel, aldus de pastoor, is zeer verheugd dat de Protestantse gemeenschap weer een eigen leraar heeft. De pastoor deed een warm beroep op de heer Begeet om daar waar dit mogelijk is, samen te werken. Ds. de Jong uit Groede sprak wel komstwoorden namens de classis IJzen dijke en zei verheugd te zijn, dat de pastorie weer bewoond en de Herv. Ge- Een apart j brengen wij tegen de aan trekkelijke prijs van maat 3646 De losse, ongedwongen 8 Franse- en Italiaanse modelijnen, die dit voorjaar 8 het mantelkostuum een gj strikt persoonlijk accent ft geven. g Mantelkostuums in losse lijn 98,- 115,- 135,- Voor Uw betere damesconfectie 3 eerst kijken bij Uw Modehuis S in VlissingenÜ (&4£6) meente weer verzorgd wordt. Ds. Even huis uit Biervliet voerde het woord namens de ringpredikanten. De heer Vinke sprak namens de kerkeraad en kerkvoogdij. Hij vertolkte de dank van de gemeente aan allen die hielpen, zowel financiëel als moreel, om de vacature bezet te krijgen. In deze dankwoorden betrok hij in het bijzonder Ds. van Evert en Ds. de Jong. Op zijn verzoek zong de gemeente Gez. 135 vers 1 De heer Begeer sprak enkele dankwoorden tot de sprekers, waarna Ds. van Evert nog opmerkte, dat hij de komst van het gezin Begeer naar Hoofdplaat geen noodoplossing vond. De heer Begeer is een kundig onderwijzer, die in Hoofd plaat goed werk zal kunnen doen. Voor de bediening van de H. Doop en het Avondmaal zal ds. van Evert con sulent der gemeente blijven. Na het zingen van het Ere zij den Vader werd deze voor de Herv. Gemeen te van Hoofdplaat zo belangrijke dienst besloten. Retranchement Gezellige middag voor de bejaarde71. Zaterdagmiddag kwam de bejaarden sociëteit voor het laatst in dit seizoen bijeen. Ter gelegenheid van de jaardag der Koningin had deze samenkomst een daders van deze mishandelingszaak te arresteren, zodat zij hun gerechte straf niet zullen ontlopen. Aangezien het, blijkens getuigeverklaringen, kinderen zijn van deze school, verzoek ik de meester behulpzaam te zijn en de da ders van dit snood misdrijf op te spo ren". Aldus Van Baar. Hij snoof nogeens en keek heldhaftig over de banken naar de kinderen, die nu groen en geel van angst zagen en zo waar, daar kwamen nog meer water landers voor de dag. Waarbij veldwach ter Van Baar met zijn klompen kon aanvoelen, dat dit enige van de „snode daders" waren. Meester Klomp keek zuur, want hij vond dat bezoek aan zijn school hele maal niet leuk. Zo, zo, dus de jongens hadden Berend afgetuigd. Dat onge lukkige kereltje. Dan waren het natuur lijk jongens van het schoolpad geweest. Oftewel: in de Beemster woonachtig, Hij monsterde de drie laagste klassen in het lokaal en stak zijn wijsvinger op, die hij kromde. „Kom maar eens naar voren, Piet en jij, Herman. En Cor en Klaas en Wim Schoorvoetend kwam een tiental jon gens naar voren. Hetgeen tengevolge had, dat veldwachter Van Baar zijn wenkbrauwen fronste. Hij had verwacht twee of drie jongens naar voren te zien komen, maar dit was zowat een halve klas. Daarvoor had hij minstens een auto nodig en zo rijk was men in de Beemster bij de politie nog niet. Het slot van het liedje was, dat Van Baar het hele koor meenam naar het spreekkamertje, dat wil zeggen: de boosdoeners stonden in de gang hun beurt af te wachten en mochten één voor één binnenkomen om te vertellen, wat ze individueel en wat in vereniging hadden gedaan. Met het middaguur was Van Baar klaar met zijn aantekeningen en toen had hij dertien huilende, bedeesde kna pen aan de tand gevoeld. Ze mochten weer terug naar hun klas met de op wekkende mededeling, dat ze er nog wel meer van zouden horen. De postcommandant van de Rijkspo litie in de Beemster las de volgende dag het ambtsedig proces-verbaal van Jan Pieter Van Baar, ter grootte van ne gentien getypte vellen, met aangehech te verklaring van de dokter en lachte een beetje. Hij kende Van Baar en als hij dit geval opzond naar de Officier van Justitie, dan bestond de kans, dat de dertien knapen stuk voor stuk naar het Observatiehuis in Amsterdam zou den worden gezonden. En dat vond hij toch een beetje te gortig. Waarna hij Van Baar opdracht gaf de dertien de linquenten op Donderdag, de zevende, des namiddags half vijf op het politie bureau te laten komen. Vanzelf kweet Van Baar zich uitste kend van zijn opdracht, in iedere wo ning een half drama veroorzakende, omdat hij overal zoiets mompelde als „zware mishandeling," waarop een jaar of negen of daaromtrent staat. Op de fiets en lopend togen de „kwa de dertien" naar de Midden-Beemster en postcommandant Aalberse las de broekjes gedurende een kwartier ge ducht de les en dreigde met alles, waar mee een fatsoenlijke politieman jeug dige boosdoeners bang kan maken. Op nieuw werden er hete tranen vergoten en dure beloften gedaan. Toen mochten de jeugdige delinquenten weer huis waarts keren en Aalberse verscheurde het proces-verbaal van zijn onderge schikte, waar deze een halve nacht op had zitten zweten. De nabetrachting had plaats in di verse woningen aan de Zuiderweg, het Zuiderpad en de Purmerenderweg. Een en twintig ouders deelden pakken slaag uit of oorvijgen of driftige dreigemen ten. Maar overal kwam het hierop neer - ,.Je blijft voortaan dat jong van Bon gert uit de weg, begrepen?" Het jong van Bongert werd geduren de deze dagen tot en met vertroetelt door moeder An, maar jong vlees heelt spoedig en binnen een week kroop Be rend weer uit bed, want het wier hem er veuls te benauwd. Nog een week bleef hij in of bij huis en veertien dagen na het drama ging hij weer aan de hand van z'n beide broertjes naar de school. Natuurlijk, keken heel wat kinderen het drietal scheel aan. Maar Arie keek

De Schakel | 1960 | | pagina 1