de mooie arbeidsverhouding die er thans is, wordt verstoord. De gemeente Bres kens is voor een dergelijke instelling te klein. De heer J. J. Vergouwe zag voor deze commissie een dankbare taak weg gelegd. Wethouder Van der Hooft be toogde met klem dat men in deze com missie beslist geen klachtenbureau moet zien maar juist bedoeld is om tot ge zonde verhoudingen te kunnen komen, wat voor de gemeente tot beslist aan wijsbare voordelen kan leiden. Op de vraag van de heer De Boer kreeg deze te horen dat het verzoek om een com missie voor georganiseerd overleg in het leven te roepen van de zijde der bonden is uitgegaan. De heer De Boer infor meerde of de verhoudingen thans niet goed liggen en of er nu moeilijkheden zijn, omdat wethouder Van der Hooft had gesproken „om tot geronde ver houdingen te komen". Wethouder Zegers wees er op, dat de gemeente een aantal jaren achtereen f 500,had uitgetrok ken voor een z.gn. personeelsvereniging voor de gemeenteambtenaren. Het be drag is nooit uitbetaald omdat het per soneel blijkbaar geen prijs stelt op een onderling contact en nu zou men een commissie van overleg nodig hebben. De heer Zegers betwijfelde het bestaans recht van deze commissie in Breskens Tegen deze commissie stemden de heren Goethals, Carels, De Boer, Zegers en Cambier. De overige raadsleden stemden Voor. Aangezien de stemmenverhouding 5 tegen 5 was, zal het voorstel de vol gende vergadering nogmaals aan de orde komen. Proefvaart veerboot Prinses Irene Dinsdag en Woensdag heeft de nieuwe veerboot „Prinses Irene", welke mede de dienst Vlissingen-Breskens zal onder houden, proef gevaren. Tijdens deze proeftocht werden o.m. de kompassen gesteld. Men hoopt eind Mei het schip in de vaart te brengen, om zodoende de seizoendrukte te kunnen opvangen. Verplaatsing oude aanleginrichting Men is thans druk doende met de overbrenging van de oude aanleginrich ting naar de nieuwe veerhaven. Het eerste bruggedeelte, wegende 90 ton, ligt reeds op transport te wachten. Voor onze gemeente behoort nu definitief de drukte van de veerdienst in de dorps kom tot het verleden. Aanbesteding af deklaag noodwoningen. Zaterdagmorgen werd in het gemeen tehuis te Breskens door B. en W. aan besteed het aanbrengen van een rub- beroid afdeklaag op de dakbedekking van 226 noodwoningen in de Bloemen- wijk. Ingeschreven werd als volgt: Fa. P. Lubbers zn., Arnhem f 44.500,- C. Brevet, Breskens f 44.314,- J. I. W. Daansen, Aardenburg f 38.000,- M. Gouwman, Heerjansdam f 37.495,- N.V. Tamse, Goes f 36.700,- J. Vermeer, Vlissingen f 35.865,- N.V. Andon, Breda f 30.498,- De gunning werd aangehouden. Actie Doe Open". Zaterdagavond werd in het jeugdge- bouw „De Uitkomst" te Breskens een grote show-avond gegeven ten bate van de vluchtelingenactie „Doe Open". De jeugd van Breskens had deze avond geheel in handen en stond o.l.v. de heer J. Oosterling, die een openingswoord sprak waarin hij allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder burgemeester Eekhout en wethouder van der Hooft. Het gevarieerde programma bestond uit het optreden van de band „Tony and his Rackets" met zang van de „Petticoat Sisters," de cabaretgroep „De Gladiatoren," Sjoerd Boorsma, accor deon en een groepje Ambonese jonge lui, genaamd „The voice of Maluku," die enige Ambonese volksliedjes ten beste gaven. In de pauze had een verloting plaats. Aan het einde van de avond kwamen alle medewerkenden op het podium en zongen de herkenningsmelodie van Tony and his Rackets. Daarna bedankte de heer J. Ooster ling de aanwezigen voor hun opkomst en allen die hun medewerking verleend hadden. Vervolgens werd nog gezellig haar relaas, „dat behoeven we toch ze ker niet te nemen, wel dokter?" Dokter Vink knikte en was het met de vrouw eens, dat dit alle pe-ken te bui ten ging. „Houdt hem voorlopig maar in bed. Ik zal een drankje voor hem klaarmaken, dat moet een van de jon gens vanavond maar halen. Dan krijgt hij meteen een schriftelijke verklaring van me over wat ik heb geconstateerd. Bongert, jij moet daarmee dan morgen ochtend maar even naar de veldwach ter in de Midden-Beemster gaan". En later, in de kamer, nadat de deur achter Berend gesloten was, voegde hij er nog aan toe: „Mensen, dat kereltje moet een beetje worden ontzien. Als een gezonde jongen op zijn tijd een pak slaag krijgt, is dat helemaal niet erg. Maar met dat mannetje is het wat an ders. Hij kan honderd jaar worden, maar zoiets als vanmiddag gebeurd is. mag nooit meer voorkomen. Zorg dat hij veel drinkt: water, limonade en af en toe bouillon. Maak maar een lekker soepje voor hem klaar en geef hem op zijn tijd wat fruit en pap. ik kom van de week nog wel eens kijken". Terwijl dokter Vink op zijn motorfiets wegrijdt, snikt moeder An het uit, iets, wat helemaal niet in haar lijn ligt, want een Doets huilen dat was er anders niet bij. Het slachtoffer zelf dommelde al half, heerlijk in het zachte bed, liefderijk toe gedekt door zijn moeder. Al half verge- gedanst. De netto-opbrengst van dere avond bedroeg f 258,61, hetgeen een mooi be drag is voor „Doe Open". Uitslag aanbesteding. Donderdag j.l. werd in het gemeente huis aanbesteed de bouw van 6 woning wetwoningen aan de Dr. Broödman- straat. De uitslag was als volgt: f 74.927 f 74.982 f 75.403 f 77.210 f 78.950 f 80.611 f 81.172 f 82.500 f 85.500 W. Jacobs, Breskens L. Me as Co., Breskens C. Daansen, Breskens C. Brevet, Breskens G. van Schoote, Breskens Pleijte de Winde, Breskens Gebr. Visser, Breskens C. Soulimans, Hoofdplaat V. Verstraete, Hoofdplaat De gunning is aangehouden. Volledig programma voor de viering van Koninginnedag en de bevrijding. 30 April (Koninginnedag) 19.30 u. Muziekconcert op het Spui plein. Daarna muzikale rondwande ling met deelname van de drumband en hoornblazers. 4 Mei (Stille omgang) 18.00 u.: Vlaggen halfstok. 19.20 u.Vertrek vanaf het Gemeente huis met deputaties van alle vereni gingen en particulieren, onder het luiden van de klok, naar de begraaf plaats, waar door twee meisjes en twee jongens de wacht bij het massa graf wordt betrokken. 19.50 u.: Klokluiden stop. Hierna zal de zangvereniging „God is mijn lied" een toepasselijk lied zingen, waarna om 31/2 minuut voor 20.00 uur dooreen hoornblazer „The last post" wordt ge blazen. 20.00 u.: Twee minuten stilte, met hier na een défilé langs het massagraf. Er wordt op gerekend, dat een ieder die hiertoe in staat is, aan de „stille omgang" zal deelnemen. Ook dat e- veel bloemen gelegd zullen worden. 5 Mei (bevrijdingsdag) 8.00 u.: Vlaggen uit. 8.30 u.: Klokluiden. 9.00 u.: Koraalmuziek vanaf de toi en- trans door leden van de plaatselijke muziekvereniging. 9.30-10.50 u.: Herdenkingsdienst in de Ned. Herv. kerk voor alle gerindten, waar gesproken zal worden door de heren Burgemeester Eekhout, Ds. Spaans der Ned. Herv. Gemeente en Pastoor van Mechelen. Deze herden kingsdienst zal worden opgeluisterd door de zangvereniging „God is mijn lied" en de muziekvereniging ,.Uit Let Volk Voor het Volk". In deze dienst zal een collecte worden gehouden ten bate van de Vluchte lingenactie. 13.00 u.: Kinderen in optocht vanaf de school naar het Oranjeplein. 13.30 u.: Aanvang kinderspelen. 16.00 u.: Aanvang volksspelen op het Oranjep^in, w.o. krui wagen wedstrijd voor paren; touwtrekken voor man nen boven dertig jaar; estafette bal rijden met kruiwagen voor jongens en meisjes van 14 tot 20 jaar: damesvoet balwedstrijd. Gegadigden voor deze volksspelen kunnen zich opgeven bij één der bestuursleden van de Oranje vereniging. 19.15 u.: concert op het Spuiplein door de muziekvereniging. 20.00 u.: optreden zangvereniging „God is mijn lied". 21.00 u.: Filmvertoning op het Oranje plein. Groede Ouderavond o. I. school. Donderdag j.l. werd de ouderavond van de openbare lagere school gehou den. Na opening door de voorzitter wer den de notulen voorgelezen en goedge keurd en rekening en verantwoording gedcan. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden bij ac clamatie herkozen. Het hoofd der school deelde mee, dat de feestavond geen doorgang had kun nen vinden, omdat eerst laat bekend tende het eerste treffen met een vijan dige wereld Alleen, omdat hij anders- geschapen was dan de meeste andere mensen. HOOFDSTUK III. Daar waren ze toch even van ge schrokken op de school. En werkelijk niet alleen de kinderen, ook de meester en de juffrouwen. Want een veldwach ter in de klas dat was sinds de op richting van de school nog niet voorge komen. Waarbij dan nog kwam, dat verwachter Van Baar uit de Midden Beemster met z'n vervaarlijke snor een martiaal voorkomen had, dat menig kind een dodelijke angst bezorgde. Want in de Midden Beemster was het spreek woordelijk, dat boze moeders tegen on- gezeggelijke kinderen dreigden: „Pas op hoor, anders roep ik Van Baar". Maar goed, de volgende morgen was daar dan de veldwachter. En om de drei ging nog eens extra te laten voelen, gromde hij eens flink. Je kon de kinde ren horen rillen en zowaar daar be gon er al een te huilen. Foei toch, wat zou er nou aan de hand zijn De boosdoenders evenwel voelden al lang waar de schoen wrong. Ze keken stuk voor stuk voor zich op de bank en deden het van pure schrik zowat in de broek. Terwijl Van Baar, zich bewust van zijn overwicht over dit grut, triom fantelijk het lokaal overzag. (Wordt vervolgd). werd, dat per 1 November een vervan gende leerkracht voor de heer Schijve was gevonden, die bovendien slechts zeer tijdelijk kon komen. Hierdoor was het niet mogelijk deze winter de feest avond te houden, maar wordt deze uit gesteld tot het einde van 1960, dus toch nog dit jaar. Per 1 Mei komt nu de heer Van Om meren uit Lochum als onderwijzer. Na de mededelingen volgde de rond vraag, waarna pauze. Na de pauze vertoonde mej. Koopman met groot succes dia's van haar reis door Oostenrijk en enkele van Groede. Chr. school in gebruik genomen. Zaterdag j.l. werd onder grote be langstelling de nieuwe Chr. school in gebruik genomen. Deze school, die al ruim 225 jaar bestaat, is aldus de voor zitter van de schoolvereniging, de heer H. Cappon uit Zuidzande, een traditie geworden. Toen dan ook in het bestuur de vraag rees, wat er mee te doen, de school verbouwen of afbreken en het onderwijs niet voortzetten, hebben we gemeend toch met plannen voor de bouw van een nieuwe school te begin nen. De school moest, dat stond al spoedig vast, gebouwd worden op de oude historische plaats, vlak bij de Lutherse kerk. waar ze al 225 jaar ge staan heeft. De voorzitter zette het ver schil tussen openbaar en Christelijk onderwijs op duidelijke wijze uiteen en merkte op, dat het laten volgen van Christelijk onderwijs een voortzetting is van de belofte, welke de oud ars bij de doop der kinderen afleggen. Hij noemde het een groot voorrecht, dat het in deze slechts tweeklassige school mogelijk is kinderen van Lutherse, Hervcsmde, Ge reformeerde en Vrij Evangelis che ouder, te onderrichten De Christe'ijke school kijkt over de kerkmuren heen. Het sa men opgroeien en onderwijzer; van deze kinderen zal op hun vorming van grote betekenis zijn. Na gebed las de voorzit ter een gedeelte uit 1 Cor. 3, waarbij de tekst: „Het is al het Uwe, me ar Gij zijt van Christus en Chrr tus is C l-od", naai voren kwam. Op dece voor de school zo bijzondere dag, v/aarop tevens het 80-jai g bestaan van de ouder-verenigmg lierdicht werd, kon de heer H. Cappon een groot aantal gasten verwelkomen. Zo wa; voor de Nationale Schoolraad voor het Christe lijk onderwijs de secretaris, mr. J. J Hangelbroeck uit Den Haag, aanwezig, die later op de middag tevens de ope ningsplechtigheid verrichtte, de in specteur van het lager onderwijs in Zeeland, de heer A. Leenhouts, de beide wethouders van Groede, de inspecteur van het Christelijk onderwijs in Zee land, de heer J. Verboom, ir. J. Bruijn- ooge en vele leden van de schoolvereni ging, gaven van hun belangstelling blijk. Tijdens de begroetingsplechtigheid in de Franse kerk gaf de voorzitter een kort overzicht van de historische ach tergronden van de school, en bracht tevens dank aan de medewerkers, die hun beste krachten inzetten voor de bouw van de nieuwe school en allen, die hielpen het onderwijs in de nood behuizing op gang te houden. Nadat verversingen waren aangeboden, begaf het gezelschap zich naar de nieuwe school in de Molenstraat, waar Ria Cij- souw uit Cadzand aan de heer Hangel broeck de sleutel aanbood. Marijke Cij- souw uit Groede bood aan de echtgeno te van de voorzitter van het schoolbe stuur, mevr. C. Cappon-de Bruijne een prachtig bouquet licht rose anjers aan. Nadat de school, door de symbolische handeling van het omdraaien van de sleutel geopend was, onthulde de voor zitter ae eerste steen, waarin de woor den „Ora et Labora" (Bid en werk) wa ren gebeiteld. Met de wens uit te spre ken, dat in de school biddend zal wor den gewerkt en zij nog lang aan het aan haar gestelde doel cal beantwoor den, betrad de heer Hangelbroeck als eerste de prachtige schoolruimte. De school, welke is ontworpen door ir. Bruijnooge uit Schoondijke, ziet er wat de indeling der ruimte betreft, alleraar digst uit. In de ruime hal is een keu rige garderobe en toiletten voor jon gens en meisjes apart. Hier treft men ook een aardig keukentje aan, waar de overblijvertjes thee gezet krijgen. Een bestuurskamer, tevens ruimte voor de schoolarts en het hood der school ziet er alleraardigst uit. De moderne meubelen doen het in deze ruimte uitstekend. Na de bezichtiging van het fraaie schoolgebouw werd de bijeenkomst in de Franse kerk voortgezet met een groot aantal toespraken. Mr. J. J. Hangel broeck was de eerste spreker die zijn ge lukwensen aanbood. Hij bezag de Chr. school vanuit de rechtspositie en drukte de leden der schoolvereniging op het hart, dat een eigen Chr. school een grote verantwoordelijkheid meebrengt. De school zal steeds de belangstelling der ouders moeten hebben. Met de Wem dat men er in zal slagen de mooie school in stand te houden, besloot spr. zijn rede. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder C. Cijsouw, die er zijn spijt over betuigde dat burgemeestei Everaars door ziekte verhinderd was de opening zelf bij te wonen. Namens het gemeentebestuur feliciteerde hij het choolbestuur, ouders en kinderen met de nieuwe school, welke voor de ge meente Groede een grote aanwinst is. Inspecteur A. Leenhouts belichtte het bezit van een nieuwe school vanuit de gezichtshoek van het kind. Hij was erg gelukkig, dat in zijn inspectie weer een oud „schoolhol" was opgeruimd en plaats had gemaakt voor een modern gebouw. De kleine schoolgemeenschap pen moeten beschermd worden. Voor iets nieuws is er een samenspel nodig tussen vele instanties. De bombarde menten en watersnood hebben in Zee land een grote vernieuwing van oude en onpractische scholen gebracht. Ds. de Jong sprak namens de Herv. Gemeente. Hij haakte in op een opmer king van de voorzitter dat in deze school kinderen van diverse kerken samen 'het evangelie wordt gebracht. Ds. de Jong zag als een grote taak van het school bestuur, een gesprek ook onder de ouders over het samengaan van ver schillende kerken tot stand te brengen, waardoor ook de ouders, samen lid van de schoolvereniging, wat dichter bij el kaar komen. Hier is een mogelijkheid om dit gesprek op gang te brengen, al dus spr., die schoolbestuur, ouders en kinderen geluk wenste met de totstand koming van het nieuwe schoolgebouw. De heer -W. Karreman sprak namens de Lutherse Gemeente woorden van ge lukwensen, de heer I. Vergouwe ver tolkte de gevoelens der Vrij Ev. Ge meenten. De heer H. Fondse uit Oost burg voerde namens een groot aantal zusterscholen in Zeeland het woord en hoopte dat de kinderen van deze school een goed gebruik zouden maken. Het vroegere schoolhoofd, de heer J. de Jonge uit Heinkenszand, bood een prachtig schilderij van de wonderbare visvangst aan. Architect J. Bruijnooge uit Schoon dijke voerde het woord namens allen die aan de bouw hadden meegewerkt en bood namens de aannemers en onder aannemers een prachtige electrische klok aan en enkele nog te vervaardigen figuraties van plastic in de hal. Tot slot prak het schoolhoofd, de heer Van Kranenburg, dankwoorden aan het be stuur voor het prachtige schoolgebouw, waarin het een lust zal zijn te mogen werken en bood namens het onderwij zend personeel enkele aardige planten aan voor de school. De heer D. Tack las een brief voor van de 92-jarige heer J. van der Meulen uit Koudekerke, waar schijnlijk de oudste in leven zijnde oud leerling van de school, waarin deze het schoolbestuur geluk wenst met de nieu we school en een geldsbedrag aanbood voor de inrichting van het gebouw. Met dankgebed werd de druk bezoch te bijeenkomst gesloten. 's Avonds was er in de school voor de ouders gelegenheid het gebouw te be zichtigen en werd tevens een gezellige feestavond aangeboden ter gelegenheid van de ingebruikname. Ook hier werden diverse aardige geschenken voor de school aangeboden. Hoofdplaat Raadsvergadering De bestaande trottoirs in de Molen - weg zullen verbeterd worden en een nieuw pad van klinkerkeien aangelegd vanaf de Kersenlaan tot aan de Mr. Willem Schorerstraat. Dit pad ter breed te van lm. In de Achterweg zuilen trottoirs worden aangelegd vanaf de woning van A. de Lijser t.e.m. het hui. van P. Blaakman aan de Mr. W. Scho- rerstr. Verder zullen de trottoirs in de Dorpsstraat, Schoolstraat en Kersen laan worden verbeterd door het weg breken van de bestaande stoepen. In de Kersenlaan komt tegen de woningen aan een verhoogd trottoir, dit in ver band met de hoge dorpels. Tot slot zul len de langs de weg Hoofdplaat Tot- Nieuwelandse Molen liggende klinker stroken, welke als rijwielpad gebruikt worden, verbeterd worden. Al deze ge noemde werken vergen een uitgaaf van rond f 10.000,-. Uit het jaarverslag van de R.K. en de N.H. Gezinszorg over 1959 bleek o.a., dat de eerste instelling in 66 gezinnen hulp heeft verleend en wel met 868 dagen met gecinsverzorgsters en met 915 da gen met gezinshelpsters. De Classicale Commissie voor Maatschappelijk Weiv. en Gezinszorg der Ned. Herv. Diaco nieën heeft bij 45 gezinnen hulp ver leend met 1047 verzorginsdagen. Van de heer Fr. C. M. Thomaes was bericht ingekomen, dat hij zijn benoe ming tot lid van de Instelling voor Maatschappelijke Zorg heeft aangeno men. Een aantal salarismaatregelen werden genomen, o.a. werd ingaande 1 Jan. 1960 de kindertoelage-verordening gewijzigd. Een tweede uitkering ineens over het le kwartaal 1960 naar 3 pet. van de wedde aan personeel in dienst van de gemeente toegekend. De veror dening regelende de wedden van de ambtenaren ter secretarie ingaande 1 April 1960 gewijzigd in verband met de salarisverhogingen. Een huurcompen- satie van 2V2 pCt. toegekend aan perso neel in dienst van de gemeente, ingaan de 1 April 1960, terwijl tot slot indivi duele bezoldigingsverhogingen werden vastgesteld voor de overige gemeen te - functionarissen, hetzij in vaste dienst, hetzij op arbeidscontract. Deize verho- ingen ook ingaande 1 April. De spaarregeling voor ambtenaren in dienst der gemeente werd gewijzigd, ter wijl een lijst van bestedingsobjecten werd vastgesteld. Een huurverhoging van 20 pCt. zal gelden, ingaande 4 April, voor de 4 gemeentewoningen. Met de Calamiteuze Hoofdplaatpolder zal een poldersloot worden geruild, welke sloot is gelegen in het uitbrei dingsplan Zuid-West. De polder krijgt hieivoor in de plaats een strook grond ter breedte van 3.10 m., gelegen in het uiterste westen van genoemd uitbrei dingsplan, voorheen in eigendom van de heren Gebr. Maas, 4 lopende van de We tlangeweg tot aan de kromme wa tergang. De gemeente zal de overdracht- kosten voor haar rekening nemen, ter wijl 50 pCt. bijgedragen zal worden in

De Schakel | 1960 | | pagina 2