€sso ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN „Liefde ziel geen Licfiaamsgelirek". Plaatselijk Nieuws Zijn er verjaar- of feestdagen in 't zicht Laai dan WIM FENIJN uw leverancier zijn Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder de (chakel Al fi NIEUWS BLAD 15e Jaargang - Nr. 761 Vrijdag 15 April I960 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprij s f 110 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.; Onze nieuwe feuilleton door Maartje Zeldenrijk. Dit is een vrij dramatisch verhaal. Het noodlot, dat gewild heeft dat Be rend Bongert zijn leven door moet gaan met een hoge rug, is het Leitmotiv. Steeds weer worden we in dit verhaal geconfronteerd met de vijandschap van de mensen ten opzichte van mismaak- ten. Berend Bongert krijgt rijkelijk zijn deel. Maar aan de andere kant weet hij te profiteren van de mogelijkheden, die hem verheffen boven ve]en van zijn lot genoten. Daarmee is hij er nog niet. Dat ervaart hij en dat leest men iedere keer weer opnieuw. Maartje Zeldenrijk, die zelf - we heb ben haar toestemming om dit thans te memoreren - gehandicapt is door een lichaamsgebrek, kan het beter weten dan wie ook, wat een mismaakt mens te verduren heeft in zijn leven. De geschiedenis van Berend Bongert is in dit verhaal zo ontroerend beschre ven, dat waarschijnlijk vele lezeressen van tijd tot tijd hun tranen niet zullen kunnen weerhouden. Toch zijn er geen valse sentimenten in dit verhaal verwerkt. Het is open en eerlijk beschreven, soms een tikje ruw. Maar is het werkelijke leven ook altijd even beschaafd? De schrijfster kent Purmerend en de Beemster door en door. Ook hun bewo ners van de tijd, waarin dit verhaal speelt. Ze is geboren en getogen in de Beemster, heeft zelf rijkelijk haar deel gehad van de plagerijen der medeinge zetenen. Wie deze streek kent, zal tien tallen malen feiten en wederwaardig heden tegenkomen, die niet onbekend zijn. Al is - en daar moet wel de nadruk op gelegd worden - het gehele verhaal, zoals de schrijfster zelf zegt: „pure fan tasie". Maar pure fantasie, die trouwe feuille- tonlezers en -lezeressen zal boeien van het eerste vervolg tot het slot. Groede Sportevenementen. De voetbalvereniging Groede heeft een nederlaag-tournooi georganiseerd- waaraan door een 5-tal clubs uit de hogere afdelingen in de maand Mei te Groede, w.o. ook de voetbalvereniging Groede, zal worden deelgenomen. In het kader van het Engelse voetbal- bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen, waarbij twee Engelse clubs morgen, Zaterdag 16 April, een bezoek aan Groede brengen, heeft de voetbalvereniging Groede er voor gezorgd dit voetbalbezoek op feeste lijke wijze te vieren. Het programma luidt als volgt: pl.m. 2.30 u. ontvangst, van de Engelse voetbalgasten op het voetbal terrein3 uur: een jeugdelftal van Groede tegen de Engelse spelers The Repton Boys Club; 5 uur: de hoofd wedstrijd tussen Groede I en de Engelse club The Queens Park Rangers; 7 uur: gezamenlijke koffiemaaltijd, aangebo den door de voetbalvereniging Groede in hotel „De Drie Koningen" voor alle spelers, gasten en genodigden met om petroleum. Heineken's Bier, Prik- of Wemco-Limonade P.S. Ook Voor alle Was-artikelen. Beleefd aanbevelend, WIM FENIJN - Telefoon 506 - BRESKENS 8.30 uur een verloting, waarvoor reeds vele diverse fraaie prijzen beschikbaar zijn gesteld. Uitreiking verkeersdiploma's. Burgemeester J. C. Everaars te Groede reikte de diploma's uit aan de leerlin gen van de drie plaatselijke scholen, die geslaagd waren voor het verkeers- examen. De geslaagden zijn: Openbare lagere school: met lof J. Manneke. Rijbewijs: H. v.d. Hooft, J. Leenhouts, J. Maas, A. van Ooyen, J. Boerdam, J. Hennekeij, J. Jansen, F. v.d. Hoek, J. Becu. Diploma: J. Risseeuw, A. Verduijn, K. Bourgraaf, P. Baas, R. El frink, S. Risseeuw, C. Faas. Chr. Nat. School: met lof W. Cappon. Rijbewijs: M. Cijsouw, M. Brakman, A. Oosterling, B. Vergouwe, K. v. Nieuwen- huijze, J. de Jong, E. Marijs, J. Verpoor ten. Diploma: W. Provoost, G. Overdul- ve, S. Oosterling, H. Michielse, P. de Jong R.K. School: met lof A. Gerard, met lof plus cadeau: P. van Flierberge, W. v. Pamelen, W. van Damme. Rijbewijs: G. van 't Westeinde, A. Adam, P. v.d. Velde, T. de Poorter, M. van Damme, E. Heete- sonne, H. de Poorter, J. van Damme, R. Ras. Diploma: R. Zegers, M. Gerard, T. Provoost, W. de Martelaere, C. van 't Westeinde, P. de Martelaere, M. Caste- leijn, L. van 't Westeinde, R. Adam. Als toegift van deze uitreiking werden nog twee filmpjes vertoond t.w. „Klaar Over" en „Carolijntje". Examens leerling kraamverzorgster. In het Groene Kruisgebouw te Groede werden in de afgelopen week de exa mens afgenomen voor leerling-kraam verzorgster bij het Centrum Kraamzorg West Z.-Vlaanderen van de gezamenlij ke Groene Kruisverenigingen. Het diploma leerling-kraamverzorgster werd uitgereikt aan mej. S. Pes-ireron uit Breskens en aan mej. R. de Smit uit Sluis. Het examen werd bijgewoond door de gecommiteerde, dr. van Vooren uit Middelburg en de leidster-docente van het Centrum Zr. L. de Graag uit Groede. Breskens Emmabloem-collecte De Emmabloemcolleete heeft een be drag opgebracht van f 276,85. Biljartwedstrijd. Zaterdag j.l. werd in „Het vissershuis" een biljartwedstrijd gespeeld tussen de plaatselijke verenigingen „A.B.C." en „E.N.Z.K.". Door „A.B.C." werd revan che genomen voor de indertijd geleden nederlaag en wist met 95 te winnen. Nadat de heer A. Jansen er nog op ge wezen had, dat een speler niet voor zich zelf speelt, maar in het belang van zijn vereniging en de hoop uitsprak dat er altijd zo'n goede opkomst zou mogen zijn als nu het geval was, dankte de voorzitter van „A.B.C.", de heer C. Erasmus, voor de sportieve wedstrijd en de goede geest en hoopte dat men zo nog vele jaren voort zou mogen gaan. Ook de voorzitter van „E.N.Z.K.", de heer J. van de Plasse, sprak woorden van dank. Uitvoering „De Schelde Zaterdag j.l. gaf de toneelvereniging „De Schelde" te Breskens een uitvoe ring in het jeugdgebouw „De Uitkomst". Deze uitvoering werd beoordeeld in het kader van het Landjuweel. De belang stelling was bevredigend. De heer Duinker sprak een openings woord, waarbij hij de aanwezigen wel kom heette, in het bijzonder het college van B. en W. Opgevoerd werd: „De grote Race," een thriller in 3 bedrijven met proloog, ge schreven door Dorothy en Campbel Christie. Vertaling Caro van Eijk. Het stuk, dat werd ingestudeerd on der regie van de heer H. Duinker, werd op vlotte wijze voor het voetlicht ge bracht, zodat de aanwezigen genoten van het gebodene. Tijdens deze avond werd een goed ge slaagde verloting gehouden. Uitslag aanbesteding. Zaterdag j.l. werd aanbesteed het ma ken van bestratingswerken aan de Oost zijde van het Oranjeplein en een gedeel te van de Emmastraat. Ingeschreven was als volgt: P. J. van de Sande, Breskens f 1984, J. Pleijte, Cadzand f 1998,P. Mollet, Hoofdplaat f 2150,fa. C. D. de Ruijs- scher Zn., Biervliet f 2195,fa. wed. P. Toussaint, Cadzand f 2272, De gunning is aangehouden. Oostburg Informatiebureau V. V. V. in gemeentehuis. Dank zij de medewerking van het Oostburgse gemeentebestuur, is de plaat selijke Ver. voor Vreemdelingenverkeer die nog steeds geen oplossing had ge vonden voor onderbrenging van haar informatiebureau, hierin thans geslaagd. Tijdens een gehouden bespreking tus sen het college van B. en W. en een af vaardiging van het V.V.V.-bestuur is n.l. overeengekomen, dat het inlichtin genkantoor van de V.V.V. deze zomer zal worden ondergebracht op de gemeente secretarie. Evenals in vele andere ge meenten in Zeeland, zullen de toeristen dus alle gewenste inlichtingen op het gemeentehuis kunnen verkrijgen. In de hal staat een standaard opgesteld, waar in zich de folders van diverse West Z. Vlaamse V.V.V.'s en van de Belgische kust- en kunststeden bevinden. Het secretariaat van de V.V.V. Oost burg blijft bij dhr. H. M. Legrand. Voetbal. Morgen ontvangt de Oostburgse voet balvereniging een 2-tal Engelse clubs voor het spelen van vriendschappelijke wedstrijden. Het zijn dezelfde elftallen waar Oostburg ook het vorig jaar met Pasen tegen heeft gespeeld, t.w. respec tievelijk Barnsbury en Offham F.C. Om drie uur zullen de jeugdelftallen tegen elkaar in het veld treden. Om vijf uur zal het le elftal de strijd aanbinden tegen hun Engelse tegenstanders, waar van zij vorig jaar wisten te winnen. Schietwedstrijd. Vrijdag j.l. trok de windbuksschiet vereniging „Willem Teil" per autobus naar Brugge om tegen de vereniging „Sint Pieters Roos" in het „geweer" te komen. Het werd een overwinning voor de Belgen met een winst van 28 punten boven de totalen der acht beste schut ters van elke vereniging. De Brugge- naars kwamen dus voor het eerste jaar in het bezit van de door hen beschikbaar gestelde wisselbeker. De uitslag was als volgt: Oostburg: 1. A. Pielaet, 69 pt.2. E. Quataert, 69 pt.; 3. B. Jansen van Ro- sendaal, 66 pt.4. A. de Witte, 65 pt. 5. J. Adriaansen, 61 pt.; 6. J. van Gae- len, 61 pt.; 7. J. Herweijer, 61 pt.; 8. S. van Gaelen, 60 pt. Brugge: 1. F. Cosmans, 74 pt.2. E. Cattoir, 73 pt.3. J. Koentjes, 69 pt.; 4. C. Gamkaut, 68 pt.; 5. G. Cosmans, 67 pt.6. E. de Jonghe, 63 pt.7. W. van Damme, 63 pt.8. J. de Neve, 63 pt. Postzegel-ruilbeurs. In de benedenzaal van hotel „De Een hoorn" zal Zaterdag 23 April a.s. een internationale postzegel-ruilbeurs wor den gehouden. Deze wordt georganiseerd door de afdeling „Land van Cadzand" van de internationale vereniging „Phi- latelica". Vooral van Belgische zijde wordt veel belangstelling verwacht. Nieuwe ambtsdragers. In de Herv. Kerk zijn gekozen tot ouder ling de heren J. W. Boone, D. Luteijn en C. van der Stel. Tot diaken werd ge kozen de heer G. Fremouw. De bevesti ging zak plaats hebben in de dienst van van Zondag 2'4 April a.s. Schoondijke Opbrengst sleutelactie. De Sleutelactie, waaraan jongelui van alle gezindten hebben deelgenomen, heeft te Schoondijke f 156,84 opgebracht. Sluis Benoeming badmeester. De zwemvereniging „Het Vrije" heeft voor het zwemseizoen 1960 als badmees ter aangesteld de heer R. Fraanje, die ook vorig jaar deze functie vervulde. Men hoopt op 16 Mei de badinrichting te openen, of zoveel later als de weers omstandigheden dit nodig mochten maken. door HENK VAN HEES WIJK. 47 Ze keek hem ontzet aan. „Je .je meent het?" vroeg ze ongelovig. „Na alles wat ik wat ik gedaan heb, vraag je me nog dit? Weet je wel, besef je goed, dat ik een misdadigster Terwijl ze deze woorden sprak, had hij de deur achter zich gesloten en was met een paar passen bij haar. Hij legde zijn brede hand op haar mond en schudde zijn hoofd: „Alles wat je me verteren wilt, Heieen. maar dat geloof ik niet. Wat er precies gebeurd is, op die ramp zalige avond in jullie huisje bij de druk kerij, weet God alleen. En jij misschien. Ik weet niete, of moeder het al gezegd heeft, maar wij, in de Molenpolder, wij geloven niet, dat jij het gedaan hebt Ik wil er verder helemaal niet meer over praten. Alleen nog dit: Ik heb de kran tenverslagen over dat nauw keurig gelezen. Misschien heb jij je op geofferd voor iemand. Misschien is er een ongeluk gebeurd. Het doet er alle maal niets toe. Maar zelfs, al zou jij het gedaan hebben, de daad is geboet, schul dig of onschuldig. Je hebt het volste recht, om met opgeheven hoofd door de wereld te gaan. Als Jezus zijn genade schenkt aan zondaren, zullen wij dan desondanks eigen rechter gaan spelen? Voor mij ben en blijf je de vrouw, die ik eens ten huwelijk vroeg. En ik doe het bij deze voor de tweede keer: Heieen, wil je mijn vrouw worden?" Ze schudde haar hoofd. „Dirk. ook nu moet ik nee zeggen. Niet om dezelfde re denen van de vorige maal. Er is nu nie mand meer in mijn leven. Maar ik wil je veel ellende besparen. Denk je eens in, wat de mensen er van zullen regaen- jij, de grootste boer uit de Molenpolder, jij zult een vrouw op je boerderij willen halen, die geen onbesproken verleden heeft? Onverschillig, hoe ze tot nu toe over mij geoordeeld hebben, besef je dan niet, dat ze allemaal als een blad aan de boom zullen veranderen, als ze te horen krijgen, wat je van plan bent? Besef je dan niet, dat diezelfde mencen in de Molenpolder niet alleen mij, maar dan ook jou met de vinger zullen na wijzen? Dat de mensen „Heieen, ik stoor me niet aan de men sen. Wat voorbij is, is voorbij. Ik heb je nog net zo lief als vroeger en of je nu een verleden hebt, of je al dan niet schuld hebt aan het gebeurde, dat doet er voor mij allemaal niets aan toe. Mag een mens, die even zondig is als een an der mens, zijn naaste veroordelen? Je bent voor mij nog steeds dezelfde. Ik houd van je. Is dat niet genoeg?" De jonge vrouw schudt haar hoofd, niet begrijpend. „Dus ondanks alles, wil je me nog tot vrouw hebben?" „Ja, Heieen, ondanks alles. Je weet nu, hoe of wij over het gebeurde denken. Doch afgezien nog daarvan. Ik vraag je: Word mijn vrouw". Beiden keken elkaar een ogenblik aan, als wilden ze eikaars gedachten peilen. Toen wendde de jonge vrouw haar hoofd af, langzaam naar het ledi kant] e. Dirk van Elk begreep haar onmiddel lijk. Hij liep haar voorbij, boog zich over het bedje en nam voorzichtig de kleine, die wakker was geworden en stil in het ledikantje lag te kijken, in zijn armen en ging er mee naar de moe der. „Zie je, Heieen, deze kleine meid zal dan niet meer alleen jou dochter, maar ook de mijne zijn, begrijp je? Ik wil er een vader voor zijn en mochten wij later ook samen kinderen hebben, dan zal de oudste mij misschien nog het liefste van allen zijn. Ik weet niet of je be grijpt wat ik bedoel Ik ben maar een boer, ik kan dat niet zo goed onder woorden brengen Hij nam de kleine handjes van het kind in zijn grote vuist en het kind keek met grote ogen de vreemde man aan. „Zie je wel, Heieen, zij vindt het al goed". „Ga zitten, Dirk," zei Heieen eindelijk met een zucht, „dan zal ik je wat ver tellen. Wanneer je me als vrouw wilt hebben, dan heb je recht dit te weten". Voorzichtig ging de man zitten en zette de kleine meid op zijn schoot, die zich behaaglijk in zijn armen nestelde en allerlei geluidjes maakte. Heieen vervolgde: „Wat ik je nu ga vertellen, mag nooit iemand anders te weten komen. Ik reken er op, dat je als man van eer nooit zult spreken over datgene, wat ik je nu ga vertellen". De jonge boer stak zijn vereelte hand uit en Heieen legde de hare er in. „Mijn woord heb je," sprak hij eenvoudig. „Goed. Nu dan, de wereld weet niet beter, of ik ben degene, die Thijs Ver meulen heeft gedood. En toch, al ben ik er niet geheel onschuldig aan ben ik het niet geweest". Dirk knikt. „Ik zei je toch al, dat eigenlijk niemand bij ons het heeft wil len geloven?" „Laten de mensen maar denken wat ze willen. Mij persoonlijk deert het niet. Maar jij als ik je yrouw wordt moet het weten. Mijn eerste huwelijk zou - menselijkerwijs gesproken - niet gestrand zijn als we zonder een enkel geheim naar het stadhuis zouden zijn gegaan. Ons huwelijk was al spoedig een vergissing. Enfin, hij is dood En Heieen vertelde hem van het be gin tot het einde, wat er op die nood-

De Schakel | 1960 | | pagina 1