11 Zftidzande Raadsvergadering De voltallige gemeenteraad kwam bij een onder leiding van burgemeester H. Everwijn. Onder de ingekomen stukken was een verslag van de schoolarts voor West Z.-Vl. van het onderzoek van 81 schoolkinderen der o. 1. lagere school. De schoolarts merkte op, dat er nog steeds niets veranderd is aan de school- vloeren, die niet naadloos zijn. Daar ver betering hoge kosten meebrengt, zal ge wacht worden tot de nieuwe financiële regeling voor de gemeenten bekend is. Ook de leerlingen van de kleuterschool zijn onderzocht. De kleuterschool heeft een metamorfose ondergaan sinds de verbouwing, aldus de schoolarts. Wel zou een vijvertje, waarin de kleutertjes naar hartelust kunnen spelen, gewenst zijn. Dit zal, aldus de burgemeester, voorlopig wel een vrome wens blijven, daar de financiën dit thans niet toelaten. Van het Centraal bureau voor Verificatie was een schrijven ontvangen, waaruit bleek dat kas en bescheiden van de gemeente ontvanger werden gecontroleerd en in orde zijn bevonden. Naar aanleiding van de ingediende begroting van de school voor B.L.O.-onderwijs, welke sinds Oct. 1959 in Oostburg is gestart, merkte de burgemeester op, dat deze school in een grote behoefte blijkt te voorzien. Per leerling blijkt de school niet duurder te zijn dan elders in het land. Het verslag van de commissie van beheer van de schoolartsendienst werd eveneens aan vaard. Inzake de aanstelling van de der de schoolarts deelde de voorzitter mee: dat de commissie van beheer van me ning is, dat de derde schoolarts voor Z.- Vl. er moet komen. Binnenkort zak"trr een vergadering van het bestur der schoolartsendienst deze kwestie opnieuw aan de orde worden gesteld. Medege deeld werd, dat de huur van de woning wetwoningen met 20 pCt. verhoogd moet worden. De heer I. Cappon informeerde of de bewoners wel weten, dat zij de door hen bewoonde woningwetwoning kunnen overnemen. Aan de motie van de gemeente Aardenburg inzake het ver krijgen van teeltvergunningen voor tuinbouw en fruitteelt, werd adhaesie betuigd. De Classicale commissie voor Herv. gezinsverzorging vroeg en kreeg een bijdrage in het exploitatietekort over 1959 groot f 45,33. De Katholieke instelling voor gezinsverzorging kreeg 'n bijdrage van f 44,57. Voor het bevolkings onderzoek op t.b.c. stelde de gemeente zich garant voor f 1,50 per foto. Het on derzoek zal op 27 Mei a.s. gehouden wor den. De districtsarts voor t.b.c., dr. Meij er uit Terneuzen zal binnenkort een voorlichtingsavond houden voor de huis bezoekers. B. en W. werden gemachtigd stappen te ondernemen om het toege wezen bouwvolume voor twee woning wetwoningen aan de Kamerikstraat te verwezenlijken. Deze zullen op 26 April a.s. worden aanbesteed. Het nieuwe huurreglement werd vastgesteld. Met het St. Antoniusziekenhuis te Oostburg werd een nieuwe overeenkomst aangegaan inzake de opname in de barak van be smettelijke zieken. Door het ziekenhuis zal dezelfde verpleegprijs worden bere kend, welke ook aan de ziekenfondsen wordt gevraagd.De jaarlijkse vergoeding voor het kleuteronderwijs werd vastge steld. In verband met de grote uitgave, welke de gemeente zich getroost, n.l. f 3000,per jaar voor het 100 pCt.-plan van de waterleiding, besloot de raad een verhoogde uitkering uit het gemeente fonds aan te vragen. Een nieuwe veror dening op de precariowerken werd vast gesteld. De bezoldigingsregelingen voor het gemeentepersoneel werden aange past aan de Rijksnormen. De begrotin gen 1959 en 1960 werden gewijzigd. Aan de gemeentewerkman, de heer J. W. Robijn, werd op zijn verzoek wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend met dank voor de vele aan de gemeente bewezen diensten. Voor de benoeming van een nieuwe gemeentewerkman waren maar liefst 26 sollicitanten. Wethouder J. A. van Houte en de heer P. A. de Veij, die tot de sollicitanten behoorden, verlieten, toen dit punt aan de orde kwan\, de vergadering. Nadat de raad geruime tijd in besloten zitting was gegaan, werd wethouder Van Houte met 5 stemmen zal zeggen: Heieen kom met me mee, naar de Beldam. En als hij zo spreekt, Heieen, zul je dan komen? Al wil je niet voor jezelf, denk dan in ieder geval aan je kleine meid Het duurde minuten voor het ant woord kwam. De jonge vrouw streed innerlijk een zware strijd. Toen, zuch tend en met nogmaals een blik op het slapende wicht, antwoordde ze toonloos. „Goed, dan zal ik komen". HOOFDSTUK XV. De avond voor Kerstmis. Heieen, die die avond vroeg met haar werk gereed was, zat nu bij het kleine, snorrende kacheltje in haar eenzaamheid bij het slapende kind aan een jasje te naaien. Morgen was het Kerstfeest en dan zou vreugde zijn in ieders hart, zoals er ieder jaar blijdschap was in ieders ge moed op het feest der feesten. Maar bij haar? Twee eenzame dagen zou ze moeten doorbrengen in dit kleine kamertje, al leen met haar lieveling! Hoe verlangde ze op dit moment naar de boerin, naar de gezellige Beldam. Ze herinnerde zich het Kerstfeest nog van haar kinderjaren thuis. Nu zou ze alleen zijn. Dirk was niet gekomen. Ze had het ook niet ver wacht. De oude vrouw had zich vergist in haar zoon. En had onnodig een wond bij haar opengereten. Was ze maar nooit gekomen! Waarom die oude her tot gemeentewerkman benoemd en zal dus spoedig zijn ontslag als raadslid in dienen. Het uitbreidingsplan zal spoedig herzien worden, aldus besloot de raad Breskens Programma voor de viering van Koninginnedag en de bevrijding. 30 April (Koninginnedag) 19.30 - 20.15 u.: Muziek door de plaatse lijke muziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk". Na afloop hiervan muzikale rondwandeling. 4 Mei (Stille omgang) 18.00 u.: Vlaggen halfstok. 19.20 u.: Vertrek vanaf het Gemeente huis met deputaties van alle vereni gingen naar de begraafplaats. Bij aankomst op de begraafplaats, waar door twee meisjes en twee jongens de wacht bij het massagraf wordt betrok ken, zal de zangvereniging „God is mijn lied" een toepasselijk lied zingen. Vervolgens wordt door een hoornbla zer „The last post" geblazen, waarna 2 minuten stilte in acht zullen worden genomen. 5 Mei (bevrijdingsdag) 8.00 u.: Vlaggen uit. 8.30 u.: Klokluiden. 9.00 u.: Koraalmuziek vanaf de toren trans door leden van de plaatselijke muziekvereniging. 9.30 - 10.50 u.Herdenkingsdienst in de Ned. Herv. kerk 13.00 u.: Kinderen in optocht met de muziek naar het Oranjeplein. 13.3& u.: Aanvang kinderspelen. 16.00 u.: Aanvafig volksspelen, w.o. ook dames-voetbal. l&QQ n»; Einde middagprogramma... 19.15 u.: Concert op het Spuiplein door de muziekvereniging. 20.00 u.: Optreden zangvereniging „God is mijn lied". 21.00 u.: Filmvertoning op het Oranje plein. De Commissie: Ere-voorzitter: Burgemeester Eekhout; I. A. de Hulster, voorzitter (Oranjever eniging) W. C. van der Hooft (wethou der) P. Zegers (wethouder)P. J. Woit- tiez (gem.secretaris)Ds. Spaans (Ned. Herv. Kerk); Pastoor van Mechelen; J. J. van Wijck (Vrij Evangelische Ge meente) C. Simpelaar (Gereformeerde Kerk)A. A. van Haneghem (Vergade ring van Gelovigen)J. Robijn (hfd. o.l. school)C. A. Vissenberg (hfd. R.K. school)A. Sluimer (hfd. school met de Bijbel). Th. M. de Coninck, J. J. Ver gouwe, Mw. C. van Hanegem-Monjé, Mw. M. P. de Back-van Boven, Mw. J. M. van der Burgh-van Nieuwkuijk, plaatselijke verenigingen. Het bestuur van de Oranjevereniging „Prinses Marijke" heeft de uitvoering van het programma op zich genomen. Sluitingsavond „instuif'. Zaterdag j.l. hield de „Instuif' slui tingsavond van het seizoen 1959-1960 in gebouw „De uitkomst". Men had deze avond een feestelijk tintje gegeven en ook de ouders en belangstellenden wa ren hiertoe uitgenodigd. De avond werd geheel verzorgd door de jeugd zelf en geopend door de heer J. Oosterling, die allen hartelijk welkom heette. Hij bracht de heer en mevr. Vergouwe dank voor alle goede zorgen, waarbij hen een geschenk werd aangeboden. Het 2e punt van het programma was het optreden van de band „The rackets", waaronder nog een nummertje met zang van de .Petticoat sisters", die een geweldig suc ces oogstten bij het publiek. Daarna kwam het schetsje „Het wenende meis je". Door vier paren werden voorts enige volksdansen uitgevoerd. Hierna gaf Sjoerd Boorsma een paar nummers op zijn accordeon ten beste en volgde weer een schetsje „De moderne vrouw". Toen traden „The rackets" weer op, waarna er pauze was. Na de pauze sprak Ds. Spaans en no digde iedereen uit om op 16 April weer te komen, dan is er namelijk een avond voor „Doe open", de jeugdactie voor de vluchtelingen. „The rackets" vervolgden weer met een paar stukjes muziek, inneringen weer teruggeroepen in haar leven? Desondanks bleven haar gedachten vertoeven bij het kleine vrouwtje op de grote boerderij in de Molenpolder, zij, die altijd als een tweede moeder voor haar was geweest. Ze legde het werk opzij en voorover gebogen barstte ze in een hartstochtelijk snikken uit. Ze was immers alleen? Waarom zou ze haar opgekropte ge moed op een avond als deze niet eens uitstorten? Hoe lang ze al zo gezeten had, met haar gezicht in de handen? Ze wist het niet. Maar op een gegeven ogenblik hoorde ze een gerucht en toen ze op keek, zag ze een man in de deuropening staan. Ze sprong op, geschrokken. „Dirk!" „Heieen," zei hij met zachte stem, „ik kom je halen". Er flikkerde een kort ogenblik een vreugdegloed in haar ogen, maar onmid dellijk verdween die weer. „Maar begon ze haperend. „Ik weet wat je zeggen wilt, Heieen. Moeder heeft me verteld, hoe je hier leeft en woont. En nu kom ik je vragen. Heieen kom mee, terug naar de Beldam. Ik kom je bovendien nog wat vragen. Heieen, wil je boerin worden op de Bel dam?" (Wordt vervolgd). waarna een schetsje genaamd „De vloo", gevolgd door volksdansen met als extra attractie voor de jeugd een nummertje swingen. Hierna kwam het tweede op treden van Sjoerd Boorsma op accor deon, gevolgd door het schetsje „Het stierengevecht" en als finale weer het optreden van „The rackets". De gehele avond was een groot succes en iedereen ging voldaan huiswaarts. Geslaagde toneelavond voor de bejaarden. De toneelvereniging „De Schelde" te Breskens verzorgde Woensdag j.l. in het jeugdgebouw „De Uitkomst" geheel be langeloos een toneelavond voor de be jaarden uit de gemeente. De belangstel ling was groot. De heer H. Duinker, regisseur der to neelvereniging, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Spr. zei, dat deze avond moest gezien worden als een grote repetitie, waarna de heer J. v. d. Sande, bij afwezigheid van de voorzitter van de Bond v. Ouden van dagen, een openings woord sprak. Hij bracht de leden der to neelvereniging dank voor hun aanbod om voor de bejaarden te willen optre den. Vervolgens werd overgegaan tot opvoering van de thriller: „De grote Race," geschreven door Dorothy en Campbel Christie. Drie bedrijven met proloog. Het bleek, dat de vertolkers hun rol len goed ingestudeerd hadden, zodat er goed gespeeld werd. Het spel werd dan ook met grote aandacht door de be jaarden gevolgd. Bij het einde sprak de heer van de Sande woorden van dank tot de leden der toneelvereniging, waarbij hij hoop te dat ze nog meerdere malen voor de bejaarden zouden willen optreden. Morgen (Zaterdag) speelt „De Schel de" dit stuk voor het landjuweel. Emmabloem-collecte. De jaarlijkse Emmabloem-collecte zal in Breskens gehouden worden op Maan dag 11 en Dinsdag 12 April a.s. Aardenburg Lezing met lichtbeelden. Op de algem. vergadering van de K.A.B. te Aardenburg hield, na een korte huishoudelijke bespreking, burgemeester J. M. A. C. van Dongen een lezing met lichtbeelden over zijn jongste reis naar Joego-Slavië en Griekenland ten bate van Herwonnen Levenskracht. Qroede Toneeluitvoering De toneelvereniging „Groede" gaf als afsluiting van het toneelseizoen 1959-'60 een uitvoering in hotel „De drie Konin gen". De talrijke bezoekers genoten vol op van de komische thriller in drie be drijven door George Batson „Boeven en madeliefjes", vertaald door Marijke van Nes. In de pauze werd een verloting ge houden ten bate van de toneelvereni ging. Na afloop van deze goed geslaagde uitvoering bestond-nog gelegenheid voor een gezellig dansje met medewerking- van „De Sarino's" uit Breskens. Vergadering Oranje-comité. In de bestuursvergadering van het Oranje-comité werd in overleg met de besturen van de diverse buurtverenigin gen besloten een voorlopig programma op te stellen voor de feestelijkheden op 30 April en 5 Mei, teneinde deze zo goed mogelijk te doen slagen. Nieuwvliet Succesvolle propaganda-vergadering van het Oranje-Comité. In de zaal van café „Parkzicht" te Nieuwvliet werd Woensdagavond een succesvolle propaganda-vergadering ge houden door het Oranje-comité. Op deze vergadering, waar naast het bestuur van het Oranje-comité diverse leden en belangstellenden aanwezig wa ren, verheugde het de voorzitter het vol ledige College van B. en W. van Nieuw vliet welkom te mogen heten. Na een korte uiteenzetting van de voorz. om trent de bedoeling van het op 5 Mei a.s. te vieren bevrijdingsfeest, gaf hij een overzicht van het voorlopig door het be stuur opgestelde programma. Na een prettige discussie, waarin het gehele programma nog eens besproken werd, besloot de vergadering het programma op deze wijze goed te keuren, met de eventuele vraag aan de aanwezigen om hiernaast via de verschillende buurten nog eens wat extra toe te voegen in de vorm van verlichting, straatversieringen buurtwagens, zodat men er van verze kerd is, dat het een geslaagd feest gaat worden. Betreffende de financiën zal er een lijstcollecte gehouden worden, ter wijl de gemeente eveneens bereid is ge vonden, zoveel mogelijk aan het slagen van dit feest te willen meewerken. Het voorlopig programma werd als volgt sa mengesteld 8.00 u.: klokgelui, vlaggen uitsteken en aankondiging van het feest door enige herauten te paard door de gem. 9.00 u.: Korte kerkdienst. 10.00 u.: Aubade door de schoolkinde ren met medewerking van eventuele volwassen zangers en muzikanten bij het gemeentehuis. 10.30 - 12.30 u.: Kinderspelen. 14.00 - 16.00 u.: Optr.cht door de gemeen te met wagens, groepen en fietsen, waaraan een ieder kan deelnemen en waarvoor prijzen beschikbaar zijn. 16.15-18.15 u.Volksspelen voor kinde ren en volwassenen. 19.30 u.: Zanguitvoering door de Chr. zangvereniging „Looft den Heer". 20.15-21.15 u.: Muziekconcert op de muziektent. 21.30 - 22.30 u.: Lampionoptocht met muziek, Aan het slot van de vergadering sprak burgemeester J. C. Everaars zijn volste vertrouwen er over uit, dat hij in de ge meente Nieuwvliet een goed opgezet feest tegemoet ziet, gezien zijn kennis van de mentaliteit der bevolking en zijn ervaring van het feestvieren in deze ge meente. iï| jjBwririiiin ui Geslaagd. Mej. M. S. Risseeuw slaagde te Deven ter voor het examen landbouwhuishoud- lerares (acte N 19, le deel). Gouden huwelijk. Het echtpaar Iz. Luteijn-de Bliek vierde onder grote belangstelling zijn 50-jarige echtvereniging. Beide bejaar den genieten nog een uitstekende ge zondheid. Collecte. In de Herv. Kerk werd een collecte ge houden voor het Ned. Bijbelgenootschap, De opbrengst was f 18, Ouderavond. De leerlingen der o. 1. school kunnen terugzien op een uitstekend geslaagde uitvoering. Zij boden een toneelprogram ma aan, dat zij heel vlot afwerkten. Alle scholieren hadden een aandeel aan deze avond. De toneelstukjes vielen goed in de smaak. Achtereenvolgens speelden zij, onder leiding van het onderwijzend per soneel en de oudercommissie: „De rode muiltjes", „De toverappels", „Tien nik kertjes" en „Avonturen met de toverkist" Vooral dit laatste nummertje deed het best. De secretaris van de ouder commis sie bracht een berijmd verslag uit van de 3-daagse schoolreis naar Gelderland. Het voltallig college van B. en W. toonde zijn belangstelling voor deze toneelavond. Burgemeester Leenhouts sprak zijn waardering uit voor het gebodene. Mede bracht hij dank aan het onderwijzend personeel en de oudercommissie voor het voorbereidende werk, dat, naar hij het noemde, tot zulke uitstekende prestaties had geleid. Leerzame avond. De Herv. vrouwenvereniging en de vrouwenbond van het N.V.V. hadden een gezamenlijke samenkomst in de gemeen tezaal, waar de wijkverpleegster, zuster De Jonge uit Cadzand, een interessant en leerzaam praatje hield over de volks gezondheid in vdoeger tijd en nu. Mevr. M. Houg-de Voldere sprak een wel komstwoord. Na haar inleiding beant woordde zuster De Jonge talrijke vragen. Het was een geslaagde avond, waarbij de gezelligheid nog werd opgevoerd met samenzang en een verlpting. Zuidzande Bonte middag en avond voor bejaarde?i. Zaterdag werd de serie van winter- uitvoeringen afgesloten met een bonte middag en avond, in de zaal van hotel „De Zwaan". De feestelijkheden waren georganiseerd door het plaatselijke Oranje-comité. Hiet rijk gevarieerde pro gramma, bestaande uit zang, muziek en toneel, viel zeer in de smaak. De baten van de feestelijkheden, w.o. een verlo ting, waren bestemd voor het ontspan ningswerk voor bejaarden. Zowel 's middags als 's avonds was de belangstelling groot. Tot slot sprak bur gemeester H. P. Everwijn woorden van dank tot de medewerkenden en hij toonde zijn erkentelijkheid tegenover het Oranje-comité voor het vele werk dat voor de bejaarden wordt gedaan. Casino Bioscoop te Breskens presen teert U Zaterdag 9 April, aanvang 8 u. Paul Newman in de spannende Western „De ondergang van Billy the Kid". Het leven van Desperado, een wanhopige, die de gevaarlijkste moordenaar van het wilde Westen was .Iedereen kende zijn naam en vreesde hem Maar wist men ook wat deze woesteling tot zijn duiste re daden bewoog? Een ongewoon span nende Cowboyfilm. Zondag 10 April, aanvang 4 en 8 uur. Cary Cooper en Maria Schell in hun nieuwste avonturenfilm in kleuren: „De boom der gehangene". Een ruwe primi tieve samenleving der gouddelvers kwam onder spanning te staan, die tot een uitbarsting moest komen. Een macthig filmwerk. '.Viswjfr .-. Breskens Weelc van 27 Maart t.e.m. 2 April 496 kg. bot 674 kg. schar 74 kg. tong 598 kg. rog 6989 kg. kabeljauw 33 kg. wijting 1 kg. griet 1 kg. tarbot. 4955 kg. export garnalen 901 kg. onverkochte bot Voetbal ZEEUWS JlFDELm&SVOETBAL T^keÉebHrpeSïtie' Uitklagen van Zondag, j .f. r Kruiningen IPatrijzen I 12; Groe de IBreskens II 22; Zeeland Sport III—Middelburg IV 7—0; 's-H. Adends- kerke IIVolharding I. 's-H. Arends- kerke teruggetrokken. Prógrènfonra voor Zondag a.s. Brouwershaven IZonnemaire I; Zie- rikzee IIPatrijzen I; Luctor IIVol- hardink '32 I; Terneuzen IISluiskil I: Breskens IINoormannen IZeeland Sport III—Walch ZEEUWS AFJ Beslissingswedst tie naar 2e klasse delingsvoetbalE wedstrijd wordt van Lewed. Boys. Programma' OostburgLewe sekeBreskens- Steen. In Oostburg zal wedstrijd gespee Lewed. Boys de 1 ven ze een goede verschil op de re Luctor, dat Ie: kan het misschi voordeel, tot eer. brengen. Breskens zal de door van Koewat Clinge zal all van Steen te wi lijk aan kop kom Om 12.30 u. bei Noormannen I. tfan llnHaalnnrtr RUU: nUUCIIUIlud Zondag 10 ei Remy Angenot GEORGE Een prettig fami Savory. Speeldagen: Zon Donderdag te 19 Burgei gemeen: over de n GEBOORTEN: 1 lus, zn. van J. F. Ongenae; 10, He van J. H. Doolae 19, Simon Izaak, van J. Leenhout HUWELIJKEN: OVERLIJDEN: INGEKOMEN: 9 's-Gravenhage r C. A. Huijgh, v: Biltstraat 5; 22, woud naar De E ser met echtger Irenestraat 7; 3 delburg naar W VERTROKKEN: gezin, van W 4 21, J. Taillie, wt W 109 naar Vlis sen en echtgei naar Breskens; en gezin, van I naar Hulst; 24, Beatrixstraat 10 KEF Ned Zor Palmzondag. C Aardenburg, 10,3c St. Kruis, 9 uur, Biervliet, 10 uur, Breskens, 10 uur, 6,30 uui 1 C Cadzand, "10 uur, Groede, ig uur, I Hoofdplaat^ 11 ui Nieuwvliet,- 10 uu Oostburg, i£ uur, Woensd Reiranchement, 1 Mi Schoondijke, to u Zaterdi Sluis, 9,30 uur,'I St. Anna ter Motd Waterlandkerkje, IJzendijke, 9,30 u Zuidzande, 10 uü Vrij 1 Breskens, 10 uur Nieuwvliet, 10 ui Cadzand, 6,30 uü Retranchement, 3 Ev. Groede, 10 uur, Doopsge 10,15 uur» Ds. V Geref 10 en 2,30 uur, i R.K. Parochie Zo Palm-Zondag Eerste H. Mis or Om 10 uurPal 's Middags om 1 meditatie Adriaans Maandag, Dinsd Donderdag, Vrij» Witte Donderda Goede Vrijdag, tige vierii des Herer Stille Zaterdag, F. ROTTE Begin Juni Tilbury (Enge den geopend, staat tussen 1

De Schakel | 1960 | | pagina 2