li RRTT T F 'TM H nn 11.1 .r alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen Feu i Ue t o n Het Meisje uit de Molenpolder deichakel ALG nieuws blad 15e Jaargang - Nr. 760 Vrijdag 8 April I960 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korung Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: FA SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., Plaatselijk Nieuw» Biervliet Raadsvergadering In aansluiting op de totstandkoming- van het z.gn. 100 pCt.-plan gingen in de raadsvergadering stemmen op, dat B. en W. zouden onderzoeken of er mogelijk heden aanwezig waren met betrekking tot de electrificatie van de gemeenten ook een 100 pCt.-plan door de P.Z.E.M. te laten samenstellen. Inderdaad blijken op Provinciaal en Ministerieel niveau reeds bepaalde procedures te worden ontwikkeld om algehele electrificatie van z.gn. onrendabele gebieden mogelijk te maken. Nochthans hebben B. en W. gemeend, wellicht vooruitlopende op de mogelijk komende wettelijke regeling, de kans aan te grijpen, die zich bij het ver nieuwen van een transformatorstation aan „De Nolle" voor doet. Een tiental onrendabele percelen in de z.gn. Oranje polder kunnen thans „voordelig" worden aangeloten, zonder dat de voorzieningen van een transformatorstation op de aan sluitkosten drukken. Genoemde 10 per celen zullen ondanks de op te leggen garanties nog een tekort opleveren van f 20.825,waarin het fonds onrendabele gebieden f 8083,bijdraagt. De belang hebbenden moeten zelf f 5839,(of als ze zelf graven f 3266,—) op tafel bren gen, terwijl de gemeente f 6903,dient bij te dragen. De raad besloot dit bedrag- uit de gemeentekas beschikbaar te stel len. Bovendien werd nog een gemeente lijk aandeel van f 3450,toegekend voor de onrendabele kosten van aansluiting- van een aantal van 10 percelen in de omgeving van de Van Dunnépolder. 5 dezer percelen liggen op gebied van Philippine en 5 op dat van Biervliet. De bijdrage, die van de gemeente Philippine wordt verwacht is f 1.843,-. Het fonds on rendabele gebieden van de P.Z.E.M. zeg de f 7254,toe en de belanghebbenden moeten naast de garantiebedragen nog f 6886,- betalen. (Als ze zelf het graaf werk verrichten wordt hun bijdrage f 4449,-. De notulen der vorige vergadering- werden ongewijzigd vastgesteld. De voor zitter deed mededeling van de kascon trole, welke door het Verificatiebureau van de Ver. van Ned. Gemeenten over het le kwartaal 1960 wedd ingesteld. De kas en de boeken van de gemeente-ont vanger werden in orde bevonden. Bij besluit van de Minister van Volks huisvesting werd ten behoeve van de woningverbetering voor het woonhuis van de Diaconie Hoeve een premie toe gekend van f 100,- op voorwaarde, dat de gemeente een subsidie toekent van f 50,Met betrekking tot het scholen probleem te Driewegen, deelde de voorz. mede, dat de plannen tot herstel van de bestaande school, nu men node van nieuwbouw zal moeten afzien, nog niet gereed konden komen. Het terrein dat indertijd werd aangekocht voor de bouw van een nieuwe school, zal nu als speel terrein dienen. B. en W. hebben beslo ten, zo de raad haar goedkeuring hier aan kan hechten, op de meest korte ter mijn genoemd terrein met gras in te zaaien. De raad ging met het laatste accoord. Ook hechtte de raad zijn goed keuring aan het voorstel van B. en W. de langs het bedoelde terrein lopende sloot, waarop de woningwetwoningen lo zen, te rioleren. De gemeente heeft van de Dienst der Domeinen de gelegenheid gekregen gronden aan te kopen uit het door de heer A. J. van Hoeve in verband met diens toewijzing van een boerderij in de Braakman, ingebrachte bedrijf. De gemeente had haar voorkeur laten gel den op een perceel weiland nabij de Weststraat ter grootte van 0.96.11 ha. en een weide in de Beukelspolder ter groot te van f 1.46.10 ha. De door de schatters vastgestelde verkoopprijs bedroeg inclu sief de weideafrastering, de verrichtte oogstwerkzaamheden en het gewaai, in totaal f 7804,82, voor welk bedrag de raad besloot, dit op voorstel van B. en W., genoemde percelen aan te kopen. De geloofsbrieven van het in de vaca ture A. J. van Hoeve aangewezen raads lid werden onderzocht en in orde bevon den, zodat de heer J. F. Dekker als raadslid werd toegelaten. In verband met de bouw van de nieu we kleuterschool werd besloten 600 m2 grond, gelegen langs de Braakmanlaan, om niet over te dragen in eigendom aan de Ver. Chr. Bewaarschool te Biervliet. De kosten van genoemde grond, geschat op f 4000,- zullen verrekend worden met de totale stichtingskosten. Deze zijn ge raamd op f 60.000,- waarvan de bedoelde Vereniging 20 pCt. als waarborg, dus f 12.000,- moet storten. Met de bouw is zo juist een aanvang gemaakt). In verband met de genomen besluiten met betrekking tot de electrificatie van de 10 percelen in de Oranjepolder en de 5 percelen in de omgeving van de Dun népolder en de bouw van de Chr, kleu terschool, werd de begroting 1960 gewij zigd. De afrekening van de vergoeding der kosten voor de R.K. bijz. school werd voor 1959 vastgesteld op f 44,56 per leer ling. Berekend naar 75 leerlingen be droeg de vergoeding f 3342,-. Het bedrag van het verstrekte voorschot was f3445,97, zodat het teveel ontvangen bedrag van f 103,97 in de gemeentekas dient te worden teruggestort. Het voor schot over 1960 voor genoemde school werd bepaald op f 3360,75 of f 44,81 per leerling. Het ambtenarenreglement en de arbeidsovereenkomsten-verordening werden gewijzigd, dit overeenkomstig het advies van het Centraal Bureau in zake gemeenschappelijke behandeling v. Gemeentelijke Personeelsaangelegenhe den. Tijdens de rondvraag informeerde dhr. Dijk naar het besluit, dat met betrek king tot de instandhouding van de Cen trale Dienst is genomen. De voorz. deel de mede, dat besloten is de Centrale Dienst voor 5 jaar te verlengen met een mobiele directeur en een bescheiden ad ministratieve kracht. Er werd een com missie benoemd, die een nieuwe gemeen schappelijke regeling moet ontwerpen. De heer J. W. Verplanke informeerde er naar of er reeds sollicitaties voor de va cature van hoofd der o.l. school in de kom der gemeente waren binnen geko men. De voorzitter deelde mede, dat er juist deze morgen een sollicitatie binnen kwam. Voorts informeerde de heer Ver planke welke polders het eerst in aan merking komen bij de uitvoering van het 100 pCt.-plan van de waterleiding. Het bleken de Helenapolderstraat, de dijk tussen St. Pieters- en Wilhelminapolder en een gedeelte van de Geertruipolder te zijn. De heer Verplanke informeerde be langstellend naar de vorderingen bij de ■iN O T BURG aanbouw van de brandspuit. De voorzit ter deelde mee, dat het plaatsen van de bestelling' nog even had geduurd omdat het raadsbesluit van Oostburg nog moest worden goedgekeurd door G.S. Doordat nu 3 gemeenten een bluseenheid bestel den en deze precies hetzelfde zullen wor den, kan een belangrijke korting worden bedongen. De levertijd is drie maanden, waarvan nog maar enkele weken voorbij zijn. De heer B. Ceelaert voelde er veel voor de parkeerruimte nabij de R.K. Kerk te asfalteren, omdat dan parkeervakken kunnen worden aangebracht en een goed gebruik mogelijk wordt. De heer A. Klaeijsen meende, dat het wel wenselijk is in verband met de nieuwe huurverho ging ook in de overige woningwetwonin gen op de wijk Driewegen plafonds aan te brengen. De voorzitter zei, dat dit reeds in het college van B. en W. onder werp van bespreking is geweest. Tot slot zei de heer Klaeijsen, dat het bij de huis vuilstortplaats op Driewegen een grote bende is. Hij gaf B. en W. in overweging- het gestorte vuil regelmatig met .grond af te dekken. Aardenburg Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. van Dongen. Naar aanleiding van vragen, in de vorige vergadering gesteld, deelde de burgemeester mee, dat hij een onderhoud gehad heeft met de directeur van het telefoondistrict Breda. De burgemeester had de moeilijkheden, welke Aardenburg en St. Kruis zullen gaan ondervinden *!s beiden een apart netnummer zullen krijgen, uitvoerig kunnen bespreken. Zo zijn b.v. de moeilijkheden voor politie- brandweerwaarschuwingen het onder werp van gesprek geweest. Het volgende resultaat werd bereikt: Er komt in de toekomst een apart lijntje van St. Kruis naar de politie, waar men nr. 22 steeds voor brandmeldingen zal kunnen berei ken. De politie zorgt dan voor de alar mering. De bewoners van St. Kruis zul len van deze beslissing per gemeentelijke circulaire op de hoogte worden gesteld. Ook de klacht van de heer Lansu inzake de postbestellingen en het langer onder weg zijn van brieven in Z.-Vl. dan elder0 in het land, was onderzocht. De direc teur van het postdistrict zou gaarne deze klachten onderzoeken, mits hij de be trokken enveloppe krijgt toegezonden. Voorts wordt er naar gestreefd, brieven voor Z.-Vl. ongeveer gelijktijdig met de andere post af te leveren. Op het request van de gemeente Aardenburg van de in de raad aangenomen motie inzake het verkrijgen van teeltvergunningen, kwa men adhaesiebetuigingen in van de ge meenten Breskens, Sluis, Oostburg en IJzendijke. Voor de aansuiting van het landbouwersbedrijf van de heer F. Ver- craeije op het electriciteitsnet, werd een bedrag van f 200,— beschikbaar gesteld. De gemeenterekening 1958 werd aange boden en sluit met een voordelig saldo in de gewone dienst van ruim f 5000, Aan de Stichting Parochiëel Charitatief Centrum werd een subsidie toegezegd van 25 pCt. in de exploitatiekosten. De Academie voor Beeldende Kunsten „St. Joost" te Breda, ontving een bijdrage van f 50,voor een uit Aardenburg af komstige leerlinge. Nu de woningwet woningen in de Reinaerdstraat hun vol- toooiïng naderen, besloot de raad gelijk tijdig de electrische straatverlichting aan te leggen. Er zullen drie moderne lichtpunten komen. Mevr. Van den Broecke informeerde naar de bouw van de bejaardenwoningen aan de Reinaerd straat. De burgemeester deelde mee, dat men hiervoor nog geen bouwvolume heeft kunnen verkrijgen en dat de bouw van één of twee woningen niet aantrek kelijk is voor de gemeente. Dit zou een heel blok bejaardenwoningen moeten worden. De grond blijft daar echter voor dit soort woningen gereserveerd. Voor de aankoop van materialen voor verbe tering an de Oude Kerkstraat voteerde de raad een bedrag van f 300,Het is de -bedoeling, dat aan de linker kant van de weg een rijwielpad wordt aangelegd. Dit omdat de huidige oversteekplaats vanaf het rijwielpad naar Eede zeer ge vaarlijk is, omdat men het tegemoet komende verkeer te laat opmerkt. De ge meente zal dit werk in eigen beheer uit voeren. Nu Aardenburg voor de bouw van een kleuterschool een bouwvergun ning heeft gekregen, doch de daarvoor aangewezen grond in het herbouwplan nog niet haar eigendom kan noemen, werd besloten deze elders te bouwen, n.l. achter de bestaande kleuterschool op grond van de R.K. Kerk, die men wel op korte termijn ter beschikking kan krij gen. Het herbouwplan werd dusdanig ge wijzigd. De eerder voor de kleuterschool aangewezen grond kan nu voor woning bouw bestemd worden. De heer J. van Overloop kreeg verlenging van erfpacht tot het jaar 2004. De burgemeester sprak de wens uit, dat alle raadsleden het af lopen van deze erfpacht zouden mogen beleven. Do weg langs de Markt werd door de raad tot voorrangsweg verklaard dit mede op advies van Rijks Waterstaat. Tenslotte werd de begroting 1960 ge wijzigd. Tijdens de rondvraag informeer de de heer R. Buijck naar herstel van de Brieversweg. Ook de burgemeester was van mening, dat deze weg in de wijk Eede dringend verbeterd moet worden. De weg is echter ook te smal. B. en W. zullen het geheel nog eens opnieuw in studie nemen. Mevr. Van den Broecke vroeg of het niet mogelijk is de prach tige schilderijen in de raadszaal te be lichten. Gevraagd zal worden om een deskundig advies. De heer Paridaen hoorde op een vraag, dat de weg St. Kruis-Waterlandkerkj e waarschijnlijk dit najaar verbeterd zal worden in D.A. C.W.-verband. Alle betrokken instanties verleenden inmiddels hun goedkeuring aan dit plan. VOOR AL. j£N .^W^fCtEDRUKWERK Fa. SM9©R DE. HULSTER7 door 3EESWIJK. 46 „Ja, Heieen en als ik je adres eerder had geweten, was ik veel vroeger hier gekomen. Mijn zoon heeft je in de stad zien lopen, maar durfde je niet aan te spreken. Daarom ben ik nu gekomen. Waarom heb je ons nooit geschreven, nadat je je weer vrij was? Stil, we weten er alles van. Het is ons bekend, dat je man door een tragisch ongeval om het leven is gekomen. Wij weten ook, dat je schoonmoeder kort daarna is overleden en je schoonzuster thans in Limburg onderwijzeres is. We zijn ook te weten gekomen, dat je het de eerste tijd erg moeilijk hebt gehad. Wellicht heb je het nu nog niet ge makkelijk. Nee, laat me nu eerst eens uitspreken. We weten „Het hindert niet, wat u nog meer weet," viel Heieen de oude vrouw van Elk, want deze was het, een beetje bits in de rede. „Alleen weet ik niet, wat u hier komt zoeken". Terwijl ze deze woorden had gespro ken, sloot ze de deur achter zich en liep de kamer in. Ze boog zich over haar dochtertje in het ledikant, dekte haar nog eens toe en draaide zich toen weer naar de oudere vrouw, die op haar toe gekomen was en haar zachtjes in een stoel drukte. „Zo moet je niet praten, Heieen. Meisje, je hebt nu bijna een jaar zo ge leefd en wil je me nu wijs maken, dat je dit nog lang kunt volhouden? Je ziet er uit als een geest en je moet aan je dochtertje denken". Ze hief haar hoofd op en lachte bit ter. „Wat moet ik anders? Ik moet toch voor haar en mij zorgen? Ik werk niets harder dan een ander en dat ik hier woon - even kwam er weer een vluchtige blos op haar wangen - het zijn toch fat soenlijke mensen, al hebben ze het niet breed". „Heleen, ik heb je eens gezegd, kort voor je onze boerderij verliet: als jem'n hulp nodig had, dat je me dan moest waarschuwen. Je zult me nu toch niet willen wijsmaken, dat je geen hulp no dig hebt? Als je nog enige tijd zo voort leeft en blijft ploeteren, kom je weer in het ziekenhuis terecht. En daarom ben ik blij, dat ik je nu eens zie en spreken kan. En nu ik je gezien en gesproken heb, doe ik een verzoek dat je nietmoogt weigeren: Kom weer bij ons, op de Bel dam". Heleen schudde droevig, doch vastbe raden het hoofd. „Onmogelijk". „Kom, kom, dat is zo'n groot woord. Je zult het bij ons beter hebben dan hier en bij ons zul je ook meer tijd heb ben voor je kleintje. Op een boerderij is bovendien boter, melk en kaas genoeg". „U u weet niet, wat u zegt! Hoe zal Dirk dat opvatten? Bent u vergeten, wat er die avond, vóör ik vertrok, is ge beurd? En de anderen, de knechts en zo?" „Ik ben 't niet alleen, Heleen, die het vraagt. Ook Dirk heeft me gestuurd en op zijn verlangen is het, dat ik dit ver zoek doe". „Dirk?" Ze lachte opnieuw bitter. „Na alles wat er gebeurd is met Thijs?" „Maar Heleen, waarom die oude ge schiedenis op te rakelen?" „Dacht u, dat men die in de Molen polder vergeten is, als men mij weer ziet? En desondanks wilt u me terug hebben op de Beldam? En Dirk ook? Denk eens aan, wat de mensen er wel van zullen zeggen? Iedereen zal mij uit de weg lopen en al zullen ze het mis schien niet overluid zeggen, ze zullen al lemaal denken: Kijk, daar gaat die moordenares van Thijs „Heleen De oude vrouw heft als bezwerend haar handen omhoog. Dan verandert plotseling haar gezicht. Ze loopt naar de deur en opent die, om zich er van te vergewissen, dat er niemand staat te luisteren. Dan loopt ze weer te rug naar de jonge vrouw, die haar nieuwsgierig heeft nagekeken. Ze buigt zich over Heleen heen en fluistert dan: „Dacht je nu werkelijk, dat wij of wie ook in de Molenpolder dat één ogenblik gedacht hebben?" Heftig springt de jonge vrouw op uit haar stoel. „Dat dat ik heb het ge daan en niemand anders!" brengt ze er met moeite uit. „Ik ik ben toch er voor veroordeeld?" De oude vrouw wuift met haar hand. „We zullen er niet verder op doorgaan. Het is een pijnlijke geschiedenis, maar je weet nu in ieder geval, hoe Dirk en ik en tal van anderen over die eh on gelukkige daad en over jou denken. En zelfs als Heleen, ken je me dan zo slecht? Ik zeg ondanks alles even har telijk: Kom, je plaats is altijd open blij ven staan en blijft ze, totdat je weer bij ons terugkomt. Dirk is, sinds zijn va der verleden jaar overleed, nu de boer, maar ik weet, dat hij net zo zal spreken als zijn oude moeder". Heleen antwoordde niet, maar draaide zich om en keek naar het kind, dat rus tig in het ledikantje lag te slapen. „Ge stel, dat ik terugkom op de Beldam. Wat wat zal hij dan hiervan zeggen?" De oude vrouw legde haar ruwe, ge rimpelde handen op de schouders van de jonge vrouw en twee paar ogen keken elkander aan. „Vind je het goed, He leen, dat Dirk je eens komt opzoeken, hier? Ik ben er van overtuigd, dat hij precies zo zal spreken als ik en dat hij

De Schakel | 1960 | | pagina 1